Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

πρίν από 22 λεπτά , CMES είπε:

Λοιπον βγηκε η καμπυλη μου, πολυ καλη νομιζω ειναι:

0 =79

60 =96

120 =89

Τι λετε;

Καλε τόσο γρήγορα ;;; Νομίζω μας κερδίζεις με διαφορα!! Και εμένα που φαίνεται πολύ καλή !! Φαε κάνα παγωτό και για εμάς τις στερημένες !!!!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, CMES είπε:

Λοιπον βγηκε η καμπυλη μου, πολυ καλη νομιζω ειναι:

0 =79

60 =96

120 =89

Τι λετε;

Άψογη είναι όχι απλά καλή, μπράβο!!! 

2 ώρες πρίν, Nanouka40 είπε:

Κορίτσια μου σας έχει πει ο γιατρός σας κάτι για το εμβόλιο; Το έχετε κάνει; :roll:

Εγω δεν τον έχω ρωτήσει κορίτσι μου γιατί δεν θέλω να το κάνω όσο είμαι έγκυος οπότε δεν έχει νόημα.. Μετά βλέπουμε! Ο άντρας μου έχει ραντεβού μέσα Ιουνίου να κάνει της Moderna η της pfizer.. @xenia^^ ανοιξαν σήμερα για του 35-39 οπότε σε λίγες μέρες θα ανοίξουν και για τους υπόλοιπους. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nanouka40 είπε:

Κορίτσια μου σας έχει πει ο γιατρός σας κάτι για το εμβόλιο; Το έχετε κάνει; :roll:

Επειδη εχω αυλη συνταγογραφηση σημερα μου ηρθε μηνυμα για 3 ιουνιου να το κανω....ωστοσο δεν θα παω...ο γιατρος εξαρχης μου ειπε οχι αλλα οτι και να ελεγε μου φαινεται λιγο παρολογο να συζηταμε αν θα παρουμε ενα ντεπον ( τροπος του λεγειν) και να κανουμε ενα εμβολιο που δεν εχει επαρκεις κλινικες δοκιμες...ειδικα για τις επιπτωσεις στα εμβρυα δεν υπαρχει καμια δοκιμη, στην ουσια εμεις θα μαστε οι πρωτες που το δοκιμαζουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , fotini* είπε:

Επειδη εχω αυλη συνταγογραφηση σημερα μου ηρθε μηνυμα για 3 ιουνιου να το κανω....ωστοσο δεν θα παω...ο γιατρος εξαρχης μου ειπε οχι αλλα οτι και να ελεγε μου φαινεται λιγο παρολογο να συζηταμε αν θα παρουμε ενα ντεπον ( τροπος του λεγειν) και να κανουμε ενα εμβολιο που δεν εχει επαρκεις κλινικες δοκιμες...ειδικα για τις επιπτωσεις στα εμβρυα δεν υπαρχει καμια δοκιμη, στην ουσια εμεις θα μαστε οι πρωτες που το δοκιμαζουμε...

Κορίτσια, θα συμφωνήσω. Εγώ είμαι η πρώτη που θα τρέξω να το κάνω μόλις γεννήσω. Με όσα διάβασα όμως, δεν έχει δοκιμαστεί το εμβόλιο σε αρκετές έγκυες...Και το θέμα είναι ότι εμείς δεν θα πάθουμε κάτι..για το έμβρυο όμως δεν υπάρχουν επαρκείς μελέτες. Δεν το διακινδυνεύω, είναι και καλοκαίρι...προτιμώ να κλειστώ σπίτι κ το κάνω μόλις γεννήσω..


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ιδίως κορίτσια είναι ότι πρέπει για να κάνω αυτά τα εμβόλια..με μαιευτική θρομβοφιλια ξερολουκουμο είμαι κατευθείαν για τα κυπαρίσσια χαχαζαζαχα.ουτε καν κ αν κ είμαι υπέρ των εμβολίων τόσο που στο παιδί μου δεν αργούσα ούτε μέρα για τον προγραμματισμένο εμβολιασμό του...εμβόλιο κατά του κοβιντ θα πάρω λίγο τον χρόνο μου να σκεφτώ κάποια πράγματα κ να μιλήσω κ με την αιματολογο μου μήπως γενικότερα ο οργανισμός μου πυροδοτήσει κανένα μηχανισμό πήξης κ γίνει ζημιά..μπορεί κ να μην το κάνω γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Emilly800 είπε:

Εγώ ιδίως κορίτσια είναι ότι πρέπει για να κάνω αυτά τα εμβόλια..με μαιευτική θρομβοφιλια ξερολουκουμο είμαι κατευθείαν για τα κυπαρίσσια χαχαζαζαχα.ουτε καν κ αν κ είμαι υπέρ των εμβολίων τόσο που στο παιδί μου δεν αργούσα ούτε μέρα για τον προγραμματισμένο εμβολιασμό του...εμβόλιο κατά του κοβιντ θα πάρω λίγο τον χρόνο μου να σκεφτώ κάποια πράγματα κ να μιλήσω κ με την αιματολογο μου μήπως γενικότερα ο οργανισμός μου πυροδοτήσει κανένα μηχανισμό πήξης κ γίνει ζημιά..μπορεί κ να μην το κάνω γενικότερα.

Κοριτσι μου καμια θρομβοφιλια δεν ειναι αντενδειξη για τα εμβολια. Ομως αν και παλι φοβασαι μπορεις να κανεις pfizer ή moderna που δεν εχουν συνδεθει με θρομβωσεις.

Να σας πω κοριτσια θα ηθελα να το κανω και τωρα ακομα αλλα επειδη εχουμε μια εντονη διαφωνια με τον αντρα μου πανω στο συγκεκριμενο θεμα (αυτος δεν θελει καθολου) προτιμω να μην δημιουργω θεματα. Οταν γεννησω ομως θα το κανω αμεσως.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , CMES είπε:

Κοριτσι μου καμια θρομβοφιλια δεν ειναι αντενδειξη για τα εμβολια. Ομως αν και παλι φοβασαι μπορεις να κανεις pfizer ή moderna που δεν εχουν συνδεθει με θρομβωσεις.

Να σας πω κοριτσια θα ηθελα να το κανω και τωρα ακομα αλλα επειδη εχουμε μια εντονη διαφωνια με τον αντρα μου πανω στο συγκεκριμενο θεμα (αυτος δεν θελει καθολου) προτιμω να μην δημιουργω θεματα. Οταν γεννησω ομως θα το κανω αμεσως.

Μα αφού ευθύνονται κάποια για θρομβώσεις...αστρατζενικα..άσε που ακόμα δεν ξέρουμε τις αντενδείξεις για τα συγκεκριμένα εμβόλια είναι εντελώς καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Emilly800 είπε:

Μα αφού ευθύνονται κάποια για θρομβώσεις...αστρατζενικα..άσε που ακόμα δεν ξέρουμε τις αντενδείξεις για τα συγκεκριμένα εμβόλια είναι εντελώς καινούρια.

Ναι της αστρα και της τζονσον ευθυνονται για θρομβωσεις ομως με εντελως διαφορετικο μηχανισμο απο αυτον της θρομβοφιλιας, οποτε η θρομβοφιλια δεν αυξανει την πιθανοτητα να δημιουργηθει αυτο το συνδρομο που προκαλειται απο τα εμβολια. Ειναι σαν 2 διαφορετικα μονοπατια δηλαδη που μπορει να καταληξουν στο ιδιο αποτελεσμα χωρις να επηρεαζει το ενα το αλλο. Ομως της pfizer και της moderna δεν προκαλουν θρομβωσεις. Οσον αφορα τις αλλες ανεπιθυμητες ενεργειες (στο γενικο πληθυσμο, οχι στην εγκυμοσυνη) τα εμβολια αυτα δοκιμαζονται ηδη πανω απο ενα χρονο σε εκατομμυρια ανθρωπους (πολυ περισσοτερους απο οσους δοκιμαζεται πχ ενα καινουριο φαρμακο για την πιεση ή το σακχαρο) χωρις να εχει φανει καποιος κινδυνος, οτι κανουν ολα τα εμβολια δηλαδη και μαλιστα σε ακομα μικροτερα ποσοστα.

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!!!! Εγώ κορίτσια γίνομαι 27 σε λίγες ημέρες, και απ'οσο γνωρίζω δεν έχει ανοίξει η πλατφόρμα για την δική μου ηλικιακή ομάδα. Βέβαια, δεν ξέρω εάν μπορώ να κανω εμβόλιο λόγω της εγκυμοσύνης. Αλλά όπως και να έχει, όπως έχουμε συζητήσει και με τον γυναικολόγο, καλύτερα να το κάνω μετά την εγκυμοσύνη. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ανοίγει αύριο και δεν ξέρω τι να κάνω....... ίσως κλείσω ραντεβού και θα το επαναεξετασω.... 

Σε αλλά νέα.. μίλησα με τη διατροφολόγο, της έδωσα το πλάνο διατροφής μου και μου είπε ότι τα κάνω σωστά.. θα μου κάνει κάποιες αλλαγές και κυρίως σε μερίδες τι να τρώω πιο πολύ τι πιο λίγο και βλέπουμε πως θα πάει.. τι περίεργο πράγμα όμως να μου λένε ότι τα κάνω όλα όπως πρέπει και το ζάχαρο να είναι χαμηλό.. δεν ξέρω με πιάνει το παράπονο.. 

επισης ρε κορίτσια αυτή τη βδομάδα έχω φρικάρει με τα έντερα μου.. τρομεροί πόνοι σαν κολικοι και ξυπνάω και κοιμάμαι τουμπανιασμένη.. δεν ξέρω τι φταίει.. σίγουρα είμαι στρεσαρισμενη.. έχω παρατηρήσει ότι τα σκ ηρεμώ και από Δευτέρα πάλι έχω θέματα.. αυτή τη βδομάδα με έχει ταλαιπωρήσει πολύ.. πόνοι και χαμηλά στην κοιλιά και στο πλάι και γενικά όπου υπάρχει έντερο.. δεν ξέρω να είναι και από την πίεση της μικρής ;; Πολλές φορές όταν κοιμάμαι αριστερά και είναι και εκείνη εκεί μετά πονάω πολύ.. η διατροφολόγος μου είπε θα μου πει κάποια τιπς όταν με πιάνουν.. και αυτά που πρέπει να τρώμε είναι ότι πρέπει για να ερεθίζουν το έντερο.. δεν ξέρω με πιάνει και άγχος μην συμβαίνει και τπτ άλλο αλλά από την άλλη λέω δεν θα το είχε δει την Δευτέρα στον υπέρηχο που πήγα;;!! 
επισης οι τελευταίες εξετάσεις ούρων έδειξαν λεύκωμα 25mg/dl με καλλιέργεια στείρα μικροκροβιων.. με έβαλε να ξανά κάνω γιατί δεν του αρέσει να υπάρχει λεύκωμα (και αποτι διάβασα όντως δεν προμηνύει καλα πράγματα ) μου βγήκε πάλι ο ίδιος αριθμός και μου είπε δεν κάνω τπτ τώρα στις επόμενες εξετάσεις πάλι θα το δούμε 14/6 που θα κάνω.. ελπίζω να μην είναι κτι τώρα αυτό.. 

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μου εγώ τι έπαθα. Μου αρρώστησε ο μικρός μου με 39 πυρετό (πάλι καλά δεν είναι covid) και κυκλοφορώ με μάσκα στο σπίτι και φοβάμαι τόσο μην κολλήσω τίποτα. Προς το παρόν τον έχει αναλάβει ο πατέρας του αλλά στο ίδιο σπίτι είμαστε :-?

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Εμένα ανοίγει αύριο και δεν ξέρω τι να κάνω....... ίσως κλείσω ραντεβού και θα το επαναεξετασω.... 

Σε αλλά νέα.. μίλησα με τη διατροφολόγο, της έδωσα το πλάνο διατροφής μου και μου είπε ότι τα κάνω σωστά.. θα μου κάνει κάποιες αλλαγές και κυρίως σε μερίδες τι να τρώω πιο πολύ τι πιο λίγο και βλέπουμε πως θα πάει.. τι περίεργο πράγμα όμως να μου λένε ότι τα κάνω όλα όπως πρέπει και το ζάχαρο να είναι χαμηλό.. δεν ξέρω με πιάνει το παράπονο.. 

 επισης ρε κορίτσια αυτή τη βδομάδα έχω φρικάρει με τα έντερα μου.. τρομεροί πόνοι σαν κολικοι και ξυπνάω και κοιμάμαι τουμπανιασμένη.. δεν ξέρω τι φταίει.. σίγουρα είμαι στρεσαρισμενη.. έχω παρατηρήσει ότι τα σκ ηρεμώ και από Δευτέρα πάλι έχω θέματα.. αυτή τη βδομάδα με έχει ταλαιπωρήσει πολύ.. πόνοι και χαμηλά στην κοιλιά και στο πλάι και γενικά όπου υπάρχει έντερο.. δεν ξέρω να είναι και από την πίεση της μικρής ;; Πολλές φορές όταν κοιμάμαι αριστερά και είναι και εκείνη εκεί μετά πονάω πολύ.. η διατροφολόγος μου είπε θα μου πει κάποια τιπς όταν με πιάνουν.. και αυτά που πρέπει να τρώμε είναι ότι πρέπει για να ερεθίζουν το έντερο.. δεν ξέρω με πιάνει και άγχος μην συμβαίνει και τπτ άλλο αλλά από την άλλη λέω δεν θα το είχε δει την Δευτέρα στον υπέρηχο που πήγα;;!! 
επισης οι τελευταίες εξετάσεις ούρων έδειξαν λεύκωμα 25mg/dl με καλλιέργεια στείρα μικροκροβιων.. με έβαλε να ξανά κάνω γιατί δεν του αρέσει να υπάρχει λεύκωμα (και αποτι διάβασα όντως δεν προμηνύει καλα πράγματα ) μου βγήκε πάλι ο ίδιος αριθμός και μου είπε δεν κάνω τπτ τώρα στις επόμενες εξετάσεις πάλι θα το δούμε 14/6 που θα κάνω.. ελπίζω να μην είναι κτι τώρα αυτό.. 

Εσύ Ξένια γιατί να έχεις πρόβλημα με τόσο χαμηλό σάκχαρο? Κάνεις υπογλυκαιμίες δλδ? Όσο για το λεύκωμα, μην προδικάζεις τίποτα, μπορεί απλά να εξαφανιστεί στην επόμενη εξέταση...Μην ανησυχεις  προκαταβολικά.

πρίν από 3 λεπτά , Nanouka40 είπε:

Αχ κορίτσια μου εγώ τι έπαθα. Μου αρρώστησε ο μικρός μου με 39 πυρετό (πάλι καλά δεν είναι covid) και κυκλοφορώ με μάσκα στο σπίτι και φοβάμαι τόσο μην κολλήσω τίποτα. Προς το παρόν τον έχει αναλάβει ο πατέρας του αλλά στο ίδιο σπίτι είμαστε :-?

Περαστικά! 

  • Ευχαριστώ 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Εμένα ανοίγει αύριο και δεν ξέρω τι να κάνω....... ίσως κλείσω ραντεβού και θα το επαναεξετασω.... 

Σε αλλά νέα.. μίλησα με τη διατροφολόγο, της έδωσα το πλάνο διατροφής μου και μου είπε ότι τα κάνω σωστά.. θα μου κάνει κάποιες αλλαγές και κυρίως σε μερίδες τι να τρώω πιο πολύ τι πιο λίγο και βλέπουμε πως θα πάει.. τι περίεργο πράγμα όμως να μου λένε ότι τα κάνω όλα όπως πρέπει και το ζάχαρο να είναι χαμηλό.. δεν ξέρω με πιάνει το παράπονο.. 

επισης ρε κορίτσια αυτή τη βδομάδα έχω φρικάρει με τα έντερα μου.. τρομεροί πόνοι σαν κολικοι και ξυπνάω και κοιμάμαι τουμπανιασμένη.. δεν ξέρω τι φταίει.. σίγουρα είμαι στρεσαρισμενη.. έχω παρατηρήσει ότι τα σκ ηρεμώ και από Δευτέρα πάλι έχω θέματα.. αυτή τη βδομάδα με έχει ταλαιπωρήσει πολύ.. πόνοι και χαμηλά στην κοιλιά και στο πλάι και γενικά όπου υπάρχει έντερο.. δεν ξέρω να είναι και από την πίεση της μικρής ;; Πολλές φορές όταν κοιμάμαι αριστερά και είναι και εκείνη εκεί μετά πονάω πολύ.. η διατροφολόγος μου είπε θα μου πει κάποια τιπς όταν με πιάνουν.. και αυτά που πρέπει να τρώμε είναι ότι πρέπει για να ερεθίζουν το έντερο.. δεν ξέρω με πιάνει και άγχος μην συμβαίνει και τπτ άλλο αλλά από την άλλη λέω δεν θα το είχε δει την Δευτέρα στον υπέρηχο που πήγα;;!! 
επισης οι τελευταίες εξετάσεις ούρων έδειξαν λεύκωμα 25mg/dl με καλλιέργεια στείρα μικροκροβιων.. με έβαλε να ξανά κάνω γιατί δεν του αρέσει να υπάρχει λεύκωμα (και αποτι διάβασα όντως δεν προμηνύει καλα πράγματα ) μου βγήκε πάλι ο ίδιος αριθμός και μου είπε δεν κάνω τπτ τώρα στις επόμενες εξετάσεις πάλι θα το δούμε 14/6 που θα κάνω.. ελπίζω να μην είναι κτι τώρα αυτό.. 

Αχ βρε Ξένια μου τι να πω.. Έχεις δίκιο να σε πιάνει το παράπονο αλλά ίσως θέλει λίγο το χρόνο του. Όσο για το λεύκωμα δεν ξέρω καθόλου αλλά όπως σου είπε ο γιατρός, θα το ξαναδείτε στις επόμενες εξετάσεις, οπότε μέχρι τότε προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι, εάν κι εγώ στην θέση σου θα το έψαχνα όπως έκανες.. 

1 hour ago, Nanouka40 είπε:

Αχ κορίτσια μου εγώ τι έπαθα. Μου αρρώστησε ο μικρός μου με 39 πυρετό (πάλι καλά δεν είναι covid) και κυκλοφορώ με μάσκα στο σπίτι και φοβάμαι τόσο μην κολλήσω τίποτα. Προς το παρόν τον έχει αναλάβει ο πατέρας του αλλά στο ίδιο σπίτι είμαστε :-?

Περαστικά του να είναι!!!! Πόσο είναι ο μικρούλης; πάτε παιδικό; Είναι όντως δύσκολο αλλά να σου πω την αλήθεια πολλές φορές εμείς οι μαμάδες δεν κολλάμε. Πραγματικά δεν ξέρω πως γίνεται αυτό. Η μαμά μου κάθε φορά που αρρωσταιναμε δεν πάθαινε τίποτα, θα το έχεις παρατηρήσει κι εσυ πιστεύω.. Εμένα μια φορά έχει αρρώστησει και δεν κόλλησα, οπότε δεν μπορώ να κρίνω απο μια φορά. Αλλά γενικά το εχω δει αυτό κ απο φίλες. Να ειναι τα παιδιά άρρωστα κ οι μαμάδες να μην κολλάνε. Λες και γίνεται επίτηδες (δεν ξέρω πως να το εξηγήσω) για να ειναι καλά κ να προσέχουν τα παιδάκια τους!!! :x


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...