Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , Kiddo είπε:

      Μπράβο κοριτσάκι μου! Είσαι και επίσημα έγκυος!! Χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Μη συγκρίνεις, κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα!! Πολλοί μπορεί να είναι οι παράγοντες, για αυτό άλλωστε δίνουν τόσο μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών στην εξέταση της χοριακής! Για την ώρα είναι πολύ καλή η τιμή της και να θυμάσαι ότι θέλουμε αύξηση τουλάχιστον 60% σε 72 ώρες..!

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου!!🙏🙏🙏

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Μακάρι να βγεις αληθινή ❤️

      • Ευχή 1

Μανούλες Μαΐου 2021


Elsatin

Recommended Posts

πρίν από 30 λεπτά , Viik είπε:

Πολύ το φοβάμαι αυτό, μην πάθουμε εμμονή!! Όλα μια χαρά, όπως το είπες! Ναι, νερό κι εγώ πολύ από την αρχή και 15-20 λεπτά περπάτημα μετά τα τρία κύρια γεύματα, ακόμα και μέσα στο σπίτι! 

Εμείς πριν λίγο γυρίσαμε από βόλτα παραλία, χορτάσαμε ήλιο και θάλασσα, περπατήσαμε, βγάλαμε φωτογραφίες με την κοιλίτσα, όλα τέλεια! Η δε Πάολα, η σκυλίτσα μου, σε όλες τις φωτογραφίες έχει μια χαζόφατσα από τη χαρά της! Έχει αρχίσει και αγριεύει όμως σχεδόν σε όλα τα σκυλιά όταν είμαι κι εγώ μαζί, προστατεύει την μπέμπα μάλλον κι έχει πάρει πολύ στα σοβαρά τον ρόλο της!! Ενώ πριν έκανε αμάν να γνωριστεί και να παίξει! 

Α ήταν κοινωνική πριν , προλαβαίνεις τη συμπεριφορά της τότε να την φτιάξεις.  Εμένα ήταν πάντα μαλακω χαχαα δεν θέλει σκυλιά αλλα :-P

το περπάτημα επίσης βοηθάει φοβερά ισχύει.  Εγώ σήμερα την έβγαλα καναπέ ολημερίς.  Δεν έχω παράπονο. 

Κορίτσια,  καλλιέργεια σας κάνει κάθε συχνά ο γιατρός;

1 hour ago, Valentina85 είπε:

Παμε για ινσουλινη τελικα... ηταν φως φαναρι! θα γινοταν...! Η καμπυλη ηταν 95 / 182 / 151 αλλα δε μπορω με τπτ να ριξω το νηστειας! το μωρο ειναι τεραστιο απο την αρχη τωρα τη Τεταρτη εχω επιτελους γιατρο εχω να τον δω απο αρχες Ιανουαριου να σκασω ειμαι! Θελω να τον δω χαχα

εχω παρει σχεδον οτι χρειαζεται ειπα να δω μετα τι θα βγει στη πορεια!

η κουνια ειναι στημενη ετοιμη διπλα στο κρεβατι και περιμενει... Ανυπομονω να γεμισει!

επισης 15.03 βγαινω σε αδεια απο τη δουλεια επιτελους!!!!!!!! εχω κουραστει απειρα!

Αντε με το καλο να τελειωνουν και τα ψωνια σε λιγο μπαινουμε στη τελικη ευθεια!!

 

 

 

εδω εδω Στο Αλεξανδρας εκτος αν δε τα βρουμε με το γιατρο και παω τελικα σε εφημερια!!

αυτο εκανα εβγαλα το καγκελο και τη κολλησα στο κρεβατι

Μαθηματα εκλεισα για τελη Μαρτίου! 

 

εδω!!!

https://www.facebook.com/motheriebirthandbeyond

@Valentina85Βρε συ , μην αγχώνεσαι!! Και καλά θα είσαι,  και η κούνια θα γεμίσει.  Ινσουλίνη ινσουλίνη οκ!!! Δεν είναι τίποτα!!! Θα δεις πως θα αλλάξει,  έτσι ένιωθα κι εγώ στην αρχή.  Μια χαρά θα είσαι κι εσύ και ο μπέμπης σου θα δεις !!!!!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 432
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Rinio31 said:

Α ήταν κοινωνική πριν , προλαβαίνεις τη συμπεριφορά της τότε να την φτιάξεις.  Εμένα ήταν πάντα μαλακω χαχαα δεν θέλει σκυλιά αλλα :-P

το περπάτημα επίσης βοηθάει φοβερά ισχύει.  Εγώ σήμερα την έβγαλα καναπέ ολημερίς.  Δεν έχω παράπονο. 

Κορίτσια,  καλλιέργεια σας κάνει κάθε συχνά ο γιατρός;

@Valentina85Βρε συ , μην αγχώνεσαι!! Και καλά θα είσαι,  και η κούνια θα γεμίσει.  Ινσουλίνη ινσουλίνη οκ!!! Δεν είναι τίποτα!!! Θα δεις πως θα αλλάξει,  έτσι ένιωθα κι εγώ στην αρχή.  Μια χαρά θα είσαι κι εσύ και ο μπέμπης σου θα δεις !!!!!!

Πρωτη φορα μου πηρε την Τετάρτη! Περιμενω αποτελέσματα ακομα! Ειχα κάνει καλλιέργεια και τεστ παπ λιγους μήνες πριν μεινω εγκυος οποτε μου ειχε πει οταν εμεινα εγκυος ότι δεν χρειάζεται να κανω ξανα.. Οποτε εχω λιγο αγχος για τα αποτελεσματα.. Εσυ;;

Βαψαμε και το ροζ δωματιο!!! Ετοιμαζόμαστε για την μικρη!! Αχ κουραστηκα σημερα κοριτσια μου..

  • Μου αρέσει 2

3lnJp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Rinio31 καλλιέργεια κολπικού εννοείς; Εμένα δεν μου έχει κάνει ποτέ, είχα κάνει το pcr τεστ παπ τον Ιούλιο, τώρα δεν ξέρω αν μου κάνει αργότερα. Ούρων γενική και καλλιέργεια μου γράφει κάθε μήνα μεταξύ άλλων! 

@Valentina85 μη σε αγχώνει η ινσουλίνη. Τουλάχιστον θα είσαι πιο άνετη στο θέμα μετρήσεων, όχι να ακολουθείς τη διατροφή κατά γράμμα και πάλι να μη βλέπεις αποτελέσματα! Κι εμένα μου είπε ότι αν χρειαστεί θα ξεκινήσω, μια εμπειρία είναι κι αυτή, δες το έτσι! Με το καλό να δεις τον μπεμπούλη σου!! Γιατί σε άφησαν τόσο καιρό χωρίς υπέρηχο μωρέ;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, manaoula είπε:

Αν και μανούλα Ιουλίου στο Αλεξάνδρα θα γεννήσω και εγώ. Αν επιτρέπεται έστω σε προσωπικό μήνυμα πως λέγονται οι γιατροί σας;

@Biancospino τι έγινε με το γιατρό σου; γιατί να μην τα βρείτε; δεν τον έχεις από την αρχή;

@manaoula όχι εγώ δε γεννάω στο Αλεξάνδρας. Ίσως εννοείς την @Valentina85.

Κορίτσια θα κάνετε όλες προσπάθεια να θηλάσετε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , MariaPol είπε:

Πρωτη φορα μου πηρε την Τετάρτη! Περιμενω αποτελέσματα ακομα! Ειχα κάνει καλλιέργεια και τεστ παπ λιγους μήνες πριν μεινω εγκυος οποτε μου ειχε πει οταν εμεινα εγκυος ότι δεν χρειάζεται να κανω ξανα.. Οποτε εχω λιγο αγχος για τα αποτελεσματα.. Εσυ;;

Βαψαμε και το ροζ δωματιο!!! Ετοιμαζόμαστε για την μικρη!! Αχ κουραστηκα σημερα κοριτσια μου..

Κάναμε στον 5ο και θα κάνω μια ακόμα καλλιέργεια τωρα αυριο η μεθαύριο κ μετά άλλη μια λογικά. Μην έχεις άγχος κ υποθέτα αν χρειαστείς για τπτ μυκητιάσεις που είναι συχνές Μην το φοβάσαι. 

Τι ωραία!!! Να έχεις έτοιμο το δωμάτιο της τέλεια!! Αύριο κάθισε άμα έκανες πολλά σήμερα.  Μια μέρα κάνω δουλειές μια κάθομαι κ εγώ. Βέβαια έχω κ μια κυρία που έρχεται άνα 15 μέρες.  Πάλι καλά 

Just now, Viik είπε:

@Rinio31 καλλιέργεια κολπικού εννοείς; Εμένα δεν μου έχει κάνει ποτέ, είχα κάνει το pcr τεστ παπ τον Ιούλιο, τώρα δεν ξέρω αν μου κάνει αργότερα. Ούρων γενική και καλλιέργεια μου γράφει κάθε μήνα μεταξύ άλλων! 

@Valentina85 μη σε αγχώνει η ινσουλίνη. Τουλάχιστον θα είσαι πιο άνετη στο θέμα μετρήσεων, όχι να ακολουθείς τη διατροφή κατά γράμμα και πάλι να μη βλέπεις αποτελέσματα! Κι εμένα μου είπε ότι αν χρειαστεί θα ξεκινήσω, μια εμπειρία είναι κι αυτή, δες το έτσι! Με το καλό να δεις τον μπεμπούλη σου!! Γιατί σε άφησαν τόσο καιρό χωρίς υπέρηχο μωρέ;

Κολπικου Ναι, δεν ξέρω κάθε γιατρός είδες έχει άλλο πρόγραμμα.  Κάθε μήνα τις εξετάσεις τις άλλες Ναι στανταρακι λογικό. :-D

 

@BiancospinoΘα την κάνω την προσπάθεια εγώ. Με προβλημάτισε πολύ αυτό το ζήτημα,  αλλά τελικά ναι , θα την κάνω την προσπάθεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@MariaPol άντε, με γεια λοιπόν το δωμάτιο! Με το καλό να μπει η μπουμπού σας!! Αύριο να ξεκουραστείς αρκετά! 

@Rinio31 δηλαδή σας κάνουν καλλιέργεια χωρίς να έχετε συμπτώματα, π.χ. φαγούρα κλπ;

@Biancospino εγώ σίγουρα θέλω να θηλάσω και θα προσπαθήσω, έστω για 4-5 μήνες. Στους 5,5 μήνες θα γυρίσω στη δουλειά, οπότε μάλλον θα πρέπει να το έχω κόψει λίγο νωρίτερα για να συνηθίσει και η μπέμπα. Δεν θέλω να γυρίσω στη δουλειά και να έχω θήλαστρα κλπ σε καμία περίπτωση! 

Εσείς πώς το σκέφτεστε, ειδικά με την επιστροφή στην εργασία;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Viik είπε:

@MariaPol άντε, με γεια λοιπόν το δωμάτιο! Με το καλό να μπει η μπουμπού σας!! Αύριο να ξεκουραστείς αρκετά! 

@Rinio31 δηλαδή σας κάνουν καλλιέργεια χωρίς να έχετε συμπτώματα, π.χ. φαγούρα κλπ;

@Biancospino εγώ σίγουρα θέλω να θηλάσω και θα προσπαθήσω, έστω για 4-5 μήνες. Στους 5,5 μήνες θα γυρίσω στη δουλειά, οπότε μάλλον θα πρέπει να το έχω κόψει λίγο νωρίτερα για να συνηθίσει και η μπέμπα. Δεν θέλω να γυρίσω στη δουλειά και να έχω θήλαστρα κλπ σε καμία περίπτωση! 

Εσείς πώς το σκέφτεστε, ειδικά με την επιστροφή στην εργασία;

@ViikΝαι, δεν έχει σημασία λέει αν έχεις συμπτώματα.  Η αλήθεια είναι,  δεν είχα τπτ κ μια χαρά είχα πάρει  μικρόβιο . Προληπτικά το κάνουν Μην κάποιο μικρόβιο περάσει στη μήτρα.  Ούτε ξέρω κι εγώ πολλα.

Εγώ παιδιά κάθομαι εδώ κι ένα χρόνο που παραιτήθηκα.  Από την περασμένη αποτυχημένη εγκυμοσύνη. 

Link to comment
Share on other sites

@MariaPolμε γεια το δωμάτιο σας!! Εμείς κορίτσια είμαστε σε ένα δυάρι αλλά τώρα ανακαινιζουμε ένα μεγαλύτερο που μέχρι τώρα το νοικιάζαμε κι έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δε θα είναι έτοιμο πριν γεννήσω...

Κι εγώ θα κάνω προσπάθεια να θηλασω. Ωστόσο με τη δουλειά είναι μεγάλο θέμα γιατί μόνο 30 μέρες αφού γεννήσω έχω άδεια...ελεος! Και θεωρείται ότι μέχρι τη στιγμή που θα γεννήσεις θα πηγαίνεις..; δεν ξέρω δεν μπορώ να βρω λογική σε κάποια πράγματα... Μετά τις 30 μέρες δε σου λέει είσαι υποχρεωμένη να γυρίσεις, μπορείς να καθίσεις λίγο ακόμη αλλά άνευ αποδοχών.. Λογικά για κανένα δίμηνο σκέφτομαι να το κάνω έτσι γιατί το να γυρίσω στο μήνα δεν δεν δεν... 

Εσείς έχετε διαβάσει βιβλία για γονεϊκοτητα, θηλασμό κτλ; εγώ σκόρπια άρθρα και εμπειρίες άλλων μαμάδων διαβάζω που και που και νιώθω πολύ άσχετη. Πχ δεν ήξερα ότι αν θες να θηλασεις πρέπει να αποφύγεις να δώσεις πιπίλα. Δύσκολα τα πράγματααα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rinio31 είπε:

@ViikΝαι, δεν έχει σημασία λέει αν έχεις συμπτώματα.  Η αλήθεια είναι,  δεν είχα τπτ κ μια χαρά είχα πάρει  μικρόβιο . Προληπτικά το κάνουν Μην κάποιο μικρόβιο περάσει στη μήτρα.  Ούτε ξέρω κι εγώ πολλα.

Εγώ παιδιά κάθομαι εδώ κι ένα χρόνο που παραιτήθηκα.  Από την περασμένη αποτυχημένη εγκυμοσύνη. 

Είχα κι εγώ ίδια εμπειρία, δυστυχώς. Μετά από δυο μήνες όμως πιάσαμε την μπέμπα μας και όλα καλά, δόξα τω Θεώ! Εμένα το μόνο καλό που έκανε ο κορωνοϊός είναι ότι βγήκα σε άδεια ευπαθών ομάδων από την αρχή, αλλιώς θα δούλευα μέχρι και τον άλλο μήνα. Μετά όμως θα επιστρέψω κανονικά, δικαιούμαι δύο μήνες λοχείας και στο καπάκι 3,5 μήνες ανατροφής. 

Θα τον ρωτήσω στο επόμενο ραντεβού 5 του μήνα για την καλλιέργεια! 

@Biancospino μόνο 30 μέρες; Πώς γίνεται αυτό; Καλά καλά δεν θα έχεις συνέλθει από τον τοκετό. Ώρες ώρες η χώρα μας μοιάζει τριτοκοσμική, όταν ακούει κανείς τέτοια πράγματα! Εγώ διαβάζω βιβλία ψυχολογίας για τη σχέση μητέρας και παιδιού κλπ. Αυτό με την πιπίλα δεν το ήξερα! 

Επεξεργάστηκαν by Viik
Link to comment
Share on other sites

@Viik στην εταιρεία που δουλεύω είμαστε με διαφορά καθεστώτα, άλλοι σαν μισθωτοί, άλλοι σαν ελεύθεροι επαγγελματίες κτλ. Υπάρχουν γυναίκες που γέννησαν κι έμειναν σπίτι με το μωρό ένα χρόνο, υπάρχουν κι άλλες που γύρισαν στο μήνα... Λες και είναι άλλη μητέρα η μια άλλη η άλλη... Τι να πω ρε κορίτσια, ανήκω και στην άτυχη κατηγορία...

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Biancospino είπε:

@Viik στην εταιρεία που δουλεύω είμαστε με διαφορά καθεστώτα, άλλοι σαν μισθωτοί, άλλοι σαν ελεύθεροι επαγγελματίες κτλ. Υπάρχουν γυναίκες που γέννησαν κι έμειναν σπίτι με το μωρό ένα χρόνο, υπάρχουν κι άλλες που γύρισαν στο μήνα... Λες και είναι άλλη μητέρα η μια άλλη η άλλη... Τι να πω ρε κορίτσια, ανήκω και στην άτυχη κατηγορία...

Κατάλαβα... Σε εμάς οι μόνιμες εκπαιδευτικοί κάθονται με τα παιδιά τους ένα χρόνο ολόκληρο και μετά επιστρέφουν στο σχολείο τους, εμείς οι αναπληρώτριες έχουμε πλέον 5,5 μήνες (μέχρι πρόπερσι είχαμε μόνο δύο) και βέβαια όταν επιστρέφουμε μπορεί να μας στείλουν οπουδήποτε στον νομό, ακόμα και σε σχολείο 50 και 70χλμ. μακριά από το σπίτι μας (πολύ που τους ενδιαφέρει ότι έχουμε ένα μωρό στο σπίτι). Δύο ταχυτήτων εργαζόμενες, για την ίδια δουλειά που προσφέρουμε. Τι να πει κανείς. 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Biancospino είπε:

@MariaPolμε γεια το δωμάτιο σας!! Εμείς κορίτσια είμαστε σε ένα δυάρι αλλά τώρα ανακαινιζουμε ένα μεγαλύτερο που μέχρι τώρα το νοικιάζαμε κι έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δε θα είναι έτοιμο πριν γεννήσω...

Κι εγώ θα κάνω προσπάθεια να θηλασω. Ωστόσο με τη δουλειά είναι μεγάλο θέμα γιατί μόνο 30 μέρες αφού γεννήσω έχω άδεια...ελεος! Και θεωρείται ότι μέχρι τη στιγμή που θα γεννήσεις θα πηγαίνεις..; δεν ξέρω δεν μπορώ να βρω λογική σε κάποια πράγματα... Μετά τις 30 μέρες δε σου λέει είσαι υποχρεωμένη να γυρίσεις, μπορείς να καθίσεις λίγο ακόμη αλλά άνευ αποδοχών.. Λογικά για κανένα δίμηνο σκέφτομαι να το κάνω έτσι γιατί το να γυρίσω στο μήνα δεν δεν δεν... 

Εσείς έχετε διαβάσει βιβλία για γονεϊκοτητα, θηλασμό κτλ; εγώ σκόρπια άρθρα και εμπειρίες άλλων μαμάδων διαβάζω που και που και νιώθω πολύ άσχετη. Πχ δεν ήξερα ότι αν θες να θηλασεις πρέπει να αποφύγεις να δώσεις πιπίλα. Δύσκολα τα πράγματααα

Δεν έχω διαβάσει τπτ ιδιαίτερο κι εγώ. Γι'αυτό θα κάνω τα σεμινάρια.  Για την ζωή σαν γονέας Ναι έχω διαβάσει αρκετά,  από αρθρα κυρίως αλλά θέλω να πάω να βρω κ κανένα βιβλίο καλό. Να το πάρω. Δλδ για σωστή επικοινωνία κλπ θέλω Να πάρω ναι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μου απάντησαν για τα σεμινάρια της nutricia. Σε αυτό του θηλασμού, όλες οι θέσεις είχαν πληρωθεί. Στα άλλα τρία έγινα δεκτή! Για τσεκάρετε κι εσείς τα μέιλ σας! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Viik είπε:

Καλημέρα! Μου απάντησαν για τα σεμινάρια της nutricia. Σε αυτό του θηλασμού, όλες οι θέσεις είχαν πληρωθεί. Στα άλλα τρία έγινα δεκτή! Για τσεκάρετε κι εσείς τα μέιλ σας! 

Καλησπέρα! Μια από τα ίδια κι εμένα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Viik είπε:

Καλημέρα! Μου απάντησαν για τα σεμινάρια της nutricia. Σε αυτό του θηλασμού, όλες οι θέσεις είχαν πληρωθεί. Στα άλλα τρία έγινα δεκτή! Για τσεκάρετε κι εσείς τα μέιλ σας! 

Καλησπέρα! Κι εμένα το ίδιο κορίτσια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...