Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Giouli36 είπε:

      Αχ κορίτσι μου το για πότε μεγάλωσαν ούτε που το καταλαβα και γω!!

      Εγώ συνελαβα φυσιολογικά μετά από 3 διεγερσεις και εξωσωματικες στις οποίες μετά βίας μου έμενε ένα έμβρυο για νσ μεταφέρω(τα καλά της επαρχίας και του δημοσίου νοσοκομείου). Στο τέλος μετά από την τρίτη τελευταία εξωσωματικη όταν έμεινα φυσιολογικά έγκυος και παλινδρομησε είπα θα κάνω μια προσπάθεια σε κέντρο της Αθήνας αλλά με πρόλαβε ο μικρός!!!!

      Οπότε δεν έχω κανένα έμβρυο και να σου πω την αλήθεια μου δε νομίζω ότι έχω τις ψυχικές αντοχές για να μπω πάλι σ'αυτη τη διαδικασία και εγώ και ο σύζυγος!!

      Όταν γεννήθηκε ο μικρός είχα πει σ'ευχαριστω Θεέ μου που μου έφερες τον μικρό, τώρα όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι ότι θέλω ένα αδερφάκι για τν μικρούλι για να μην είναι μόνος του μεγαλώνοντας, αλλά έχουμε πει αν  μας κάτσει φυσιολογικά, που το θεωρώ πολύ πολύ δύσκολο γιατί περνάει και ο καιρός και κοντεύω τα 40!!!

      Εν τω μεταξυ θυμάμαι ότι στην εγκυμοσυνη σου έκανες καθε μέρα εμετό και γενικά δεν πρέπει να πέρασες πολύ καλα!!Σου βγάζω τκ καπελο!!!Τι είμαστε εμείς οι μανάδες, τι περνάμε για να φέρουμε στη ζωή αυτά τα μικροσκοπικά πλασματακια σε πρώτη φάση!!Χαρά στο κουράγιο σου❤️!!

      Ναι έκανα εμετούς μέχρι την ημέρα που γέννησα,αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν έπαθα υπερεμεση και δεν νοσηλεύτηκα🙂 Είχα πάθει και οξεία τενοντίτιδα στο ένα χέρι και ήπια στο άλλο, ήμουν με νάρθηκα τους τελευταίους 3μηνες,ήταν δύσκολο.Λογω των ορμονών και αυτό όπως μου είχε πει ο ορθοπεδικός🤷

      Αχ εχουμε και ίδια ηλικία βλέπω και εγώ 39 είμαι και είπα πως αν είναι να κανω κ άλλο μωράκι, τώρα είναι η στιγμή,γιατί με χαμηλή ΑΜΗ και γενικά με όχι καλή ανταπόκριση στα φάρμακα,δεν έχω και πολλά περιθώρια. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις κ άλλο παιδάκι αν το θέλεις και να έχεις κάθε ευτυχία! Το αξίζεις 🥰Εφόσον έμεινες φυσιολογικά έγκυος μια φορά,γιατί όχι και μια δεύτερη?Όλα είναι πιθανά 

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

14 minutes ago, Pagotoula said:

ναι κορη εχω..οπως λες κ εμεις...ουτε για κατουρημα...αν μου κανει καμια ωρα σερι μονη της στο κρεβατι κ προλαβω να κανω τπτ (να φαω,να κανω κανα μπανιο, κανα σεξ βρε αδερφε χαχαχα) το θεωρω κατορθωμα φαντασου!!! συνηθως αν αντιληφθει πως λειπω,ξυπναει κ με ζηταει...μαμαααα....μαμαααα.. 

Πρέπει να κάνουν παρέα αυτές οι δύο χαχαχα!! Ίδια περιγραφή ακριβώς με την κόρη μου..  πρέπει να έχει κουραστει πολύ για να κοιμηθεί συνεχόμενα... Εμένα μου άφηνει ένα δύοωρο από τις 10 μέχρι κ τις 12 , μόλις πάει δώδεκα ξυπνάει κ με ψάχνει... οπότε εντάξει είμαι σε λίγο καλύτερη μοίρα χαχαχα ..  τι να κάνεις κ εσύ η μάνα, κράτα γερά!!

  • Χαχα 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγνώμη που πετάγομαι,αλλά πως ξέρεις @Ntepaki22 ότι δεν έχεις γάλα;πως το κατάλαβες;το είπε το παιδί;γιατί κι εγώ θηλάζω ενώ θα μπω στον 9ο σύντομα και πέρα από έντονο πόνο στις θηλές κατά τη διάρκεια του θηλασμού τον τελευταίο μηνα δεν έχω αντιληφθεί κάποια άλλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Brigitt said:

Να σου δεν πιστεύα πως θα κοιμηθεί σερί τόσο γρήγορα αλλά έγινε από την μια στιγμή στην άλλη κάνουμε και συγκοιμηση πιστεύω μας βοηθάει και αυτό γιατί αν ψιλοξυπνησει καμιά φορά μας νιώθει εκεί και κοιμάται μόνος του ευτυχώς δεν ξέρω πως αντέχεις να ξυπνάς εγώ θα είχα τρελαθειιι!!!! Μπράβο και που αντέχεις τώρα όμως με την έλευση της μπέμπας πιστεύω θα διαταραχθεί στην αρχή ο ύπνος του .... Για να δούμε , όσο για τον θηλασμό έχω ακούσει μέτα θέλουν πολυυυυ περισσότερο γιατί βλέπουν το άλλο μωρό και "ζηλευουν"

Συγκοιμηση κάνουμε από την στιγμή που γεννήθηκε..  είναι στο παιδί ότι και να λέμε κ γουρουνοπουλα να φάει που λέει ο λόγος πάλι θα ξυπνήσει... Αφού σου λέω ξυπνάω πριν από αυτή μερικές φορές..  πάλι καλά ξεκουράζεσαι ..  εγώ νιώθω στην τσίτα τώρα τελευταία από την αϋπνία!! Για να δούμε πως θα πάει το ταντεμ!! Ανυπομονώ!!

4 minutes ago, Ασία said:

Συγνώμη που πετάγομαι,αλλά πως ξέρεις @Ntepaki22 ότι δεν έχεις γάλα;πως το κατάλαβες;το είπε το παιδί;γιατί κι εγώ θηλάζω ενώ θα μπω στον 9ο σύντομα και πέρα από έντονο πόνο στις θηλές κατά τη διάρκεια του θηλασμού τον τελευταίο μηνα δεν έχω αντιληφθεί κάποια άλλη διαφορά.

Πιεζω το στήθος μου κ είναι διάφανο αυτό που βγαίνει σαν νερό. Σίγουρα δεν έχω γάλα κ είναι φυσιολογικό... Γιατί κ εγώ μπαίνω στον 9ο 27 Αυγούστου. . κ η μικρή όταν θηλάζει την νύχτα ζητάει νερό...

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Ασία είπε:

Συγνώμη που πετάγομαι,αλλά πως ξέρεις @Ntepaki22 ότι δεν έχεις γάλα;πως το κατάλαβες;το είπε το παιδί;γιατί κι εγώ θηλάζω ενώ θα μπω στον 9ο σύντομα και πέρα από έντονο πόνο στις θηλές κατά τη διάρκεια του θηλασμού τον τελευταίο μηνα δεν έχω αντιληφθεί κάποια άλλη διαφορά.

Και γω δεν έχω γάλα από τον τέταρτο λόγω ορμονών στην εγκυμοσύνη σε πολλές γυναίκες κόβεται ... Εμένα πχ άρχισε να μειώνεται γενικά είχα πάρα πολύ γάλα πριν άφθονο θα έλεγε κάθε φορά που θήλαζα το ένιωθα να ρέει στο στήθος το μωρό άκουγα να τρώει να καταπίνει έτρεχε από το στόμα του ε όλα αυτά σταματησαν το στήθος έγινε ζελέ το μωρό άλλαξε τρόπο θηλασμού πιπιλισματος δεν το ακούω να καταπίνει γενικά μπορεί να το καταλάβει μια μαμά όταν άλλαζει αυτή η κατάσταση και είναι δύσκολο πράγμα δυστυχώς εμείς και τα μωρά μας περιμένουμε τη γέννα χαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Ntepaki22 είπε:

Συγκοιμηση κάνουμε από την στιγμή που γεννήθηκε..  είναι στο παιδί ότι και να λέμε κ γουρουνοπουλα να φάει που λέει ο λόγος πάλι θα ξυπνήσει... Αφού σου λέω ξυπνάω πριν από αυτή μερικές φορές..  πάλι καλά ξεκουράζεσαι ..  εγώ νιώθω στην τσίτα τώρα τελευταία από την αϋπνία!! Για να δούμε πως θα πάει το ταντεμ!! Ανυπομονώ!!

Πιεζω το στήθος μου κ είναι διάφανο αυτό που βγαίνει σαν νερό. Σίγουρα δεν έχω γάλα κ είναι φυσιολογικό... Γιατί κ εγώ μπαίνω στον 9ο 27 Αυγούστου. . κ η μικρή όταν θηλάζει την νύχτα ζητάει νερό...

Ναι είναι φυσιολογικό να μην έχεις γάλα.πονας όσο θηλάζει;;εγώ πάρα πολύ ειδικά στην αρχή,μετά το συνηθίζω λιγο.λες αυτό να σημαίνει πως δεν έχω γάλα και να κάνει στεγνό θηλασμό;

πρίν από 2 λεπτά , Brigitt είπε:

Και γω δεν έχω γάλα από τον τέταρτο λόγω ορμονών στην εγκυμοσύνη σε πολλές γυναίκες κόβεται ... Εμένα πχ άρχισε να μειώνεται γενικά είχα πάρα πολύ γάλα πριν άφθονο θα έλεγε κάθε φορά που θήλαζα το ένιωθα να ρέει στο στήθος το μωρό άκουγα να τρώει να καταπίνει έτρεχε από το στόμα του ε όλα αυτά σταματησαν το στήθος έγινε ζελέ το μωρό άλλαξε τρόπο θηλασμού πιπιλισματος δεν το ακούω να καταπίνει γενικά μπορεί να το καταλάβει μια μαμά όταν άλλαζει αυτή η κατάσταση και είναι δύσκολο πράγμα δυστυχώς εμείς και τα μωρά μας περιμένουμε τη γέννα χαχα

Τι να πω...εγώ δεν μπορώ να καταλάβω και αναρωτιέμαι.πινει μόνο το βράδυ για να κοιμηθεί κ καμιά φορά ζητάει μέσα στη μέρα.η μόνη αλλαγή που διαπίστωσα στην εγκυμοσύνη είναι αυτός ο πόνος,τίποτα άλλο και δεν μπορώ να είμαι σίγουρη αν έχω η όχι.οχι ότι έχει και σημασία για μένα,έτσι κι αλλιώς μετά τη γέννα που θα έχω σίγουρα γάλα θα κάνουμε ταντεμ κι εμείς αν πάνε όλα καλά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Εγώ πλέον που δεν κοιμάμαι καλά και ξυπνάω μέσα στην νύχτα το πρωί δεν έχω καθόλου ενέργεια πόσο μάλλον εσύ που έχεις κ πιο μικρό παιδί να φροντίσεις!!!

Εγώ πρέπει να πάρω κ την λογίστρια μου να την ρωτήσω ,κανονικά είμαι σε αναρρωτική άδεια ,έλα όμως που το ΙΚΑ μου την απεριψε γιατί το 2020 έπρεπε να είχα 120 ένσημα ,και το διλλημα μου είναι τι κάνω τώρα ?Ο λογιστής που εργοδότη μου ,μου είπε θα δει τι θα κάνει στην περίπτωση μου .Τώρα ο εργοδότης μου ζήτησε να του πηγαίνω τ αναρρωτικες γιατί κάπως πρέπει να με δηλώνει ,αν το κάνω αυτό εγώ θα μπορέσω να πάρω την άδεια πριν τον τοκετό?

Δυστυχώς αν δεν έχεις τα 200 ένσημα από την ημερομηνία της ΠΗΤ και πισω δεν δικαιουσαι αυτά τα επιδόματα....όμως να ρωτήσεις καλύτερα τον λογιστή σου για να είσαι σίγουρη...μήπως υπάρχει κανένα παραθυράκι κάτι που μπορείς να κάνεις....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Ασία είπε:

Ναι είναι φυσιολογικό να μην έχεις γάλα.πονας όσο θηλάζει;;εγώ πάρα πολύ ειδικά στην αρχή,μετά το συνηθίζω λιγο.λες αυτό να σημαίνει πως δεν έχω γάλα και να κάνει στεγνό θηλασμό;

Τι να πω...εγώ δεν μπορώ να καταλάβω και αναρωτιέμαι.πινει μόνο το βράδυ για να κοιμηθεί κ καμιά φορά ζητάει μέσα στη μέρα.η μόνη αλλαγή που διαπίστωσα στην εγκυμοσύνη είναι αυτός ο πόνος,τίποτα άλλο και δεν μπορώ να είμαι σίγουρη αν έχω η όχι.οχι ότι έχει και σημασία για μένα,έτσι κι αλλιώς μετά τη γέννα που θα έχω σίγουρα γάλα θα κάνουμε ταντεμ κι εμείς αν πάνε όλα καλά.

Πόσο είναι το πρώτο σου ?? Μπορεί να σου το πει έχει αλλάξει η συμπεριφορά του γενικά? Όταν πιέζεις βγάζεις γάλα ? (Βέβαια αυτό δεν είναι πάντα ένδειξη) εμένα είναι μικρούλης 15 μηνών δεν μπορεί να μου πει αν έχει η όχι γάλα απλά ήταν εύκολο για εμάς να το καταλάβω απ' όλα αυτά άσε που κάθε φορά που θηλάζει γατγαλιεμαι στη θηλή και είναι λες και έχω μπει στην πρίζα!!!   Πόσο υπομονή πια....  Τέλος πάντων ετσι κι αλλιως σε λίγο γέννας όπως και όλες μας και όλα θα επανέλθουν βέβαια το ταντεμ είναι μεγάλο μανίκι έτσι ακούω αλλά τι να κάνουμε οι μάνες !!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Brigitt είπε:

Πόσο είναι το πρώτο σου ?? Μπορεί να σου το πει έχει αλλάξει η συμπεριφορά του γενικά? Όταν πιέζεις βγάζεις γάλα ? (Βέβαια αυτό δεν είναι πάντα ένδειξη) εμένα είναι μικρούλης 15 μηνών δεν μπορεί να μου πει αν έχει η όχι γάλα απλά ήταν εύκολο για εμάς να το καταλάβω απ' όλα αυτά άσε που κάθε φορά που θηλάζει γατγαλιεμαι στη θηλή και είναι λες και έχω μπει στην πρίζα!!!   Πόσο υπομονή πια....  Τέλος πάντων ετσι κι αλλιως σε λίγο γέννας όπως και όλες μας και όλα θα επανέλθουν βέβαια το ταντεμ είναι μεγάλο μανίκι έτσι ακούω αλλά τι να κάνουμε οι μάνες !!

Κοντεύει τα 3 έτη και καμιά φορά εκεί που πίνει και αλλάζει στήθος μου λέει δεν έχει αυτό θέλω να πιω απ' το άλλο...και την ρωτάω αν έχει γάλα και λέει ναι αλλά τι να πω,μπορεί έτσι να το λέει κ να πιπιλαει απλά.για μένα τον τελευταίο μήνα είναι δύσκολος ο θηλασμός και ευτυχώς που δεν κρατάει πολύ,τι τραβαμε....και τι θα τραβήξουμε ακόμη.για το ταντεμ δεν έχω ενημερωθεί και πολύ αλλά όντως είναι πολύ δύσκολο.εδω εγώ δυσκολεύτηκα πολύ με ένα παιδί να θηλάσω,δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι με δύο και μάλιστα το ένα νεογέννητο που σημαίνει ότι θα πίνει συνέχεια!το μεγάλο παιδί θα αρχίσει να πίνει περισσότερο άρα τι θα γίνει;όλη την ώρα καθισμένες με ένα παιδί η και τα δύο μαζί να θηλάζουν θα είμαστε;που θα βρούμε τόσο χρόνο για άλλες δουλειές;δουλειές σπιτιού...δουλειά εκτός σπιτιού...θα πρέπει να δίνουμε πρώτα στο νεογέννητο κ μετά στο μεγάλο;και αν ζητάει το μεγάλο τι θα του πούμε;όχι θα έρθει η σειρά σου;αχ...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Ασία είπε:

Κοντεύει τα 3 έτη και καμιά φορά εκεί που πίνει και αλλάζει στήθος μου λέει δεν έχει αυτό θέλω να πιω απ' το άλλο...και την ρωτάω αν έχει γάλα και λέει ναι αλλά τι να πω,μπορεί έτσι να το λέει κ να πιπιλαει απλά.για μένα τον τελευταίο μήνα είναι δύσκολος ο θηλασμός και ευτυχώς που δεν κρατάει πολύ,τι τραβαμε....και τι θα τραβήξουμε ακόμη.για το ταντεμ δεν έχω ενημερωθεί και πολύ αλλά όντως είναι πολύ δύσκολο.εδω εγώ δυσκολεύτηκα πολύ με ένα παιδί να θηλάσω,δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι με δύο και μάλιστα το ένα νεογέννητο που σημαίνει ότι θα πίνει συνέχεια!το μεγάλο παιδί θα αρχίσει να πίνει περισσότερο άρα τι θα γίνει;όλη την ώρα καθισμένες με ένα παιδί η και τα δύο μαζί να θηλάζουν θα είμαστε;που θα βρούμε τόσο χρόνο για άλλες δουλειές;δουλειές σπιτιού...δουλειά εκτός σπιτιού...θα πρέπει να δίνουμε πρώτα στο νεογέννητο κ μετά στο μεγάλο;και αν ζητάει το μεγάλο τι θα του πούμε;όχι θα έρθει η σειρά σου;αχ...

Άστα να πάνε !!! Αν έχεις Facebook μπες στην ομάδα ΤΑΝΤΕΜ υπαρχουν αρχεία και μπορεις να ρωτήσεις ότι θες εκεί θα σου απαντήσουν καλό είναι να ενημερωθεις πριν γεννήσεις κι εγώ χω αρχίσει και ψάχνω και διαβάζω αυτά τα ερωτήματα που λες για να ξέρω τι να κάνω εκείνη τη στιγμή που μυαλό για να ψάξω !!! 

Καλά το πιο πιθανό είναι να έχουμε δύο νεογέννητα κουράγιο!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Ασία είπε:

Κοντεύει τα 3 έτη και καμιά φορά εκεί που πίνει και αλλάζει στήθος μου λέει δεν έχει αυτό θέλω να πιω απ' το άλλο...και την ρωτάω αν έχει γάλα και λέει ναι αλλά τι να πω,μπορεί έτσι να το λέει κ να πιπιλαει απλά.για μένα τον τελευταίο μήνα είναι δύσκολος ο θηλασμός και ευτυχώς που δεν κρατάει πολύ,τι τραβαμε....και τι θα τραβήξουμε ακόμη.για το ταντεμ δεν έχω ενημερωθεί και πολύ αλλά όντως είναι πολύ δύσκολο.εδω εγώ δυσκολεύτηκα πολύ με ένα παιδί να θηλάσω,δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι με δύο και μάλιστα το ένα νεογέννητο που σημαίνει ότι θα πίνει συνέχεια!το μεγάλο παιδί θα αρχίσει να πίνει περισσότερο άρα τι θα γίνει;όλη την ώρα καθισμένες με ένα παιδί η και τα δύο μαζί να θηλάζουν θα είμαστε;που θα βρούμε τόσο χρόνο για άλλες δουλειές;δουλειές σπιτιού...δουλειά εκτός σπιτιού...θα πρέπει να δίνουμε πρώτα στο νεογέννητο κ μετά στο μεγάλο;και αν ζητάει το μεγάλο τι θα του πούμε;όχι θα έρθει η σειρά σου;αχ...

απλα ηθελα να πω ποσο τελειο ειναι που εχει φτασει στο σημειο και σου ζηταει το αλλο στηθος...λογικα θα της μεινουν κ μνημες απο τον θηλασμο..πολυ υπεροχο..συγχαρητηρια στο κουραγιο σου κ με το καλο το νεο μωρακι..ευχομαι να βρειτε ισορροπιες και να το απολαυσετε ολοι μαζι..παντως για την τελευταια ερωτηση που λες εχω διαβασει πως πολλα θηλαζουν ταυτοχρονα.ενα σε καθε στηθος...δεν ξερω αν ειναι εφικτο.θα μας πεις εσυ που θα το ζησεις συντομα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Dimitra93 είπε:

Δυστυχώς αν δεν έχεις τα 200 ένσημα από την ημερομηνία της ΠΗΤ και πισω δεν δικαιουσαι αυτά τα επιδόματα....όμως να ρωτήσεις καλύτερα τον λογιστή σου για να είσαι σίγουρη...μήπως υπάρχει κανένα παραθυράκι κάτι που μπορείς να κάνεις....

Το ξέρω για τις 56 θέλει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια !!!Αναρρωτικη δεν μπορούσα να πάρω γιατί ήθελε το 2020 να είχα 120 τα οποία δεν έχω .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Brigitt είπε:

Άστα να πάνε !!! Αν έχεις Facebook μπες στην ομάδα ΤΑΝΤΕΜ υπαρχουν αρχεία και μπορεις να ρωτήσεις ότι θες εκεί θα σου απαντήσουν καλό είναι να ενημερωθεις πριν γεννήσεις κι εγώ χω αρχίσει και ψάχνω και διαβάζω αυτά τα ερωτήματα που λες για να ξέρω τι να κάνω εκείνη τη στιγμή που μυαλό για να ψάξω !!! 

Καλά το πιο πιθανό είναι να έχουμε δύο νεογέννητα κουράγιο!!!

Μπήκα στην ομάδα που λες για να μαθω γιατί χωρίς ενημέρωση θα δυσκολευτω περισσότερο και έχω στα σχέδιά μου να βγάζω και με θηλαστρο αφού εδραιωθεί ο θηλασμός για να δημιουργήσω τραπεζα....όλα δύσκολα ακούγονται αυτά....

 

πρίν από 19 λεπτά , Pagotoula είπε:

απλα ηθελα να πω ποσο τελειο ειναι που εχει φτασει στο σημειο και σου ζηταει το αλλο στηθος...λογικα θα της μεινουν κ μνημες απο τον θηλασμο..πολυ υπεροχο..συγχαρητηρια στο κουραγιο σου κ με το καλο το νεο μωρακι..ευχομαι να βρειτε ισορροπιες και να το απολαυσετε ολοι μαζι..παντως για την τελευταια ερωτηση που λες εχω διαβασει πως πολλα θηλαζουν ταυτοχρονα.ενα σε καθε στηθος...δεν ξερω αν ειναι εφικτο.θα μας πεις εσυ που θα το ζησεις συντομα.

Ναι είναι πολύ όμορφο το στάδιο στο οποίο έχουμε φτάσει κι ας θεωρείται από πολλές αρρώστια γιατί πολλές γυναίκες που δεν είναι ενημερωμενες για το θηλασμό θεωρούν πως δεν κάνει να θηλάζουν από μια ηλικία κ έπειτα...μιλάει στο στήθος,λέει ότι είναι αδερφάκια της,παίζουν,κάνει ότι τα ταιζει,έχει πολύ πλάκα....εγώ προτιμώ σύντομα να το κόψει από μόνη της για να θηλάζω μόνο το μικρό αλλά δεν θα την πιεσω φυσικά και ούτε καν θα την κατευθύνω προς τα εκεί.θελω να το κάνει όταν θελήσει μόνη της. Εκτός και αν είναι πολύ δύσκολος ο διπλός θηλασμός και αναγκαστούμε να το κόψει,θα δούμε...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , depifish είπε:

Αχ κοριτσια, η ασχετη εδω θελει να ρωτησει... τι ειναι το ταντεμ και τι το αλμα;;;; 

Ταντεμ είναι ο παράλληλος θηλασμός δύο μωρών διαφορετικη ηλικίας ... Άλμα θα το καταλάβεις σύντομα χαχαχα λέγονται άλματα ανάπτυξης μπες και διάβασε γι αυτά !! Να ξέρεις τι έχεις να περιμένεις 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Συγνώμη που πετάγομαι,αλλά πως ξέρεις @Ntepaki22 ότι δεν έχεις γάλα;πως το κατάλαβες;το είπε το παιδί;γιατί κι εγώ θηλάζω ενώ θα μπω στον 9ο σύντομα και πέρα από έντονο πόνο στις θηλές κατά τη διάρκεια του θηλασμού τον τελευταίο μηνα δεν έχω αντιληφθεί κάποια άλλη διαφορά.

Καλημέρα Κοριτσι!! Να σου απαντήσω κι εγω μιας και έχω περασει 2 εγκυμοσύνες που θήλαζα. Και στις 2 στο 2ο τριμηνο (περιπου στον 4ο μηνα) σταμάτησα να έχω γάλα. Η σύμβουλος μου ειπε πως είναι ορμονικό κι αν θελω μπορω να συνεχίσω να βαζω το μωρο στο στήθος απλα για να γίνεται το αντανακλαστικό και πως καπου στον 8ο θα αρχισει παλι να βγαίνει. Καταλαβα οτι δεν εχω γαλα μιας και που το στήθος μου μίκρυνε παρα πολύ, το μωρο ρουφουσε με δύναμη και έκλαιγε σταματησα να εχω το αντανακλαστικο καθόδου κτλ.

Εγώ σταμάτησα ομως σταδιακά και εβαζα τα μωρά περίπου για ενα με εναμιση μηνα μια με δυο φορες στο στήθος για παρηγοριά πιο πολυ. Δεν θελω και ταντεμ προσωπικά καθως με 4 μικρα παιδια θα ηταν απλα πολυ δυσκολο για μενα.

Πριν 3 βδομαδες έκανα υπέρηχο μαστών σε εναν καταπληκτικό μαστολογο, και ειδαμε πως υπαρχει λίγο γάλα και μου ειπε και ο ιδιος πως σε λιγες βδομάδες θα αρχισει παλι σιγα σιγα να γεμίζει μαλλον.

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...