Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

πρίν από 18 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Εγω σήμερα είμαι 29 και 6... Ενοχλήσεις πολλές, πόνο στην μεση, κραμπες και δεν βολεύομαι το βραδυ.. Ξαφνικά όλα μαζί.. Ποσο ωραια ήταν το δεύτερο τρίμηνο ρε κοριτσια..?? Χαχχα

Αχ κοριτσι μου γλυκο.. Τι αγχος και ζορι τραβάς.. Οπως είπες μικρούς στόχους καθημερινούς, να μενεις στο κρεβατι.. Και η κολλητη μου έτσι έμεινε 3 μηνες και γέννησε κανονικά στον 9ο.. Απλα αντί στις 40 εβδομαδες έφτασε ως τις 37 εβδομαδες.. Να εχεις πίστη και να μείνεις ξαπλα.. Και εκεινη το παιδακι της το αλλο το είχε δώσει στις γιαγιάδες.. Μην στενοχωριεσαι.. Να σκεφτεσαι ότι το κάνεις για καλο.. Και εκεινο θα περασει όμορφες διακοπές.. Όσο για τα κιλα ξεκινά να τρως.. Μην στενοχωριεσαι και αγχωνεσαι γιατί το περνάς στο μωρακι σου.. Τα καταλαβαίνουν όλα.. Ξεκίνα τρωε και τα κιλα να μην σε νοιαζουν αυτή την δεδομένη στιγμή.... 

Άρα Κυριακή μπαίνεις 31 ..πως νόμιζα εγώ ότι είσαι δύο εβδομάδες μεγαλύτερη κύηση;;;;

1 ώρα πρίν, Stalicha είπε:

Κοριτσια μου καλημερα!ας γραψω κ εδω να παρω κουραγιο!η liakada με διαβασε κ ξερει...

Δυστυχως πηγα γιατρο κ μετα απο 7 εβδομαδες που μετρουσε τραχηλο 2.7 εκατοστα,ξαφνικα τις τελευταιες 3 μειωθηκε σε σημειο να εχει εξαληφθει.παθαμε σοκ.δεν ξερουμε τι να περιμενουμε απο δω κ περα.ο γιατρος ειπε πως πλεον παμε με μεγαλες πιθανοτητες για προωρο κ απο στιγμη σε στιγμη.αυριο κλεινω την 27η εβδομαδα κ ειμαι κλινηρης προσπαθωντας να κερδισω χρονο για το μωρο.καθε μερα που περναει ειναι αθλος για εμας.βαζω μικρους στοχους κ καθε μερα ελπιζω να τους καταφερουμε.πλεον το χω σιγουρο για μενν,απλα προσπαθω να τραβηξουν οι βδομαδες ωστε το μωρο τλχ να βγει υγειες οσο περναει απο τα χερια μας.τα μονα θετικα ειναι οτι ο μικρος για την εβδομαδα που διανυουμε ειναι πιο ανεπτυγμενος.δλδ τον μετρησε 1200γρ αρα μας ειπε πως το κιλο το περναει στην πραγματικοτητα κ οτι εγω δεν εχω καθολου συμπτωματα.με την κατακλιση μαλιστα οι συσπασουλες που εκανα μειωθηκαν κ αυτες πολυ.επομενος στοχος η επομενη κυριακη που κλεινω την 28η.οι ενεσεις για τα πνευμονια του εγιναν κ η τρυπα στην καρδια απο οτι ειπε η καρδιολογος φαινεται να εχει κλεισει ή ειναι τοσο μικρη που δεν την πιανει το μηχανημα που σημαινει πως θα κλεισει αμεσα.ο μικρος ειναι κεφαλικος(σημαντικο αν γεννησω αμεσα)αλλα πιθανο να κανουμε καισαρικη για να μην πιεστει το μωρο.του ειπα του γιατρου πως σε αυτη τη φαση δεν με ενδιαφερει ο τροπος που θα γεννησω αρκει να κερδισουμε χρονο.

Την κορη μου την εδωσα στις γιαγιαδες μονιμα για οσο χρειαστει.με ποναει πολυ αλλα επρεπε να βαλω πλεον νεες προτεραιοτητες.μου τη φερνουν τα απογευματα κ τη βλεπω.ευτυχως ειναι καλοκαιρι κ θα ξεχνιεται με τα μπανια.

Το μονο που με ανησυχει ειναι πως τοσο καιρο που ζυγιζομουν φαινοταν να εχω παρει 3-3.5 κιλα κ χθες ειχα πεσει σιγουρα 1 κιλο,ισως κ κατι ακομα.πηρα τη μετρηση 2-3 φορες κ επαληθευτηκε.φοβαμαι μηπως χανω αμνιακα υγρα κ  δεν εχω παρει χαμπαρι.αλλα μου ειπαν αν χανω αμν.υγρα θ ειμαι βρεγμενη σαν να τα εχω κανει πανω μου.βγαζω υγρα αρκετα κ λογω της αλοιφης που βαζω αλλα παντα ειναι στανταρ η ποσοτητα.δλδ περιπου 3 δαχτυλα παχος στο εσωρουχο.εδω κ τοσες εβδομαδες αυτην την ποσοτητα βγαζω.ελπιζω να μην ειναι αμνιακα κ κοιμαμαι τον υπνο του δικαιου.θυμαμαι οταν γεννησα την κορη μου ηταν σαν να εσκασε ξαφνικα νερομπομπα.δλδ καταλαβαινεται το σπασιμο των νερων ελπιζω... Βεβαια τις τελευταιες 2 μερες απο τη στεναχωρια μου δεν ετρωγα καλα...οποτε σκεφτομαι μηπως ειναι κ αυτο,συν του οτι προσεχα τα γλυκα γτ δεν ηθελα να παρω πολλα κιλα λογω περιορισμενης κινησης.

Γενικα τωρα ολα τα φοβαμαι...Ευχομαι κ ελπιζω.μικροι στοχοι κ επαναπροσδιοριζω τον επομενο.προς το παρον ο επομενος στοχος ειναι η 28η εβδομαδα.μετα καθε βδομαδα θα βαζω νεο στοχο.ελπιζω στις 30 κ μακαρι στις 32!εκει θα κανω παρτυ!

 

Θα τις φτάσεις και θα τις περάσεις και τις 32..εγώ το πιστεύω όλα καλά θα πάνε μόνο κατάκλιση και προσοχή θέλει..ούτε η πρώτη είσαι ούτε η τελευταία που θα χρειαστεί λίγη κατάκλιση κ θα το γεννήσει μια χαρά το μωρό της είδες πόσα κορίτσια ήταν σε αυτή την θέση και οι περισσότερες τα γέννησαν και τελειομηνα.πολυ θετικό επίσης ότι δεν έχεις πολλές συσπάσεις ..εγώ παράδειγμα ξεπατωνομαι..αφού λέω πως θα πάει αυτό το πράμα;;;η αδερφή μου φαντάσου ότι ανέβηκε στο τέλος τόσο η μπέμπα που δεν κατέβαινε με τίποτα..καισαρική έκανε η γυναίκα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Κοριτσια μου καλημερα!ας γραψω κ εδω να παρω κουραγιο!η liakada με διαβασε κ ξερει...

Δυστυχως πηγα γιατρο κ μετα απο 7 εβδομαδες που μετρουσε τραχηλο 2.7 εκατοστα,ξαφνικα τις τελευταιες 3 μειωθηκε σε σημειο να εχει εξαληφθει.παθαμε σοκ.δεν ξερουμε τι να περιμενουμε απο δω κ περα.ο γιατρος ειπε πως πλεον παμε με μεγαλες πιθανοτητες για προωρο κ απο στιγμη σε στιγμη.αυριο κλεινω την 27η εβδομαδα κ ειμαι κλινηρης προσπαθωντας να κερδισω χρονο για το μωρο.καθε μερα που περναει ειναι αθλος για εμας.βαζω μικρους στοχους κ καθε μερα ελπιζω να τους καταφερουμε.πλεον το χω σιγουρο για μενν,απλα προσπαθω να τραβηξουν οι βδομαδες ωστε το μωρο τλχ να βγει υγειες οσο περναει απο τα χερια μας.τα μονα θετικα ειναι οτι ο μικρος για την εβδομαδα που διανυουμε ειναι πιο ανεπτυγμενος.δλδ τον μετρησε 1200γρ αρα μας ειπε πως το κιλο το περναει στην πραγματικοτητα κ οτι εγω δεν εχω καθολου συμπτωματα.με την κατακλιση μαλιστα οι συσπασουλες που εκανα μειωθηκαν κ αυτες πολυ.επομενος στοχος η επομενη κυριακη που κλεινω την 28η.οι ενεσεις για τα πνευμονια του εγιναν κ η τρυπα στην καρδια απο οτι ειπε η καρδιολογος φαινεται να εχει κλεισει ή ειναι τοσο μικρη που δεν την πιανει το μηχανημα που σημαινει πως θα κλεισει αμεσα.ο μικρος ειναι κεφαλικος(σημαντικο αν γεννησω αμεσα)αλλα πιθανο να κανουμε καισαρικη για να μην πιεστει το μωρο.του ειπα του γιατρου πως σε αυτη τη φαση δεν με ενδιαφερει ο τροπος που θα γεννησω αρκει να κερδισουμε χρονο.

Την κορη μου την εδωσα στις γιαγιαδες μονιμα για οσο χρειαστει.με ποναει πολυ αλλα επρεπε να βαλω πλεον νεες προτεραιοτητες.μου τη φερνουν τα απογευματα κ τη βλεπω.ευτυχως ειναι καλοκαιρι κ θα ξεχνιεται με τα μπανια.

Το μονο που με ανησυχει ειναι πως τοσο καιρο που ζυγιζομουν φαινοταν να εχω παρει 3-3.5 κιλα κ χθες ειχα πεσει σιγουρα 1 κιλο,ισως κ κατι ακομα.πηρα τη μετρηση 2-3 φορες κ επαληθευτηκε.φοβαμαι μηπως χανω αμνιακα υγρα κ  δεν εχω παρει χαμπαρι.αλλα μου ειπαν αν χανω αμν.υγρα θ ειμαι βρεγμενη σαν να τα εχω κανει πανω μου.βγαζω υγρα αρκετα κ λογω της αλοιφης που βαζω αλλα παντα ειναι στανταρ η ποσοτητα.δλδ περιπου 3 δαχτυλα παχος στο εσωρουχο.εδω κ τοσες εβδομαδες αυτην την ποσοτητα βγαζω.ελπιζω να μην ειναι αμνιακα κ κοιμαμαι τον υπνο του δικαιου.θυμαμαι οταν γεννησα την κορη μου ηταν σαν να εσκασε ξαφνικα νερομπομπα.δλδ καταλαβαινεται το σπασιμο των νερων ελπιζω... Βεβαια τις τελευταιες 2 μερες απο τη στεναχωρια μου δεν ετρωγα καλα...οποτε σκεφτομαι μηπως ειναι κ αυτο,συν του οτι προσεχα τα γλυκα γτ δεν ηθελα να παρω πολλα κιλα λογω περιορισμενης κινησης.

Γενικα τωρα ολα τα φοβαμαι...Ευχομαι κ ελπιζω.μικροι στοχοι κ επαναπροσδιοριζω τον επομενο.προς το παρον ο επομενος στοχος ειναι η 28η εβδομαδα.μετα καθε βδομαδα θα βαζω νεο στοχο.ελπιζω στις 30 κ μακαρι στις 32!εκει θα κανω παρτυ!

 

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου! Είμαι βέβαιη! Αρκεί που το είδατε και πήρες τα μέτρα σου. Αν είσαι εντελώς κλινήρης, θα σου έλεγα να μιλήσεις και με αιματολόγο μήπως σου δώσει αντιπηκτικές για αυτό το διάστημα ακινησίας.

@Emilly800 θέλω να σε ρωτήσω κάτι...Όταν έλεγες για προστατευτικά θηλών εννοείς αυτά τα κοχύλια θηλασμού? Προσπαθώ να δω τι παραγγελία θα κάνω από φαρμακείο με αφρόλουτρα παιδικά κλπ, μπιμπερό, πιπίλες και έλεγα να παραγγείλω και τέτοια. Χρειαζόμαστε και κοχύλια και επιθέματα στήθους? Επίσης το μέγεθος για τα κοχύλια πώς το γνωρίζεις? Το μωρό το πλένουμε με φυσικό σφουγγάρι, αυτό το πολύ μαλακό? Να παραγγείλω και τέτοιο? Άρχισαν οι απορίες...

 

Επαναφέρω το πινακάκι κορίτσια, να έχουμε μια εικόνα!

 

1. @fotini* 17/8/2021- Αγοράκι - Γένεσις Θεσσαλονίκη.

2. @Mariak21 20/8- Αγοράκι- ΙΑΣΩ

3. @Sofiamar93 22/8/2021- Αγοράκι- Κύπρος.

4. @kons27 23/8/2021- Αγοράκι-ΙΑΣΩ

5. @Anneliz 24/8/2021- Κοριτσάκι- ΙΑΣΩ.

6. @Nanouka40 25/8/2021- Κοριτσάκι- ΙΑΣΩ.

7. @Emilly800 25/8/2021- Αγοράκι- Πανεπιστημιακό Νοσοκομειο Λάρισας.

8. @Φραουλίνο 27/8/2021- Κοριτσάκι- ΛΗΤΩ.

9. @xenia^^ 27/8/2021- Κοριτσάκι- ΡΕΑ.

10. @Liakada 29/8/2021- Αγοράκι- ΡΕΑ.

11. @CMES 31/8/2021- Αγοράκι- ΙΑΣΩ

12. @Io_anna 3/9/2021- Φυλο δεν γνωριζουμε ακόμα- ΙΑΣΩ

13 . @Stalicha 12/9/2021-Αγοράκι- 

  • Μου αρέσει 2

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Liakada είπε:

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου! Είμαι βέβαιη! Αρκεί που το είδατε και πήρες τα μέτρα σου. Αν είσαι εντελώς κλινήρης, θα σου έλεγα να μιλήσεις και με αιματολόγο μήπως σου δώσει αντιπηκτικές για αυτό το διάστημα ακινησίας.

@Emilly800 θέλω να σε ρωτήσω κάτι...Όταν έλεγες για προστατευτικά θηλών εννοείς αυτά τα κοχύλια θηλασμού? Προσπαθώ να δω τι παραγγελία θα κάνω από φαρμακείο με αφρόλουτρα παιδικά κλπ, μπιμπερό, πιπίλες και έλεγα να παραγγείλω και τέτοια. Χρειαζόμαστε και κοχύλια και επιθέματα στήθους? Επίσης το μέγεθος για τα κοχύλια πώς το γνωρίζεις? Το μωρό το πλένουμε με φυσικό σφουγγάρι, αυτό το πολύ μαλακό? Να παραγγείλω και τέτοιο? Άρχισαν οι απορίες...

 

Επαναφέρω το πινακάκι κορίτσια, να έχουμε μια εικόνα!

 

1. @fotini* 17/8/2021- Αγοράκι - Γένεσις Θεσσαλονίκη.

2. @Mariak21 20/8- Αγοράκι- ΙΑΣΩ

3. @Sofiamar93 22/8/2021- Αγοράκι- Κύπρος.

4. @kons27 23/8/2021- Αγοράκι-ΙΑΣΩ

5. @Anneliz 24/8/2021- Κοριτσάκι- ΙΑΣΩ.

6. @Nanouka40 25/8/2021- Κοριτσάκι- ΙΑΣΩ.

7. @Emilly800 25/8/2021- Αγοράκι- Πανεπιστημιακό Νοσοκομειο Λάρισας.

8. @Φραουλίνο 27/8/2021- Κοριτσάκι- ΛΗΤΩ.

9. @xenia^^ 27/8/2021- Κοριτσάκι- ΡΕΑ.

10. @Liakada 29/8/2021- Αγοράκι- ΡΕΑ.

11. @CMES 31/8/2021- Αγοράκι- ΙΑΣΩ

12. @Io_anna 3/9/2021- Φυλο δεν γνωριζουμε ακόμα- ΙΑΣΩ

13 . @Stalicha 12/9/2021-Αγοράκι- 

Συμμαθήτριά δεν θυμάμαι πως λέγονται αυτά τα επιθέματα εγώ τα είχα όλα από Γερμανία τοτε μου τα έστειλε η αδερφή μου ..στα σούπερ μάρκετ εκεί τα είχε φαντάσου..σαν σερβιετες είναι στρογγυλές δεν ξέρω αν υπάρχουν μεγέθη ..όχι απλά χρειάζονται μπορεί κ να μην είναι αρκετά..δηλαδή όταν βάζεις το μωρό στον μαστό να θηλάσει ο άλλος αρχίζει να τρέχει...εγώ σε κάποιες φάσεις έβαζα την ώρα του θηλασμού στον άλλο μαστό πετσέτα..επίσης σηκώνουν πολλές φορές την νύχτα μούσκεμα από γάλα..έτρεχαν παντού τρελό πράμα..άρα αγοράζεις ενισχυμένα καλού κακου..δεν ξέρω αν έχει το τζάμπο...θα πάω σε κάνα δυο εβδομάδες για κάποιες αγορές μπανιερουλα κλπ κ θα δω..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Emilly800 είπε:

Συμμαθήτριά δεν θυμάμαι πως λέγονται αυτά τα επιθέματα εγώ τα είχα όλα από Γερμανία τοτε μου τα έστειλε η αδερφή μου ..στα σούπερ μάρκετ εκεί τα είχε φαντάσου..σαν σερβιετες είναι στρογγυλές δεν ξέρω αν υπάρχουν μεγέθη ..όχι απλά χρειάζονται μπορεί κ να μην είναι αρκετά..δηλαδή όταν βάζεις το μωρό στον μαστό να θηλάσει ο άλλος αρχίζει να τρέχει...εγώ σε κάποιες φάσεις έβαζα την ώρα του θηλασμού στον άλλο μαστό πετσέτα..επίσης σηκώνουν πολλές φορές την νύχτα μούσκεμα από γάλα..έτρεχαν παντού τρελό πράμα..άρα αγοράζεις ενισχυμένα καλού κακου..δεν ξέρω αν έχει το τζάμπο...θα πάω σε κάνα δυο εβδομάδες για κάποιες αγορές μπανιερουλα κλπ κ θα δω..

Αχχχ διάβαζα για αυτο που τρέχει το αλλο στηθος γάλα και εχει βγει ένα θηλαστρο σιλικόνης που ειναι απλό χωρίς χερούλια χωρίς τίποτα.. Στο Amazon το χει σαν ονομασία haaka. Στο skrutz αν δεν κάνω λάθος είναι της εταιρίας lansinol κάπως έτσι.. Εχει 10 με 15 ευρώ και το βαζεις όταν θηλάζεις για να μην τρέχει το γαλα και το χάνεις και το μαζεύει εκείνο και το βαζεις η σε σακούλι τσα η σε μπιμπερό.. Οτι θες το κάνεις υστερα.. Λέει ότι είναι θαυματουργό το γαλα της μαμας για το μωρο.. Και δεν είναι ωραίο να χάνεται σε πετσέτα.. Να το μαζεύουμε λοιπόν γιατί μπορούμε με το γάλα να κανουμε εντριβες στα ματάκια του μωρου αν έχει κάτι, ή στο συγκαμα η σε κάποιο σπυράκι η σε κάποιο ερεθισμό.. Παντού είναι θαυματουργό λέει το γαλα της μαμας για το μωρο της.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Emilly800 είπε:

Συμμαθήτριά δεν θυμάμαι πως λέγονται αυτά τα επιθέματα εγώ τα είχα όλα από Γερμανία τοτε μου τα έστειλε η αδερφή μου ..στα σούπερ μάρκετ εκεί τα είχε φαντάσου..σαν σερβιετες είναι στρογγυλές δεν ξέρω αν υπάρχουν μεγέθη ..όχι απλά χρειάζονται μπορεί κ να μην είναι αρκετά..δηλαδή όταν βάζεις το μωρό στον μαστό να θηλάσει ο άλλος αρχίζει να τρέχει...εγώ σε κάποιες φάσεις έβαζα την ώρα του θηλασμού στον άλλο μαστό πετσέτα..επίσης σηκώνουν πολλές φορές την νύχτα μούσκεμα από γάλα..έτρεχαν παντού τρελό πράμα..άρα αγοράζεις ενισχυμένα καλού κακου..δεν ξέρω αν έχει το τζάμπο...θα πάω σε κάνα δυο εβδομάδες για κάποιες αγορές μπανιερουλα κλπ κ θα δω..

Ναι αυτά είναι τα επιθέματα θηλασμού, έχει και στα jumbo και στα φαρμακεία, τα έχω δει. Εγω λέω για τα κοχύλια που είναι απο σιλικόνη και προστατεύουν τις θηλές κατά τον θηλασμό αλλά μάλλον δεν τα γνωρίζεις.

πρίν από 4 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Αχχχ διάβαζα για αυτο που τρέχει το αλλο στηθος γάλα και εχει βγει ένα θηλαστρο σιλικόνης που ειναι απλό χωρίς χερούλια χωρίς τίποτα.. Στο Amazon το χει σαν ονομασία haaka. Στο skrutz αν δεν κάνω λάθος είναι της εταιρίας lansinol κάπως έτσι.. Εχει 10 με 15 ευρώ και το βαζεις όταν θηλάζεις για να μην τρέχει το γαλα και το χάνεις και το μαζεύει εκείνο και το βαζεις η σε σακούλι τσα η σε μπιμπερό.. Οτι θες το κάνεις υστερα.. Λέει ότι είναι θαυματουργό το γαλα της μαμας για το μωρο.. Και δεν είναι ωραίο να χάνεται σε πετσέτα.. Να το μαζεύουμε λοιπόν γιατί μπορούμε με το γάλα να κανουμε εντριβες στα ματάκια του μωρου αν έχει κάτι, ή στο συγκαμα η σε κάποιο σπυράκι η σε κάποιο ερεθισμό.. Παντού είναι θαυματουργό λέει το γαλα της μαμας για το μωρο της.. 

Αυτό κάτι άλλο είναι Σοφία, θα το κοιτάξω. To είδα είναι χειροκίνητο θήλαστρο. Εγώ αγόρασα κορίτσια θήλαστρο διπλό ηλεκτρικό cangaroo, σε οικονομική τιμή.

  • Μου αρέσει 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Liakada είπε:

Ναι αυτά είναι τα επιθέματα θηλασμού, έχει και στα jumbo και στα φαρμακεία, τα έχω δει. Εγω λέω για τα κοχύλια που είναι απο σιλικόνη και προστατεύουν τις θηλές κατά τον θηλασμό αλλά μάλλον δεν τα γνωρίζεις.

Αυτό κάτι άλλο είναι Σοφία, θα το κοιτάξω.

Εμενα είναι ήδη στο καλάθι μου για αγορά.. Χαχαχχα... Ειδα πολλά βιντεακια στο γιουτουμπ κιόλας για να δω reviews και όλες είναι κατενθουσιασμενες.. Εχει βγάλει αντίστοιχο και η avent.. Μου έβγαλε διαφήμιση εχθες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Εμενα είναι ήδη στο καλάθι μου για αγορά.. Χαχαχχα... Ειδα πολλά βιντεακια στο γιουτουμπ κιόλας για να δω reviews και όλες είναι κατενθουσιασμενες.. Εχει βγάλει αντίστοιχο και η avent.. Μου έβγαλε διαφήμιση εχθες

Πριν το πάρεις, δες το διπλό ηλεκτρικό της cangaroo, κάνει μόνο του τη δουλίτσα, κοστίζει 58 ευρώ και δεν κουράζεσαι με το χέρι.

Βρήκα μια σελίδα που λέγεται nafsikas.com και μιλάει για το θηλασμό, την τσάντα μαιευτηρίου και εκεί διάβασα για τα κοχύλια.


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Liakada είπε:

Ναι αυτά είναι τα επιθέματα θηλασμού, έχει και στα jumbo και στα φαρμακεία, τα έχω δει. Εγω λέω για τα κοχύλια που είναι απο σιλικόνη και προστατεύουν τις θηλές κατά τον θηλασμό αλλά μάλλον δεν τα γνωρίζεις.

Αυτό κάτι άλλο είναι Σοφία, θα το κοιτάξω. To είδα είναι χειροκίνητο θήλαστρο. Εγώ αγόρασα κορίτσια θήλαστρο διπλό ηλεκτρικό cangaroo, σε οικονομική τιμή.

Ααααα ψευδοθηλες λες...όχι μόνο τα γνωρίζω με αυτά θήλασα δέκα μήνες ..δεν έχω καλές θηλές..είναι τέλεια γιατί και θηλές να έχεις δεν θα πονέσεις στον θηλασμό...ναι αυτά από φαρμακείο τα έπαιρνα και πάλι αυτά είναι από τα σος που θα έχω τώρα στην βαλίτσα για νοσοκομείο...επίσης να σε ρωτήσω..τώρα στις 17 έχω ντομπλερ ανάπτυξης και καπάκι απόγευμα τηλεφωνικό ραντεβού με λευκού για οδηγίες γέννας..πρέπει να την ρωτήσουμε εμείς με τις αντιπηκτικες αν χρειάζεται να πάρουμε και καλσόν για τις θρομβώσεις..γενικά θέλει να γράψω ερωτήσεις τώρα να την ρωτήσω..να τα έχω συγκεντρωμένα..αν πει χρειάζεται το καλσόν κ αυτό πρέπει να το χώσουμε στην βαλίτσα..τώρα θα πάρω σακουλάκια ζιπ να βάζω τα νυχτικά τα εσώρουχα κ τα του μωρού μες στην βαλίτσα σιγά σιγά να μείνουν όλα καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Emilly800 είπε:

Ααααα ψευδοθηλες λες...όχι μόνο τα γνωρίζω με αυτά θήλασα δέκα μήνες ..δεν έχω καλές θηλές..είναι τέλεια γιατί και θηλές να έχεις δεν θα πονέσεις στον θηλασμό...ναι αυτά από φαρμακείο τα έπαιρνα και πάλι αυτά είναι από τα σος που θα έχω τώρα στην βαλίτσα για νοσοκομείο...επίσης να σε ρωτήσω..τώρα στις 17 έχω ντομπλερ ανάπτυξης και καπάκι απόγευμα τηλεφωνικό ραντεβού με λευκού για οδηγίες γέννας..πρέπει να την ρωτήσουμε εμείς με τις αντιπηκτικες αν χρειάζεται να πάρουμε και καλσόν για τις θρομβώσεις..γενικά θέλει να γράψω ερωτήσεις τώρα να την ρωτήσω..να τα έχω συγκεντρωμένα..αν πει χρειάζεται το καλσόν κ αυτό πρέπει να το χώσουμε στην βαλίτσα..τώρα θα πάρω σακουλάκια ζιπ να βάζω τα νυχτικά τα εσώρουχα κ τα του μωρού μες στην βαλίτσα σιγά σιγά να μείνουν όλα καθαρά.

Ναι εννοείται θα τη ρωτήσουμε τα πάντα. Εγώ έχω doppler 28 και ραντεβού μαζί της 29. θα συγκεντρώσω ερωτήσεις να κάνω... αν και είναι τόσο λεπτολόγα που θα μας τα πει μόνη της, θα δεις...

Τα σακουλάκια ζιπ από που τα παίρνεις?

Τις ψευδοθηλές λέω ναι, μαζί με κρέμα λανολίνης διάβασα καλό είναι να έχουμε μαζί μας. Μιλάμε συμμαθήτρια έχω ρίξει μελέτη! Θα πάω στο φαρμακείο της γειτονιάς να ρωτήσω για μέγεθος. 

Εγώ κορίτσια πάντως προτιμώ για τον εαυτό μου παιδικά αφρόλουτρα και αυτό της pharmasept δεν μου φαίνεται και τόσο αγνό. Τα πιο αγνά διάβασα είναι τα weleda αλλά δεν μυρίζουν και τέλεια. Εγώ έκλινα προς τα Klorane, γαλλική εταιρεία με φυτικά προιόντα. Είμαι στη φάση που ετοιμάζω λίστα φαρμακείου, γι' αυτό σας πρήζω!


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Αχχχ διάβαζα για αυτο που τρέχει το αλλο στηθος γάλα και εχει βγει ένα θηλαστρο σιλικόνης που ειναι απλό χωρίς χερούλια χωρίς τίποτα.. Στο Amazon το χει σαν ονομασία haaka. Στο skrutz αν δεν κάνω λάθος είναι της εταιρίας lansinol κάπως έτσι.. Εχει 10 με 15 ευρώ και το βαζεις όταν θηλάζεις για να μην τρέχει το γαλα και το χάνεις και το μαζεύει εκείνο και το βαζεις η σε σακούλι τσα η σε μπιμπερό.. Οτι θες το κάνεις υστερα.. Λέει ότι είναι θαυματουργό το γαλα της μαμας για το μωρο.. Και δεν είναι ωραίο να χάνεται σε πετσέτα.. Να το μαζεύουμε λοιπόν γιατί μπορούμε με το γάλα να κανουμε εντριβες στα ματάκια του μωρου αν έχει κάτι, ή στο συγκαμα η σε κάποιο σπυράκι η σε κάποιο ερεθισμό.. Παντού είναι θαυματουργό λέει το γαλα της μαμας για το μωρο της.. 

Αχχ Σοφάκι αν έχεις πολύ γάλα όπως είχα εγώ θα λες να είχα εδώ μωρουδια να το μοίραζα..ιδίως τον πρώτο καιρό που έβγαζα κιλά από μαστούς 2,5 νούμερο βαριά χαχαχαχα..όποτε σε αυτή την περίπτωση απλά αντί δεκαπέντε λεπτά από την μια δεκαπέντε από την άλλη στο δεκάλεπτο αλλάζεις μαστό για να γίνει ομοιόμορφη άντληση..αυτό θα το μάθετε μόνες στην πορεία..θα λες τώρα είμαι τούμπανο κάτσε να το βάλω λίγο από την μια λίγο από την άλλη μην χορτάσει από το ένα και πάθω πλάκα μετά από το άλλο...μετά πάει εμπειρικά καταλαβαίνει η γυναίκα από ποιο πρέπει να δώσει..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 34 λεπτά , Liakada είπε:

Πριν το πάρεις, δες το διπλό ηλεκτρικό της cangaroo, κάνει μόνο του τη δουλίτσα, κοστίζει 58 ευρώ και δεν κουράζεσαι με το χέρι.

Βρήκα μια σελίδα που λέγεται nafsikas.com και μιλάει για το θηλασμό, την τσάντα μαιευτηρίου και εκεί διάβασα για τα κοχύλια.

Και εγω της cangaroo ειχα βρει με πολυ καλά reviews και το πήρε και η ξαδέρφη μου τώρα που γέννησε και ειναι πολυ ευχαριστημενη.. Αυτό θα πάρω και εγώ.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Liakada είπε:

Ναι εννοείται θα τη ρωτήσουμε τα πάντα. Εγώ έχω doppler 28 και ραντεβού μαζί της 29. θα συγκεντρώσω ερωτήσεις να κάνω... αν και είναι τόσο λεπτολόγα που θα μας τα πει μόνη της, θα δεις...

Τα σακουλάκια ζιπ από που τα παίρνεις?

Τις ψευδοθηλές λέω ναι, μαζί με κρέμα λανολίνης διάβασα καλό είναι να έχουμε μαζί μας. Μιλάμε συμμαθήτρια έχω ρίξει μελέτη! Θα πάω στο φαρμακείο της γειτονιάς να ρωτήσω για μέγεθος. 

Εγώ κορίτσια πάντως προτιμώ για τον εαυτό μου παιδικά αφρόλουτρα και αυτό της pharmasept δεν μου φαίνεται και τόσο αγνό. Τα πιο αγνά διάβασα είναι τα weleda αλλά δεν μυρίζουν και τέλεια. Εγώ έκλινα προς τα Klorane, γαλλική εταιρεία με φυτικά προιόντα. Είμαι στη φάση που ετοιμάζω λίστα φαρμακείου, γι' αυτό σας πρήζω!

Αυτό πήρα μωρέ αλλά θα το βάζω στον μεγάλο και στον πωπο του μωρού αν είναι..θα πάρω κ άλλο στην πορεία κ μου στέλνει κ η αδερφή μου γερμανικά που δεν υπάρχουν οι άνθρωποι στην ποιότητα..από κει μου έστελνε πενατεν μωρομαντηλα εντελώς φυσικά..τέτοια δεν είδα ποτέ εδώ.

πρίν από 5 λεπτά , Liakada είπε:

Ναι εννοείται θα τη ρωτήσουμε τα πάντα. Εγώ έχω doppler 28 και ραντεβού μαζί της 29. θα συγκεντρώσω ερωτήσεις να κάνω... αν και είναι τόσο λεπτολόγα που θα μας τα πει μόνη της, θα δεις...

Τα σακουλάκια ζιπ από που τα παίρνεις?

Τις ψευδοθηλές λέω ναι, μαζί με κρέμα λανολίνης διάβασα καλό είναι να έχουμε μαζί μας. Μιλάμε συμμαθήτρια έχω ρίξει μελέτη! Θα πάω στο φαρμακείο της γειτονιάς να ρωτήσω για μέγεθος. 

Εγώ κορίτσια πάντως προτιμώ για τον εαυτό μου παιδικά αφρόλουτρα και αυτό της pharmasept δεν μου φαίνεται και τόσο αγνό. Τα πιο αγνά διάβασα είναι τα weleda αλλά δεν μυρίζουν και τέλεια. Εγώ έκλινα προς τα Klorane, γαλλική εταιρεία με φυτικά προιόντα. Είμαι στη φάση που ετοιμάζω λίστα φαρμακείου, γι' αυτό σας πρήζω!

Από οπουδήποτε μέχρι στο lidl.εχουν φερμουάρ βγάζεις τον αέρα κ στέκονται αποστειρωμενα όλα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Emilly800 είπε:

Αυτό πήρα μωρέ αλλά θα το βάζω στον μεγάλο και στον πωπο του μωρού αν είναι..θα πάρω κ άλλο στην πορεία κ μου στέλνει κ η αδερφή μου γερμανικά που δεν υπάρχουν οι άνθρωποι στην ποιότητα..από κει μου έστελνε πενατεν μωρομαντηλα εντελώς φυσικά..τέτοια δεν είδα ποτέ εδώ.

Το ξέρω, όσες φορές έχω πάει Γερμανία δεν υπάρχουν τα προϊόντα που βρίσκεις εδώ. Στο πλαίσιο της μελέτης λοιπόν..τα πιο αγνά μωρομάντηλα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα είναι τα water wipes. Ολα τα άλλα έχουν πολλα χημικά μέσα, αλλά αυτά είναι σαφώς πιο ακριβα.

  • Μου αρέσει 3

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Liakada είπε:

Ναι εννοείται θα τη ρωτήσουμε τα πάντα. Εγώ έχω doppler 28 και ραντεβού μαζί της 29. θα συγκεντρώσω ερωτήσεις να κάνω... αν και είναι τόσο λεπτολόγα που θα μας τα πει μόνη της, θα δεις...

Τα σακουλάκια ζιπ από που τα παίρνεις?

Τις ψευδοθηλές λέω ναι, μαζί με κρέμα λανολίνης διάβασα καλό είναι να έχουμε μαζί μας. Μιλάμε συμμαθήτρια έχω ρίξει μελέτη! Θα πάω στο φαρμακείο της γειτονιάς να ρωτήσω για μέγεθος. 

Εγώ κορίτσια πάντως προτιμώ για τον εαυτό μου παιδικά αφρόλουτρα και αυτό της pharmasept δεν μου φαίνεται και τόσο αγνό. Τα πιο αγνά διάβασα είναι τα weleda αλλά δεν μυρίζουν και τέλεια. Εγώ έκλινα προς τα Klorane, γαλλική εταιρεία με φυτικά προιόντα. Είμαι στη φάση που ετοιμάζω λίστα φαρμακείου, γι' αυτό σας πρήζω!

Έτσι κι αλλιώς το μωράκι με ελάχιστο προϊόν θα το κάνουμε μπάνιο μην φαντάζεσαι θα περνάμε τρία χέρια να καθαρίσει..Γερμανία που είναι η αδερφή μου οι οδηγίες είναι για έναν μήνα το μωρό μόνο νερό..αφού δεν θα ξεχάσω στην ζωή μου όταν γέννησε τον ανηψιού μου που μύριζε όπως τα κουτάβια..εδώ τα πλένουν από το πρώτο λεπτό κ το πάνε στην μαμά μωσχομυρωδατο..εκεί μυρίζουν τα μωρά όπως τα σκυλάκια..

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

@Sofiamar93 μπράβο κορίτσι μου όλα καλα είναι ! Νομίζω όλες αυτές τις ενοχλήσεις πάνω κάτω τις έχουμε όλες ! Και όσο βαραίνουμε θα βαραίνουν και αυτά ! Εμένα από αυτά που ενοχλούν πολύ είναι ότι με το που τρώω φαγητό νιώθω σαν να έχω καταπιεί τσιμέντο. Δε πα να έχω φάει κανονικό μεσημεριανό ή μια σαλάτα το αίσθημα είναι το ίδιο. Όλο το σύστημα μπροστά πρηζεται και νιώθω δυσφορία…. Καταταλλα όμως όλα είναι καλα ! Με τη διατροφή και εγω τα πάω κλα. Στα κιλά είμαι στα 7-7,5. Θα ήθελα πιο λίγο αλλά οκ πια η μπεμπα παίρνει πολύ γρήγορα ! Βέβαια δε μπορώ να είμαι 100% ακριβής στις μερίδες.. μου την σπάει κιόλας αλλά τι να κάνουμε.. χθες έκανα τις εξετάσεις κι τις περιμένω.. ελπίζω να έχει γίνει δουλειά.. 

@Stalicha μου σου στέλνω θετική σκέψη να πάνε όλα καλα και να κρατάς καλα ψυχολογικά.. μην σε ανησυχεί τπτ !! Είναι πολύ δύσκολο το αναγνωρίζω αλλά είσαι στα σωστά χέρια.. ταλαιπωρία και άγχος σίγουρα αλλά θα δεις όλα θα πάνε καλα οπότε και να αποφασίσει να έρθει στον κόσμο το μωράκι σου !!!! 
 

κοριτσια η κολλητή μου μου είπε οπωσδήποτε λανολινη για το στήθος.. είναι φυτική κρέμα που τη βάζεις στις θηλές κι θηλάζεις και επουλώνει τις πληγές.. να την έχουμε και στο μαιευτήριο μου είπε. εκείνη μόλις άρχισε να τη χρησιμοποιεί ηρέμησε γιατί πριν υπέφερε !!!!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...