Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Κορίτσια,εμείς που από τις πέντε βλαστοκυστες,βάλαμε τις 4 και έδωσαν οι 3 θετική χοριακη,όμως μόνο το ένα προχώρησε και γεννήθηκε,θεωρείται ας πούμε πρόβλημα στην ποιότητα των εμβρύων η πιθανόν να εχω κάποιο θέμα στη μήτρα?Το πρώτο δεν εμφυτεύτηκε καν,το δεύτερο παλινδρομησε γύρω στην 8η εβδομάδα και τώρα αυτό εμφυτεύτηκε,αλλά δεν προχώρησε

       θυμασαι το πρωτο μ μωρο που  έφτασα στην αυχενικη αλλά τελικά ήταν άρρωστο ; ειχα ρωτήσει με γιατί εμφυτεύτηκε αφού είχε ανωμαλία ;  και μου είπαν πως μπορεί ένα έμβρυο να είναι εντάξει όταν το βάλουμε και γι αυτό να γίνει η εμφύτευση , όμως κατά την διαίρεση μπορεί να προκύψουν ανωμαλίες.

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Farmakotriftena είπε:

Εγω και στις 3 προηγούμενες, μετα απο την 32η βδ (στο περίπου μπορει να ηταν και λιγο πιο μετά) ηταν φορες που ένιωσα πόνο στην περιοχή του πιελικου εδάφους περίπου. 

Καλά στη μέση άλλο πράγμα !!! Και πόνος και όταν στριφογυρίζω στο κρεβάτι η μέση μου τρίζει περισσότερο απ' όσο μπορεί να τρίξει ένα κρεβάτι!! Είναι ανυπόφορο και αυτο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 47 λεπτά , Brigitt είπε:

Καλά στη μέση άλλο πράγμα !!! Και πόνος και όταν στριφογυρίζω στο κρεβάτι η μέση μου τρίζει περισσότερο απ' όσο μπορεί να τρίξει ένα κρεβάτι!! Είναι ανυπόφορο και αυτο

Εγώ πλέον μόνο αριστερά και ανάσκελα κοιμάμαι ,δεξιά μεριά ούτε λόγος έχει καθήσει το μωρό και κάθε φορά που πάω να γυρίσω με κλωτσαει κ με ενοχλεί.Οταν πάω να γυρίσω πλευρό άσε πονάω παντού κ ειδικά η πλάτη μου.

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω κόψει το αλάτι και δεν την πολύ παλεύω...ούτε αλάτι στο φαγητό ούτε προϊόντα που έχουν αλάτι τρώω...Η αληθεία είναι ότι πεινάω συνέχεια ότι φάω με κρατάει για πολύ λίγο και μετά νιώθω μια ατονία!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Brigitt είπε:

Καλά στη μέση άλλο πράγμα !!! Και πόνος και όταν στριφογυρίζω στο κρεβάτι η μέση μου τρίζει περισσότερο απ' όσο μπορεί να τρίξει ένα κρεβάτι!! Είναι ανυπόφορο και αυτο

Στην μεση οχι δεν πονουσα σε καμία, ευτυχώς...

πρίν από 11 λεπτά , Penny28 είπε:

Κορίτσια έχω κόψει το αλάτι και δεν την πολύ παλεύω...ούτε αλάτι στο φαγητό ούτε προϊόντα που έχουν αλάτι τρώω...Η αληθεία είναι ότι πεινάω συνέχεια ότι φάω με κρατάει για πολύ λίγο και μετά νιώθω μια ατονία!! 

Σου έδειξε προδιάθεση για προεκλαμψια; Η έχεις πιεση; Υπομονή... Θα συνηθίσεις στο τελος τα ανάλατα...

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Στην μεση οχι δεν πονουσα σε καμία, ευτυχώς...

Σου έδειξε προδιάθεση για προεκλαμψια; Η έχεις πιεση; Υπομονή... Θα συνηθίσεις στο τελος τα ανάλατα...

Τίποτα από τα δύο δεν έχω απλά είχα πρήξιμο είχω πάρει και δύο κιλάκια και μου είπε να τρώω αναλατα το θέμα είναι πως ούτε με τα φρούτα τα πάω καλα δλδ εδώ στο χωριό ότι φρούτο υπάρχει σε 2 μέρες αφού το πάρεις σπίτι έχει σαπίσει και αηδιάζω!!!Μόνο μπανάνες τρώω και από σαλάτα μόνο ντομάτα μπορώ να φάω όλα τα άλλα με πειράζουν στο έντερο(σπαστική κολίτιδα) οπότε οι επιλογές μου είναι μετρημένες...Σημερα τρώγανε ψάρι δίπλα μου και μου είχαν γυρίσει τα έντερα αηδίαααα...Μονο κρέας γιαούρτι, ζυμαρικά ολικής,ρύζι, λαδερα και φακές αυτά τρώω... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Στην μεση οχι δεν πονουσα σε καμία, ευτυχώς...

Σου έδειξε προδιάθεση για προεκλαμψια; Η έχεις πιεση; Υπομονή... Θα συνηθίσεις στο τελος τα ανάλατα...

Μαρεσει που διάβασα μέση εγώ !!! Χαχα στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα καθόλου πόνο στη μέση κι εγώ ευτυχώς τώρα την επιβαρύνω επειδή σηκώνω το άλλο μου μωρό 11μιση κιλά και περπατάω ώρες ώρες σαν κουτσαβλο !! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Penny28 είπε:

Κορίτσια έχω κόψει το αλάτι και δεν την πολύ παλεύω...ούτε αλάτι στο φαγητό ούτε προϊόντα που έχουν αλάτι τρώω...Η αληθεία είναι ότι πεινάω συνέχεια ότι φάω με κρατάει για πολύ λίγο και μετά νιώθω μια ατονία!! 

Στην πρώτη μου κόρη χρειάστηκε κ εγώ να κόψω το αλάτι γιατί πρηστικα και κάτι μου είχαν βρει κ στα ούρα ,οπότε από τον 6ο όχι αλάτι ,είναι δύσκολο στην αρχή μετά το συνηθίσεις,προσπάθησε να βάζεις περισσότερο λεμόνι στα φαγητά που ταιριάζει,έχεις κ σπαστική κολίτιδα μια από τα ίδια όπου οι επιλογές το ξέρω δεν είναι κ πολλές .

Σε αυτήν την εγκυμοσύνη ήταν ο φόβος μου μην τυχόν και πάθω πάλι τα ίδια οπότε προσέχω παααρα πολύ όχι περιττό αλάτι ποοοολυ νερό.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Penny28 είπε:

Κορίτσια έχω κόψει το αλάτι και δεν την πολύ παλεύω...ούτε αλάτι στο φαγητό ούτε προϊόντα που έχουν αλάτι τρώω...Η αληθεία είναι ότι πεινάω συνέχεια ότι φάω με κρατάει για πολύ λίγο και μετά νιώθω μια ατονία!! 

Καλησπέρα. Εγώ το έχω κόψει από 1 Ιουνίου. Στην αυχενική διαφάνεια είχε φανεί υψηλή πιθανότητα για προεκλαμψία, οπότε δεν είχα άλλη επιλογή. Στην αρχή ήταν τοσοοοο δύσκολο. Τώρα έχω συνηθίσει καπως, βέβαια κάποιες μέρες που μου στέλνει φαγητό η μαμά μου, παστίτσιο, μουσακά κ τέτοια που εγώ δεν φτιάχνω, τρώω κανονικά με αλάτι. Μετράω την πίεση 2 φορές την ημέρα κ δεν έχει ανέβει ευτυχώς προς το παρόν, ούτε έχουν πρηστεί τα πόδια μου. Παντως, εγώ πήρα τυρί κ φέτα με λιγότερο αλάτι, κύβο λαχανικών κ παξιμάδι χωρίς αλάτι, ψωμί του τοστ από το φούρνο χωρίς αλάτι. Εεεε βάζω κ μπόλικα μπαχαρικά, μυρωδικά κ λεμόνι κ προς το παρόν την παλεύω.....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Καλησπέρα. Εγώ το έχω κόψει από 1 Ιουνίου. Στην αυχενική διαφάνεια είχε φανεί υψηλή πιθανότητα για προεκλαμψία, οπότε δεν είχα άλλη επιλογή. Στην αρχή ήταν τοσοοοο δύσκολο. Τώρα έχω συνηθίσει καπως, βέβαια κάποιες μέρες που μου στέλνει φαγητό η μαμά μου, παστίτσιο, μουσακά κ τέτοια που εγώ δεν φτιάχνω, τρώω κανονικά με αλάτι. Μετράω την πίεση 2 φορές την ημέρα κ δεν έχει ανέβει ευτυχώς προς το παρόν, ούτε έχουν πρηστεί τα πόδια μου. Παντως, εγώ πήρα τυρί κ φέτα με λιγότερο αλάτι, κύβο λαχανικών κ παξιμάδι χωρίς αλάτι, ψωμί του τοστ από το φούρνο χωρίς αλάτι. Εεεε βάζω κ μπόλικα μπαχαρικά, μυρωδικά κ λεμόνι κ προς το παρόν την παλεύω.....

Κάθε αρχή και δύσκολη που λέμε!!!Και εγω πήρα από τον φούρνο ψωμί βάζω αρκετό λεμόνι στο φαγητό και προσπαθώ λίγο να το βρω...δεν έχω θέμα που έχω κόψει το αλάτι γενικά απλά είναι η πρώτη μου φορά που μου συμβαίνει και μου φαίνεται κάπως μέχρι να συνηθίσω και να βρω κάποια φαγητά που να με καλύπτουν από θέμα πείνας!!!Εννοείται πως ότι χρειαστεί θα κάνω κάποια στιγμή θα το συνήθησω!!!! 

3 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Στην πρώτη μου κόρη χρειάστηκε κ εγώ να κόψω το αλάτι γιατί πρηστικα και κάτι μου είχαν βρει κ στα ούρα ,οπότε από τον 6ο όχι αλάτι ,είναι δύσκολο στην αρχή μετά το συνηθίσεις,προσπάθησε να βάζεις περισσότερο λεμόνι στα φαγητά που ταιριάζει,έχεις κ σπαστική κολίτιδα μια από τα ίδια όπου οι επιλογές το ξέρω δεν είναι κ πολλές .

Σε αυτήν την εγκυμοσύνη ήταν ο φόβος μου μην τυχόν και πάθω πάλι τα ίδια οπότε προσέχω παααρα πολύ όχι περιττό αλάτι ποοοολυ νερό.

Δυστυχώς με την σπαστική κολίτιδα έχω απορρίψει τα περισσότερα φαγητά και φαγητα που δεν με πείραζαν πριν την εγκυμοσύνη και τώρα έχω θέμα όπως την μελιτζάνα για παράδειγμα...Λεμονακι και πιπερακι φουλ στα φαγητά λίγο περισσότερη οργάνωση χρειάζομαι γιατί εδώ στο χωριό βρίσκεις μόνο τα απαραίτητα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Farmakotriftena είναι μικρά τα παιδάκια σου... 20 μηνών ε; Χαράς το κουράγιο σου... Κ με τρία!! Αν κ λένε ότι είναι ευκολότερο όταν είναι πιο πολλά...

Χτες το απόγευμα τσίμπησε την κόρη μου μέλισσα την είχα αφήσει στον πεθερό μου για δύο ώρες για να πάμε σούπερ μάρκετ με τον άντρα μου... Δεν το είχε πάρει χαμπάρι ότι την τσίμπησε, την είχε βάλει να παίζουν με την βρύση κ την τσίμπησε στην πατούσα... Έχει πρηστεί τώρα γτ αργήσαμε να της βγάλουμε το κεντρί..  Εντ μεταξύ τώρα προσπαθώ να την κραταω για να μην το πατάει... Όλα εμείς οι μανάδες τα τραβάμε!!  Τελικά δεν είναι να τα αφήνεις πουθενά... 

  • Λυπημένη/-ος 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 hours ago, Penny28 said:

Καλημέρα κορίτσια πως είστε??? Εγώ ετοιμάζω βαλίτσα σήμερα!!! Να σας ρωτήσω σεντονακια που θέλουν πρέπει να πάρουμε λικνου η δίνουμε τα κανονικά κούνιας??? 

Αχ κ εγω σημερα ξεκινησα να τη φτιαχνω κ εχω την ιδια απορια! Επισης σου ειπαν να παρεις λαβετες; αν ναι ποσες; και κουβερτουλα λεπτη φανταζομαι για Σεπτεμβριο ε;

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Δεν άντεξα και πήρα τηλ την μαία μου (ευτυχώς είναι κουνιάδα μου)γιατί αν ήταν άλλη νομίζω θα με έβριζε με τόσα τηλ που παίρνω .Φυσιολογικο είναι που είπε από δω και πέρα ,ανησυχώ μόνο αν δω βλέννη με αίμα .Και όντως στην πρώτη μου κόρη είδα ένα παχύρευστο πράγμα με αίμα κ πήγα κ είχα 2 εκατοστά διαστολή.

Που λες θα φτιάξω κάποια ,ίσως μπιφτέκια ,κεφτεδάκια ,έτοιμος βρασμένος κιμάς για μακαρόνια ,καμία πίτα ,κανένα παστίτσιο.

21 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Ναι λογικό είναι όταν βλέπεις να συμβαίνει κάτι διαφορετικό στο σώμα ότι και αν είναι να θέλεις να μάθεις αν είναι όντως φυσιολογικό ... 

Εγώ εδώ και λίγες μέρες (εχω πολύ χαμηλή κοιλιά ) όταν κάθομαι λίγη ώρα και μετά σηκώνομαι νιώθω μεγάλο βάρος του μωρού να με τραβάει προς τα κάτω και για λίγο να με πονάει να μην μπορώ να περπατήσω δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε έτσι όπως το λέω .. το έχετε νιώσει ποτέ ??

Εντάξει τέλεια η ιδέα με τα φαγητά ....πως και δεν το σκέφτηκα....συν ότι αν κάποια πάει με καισαρική θα είναι τεράστια ανακούφιση να έχεις φαγητό....

@Brigittκαι εγώ έχω συνέχεια αυτό που νιώθεις και εσύ...αυτό το βάρος την πίεση όταν πρέπει να σηκωθώ η να σκύψω....έχω και εγώ χαμηλή κοιλιά...αλλά και το μωρό το νιώθω χαμηλά...πραγματικά τα χεράκια της είναι μέσα στην βουβωνική χώρα...αφού καμιά φορά αναρωτιέμαι είναι νορμάλ να είναι τόσο χαμηλά?

3 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως είστε??? Εγώ ετοιμάζω βαλίτσα σήμερα!!! Να σας ρωτήσω σεντονακια που θέλουν πρέπει να πάρουμε λικνου η δίνουμε τα κανονικά κούνιας??? 

Καλά κορίτσι εσύ τ κάνεις..βαλίτσα ακούω...τι τέλεια αίσθηση αυτή....και εγώ την προετοιμάζω σιγά σιγά...λπν όσο αφορά τα σεντονακια....νόμιζα και εγώ ότι παίρνεις λικνου...δηλαδή αυτό μου ακούγεται και πιο νορμάλ...όλοι όμως μου λένε ότι βάζουν μια πάνα από κάτω στο στεωματακι και από πάνω το σεντονακι αυτό που συνήθως εμάς εδώ το κεντανε μαζί με το μαξιλαράκι του....συν μία λεπτή πάνα πικέ που επίσης είναι με το ίδιο κέντημα...όποτε εμένα προσωπικά αυτά θα μου κάνουν δώρο....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Dimitra93 είπε:

Εντάξει τέλεια η ιδέα με τα φαγητά ....πως και δεν το σκέφτηκα....συν ότι αν κάποια πάει με καισαρική θα είναι τεράστια ανακούφιση να έχεις φαγητό....

@Brigittκαι εγώ έχω συνέχεια αυτό που νιώθεις και εσύ...αυτό το βάρος την πίεση όταν πρέπει να σηκωθώ η να σκύψω....έχω και εγώ χαμηλή κοιλιά...αλλά και το μωρό το νιώθω χαμηλά...πραγματικά τα χεράκια της είναι μέσα στην βουβωνική χώρα...αφού καμιά φορά αναρωτιέμαι είναι νορμάλ να είναι τόσο χαμηλά?

Καλά κορίτσι εσύ τ κάνεις..βαλίτσα ακούω...τι τέλεια αίσθηση αυτή....και εγώ την προετοιμάζω σιγά σιγά...λπν όσο αφορά τα σεντονακια....νόμιζα και εγώ ότι παίρνεις λικνου...δηλαδή αυτό μου ακούγεται και πιο νορμάλ...όλοι όμως μου λένε ότι βάζουν μια πάνα από κάτω στο στεωματακι και από πάνω το σεντονακι αυτό που συνήθως εμάς εδώ το κεντανε μαζί με το μαξιλαράκι του....συν μία λεπτή πάνα πικέ που επίσης είναι με το ίδιο κέντημα...όποτε εμένα προσωπικά αυτά θα μου κάνουν δώρο....

Ναι φυσιολογικο είναι να είναι χαμηλά η κοιλιά αυτό δεν είναι πρόβλημα εμένα μου φάνηκε καλό και στην πρώτη εγκυμοσύνη έτσι ήμουν και παρατήρησα πως δεν μου πίεσε ποτέ το διάφραγμα το μωρό (έως την γέννα) όσο και να περπατούσα ότι και να έκανα δεν λαχάνιαζα εύκολα το "κακό" ήταν και είναι πως δεν μου πιέζει το στομάχι και τρώω ένα σωρό φαι και δεν καταλαβαίνω τίποτα ούτε καούρες ούτε τίποτα και δεν ξέρω πως να το κόψω το άτιμο (εδώ και ένα μήνα περίπου) όσες φορές και να πω τέλος το φαι αποτυχαίνω παταγωδώς . Εσείς καμία ιδέα ??? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια !!! Ευελπιστώ όλες να είστε ασφαλείς λόγο της φωτιάς!!!Εδώ σήμερα έχει αρκετό καπνό στην ατμόσφαιρα κ είχαμε και διακοπές ρεύματος ευτυχώς όχι για πολύ ώρα.

Σήμερα το πρωί έπαθα κάτι που με τρόμαξε πολύ ,ένιωσα ζαλη κ μετά να ιδρώνουν τα χέρια μου και τα πόδια κράτησε λίγο αλλά φοβήθηκα πολύ .Μετά από καμιά ώρα πήρα πίεση,κ η πρώτη μέτρηση ήταν 13με 8 κ η αμέσως επόμενη 12 με 7 και κατω από 90 παλμούς (δεν θυμάμαι ακριβώς)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...