Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

ΝΤΑΝΤΆΔΕΣ!!


Renez

Recommended Posts

Καλησπέρα φιλτατες!!

Λοιποοον θέλω τα φώτα σας για τις νταντάδες κ τους μισθούς τους καθώς είμαι σε διαδικασία σιγα σιγά να ψάχνω..

Πληρώνονται με την ώρα συνήθως ή τον μηνα κ πόσο περίπου? Να έχω ένα μπουσουλα πάνω κάτω..

Πχ ξέρω ότι οι κυρίες που καθαρίζουν σπίτια "παίζουν" από 3-5€ την ώρα..έτσι να πάρω κάποια ιδέα κ για τις νταντάδες..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Renez είπε:

Καλησπέρα φιλτατες!!

Λοιποοον θέλω τα φώτα σας για τις νταντάδες κ τους μισθούς τους καθώς είμαι σε διαδικασία σιγα σιγά να ψάχνω..

Πληρώνονται με την ώρα συνήθως ή τον μηνα κ πόσο περίπου? Να έχω ένα μπουσουλα πάνω κάτω..

Πχ ξέρω ότι οι κυρίες που καθαρίζουν σπίτια "παίζουν" από 3-5€ την ώρα..έτσι να πάρω κάποια ιδέα κ για τις νταντάδες..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

@RenezΓεια σουυ!!Έχω κάνει χρόνια αυτή την δουλειά... γύρω στα 4-5€ευρώ την ώρα παίζουν οι τιμές...Εγώ προσωπικά έπαιρνα 4 την ώρα αλλά έχε τύχει και μαμά να μου προσφέρει 5 ευρώ την ώρα διότι ήταν λίγο μακριά από την περιοχή που μένω...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δώσε μου λίγα στοιχεία παραπάνω όπως πόσες ώρες τη χρειάζεσαι, ποιες ώρες (πρωινες/βραδινες), καθημερινές ή/και σκ, σταθερά ή ασταθή ωράρια μέσα στην εβδομάδα, ηλικία παιδιού. Όλα αυτά παίζουν ρόλο. Δεν παίρνει τα ίδια πχ κοπέλα να φυλάει βραδυ ένα μωρό με μια κοπελα που κρατάει ένα παιδάκι 3 ωρες το μεσημερι. 


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Καλησπέρα φιλτατες!!

Λοιποοον θέλω τα φώτα σας για τις νταντάδες κ τους μισθούς τους καθώς είμαι σε διαδικασία σιγα σιγά να ψάχνω..

Πληρώνονται με την ώρα συνήθως ή τον μηνα κ πόσο περίπου? Να έχω ένα μπουσουλα πάνω κάτω..

Πχ ξέρω ότι οι κυρίες που καθαρίζουν σπίτια "παίζουν" από 3-5€ την ώρα..έτσι να πάρω κάποια ιδέα κ για τις νταντάδες..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Κι εγω την εκανα χρόνια αυτην την δουλειά έπαιρνα 6 ευρώ την ώρα για τρεις ωρες το απογευμα με πτυχίο παιδαγωγικής.

 Συνήθως οι κυρίες που επιλέγουν για το πρωί παιρνουν στάνταρ μηνιάτικο με στάνταρ ωράριο πχ 8-3 , 500-600 ευρω. Έχουν δικά τους μεγάλα παιδια ,οποτε ανάλογα με την περιπτωση αλλάζει και το οικονομικό. Αν πχ επιλέξεις βρεφονηπιοκόμο φανταζομαι θα  πληρώσεις και το πτυχίο.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Konsta15 6 ωρο/6 ήμερο πρωί 8-2 Δευτέρα-Σαββατο.

4ων μηνών το μωρό..

Σταθερά εννοείται..

Just now, Καντι είπε:

Κι εγω την εκανα χρόνια αυτην την δουλειά έπαιρνα 6 ευρώ την ώρα για τρεις ωρες το απογευμα με πτυχίο παιδαγωγικής.

 Συνήθως οι κυρίες που επιλέγουν για το πρωί παιρνουν στάνταρ μηνιάτικο με στάνταρ ωράριο πχ 8-3 , 500-600 ευρω. Έχουν δικά τους μεγάλα παιδια ,οποτε ανάλογα με την περιπτωση αλλάζει και το οικονομικό. Αν πχ επιλέξεις βρεφονηπιοκόμο φανταζομαι θα  πληρώσεις και το πτυχίο.

Δε με νοιάζει αν θα έχει πτυχίο ή όχι τόσο άλλα φυσικά να έχει εμπειρία με μωρά/παιδιά ώστε να ξέρει να του φερθεί,να το απασχολήσει να το ταισει κτλ..

Να σας πω κ εγώ μέχρι εκεί έχω υπολογίσει να δώσουμε 500-550..

Πιστεύω για 6ωρο-6ημερο είναι καλά..4€ την ώρα βγαίνει ουσιαστικά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Renez είπε:

@Konsta15 6 ωρο/6 ήμερο πρωί 8-2 Δευτέρα-Σαββατο.

4ων μηνών το μωρό..

Σταθερά εννοείται..

Δε με νοιάζει αν θα έχει πτυχίο ή όχι τόσο άλλα φυσικά να έχει εμπειρία με μωρά/παιδιά ώστε να ξέρει να του φερθεί,να το απασχολήσει να το ταισει κτλ..

Νομιζω οτι θα σε δυσκολέψει το Σάββατο ως ημέρα. Δεν υπάρχει απο σας εναλλακτική ε;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Νομιζω οτι θα σε δυσκολέψει το Σάββατο ως ημέρα. Δεν υπάρχει απο σας εναλλακτική ε;

Ναι θα μπορουσα το Σαββατο να μην το έχω ή έστω όχι κάθε Σάββατο αλλά θεωρώ αν κάποια έχει ανάγκη πραγματικά κ θέλει τη δουλειά δε θα την επηρεάσει..πως δουλεύουμε σε άλλες δουλειές κ Σάββατα ρε κορίτσια?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Ναι θα μπορουσα του Σαββατο να μην το έχω αλλά ή έστω όχι κάθε Σάββατο αλλά θεωρώ αν κάποια έχει ανάγκη πραγματικά κ θέλει τη δουλειά δε θα την επηρεάσει..πως δουλεύουμε σε άλλες δουλειές κ Σάββατα ρε κορίτσια?

Εννοειται οτι στο οικονομικό θα κριθεί. Κοιτα εγω δουλεύω πενθήμερη εργασία, ο σύζυγος έξι μερες ε δεν ειναι ευχαριστημένος οπως και να το κάνουμε. Θα προτιμούσε να κάθεται, του χαλάει όλη την διάθεση στο να βγούμε κλπ γιατι δεν επαρκεί και για ξεκούραση και για διασκέδαση το σ/κ


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Εννοειται οτι στο οικονομικό θα κριθεί. Κοιτα εγω δουλεύω πενθήμερη εργασία, ο σύζυγος έξι μερες ε δεν ειναι ευχαριστημένος οπως και να το κάνουμε. Θα προτιμούσε να κάθεται, του χαλάει όλη την διάθεση στο να βγούμε κλπ γιατι δεν επαρκεί και για ξεκούραση και για διασκέδαση το σ/κ

Βρε χαίρω πολύ κ εγώ κ ο άντρας μου 6ημερο δουλεύουμε κ ξέρω πολύ καλά πως είναι αλλα δε θα άφηνα πχ μια δουλειά που χρειάζομαι κ είμαι οκ οικονομικά για το Σάββατο..ειδικά στην εποχή μας που καλώς ή κακώς κ οι μισθοί έχουν μειωθεί κ ολες σχεδόν οι δουλειές πλέον έχουν αβέβαιο μέλλον..αυτό εννοούσα..

Τεσπα..θα δούμε για το Σάββατο..

Εγω ήθελα να έχω μια ιδέα στο οικονομικό κ σας ευχαριστώ γτ όντως με διευκολύνατε στο να μάθω κορίτσια μου..τώρα θα δείξει..

Link to comment
Share on other sites

Κάντι, αυτό δεν το θεωρώ πρόβλημα. Η θέση εργασίας που προσφέρεται είναι 6ημερη, οπότε ανάλογα θα κινηθεί και ο μισθός. 

Ρενέ, αν κρίνω απο το πόσα έδινα κ εγώ στη νταντά και από το πόσα ζητούσαν οι κοπέλες που ειδα, 550 νομίζω είναι ένα ικανοποιητικό ποσό. Να έχεις μόνο υπόψιν ότι το 6ωρο στη δουλεια σου, δεν είναι 6ωρο και για την νταντά, αλλά παραπάνω, ανάλογα με το πόση ώρα τρως στο δρόμο. 

  • Μου αρέσει 1

okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Konsta15 είπε:

Κάντι, αυτό δεν το θεωρώ πρόβλημα. Η θέση εργασίας που προσφέρεται είναι 6ημερη, οπότε ανάλογα θα κινηθεί και ο μισθός. 

Ρενέ, αν κρίνω απο το πόσα έδινα κ εγώ στη νταντά και από το πόσα ζητούσαν οι κοπέλες που ειδα, 550 νομίζω είναι ένα ικανοποιητικό ποσό. Να έχεις μόνο υπόψιν ότι το 6ωρο στη δουλεια σου, δεν είναι 6ωρο και για την νταντά, αλλά παραπάνω, ανάλογα με το πόση ώρα τρως στο δρόμο. 

Ναι το έχω το όψιν ευτυχώς είναι 5' με τα πόδια από το σπίτι..

Σε αυτό είμαι τυχερή..οπότε θα φεύγω παρά 5 κ θα έρχομαι κ 5..τώρα αν θέλει έξτρα για τα 10' τι να πω..ας οψετε!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Ναι το έχω το όψιν ευτυχώς είναι 5' με τα πόδια από το σπίτι..

Σε αυτό είμαι τυχερή..οπότε θα φεύγω παρά 5 κ θα έρχομαι κ 5..τώρα αν θέλει έξτρα για τα 10' τι να πω..ας οψετε!!

Μια χαρά! Απλά το τόνισα γιατί εγώ δεν το είχα σκεφτεί μέσα στο άγχος μου να βρω σωστό άνθρωπο. Πολύ τυχερή που είσαι δίπλα στο σπιτι σου!

  • Μου αρέσει 1

okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, Konsta15 είπε:

Μια χαρά! Απλά το τόνισα γιατί εγώ δεν το είχα σκεφτεί μέσα στο άγχος μου να βρω σωστό άνθρωπο. Πολύ τυχερή που είσαι δίπλα στο σπιτι σου!

Πολύ καλά έκανες κ το τονίσεις φίλη γτ ομολογώ ούτε εγώ το είχα σκεφτεί!! 

Κ να το δουν κ άλλες κοπέλες που κοιτούν το θέμα να το έχουν υπ όψιν!!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Renez είπε:

Ναι το έχω το όψιν ευτυχώς είναι 5' με τα πόδια από το σπίτι..

Σε αυτό είμαι τυχερή..οπότε θα φεύγω παρά 5 κ θα έρχομαι κ 5..τώρα αν θέλει έξτρα για τα 10' τι να πω..ας οψετε!!

Καλημέρα! 

Εγώ είχα κυρία παλιότερα, απλά ερχόταν κανένα δεκάλεπτο ή δεκαπεντάλεπτο πριν φύγω, και για να προσαρμοστεί το παιδί λίγο, ή να ετοιμαστώ αν δεν είχα προλάβει ή να συνεννοηθούμε για κάτι που μπορεί να χρειαζόταν.. πχ αν κοιμήθηκε καλά, τί θα φάει ή οτιδήποτε...

Τέλος,όταν γυρνούσα, είτε έφευγε αμέσως, είτε έμενε 5-10' να τελειώσουν το παιχνίδι, ή να αλλάξω ρούχα, να κάνω ένα ντους...κλπ.

Δεν λέω, δεν αλλάζουν αυτά την τιμή! Άλλωστε συνήθως η σταθερή δουλειά υπολογίζεται με μηνιαία τιμή, όχι  ωριαία. Όπως πχ αν μια μέρα χρειαστεί η κυρία να λείψει, ή να φύγει νωρίτερα για κάποιο λόγο, ή αν εσύ πάρεις άδεια και δεν τη χρειαστείς 1 ή 2 φορές το μήνα, δεν θα έκοβα χρήματα.  Αντίστοιχα όμως, θα περίμενα μια φορά που θα χρειαστεί να μείνει ένα μισάωρο παραπάνω γιατί πχ πήγες σουπερμάρκετ, να μη ζητήσει επιπλέον χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, rorouli είπε:

Καλημέρα! 

Εγώ είχα κυρία παλιότερα, απλά ερχόταν κανένα δεκάλεπτο ή δεκαπεντάλεπτο πριν φύγω, και για να προσαρμοστεί το παιδί λίγο, ή να ετοιμαστώ αν δεν είχα προλάβει ή να συνεννοηθούμε για κάτι που μπορεί να χρειαζόταν.. πχ αν κοιμήθηκε καλά, τί θα φάει ή οτιδήποτε...

Τέλος,όταν γυρνούσα, είτε έφευγε αμέσως, είτε έμενε 5-10' να τελειώσουν το παιχνίδι, ή να αλλάξω ρούχα, να κάνω ένα ντους...κλπ.

Δεν λέω, δεν αλλάζουν αυτά την τιμή! Άλλωστε συνήθως η σταθερή δουλειά υπολογίζεται με μηνιαία τιμή, όχι  ωριαία. Όπως πχ αν μια μέρα χρειαστεί η κυρία να λείψει, ή να φύγει νωρίτερα για κάποιο λόγο, ή αν εσύ πάρεις άδεια και δεν τη χρειαστείς 1 ή 2 φορές το μήνα, δεν θα έκοβα χρήματα.  Αντίστοιχα όμως, θα περίμενα μια φορά που θα χρειαστεί να μείνει ένα μισάωρο παραπάνω γιατί πχ πήγες σουπερμάρκετ, να μη ζητήσει επιπλέον χρήματα.

Ναι πολύ σωστό μου ακούγεται αυτό κ δίκαιο κυρίως!!

Έχω σκεφτεί να τη φέρω 10 μέρες πριν περίπου για λίγες ώρες την ημέρα να είμαι κ εγώ σπίτι ώστε κ να την μάθει το παιδί κ εκείνη το ίδιο κ για να μάθει όσα θέλω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...