Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

24 minutes ago, Anneliz said:

Αχ βρε Ξένια μου τι να πω.. Έχεις δίκιο να σε πιάνει το παράπονο αλλά 

Περαστικά του να είναι!!!! Πόσο είναι ο μικρούλης; πάτε παιδικό; Είναι όντως δύσκολο αλλά να σου πω την αλήθεια πολλές φορές εμείς οι μαμάδες δεν κολλάμε. Πραγματικά δεν ξέρω πως γίνεται αυτό. Η μαμά μου κάθε φορά που αρρωσταιναμε δεν πάθαινε τίποτα, θα το έχεις παρατηρήσει κι εσυ πιστεύω.. Εμένα μια φορά έχει αρρώστησει και δεν κόλλησα, οπότε δεν μπορώ να κρίνω απο μια φορά. Αλλά γενικά το εχω δει αυτό κ απο φίλες. Να ειναι τα παιδιά άρρωστα κ οι μαμάδες να μην κολλάνε. Λες και γίνεται επίτηδες (δεν ξέρω πως να το εξηγήσω) για να ειναι καλά κ να προσέχουν τα παιδάκια τους!!! :x

Είναι 2,5 και δεν τον στέλνω και σταθμό, γενικά πρόσεχα πάρα πολύ, δεν ξέρω από που το άρπαξε :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Liakada το χαμηλό ζάχαρο αντιμετωπίζεται με τον ίδιο τρόπο όπως το ψηλό.. οδηγεί σε διαβήτη κυησης.. η καμπύλη μου είχε καλή τη μια ώρα όμως νηστεία και η δεύτερη ώρα ήταν 70.. χαμηλό.. και ήδη πρόσεχα την διατροφή μου γιατί το 70 είχα και στις γενικές εξετάσεις του προηγούμενου μήνα.. οπότε αν δεν ρυθμιστεί θα πάρω χάπι.. φαίνεται κάποια αντίσταση στην ινσουλίνη.. δεν είναι ακραία τα νούμερα όπως μου είπε ο γιατρός αλλά θέλει προσοχή..

@Nanouka40 περαστικά στο παιδάκι σου.. να μην ανησυχείς.. έχει δίκιο η @Anneliz και την είχα και πρόσφατα την συζήτηση με τη μαμά μου.. πως γινόταν και δε κολλούσε κανένας όταν αρρωσταινε ο άλλος.. πολύ σπάνια.. εδώ είχα κολλήσει Η1Ν1 και δεν κόλλησε κανένας άλλος στην οικογένεια τότε.. να προσεχεις φυσικά, αλλά μην αγχώνεσαι !!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Εμένα ανοίγει αύριο και δεν ξέρω τι να κάνω....... ίσως κλείσω ραντεβού και θα το επαναεξετασω.... 

Σε αλλά νέα.. μίλησα με τη διατροφολόγο, της έδωσα το πλάνο διατροφής μου και μου είπε ότι τα κάνω σωστά.. θα μου κάνει κάποιες αλλαγές και κυρίως σε μερίδες τι να τρώω πιο πολύ τι πιο λίγο και βλέπουμε πως θα πάει.. τι περίεργο πράγμα όμως να μου λένε ότι τα κάνω όλα όπως πρέπει και το ζάχαρο να είναι χαμηλό.. δεν ξέρω με πιάνει το παράπονο.. 

επισης ρε κορίτσια αυτή τη βδομάδα έχω φρικάρει με τα έντερα μου.. τρομεροί πόνοι σαν κολικοι και ξυπνάω και κοιμάμαι τουμπανιασμένη.. δεν ξέρω τι φταίει.. σίγουρα είμαι στρεσαρισμενη.. έχω παρατηρήσει ότι τα σκ ηρεμώ και από Δευτέρα πάλι έχω θέματα.. αυτή τη βδομάδα με έχει ταλαιπωρήσει πολύ.. πόνοι και χαμηλά στην κοιλιά και στο πλάι και γενικά όπου υπάρχει έντερο.. δεν ξέρω να είναι και από την πίεση της μικρής ;; Πολλές φορές όταν κοιμάμαι αριστερά και είναι και εκείνη εκεί μετά πονάω πολύ.. η διατροφολόγος μου είπε θα μου πει κάποια τιπς όταν με πιάνουν.. και αυτά που πρέπει να τρώμε είναι ότι πρέπει για να ερεθίζουν το έντερο.. δεν ξέρω με πιάνει και άγχος μην συμβαίνει και τπτ άλλο αλλά από την άλλη λέω δεν θα το είχε δει την Δευτέρα στον υπέρηχο που πήγα;;!! 
επισης οι τελευταίες εξετάσεις ούρων έδειξαν λεύκωμα 25mg/dl με καλλιέργεια στείρα μικροκροβιων.. με έβαλε να ξανά κάνω γιατί δεν του αρέσει να υπάρχει λεύκωμα (και αποτι διάβασα όντως δεν προμηνύει καλα πράγματα ) μου βγήκε πάλι ο ίδιος αριθμός και μου είπε δεν κάνω τπτ τώρα στις επόμενες εξετάσεις πάλι θα το δούμε 14/6 που θα κάνω.. ελπίζω να μην είναι κτι τώρα αυτό.. 

Κι εμένα άνοιξε σήμερα και λέω να το κάνω. Είναι σίγουρο πως θα εκτεθώ πολύ περισσότερο από τώρα μέχρι το Σεπτέμβρη απ όσο εκτέθηκα ως τώρα και παρόλο που οι άμεσες επαφές μου είναι είτε εμβολιασμένοι είτε το έχουν περάσει, δε θέλω να το ρισκάρω. Με φοβίζει κι η όλη διαχείρηση των επίτοκων με Covid, οι υποχρεωτικές καισαρικές και η υποχρεωτική απομάκρυνση απ το μωρό (κι ας λένε οι οδηγίες ότι δεν πρέπει να γίνονται αυτά). Δε θέλω με τπτ να βρεθώ να γεννάω με Covid χωρίς το γιατρό μου και να πρέπει να διεκδικήσω τα αυτονόητα. Η ερώτηση είναι, ξέρετε καμία εγκυο που να το έχει κάνει? Θα πάω και θα με διώξουν?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Io_anna είπε:

Κι εμένα άνοιξε σήμερα και λέω να το κάνω. Είναι σίγουρο πως θα εκτεθώ πολύ περισσότερο από τώρα μέχρι το Σεπτέμβρη απ όσο εκτέθηκα ως τώρα και παρόλο που οι άμεσες επαφές μου είναι είτε εμβολιασμένοι είτε το έχουν περάσει, δε θέλω να το ρισκάρω. Με φοβίζει κι η όλη διαχείρηση των επίτοκων με Covid, οι υποχρεωτικές καισαρικές και η υποχρεωτική απομάκρυνση απ το μωρό (κι ας λένε οι οδηγίες ότι δεν πρέπει να γίνονται αυτά). Δε θέλω με τπτ να βρεθώ να γεννάω με Covid χωρίς το γιατρό μου και να πρέπει να διεκδικήσω τα αυτονόητα. Η ερώτηση είναι, ξέρετε καμία εγκυο που να το έχει κάνει? Θα πάω και θα με διώξουν?

Πρέπει να συνεννοηθείς με τον γιατρό σου πρώτα, να μπει στην πλατφόρμα του ΗΔΙΚΑ, να καταγράψει ότι είσαι έγκυος, ώστε να σου εμφανιστούν μόνο mRNA εμβόλια, αυτά συνίστανται σε εγκύους.

  • Μου αρέσει 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Πρέπει να συνεννοηθείς με τον γιατρό σου πρώτα, να μπει στην πλατφόρμα του ΗΔΙΚΑ, να καταγράψει ότι είσαι έγκυος, ώστε να σου εμφανιστούν μόνο mRNA εμβόλια, αυτά συνίστανται σε εγκύους.

Αν ο γιατρος εχει συνταγογραφησει εστω και μια συνταγη με αιτιολογια κυηση, η ΗΔΙΚΑ ενημερωνεται αυτοματα.

@Nanouka40μην ανησυχεις, ακομα κι αν κολλησεις το πιθανοτερο ειναι να το περασεις πολυ διαφορετικα. Τα παιδια κανουν συνηθως υψηλους πυρετους ενω οι ενηλικες τα παερνανε σαν ενα κρυωμα. Το εκνευριστικο ειναι μονο πως υπαρχει περιορισμος στα αποσυμφορητικα μυτης, οποτε δεν μπορεις να ανακουφισεις τη βουλωμενη μυτη. Κατα τα μη φοβασαι!

  • Ευχαριστώ 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, Nanouka40 είπε:

Είναι 2,5 και δεν τον στέλνω και σταθμό, γενικά πρόσεχα πάρα πολύ, δεν ξέρω από που το άρπαξε :(

Nanouka και τον Δεκέμβριο ο μικρός μου κολησε μια περίεργη ίωση με ζαλάδα κ κατάπτωση κ μπούκωμα κ την πέρασα κ εγώ πολύ ελαφρια αλλά κ πριν ένα μήνα ήρθε σε επαφή με παιδάκι που ο μπαμπάς του νόσησε από κοβιντ μια μέρα μετά ..επίσης στον γιο μου πέμπτο μήνα εγκυμοσύνης πήγα εξωτερικό κ τότε ήταν η επιδημία η1 ν1 το 2011 και την κολησα εγώ κ η αδερφή μου τρία μηνών έγκυος κ αυτή με τρελό πυρετό τέσσερις μερες..δεν παθαίνουμε τίποτα ούτε εμείς ούτε τα μωράκια.

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Io_anna είπε:

Κι εμένα άνοιξε σήμερα και λέω να το κάνω. Είναι σίγουρο πως θα εκτεθώ πολύ περισσότερο από τώρα μέχρι το Σεπτέμβρη απ όσο εκτέθηκα ως τώρα και παρόλο που οι άμεσες επαφές μου είναι είτε εμβολιασμένοι είτε το έχουν περάσει, δε θέλω να το ρισκάρω. Με φοβίζει κι η όλη διαχείρηση των επίτοκων με Covid, οι υποχρεωτικές καισαρικές και η υποχρεωτική απομάκρυνση απ το μωρό (κι ας λένε οι οδηγίες ότι δεν πρέπει να γίνονται αυτά). Δε θέλω με τπτ να βρεθώ να γεννάω με Covid χωρίς το γιατρό μου και να πρέπει να διεκδικήσω τα αυτονόητα. Η ερώτηση είναι, ξέρετε καμία εγκυο που να το έχει κάνει? Θα πάω και θα με διώξουν?

Εγώ έκλεισα Pfizer 13/6 !! Και 4/7 !! Έχω ανασφάλεια αλλά είπα να κλείσω να υπάρχει και έχω χρόνο να το σκεφτώ !! Θα ξανά πάρω τον γιατρό μου να το συζητήσουμε αν και είναι θετικός...μου είπε καλύτερα τώρα παρα όταν γεννήσεις γιατί τώρα παίρνει αντισώματα το μωρό.. δεν ξέρω ακούς πολλά που να ξεκαθαρίσει στο κεφάλι σου όλο αυτό..  επίσης νιώθω τεράστια ανασφάλεια ως ανεμβολίαστη.. ο κόσμος κυκλοφορεί και δεν προσέχει.. και όλο κι ακούω κρούσματα στον κοντινό περίγυρο.. πλέον επιστρέφει και τον προσωπικό στην εταιρεία μας.. εγώ δεν πάω.. αλλά πάει ο άντρας μου.. εμβολιασμενος ναι μεν αλλά δεν ξέρεις ποτε τι μπορεί να φέρει.....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, CMES είπε:

Αν ο γιατρος εχει συνταγογραφησει εστω και μια συνταγη με αιτιολογια κυηση, η ΗΔΙΚΑ ενημερωνεται αυτοματα.

@Nanouka40μην ανησυχεις, ακομα κι αν κολλησεις το πιθανοτερο ειναι να το περασεις πολυ διαφορετικα. Τα παιδια κανουν συνηθως υψηλους πυρετους ενω οι ενηλικες τα παερνανε σαν ενα κρυωμα. Το εκνευριστικο ειναι μονο πως υπαρχει περιορισμος στα αποσυμφορητικα μυτης, οποτε δεν μπορεις να ανακουφισεις τη βουλωμενη μυτη. Κατα τα μη φοβασαι!

Δυστυχώς αυτό δεν ισχύει και σου το λέω από ιδία πείρα. Έχοντας άπειρες συνταγογραφήσεις λόγω κύησης (ηπαρίνες, ουτρο κλπ με μηδενική συμμετοχή λόγω κύησης) μου ήλθε αυτόματο ραντεβού, επειδή έχω άυλη συνταγογράφηση για Αστραζενεκα. Πρέπει να το περάσει ειδικά ο μαιευτήρας.


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Δυστυχώς αυτό δεν ισχύει και σου το λέω από ιδία πείρα. Έχοντας άπειρες συνταγογραφήσεις λόγω κύησης (ηπαρίνες, ουτρο κλπ με μηδενική συμμετοχή λόγω κύησης) μου ήλθε αυτόματο ραντεβού, επειδή έχω άυλη συνταγογράφηση για Αστραζενεκα. Πρέπει να το περάσει ειδικά ο μαιευτήρας.

Δεν ξερω αν στην κυηση ισχυει κατι διαφορετικο, παντως για ολες τις αλλες παθησεις το συστημα ενημερωνεται αυτοματα. Δεν υπαρχει καποια πλατφορμα στην οποια να μπαινουν οι γιατροι και οταν χρειαζεται να κανουν αιτηση για ασθενη (πχ καρκινοπαθης που πληρωνει ιδιωτικα ολες τις θεραπειες του οποτε δεν υπαρχει συνταγογραφηση) τοτε ο γιατρος πρεπει να κανει γραπτο αιτημα στην ηδικα. Ισως στην κυηση ομως να ειναι μια εξαιρεση.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2021 at 11:25 ΠΜ, Liakada είπε:

Πρέπει να συνεννοηθείς με τον γιατρό σου πρώτα, να μπει στην πλατφόρμα του ΗΔΙΚΑ, να καταγράψει ότι είσαι έγκυος, ώστε να σου εμφανιστούν μόνο mRNA εμβόλια, αυτά συνίστανται σε εγκύους. 

Τλκ μου έβγαλε αυτόματα moderna και έκλεισα 6/6 και 4/7.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια πως είστε;;;μόλις γύρισα από το πανεπιστημιακό.1300 σχεδόν ο μπέμπης όλα καλά..έγιναν μωράκια έτοιμα τα ζουζούνια ...με το καλό από δω κ πέρα να περάσει γρήγορα αυτός ο τελευταίος καιρός να τα γεννησουμε..τώρα στις 17 Ιουνίου έχω dobler ανάπτυξης ,,την ίδια μέρα ραντεβού με την αιματολογο για οδηγίες για την γέννα κ μετά περιμένουμε να περάσει ο καιρός..η Παναγίτσα μαζί μας κορίτσια.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Emilly800 είπε:

Κορίτσια πως είστε;;;μόλις γύρισα από το πανεπιστημιακό.1300 σχεδόν ο μπέμπης όλα καλά..έγιναν μωράκια έτοιμα τα ζουζούνια ...με το καλό από δω κ πέρα να περάσει γρήγορα αυτός ο τελευταίος καιρός να τα γεννησουμε..τώρα στις 17 Ιουνίου έχω dobler ανάπτυξης ,,την ίδια μέρα ραντεβού με την αιματολογο για οδηγίες για την γέννα κ μετά περιμένουμε να περάσει ο καιρός..η Παναγίτσα μαζί μας κορίτσια.

Μπραβο κοριτσι!!!Σε ποια βδομαδα εισαι;.. κι εμενα στις 28 1300 περιπου ηταν...αυριο μπαινω 29.. κοντεύουμε!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , fotini* είπε:

Μπραβο κοριτσι!!!Σε ποια βδομαδα εισαι;.. κι εμενα στις 28 1300 περιπου ηταν...αυριο μπαινω 29.. κοντεύουμε!!!

27,5 φωτεινή.νομιζω είναι στο 100% η ανάπτυξη τους..μια χαρά είναι.κλοτσουσε όλη την ώρα στον υπέρηχο..ο γιατρός λέει είναι πολύ θετικό η κινητικότητα του εμβρύου..γερά κ ζωηρά να είναι τα μωρουλια μας..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Emilly800 είπε:

Κορίτσια πως είστε;;;μόλις γύρισα από το πανεπιστημιακό.1300 σχεδόν ο μπέμπης όλα καλά..έγιναν μωράκια έτοιμα τα ζουζούνια ...με το καλό από δω κ πέρα να περάσει γρήγορα αυτός ο τελευταίος καιρός να τα γεννησουμε..τώρα στις 17 Ιουνίου έχω dobler ανάπτυξης ,,την ίδια μέρα ραντεβού με την αιματολογο για οδηγίες για την γέννα κ μετά περιμένουμε να περάσει ο καιρός..η Παναγίτσα μαζί μας κορίτσια.

Μπράβο κοπέλα μου !! Πολύ χαίρομαι για εσένα και το μπεμπακι σου !! Έχουν γίνει κανονικά μωράκια !! Πλησιάζει ο καιρός !!!! Εγώ σήμερα είμαι 27+3 !!! Δηλαδή αν τη προηγούμενη Δευτέρα που τη μετρήσαμε ήταν 890gr τώρα ποσο λέτε να έχει πάει ;; Από εδώ και πέρα παίρνουν τα γραμμάρια πολύ γρήγορα ;;;; Όλο και πιο μεγάλη την νιώθω μέσα μου !!!!! 
 

αχ εμείς καταφέραμε και κλείσαμε να πάμε τις μίνι διακοπές μας για φέτος την Πέμπτη με Δευτέρα και Ανυπομονω... θέλω τόσο πολύ την χαλάρωση !!!!!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

27,5 φωτεινή.νομιζω είναι στο 100% η ανάπτυξη τους..μια χαρά είναι.κλοτσουσε όλη την ώρα στον υπέρηχο..ο γιατρός λέει είναι πολύ θετικό η κινητικότητα του εμβρύου..γερά κ ζωηρά να είναι τα μωρουλια μας..

Μπραβο αγαπη μου.. Αρκετά γραμμάρια... Παίρνουν τόσο γρήγορα τώρα ε??? Εγώ έχω στις 11 Ιουνίου γιατρο και ανάπτυξη εμβρύου με την αλλη γιατρο έχω την 1η Ιουλίου στις 32 εβδομαδες... Κοριτσια είμαι κατενθουσιασμενη.. Ηρθε το κρεβατι του μωρου το στήσαμε θα κατσω να το καθαρισω όλο από γωνίας και θα αρχίσω να πλενω ρουχαλακια.. Επίσης παρήγγειλα πανιά βούρτσα για τα μπουκαλάκια, και άφρολουτρα σαμπουάν και άλλα από το φαρμακείο μου της Ελλάδας είχε τελεια προσφορά τα πανιά ειδικά στο size 2 που μου είπατε.. Τα είχε τα pampers το μεγάλο κουτί των 240 πανιών από 88 ευρώ 30 ευρω.. Κι το Παρήγγειλα και Παρήγγειλα και ένα κουτί μικρό size 1 κι εκείνο με έκπτωση.. Ολα είχαν προσφορές.. Ειμαι κατενθουσιασμενη που ξεκίνησαν οι αγορές και οι προετοιμασίες..επισης τώρα είμαι σε αγορά αποστειρωτη μπουκαλιών πιπιλων και θηλαστρου..που τα χωράει δηλαδή αυτά μέσα.. Οχι μονο για μπουκάλια.. Εσεις εχετε να προτείνετε? Επειδή έχει προσφορά ένα της avent Philips από 99 ευρώ στα 60κατι το σκέφτομαι. Αν έχετε να προτείνετε κάτι πείτε μου.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...