Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 57 λεπτά , Alex@ είπε:

      Καλησπέρα, πόση ώρα πέρασε που έδωσε αιμα για την εξέταση και που ξύπνησε. Για την προλακτινη να δείξει σωστή τιμή θέλει τουλάχιστον 2 ώρες μετά που θα ξυπνήσει κάποιος να δώσει αιμα αλλιώς μπορεί να έχει ανεβασμένη τιμή. Μου το είχανε πει στο διαγνωστικό.

       

      Κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας, αρχές Απριλίου θα ξεκινήσουμε την ετ, σκέφτομαι να πάω τις επόμενες μέρες να κάνω θεραπεία κερατινης φυτική στα μαλλια, μπορεί να επηρεάσει αργότερα την ετ;;

      Καλησπέρα !!! Στον άντρα μου του είπαν πως πρέπει να έχει ξυπνήσει μισή ώρα ΟΤΕ παραπάνω ούτε λιγότερο για να δείξουν όλες πι εξετάσεις που έκανε και ήταν μέσα και η προλακτινηη 

      της έκανε και εμένα προχθές για αυτό το θυμάμαι τι του είπαν !!!

      μπορει να αλλάζει από διαγνωστικό σε διαγνωστικό δεν ξέρω 

Λοίμωξη μήτρας


Recommended Posts

Just now, ElenaSyl είπε:

Και μετά έπεσε; 

Θύμησε μου είχατε και κάποιο άλλο πρόβλημα; 

Δεν τον ξαναμετρήσαμε τον κατακερματισμό, δεδομένου ότι είναι και ακριβή σαν εξέταση. Η οδηγία του Ασβ. ήταν να πάρει αντιοξειδωτικά για 3  μήνες πριν κάνουμε ο,τιδήποτε και να μην τα σταματήσει αν δεν επέλθει γονιμοποίηση. Το σπέρμα του άντρα μου δεν ήταν ποτέ καλό, είχε κιρσοκήλη, η οποία του είχε προκαλέσει ολιγοασθενοσπερμία. Την κιρσοκήλη τη χειρούργησε και από τότε το σπέρμα του βελτιώθηκε σημαντικά, αλλά και πάλι δεν το έλεγες και σούπερ. Πλέον έχουμε καταφύγει στην εξωσωματική, τα πήγαμε καλά σε παραγωγή ωαρίων, γονιμοποιήσεις και βλαστοκύστες, αλλά η πρώτη εμβρυομεταφορά κατέληξε σε βιοχημική. Είναι ακόμα πολύ νωρίς για να ψάξουμε κάτι άλλο. Προς το παρόν θα δοκιμάσουμε να κάνουμε την επόμενη εμβρυομεταφορά και βλέπουμε. Αν έχουμε κι άλλες αποτυχίες, ξαναεξετάζουμε το σπέρμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Troia είπε:

Δεν τον ξαναμετρήσαμε τον κατακερματισμό, δεδομένου ότι είναι και ακριβή σαν εξέταση. Η οδηγία του Ασβ. ήταν να πάρει αντιοξειδωτικά για 3  μήνες πριν κάνουμε ο,τιδήποτε και να μην τα σταματήσει αν δεν επέλθει γονιμοποίηση. Το σπέρμα του άντρα μου δεν ήταν ποτέ καλό, είχε κιρσοκήλη, η οποία του είχε προκαλέσει ολιγοασθενοσπερμία. Την κιρσοκήλη τη χειρούργησε και από τότε το σπέρμα του βελτιώθηκε σημαντικά, αλλά και πάλι δεν το έλεγες και σούπερ. Πλέον έχουμε καταφύγει στην εξωσωματική, τα πήγαμε καλά σε παραγωγή ωαρίων, γονιμοποιήσεις και βλαστοκύστες, αλλά η πρώτη εμβρυομεταφορά κατέληξε σε βιοχημική. Είναι ακόμα πολύ νωρίς για να ψάξουμε κάτι άλλο. Προς το παρόν θα δοκιμάσουμε να κάνουμε την επόμενη εμβρυομεταφορά και βλέπουμε. Αν έχουμε κι άλλες αποτυχίες, ξαναεξετάζουμε το σπέρμα...

Εύχομαι σύντομα να αποκτήσετε το παιδάκι σας. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , ElenaSyl είπε:

 

Και εμείς έχουμε πάει και στον Ασβεστη. Ακολουθήσε και αυτού την αγωγή. Εχουμε ψαχτεί πολύ και με διατροφή. 

Αλλά σταθερά στο 30%βρίσκεται ο κατακερματισμος. 

Τότε ή φταίνε οι βιταμίνες η το πρόβλημα είναι αλλού. 

θα σου στείλω πμ


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, ElenaSyl said:

Όχι. 

Ο Ασβ. δεν πρότεινε κάτι τέτοιο. Έχει κάνει καλλιέργεια σπέρματος και ούρων. Νομίζω δεν είναι το ίδιο, έτσι; 

Δεν υπάρχει μικρόβιο. 

Καλησπέρα! Μα αν δεν βρεθηκε μικροβιο σε καλλιεργειες γιατι χορηγηθηκε αντιβιωση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Thia1985 είπε:

Όχι δεν ειχα

Εγώ τπτ, μόνο ήπια φλεγμονή γύρω από πολυποδες αλλά λογικό γιατί είχα πολυποδες

 

Just now, Melina80 είπε:

Καλησπέρα! Μα αν δεν βρεθηκε μικροβιο σε καλλιεργειες γιατι χορηγηθηκε αντιβιωση?

Στην αρχή ανιχνεύτηκε μικρόβιο, έγινε καλλιέργεια, δώθηκε αγωγή και υποχώρησε. Όμως τα συμπτώματα ξαναεμφανιστηκαν. Ξανά καλλιέργεια, άλλο μικρόβιο, άλλη αντιβιωση. Υποχώρησε και πάλι.  Και ούτω κάθε εξής. 

Πλέον δεν υπάρχει μικρόβιο αλλά τα συμπτώματα υπάρχουν ακόμα. 

Πλέον θεωρούν ότι έγινε χρόνια προστατίτιδα, με υφεσεις και εξάρσεις. 

Δεν θεραπεύεται μας εξήγησαν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ElenaSyl said:

 

Στην αρχή ανιχνεύτηκε μικρόβιο, έγινε καλλιέργεια, δώθηκε αγωγή και υποχώρησε. Όμως τα συμπτώματα ξαναεμφανιστηκαν. Ξανά καλλιέργεια, άλλο μικρόβιο, άλλη αντιβιωση. Υποχώρησε και πάλι.  Και ούτω κάθε εξής. 

Πλέον δεν υπάρχει μικρόβιο αλλά τα συμπτώματα υπάρχουν ακόμα. 

Πλέον θεωρούν ότι έγινε χρόνια προστατίτιδα, με υφεσεις και εξάρσεις. 

Δεν θεραπεύεται μας εξήγησαν. 

Οκ κατάλαβα! Είναι βάσανο η χρόνια προστατίτιδα!

Και την ύπαρξη μικροβίων την βρίσκατε κάθε φορά με τις καλλιέργειες σπέρματος ή ούρων ή είχε τύχει να κάνει ο σύζυγος κι εξέταση καλλιέργειας προστατικού υγρού? Εμάς ποτε δε φάνηκε μικρόβιο στις απλές καλλιέργειες που είχε κάνει ο άντρας μου και φάνηκε με την εξέταση αυτη τώρα, την οποια μας συστησε ουρολογος να κάνει. Επίσης εχει κι εμας το σπέρμα υψηλό κατακερματισμό. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Melina80 είπε:

Οκ κατάλαβα! Είναι βάσανο η χρόνια προστατίτιδα!

Και την ύπαρξη μικροβίων την βρίσκατε κάθε φορά με τις καλλιέργειες σπέρματος ή ούρων ή είχε τύχει να κάνει ο σύζυγος κι εξέταση καλλιέργειας προστατικού υγρού? Εμάς ποτε δε φάνηκε μικρόβιο στις απλές καλλιέργειες που είχε κάνει ο άντρας μου και φάνηκε με την εξέταση αυτη τώρα, την οποια μας συστησε ουρολογος να κάνει. Επίσης εχει κι εμας το σπέρμα υψηλό κατακερματισμό. 

Γενικά, μας έχουν εξηγήσει ότι ο προστάτης καλύπτεται από σκληρό περίβλημα ώστε να είναι προατατευμενος. 

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορούν να φτάσουν οι αντιβιώσεις εύκολα. 

 

Το βρήκαμε με καλλιέργεια σπέρματος. 

Πως γίνεται η καλλιέργεια προστατικου υγρού; 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ElenaSyl είπε:

 

Στην αρχή ανιχνεύτηκε μικρόβιο, έγινε καλλιέργεια, δώθηκε αγωγή και υποχώρησε. Όμως τα συμπτώματα ξαναεμφανιστηκαν. Ξανά καλλιέργεια, άλλο μικρόβιο, άλλη αντιβιωση. Υποχώρησε και πάλι.  Και ούτω κάθε εξής. 

Πλέον δεν υπάρχει μικρόβιο αλλά τα συμπτώματα υπάρχουν ακόμα. 

Πλέον θεωρούν ότι έγινε χρόνια προστατίτιδα, με υφεσεις και εξάρσεις. 

Δεν θεραπεύεται μας εξήγησαν. 

Για την προστατιτιδα δεν ξέρω να σου πω όμως θεωρώ ότι κάτι πυροδοτεί τα μικρόβια. 

Αυτό το ρώτησες?? 

Μήπως κάπνισμα? Στενά εσώρουχα? Διατροφή??? Δεν ξέρω, εικασίες κάνω αλλά κάτι το πυροδοτεί δε μπορεί, συνήθως γι αυτά υπάρχουν λογοι


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ElenaSyl said:

Γενικά, μας έχουν εξηγήσει ότι ο προστάτης καλύπτεται από σκληρό περίβλημα ώστε να είναι προατατευμενος. 

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορούν να φτάσουν οι αντιβιώσεις εύκολα. 

 

Το βρήκαμε με καλλιέργεια σπέρματος. 

Πως γίνεται η καλλιέργεια προστατικου υγρού; 

Με μάλαξη του προστάτη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Δε γίνεσαι καθολου

Ναι, αποφάσισα να πάω με δωρεά ώστε να διορθωθεί ή κατάσταση. Ωστόσο, από τα δέκα ωάρια της δότριας (υποτίθεται δέκα, παραπάνω ήταν γιατί υπήρχε θέμα) γονιμοποιηθηκαν τα έξι και πήραμε 4 βλαστοκυστες, οι τρεις άριστες, η μια μέτρια προς καλή. Βάζω τις άριστες τζίφος, με μήτρα τέλεια Κ όλα άριστα, κανένα θέμα, εκεί ο γιατρός μου έπαθε σοκ, δεν το περίμενε κ εκεί καταλάβαμε πως ήταν του σπέρματος ,μου είπε πως τα έμβρυα φαίνονται καλά αλλά δεν δεν είναι άρα με άριστα ωαρια, σπέρμα καθαρά και την δεύτερη φορά, απελπισμένη και καταρρακωμένη, βάζω την άριστη βλαστοκυστη κ μου λένε ότι η μέτρια ζωηρεψε κι εξελίσσεται, τη βάζουμε κι αυτή κι αν κρίνω από την κωλοτουμπιτσα που έχω μέσα μου, μάλλον η ζωηρουλα ήταν!! :mrgreen:

Είμαι στον εβδομο

Γι αυτό φωνάζω στα κορίτσια να τσεκάρουν σπέρμα στο φουλ... 

Εγώ έχασα ωαρια έτσι από τα 29 ως τα 35 γιατί οι γιατροί φούσκωναν τα μυαλά του άντρα μου ο οποίος ακόμη Κ τώρα παρότι κατάλαβε, πιστεύει ότι το σπέρμα ήταν οκ

Εγωισμος

Από αγάπη γιατί τον αγαπώ πολύ δε του λέω ότι σύμφωνα με το Σφακ εγώ με άλλο σπέρμα, εμένα φυσιολογικά 

Και φίλη μου 32 ετών έτσι, για τον ίδιο λόγο πήγε με δωρεά. 

 

Just now, Thia1985 είπε:

Για την προστατιτιδα δεν ξέρω να σου πω όμως θεωρώ ότι κάτι πυροδοτεί τα μικρόβια. 

Αυτό το ρώτησες?? 

Μήπως κάπνισμα? Στενά εσώρουχα? Διατροφή??? Δεν ξέρω, εικασίες κάνω αλλά κάτι το πυροδοτεί δε μπορεί, συνήθως γι αυτά υπάρχουν λογοι

Όλα τα παραπάνω τα έχουμε δοκιμάσει για πολλά χρόνια.

Πολλές φορές η προστατίτιδα δεν είναι βακτηριακής αιτιολογίας. 

Ίσως ευθύνεται ανατομικό αίτιο, η καθιστική θέση εργασίας. 

Τι να σου πω; 

Οι γιατροί δεν δίνουν πλέον τόση βάση σε αυτό.Εστιάζουν περισσότερο στη δική μου φλεγμονή αυτή τη στιγμή. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ElenaSyl είπε:

 

Όλα τα παραπάνω τα έχουμε δοκιμάσει για πολλά χρόνια.

Πολλές φορές η προστατίτιδα δεν είναι βακτηριακής αιτιολογίας. 

Ίσως ευθύνεται ανατομικό αίτιο, η καθιστική θέση εργασίας. 

Τι να σου πω; 

Οι γιατροί δεν δίνουν πλέον τόση βάση σε αυτό.Εστιάζουν περισσότερο στη δική μου φλεγμονή αυτή τη στιγμή. 

διαφωνώ 

Να βρεις γιατρό που να δώσει σημασία και σε αυτο

Προσωπικά με το μυαλό το τωρινό, θα πήγαινα κ μόνη μου σε άλλο ουρολόγο κι αν με ρωτούσε για εμένα θα έλεγα γιατρέ μου εμένα με παρακολουθεί ο γιατρός μου, για τον άντρα μου θέλω να μου πείτε, αφήστε με εμένα. 

Θα πρότεινα ο άντρας σου να μη φορά στενά εσώρουχα κ να προτιμώ τα κλασικά παραδοσιακά αέρινα κ βαμβακερά σλιπακια

Κόψιμο κάπνισμα και αλκοόλ 

Αντιοξειδωτικες βιταμινες(πολυ καλή η Ασταξανθινη που βελτιώνει ανωμαλίες κεφαλής κλπ) και μετά συγχωρήσεως Σεξ ή αυνανισμος κάθε τρεις ημέρες. Γι αυτό όμως ρώτα τον γιατρό σου, εμάς μας το παν όλοι οι γιατροί αυτό. 

Επίσης όχι ζεστά ντους στην περιοχή και ήπια αθληση

Η καθιστική ζωή κ η κακή διατροφή παίζουν ρόλο στο DNA του σπέρματος, ειδικά η κακή διατροφή. 

Αυτό το λέω γιατί πολλοί γιατροί βλέπουν κίνηση και ποσότητα κ λένε όλα καλά και δε δίνουν σημασία στην ποιότητα. Έλα όμως που αυτή παίζει ρόλο στην εξωσωματική και στην κύηση κι όχι η ποσότητα κ η κινητικότητα που ρυθμίζονται με μικρογονιμοποιηση...


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

διαφωνώ 

Να βρεις γιατρό που να δώσει σημασία και σε αυτο

Προσωπικά με το μυαλό το τωρινό, θα πήγαινα κ μόνη μου σε άλλο ουρολόγο κι αν με ρωτούσε για εμένα θα έλεγα γιατρέ μου εμένα με παρακολουθεί ο γιατρός μου, για τον άντρα μου θέλω να μου πείτε, αφήστε με εμένα. 

Θα πρότεινα ο άντρας σου να μη φορά στενά εσώρουχα κ να προτιμώ τα κλασικά παραδοσιακά αέρινα κ βαμβακερά σλιπακια

Κόψιμο κάπνισμα και αλκοόλ 

Αντιοξειδωτικες βιταμινες(πολυ καλή η Ασταξανθινη που βελτιώνει ανωμαλίες κεφαλής κλπ) και μετά συγχωρήσεως δεν ή αυνανισμος κάθε τρεις ημέρες. Γι αυτό όμως ρώτα τον γιατρό σου, εμάς μας το παν όλοι οι γιατροί αυτό. 

Επίσης όχι ζεστά ντους στην περιοχή και ήπια αθληση

Η καθιστική ζωή κ η κακή διατροφή παίζουν ρόλο στο DNA του σπέρματος, ειδικά η κακή διατροφή. 

Αυτό το λέω γιατί πολλοί γιατροί βλέπουν κίνηση και ποσότητα κ λένε όλα καλά και δε δίνουν σημασία στην ποιότητα. Έλα όμως που αυτή παίζει ρόλο στην εξωσωματική και στην κύηση κι όχι η ποσότητα κ η κινητικότητα που ρυθμίζονται με μικρογονιμοποιηση...

Όλα όσα λες τα ξέρουμε και τα εφαρμόζουμε απόλυτα εδώ και τουλάχιστον 6 χρόνια. 

Εχουμε επισκεφτεί 5 ουρολόγους, έχουμε κάνει άπειρες εξετάσεις. 

Χωρίς αποτέλεσμα. 

Έχεις να μας προτείνεις κάποιο άλλο ουρολόγο εσύ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ElenaSyl είπε:

Όλα όσα λες τα ξέρουμε και τα εφαρμόζουμε απόλυτα εδώ και τουλάχιστον 6 χρόνια. 

Εχουμε επισκεφτεί 5 ουρολόγους, έχουμε κάνει άπειρες εξετάσεις. 

Χωρίς αποτέλεσμα. 

Έχεις να μας προτείνεις κάποιο άλλο ουρολόγο εσύ; 

Στείλε μου σε πμ σε ποιους έχεις παει


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 20/1/2021 at 9:33 ΜΜ, happykar είπε:

Καλησπερα και απο μενα. Πριν τις εκχυσεις θα προτεινα κατι ποιο ανωδυνο και λιγοτερο επικινδυνο, μονο που ο Σφακ δεν το δεχεται, το κανει μονο ο Παντος: Το ngs ή αλλιως endemetriome. Βρισκει αν εχεις μικροβια και το ποσοστο τους και αν εχεις γαλακτοβακιλλους στη μητρα (πρεπει να ειναι >90%). Τα ευρηματα αυτα θα σου δωσεουν μια ιδεα αν υπαρχει πραγματι φλεγμονη και μπορει να τα αξιολογησει ενας λοιμωξιολογος. Προσωπικα, το τονιζω, προσωπικα, θεωρω οτι οι πλυσεις κατεστρεψαν τη χλωριδα μου καοως οταν εκανα το πρωτο ngs oι γαλακτοβακιλλοι, που οπως σου ειπα πρεπει να κυριαρχουν σε μια υγιη μητρα ηταν 0%. Φυσικα, αφου δεν υπηρχε αμυνα, ημουν φουλ στα μικροβια.

Ποσο καιρο αφου εκανες NGS ειχες τα αποτελέσματα; Γιατι κ εγω με τον Πάντο ειμαι και θα κανω τον αλλον μηνα 

On 20/1/2021 at 9:33 ΜΜ, happykar είπε:

Καλησπερα και απο μενα. Πριν τις εκχυσεις θα προτεινα κατι ποιο ανωδυνο και λιγοτερο επικινδυνο, μονο που ο Σφακ δεν το δεχεται, το κανει μονο ο Παντος: Το ngs ή αλλιως endemetriome. Βρισκει αν εχεις μικροβια και το ποσοστο τους και αν εχεις γαλακτοβακιλλους στη μητρα (πρεπει να ειναι >90%). Τα ευρηματα αυτα θα σου δωσεουν μια ιδεα αν υπαρχει πραγματι φλεγμονη και μπορει να τα αξιολογησει ενας λοιμωξιολογος. Προσωπικα, το τονιζω, προσωπικα, θεωρω οτι οι πλυσεις κατεστρεψαν τη χλωριδα μου καοως οταν εκανα το πρωτο ngs oι γαλακτοβακιλλοι, που οπως σου ειπα πρεπει να κυριαρχουν σε μια υγιη μητρα ηταν 0%. Φυσικα, αφου δεν υπηρχε αμυνα, ημουν φουλ στα μικροβια.

Σε ποσο καιρο βγηκαν τα αποτελέσματα αφου ειχες κανει NGS?γιατι κ εγω θα κανω τον αλλον μηνα.Μετα απο ποσο καιρο εκανες εμβρυομεταφορα;πέτυχε η δικη σου; Εμενα η πρώτη ηταν βιοχημική για αυτο το ψάξαμε τωρα με τον Παντο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...