Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

1 hour ago, Brigitt said:

Ναι φυσιολογικο είναι να είναι χαμηλά η κοιλιά αυτό δεν είναι πρόβλημα εμένα μου φάνηκε καλό και στην πρώτη εγκυμοσύνη έτσι ήμουν και παρατήρησα πως δεν μου πίεσε ποτέ το διάφραγμα το μωρό (έως την γέννα) όσο και να περπατούσα ότι και να έκανα δεν λαχάνιαζα εύκολα το "κακό" ήταν και είναι πως δεν μου πιέζει το στομάχι και τρώω ένα σωρό φαι και δεν καταλαβαίνω τίποτα ούτε καούρες ούτε τίποτα και δεν ξέρω πως να το κόψω το άτιμο (εδώ και ένα μήνα περίπου) όσες φορές και να πω τέλος το φαι αποτυχαίνω παταγωδώς . Εσείς καμία ιδέα ??? 

Εγω δεν εχω προσδιορισει που ακριβως ειναι το μωρο, μια χαμηλα, μια ψηλα το νοιωθω, γιατι αλλοτε εχω καουρες και αλλοτε οχι! Αλλα αυτο που σιγουρα μου κοβει την ορεξη ειναι η ζεστη! Χαχαχαχαχα! Ειναι 4 το απογευμα και το μονο που μπορεσα να φαω ειναι καρπουζι!! 

 

3 hours ago, Blondie 2020 said:

Αχ κ εγω σημερα ξεκινησα να τη φτιαχνω κ εχω την ιδια απορια! Επισης σου ειπαν να παρεις λαβετες; αν ναι ποσες; και κουβερτουλα λεπτη φανταζομαι για Σεπτεμβριο ε;

Αχ τι ειναι οι λαβετες;;; Ειμαι παντελως ασχετη! Και κατι αλλες αγνωστες λεξεις ακουσα προσφατα και παλι δεν ειχα ιδεα τι ηταν!! 

4 minutes ago, βιολετα3 said:

Καλησπέρα κορίτσια !!! Ευελπιστώ όλες να είστε ασφαλείς λόγο της φωτιάς!!!Εδώ σήμερα έχει αρκετό καπνό στην ατμόσφαιρα κ είχαμε και διακοπές ρεύματος ευτυχώς όχι για πολύ ώρα.

Σήμερα το πρωί έπαθα κάτι που με τρόμαξε πολύ ,ένιωσα ζαλη κ μετά να ιδρώνουν τα χέρια μου και τα πόδια κράτησε λίγο αλλά φοβήθηκα πολύ .Μετά από καμιά ώρα πήρα πίεση,κ η πρώτη μέτρηση ήταν 13με 8 κ η αμέσως επόμενη 12 με 7 και κατω από 90 παλμούς (δεν θυμάμαι ακριβώς)

Μηπως λογω της ζαλης επαθες κριση πανικου και αρχισες να ιδρωνεις; Νομιζω οτι και λογω της ζεστης μια δυσφορια και μια ζαλη ειναι δικαιολογημενες. Εγω τον τελευταιο καιρο εχει τυχει πολλες φορες να νοιωσω κατι σαν ζαλη και δυσφορια, κι ας ειμαι με ανοιχτο το aircondition. Θεωρω οτι εχει να κανει και με την υγρασια που εχουμε καμποση εδω στα Χανια, σε συνδιασμο με τη ζεστη, η ατμοσφαιρα γινεται αρκετα βαρια. Βεβαια οσες φορες μου χει τυχει και εχω μετρησει πιεση ειναι γυρω στο 10 με 6, δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτο, αλλα η δικη σου ειναι μια χαρα στο 12-7. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Ntepaki22 είπε:

@Farmakotriftena είναι μικρά τα παιδάκια σου... 20 μηνών ε; Χαράς το κουράγιο σου... Κ με τρία!! Αν κ λένε ότι είναι ευκολότερο όταν είναι πιο πολλά...

Χτες το απόγευμα τσίμπησε την κόρη μου μέλισσα την είχα αφήσει στον πεθερό μου για δύο ώρες για να πάμε σούπερ μάρκετ με τον άντρα μου... Δεν το είχε πάρει χαμπάρι ότι την τσίμπησε, την είχε βάλει να παίζουν με την βρύση κ την τσίμπησε στην πατούσα... Έχει πρηστεί τώρα γτ αργήσαμε να της βγάλουμε το κεντρί..  Εντ μεταξύ τώρα προσπαθώ να την κραταω για να μην το πατάει... Όλα εμείς οι μανάδες τα τραβάμε!!  Τελικά δεν είναι να τα αφήνεις πουθενά... 

Το παιδι δεν εκλαιψε; Σε μενα μια φορα, ειχε μπει μελισσα μεσα στην μπότα . Πηγα να τη φορεσω... Εννοειται δεν την ειδα και εννοειται την πάτησα... Ακομα θυμαμαι τον πόνο. Κάψιμο , μούδιασμα και πονος μαζι. Περαστικά στο παιδακι σου❤️

Δεν ξερω αν ειναι καλυτερο να ειναι το ενα πισω απ'το αλλο. Το προτιμώ παντως οσο δυσκολο κι αν μου ειναι. Μεγαλωνουν και μαζι. Η μεγαλη με δυσκολεύει πιο πολυ απ'ολα. Ειναι πολυ ζωηρη και ατίθαση. Η μπαταριες σε αυτο το παιδι δεν πεφτουν ποτέ απο τα δυο της χρόνια μεχρι και σήμερα. Τα δυο μικρα εχουν 15 μηνες διαφορα, ειναι κι αυτά ζωηρά αλλα λιγο πιο συνεργάσιμα. Πριν την εγκυμοσύνη ημουν καλα. Τώρα, δεν εχω τις ιδιες αντοχές, κουράζομαι πολυ και νευριάζω αμέσως. 

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, depifish said:

Εγω δεν εχω προσδιορισει που ακριβως ειναι το μωρο, μια χαμηλα, μια ψηλα το νοιωθω, γιατι αλλοτε εχω καουρες και αλλοτε οχι! Αλλα αυτο που σιγουρα μου κοβει την ορεξη ειναι η ζεστη! Χαχαχαχαχα! Ειναι 4 το απογευμα και το μονο που μπορεσα να φαω ειναι καρπουζι!! 

 

Αχ τι ειναι οι λαβετες;;; Ειμαι παντελως ασχετη! Και κατι αλλες αγνωστες λεξεις ακουσα προσφατα και παλι δεν ειχα ιδεα τι ηταν!! 

Μηπως λογω της ζαλης επαθες κριση πανικου και αρχισες να ιδρωνεις; Νομιζω οτι και λογω της ζεστης μια δυσφορια και μια ζαλη ειναι δικαιολογημενες. Εγω τον τελευταιο καιρο εχει τυχει πολλες φορες να νοιωσω κατι σαν ζαλη και δυσφορια, κι ας ειμαι με ανοιχτο το aircondition. Θεωρω οτι εχει να κανει και με την υγρασια που εχουμε καμποση εδω στα Χανια, σε συνδιασμο με τη ζεστη, η ατμοσφαιρα γινεται αρκετα βαρια. Βεβαια οσες φορες μου χει τυχει και εχω μετρησει πιεση ειναι γυρω στο 10 με 6, δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτο, αλλα η δικη σου ειναι μια χαρα στο 12-7. 

Κ εγω τωρα το εμαθα! Οι λαβετες ειναι αυτα τα τετραγωνα πετσετακια που χρησημοποιεις παντου σπο οτι καταλαβα, για σαλιαρα, για το ρεψιμο κτλ!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Blondie 2020 είπε:

Αχ κ εγω σημερα ξεκινησα να τη φτιαχνω κ εχω την ιδια απορια! Επισης σου ειπαν να παρεις λαβετες; αν ναι ποσες; και κουβερτουλα λεπτη φανταζομαι για Σεπτεμβριο ε;

Έχω πάρει κουβερτούλα πικε και μια λίγο πιο χοντρη αλλά είναι αρκετά ψιλή για τον Σεπτέμβριο...Λαβετες εννοείς τα πανάκια??Έχω βάλει κάπου στα 8 με 10 γιατί φαντάζομαι θα βγάζει γουλιες κτλπ οπότε θα χρειαστούν αρκετά...Σεντονακια θα πάρω λίκνου τελικά να είμαι σίγουρη! 

2 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Εντάξει τέλεια η ιδέα με τα φαγητά ....πως και δεν το σκέφτηκα....συν ότι αν κάποια πάει με καισαρική θα είναι τεράστια ανακούφιση να έχεις φαγητό....

@Brigittκαι εγώ έχω συνέχεια αυτό που νιώθεις και εσύ...αυτό το βάρος την πίεση όταν πρέπει να σηκωθώ η να σκύψω....έχω και εγώ χαμηλή κοιλιά...αλλά και το μωρό το νιώθω χαμηλά...πραγματικά τα χεράκια της είναι μέσα στην βουβωνική χώρα...αφού καμιά φορά αναρωτιέμαι είναι νορμάλ να είναι τόσο χαμηλά?

Καλά κορίτσι εσύ τ κάνεις..βαλίτσα ακούω...τι τέλεια αίσθηση αυτή....και εγώ την προετοιμάζω σιγά σιγά...λπν όσο αφορά τα σεντονακια....νόμιζα και εγώ ότι παίρνεις λικνου...δηλαδή αυτό μου ακούγεται και πιο νορμάλ...όλοι όμως μου λένε ότι βάζουν μια πάνα από κάτω στο στεωματακι και από πάνω το σεντονακι αυτό που συνήθως εμάς εδώ το κεντανε μαζί με το μαξιλαράκι του....συν μία λεπτή πάνα πικέ που επίσης είναι με το ίδιο κέντημα...όποτε εμένα προσωπικά αυτά θα μου κάνουν δώρο....

Καλά είμαι λίγο τα νεύρα μου είναι σε μια περίεργη φάση!!!Θα πάρω λίκνου σεντονακια και εμενα μου είπαν για την πάνα αλλά δεν μου πολύ αρέσει η ιδέα οπότε λέω να το κάνω έτσι!!Θα τα παραγγείλω γιατί πέρασαν οι εβδομάδες...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Blondie 2020 είπε:

Κ εγω τωρα το εμαθα! Οι λαβετες ειναι αυτα τα τετραγωνα πετσετακια που χρησημοποιεις παντου σπο οτι καταλαβα, για σαλιαρα, για το ρεψιμο κτλ!

Ωραίες πετσετουλες μικρές που τα χρησιμοποιείς για λαβετες έχει τι ΙΚΕΑ πήρα τα 10 ούτε 5 ευρώ ,γενικά είναι πολύ χρήσιμα ας πούμε αν θες να πλύνεις μόνο πωπω

1 hour ago, depifish είπε:

Εγω δεν εχω προσδιορισει που ακριβως ειναι το μωρο, μια χαμηλα, μια ψηλα το νοιωθω, γιατι αλλοτε εχω καουρες και αλλοτε οχι! Αλλα αυτο που σιγουρα μου κοβει την ορεξη ειναι η ζεστη! Χαχαχαχαχα! Ειναι 4 το απογευμα και το μονο που μπορεσα να φαω ειναι καρπουζι!! 

 

Αχ τι ειναι οι λαβετες;;; Ειμαι παντελως ασχετη! Και κατι αλλες αγνωστες λεξεις ακουσα προσφατα και παλι δεν ειχα ιδεα τι ηταν!! 

Μηπως λογω της ζαλης επαθες κριση πανικου και αρχισες να ιδρωνεις; Νομιζω οτι και λογω της ζεστης μια δυσφορια και μια ζαλη ειναι δικαιολογημενες. Εγω τον τελευταιο καιρο εχει τυχει πολλες φορες να νοιωσω κατι σαν ζαλη και δυσφορια, κι ας ειμαι με ανοιχτο το aircondition. Θεωρω οτι εχει να κανει και με την υγρασια που εχουμε καμποση εδω στα Χανια, σε συνδιασμο με τη ζεστη, η ατμοσφαιρα γινεται αρκετα βαρια. Βεβαια οσες φορες μου χει τυχει και εχω μετρησει πιεση ειναι γυρω στο 10 με 6, δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτο, αλλα η δικη σου ειναι μια χαρα στο 12-7. 

Ίσως πανικοβλήθηκα γιατί πήγα δίπλα στην ξαδέρφη μου να της κρατησω λίγο τα παιδιά να πάει να κάνει το εμβόλιο κ έτσι όπως τάιζα τηνν μικρή σηκώθηκα κ αισθάνθηκα μια μικρή ζάλη κ τρόμαξα μετά ένιωσα να ιδρώνουν χέρια πόδια ημερησα όμως αμέσως μόλις πήρα τηλ την μεγάλη μου κόρη και της είπα ότι μπορεί να την χρειαστώ .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 minutes ago, βιολετα3 said:

Ωραίες πετσετουλες μικρές που τα χρησιμοποιείς για λαβετες έχει τι ΙΚΕΑ πήρα τα 10 ούτε 5 ευρώ ,γενικά είναι πολύ χρήσιμα ας πούμε αν θες να πλύνεις μόνο πωπω

Ίσως πανικοβλήθηκα γιατί πήγα δίπλα στην ξαδέρφη μου να της κρατησω λίγο τα παιδιά να πάει να κάνει το εμβόλιο κ έτσι όπως τάιζα τηνν μικρή σηκώθηκα κ αισθάνθηκα μια μικρή ζάλη κ τρόμαξα μετά ένιωσα να ιδρώνουν χέρια πόδια ημερησα όμως αμέσως μόλις πήρα τηλ την μεγάλη μου κόρη και της είπα ότι μπορεί να την χρειαστώ .

Να ξεκουραστεις, λιγο η ζεστη λιγο το αγχος να η ζαλη!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, depifish είπε:

Εγω δεν εχω προσδιορισει που ακριβως ειναι το μωρο, μια χαμηλα, μια ψηλα το νοιωθω, γιατι αλλοτε εχω καουρες και αλλοτε οχι! Αλλα αυτο που σιγουρα μου κοβει την ορεξη ειναι η ζεστη! Χαχαχαχαχα! Ειναι 4 το απογευμα και το μονο που μπορεσα να φαω ειναι καρπουζι!! 

 

Αχ τι ειναι οι λαβετες;;; Ειμαι παντελως ασχετη! Και κατι αλλες αγνωστες λεξεις ακουσα προσφατα και παλι δεν ειχα ιδεα τι ηταν!! 

Μηπως λογω της ζαλης επαθες κριση πανικου και αρχισες να ιδρωνεις; Νομιζω οτι και λογω της ζεστης μια δυσφορια και μια ζαλη ειναι δικαιολογημενες. Εγω τον τελευταιο καιρο εχει τυχει πολλες φορες να νοιωσω κατι σαν ζαλη και δυσφορια, κι ας ειμαι με ανοιχτο το aircondition. Θεωρω οτι εχει να κανει και με την υγρασια που εχουμε καμποση εδω στα Χανια, σε συνδιασμο με τη ζεστη, η ατμοσφαιρα γινεται αρκετα βαρια. Βεβαια οσες φορες μου χει τυχει και εχω μετρησει πιεση ειναι γυρω στο 10 με 6, δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτο, αλλα η δικη σου ειναι μια χαρα στο 12-7. 

Εμένα ούτε η ζέστη να πάρει !!!!! Χαχαχαχα με τίποτα δεν κόβεται η άτιμη η όρεξη ... Απλά εγώ βλέπω την κοιλιά μου είναι σαν να έχω ένα καρπουζακι χαμηλά χαμηλά 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Farmakotriftena said:

Το παιδι δεν εκλαιψε; Σε μενα μια φορα, ειχε μπει μελισσα μεσα στην μπότα . Πηγα να τη φορεσω... Εννοειται δεν την ειδα και εννοειται την πάτησα... Ακομα θυμαμαι τον πόνο. Κάψιμο , μούδιασμα και πονος μαζι. Περαστικά στο παιδακι σου❤️

Δεν ξερω αν ειναι καλυτερο να ειναι το ενα πισω απ'το αλλο. Το προτιμώ παντως οσο δυσκολο κι αν μου ειναι. Μεγαλωνουν και μαζι. Η μεγαλη με δυσκολεύει πιο πολυ απ'ολα. Ειναι πολυ ζωηρη και ατίθαση. Η μπαταριες σε αυτο το παιδι δεν πεφτουν ποτέ απο τα δυο της χρόνια μεχρι και σήμερα. Τα δυο μικρα εχουν 15 μηνες διαφορα, ειναι κι αυτά ζωηρά αλλα λιγο πιο συνεργάσιμα. Πριν την εγκυμοσύνη ημουν καλα. Τώρα, δεν εχω τις ιδιες αντοχές, κουράζομαι πολυ και νευριάζω αμέσως. 

Έκλαψε πως... Μου το είπε ο πεθερός μου ότι ξαφνικά άρχισε να κλαίει... Αλλά δεν είχε δει το πόδι της..  νόμιζε επειδή βγήκε η γειτόνισσα από απέναντι ότι ματιασε το παιδί... Άσε ναι κ εμένα είναι το χειρότερο σημείο!! Σε ευχαριστώ για τα περαστικά... Τώρα την έχω κ κοιμάται..  εξαντλήθηκε το μανάρι μου... Χθες στριφογυρναγε... Αχ να δω πως θα κοιμηθεί την νύχτα που την πήρε ο ύπνος τόσο πολύ...χαχαχα τα μεγάλα μας μάλλον κάτι κάνουν δεν εξηγείται αλλιώς... 

Είναι οι ορμόνες που μας το κάνουν αυτό... Υπομονή λίγο ακόμα έμεινε!! Κ με το καλό θα τα κρατάμε αγκαλίτσα!!

  • Μου αρέσει 2

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Έχω πάρει κουβερτούλα πικε και μια λίγο πιο χοντρη αλλά είναι αρκετά ψιλή για τον Σεπτέμβριο...Λαβετες εννοείς τα πανάκια??Έχω βάλει κάπου στα 8 με 10 γιατί φαντάζομαι θα βγάζει γουλιες κτλπ οπότε θα χρειαστούν αρκετά...Σεντονακια θα πάρω λίκνου τελικά να είμαι σίγουρη! 

Καλά είμαι λίγο τα νεύρα μου είναι σε μια περίεργη φάση!!!Θα πάρω λίκνου σεντονακια και εμενα μου είπαν για την πάνα αλλά δεν μου πολύ αρέσει η ιδέα οπότε λέω να το κάνω έτσι!!Θα τα παραγγείλω γιατί πέρασαν οι εβδομάδες...

Νομίζω έχουμε όλες τα νεύρα μας απ' ότι κατάλαβα και γω κοντεύω να βάλω τα κλάματα το μωρό μου όλη μέρα γκρινιάζει εδώ και μια εβδομάδα είναι σε άλμα βγάζει και δόντια δεν ξέρω τι σκατα !!! 

Πάνα όταν λες εννοείς το αδιάβροχο κάτω από το σεντόνι ?? Αν ναι να βάλεις οπωσδήποτε αδιάβροχο υπάρχουν και σεντόνια αδιάβροχα κάτω από το κανονικό σεντόνι γιατί όταν θα πέφτουν τα γάλατα από τις γουλιες και τους εμετούς ή τα ρευστά κακά θα βγαίνουν μέχρι την πλάτη και το κατουρο από παντού δεν θα θες να πάνε στο στρωμα χαχα άλλο πράγμα και αυτά τα θυμάμαι σα να μην πέρασε μια μέρα .....

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Brigitt είπε:

Νομίζω έχουμε όλες τα νεύρα μας απ' ότι κατάλαβα και γω κοντεύω να βάλω τα κλάματα το μωρό μου όλη μέρα γκρινιάζει εδώ και μια εβδομάδα είναι σε άλμα βγάζει και δόντια δεν ξέρω τι σκατα !!! 

Πάνα όταν λες εννοείς το αδιάβροχο κάτω από το σεντόνι ?? Αν ναι να βάλεις οπωσδήποτε αδιάβροχο υπάρχουν και σεντόνια αδιάβροχα κάτω από το κανονικό σεντόνι γιατί όταν θα πέφτουν τα γάλατα από τις γουλιες και τους εμετούς ή τα ρευστά κακά θα βγαίνουν μέχρι την πλάτη και το κατουρο από παντού δεν θα θες να πάνε στο στρωμα χαχα άλλο πράγμα και αυτά τα θυμάμαι σα να μην πέρασε μια μέρα .....

Και νόμιζα ότι ήμουν η μοναδική που έχω νεύρα!!Βασικά δεν ξέρω αν είναι νεύρα ,αν είναι ανχως πολλές φορές κ εγώ θέλω να βάλω τα κλάματα  ,δεν θυμάμαι να ήμουν έτσι στις άλλες εγκυμοσύνες μου!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Brigitt είπε:

Νομίζω έχουμε όλες τα νεύρα μας απ' ότι κατάλαβα και γω κοντεύω να βάλω τα κλάματα το μωρό μου όλη μέρα γκρινιάζει εδώ και μια εβδομάδα είναι σε άλμα βγάζει και δόντια δεν ξέρω τι σκατα !!! 

Πάνα όταν λες εννοείς το αδιάβροχο κάτω από το σεντόνι ?? Αν ναι να βάλεις οπωσδήποτε αδιάβροχο υπάρχουν και σεντόνια αδιάβροχα κάτω από το κανονικό σεντόνι γιατί όταν θα πέφτουν τα γάλατα από τις γουλιες και τους εμετούς ή τα ρευστά κακά θα βγαίνουν μέχρι την πλάτη και το κατουρο από παντού δεν θα θες να πάνε στο στρωμα χαχα άλλο πράγμα και αυτά τα θυμάμαι σα να μην πέρασε μια μέρα .....

Ναι ναι εννοείται αυτά θα είναι αδιάβροχα και υποσεντονο αδιάβροχο έχω πάρει για την κουνια και σελτεδακια αδιάβροχα για να είμαι σίγουρη!!Πανάκια εννοώ αυτα που βάζουμε στον ώμο η που σκουπιζουμε το γάλα από το μωράκι... Μου έδωσαν την λίστα για το μαιευτήριο και τελικά αν και ιδιωτικό τα θέλουν όλα για το μωράκι καλύτερα κιόλας...Μου λείπουν όμως ακόμα μερικά άλλα μέσα στην εβδομάδα θα τα έχω μαζέψει!! 

Από νεύρα δεν ξέρω φταίει η ζέστη το άγχος η γενική κατάσταση πάντως είναι λίγο ευαίσθητα!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Και νόμιζα ότι ήμουν η μοναδική που έχω νεύρα!!Βασικά δεν ξέρω αν είναι νεύρα ,αν είναι ανχως πολλές φορές κ εγώ θέλω να βάλω τα κλάματα  ,δεν θυμάμαι να ήμουν έτσι στις άλλες εγκυμοσύνες μου!!

Εγω δεν ξέρω σίγουρα έχω άγχος όπως πάντα βέβαια γυρνάνε πολλά στο μυαλό μου πρέπει να παρακολουθώ τις συσπάσεις τις οποίες δεν τις καταλαβαίνω και όλη την ώρα ζουπαω την κοιλιά μου να δω αν έχω το βράδυ δεν μπορώ να κοιμηθώ μια κρυώνω μια με πιάνει η ζέστη η φωτιά μπήκε στην Αρκαδία όπου και είμαστε και εμείς παντού καπνός και στάχτη ας ελπίσουμε πως δεν θα φτάσει ποτέ εδώ και ότι θα σβήσουν όλες!!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, βιολετα3 είπε:

Και νόμιζα ότι ήμουν η μοναδική που έχω νεύρα!!Βασικά δεν ξέρω αν είναι νεύρα ,αν είναι ανχως πολλές φορές κ εγώ θέλω να βάλω τα κλάματα  ,δεν θυμάμαι να ήμουν έτσι στις άλλες εγκυμοσύνες μου!!

Καλά όχι απλά νεύρα κάποιες ώρες νομίζω θα πάθω εγκεφαλικό !!! Πως κρατιέμαι δεν ξέρω και μετά όταν γεννάω (από την προηγούμενη φορά το ξέρω) είμαι εντελώς ζεν άλλος άνθρωπος που δεν με λες και ήρεμο ανθρωπο αλλά αυτά που ακούγα πριν γεννήσω το πώς είναι μια γυναίκα στην περίοδο λοχείας και τρόμαζα εγώ ήμουν τέλεια ακόμα το θυμάμαι ήρεμη χαρούμενη άλλο πράγμα !! 

1 hour ago, Penny28 είπε:

Ναι ναι εννοείται αυτά θα είναι αδιάβροχα και υποσεντονο αδιάβροχο έχω πάρει για την κουνια και σελτεδακια αδιάβροχα για να είμαι σίγουρη!!Πανάκια εννοώ αυτα που βάζουμε στον ώμο η που σκουπιζουμε το γάλα από το μωράκι... Μου έδωσαν την λίστα για το μαιευτήριο και τελικά αν και ιδιωτικό τα θέλουν όλα για το μωράκι καλύτερα κιόλας...Μου λείπουν όμως ακόμα μερικά άλλα μέσα στην εβδομάδα θα τα έχω μαζέψει!! 

Από νεύρα δεν ξέρω φταίει η ζέστη το άγχος η γενική κατάσταση πάντως είναι λίγο ευαίσθητα!!! 

Ναι και γω έχω πανάκια φαντάσου είχα καμία 30αρια σε καφέ Μπλεζ πράσινα και αυτά τα χρησιμοποιείς πολύ λίγο στην αρχή που τρέχουν τα γάλατα από το στήθος από το στόμα του μωρού και πήγε τώρα η πεθερά μου και μου πήρε άλλα τόσα σε ροζ αν τα ενώσω όλα μαζί φτιάχνω σεντόνι χαχα!!! Μην ανησυχείς όλα θα τα μαζέψεις σιγά σιγά...

Θα σας περιγράψω την κατάσταση μου εδώ και μισό μήνα να μου πείτε πως θα γινόταν να είμαι χωρίς νεύρα είμαι στο εξοχικό μου με τον άντρα μου το μωρό και τους γονείς μου και τα αδέρφια μου που είναι μικρά από δεξιά αριστερά πάνω κάτω διαγώνια έχουν τα σπίτια τους συγγενείς μας άμα κλάσεις όλοι θα το μάθουν κλαίει το μωρό πετάγονται όλοι γιατί κλαίει α βγάζει δόντια α διψάει α γιατί το πήγατε μέσα στο μεσημέρι στη θάλασσα και μετά έκλαιγε μα πως να μην έχω τρέλα νεύρα μετά έχω και το μωρό με άλμα γκρινιάζει όλη μέρα ζω ένα δράμα !!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Brigitt είπε:

Καλά όχι απλά νεύρα κάποιες ώρες νομίζω θα πάθω εγκεφαλικό !!! Πως κρατιέμαι δεν ξέρω και μετά όταν γεννάω (από την προηγούμενη φορά το ξέρω) είμαι εντελώς ζεν άλλος άνθρωπος που δεν με λες και ήρεμο ανθρωπο αλλά αυτά που ακούγα πριν γεννήσω το πώς είναι μια γυναίκα στην περίοδο λοχείας και τρόμαζα εγώ ήμουν τέλεια ακόμα το θυμάμαι ήρεμη χαρούμενη άλλο πράγμα !! 

Ναι και γω έχω πανάκια φαντάσου είχα καμία 30αρια σε καφέ Μπλεζ πράσινα και αυτά τα χρησιμοποιείς πολύ λίγο στην αρχή που τρέχουν τα γάλατα από το στήθος από το στόμα του μωρού και πήγε τώρα η πεθερά μου και μου πήρε άλλα τόσα σε ροζ αν τα ενώσω όλα μαζί φτιάχνω σεντόνι χαχα!!! Μην ανησυχείς όλα θα τα μαζέψεις σιγά σιγά...

Θα σας περιγράψω την κατάσταση μου εδώ και μισό μήνα να μου πείτε πως θα γινόταν να είμαι χωρίς νεύρα είμαι στο εξοχικό μου με τον άντρα μου το μωρό και τους γονείς μου και τα αδέρφια μου που είναι μικρά από δεξιά αριστερά πάνω κάτω διαγώνια έχουν τα σπίτια τους συγγενείς μας άμα κλάσεις όλοι θα το μάθουν κλαίει το μωρό πετάγονται όλοι γιατί κλαίει α βγάζει δόντια α διψάει α γιατί το πήγατε μέσα στο μεσημέρι στη θάλασσα και μετά έκλαιγε μα πως να μην έχω τρέλα νεύρα μετά έχω και το μωρό με άλμα γκρινιάζει όλη μέρα ζω ένα δράμα !!!!!

Η αληθεία ειναι πως δεν θα την πάλευα για κανένα λόγο!!!Πολλά τα άτομα και σίγουρα θα γίνετε χαμός το ακόμα πιο ωραίο είναι που έχουν όλοι γνώμη για όλα βέβαια τα λένε για καλό αλλά ώρες ώρες σου την δίνει..δεν την μπορώ πλέον την πολύ φασαρία με πιάνει πονοκέφαλος και μετά τα νεύρα μου!!Καμία φορά μου δίνουν συμβουλές για την εγκυμοσύνη που μπορεί να μου τα έχουν πει και 100 φορές μην σηκώνεις βάρος καθόλου!!! Μα καλά λέω τρελή είμαι να πάω να σηκώσω βάρος κτλπ...

Πιστεύω ότι μέχρι να κλείσω τον 8ο θα την έχω κλείσει την βαλίτσα τα σεντονακια περιμένω και πετσετουλες οπότε θα τα μαζέψω σιγά σιγά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι και η εποχή... Και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου εφαγα ολο το καλοκαίρι έγκυος στο 3ο τρίμηνο. Δεν παλεύεται.. ενώ στις δύο πρώτες γέννησα τέλη ανοιξης. Όνειρο. Μας έμελλε και το χειρότερο καλοκαίρι των τελευταίων 30 ετών... Μπαινω μετεο και απελπίζομαι. Δηλαδη θα φτασουμε σε σημειο να θεωρουμε δροσια τα 37αρια; Ετσι θα μας πάει ολος ο Αύγουστος. Και ο Σεπτέμβρης κι αυτός πάντα δυσκολος ειναι. 

Οποτε τα νευρα ειναι και απο αυτό πιστεύω. Γιατι με την ζέστη σερνομαστε, κουραζόμαστε παραπάνω.

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...