Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

Μανούλες Μαΐου 2021


Elsatin

Recommended Posts

@Rinio31 Ναι ναι εγώ γράφτηκα σε αυτό που λες οπότε είμαστε αρκετές παρεακι, έριξε σύρμα η Βαλεντίνα και τρέξαμε!  Γιατί δεν ξέρω για εσάς αλλά ειδικά σε αυτά τα θέματα δεν έχω καμιά ιδέα και έχει αρχίσει να με αγχώνει αυτό... Επίσης γράφτηκα και σε αυτό που λέει για μητρικό θηλασμό που είναι 25 Φλεβάρη αν δεν κάνω λάθος. 

Για όλες μας πρώτο μωράκι είναι; επίσης όλες μέχρι στιγμής περιμένουμε κοριτσάκι;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 432
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Biancospino για μένα πρώτο και κοριτσάκι βέβαια! Όπως είπε και η 5χρονη κόρη μιας φίλης μου φέτος μόλις μάθαμε το φύλο κι αφού μόλις είχε αποκτήσει κι εκείνη την αδερφούλα της... "Ναιιιιι, από ό,τι φαίνεται θα νικήσουν τα κορίτσια"!!! :-D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια γράφτηκα σε ολα! Πρωτάρα κι εγω και η μητερα μου λιγο μακρια, οπότε το αγχος αναμενομενο. Για παιδιατρο ειμαστε στο ψαξιμο λογικα θα επικοινωνήσω λιγο πριν γεννησω δεν υπάρχει λόγος για να επικοινωνήσω απο τωρα.

  • Μου αρέσει 1

3lnJp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Viik είπε:

@Rinio31 μόλις γύρισα! Στον Φαληρέα πήγα κι εγώ αλλά μετά έφαγα δυο φέτες τυρί και δύο γαλοπούλα που είχα πει του άντρα μου να μου φέρει, για να μην φάω κι άλλο υδατάνθρακα στο καπάκι! Ήρθαν και τα αποτελέσματα, παθολογική βέβαια στην πρώτη και δεύτερη ώρα, όχι πολύ κακή αλλά οκ, αναμενόμενο. Η γλυκοζυλιωμένη βέβαια τέρμα κάτω, που σημαίνει ότι η διατροφή αποδίδει μια χαρά και ο γιατρός είπε ότι όσο δεν ξεφεύγω στις μετρήσεις κι όσο η μικρή μας είναι καλή στις δικές της μετρήσεις (σκέψου ότι η περίμετρος της κοιλιάς της είναι και σχετικά μικρή), να μην αγχώνομαι. Δεν αγχώνομαι λοιπόν!! Όσο για τα σεμινάρια, σε αυτά γράφτηκα κι εγώ.

Σήμερα είχε πάλι τέλεια μέρα εδώ, οπότε αφού δεν δούλευε και ο άντρας μου κάναμε βόλτα στην πλατεία και ψωνίσαμε από Orchestra και Prenatal μπιμπερό, πιπίλες, λίγα φορμάκια ακόμα και δυο κολανάκια και για μένα δύο νυχτικά και μια ρόμπα για το μαιευτήριο. Θήλαστρο και αποστειρωτή τα έχω αφήσει για δυο καλές μου φίλες που θέλουν να μας κάνουν κάτι από αυτά δώρο, οπότε δεν κοίταξα καν.

@MariaPol ακριβώς το ίδιο κι εγώ, ένα σκουφάκι πήρα κι άλλο ένα είχε ένα φορμάκι σετ! Νομίζω κι εγώ ότι ένα είναι μια χαρά να έχεις.

Όσο ψωνίζουμε κορίτσια τόσο σκέφτομαι ότι πλησιάζει η ώρα σιγά σιγά! Πάντως μια από τα ίδια κι εγώ, τα έχω όλα στο δωμάτιό της, χωρίς να έχω πλύνει και χωρίς να έχουμε στήσει τίποτα. Ευτυχώς το βάψαμε τον Δεκέμβριο με την μετακόμιση. Αυτό που με βιάζει εμένα και πρέπει να ξεκινήσω μάλλον το πλύσιμο και τακτοποίημα, είναι ότι καλώς εχόντων των πραγμάτων 23 Απριλίου που μπαίνω στον μήνα μου θα πάω στους δικούς μου στην Αθήνα και θα πηγαινοέρχεται ο άντρας μου μόνο. Ελπίζω να μη χρειαστεί να πάω και νωρίτερα!

Όλα καλά οπότε με το σάκχαρο!! Άμα με το φαγητό το φέρνεις σε νορμάλ επίπεδα τέλεια!  Πρέπει να πάω κι εγώ να ψωνίσω για μένα δεν έχω πάρει τίποτα όντως, σήμερα βαριόμουν να κάνω το ότιδηποτε κι έτσι,  την έβγαλα στο παρκο με τον σκυλο :-P  Άμα είναι να είσαι εκτός του σπιτιού σου Ναι έχεις ένα στρες περισσότερο αλλά άμα τα ξεκινήσεις σιγά σιγά μέσα στον Μάρτη όλα κ τα αποθηκεύσεις είσαι κομπλέ. 

Πλησιαζει όντως η ώρα πάντως, μου φαίνεται περίεργο κάποιες φορές 

@BiancospinoΚι εμένα πρώτο παιδάκι  και κοριτσάκι :wub::wub:

Και εντελώς άσχετη εγω :-P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για εμένα δεν έχω πάρει απολύτως τίποτα. Για οσο θα είμαστε στο μαιευτηριο θα πάρετε μόνο νυχτικά; οι πιτζάμες δε βολεύουν για κάποιο λόγο; 

Η κοιλίτσα σας σας φαγουριζει; ποιες κρέμες χρησιμοποιείτε για πρόληψη από ραγάδες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Rinio31 σε ποιο πάρκο πάτε; Γιατί είναι λίγο περίεργοι εδώ με τα πάρκα και τα σκυλιά. Εμείς την πάμε στη Φραγκόλιμνα και στο στρατόπεδο κι όταν πηγαίνουμε για περπάτημα παραλία βέβαια! Ξέρεις τι κοίταζα; Ο Φαληρέας έχει άλλες τιμές δίπλα, εμένα ο γιατρός μου μου είχε δώσει τιμές αναφοράς για την καμπύλη συμφωνα με της ελληνικής διαβητολογικής εταιρείας! Ο Φαληρέας έχει πολύ πιο αυστηρά όρια και είναι για τον γενικό πληθυσμό, όχι για εγκυμοσύνη, βασικά νομίζω είναι εντελώς άκυρα. Όπου κοίταξα επίσης δίνουν για εγκυμοσύνη κάτω από 180 για 1η ώρα και κάτω από 153 για 2η. Αυτός δίνει μέχρι 170 για 1η και μέχρι 120 για 2η! Εδώ στα μεταγευματικά μου έχει δώσει ο γιατρός κάτω από 140 στη 1 ώρα και κάτω από 120 στη δεύτερη, που δεν τρώω και τόσο μεγάλη ποσότητα υδατανθράκων! Εγώ είχα 85 - 170 - 140 στην καμπύλη και σκέψου ότι η διατροφή μου δεν είναι και πλούσια σε υδατάνθρακες όπως συστήνεται πριν τη διαδικασία. Τέλος πάντων, δεν αλλάζει κάτι, πάλι είναι τσιμπημένες οι τιμές, δεν την κόβω την διατροφή, απλά λέω! 

@Biancospino στο σπίτι φοράω μόνο πυτζάμες, αλλά είδα ότι παντού προτείνουν νυχτικά για το μαιευτήριο, μάλλον για μεγαλύτερη ευκολία και ίσως για την περίπτωση καισαρικής που έχεις στην αρχή τον καθετήρα φαντάζομαι! Η κοιλιά μου τώρα τελευταία ναι, με φαγουρίζει μερικές φορές. Βάζω από τον τέταρτο μήνα της Biona το βιολογικό λάδι καρύδας και είμαι ευχαριστημένη μέχρι στιγμής, θα δείξει και στην πορεία! 

Εσείς;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Biancospino είπε:

Κι εγώ για εμένα δεν έχω πάρει απολύτως τίποτα. Για οσο θα είμαστε στο μαιευτηριο θα πάρετε μόνο νυχτικά; οι πιτζάμες δε βολεύουν για κάποιο λόγο; 

Η κοιλίτσα σας σας φαγουριζει; ποιες κρέμες χρησιμοποιείτε για πρόληψη από ραγάδες;

Εγώ λέω να πάρω μόνο νυχτικα ναι, είτε γεννήσεις κανονικά είτε καισαρική,  είναι πιο εύκολα όλα με νυχτικο, και ο θηλασμός και η τουαλέτα ολα. Εγώ δεν έχω συχνά φαγούρα,  πολύ λίγες φορές κάτω από τα πλευρά.  Βάζω ένα λαδάκι bio της mustela για πρόληψη.  Οπότε το θυμάμαι βέβαια :-P φαγούρα όμως πέρασα πολλή με το στήθος. Τώρα σταμάτησε κι αυτό. 

1 ώρα πρίν, Viik είπε:

@Rinio31 σε ποιο πάρκο πάτε; Γιατί είναι λίγο περίεργοι εδώ με τα πάρκα και τα σκυλιά. Εμείς την πάμε στη Φραγκόλιμνα και στο στρατόπεδο κι όταν πηγαίνουμε για περπάτημα παραλία βέβαια! Ξέρεις τι κοίταζα; Ο Φαληρέας έχει άλλες τιμές δίπλα, εμένα ο γιατρός μου μου είχε δώσει τιμές αναφοράς για την καμπύλη συμφωνα με της ελληνικής διαβητολογικής εταιρείας! Ο Φαληρέας έχει πολύ πιο αυστηρά όρια και είναι για τον γενικό πληθυσμό, όχι για εγκυμοσύνη, βασικά νομίζω είναι εντελώς άκυρα. Όπου κοίταξα επίσης δίνουν για εγκυμοσύνη κάτω από 180 για 1η ώρα και κάτω από 153 για 2η. Αυτός δίνει μέχρι 170 για 1η και μέχρι 120 για 2η! Εδώ στα μεταγευματικά μου έχει δώσει ο γιατρός κάτω από 140 στη 1 ώρα και κάτω από 120 στη δεύτερη, που δεν τρώω και τόσο μεγάλη ποσότητα υδατανθράκων! Εγώ είχα 85 - 170 - 140 στην καμπύλη και σκέψου ότι η διατροφή μου δεν είναι και πλούσια σε υδατάνθρακες όπως συστήνεται πριν τη διαδικασία. Τέλος πάντων, δεν αλλάζει κάτι, πάλι είναι τσιμπημένες οι τιμές, δεν την κόβω την διατροφή, απλά λέω! 

@Biancospino στο σπίτι φοράω μόνο πυτζάμες, αλλά είδα ότι παντού προτείνουν νυχτικά για το μαιευτήριο, μάλλον για μεγαλύτερη ευκολία και ίσως για την περίπτωση καισαρικής που έχεις στην αρχή τον καθετήρα φαντάζομαι! Η κοιλιά μου τώρα τελευταία ναι, με φαγουρίζει μερικές φορές. Βάζω από τον τέταρτο μήνα της Biona το βιολογικό λάδι καρύδας και είμαι ευχαριστημένη μέχρι στιγμής, θα δείξει και στην πορεία! 

Εσείς;

Δεν το έχω κοιτάξει αυτό με τις τιμές στο εργαστήριο,  βέβαια,  εξ αρχής με έστειλε ο γυναικολόγος σε ενδοκρινολογο.  Εμένα ήταν και οι 3 τιμές χάλια.  95-204-154 Οπότε.... ότι όρια και να είχε τα πάτησα, καλά εγώ έτρωγα ρε συ γενικά σαν να μην υπήρχε αύριο.  Εντάξει,  όλα καλά τώρα!!! Με τη δίαιτα θα πορευτούμε μεζρι τον Μάη λογικά (Εγώ και με ινσουλίνη) αλλά αφού είναι καλά και τα μωρά κι εμείς,  μια χαρά!

Στο πάρκο στο λιμενικό πάω, χρόνια.  Η αλήθεια είναι δεν υπάρχει τπτ για σκυλιά στην πόλη αυτή. Δυστυχώς. Δηλαδή ν πας κάπου με περίφραξη και να λύσεις σκυλο δεν παίζει.  Δεν υπάρχει τπτ . Εμένα μου αρέσει εκεί γιατί και περπατάμε κ καφέ πίνουμε στα παγκάκια μετα χαχα. Πας και μέχρι τη μαρίνα περπατώντας,  είναι ωραία. Τώρα με την καραντίνα, η μόνη έξοδος για ασφαλή καφέ είναι στο πάρκο :-P

* Η ενδοκρινολογος που με έχει αναλάβει είναι η Κα Τζίφα,  τα όρια που μου έχει θέσει είναι,  πρωινό κάτω από 90. 1 ώρα Μετά το πρωινό κάτω από 130, 1 ώρα Μετά το μεσημεριανό κάτω από 120, 1 ώρα Μετά το βραδυνό κάτω από 130. Τώρα σε λίγες μέρες θα πάω ξανά. Δεν ξέρω έχω "καει" με αυτά δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει. Εμένα ο φόβος μου είναι, μην μείνει το σάκχαρο,  έχω τρομάξει. Πάντως το αμνιακό από το ανώτατο που ήμουν,  κατέβηκε όπως έπρεπε!!! Άρα πάμε καλά.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rinio31 είπε:

Εγώ λέω να πάρω μόνο νυχτικα ναι, είτε γεννήσεις κανονικά είτε καισαρική,  είναι πιο εύκολα όλα με νυχτικο, και ο θηλασμός και η τουαλέτα ολα. Εγώ δεν έχω συχνά φαγούρα,  πολύ λίγες φορές κάτω από τα πλευρά.  Βάζω ένα λαδάκι bio της mustela για πρόληψη.  Οπότε το θυμάμαι βέβαια :-P φαγούρα όμως πέρασα πολλή με το στήθος. Τώρα σταμάτησε κι αυτό. 

Δεν το έχω κοιτάξει αυτό με τις τιμές στο εργαστήριο,  βέβαια,  εξ αρχής με έστειλε ο γυναικολόγος σε ενδοκρινολογο.  Εμένα ήταν και οι 3 τιμές χάλια.  95-204-154 Οπότε.... ότι όρια και να είχε τα πάτησα, καλά εγώ έτρωγα ρε συ γενικά σαν να μην υπήρχε αύριο.  Εντάξει,  όλα καλά τώρα!!! Με τη δίαιτα θα πορευτούμε μεζρι τον Μάη λογικά (Εγώ και με ινσουλίνη) αλλά αφού είναι καλά και τα μωρά κι εμείς,  μια χαρά!

Στο πάρκο στο λιμενικό πάω, χρόνια.  Η αλήθεια είναι δεν υπάρχει τπτ για σκυλιά στην πόλη αυτή. Δυστυχώς. Δηλαδή ν πας κάπου με περίφραξη και να λύσεις σκυλο δεν παίζει.  Δεν υπάρχει τπτ . Εμένα μου αρέσει εκεί γιατί και περπατάμε κ καφέ πίνουμε στα παγκάκια μετα χαχα. Πας και μέχρι τη μαρίνα περπατώντας,  είναι ωραία. Τώρα με την καραντίνα, η μόνη έξοδος για ασφαλή καφέ είναι στο πάρκο :-P

* Η ενδοκρινολογος που με έχει αναλάβει είναι η Κα Τζίφα,  τα όρια που μου έχει θέσει είναι,  πρωινό κάτω από 90. 1 ώρα Μετά το πρωινό κάτω από 130, 1 ώρα Μετά το μεσημεριανό κάτω από 120, 1 ώρα Μετά το βραδυνό κάτω από 130. Τώρα σε λίγες μέρες θα πάω ξανά. Δεν ξέρω έχω "καει" με αυτά δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει. Εμένα ο φόβος μου είναι, μην μείνει το σάκχαρο,  έχω τρομάξει. Πάντως το αμνιακό από το ανώτατο που ήμουν,  κατέβηκε όπως έπρεπε!!! Άρα πάμε καλά.

 

Να σε ρωτησω κατι;  επειδη  κ γω αρχισαντωρα μετρησεις. Το νηστειας μου ειναι ανεβασμενο στο οριο περιπου.93. Το πρωινο το μετρας μολις ξυπνησεις ή πριν το φαγητο; 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

@Alex1989 @Viik Καλημερα κοριτσια εγω στην καμπύλη 85-187-71 και η γυναικολογος μου ειπε ειναι πολυ καλα. Αν θυμαμαι καλα και τα ορια για εγκύους που ειχε το νηστειας ήταν 95. Ίσως η νηστείας είναι ανεβασμενη αλλα οι μετρήσεις μετα ειναι χαμηλες;; γιαυτο δεν ανησυχει; διαβαζω που λετε νηστειας κατω απο 90 και τρομαζω.


3lnJp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Να σε ρωτησω κατι;  επειδη  κ γω αρχισαντωρα μετρησεις. Το νηστειας μου ειναι ανεβασμενο στο οριο περιπου.93. Το πρωινο το μετρας μολις ξυπνησεις ή πριν το φαγητο; 

Το μετράω μόλις ξυπνήσω, και τρώω αμέσως μετά. Βέβαια αν έχεις κοιμηθεί λιγότερο από 8ωρο δεν είναι σωστή η τιμή.  Κάθε γιατρός σου βάζει τα δικά του, βλέποντας και τις μετρήσεις σου για 7 24ωρα. Δεν είναι όλα για ολους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα τα όρια που μου έχει δώσει η διαβητολόγος είναι τα ίδια που μου λέει και ο γυναικολόγος μου (για μετρήσεις στο σπίτι με το μηχανάκι πάντα): Νηστείας μέχρι 95, 1 ώρα μετά το γεύμα κάτω από 140 (και δύο ώρες μετά το γεύμα κάτω από 120, αλλά το 2ωρο δεν το μετράμε ποτέ ούτως ή άλλως). Εννοείται ότι δεν θέλουμε πολλά γεύματα κοντά στο όριο, μια μεταγευματική μέτρηση από 90 μέχρι 115 είναι ιδανική. Στην καμπύλη τα όρια ήταν αυτά που είπα πιο πάνω, νηστείας μέχρι 92, 1 ώρας κάτω από 180, 2 ωρών κάτω από 153. Οι διαφορές είναι επειδή άλλο αίμα μετράει το μηχανάκι κι άλλο μετρούν στο μικροβιολογικό, αλλά και γιατί τα 75 γραμ. γλυκόζης που παίρνουμε είναι αστρονομική ποσότητα υδατανθράκων σε σχέση με αυτά που μας προτείνουν στη διατροφή! 

Επίσης, η γλυκοζυλιωμένη μου εμένα παίζει από 4,3 μέχρι 4,5 κάθε μήνα, που αντιστοιχούν σε μέσους όρους σακχάρου 77-82, δηλαδή τέλεια. Τώρα η αλήθεια είναι ότι ο κάθε γιατρός βάζει τα δικά του όρια από ό,τι έχω καταλάβει και ίσως έχει να κάνει και με τις μετρήσεις του κάθε εμβρύου. Εμένα γενικά δε με έχει αγχώσει ούτε ο γυναικολόγος ούτε η διαβητολόγος, πάμε καλά λένε κάθε φορά και πάντα ο ισχυρότερος δείκτης είναι οι καλές μετρήσεις του εμβρύου και του αμνιακού! 

Μία οριακά ανεβασμένη τιμή κατά μια, δυο, τρεις μονάδες, η ίδια η διαβητολόγος μου είπε ότι δεν μας αγχώνει. Και ειδικά για το σάκχαρο νηστείας κορίτσια, η αλήθεια είναι ότι εγώ ακόμα δεν έχω βρει κανόνα για το τι το κρατάει χαμηλά και τι όχι. Μετριέμαι από τη δέκατη εβδομάδα καθημερινά και πάντα είχα με το μηχανάκι από 60 μέχρι 80. Από την 22η εβδομάδα δεν υπάρχει κανόνας, είναι πιο ανεβασμένο, από 75 μέχρι 95, άσχετα με το τι ώρα, τι φαγητό και πόσο καλή τιμή είχα στο προηγουμένο βραδινό γεύμα! Πιστεύω ότι είναι καθαρά ορμονικό! 

Συγγνώμη για το σεντόνι, ελπίζω να σας φανεί κάτι χρήσιμο από όλα αυτά!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Viik είπε:

Εμένα τα όρια που μου έχει δώσει η διαβητολόγος είναι τα ίδια που μου λέει και ο γυναικολόγος μου (για μετρήσεις στο σπίτι με το μηχανάκι πάντα): Νηστείας μέχρι 95, 1 ώρα μετά το γεύμα κάτω από 140 (και δύο ώρες μετά το γεύμα κάτω από 120, αλλά το 2ωρο δεν το μετράμε ποτέ ούτως ή άλλως). Εννοείται ότι δεν θέλουμε πολλά γεύματα κοντά στο όριο, μια μεταγευματική μέτρηση από 90 μέχρι 115 είναι ιδανική. Στην καμπύλη τα όρια ήταν αυτά που είπα πιο πάνω, νηστείας μέχρι 92, 1 ώρας κάτω από 180, 2 ωρών κάτω από 153. Οι διαφορές είναι επειδή άλλο αίμα μετράει το μηχανάκι κι άλλο μετρούν στο μικροβιολογικό, αλλά και γιατί τα 75 γραμ. γλυκόζης που παίρνουμε είναι αστρονομική ποσότητα υδατανθράκων σε σχέση με αυτά που μας προτείνουν στη διατροφή! 

Επίσης, η γλυκοζυλιωμένη μου εμένα παίζει από 4,3 μέχρι 4,5 κάθε μήνα, που αντιστοιχούν σε μέσους όρους σακχάρου 77-82, δηλαδή τέλεια. Τώρα η αλήθεια είναι ότι ο κάθε γιατρός βάζει τα δικά του όρια από ό,τι έχω καταλάβει και ίσως έχει να κάνει και με τις μετρήσεις του κάθε εμβρύου. Εμένα γενικά δε με έχει αγχώσει ούτε ο γυναικολόγος ούτε η διαβητολόγος, πάμε καλά λένε κάθε φορά και πάντα ο ισχυρότερος δείκτης είναι οι καλές μετρήσεις του εμβρύου και του αμνιακού! 

Μία οριακά ανεβασμένη τιμή κατά μια, δυο, τρεις μονάδες, η ίδια η διαβητολόγος μου είπε ότι δεν μας αγχώνει. Και ειδικά για το σάκχαρο νηστείας κορίτσια, η αλήθεια είναι ότι εγώ ακόμα δεν έχω βρει κανόνα για το τι το κρατάει χαμηλά και τι όχι. Μετριέμαι από τη δέκατη εβδομάδα καθημερινά και πάντα είχα με το μηχανάκι από 60 μέχρι 80. Από την 22η εβδομάδα δεν υπάρχει κανόνας, είναι πιο ανεβασμένο, από 75 μέχρι 95, άσχετα με το τι ώρα, τι φαγητό και πόσο καλή τιμή είχα στο προηγουμένο βραδινό γεύμα! Πιστεύω ότι είναι καθαρά ορμονικό! 

Συγγνώμη για το σεντόνι, ελπίζω να σας φανεί κάτι χρήσιμο από όλα αυτά!! 

@Viikορμονικη διαταραχή είναι της εγκυμοσύνης όντως,  από ότι έχω καταλάβει ο πλακούντας τα κάνει όλα. Ξέρεις τι μας βοηθάει πολύ στις χαμηλές τιμές; το νερό! Πολύ μεγάλο θέμα. Όλες καλά είμαστε,  θα πάθουμε εμμονή στο τέλος :-P

Τι αλλά ρε παιδιά πως τα περνάτε το σκ;;;

Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2021 at 5:46 ΜΜ, Rinio31 είπε:

Γεια σου Βαλεντινα! Θα το ρυθμίσεις κι εσύ,  μην αγχωθείς δεν θα βοηθήσει.  Μου πήρε ένα μήνα αλλά το κατάλαβα. Έχει επηρεαστεί σε κάτι το μωρό ή η καμπύλη ήταν απλως κακή ;

Από ψώνια αρκετά,  είδη προικας, καρότσι κλπ. Κάποια ρούχα.  Είχε τις εκπτώσεις κ βόλεψε κάπως. Τώρα περιμένω την ενδοεπικοινωνία.

Πώς τα πας εσύ,  πως είσαι;

Παμε για ινσουλινη τελικα... ηταν φως φαναρι! θα γινοταν...! Η καμπυλη ηταν 95 / 182 / 151 αλλα δε μπορω με τπτ να ριξω το νηστειας! το μωρο ειναι τεραστιο απο την αρχη τωρα τη Τεταρτη εχω επιτελους γιατρο εχω να τον δω απο αρχες Ιανουαριου να σκασω ειμαι! Θελω να τον δω χαχα

εχω παρει σχεδον οτι χρειαζεται ειπα να δω μετα τι θα βγει στη πορεια!

η κουνια ειναι στημενη ετοιμη διπλα στο κρεβατι και περιμενει... Ανυπομονω να γεμισει!

επισης 15.03 βγαινω σε αδεια απο τη δουλεια επιτελους!!!!!!!! εχω κουραστει απειρα!

Αντε με το καλο να τελειωνουν και τα ψωνια σε λιγο μπαινουμε στη τελικη ευθεια!!

 

 

 

On 17/2/2021 at 1:05 ΠΜ, Biancospino είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! 

Είμαι κι εγώ μανούλα Μαΐου, τώρα είδα ότι υπάρχει ομαδουλα για Μάιο. Μέχρι τώρα διάβαζα τις μανούλες Απριλίου. Κι εγώ τώρα είμαι σε αναζήτηση του τι πρέπει να αγοράσουμε να έχουμε, θα γεννήσω και σε δημόσιο νοσοκομείο οπότε δε θα έχει καμιά παροχή σε σχέση με αυτα που έχω ακούσει για κλινικές. Γένναει καμιά άλλη σε δημόσιο; 

εδω εδω Στο Αλεξανδρας εκτος αν δε τα βρουμε με το γιατρο και παω τελικα σε εφημερια!!

On 17/2/2021 at 10:15 ΜΜ, Biancospino είπε:

Α κοντά είμαστε, κι εγώ διανύω την 27η! Μέχρι στιγμής έχω αγοράσει το καρότσι και καμιά δεκαριά φορμάκια για νεογέννητα, δεν ξέρω πόσα πρέπει να πάρουμε και πόσο συχνά θα χρειάζεται να το αλλάζουμε αλλά μου φαίνονται πολύ μικροσκοπικά και δεν ξέρω για πόσο διάστημα θα χωράνε το μικρούλι και πόσα τεμάχια θεωρούνται ικανοποιητικά για κάθε μέγεθος. Και ούτε και ξέρω αν πρέπει να είναι μακρυμανικα ή όχι για εκείνη την εποχή...  Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω, θα πάρετε κούνια κατευθείαν; θα έχετε λίκνο; πως το σκέφτεστε; εγώ έλεγα να βρω μια κούνια που να βγαίνει το πλαϊνο κάγκελο εντελώς και να την τοποθετήσω ακριβώς δίπλα μου στο κρεβάτι γιατί το λίκνο το θεωρώ λίγο περιττό έπιπλο, δεν ξέρω είμαι σε δίλημμα...

αυτο εκανα εβγαλα το καγκελο και τη κολλησα στο κρεβατι

On 19/2/2021 at 12:53 ΠΜ, MariaPol είπε:

Εμενα δεν είχε το καρότσι οποτε θα παρω αναγκαστικα τσαντουλα. 

Εγω οταν μπω στο μηνα μου θα ειμαι πανέτοιμη. Η γιατρος μου λεει δεν εχω πιθανότητες για πρόωρο. Εχω 6 βδομαδες να τα ετοιμασω ολα οποτε.

Εμενα η κλινική ειναι η πιο ακριβή εδώ Θεσσαλονίκη, αλλα εκει ειναι η ομαδα της γυναικολογου

μου. 2100 το μονοκλινο με φαγητο για τον αντρα μου και τεστ κοβιντ. 1000 η γιατρος μου ειτε φτ ειτε κτ. Δεν ξερω αμα η αναισθησιολογος πληρωνεται επιπλεον γιατι θελω επισκληριδιο. Φοβαμαι τους πόνους!

 

Αχ αμα δεις για κανενα μάθημα στειλε να μπω κι εγω! 

Καθίσματακι εχω το αυγο κι εγω και εχω παρει και το Joie το every stage που και καλα ειναι 0+ αλλα δεν ειμαι σιγουρη.

Εμβολιο μονο για την γριπη με εβαλε να κανω στο πρωτο τρίμηνο.

Μαθηματα εκλεισα για τελη Μαρτίου! 

 

εδω!!!

https://www.facebook.com/motheriebirthandbeyond


Rpqdp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rinio31 είπε:

@Viikορμονικη διαταραχή είναι της εγκυμοσύνης όντως,  από ότι έχω καταλάβει ο πλακούντας τα κάνει όλα. Ξέρεις τι μας βοηθάει πολύ στις χαμηλές τιμές; το νερό! Πολύ μεγάλο θέμα. Όλες καλά είμαστε,  θα πάθουμε εμμονή στο τέλος :-P

Τι αλλά ρε παιδιά πως τα περνάτε το σκ;;;

Πολύ το φοβάμαι αυτό, μην πάθουμε εμμονή!! Όλα μια χαρά, όπως το είπες! Ναι, νερό κι εγώ πολύ από την αρχή και 15-20 λεπτά περπάτημα μετά τα τρία κύρια γεύματα, ακόμα και μέσα στο σπίτι! 

Εμείς πριν λίγο γυρίσαμε από βόλτα παραλία, χορτάσαμε ήλιο και θάλασσα, περπατήσαμε, βγάλαμε φωτογραφίες με την κοιλίτσα, όλα τέλεια! Η δε Πάολα, η σκυλίτσα μου, σε όλες τις φωτογραφίες έχει μια χαζόφατσα από τη χαρά της! Έχει αρχίσει και αγριεύει όμως σχεδόν σε όλα τα σκυλιά όταν είμαι κι εγώ μαζί, προστατεύει την μπέμπα μάλλον κι έχει πάρει πολύ στα σοβαρά τον ρόλο της!! Ενώ πριν έκανε αμάν να γνωριστεί και να παίξει! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και μανούλα Ιουλίου στο Αλεξάνδρα θα γεννήσω και εγώ. Αν επιτρέπεται έστω σε προσωπικό μήνυμα πως λέγονται οι γιατροί σας;

@Biancospino τι έγινε με το γιατρό σου; γιατί να μην τα βρείτε; δεν τον έχεις από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...