Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

ΝΤΑΝΤΆΔΕΣ!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Renez said:

Ααα πολύ ενδιαφέρον ρε φίλη..μάλιστα..να για αυτό μ αρέσει να μαθαίνω κ άλλες κουλτούρες κ νοοτροπίες..να παίρνουμε κ εμείς εδώ ιδέες!!

Πόσο μηνών θα το αφήσεις εκεί? Ουσιαστικά είναι σαν νταντά στον δικό της χώρο απ' ότι κατάλαβα..κ πόσο αν Επιτρέπεται σας στοιχίζει αυτό τον μήνα? Για 8ωρο μιλάμε?

Ναι βρε μην αγχώνεσαι για τίποτε με το μωρο..τα μόνα που χρειάζεσαι είναι ΑΓΆΠΗ (απεριόριστη κ πάντα κ θα σε κάνει να αντέχεις τα πάντα!!) ΥΠΟΜΟΝΗ(γιατί φυσικά θα υπαρξουν μέρες με αϋπνίες κ γκρίνιες άρα κούραση πολύ) Κ ΕΠΊΜΟΝΗ (στο πρόγραμμα σας γιατί τα παιδιά απορροφούν όντως τα πάντα σαν σφουγγάρια ακόμη κ από ημερών..) κ όλα θα πανε κατά ευχήν!!

 

Θα πρέπει να γυρίσω στην δουλειά 3 μήνες μετά την γέννηση του.. Αν καταφέρω να ξεκλεψω έναν μήνα παραπάνω τότε 4 μηνών θα πρέπει να τον αφήσω.. Λόγω του ότι και οι δύο γονείς είναι εργαζόμενοι δικαιούμαστε κάποια επιστροφή από το κράτος, όσο πιο μικρό τόσο περισσότερο και όσο μεγάλωνει τότε η επιστροφή μειώνετε.. Κ για να μπορέσει να δικαιολογηθει αυτή η επιστροφή, γίνεται βάσει των λιγότερων ωρών του ενός γονιού.. Για παράδειγμα εγώ δουλεύω 24 ώρες την εβδομάδα και ο άντρας μου 40,τοτε το κράτος θα μας καλύψει για τις 24 ώρες.. Και βγαίνει περίπου 7,50 την ώρα, αλλά αυτά διαφοροποιουνται ανάλογα με την περιοχή.. Επίσης εγώ δεν πληρώνω απευθείας αυτή την κυρία αλλά ένα γραφείο μέσω του οποίου εργάζεται και στο οποίο πληρώνω μια προμήθεια κάθε μήνα.. Αυτό συμβαίνει γιατί σε περίπτωση που η συγκεκριμένη είναι άρρωστη, το γραφείο είναι υποχρεωμένο να μου βρει αντικατάσταση για αυτές τις μέρες για να μπορέσω να πάω στην δουλειά μου.. Και η αλήθεια είναι ότι όσο πιο πολύ το ψάχνω τόσο περισσότερα μαθαίνω.. 


S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

Θα πρέπει να γυρίσω στην δουλειά 3 μήνες μετά την γέννηση του.. Αν καταφέρω να ξεκλεψω έναν μήνα παραπάνω τότε 4 μηνών θα πρέπει να τον αφήσω.. Λόγω του ότι και οι δύο γονείς είναι εργαζόμενοι δικαιούμαστε κάποια επιστροφή από το κράτος, όσο πιο μικρό τόσο περισσότερο και όσο μεγάλωνει τότε η επιστροφή μειώνετε.. Κ για να μπορέσει να δικαιολογηθει αυτή η επιστροφή, γίνεται βάσει των λιγότερων ωρών του ενός γονιού.. Για παράδειγμα εγώ δουλεύω 24 ώρες την εβδομάδα και ο άντρας μου 40,τοτε το κράτος θα μας καλύψει για τις 24 ώρες.. Και βγαίνει περίπου 7,50 την ώρα, αλλά αυτά διαφοροποιουνται ανάλογα με την περιοχή.. Επίσης εγώ δεν πληρώνω απευθείας αυτή την κυρία αλλά ένα γραφείο μέσω του οποίου εργάζεται και στο οποίο πληρώνω μια προμήθεια κάθε μήνα.. Αυτό συμβαίνει γιατί σε περίπτωση που η συγκεκριμένη είναι άρρωστη, το γραφείο είναι υποχρεωμένο να μου βρει αντικατάσταση για αυτές τις μέρες για να μπορέσω να πάω στην δουλειά μου.. Και η αλήθεια είναι ότι όσο πιο πολύ το ψάχνω τόσο περισσότερα μαθαίνω.. 

Φουλ οργάνωση λοιπόν!!

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μοιράστηκες μικρή μου Ολλανδέζα!!

Εύχομαι από καρδιάς ο,τι καλύτερο κ έναν γρήγορο κ όσο το δυνατον ανώδυνο τοκετό!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Renez said:

Φουλ οργάνωση λοιπόν!!

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μοιράστηκες μικρή μου Ολλανδέζα!!

Εύχομαι από καρδιάς ο,τι καλύτερο κ έναν γρήγορο κ όσο το δυνατον ανώδυνο τοκετό!! 

Σε ευχαριστώ πολύ και εγώ!! Θα τα ξαναπούμε σίγουρα.. 

  • Μου αρέσει 1

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 10/15/2020 at 2:53 AM, Renez said:

Ναι θα μπορουσα το Σαββατο να μην το έχω ή έστω όχι κάθε Σάββατο αλλά θεωρώ αν κάποια έχει ανάγκη πραγματικά κ θέλει τη δουλειά δε θα την επηρεάσει..πως δουλεύουμε σε άλλες δουλειές κ Σάββατα ρε κορίτσια?

Κανεις δεν είναι ευχαριστημένος με 4/5 ευρώ την ώρα και ανασφάλιστος. 
Αν μιλάμε κ για 6ημερο, ούτε καν. Δεν αξίζει. 
έπισης στανατηστε να συγκρίνετε τις δουλειές σας με αυτή μιας νταντάς. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια!! Επαναφέρω το θέμα γιατί θα ήθελα τη γνώμη σας όσες έχετε κάποια κοπέλα να κράτα το μικρό σας ή κάνετε αυτή τη δουλειά.. 

Η μικρή μου είναι 16μηνων, από Σεπτέμβρη επιστρέφω σχολείο. Θα ήθελα μια γυναίκα να κράτα την κόρη μου εναλλάξ με την πεθερα μου, μια βδομάδα η μια, μια βδομάδα η άλλη.. Ουσιαστικά για 2 βδομάδες το μήνα, 8-14:30 περιπου, Δευτέρα- Παρασκευή...θα ναι ευκολο να βρω πιστευετε που δν θα την χρειάζομαι συνεχόμενα? Δν ξέρω επίσης από θέμα τιμής πως πρέπει να κινηθώ.. Με την ώρα?με το μισό μήνα?ποσο κοστίζει η ώρα??Δν με πειράζει αν θα έχει σχετικό πτυχιο.. Κ μια κυρια να'ναι που θα μπορούσε να την απασχολήσει με παραμυθάκια, παιχνιδακια όσο είναι ξυπνια, κ σε περιπτωδη που κοιμάται θα θελα πχ να μαζέψει τα απλωμένα ρουχα του παιδιου ή να απλώσει το πλυντήριο που θα'χω βάλει ή να σιδερώσει κάποια ρουχαλακια.. Δουλίτσες δηλ που σχετίζονται με το παιδι όχι κάτι αλλο που αφορά το σπίτι..ο άντρας μου μου λέει ότι ζητάω πολλα. Εσυ τι λέτε? 

Επίσης σκεφτόμουν όταν θα'ναι η βδομάδα της πεθερας μου, αν χρειαστώ κάτι το απόγευμα να ζητάω από την άλλη γυναίκα να κρατήσει την μικρή κ να την πληρωνω έξτρα αφου δε θα'ναι κάτι στάνταρ


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Kathrin17 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Επαναφέρω το θέμα γιατί θα ήθελα τη γνώμη σας όσες έχετε κάποια κοπέλα να κράτα το μικρό σας ή κάνετε αυτή τη δουλειά.. 

Η μικρή μου είναι 16μηνων, από Σεπτέμβρη επιστρέφω σχολείο. Θα ήθελα μια γυναίκα να κράτα την κόρη μου εναλλάξ με την πεθερα μου, μια βδομάδα η μια, μια βδομάδα η άλλη.. Ουσιαστικά για 2 βδομάδες το μήνα, 8-14:30 περιπου, Δευτέρα- Παρασκευή...θα ναι ευκολο να βρω πιστευετε που δν θα την χρειάζομαι συνεχόμενα? Δν ξέρω επίσης από θέμα τιμής πως πρέπει να κινηθώ.. Με την ώρα?με το μισό μήνα?ποσο κοστίζει η ώρα??Δν με πειράζει αν θα έχει σχετικό πτυχιο.. Κ μια κυρια να'ναι που θα μπορούσε να την απασχολήσει με παραμυθάκια, παιχνιδακια όσο είναι ξυπνια, κ σε περιπτωδη που κοιμάται θα θελα πχ να μαζέψει τα απλωμένα ρουχα του παιδιου ή να απλώσει το πλυντήριο που θα'χω βάλει ή να σιδερώσει κάποια ρουχαλακια.. Δουλίτσες δηλ που σχετίζονται με το παιδι όχι κάτι αλλο που αφορά το σπίτι..ο άντρας μου μου λέει ότι ζητάω πολλα. Εσυ τι λέτε? 

Επίσης σκεφτόμουν όταν θα'ναι η βδομάδα της πεθερας μου, αν χρειαστώ κάτι το απόγευμα να ζητάω από την άλλη γυναίκα να κρατήσει την μικρή κ να την πληρωνω έξτρα αφου δε θα'ναι κάτι στάνταρ

Ιδανικό σενάριο θα ναι αν καταφέρεις να βρεις κάτι τέτοιο. Μακάρι να βρεις κ να εξυπηρετηθείς,  αν κ ακριβώς τα ίδια θέλει η νύφη μου κ ψάχνει μήνες τώρα... 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο!

Παρεμπιπτόντως... η νύφη μου κατέληξε στη λύση του βρεφικού σταθμού.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Mareva είπε:

Ιδανικό σενάριο θα ναι αν καταφέρεις να βρεις κάτι τέτοιο. Μακάρι να βρεις κ να εξυπηρετηθείς,  αν κ ακριβώς τα ίδια θέλει η νύφη μου κ ψάχνει μήνες τώρα... 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο!

Παρεμπιπτόντως... η νύφη μου κατέληξε στη λύση του βρεφικού σταθμού.

Υπάρχει μια κυρια που ενδιαφέρεται κ αυριο θα βρεθουμε να συζητήσουμε αλλά στο οικονομικό κομμάτι δν ξέρω πως να κινηθώ.. Η νυφη σου ξέρεις ποσα χρήματα είχε υπολογίσει να δώσει αν έβρισκε? 

Μέχρι να βρω θα την αναλάβει εξ ολοκλήρου η πεθερά μου τη μικρή.. Τι να πω.. Να δουμε.. Για βρεφικο σταθμό δεν το σκέφτομαι πολυ γτ ήδη αρρωσταίνει πολυ συχνά κ η παιδιατρος μας είπε να μην την πάμε φέτος


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Kathrin17 είπε:

Υπάρχει μια κυρια που ενδιαφέρεται κ αυριο θα βρεθουμε να συζητήσουμε αλλά στο οικονομικό κομμάτι δν ξέρω πως να κινηθώ.. Η νυφη σου ξέρεις ποσα χρήματα είχε υπολογίσει να δώσει αν έβρισκε? 

Μέχρι να βρω θα την αναλάβει εξ ολοκλήρου η πεθερά μου τη μικρή.. Τι να πω.. Να δουμε.. Για βρεφικο σταθμό δεν το σκέφτομαι πολυ γτ ήδη αρρωσταίνει πολυ συχνά κ η παιδιατρος μας είπε να μην την πάμε φέτος

Έχεις κ τα δικια σου για τις ασθένειες.  

Η νύφη μου έβλεπε με 5 κ 6 ευρώ την ώρα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Mareva είπε:

Έχεις κ τα δικια σου για τις ασθένειες.  

Η νύφη μου έβλεπε με 5 κ 6 ευρώ την ώρα.

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση.. Εχω ακουσει διάφορες τιμές, από 3,5-4-5€...μια γνωστή έδινε 400€ το μηνα από το πρωί που έφευγε για σχολείο ως το μεσημέρι που γυρνουσε.. Βέβαια στην Αθήνα αυτό, που δεν ξέρω πως λειτουργουν κει, ίσως υπάρχει πολλη προσφορά.. Εμείς είμαστε πατρα.. Αλλά σαν τιμή δεν έχω ακουσει τόσο οικονομικά αλλου


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...