Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

πρίν από 35 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Αφού σε βολεύει μη το συζητάς καθόλου, να κοιμάσαι όπως αισθάνεσαι πιο άνετα!! Σίγουρα την εβδομάδα που λες την έχουμε περάσει γιατί εγώ στο μαιευτήριο όταν ήμουν σαν σήμερα έπαθα σύνδρομο κάτω κοιλης από τις πολλές ώρες ακινησία ανάσκελα λόγω επισκληριδειου και με γύρισαν στο πλάι.. Δηλαδή ζαλίστηκα πήγα να λιποθυμησω και έκανα εμετό.

Ανασκελα πράγματι δεν κάνει να καθόμαστε αλλα και αυτό για αρκετή ώρα.. Εγώ έχω αυτό το μαξιλάρι που είναι και από τις δύο μεριές οπότε καβαλαω όπου και αν γυρίσω :lol: αλλά αριστερά με πιάνει έντονη ταχυπαλμια και δυσπνοια ειδικά αν δεν έχουν περάσει πολλές ώρες που έχω φάει.. Νομίζω ότι το σώμα μας ξέρει πολύ καλά τι κάνει κορίτσια οπότε το πως βολεύει την καθεμια είναι και το σωστό θεωρώ. Δεν είναι τυχαίο που ανάσκελα αμέσως νιώθουμε άβολα, η φύση προνοει πριν πάθουμε οτιδήποτε.. 

Καλα την καρδιά μου και εγώ την ακούω όπου να ναι, έχω αίσθημα παλμών ακόμα και στο μεγάλο δάχτυλο του ποδιού.. 

Πωπω φραουλινο μου ακριβώς τα ίδια.. το αριστερά μου δημιουργεί δύσπνοια και έτσι γυρίζω ανάσκελα να ανακουφιστώ και όταν με πιάσει πάλι δύσπνοια γυρίζω αριστερά χαχαχα ωραία τα περνάμε.. όπως καταλαβαίνω ο συνεχόμενος ύπνος έχει κοπεί μια για πάντα :-P

Κ έτσι όπως το λες με την καρδιά την ακούω παντού !!!!!!!!!!!!!!!!! 
 

οσο για το πένθος σου κορίτσι μου να κρατάς γερά !! Είναι αγγελουδακι και πάντα θα ζει μέσα στην κορούλα σου που θα κρατάς στην αγκαλιά σου σύντομα !!!!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Φραουλίνο είπε:

Ξένια μου μην ανησυχείς, εννοείται πως είναι φυσιολογικό και φυσικά θα το αντέξουμε κάθε αλλαγή σιγά σιγά συνηθίζεται!! Εγώ θυμάμαι στην αρχή του 7ου ένιωθα έντονη δυσφορία μετά το φαγητό ή ώρες ώρες με την κοιλιά μου έτσι απλά και πλέον δεν το νιώθω.. Νομιζω η κάθε μία πάει με τους χρόνους της και συνηθίζει το σώμα τις αλλαγές. 

Αυτό και εγώ το παθαίνω ενώ κοιμάμαι, αλλάζω πλευρό και νιώθω λες και το μωρό εχει ρίξει όλο του το βάρος από την πλευρά που είμαι ξαπλωμένη και ζορίζομαι πολύ να γυρίσω πονάει πολύ! Αλλά γιατί κοιμάσαι μόνο αριστερά; Για το σύνδρομο κάτω κοιλης;; Δεν συμβαίνει έτσι απλά αυτό, εγώ κοιμάμαι κανονικά και στις δύο μεριές και δεν νομίζω ότι πρέπει να κοιμόμαστε μόνο στη μία, το έχει πει γιατρός αυτό; 

Κοριτσάκι μου δεν πρόκειται να πάθει τίποτα το μωρακι σου επειδή συγχυστηκες ή έκλαψες έντονα μην ανησυχείς, μέσα στη ζωή είναι αυτά. Είναι και λογικό να είμαστε πιο ευσυγκίνητες τώρα και χωρίς τόση υπομονή.

Να σου θυμίσω ότι εγω έμεινα έγκυος 2 μήνες αφού αποχαιρέτησα την πρώτη μου κορούλα, δεν φαντάζεσαι τι κλάμα έχω ρίξει, αφού την εγκυμοσύνη μου αυτή την έχω διανύσει με πολύ στεναχώρια και πένθος εκτός από τη χαρά που έφερε φυσικά.. Ακόμα κλαίω πολύ συχνά.

Μάλιστα σήμερα κορίτσια είμαι ακριβώς στη μέρα που αποχωρίστηκα για πάντα τη μικρούλα μου.. 29+2 δύσκολη μέρα για μένα η σημερινή. Μεγάλο μαξιλάρι, κυρίως ψυχολογικά, που περίμενα πως και πως να περάσει.. 

Και εγώ εκεί τη νιώθω!! Τέρμα πλάγια και λέω καλά πόσο μεγάλη είναι η μήτρα που παει μέχρι εκεί;; Καούρες και εμένα επέστρεψαν κορίτσια και ώρες ώρες δεν παλεύεται.. Αλλά τι να κάνουμε υπομονή για τα μπεμπακια μας ❤️

Καλε γιατί και εσύ μένεις στην ίδια στάση τόσες ώρες;; Κοιμάσαι μόνο αριστερά; Πως μπορείτε βρε κορίτσια δεν ξέρω αν είναι και ότι καλύτερο αυτό.. Εγώ προσωπικά αριστερά δεν μπορώ εύκολα να κοιμηθώ γιατί νιώθω ταχυπαλμια και σαν να πιέζεται η καρδιά και το στομάχι, δεξιά αισθάνομαι πολυ πιο άνετα.

Άσε φραουλίνο μου χαλκομανια είμαι κ δεν την παλεύω καθόλου..γενικά ναι γιατρός μου έχει πει ότι από αριστερά παίρνει πιο πολύ οξυγόνο το μωράκι κ είναι καλύτερα..που κ που γυρνάω λίγο δεξιά γιατί πονάω κ υποφέρω αλλά στο πεντάλεπτο ξαναγυρναω..λέω υπομονή να παίρνει αυτό οξυγόνο πολύ...δύο μήνες ακόμη περίπου τι να κάνω..τα μωράκια που χάσαμε νομίζω θα αρχίσουν να πονάνε λιγότερο τώρα που θα γεμίσουν οι αγκαλιές μας..εγώ ήδη νιώθω ότι αρχίζει να επουλώνεται όλο αυτό...δεν ξεχνιέται π ο τ ε...δεν είναι δυνατόν να ξεχαστούν ποτέ αυτά τα μωρά μας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κ εγω παντως τον νιωθω τον μικρο παντου.δλδ χερακια ποδαρακια σαν χταποδι απλωνονται.οταν ειμαι στο πλαι ειδικα τα νιωθω ψιλα στα πλευρα μου.λεω καλα πως φτανουν ως εκει;

Εγω ακομα καλα κρατω με τα κιλα αλλα εχω αποδεχτει με την κατακλιση πως θα παρω παραπανω απο αυτα που θα επαιρνα.οποτε...ας κυλησουν οι βδομαδες κ δεν πειραζει...θα ασχοληθω με αυτα μετα τη γεννα.

Ακομα μπορω κ κοιμαμαι αλλα ειμαι κ 2-3 βδομαδες λιγοτερο απο ολες σας.γενικα παντως σε αυτην την εγκυμοσυνη δεν ειμαι τοσο πρησμενη οσο ημουν στην κορη μου.

Στα κιλα ξεκινησα 3 παραπανω απο την κορη μου κ ειμαι τωρα οσο ημουν κ στην πρωτη μου εγκυμοσυνη το αντιστοιχο διαστημα.αν δεν ειχα την κατακλιση θα τελειωνε η εγκυμοσυνη με πολυ καλα κιλα.τωρα ετσι οπως το βλεπω μαλλον παμε για περισσοτερα γτ τοσες ωρες καπου θα θελω να ξεσπασω.εκτος κ αν γεννησουμε νωριτερα που το χω βαλει αμετι μου χαμετι μου να μην γινει οσο περναει απο το χερι μου!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Κοριτσια κ εγω παντως τον νιωθω τον μικρο παντου.δλδ χερακια ποδαρακια σαν χταποδι απλωνονται.οταν ειμαι στο πλαι ειδικα τα νιωθω ψιλα στα πλευρα μου.λεω καλα πως φτανουν ως εκει;

Εγω ακομα καλα κρατω με τα κιλα αλλα εχω αποδεχτει με την κατακλιση πως θα παρω παραπανω απο αυτα που θα επαιρνα.οποτε...ας κυλησουν οι βδομαδες κ δεν πειραζει...θα ασχοληθω με αυτα μετα τη γεννα.

Ακομα μπορω κ κοιμαμαι αλλα ειμαι κ 2-3 βδομαδες λιγοτερο απο ολες σας.γενικα παντως σε αυτην την εγκυμοσυνη δεν ειμαι τοσο πρησμενη οσο ημουν στην κορη μου.

Στα κιλα ξεκινησα 3 παραπανω απο την κορη μου κ ειμαι τωρα οσο ημουν κ στην πρωτη μου εγκυμοσυνη το αντιστοιχο διαστημα.αν δεν ειχα την κατακλιση θα τελειωνε η εγκυμοσυνη με πολυ καλα κιλα.τωρα ετσι οπως το βλεπω μαλλον παμε για περισσοτερα γτ τοσες ωρες καπου θα θελω να ξεσπασω.εκτος κ αν γεννησουμε νωριτερα που το χω βαλει αμετι μου χαμετι μου να μην γινει οσο περναει απο το χερι μου!

Μην το λες δεν είναι απαραίτητο ότι λόγω κατάκλισης θα πάρεις περισσότερα παίζει ρόλο κ η όρεξη .η αδερφή μου παράδειγμα πήρε λιγότερα κιλά στην μπέμπα που ήταν ξάπλα από ότι στον πρώτο της..όπως κ να χει λίγο έμεινε υπομονή σημασία έχει να είναι καλά τα μπεμπακια μας .και σου ξαναλέω ότι πιστεύω θα το γεννήσεις σε καλή εβδομάδα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Ξένια μου μην ανησυχείς, εννοείται πως είναι φυσιολογικό και φυσικά θα το αντέξουμε κάθε αλλαγή σιγά σιγά συνηθίζεται!! Εγώ θυμάμαι στην αρχή του 7ου ένιωθα έντονη δυσφορία μετά το φαγητό ή ώρες ώρες με την κοιλιά μου έτσι απλά και πλέον δεν το νιώθω.. Νομιζω η κάθε μία πάει με τους χρόνους της και συνηθίζει το σώμα τις αλλαγές. 

Αυτό και εγώ το παθαίνω ενώ κοιμάμαι, αλλάζω πλευρό και νιώθω λες και το μωρό εχει ρίξει όλο του το βάρος από την πλευρά που είμαι ξαπλωμένη και ζορίζομαι πολύ να γυρίσω πονάει πολύ! Αλλά γιατί κοιμάσαι μόνο αριστερά; Για το σύνδρομο κάτω κοιλης;; Δεν συμβαίνει έτσι απλά αυτό, εγώ κοιμάμαι κανονικά και στις δύο μεριές και δεν νομίζω ότι πρέπει να κοιμόμαστε μόνο στη μία, το έχει πει γιατρός αυτό; 

 Κοριτσάκι μου δεν πρόκειται να πάθει τίποτα το μωρακι σου επειδή συγχυστηκες ή έκλαψες έντονα μην ανησυχείς, μέσα στη ζωή είναι αυτά. Είναι και λογικό να είμαστε πιο ευσυγκίνητες τώρα και χωρίς τόση υπομονή.

 Να σου θυμίσω ότι εγω έμεινα έγκυος 2 μήνες αφού αποχαιρέτησα την πρώτη μου κορούλα, δεν φαντάζεσαι τι κλάμα έχω ρίξει, αφού την εγκυμοσύνη μου αυτή την έχω διανύσει με πολύ στεναχώρια και πένθος εκτός από τη χαρά που έφερε φυσικά.. Ακόμα κλαίω πολύ συχνά.

 Μάλιστα σήμερα κορίτσια είμαι ακριβώς στη μέρα που αποχωρίστηκα για πάντα τη μικρούλα μου.. 29+2 δύσκολη μέρα για μένα η σημερινή. Μεγάλο μαξιλάρι, κυρίως ψυχολογικά, που περίμενα πως και πως να περάσει.. 

Και εγώ εκεί τη νιώθω!! Τέρμα πλάγια και λέω καλά πόσο μεγάλη είναι η μήτρα που παει μέχρι εκεί;; Καούρες και εμένα επέστρεψαν κορίτσια και ώρες ώρες δεν παλεύεται.. Αλλά τι να κάνουμε υπομονή για τα μπεμπακια μας ❤️

Καλε γιατί και εσύ μένεις στην ίδια στάση τόσες ώρες;; Κοιμάσαι μόνο αριστερά; Πως μπορείτε βρε κορίτσια δεν ξέρω αν είναι και ότι καλύτερο αυτό.. Εγώ προσωπικά αριστερά δεν μπορώ εύκολα να κοιμηθώ γιατί νιώθω ταχυπαλμια και σαν να πιέζεται η καρδιά και το στομάχι, δεξιά αισθάνομαι πολυ πιο άνετα.

Φραουλίνο μου μπορεί να πέρασες δύσκολα αλλά είδες...ήλθε ο καιρός να χαμογελάσεις! Δυστυχώς πολλές φορές το ποθητό έρχεται μετά από δυσκολίες...

Κορίτσια εγώ με τη διατροφή του διαβήτη είμαι 6 κιλά πάνω με μια κοιλιά τούρλα και τρώω πολύ κλωτσίδι. Χθες βράδυ αισθανόμουν ότι γίνεται ταυρομαχία μέσα μου, σαν να έψαχνε το μωρό να βρει την πόρτα εξόδου και έσπρωχνε. Ευτυχώς σήμερα καλύτερα...

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Φραουλίνο μου μπορεί να πέρασες δύσκολα αλλά είδες...ήλθε ο καιρός να χαμογελάσεις! Δυστυχώς πολλές φορές το ποθητό έρχεται μετά από δυσκολίες...

Κορίτσια εγώ με τη διατροφή του διαβήτη είμαι 6 κιλά πάνω με μια κοιλιά τούρλα και τρώω πολύ κλωτσίδι. Χθες βράδυ αισθανόμουν ότι γίνεται ταυρομαχία μέσα μου, σαν να έψαχνε το μωρό να βρει την πόρτα εξόδου και έσπρωχνε. Ευτυχώς σήμερα καλύτερα...

Συμμαθήτριά ακριβώς αυτό έπαθα κ εγώ χθες κ έπαθα πανικό ...λέω τι έπαθες κ χτυπιέσαι;;;φοβήθηκα..να τεντώνεται από τα πλευρά μέχρι την λεκάνη να χτυπιέται..τι ζωηρουλια Παναγία μου..να σου πω εμένα με τρόμαξε το αγρίμι..πήρες μόνο έξι κιλά;;;ααα μόνο εγώ θα γίνω τουλουμπα στο τέλος χαχαχαχαχα.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Τα πολλα κουνηματα και οι κλωτσιες να μη σας ανησυχουν! Τα λιγα φοβομαστε σε αυτη τη φαση!

Παντως διαβαζω τις εμπειριες σας απο το θηλασμο και ζηλευω. Τον γιο μου 6 μηνες τον θηλασα, ουτε μια φορα δεν πρηστηκε το στηθος, ουτε μια σταγονα γαλα δεν ετρεξε απο τις θηλες σε καμια φαση (αφου εχω ολοκληρα κουτια απο τα προστατευτικα θηλων ανεγγιχτα) και με το νοσοκομιακο θηλαστρο μετα απο 1 ωρα αντλησης και απο τα 2, αν εβγαζα 30 ml εκανα παρτυ! Και ολοι μου ελεγαν: δεν μπορει να μην εχεις αρκετο γαλα, λαθος κανεις!

Πηγα κι εγω γιατρο την Πεμπτη, 28+2 ομως δεν ηταν ευχαριστημενος. Μου ειπε πως το μωρο δεν παιρνει ικανοποιητικα βαρος. Το πιθανοτερο ειναι να φταιει η πολλη κουραση και το στρες, ομως το μπορω να κανω; δεν αλλαζει αυτο!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , CMES είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Τα πολλα κουνηματα και οι κλωτσιες να μη σας ανησυχουν! Τα λιγα φοβομαστε σε αυτη τη φαση!

Παντως διαβαζω τις εμπειριες σας απο το θηλασμο και ζηλευω. Τον γιο μου 6 μηνες τον θηλασα, ουτε μια φορα δεν πρηστηκε το στηθος, ουτε μια σταγονα γαλα δεν ετρεξε απο τις θηλες σε καμια φαση (αφου εχω ολοκληρα κουτια απο τα προστατευτικα θηλων ανεγγιχτα) και με το νοσοκομιακο θηλαστρο μετα απο 1 ωρα αντλησης και απο τα 2, αν εβγαζα 30 ml εκανα παρτυ! Και ολοι μου ελεγαν: δεν μπορει να μην εχεις αρκετο γαλα, λαθος κανεις!

 Πηγα κι εγω γιατρο την Πεμπτη, 28+2 ομως δεν ηταν ευχαριστημενος. Μου ειπε πως το μωρο δεν παιρνει ικανοποιητικα βαρος. Το πιθανοτερο ειναι να φταιει η πολλη κουραση και το στρες, ομως το μπορω να κανω; δεν αλλαζει αυτο!!

Προσπάθησε να ρίξεις ρυθμούς και να τρως όσο μπορείς, να μην ξεχνιέσαι...Θα πάρει από εδώ και πέρα πιστεύω...

@Emilly800 κι εγω τρόμαξα! Αφού πήγα σαν την κοτα και ξάπλωσα γιατί λέω κάτσε μην κάνουμε καμία ζημιά...Κιλά πήρα αυτά, έχασα δλδ και 1,5 γιατί κάνω ειδική διατροφή. Άσε ξέρεις πόσα γλυκά σκέφτομαι κάθε μέρα?

  • Χαχα 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , CMES είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Τα πολλα κουνηματα και οι κλωτσιες να μη σας ανησυχουν! Τα λιγα φοβομαστε σε αυτη τη φαση!

Παντως διαβαζω τις εμπειριες σας απο το θηλασμο και ζηλευω. Τον γιο μου 6 μηνες τον θηλασα, ουτε μια φορα δεν πρηστηκε το στηθος, ουτε μια σταγονα γαλα δεν ετρεξε απο τις θηλες σε καμια φαση (αφου εχω ολοκληρα κουτια απο τα προστατευτικα θηλων ανεγγιχτα) και με το νοσοκομιακο θηλαστρο μετα απο 1 ωρα αντλησης και απο τα 2, αν εβγαζα 30 ml εκανα παρτυ! Και ολοι μου ελεγαν: δεν μπορει να μην εχεις αρκετο γαλα, λαθος κανεις!

Πηγα κι εγω γιατρο την Πεμπτη, 28+2 ομως δεν ηταν ευχαριστημενος. Μου ειπε πως το μωρο δεν παιρνει ικανοποιητικα βαρος. Το πιθανοτερο ειναι να φταιει η πολλη κουραση και το στρες, ομως το μπορω να κανω; δεν αλλαζει αυτο!!

Πόσα γραμμάρια είναι κορίτσι μου;;σου είπε ο γιατρός ότι είναι από την κούραση;;εγώ νομίζω ότι αυτά ασχέτως με εμάς αυτό που είναι να πάρουν το παίρνουν...από κει κ πέρα ίσως να τον ρωτουσες μήπως παίζει κανένας παράγοντας πήξης που έχει λίγο αυξηθεί λόγω της εγκυμοσύνης;;μήπως σου δώσει καμία αγωγή;;;ρώτησε τον μήπως πας σε αιματολογο..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Πόσα γραμμάρια είναι κορίτσι μου;;σου είπε ο γιατρός ότι είναι από την κούραση;;εγώ νομίζω ότι αυτά ασχέτως με εμάς αυτό που είναι να πάρουν το παίρνουν...από κει κ πέρα ίσως να τον ρωτουσες μήπως παίζει κανένας παράγοντας πήξης που έχει λίγο αυξηθεί λόγω της εγκυμοσύνης;;μήπως σου δώσει καμία αγωγή;;;ρώτησε τον μήπως πας σε αιματολογο..

Πριν μεινω εγκυος στο 1ο ειχα μια βιοχημικη και γιαυτο ειχα κανει πληρη ελεγχο θρομβοφιλιας που ηταν αρνητικος. Οποτε δεν υπαρχει θεμα απο κει. Το θεμα ειναι οτι ολοι στην οικογενεια ειμαστε μεγαλοσωμοι και τα 2 μου παιδια ηταν και ειναι λιγο τεραστια. Οποτε αυτο ως 3ο και αγορι θα επρεπε να ειναι περισσοτερο. Σε γραμμαρια ειναι στο μεσο ορο (1260) ομως ειναι αρκετα ψηλο ενω σε "παχος" ειναι πισω. Ο γιατρος ειπε πως θα το παρακολουθησουμε πως αναπτυσσεται ομως προβληματιστηκε. Σκεψου οτι ο γιος μου στην αντιστοιχη ηλικια (28 εβδομαδων) ειχε διαστασεις 32!!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 22 λεπτά , CMES είπε:

Πριν μεινω εγκυος στο 1ο ειχα μια βιοχημικη και γιαυτο ειχα κανει πληρη ελεγχο θρομβοφιλιας που ηταν αρνητικος. Οποτε δεν υπαρχει θεμα απο κει. Το θεμα ειναι οτι ολοι στην οικογενεια ειμαστε μεγαλοσωμοι και τα 2 μου παιδια ηταν και ειναι λιγο τεραστια. Οποτε αυτο ως 3ο και αγορι θα επρεπε να ειναι περισσοτερο. Σε γραμμαρια ειναι στο μεσο ορο (1260) ομως ειναι αρκετα ψηλο ενω σε "παχος" ειναι πισω. Ο γιατρος ειπε πως θα το παρακολουθησουμε πως αναπτυσσεται ομως προβληματιστηκε. Σκεψου οτι ο γιος μου στην αντιστοιχη ηλικια (28 εβδομαδων) ειχε διαστασεις 32!!!

Ναι σου πω ότι εγώ είχα δύο παλινδρομες κ έκανα έλεγχο θρομβοφιλια μετά από την τελευταία αποβολή κ ήταν αρνητικός..όμως αντιμετωπίστηκα σαν πιθανό περιστατικό θρομβοφιλιας από την αρχή της εγκυμοσύνης κ μόνο στον έλεγχο της όγδοης εβδομάδας που μου έκανε η αιματολογος ανιχνεύτηκε η θρομβοφιλια..δηλαδη δεν έχει σχέση αν μετά από μια αποβολή βγει αρνητικός ο έλεγχος θρομβοφιλιας γιατί αυτό μπορεί κ να παρουσιαστεί σε οποιαδήποτε εγκυμοσύνη..εγώ δεν την είχα ας πούμε ούτε στον γιο μου ούτε στην δεύτερη εγκυμοσυνη..το απεχτησα στην τρίτη εγκυμοσύνη κ μετά...δεν λέω ότι το Χεις εννοείται..αλλά κάνε μια ερώτηση ξανά αν θέλεις..

πρίν από 44 λεπτά , CMES είπε:

Πριν μεινω εγκυος στο 1ο ειχα μια βιοχημικη και γιαυτο ειχα κανει πληρη ελεγχο θρομβοφιλιας που ηταν αρνητικος. Οποτε δεν υπαρχει θεμα απο κει. Το θεμα ειναι οτι ολοι στην οικογενεια ειμαστε μεγαλοσωμοι και τα 2 μου παιδια ηταν και ειναι λιγο τεραστια. Οποτε αυτο ως 3ο και αγορι θα επρεπε να ειναι περισσοτερο. Σε γραμμαρια ειναι στο μεσο ορο (1260) ομως ειναι αρκετα ψηλο ενω σε "παχος" ειναι πισω. Ο γιατρος ειπε πως θα το παρακολουθησουμε πως αναπτυσσεται ομως προβληματιστηκε. Σκεψου οτι ο γιος μου στην αντιστοιχη ηλικια (28 εβδομαδων) ειχε διαστασεις 32!!!

Να σου πω..γιατί στο βγάζει πίσω στην ανάπτυξη;;;εμένα ήταν 27,5 1300.. και είπαν εδώ τα κορίτσια ότι εκεί γύρω είναι τα περισσότερα μωράκια..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, CMES είπε:

Πριν μεινω εγκυος στο 1ο ειχα μια βιοχημικη και γιαυτο ειχα κανει πληρη ελεγχο θρομβοφιλιας που ηταν αρνητικος. Οποτε δεν υπαρχει θεμα απο κει. Το θεμα ειναι οτι ολοι στην οικογενεια ειμαστε μεγαλοσωμοι και τα 2 μου παιδια ηταν και ειναι λιγο τεραστια. Οποτε αυτο ως 3ο και αγορι θα επρεπε να ειναι περισσοτερο. Σε γραμμαρια ειναι στο μεσο ορο (1260) ομως ειναι αρκετα ψηλο ενω σε "παχος" ειναι πισω. Ο γιατρος ειπε πως θα το παρακολουθησουμε πως αναπτυσσεται ομως προβληματιστηκε. Σκεψου οτι ο γιος μου στην αντιστοιχη ηλικια (28 εβδομαδων) ειχε διαστασεις 32!!!

Καλέ μια χαρά είναι στα κιλά του το μωρακι σου.. Δεν εχει σημασια πως ειστε εσείς ή τα προηγούμενα μωρακια.. Το κάθε παιδί διαφορετικό.. Εμενα οι γονεις μου κοντοί, ο μπαμπας μου γεματουλης η μαμα μου κανονική η αδερφη μου κοντουλα και γεμάτου λα και εγω γεννήθηκα ψηλή και αδύνατη.. Πηρα από παππού.. Τα κιλα του μωρου σου είναι μια χαρά.. Να μην αγχωνεσαι.. Εμενα είναι στην 30η εβδομάδα και ζυγίζει 1400 γραμμάρια σχεδόν.. Βέβαια από μηχάνημα σε μηχάνημα αλλάζει.. Και δνε καθόταν και φρόνιμος ο δικός μου να τον μετρήσουμε καλα.. Αλλα μια χαρά είναι.. Όσο παίρνουν βάρος τα μωρακια και ειναι στα φυσιολογικά επίπεδα είναι μια χαρά.. Να μην αγχωνομαστε.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ! Πηρα τις μηνιαίες εξετάσεις και δε μαρεσαν αυτά που είδα. Το ζάχαρο εξακολουθεί να είναι χαμηλό. Από 70 πήγε 73…. Και δυστυχώς έπεσε απότομα ο αιματοκρίτης που συνήθως στον 7ο σταθεροποιείται. Από 33,5 πήγε 29,9. Μου είπε να ξεκινήσω lactiferon plus 2 την ημέρα αν 12ωρο και τα υπόλοιπα θα τα πούμε από κοντά την Πέμπτη στο ραντεβού.. δε μπορώ να καταλάβω τι πάει στραβά πραγματικά…….

να σας ρωτήσω αυτόν τον διπλό σίδηρο ποτε και πως τον παίρνω μέσα στην ημέρα;;; Σε συνδυασμό κιόλας με φυλλικό οξύ, βιταμίνη d και ασβέστιο ;;;; Θέλει και ανα 12ωρο….

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, CMES είπε:

Πηγα κι εγω γιατρο την Πεμπτη, 28+2 ομως δεν ηταν ευχαριστημενος. Μου ειπε πως το μωρο δεν παιρνει ικανοποιητικα βαρος

Κι εμένα στις 28 ήταν 1200 με 1300 και πιστεύω αυτό που λένε και τα κορίτσια ότι δεν θα πρέπει να συγκρίνουμε, κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό...ωστόσο δεν είναι κακό να χεις το νου σου και δεν θα χεις θέμα... άσε από άγχος άλλο τίποτα...κι εγώ ανυπομονώ να φύγει ο ιούνιος μήπως και χαλαρώσω τουλάχιστον από θέμα δουλειάς...

4 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

να σας ρωτήσω αυτόν τον διπλό σίδηρο ποτε και πως τον παίρνω μέσα στην ημέρα

Κι εγώ κορίτσι μπάχαλο τα κάνω με τα φάρμακα...τον ένα σίδηρο τον παίρνω με το που σηκώνομαι το πρωί και τον άλλο το βράδυ...

Με όποια μιλάω εν τω μεταξύ έχει θεμα με το ζάχαρο...εγώ πάντως σταμάτησα να ασχολούμαι να σας πω την αμαρτία...δεν μπορώ να τηρήσω τη διατροφή ούτε να μετριέμαι συνέχεια...ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην έχω θέμα με τον μπέμπη γιατί θα στεναχωρηθώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, fotini* είπε:

Κι εμένα στις 28 ήταν 1200 με 1300 και πιστεύω αυτό που λένε και τα κορίτσια ότι δεν θα πρέπει να συγκρίνουμε, κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό...ωστόσο δεν είναι κακό να χεις το νου σου και δεν θα χεις θέμα... άσε από άγχος άλλο τίποτα...κι εγώ ανυπομονώ να φύγει ο ιούνιος μήπως και χαλαρώσω τουλάχιστον από θέμα δουλειάς...

Κι εγώ κορίτσι μπάχαλο τα κάνω με τα φάρμακα...τον ένα σίδηρο τον παίρνω με το που σηκώνομαι το πρωί και τον άλλο το βράδυ...

Με όποια μιλάω εν τω μεταξύ έχει θεμα με το ζάχαρο...εγώ πάντως σταμάτησα να ασχολούμαι να σας πω την αμαρτία...δεν μπορώ να τηρήσω τη διατροφή ούτε να μετριέμαι συνέχεια...ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην έχω θέμα με τον μπέμπη γιατί θα στεναχωρηθώ πολύ..

Και εγώ τα ίδια.. λέω μετά από τόση προσπάθεια γιατί δε βλέπω αποτέλεσμα.. και επίσης σκέφτομαι μήπως είναι και όλο αυτό υπερβολικό με την τόσο αυστηρή διατροφή.. εντάξει το 70 και το 73 είναι χαμηλά αλλά αν τα διατηρώ εκεί είναι τόσο κακό ;; Άλλωστε και η καμπύλη στη πρώτη ώρα έδειξε νορμαλ αύξηση και μετά στη δεύτερη μείωση.. τι να πω δεν ξέρω.. έχω και εγώ κουραστεί να πω την αλήθεια.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...