Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Απο το μαιευτήριο και το γιατρό μου ναι.. Ειμαι 2μιση ώρες μακριά.. Αλλα ο γιατρος που με παρακολουθεί.. Θα παω μάλλον σήμερα να με δει.. Δεν μου πέρασε.. Θα φύγω τώρα και από την δουλειά.. 

Αγχωθηκα εμιλυ μου... Θα φύγω από το σχολείο τώρα.. Γιατι δεν μου πέρασε με το χάπι.. Ελπιζω να μην είναι τίποτα.. Ειδα οτι και το εχλσωρουχο μου ήταν λίγο βρεγμένο ενώ είχα σκουπίστει και λεω έχε γούστο να χάνω υγρα.. Αλλα απο την αλλη μποριε να ειναι και ιδρωτας

Σοφία μην αγχώνεσαι, προφανώς έχει κατέβει χαμηλά το μωρό. Όμως να ξαπλωσεις το γρηγορότερο και να πεις στο γιατρό σου να σου γράψει αναρρωτική κάποιες μέρες.

πρίν από 8 λεπτά , Emilly800 είπε:

Πετρώνει η κοιλιά κ πλέον πονάει αυτό το πράμα...κρατάει πέντε δευτερόλεπτα..πρώτα ήταν απλά πέτρωμα αλλά τώρα που έχω γίνει μπαλόνι μου φέρνει δυσφορία που την νιώθω μέχρι τον λαιμό..πραγματικά λέω να αντέξω τις συσπάσεις του όγδοου και του εννατου γιατί όσο πάει είναι πολύ ενοχλητικό..το πήρα απόφαση όμως ότι έτσι θα πάει αυτή η εγκυμοσύνη κ τουλάχιστον χαίρομαι που δεν επηρέασε τον τράχηλο..θέλει βέβαια παρακολούθηση..

Κι εγώ αισθάνομαι να πετρώνει ώρες ώρες τελευταία αλλά μόνο αυτό...Μετά γίνεται επίπονο δλδ?

  • Ευχαριστώ 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Emilly800 είπε:

Πετρώνει η κοιλιά κ πλέον πονάει αυτό το πράμα...κρατάει πέντε δευτερόλεπτα..πρώτα ήταν απλά πέτρωμα αλλά τώρα που έχω γίνει μπαλόνι μου φέρνει δυσφορία που την νιώθω μέχρι τον λαιμό..πραγματικά λέω να αντέξω τις συσπάσεις του όγδοου και του εννατου γιατί όσο πάει είναι πολύ ενοχλητικό..το πήρα απόφαση όμως ότι έτσι θα πάει αυτή η εγκυμοσύνη κ τουλάχιστον χαίρομαι που δεν επηρέασε τον τράχηλο..θέλει βέβαια παρακολούθηση..

Σίγουρα δεν το χω παθει...εχω κι ενα αγχος μηπως παθαινω συσπασεις και δν καταλαβαινω τι ειναι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Σοφία μην αγχώνεσαι, προφανώς έχει κατέβει χαμηλά το μωρό. Όμως να ξαπλωσεις το γρηγορότερο και να πεις στο γιατρό σου να σου γράψει αναρρωτική κάποιες μέρες.

Κι εγώ αισθάνομαι να πετρώνει ώρες ώρες τελευταία αλλά μόνο αυτό...Μετά γίνεται επίπονο δλδ?

Όχι τρέλα επίπονο συμμαθήτριά αλλά σε ενοχλεί αυτο το σφίξιμο...δεν θα το έλεγα ακριβώς πόνο...αλλά πραγματικά δεν το αντέχω όταν συμβαίνει...κ συμβαίνει κ σε συγκεκριμένες φάσεις πχ όταν μπω αμάξι θα με πιάσει ..υπομονή υπομονή και υπομονή δεν έχω να πω κάτι άλλο τα έχω παίξει ..

3 ώρες πρίν, fotini* είπε:

Σίγουρα δεν το χω παθει...εχω κι ενα αγχος μηπως παθαινω συσπασεις και δν καταλαβαινω τι ειναι

Πίστεψέ με θα το είχες καταλάβει μην ανησυχείς..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Απο το μαιευτήριο και το γιατρό μου ναι.. Ειμαι 2μιση ώρες μακριά.. Αλλα ο γιατρος που με παρακολουθεί.. Θα παω μάλλον σήμερα να με δει.. Δεν μου πέρασε.. Θα φύγω τώρα και από την δουλειά.. 

Αγχωθηκα εμιλυ μου... Θα φύγω από το σχολείο τώρα.. Γιατι δεν μου πέρασε με το χάπι.. Ελπιζω να μην είναι τίποτα.. Ειδα οτι και το εχλσωρουχο μου ήταν λίγο βρεγμένο ενώ είχα σκουπίστει και λεω έχε γούστο να χάνω υγρα.. Αλλα απο την αλλη μποριε να ειναι και ιδρωτας

Σοφάκι πηγές γιατρό;;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Υγρά έχω πολλά μην αγχώνεσαι..επίσης τα μωρά έχουν μεγαλώσει πολύ και τα  νιώθουμε παντού..και τα πονακια είναι νορμάλ..εγώ έχω συνηθίσει πλέον κιόλας ότι κάθε δέκα μέρες έχω συσπάσεις..μάλλον δίνει φορά η μήτρα για να μεγαλώσει δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς κ τώρα έχω τρεις μέρες συσπάσεις κ περιμένω να περάσουν να χαλαρώσω ένα δεκαήμερο..τίποτα μην αγχώνεσαι απλά να παρακολουθείς κ τράχηλο όταν πηγαίνεις..εγώ κάθε φορά το κάνουμε δεδομένου ότι έχω συσπάσεις...αυτά που έχεις εσύ μάλλον πρώτη φορά εγώ τα έχω σε όλη την εγκυμοσύνη..στην αρχή έκλαιγα ότι θα το γεννήσω από τον τέταρτο..τώρα απλά κάνω υπομονή.braxton hicks λέγονται...εγώ τις έχω σίγουρα..πηγαινε εννοείται στον γιατρό που σε παρακολουθεί να το δεις αλλά μην αγχώνεσαι..θα περιμένω νέα σου.

Τις περισσότερες φορές είναι εντελώς φυσιολογικό από την κούραση..εγώ με συσπάσεις κ ότι θες που πήγα πριν δέκα μέρες εμβρυολογο ο μικρός είναι τέρμα πάνω κ ο τράχηλος τόσο κλειστός μου είπε που δεν φαινόταν η γραμμή..θέλει εννοείται προσοχή αλλά οι περισσότερες ( όχι εγώ γιατί πάω σίγουρα καισαρική) θα περπατάτε στο τέλος για να κατέβουν τα μωράκια να τα γεννήσετε..

Κοριτσι μου.. Μιλησα με τον γιατρο το μεσημέρι ξανα μου ειπε να μην ταλαιπωρηθώ σήμερα να παω γιατί είναι μακρινή απόσταση αλλά αν συνεχίσουν σήμερα να παω αύριο πρωί να με δει.. Προς το παρόν έχω ηρεμήσει.. Έκατσα στα αυγά μου.. Στον καναπε μου και στο κρεβατι μου και ηρεμησα.. Ηπια ξανα όμως εκείνο το buscopan και νομιζω με βοηθησε.. Ειμαι καλα προς το παρόν αλλά το μωρο νιωθω οτι δεν έχει κάτσει λεπτο από το πρωί.. Λες και δνε κοιμηθηκε καθόλου.. Ολη την ωρα δραστήριος.. Ειναι φυσιολογικό? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Κοριτσι μου.. Μιλησα με τον γιατρο το μεσημέρι ξανα μου ειπε να μην ταλαιπωρηθώ σήμερα να παω γιατί είναι μακρινή απόσταση αλλά αν συνεχίσουν σήμερα να παω αύριο πρωί να με δει.. Προς το παρόν έχω ηρεμήσει.. Έκατσα στα αυγά μου.. Στον καναπε μου και στο κρεβατι μου και ηρεμησα.. Ηπια ξανα όμως εκείνο το buscopan και νομιζω με βοηθησε.. Ειμαι καλα προς το παρόν αλλά το μωρο νιωθω οτι δεν έχει κάτσει λεπτο από το πρωί.. Λες και δνε κοιμηθηκε καθόλου.. Ολη την ωρα δραστήριος.. Ειναι φυσιολογικό? 

Κ εμένα σήμερα χτυπιέται Σοφάκι..ταρακουνιεμαι ολόκληρη..αλλά η κίνηση του μωρού μόνο καλό λένε σημαίνει ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Εμιλυ να χαίρεσαι τον γλυκό σου γιο!!! Ξένια και Φραουλίνο να περάσετε τέλεια!!!! (δεν μπορώ να κανω παραθέσεις με εχει εκνευρίσει σήμερα). Σοφία μου πιστεύω δεν ειναι κάτι ανησυχητικό αλλά ξεκουρασου όσο γίνεται και προσπάθησε να μην πας στην δουλειά καλύτερα.. Κι εγώ νιώθω την μικρή μου πολυ χαμηλά δεν υπάρχει αυτό.. Σχετικά με τα μπιμπερό κορίτσια μου εμάς μας βόλεψαν τα chicco. Ο αποστειρωτής κάνει για όλα τα μπιμπερό ότι μάρκα και να είναι. Επίσης τα μεγάλα μπιμπερό θα χρειαστούν και πιο μετά δεν πειράζει και να τα πάρουμε απο τώρα αλλά λογικά δεν θα τα χρησιμοποιήσουμε στις αρχές. Βασικά εύχομαι να θηλάσουμε όλες (όσες θέλουμε) και να χρειαζόμαστε τα μπιμπερό μόνο όταν είναι να βγούμε απο το σπίτι και θα χρειαστεί κάποιος να τα ταΐσει. :-D ενα άγχος το έχω κι εγω με τον θηλασμο η αλήθεια είναι. Θέλω να τα καταφέρω κανονικά αυτή την φορά. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 2

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Κι εγω χθες ειχα μια πολυ κακη μερα. Πολυ εντονος πονος στο στομαχι απο το πρωι, δεν πηρα το μαγνησιο και μεχρι το βραδυ ειχα επωδυνες συσπασεις. Βεβαια πολυ κουραση κιολας. Νομιζω πως πιθανοτητα ξεκουρασης δεν υπαρχει, οποτε οτι γινει εγινε. Και ψυχολογια για πολλους λογους στα πατωματα!!

  • Λυπημένη/-ος 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , CMES είπε:

Καλημερα! Κι εγω χθες ειχα μια πολυ κακη μερα. Πολυ εντονος πονος στο στομαχι απο το πρωι, δεν πηρα το μαγνησιο και μεχρι το βραδυ ειχα επωδυνες συσπασεις. Βεβαια πολυ κουραση κιολας. Νομιζω πως πιθανοτητα ξεκουρασης δεν υπαρχει, οποτε οτι γινει εγινε. Και ψυχολογια για πολλους λογους στα πατωματα!!

Περαστικά κορίτσι μου ! Ελπίζω να φτιάξουν τα πράγματα, κυρίως ψυχολογικά!


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Όλα καλά με την καμπύλη ζαχάρου και γενικά όλα ήρεμα. Καναμε μια μίνι ανακαίνιση μπάνιου, διάφορα μερεμέτια και βάψιμο στο σπιτι. Είχα απελπιστεί ότι δε θα τελειώσει ποτέ αλλά τλκ σε 2 βδομάδες ήταν όλα έτοιμα.

Βρε κορίτσια, έλεγα να ξεκινήσω τη διαδικασία για την άδεια λοχείας, αλλά έχω μπερδευτεί λίγο. Χρειάζεται ένα χαρτί από γιατρό του ΙΚΑ. Σ αυτό το γιατρό πάμε με τη Β επιπέδου? Θέλει κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, CMES είπε:

Καλημερα! Κι εγω χθες ειχα μια πολυ κακη μερα. Πολυ εντονος πονος στο στομαχι απο το πρωι, δεν πηρα το μαγνησιο και μεχρι το βραδυ ειχα επωδυνες συσπασεις. Βεβαια πολυ κουραση κιολας. Νομιζω πως πιθανοτητα ξεκουρασης δεν υπαρχει, οποτε οτι γινει εγινε. Και ψυχολογια για πολλους λογους στα πατωματα!!

Και εγώ χθες ξεπατωθηκα..ήταν το κάτι άλλο...σήμερα δόξα τον Θεό ως τώρα είχα μόνο δύο κ ελπίζω να τελείωσαν γι'αυτό το δεκαήμερο να ηρεμίσω λίγες μέρες..εγώ από τα περίεργα της φύσης με πιάνει κάθε δέκα μέρες για λίγες μέρες..

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, CMES είπε:

Καλημερα! Κι εγω χθες ειχα μια πολυ κακη μερα. Πολυ εντονος πονος στο στομαχι απο το πρωι, δεν πηρα το μαγνησιο και μεχρι το βραδυ ειχα επωδυνες συσπασεις. Βεβαια πολυ κουραση κιολας. Νομιζω πως πιθανοτητα ξεκουρασης δεν υπαρχει, οποτε οτι γινει εγινε. Και ψυχολογια για πολλους λογους στα πατωματα!!

Πωπω ρε συ, τι να πω.. Σίγουρα δεν είναι εύκολο να ξεκουραστουμε, ειδικά εσύ! Υπομονή εύχομαι και προσπάθησε όσο γίνεται να βλέπεις την θετική πλευρά των πραγμάτων. Κι εγώ ώρες ώρες έχω τα ψυχολογικά μου γιατί πιέζομαι με διάφορα και γενικά έχω πολύ άγχος αλλά μόνο κακό μου κάνω. 

4 ώρες πρίν, Io_anna είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Όλα καλά με την καμπύλη ζαχάρου και γενικά όλα ήρεμα. Καναμε μια μίνι ανακαίνιση μπάνιου, διάφορα μερεμέτια και βάψιμο στο σπιτι. Είχα απελπιστεί ότι δε θα τελειώσει ποτέ αλλά τλκ σε 2 βδομάδες ήταν όλα έτοιμα.

Βρε κορίτσια, έλεγα να ξεκινήσω τη διαδικασία για την άδεια λοχείας, αλλά έχω μπερδευτεί λίγο. Χρειάζεται ένα χαρτί από γιατρό του ΙΚΑ. Σ αυτό το γιατρό πάμε με τη Β επιπέδου? Θέλει κάτι άλλο?

Τέλεια μια χαρά!!! 

Εγώ που εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα, μου έχει δώσει ο γυναικολόγος ένα χαρτί το οποίο θα το δώσω στην προϊσταμένη μου, και αργότερα, νομίζω μετά την 32η εβδομάδα (θα μ το ξαναπεί ο γυναικολόγος) θα πάω στο ικα για την διαδικασία που χρειάζεται.. Πάντως εχω υπολογίσει τέλος Ιουνίου βγαινω σε άδεια. 

  • Μου αρέσει 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Io_anna είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Όλα καλά με την καμπύλη ζαχάρου και γενικά όλα ήρεμα. Καναμε μια μίνι ανακαίνιση μπάνιου, διάφορα μερεμέτια και βάψιμο στο σπιτι. Είχα απελπιστεί ότι δε θα τελειώσει ποτέ αλλά τλκ σε 2 βδομάδες ήταν όλα έτοιμα.

Βρε κορίτσια, έλεγα να ξεκινήσω τη διαδικασία για την άδεια λοχείας, αλλά έχω μπερδευτεί λίγο. Χρειάζεται ένα χαρτί από γιατρό του ΙΚΑ. Σ αυτό το γιατρό πάμε με τη Β επιπέδου? Θέλει κάτι άλλο?

Ιωάννα μου στον Εφκα πας μόλις ξεκινήσει η άδεια σου !! Έχω μιλήσει μαζί τους !! 

Καλησπέρα κορίτσια !! Επιστρέψαμε από τις μίνι διακοπές μας !! Όμορφα ήταν χαλαρώσαμε !! Τώρα επιστροφή στη δουλειά !! Κατευθείαν μπήκαμε στους ρυθμούς μας !! Περιμένω πως και πως 2/7 να βγω στην άδεια μου !!

κοριτσια έχω αρχίσει και ζορίζομαι !! Νιώθω ότι έχει μεγαλώσει πολύ η μπεμπα και δεν χωράει μέσα μου !! Νιώθω κάθε κίνηση και με πιέζει πολύ !! Είναι και εμένα χαμηλά !! Ειδικά στο ύψος ομφαλού νιώθω τεράστια πίεση μου φέρνει δυσφορία.. χθες και εγώ είχα πονακια χαμηλά.. αλλά αυτή η πίεση αυτή η δυσφορία δε παλεύεται.. το έχετε κ εσείς σε αυτό το σημείο ;; Και μετά με πιάνει και στο στομάχι μόλις φάω και δε παίρνω ανάσα.. πριν ήμουν ξαπλωμένη και άρχισε έντονα αυτή η δυσφορία και ήθελα να κάνω εμετό ζεσταινόμουν σηκώθηκα να πάρω μια βεντάλια και μου ήρθε σκοτοδίνη έπεσα στο κρεβάτι.. συνήλθα ευτυχώς και έφυγε αυτό το βάρος.. αλλά συνέχεια έχω αυτή τη πίεση σε αυτό το σημείο κάποιες στιγμές πιο ήρεμα κάποιες άλλες πολύ δύσκολο.. νιώθω ότι έχει κολλήσει το σωματάκι της και σπρώχνει να βγει.. Πφφ και ακόμα είμαι στον 7ο.......

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Ιωάννα μου στον Εφκα πας μόλις ξεκινήσει η άδεια σου !! Έχω μιλήσει μαζί τους !! 

Καλησπέρα κορίτσια !! Επιστρέψαμε από τις μίνι διακοπές μας !! Όμορφα ήταν χαλαρώσαμε !! Τώρα επιστροφή στη δουλειά !! Κατευθείαν μπήκαμε στους ρυθμούς μας !! Περιμένω πως και πως 2/7 να βγω στην άδεια μου !!

κοριτσια έχω αρχίσει και ζορίζομαι !! Νιώθω ότι έχει μεγαλώσει πολύ η μπεμπα και δεν χωράει μέσα μου !! Νιώθω κάθε κίνηση και με πιέζει πολύ !! Είναι και εμένα χαμηλά !! Ειδικά στο ύψος ομφαλού νιώθω τεράστια πίεση μου φέρνει δυσφορία.. χθες και εγώ είχα πονακια χαμηλά.. αλλά αυτή η πίεση αυτή η δυσφορία δε παλεύεται.. το έχετε κ εσείς σε αυτό το σημείο ;; Και μετά με πιάνει και στο στομάχι μόλις φάω και δε παίρνω ανάσα.. πριν ήμουν ξαπλωμένη και άρχισε έντονα αυτή η δυσφορία και ήθελα να κάνω εμετό ζεσταινόμουν σηκώθηκα να πάρω μια βεντάλια και μου ήρθε σκοτοδίνη έπεσα στο κρεβάτι.. συνήλθα ευτυχώς και έφυγε αυτό το βάρος.. αλλά συνέχεια έχω αυτή τη πίεση σε αυτό το σημείο κάποιες στιγμές πιο ήρεμα κάποιες άλλες πολύ δύσκολο.. νιώθω ότι έχει κολλήσει το σωματάκι της και σπρώχνει να βγει.. Πφφ και ακόμα είμαι στον 7ο.......

Ναι Ξένια μου κ εγώ που ξέχασα πως ήταν αυτή η αίσθηση αφού έχω δέκα χρόνια να φτάσω τέτοιο μήνα εγκυμοσύνης είναι σαν να το ζω πρώτη φορά...νιώθω ότι θα σκάσω,,το χειρότερο μου είναι να πρέπει να σκύψω..επίσης τώρα που μεγάλωσε η μήτρα όταν με πιάνουν συσπάσεις νιώθω δευτερόλεπτα δυσφορία φούντωμα μέχρι τον λαιμό σαν να με πνίγουν..δεν παλεύεται η κατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Emilly800 είπε:

Ναι Ξένια μου κ εγώ που ξέχασα πως ήταν αυτή η αίσθηση αφού έχω δέκα χρόνια να φτάσω τέτοιο μήνα εγκυμοσύνης είναι σαν να το ζω πρώτη φορά...νιώθω ότι θα σκάσω,,το χειρότερο μου είναι να πρέπει να σκύψω..επίσης τώρα που μεγάλωσε η μήτρα όταν με πιάνουν συσπάσεις νιώθω δευτερόλεπτα δυσφορία φούντωμα μέχρι τον λαιμό σαν να με πνίγουν..δεν παλεύεται η κατάσταση..

Πωπω και εγώ νόμιζα ότι από εδώ κι περα θα είναι όλοι οι μήνες σαν τον 6ο που ένιωθα φανταστικά χαχα … οπότε τα θεωρώ όλα αυτά φυσιολογικά και προχωράω.. έχει αρχίσει κ η ζέστη………..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...