Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Το κέντρο μου είπε είναι νωρίς για υπέρηχο αλλά η γιατρός μου, μου είπε να πάω να επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει ενδομητρια κύηση. Πήγα, κάναμε υπέρηχο, είδαμε τον σάκο!!!! Εμβρυικα στοιχεία δεν φαινόταν ακόμα αλλά ήταν ορατός ο λεκιθικος ασκός που προηγείται του εμβρυου. Σε 10 μέρες που θα μπω στην 7η εβδομάδα έχω πάλι υπέρηχο ελπίζω να ακούσουμε καρδια!!!!

      1 hour ago, Lila ki είπε:

      Μπταβο κορίτσια με το καλό !!!! Όλα να πάνε δεξιά !!!

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      1 ώρα πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ρε κορίτσια αλήθεια είναι φοβερό που ξένοι άνθρωποι χαίρονται με την χαρά σου σασ ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σασ αλήθεια μέσα από την καρδιά μου μόνο χαρές σας εύχομαι. Απλά η σύζυγος έσκασε γιατί μου λέει ότι εχτές θα έπρεπε να είναι κοντά 4000 και σήμερα 6000 αλλά μπορεί να μην κάνει διπλασιασμό κάθε 48ωρες σωστά δεν τα λέω;;

      Ρε χαίρομαι πάρα πολύ αλήθεια γιατί κάναμε την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα αχααχαχαχα ο καθένας με τον πόνο του αχααχαχαχα σου εύχομαι τα καλύτερα αλήθεια εσύ πότε θα πασ για ραντεβού 

      Οχι δεν κάνει υποχρεωτικά διπλασιασμό κάθε 48. Μια χαρά ανεβαίνει η χοριακη σας!!!! Θα περιμένουμε τσ ομορφα νέα σας την Παρασκευή που έχετε υπέρηχο! 

      1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Η χοριακη σας ανεβαίνει τελειαααα με το καλό ο υπέρηχος όλα να σας πάνε κατευχην 🙏🏼

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      • Μου αρέσει 1
      • Λουλούδια 2

Μικρός τράχηλος


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Annoula2020 είπε:

Όχι μου είπε ο γιατρός μου ότι δεν το δέχεται το σώμα μου 

Καταλαβα. Ολα καλα θα πανε με η χωρις πεσσο. Να ξεκουραζεσαι, να χαζευεις μωρουδιακα και ρουχαλακια και θα δεις ποσο γρηγορα θα περασει ο καιρος. Να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη ευχομαι κοριτσι μου!! Να εχουμε ολες!

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Και εγώ διανυω την 33η εβδομάδα και στην 32+3 ειχα τράχηλο 22mm. Ο γιατρός μου μου ειπε ότι δεν θα τον ξανά μετρήσουμε. Έχει καμία πάρομοια εμπειρία για το ποσό μπορεί ν κρατήσει ακόμη ο τράχηλος;

Link to comment
Share on other sites

Just now, strs92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Και εγώ διανυω την 33η εβδομάδα και στην 32+3 ειχα τράχηλο 22mm. Ο γιατρός μου μου ειπε ότι δεν θα τον ξανά μετρήσουμε. Έχει καμία πάρομοια εμπειρία για το ποσό μπορεί ν κρατήσει ακόμη ο τράχηλος;

34η εβδομάδα είχα 05mm τίποτα δηλ μισό εκατοστό τελικά γεννησα 39&3 με φάρμακα(που δεν έπιασαν ποτέ τις συσπάσεις που δημιουργούσε το προβλημμα είχα συσπάσεις από 17η εβδομαδα μέχρι το τέλος όλη μέρα σχεδόν)και κατακλυση μεχρι την 37η....περνεις φάρμακα??? Να ξεκουράζεσαι και να ακούς τον γιατρό σου όλα καλα θα πάνε!!!

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

34η εβδομάδα είχα 05mm τίποτα δηλ μισό εκατοστό τελικά γεννησα 39&3 με φάρμακα(που δεν έπιασαν ποτέ τις συσπάσεις που δημιουργούσε το προβλημμα είχα συσπάσεις από 17η εβδομαδα μέχρι το τέλος όλη μέρα σχεδόν)και κατακλυση μεχρι την 37η....περνεις φάρμακα??? Να ξεκουράζεσαι και να ακούς τον γιατρό σου όλα καλα θα πάνε!!!

Ξεκουράζομαι αλλά δεν μπορω να αποφύγω την εργασία. Πάω στο γραφειο. Αλλά καθιστή είμαι. Όχι όρθια. Ελάχιστες μέρες είμαι όρθια. Ναι παίρνω utrogestan 1 πρωί από το στόμα κ ένα βραδυ κολπικά. Κ μαγνήσιο. Σήμερα έχω πονους στη μέση και στο πίσω μέρος της  λεκάνηΣ. Από την άλλη εβδομάδα που θα πάω Αθήνα στο γιατρό μου θα ξεκουράζομαι περισσότερο. Απλά φοβάμαι αυτή την εβδομάδα μην πάει κάτι στραβά. Γίνεται μέσα σε 2 εβδομάδες να εξαλειφθεί ο τράχηλος;δεν θα πρέπει να έχω κάποια συμπτώματα;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, strs92 είπε:

Ξεκουράζομαι αλλά δεν μπορω να αποφύγω την εργασία. Πάω στο γραφειο. Αλλά καθιστή είμαι. Όχι όρθια. Ελάχιστες μέρες είμαι όρθια. Ναι παίρνω utrogestan 1 πρωί από το στόμα κ ένα βραδυ κολπικά. Κ μαγνήσιο. Σήμερα έχω πονους στη μέση και στο πίσω μέρος της  λεκάνηΣ. Από την άλλη εβδομάδα που θα πάω Αθήνα στο γιατρό μου θα ξεκουράζομαι περισσότερο. Απλά φοβάμαι αυτή την εβδομάδα μην πάει κάτι στραβά. Γίνεται μέσα σε 2 εβδομάδες να εξαλειφθεί ο τράχηλος;δεν θα πρέπει να έχω κάποια συμπτώματα;

Για να εξαλειφθεί ο τράχηλος ναι θέλει συμπτώματα πονακια και τέτοια....σε έμενα ας πούμε μπήκα στο νοσοκομείο με πόνους τοκετού ανά δύο λεπτά την 34η εβδομάδα από χάπια επερνα μόνο μαγνήσιο από λάθος του έξω.γιατρου μου(δεν με πιστευε τόσο καιρό ότι έχω συσπάσεις) με τραχηλο εκείνη την ημέρα 1.2εκ μπήκαν όροι να σταματήσουν οι πονοι..καταφεραμε να τους κανουμε ανά πέντε λεπτά σε 3ημερες ο τραχηλος ήταν 0.5 και βγήκα από το νοσοκομείο με το 0.5 36η εβδομάδα φυσικά με ακινησία Τουλ μέχρι την 37η εβδ.προσωπικά επειδή το θέμα μου ηταν συσπάσεις έχω φτάσει να παιρνω φάρμακα 8 μαγνησια την ημέρα σε συνδυασμό με 2ουτρογκεσταν κολπικά και ένα χάπι adalat την ημέρα αλλά δεν μου εκαναν τίποτα ούτε ο όρος που μου έβαλαν στο νοσοκομείο δύο φάρμακα μαζί γενικά ήμουν περίπτωση που δεν έπιασε τίποτα ποτέ....πονακια στην φάση που είσαι θα έχεις φτάνεις στο τέλος....έχεις πιάσει όλα τα μαξιλαράκια για την προωρότητα και είσαι σε καλή εβδομάδα ότι και να γινει...ενέσεις για τα πνευμόνια του μωρού έκανες???


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Για να εξαλειφθεί ο τράχηλος ναι θέλει συμπτώματα πονακια και τέτοια....σε έμενα ας πούμε μπήκα στο νοσοκομείο με πόνους τοκετού ανά δύο λεπτά την 34η εβδομάδα από χάπια επερνα μόνο μαγνήσιο από λάθος του έξω.γιατρου μου(δεν με πιστευε τόσο καιρό ότι έχω συσπάσεις) με τραχηλο εκείνη την ημέρα 1.2εκ μπήκαν όροι να σταματήσουν οι πονοι..καταφεραμε να τους κανουμε ανά πέντε λεπτά σε 3ημερες ο τραχηλος ήταν 0.5 και βγήκα από το νοσοκομείο με το 0.5 36η εβδομάδα φυσικά με ακινησία Τουλ μέχρι την 37η εβδ.προσωπικά επειδή το θέμα μου ηταν συσπάσεις έχω φτάσει να παιρνω φάρμακα 8 μαγνησια την ημέρα σε συνδυασμό με 2ουτρογκεσταν κολπικά και ένα χάπι adalat την ημέρα αλλά δεν μου εκαναν τίποτα ούτε ο όρος που μου έβαλαν στο νοσοκομείο δύο φάρμακα μαζί γενικά ήμουν περίπτωση που δεν έπιασε τίποτα ποτέ....πονακια στην φάση που είσαι θα έχεις φτάνεις στο τέλος....έχεις πιάσει όλα τα μαξιλαράκια για την προωρότητα και είσαι σε καλή εβδομάδα ότι και να γινει...ενέσεις για τα πνευμόνια του μωρού έκανες???

Όχι!!δεν ανησυχεί ο γιατρός μου!θεωρει ότι θα γεννήσω στην ώρα μου. Άλλωστε μου ειπε ότι δεν έπρεπε καν να μου μετρήσουν τον τράχηλο στην εβδομάδα αυτή. Μόνο στη ή επιπέδου ζήτησε να μου τον μετρήσουν 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, strs92 είπε:

Όχι!!δεν ανησυχεί ο γιατρός μου!θεωρει ότι θα γεννήσω στην ώρα μου. Άλλωστε μου ειπε ότι δεν έπρεπε καν να μου μετρήσουν τον τράχηλο στην εβδομάδα αυτή. Μόνο στη ή επιπέδου ζήτησε να μου τον μετρήσουν 

Τότε είναι όλα μια χαρά!!!! Μην ανησυχείς απλά να προσέχεις ώσπου να μπεις στον μήνα σου...είναι πρώτο παιδί? Συνήθως τα πρώτα περνούν όλο τον μηνα


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 13 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Τότε είναι όλα μια χαρά!!!! Μην ανησυχείς απλά να προσέχεις ώσπου να μπεις στον μήνα σου...είναι πρώτο παιδί? Συνήθως τα πρώτα περνούν όλο τον μηνα

Ναι ναι πρώτο ❤️❤️Άντε να δούμε!μακαρι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2020 at 8:52 ΜΜ, Annoula2020 είπε:

Με το καλό λίγες μέρες σου έμειναν για να την κλείσεις! Περνάει ο καιρός τελικά! Θα κανεις ενέσεις; Είναι πολύ καλό που έχει μείνει σταθερός ο τραχηλος. 

Σε ευχαριστώ! :) Εκανα και σημερα ξανά ενέσεις !Για να δουμε Δευτέρα που θα ξαναπαω γιατρο να ναι παλι σταθερος!Ελπίζω για όλες μας να πάνε όλα καλά από κάθε άποψη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Stella_kl είπε:

Τι κάνετε κορίτσια?Πώς πάνε τα πράγματα?Εγώ είμαι 30η εβδομάδα από σήμερα αλλά ο τράχηλος πήγε 1 εκ.Άραγε θα βγάλω άλλον μήνα ή με τίποτα?

Άντε μπράβο προχωράς !! Κι εγώ στην 31 και 4 είχα 1 εκ ! Σήμερα 33 και 4 είναι 9 χιλ. Και ο μικρός 2.100 κιλάκια!  Στο εύχομαι και απ όσο διαβάζω εδώ μέσα πολλές τα κατάφεραν! 

Και στα δικα μας τελειομηνα μωράκια ! 

Εγω τώρα θέλω να κλείσω περάσουν οι επόμενες 10 ημέρες να κλείσω και την 35!! Το πάω βδομάδα βδομάδα !! 

Απλα όσο περνάει ο καιρός πρέπει να προσέχουμε όλο και πιο πολύ γιατί παίρνουν βάρος τα μωρά μας και επιβαρύνουν τον τραχηλο ! 

Θα χαρώ πολύ να κλείσουμε 37 εβδομάδες !! 

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα γιατί είμαι σε παρόμοια κατάσταση αλλά απ όσο έχω καταλάβει με τον τραχηλο όλα είναι πιθανά και Σιγουρα η προγεστερονη και η ξεκούραση βοηθανε. 

On 8/9/2020 at 1:22 ΠΜ, nanoula90 είπε:

Καταλαβα. Ολα καλα θα πανε με η χωρις πεσσο. Να ξεκουραζεσαι, να χαζευεις μωρουδιακα και ρουχαλακια και θα δεις ποσο γρηγορα θα περασει ο καιρος. Να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη ευχομαι κοριτσι μου!! Να εχουμε ολες!

Σε ευχαριστώ πολύ ! Καλή τελειομηνη εγκυμοσύνη σε όλες μας! Το πρώτο σου στις πόσες εβδομάδες το γέννησες; 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Annoula2020 είπε:

Άντε μπράβο προχωράς !! Κι εγώ στην 31 και 4 είχα 1 εκ ! Σήμερα 33 και 4 είναι 9 χιλ. Και ο μικρός 2.100 κιλάκια!  Στο εύχομαι και απ όσο διαβάζω εδώ μέσα πολλές τα κατάφεραν! 

Και στα δικα μας τελειομηνα μωράκια ! 

Εγω τώρα θέλω να κλείσω περάσουν οι επόμενες 10 ημέρες να κλείσω και την 35!! Το πάω βδομάδα βδομάδα !! 

Απλα όσο περνάει ο καιρός πρέπει να προσέχουμε όλο και πιο πολύ γιατί παίρνουν βάρος τα μωρά μας και επιβαρύνουν τον τραχηλο ! 

Θα χαρώ πολύ να κλείσουμε 37 εβδομάδες !! 

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα γιατί είμαι σε παρόμοια κατάσταση αλλά απ όσο έχω καταλάβει με τον τραχηλο όλα είναι πιθανά και Σιγουρα η προγεστερονη και η ξεκούραση βοηθανε. 

Σε ευχαριστώ πολύ ! Καλή τελειομηνη εγκυμοσύνη σε όλες μας! Το πρώτο σου στις πόσες εβδομάδες το γέννησες; 

Μακάρι να φτάσουμε 37 βδομάδες και να πάνε όλα καλά!Εγώ να σου πω και 36 να φτάσω παλι ευχαριστημένη θα μαι.Πάντως έχεις δίκαιο με τον τράχηλο, όλα είναι πιθανά.Σηκωνομαι από το κρεβάτι μόνο για τουαλέτα και κανένα γρήγορο μπάνιο.Τώρα η τύχη θα δείξει...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...