Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

πρίν από 31 λεπτά , itsathina είπε:

Έχω γράψει άλλο ένα σχόλιο αλλά είναι υπό έγκριση, μάλλον επειδή έχω βάλει link προϊόντος. 
Το ότι κλαίει στο μπιμπερό είναι καραμπινάτο σύμπτωμα παλινδρόμησης. Να το πεις αύριο στον παιδίατρο!
Έτσι έκανε και σε εμένα! Έκανα υπέρηχο στον Παπανικολάου και μας βρήκε ήπια παλινδρόμηση. Γενικά δε μπορείς να κάνεις πολλά. Υπομονή κυρίως!
Δε θυμάμαι, εσύ δίνεις υποαλλεργικό; Εμένα την επιδείνωνε η αλλεργία και δε το είχε από τη γέννηση επίσης, πλέον έχει ηρεμήσει κατά 90%. 

Όχι δε δίνω υποαλλεργικό αυριο θα του πω. Απλά έκανες υπέρηχο? Σου είπαν κάτι να προσέχεις? Πότε φεύγει? Κ γιατί δε μου το έκανε απ την αρχή? Sorry για τις πολλές ερωτήσεις. Το novalac premium 1 δίνω. Εσυ?

πρίν από 36 λεπτά , itsathina είπε:

Έχω γράψει άλλο ένα σχόλιο αλλά είναι υπό έγκριση, μάλλον επειδή έχω βάλει link προϊόντος. 
Το ότι κλαίει στο μπιμπερό είναι καραμπινάτο σύμπτωμα παλινδρόμησης. Να το πεις αύριο στον παιδίατρο!
Έτσι έκανε και σε εμένα! Έκανα υπέρηχο στον Παπανικολάου και μας βρήκε ήπια παλινδρόμηση. Γενικά δε μπορείς να κάνεις πολλά. Υπομονή κυρίως!
Δε θυμάμαι, εσύ δίνεις υποαλλεργικό; Εμένα την επιδείνωνε η αλλεργία και δε το είχε από τη γέννηση επίσης, πλέον έχει ηρεμήσει κατά 90%. 

Μπορεί δλδ να έχει αλλεργία κ ο δικός μ κ να το βγάζει έτσι? Με γκρίνια κ να τρώει λιγα γραμμάρια? Εσένα έτρωγε πολύ πριν το υποαλλεργικό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 hours ago, Sweetheart12 said:

Το βγαζω με το θήλαστρο ,ο πόνος σήμερα με έπιασε βασικά Γτ έλειψα κ 4 ωρες για λόγους υγειας κ ίσως γι αυτό να με πόνεσε κ παραπάνω. Τώρα είναι καλύτερα αφού έβγαλα κ με το θήλαστρο κ έχει φάει κ ο μικρος !  Ελπίζω η εδραίωση να γίνει σύντομα Γτ δν μπορώ αυτή τη δυσφορία του στήθους όταν γεμίζει. Οι συλλέκτες μητρικού γάλακτος που έχεις από που τα πήρες; Είναι καλοί, Γτ κ μένα τρέχει αρκετά το στήθος όταν θηλάζω στο άλλο κ δν θέλω να πηγαίνει χαμένο αφού δν μπορώ να βγαζω με το θήλαστρο εκείνη την ώρα! 

Διαβαζω λιγο τις εμπειριες σας  για να παρω μια ιδεα τι με περιμενει..και σκεφτομαι οτι θα ειναι δυσκολο γιατι εγω θα λειπω για λογους υγειας 8 ωρες...Το αισιοδοξο ειναι οτι ολες τα καταφερνετε αρκετα καλα.Ειστε μαχητριες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Roulaa@ είπε:

Απλά έκανες υπέρηχο? Σου είπαν κάτι να προσέχεις? Πότε φεύγει? Κ γιατί δε μου το έκανε απ την αρχή?

Ούτε εμένα μου το έκανε από την αρχή. Περίπου στον 1,5 μήνα ξεκίνησε και κλιμακωνόταν! 
Το πήρα χαμπάρι στους 2 μήνες, γιατί δεν άντεχα άλλο, κάθε μέρα και χειρότερα ήταν το παιδί! Φεύγει όταν ξεκινήσει στερεές, στους 5-6 μήνες.
Στην αρχή έκλαιγε κατά τη σίτιση και άρχισε να βγάζει γουλίτσες ίσα ίσα. Μετά σταμάτησε να κοιμάται, ενώ νύσταζε και είχε πολύ γκρίνια και κλάμα.
Στην ηλικία των 2 μηνών πρέπει να κοιμούνται 14-17ω και εμένα κοιμόταν 6, max 7ω το βράδυ, μόνο. Ξεκίνησε να πνίγεται επειδή της ανέβαιναν ακόμα και όταν την κράταγα όρθια.
Τέλος, εκεί που ήμασταν στα 90ml και θα ξεκινούσαμε τα 120ml γάλα, μου έπεσε. Έφτασε να πίνει από 40 έως 60ml με πίεση. Βάρος ανέβαζε με τα χίλια ζόρια! Εκεί τρελάθηκα!
Πήρα τον παιδίατρο (και άργησα) και μου είπε να κλείσω υπέρηχο στον Παπανικολάου (είναι ο πιο γνωστός γι αυτό το θέμα, όλοι εκεί πάνε) για να το fixάρουμε, 
και να ξεκινήσω άμεσα υποαλλεργικό, γιατί τις περισσότερες φορές είναι από αλλεργία στην πρωτεΐνη του γάλακτος (και έπεσε μέσα), από τότε δίνω το humana ha 1.
Στην αρχή έπινε λίγο και συχνά (30ml-40ml ανά 2ω), πλέον πίνει δειλά δειλά όλο και πιο πολύ (105ml, μου έχει πιεί και 170ml σε γεύμα). 
Ανάλογα τη μέρα και πως είναι το στομαχάκι της. Κοιμάται περισσότερο, δε βγάζει καθόλου γουλιές, είναι πιο ήρεμο μωρό!
Δε της έχει φύγει τελείως (ακόμα αν την ξαπλώσω ανάσκελα θα της ανέβει όση ώρα πριν και να έχει φάει), αλλά είναι εμφανώς καλύτερα, το αγελαδινό την διέλυσε! 
Μου είπαν τα κλασσικά που σας έχω πει! Όρθιο το μωρό κατά το γεύμα και μετά, σε ανάκληση στον ύπνο, αν κοιμάται στο πλάι στο αριστερό πλευρό και καλό ρέψιμο.
Δε μπορείς να κάνεις κάτι άλλο! 

πρίν από 37 λεπτά , anoulious είπε:

Διαβαζω λιγο τις εμπειριες σας  για να παρω μια ιδεα τι με περιμενει..και σκεφτομαι οτι θα ειναι δυσκολο γιατι εγω θα λειπω για λογους υγειας 8 ωρες...Το αισιοδοξο ειναι οτι ολες τα καταφερνετε αρκετα καλα.Ειστε μαχητριες.

Θα τα καταφέρεις και εσύ τέλεια :) Είσαι φτιαγμένη γι αυτό!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Ούτε εμένα μου το έκανε από την αρχή. Περίπου στον 1,5 μήνα ξεκίνησε και κλιμακωνόταν! 
Το πήρα χαμπάρι στους 2 μήνες, γιατί δεν άντεχα άλλο, κάθε μέρα και χειρότερα ήταν το παιδί! Φεύγει όταν ξεκινήσει στερεές, στους 5-6 μήνες.
Στην αρχή έκλαιγε κατά τη σίτιση και άρχισε να βγάζει γουλίτσες ίσα ίσα. Μετά σταμάτησε να κοιμάται, ενώ νύσταζε και είχε πολύ γκρίνια και κλάμα.
Στην ηλικία των 2 μηνών πρέπει να κοιμούνται 14-17ω και εμένα κοιμόταν 6, max 7ω το βράδυ, μόνο. Ξεκίνησε να πνίγεται επειδή της ανέβαιναν ακόμα και όταν την κράταγα όρθια.
Τέλος, εκεί που ήμασταν στα 90ml και θα ξεκινούσαμε τα 120ml γάλα, μου έπεσε. Έφτασε να πίνει από 40 έως 60ml με πίεση. Βάρος ανέβαζε με τα χίλια ζόρια! Εκεί τρελάθηκα!
Πήρα τον παιδίατρο (και άργησα) και μου είπε να κλείσω υπέρηχο στον Παπανικολάου (είναι ο πιο γνωστός γι αυτό το θέμα, όλοι εκεί πάνε) για να το fixάρουμε, 
και να ξεκινήσω άμεσα υποαλλεργικό, γιατί τις περισσότερες φορές είναι από αλλεργία στην πρωτεΐνη του γάλακτος (και έπεσε μέσα), από τότε δίνω το humana ha 1.
Στην αρχή έπινε λίγο και συχνά (30ml-40ml ανά 2ω), πλέον πίνει δειλά δειλά όλο και πιο πολύ (105ml, μου έχει πιεί και 170ml σε γεύμα). 
Ανάλογα τη μέρα και πως είναι το στομαχάκι της. Κοιμάται περισσότερο, δε βγάζει καθόλου γουλιές, είναι πιο ήρεμο μωρό!
Δε της έχει φύγει τελείως (ακόμα αν την ξαπλώσω ανάσκελα θα της ανέβει όση ώρα πριν και να έχει φάει), αλλά είναι εμφανώς καλύτερα, το αγελαδινό την διέλυσε! 
Μου είπαν τα κλασσικά που σας έχω πει! Όρθιο το μωρό κατά το γεύμα και μετά, σε ανάκληση στον ύπνο, αν κοιμάται στο πλάι στο αριστερό πλευρό και καλό ρέψιμο.
Δε μπορείς να κάνεις κάτι άλλο! 

Θα τα καταφέρεις και εσύ τέλεια :) Είσαι φτιαγμένη γι αυτό!

Τι να πω? Σε ευχαριστώ πααααρα πολύ για τις πληροφορίες. Η μεγάλη μου είχε αλλεργία στο αγελαδινό κ την θήλαζα 9μηνες κ μετά μέχρι τον χρόνο έπινε ΗΑ γάλα. Είχαμε πάει σε αλλεργίολογο.αλλα στην θηλασμό η αργότερα στις στερεές δε μου έκανε κάτι κ τότε μ είχαν πει στο 2ο θα δώσεις κατευθείαν ΗΑ αλλά όταν γέννησα είπα στις μαιες για υποαλλεργικό κ μ είπαν κάθε παιδί διαφορετικό. Ο παιδίατρος μ είπε συνεχίζουμε με κανονικό κ βλέπουμε. Αρα μήπως ήρθε η ώρα να το αλλάξουμε. Πω πω είναι τραγικό όλο αυτό πως να νιώθουν τα καημένα? Τουλάχιστον αφού εφτιαξε με το υποαλλεργικό πάλι καλά η μικρούλα σου

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, depifish είπε:

Κοριτσια νομιζω οτι σπανια θα συναντησω μανουλα που να μην εχει παλινδρομηση το μωρακι της! Κι εμας μαλλον εχει θεμα, καποιες φορες οταν της δινω μπιμπερο, στα μεσοστρατα του ταισματος καμια φορα το σπρωχνει, κανει το κορμακι της τοξο και κλαιει. Και καταλαβαινω οτι κατι την χαλαει στο ταισμα. Στο στηθος δεν μου το κανει, αλλα ισως να το κανει στο μπιμπερο μονο επειδη ηδη εχει φαει ποσοτητα και της ανεβαινει το γαλατακι. Προσπαθω να τη ταιζω οσο πιο ορθια γινεται. Αλλα με το ρεψιμο εχουμε πολυ μεγαλο θεμα! Ακομα και αν ρευτει, αν τη ξαπλωσω μετα τις περισσοτερες φορες γκρινιαζει γιατι εχει ακομα αερα και της προκαλει δυσφορια. Και μπορει να ρευτει ξανα και μετα απο 1, 2 ωρες... Και ετσι γινεται ενας φαυλος κυκλος. 1 ωρα να φαει, αλλη 1 ωρα να ρευτει, αλλη 1 ωρα να τη χαλαρωσεις και κει που λες θα κοιμηθει, τελικα πρεπει να ξαναφαει! Απελπισια! 

Εχει ξεκινησει κι εμας και βαζει χερια πολυ στο στομα και εχει και σαλακια! Και στην αρχη μπερδευομουν πολυ γιατι ελεγα οτι ολο θελει να τρωει!! Ακομα βεβαια μπερδευομαι γιατι εχει και κλαμα πολυ, εχει ακομα πολυ θεμα με τα αερια και τους κολικους. 

Οσο για το προγραμμα που λετε... Εμας ειναι μια απελπισια! Τιποτα δεν εχω καταφερει! Αν δεν παει 4 το πρωι δεν κοιμαται! Εχω απελπιστει!!! Τις προαλλες κοιμηθηκε απο τις 10 και εκανα παρτυ! Ελεγα ωραια θα παει σερι! Στις 12 λοιπον ξυπνησε για να φαει, την ταιζω με χαμηλο φωτισμο και ησυχια και ελπιζα οτι θα ξανακοιμηθει... Που τετοια τυχη! Με το που εφαγε, ανοιξε το ματι, και ηταν μεσα στη τρελη χαρα με υφος καλημερα-ολη-μερα-τραλαριλαλο! Και αντε να τη κοιμησω παλι! Τι λευκους ηχους, τι αγκαλιες και κουνηματα με ολες τις πιθανες στασεις, τι βολτες πανω κατω... τιποτα! Και μετα απο λιγο ξεκινα και μια ακαταπαυστη γκρινια που επιβαρυνει ακομα περισσοτερο τα νευρακια μου! Ακομα και πιπιλα δοκιμαζω παρολο που δεν θελω γιατι παλευω ακομα να κρατησω τον θηλασμο. Και στο στηθος τη βαζω που συνηθως νανουριζεται, αλλα τιποτα! Και οσο για το μπανιο, εμενα νομιζω πιο πολυ τη σπινταρει παρα τη χαλαρωνει! Λες και τη βουτω σε μπανιερα με εσπρεσο ενα πραμα! Χαχαχαχ! Πληρης αποτυχια λοιπον η καθε προσπαθεια για προγραμμα... 

Έχω και εγώ θέμα με παλινδρομήσεις....έχουμε και αλλεργία και πεινουμε υποαλλεργικο...αλλά οι ρουκέτες πάνε σύννεφο...ρουκέτες κανονικες ..δεν ξέρω τι γίνεται...μπορεί να ρεφτει μετά το γεύμα αλλά θα ρεφτει και μετά από καμιά ώρα κανένα δυωρο και βγάζει ακόμα και τότε ..βγάζει και με τον λόξυγκα...γενικά βγάζει ..όσο αφορά το μπάνιο...νομίζω τώρα αρχίζει και ψιλοχαλαρωνει..δύο μισή μηνών είμαστε...γιατί μέχρι τους δύο μήνες ήταν λες και της έδινα red bull και μόνο φτερά που δεν έβγαζε...

13 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Καλησπέρα μανούλες!!! Πως είστε?έχετε μπει σε πρόγραμμα? Εμείς είμαστε σχεδόν 3 μηνών ήθελα να σας ρωτήσω πως είναι τα μωράκια σας εμενα κοιμάται όλη μέρα και από το απόγευμα και μετά μένει ξύπνια ενώ μικρή που ήταν είχε άλλο πρόγραμμα...

Γενικα να χτυπήσω ξυλο έχει μπει ένα πρόγραμμα πλέον...είμαστε δυόμιση μηνών...κοιμάται σερί το βράδυ από τις δέκα μέχρι τις έξι με εφτά η εφταμιση το πρωί ..πίνει γάλα και μετά ξανά κοιμάται μέχρι τις εννιά..μετά την σηκώνω και την πάω στο σαλόνι ..είτε στη φωλιά είτε σε ριλαξ για να φύγουμε από την κούνια που γίνεται ο βραδινος μας ύπνος ..και εκεί γενικά θα κοιμηθεί ..μετά από τρεις ώρες θα φάει ..θα μείνει λίγο ξύπνια θα ξανά κοιμηθεί και πάει λέγοντας...από τις έξι μέχρι τις εννιά συνήθως επικρατεί μια γκρίνια μέχρι που θα την κάνω μπάνιο αλλά εντάξει σε γενικές γραμμές είναι όλα καλά...

7 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Έχω γράψει άλλο ένα σχόλιο αλλά είναι υπό έγκριση, μάλλον επειδή έχω βάλει link προϊόντος. 
Το ότι κλαίει στο μπιμπερό είναι καραμπινάτο σύμπτωμα παλινδρόμησης. Να το πεις αύριο στον παιδίατρο!
Έτσι έκανε και σε εμένα! Έκανα υπέρηχο στον Παπανικολάου και μας βρήκε ήπια παλινδρόμηση. Γενικά δε μπορείς να κάνεις πολλά. Υπομονή κυρίως!
Δε θυμάμαι, εσύ δίνεις υποαλλεργικό; Εμένα την επιδείνωνε η αλλεργία και δε το είχε από τη γέννηση επίσης, πλέον έχει ηρεμήσει κατά 90%. 

Έχω θέμα ρε γαμωτο με τις παλινδρομήσεις...έχουμε αλλεργία και πίνουμε πλέον υποαλλεργικο..αλλά οι ρουκέτες πάνε σύννεφο...ειδικά το πρώτο γεύμα το πρωί μετά τον βραδινό ύπνο το βγάζει ολο...ενώ ρεβετε μετά το γεύμα της κάθε φορά μπορεί να ξανά ρεφτει μετά από δύο ώρες και να ξανά βγάλει ..βγάζει και με τον λόξυγκα...γενικά αν δεν κάνει ρουκέτες ,λίγο λίγο γάλα πάλι θα το βγάζει ...δεν ξέρω τι συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Dimitra93 είπε:

Έχω και εγώ θέμα με παλινδρομήσεις....έχουμε και αλλεργία και πεινουμε υποαλλεργικο...αλλά οι ρουκέτες πάνε σύννεφο...ρουκέτες κανονικες ..δεν ξέρω τι γίνεται...μπορεί να ρεφτει μετά το γεύμα αλλά θα ρεφτει και μετά από καμιά ώρα κανένα δυωρο και βγάζει ακόμα και τότε ..βγάζει και με τον λόξυγκα...γενικά βγάζει ..όσο αφορά το μπάνιο...νομίζω τώρα αρχίζει και ψιλοχαλαρωνει..δύο μισή μηνών είμαστε...γιατί μέχρι τους δύο μήνες ήταν λες και της έδινα red bull και μόνο φτερά που δεν έβγαζε...

Γενικα να χτυπήσω ξυλο έχει μπει ένα πρόγραμμα πλέον...είμαστε δυόμιση μηνών...κοιμάται σερί το βράδυ από τις δέκα μέχρι τις έξι με εφτά η εφταμιση το πρωί ..πίνει γάλα και μετά ξανά κοιμάται μέχρι τις εννιά..μετά την σηκώνω και την πάω στο σαλόνι ..είτε στη φωλιά είτε σε ριλαξ για να φύγουμε από την κούνια που γίνεται ο βραδινος μας ύπνος ..και εκεί γενικά θα κοιμηθεί ..μετά από τρεις ώρες θα φάει ..θα μείνει λίγο ξύπνια θα ξανά κοιμηθεί και πάει λέγοντας...από τις έξι μέχρι τις εννιά συνήθως επικρατεί μια γκρίνια μέχρι που θα την κάνω μπάνιο αλλά εντάξει σε γενικές γραμμές είναι όλα καλά...

Έχω θέμα ρε γαμωτο με τις παλινδρομήσεις...έχουμε αλλεργία και πίνουμε πλέον υποαλλεργικο..αλλά οι ρουκέτες πάνε σύννεφο...ειδικά το πρώτο γεύμα το πρωί μετά τον βραδινό ύπνο το βγάζει ολο...ενώ ρεβετε μετά το γεύμα της κάθε φορά μπορεί να ξανά ρεφτει μετά από δύο ώρες και να ξανά βγάλει ..βγάζει και με τον λόξυγκα...γενικά αν δεν κάνει ρουκέτες ,λίγο λίγο γάλα πάλι θα το βγάζει ...δεν ξέρω τι συμβαίνει...

Κορίτσια πως κατάφερατε να κοιμούνται μόνα? Εμείς είμαστε ενός μήνα κ μόνο αγκαλιά θέλει.. Μόλις την αφήσω ζήτημα να κάτσει μισή ώρα.. 

20 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Το γάλα δε σταματάει να τρέχει, ακόμα και μετά την εδραίωση.. δυστυχώς! Κάνω μεικτή διατροφή ακόμα!
Ελπίζω να αυξηθεί η παραγωγή μου και να καταφέρω να θηλάσω αποκλειστικά! Δείχνει να αυξάνεται!
Όταν θηλάζει από το ένα, τρέχει από το άλλο και έχω πάρει συλλέκτη μητρικού γάλακτος της Dr. Brown's (είναι σιλικόνη που βεντουζάρει στο αντίθετο στήθος απ΄αυτό που τρώει το μωρό),
σκέψου έχουν τρέξει και ως 50ml (λόγω και της βεντούζας), γιατί προφανώς δε μπορείς να τραβάς με το θήλαστρο ενώ θηλάζεις. 
Κοχύλια δεν έχω δοκιμάσει.. πως τα βλέπεις; Βολεύουν; Αποσυμφορίζουν;
 

Να το βγάζεις είτε με το χέρι (εγώ δε μπορώ), είτε με το θήλαστρο για να μην πάθεις μαστίτιδα βρε κορίτσι μου. 
Στην εδραίωση δεν πονάς και είναι πιο μαλακό, αλλά όταν γεμίζει το αισθάνεσαι φουσκωμένο, απλά δεν δυσφορείς όσο πριν.
Εγώ μέχρι τον μήνα έδινα και από τα δύο στήθη, μετά με τη μεικτή έδινα από το ένα και τράβαγα από το άλλο και το έβαζα ψυγείο!

Τα κοχύλια γενικά εμένα με έσωσαν... Ανάμεσα στους θηλασμους το στήθος με έκαιγε κ έτρεχε φουλ το γάλα. Με τα κοχύλια μαζεύεται λίγο και βοήθησαν κ τη θηλη αρκετά.. Απλά γενικά αν γεμίσουν χυνονται εύκολα και αν θέλεις να κρατήσεις το γάλα πρέπει κάθε φορά να τα αποστειρώνεις. Επίσης δεν ξέρω αν βοηθάνε στο μεγάλο στήθος! Εγώ τα φοράω πάντως συνεχώς όταν δεν θηλάζω... Και ελπίζω να έρθει αυτή η εδραίωση γιατί πραγματικά δεν αντεχω άλλο.. Πολύ γάλα παντού και πρήξιμο φουλ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Irisss είπε:

Κορίτσια πως κατάφερατε να κοιμούνται μόνα? Εμείς είμαστε ενός μήνα κ μόνο αγκαλιά θέλει.. Μόλις την αφήσω ζήτημα να κάτσει μισή ώρα.. 

Τα κοχύλια γενικά εμένα με έσωσαν... Ανάμεσα στους θηλασμους το στήθος με έκαιγε κ έτρεχε φουλ το γάλα. Με τα κοχύλια μαζεύεται λίγο και βοήθησαν κ τη θηλη αρκετά.. Απλά γενικά αν γεμίσουν χυνονται εύκολα και αν θέλεις να κρατήσεις το γάλα πρέπει κάθε φορά να τα αποστειρώνεις. Επίσης δεν ξέρω αν βοηθάνε στο μεγάλο στήθος! Εγώ τα φοράω πάντως συνεχώς όταν δεν θηλάζω... Και ελπίζω να έρθει αυτή η εδραίωση γιατί πραγματικά δεν αντεχω άλλο.. Πολύ γάλα παντού και πρήξιμο φουλ! 

από την αρχή που γύρισα από το μαιευτήριο το βράδυ την έκανα μπάνιο και την έβαζα στην κούνια να κοιμηθεί μαζί με το παιχνιδάκι που γυρίζει γύρω γύρω και να ακούει νανουρίσματα που της βαζω...δεν την κοιμηζα στα χέρια και μετά να την αφήσω στην κούνια...το ίδιο κάνω και τώρα...μπάνιο γάλα και στην κούνια να κοιμηθεί μόνη της..μερικές φορές εννοείται πως δεν πετυχαίνει αλλά με λίγη υπομονή κοιμόταν τελικά... την υπόλοιπη μέρα και στα χέρια θα την έχω και πανω μου θα κοιμηθεί και αγκαλίτσες πολλές και παιχνιδάκια..αλλά από πριν γεννήσω σκεφτόμουν ότι  το βράδυ θέλω να υπάρχει πρόγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Διαβαζω λιγο τις εμπειριες σας  για να παρω μια ιδεα τι με περιμενει..και σκεφτομαι οτι θα ειναι δυσκολο γιατι εγω θα λειπω για λογους υγειας 8 ωρες...Το αισιοδοξο ειναι οτι ολες τα καταφερνετε αρκετα καλα.Ειστε μαχητριες.

Κορίτσι μου κ σύ θα τα καταφέρεις μια χαρά! Όλα μπορούμε να τα καταφέρουμε! Κ αν είμαστε εμείς μαχήτριες Εσυ είσαι δίπλα μαχήτρια , σκεψου ποσά πέρασες για να φέρεις το μωράκι αου στον κόσμο! Οπότε μια χαρά θα τα πας κ τώρα ! Μη νομίζεις εγώ κάθε μέρα μαθαίνω ,κ το μωρό κάθε μέρα κάτι καινούριο κάνει κ λέω τι είναι πάλι αυτό κ με πιάνουν τα κλάματα! Κ κυριως γτ δν έχω βοήθεια γτ η μάνα μου ειναι στο νοσοκομείο μήνες τώρα για θέμα υγείας που εχει κ στεναχωριέμαι κ γι αυτό κ που δν μπορεί να ειναι εδώ μαζί μου! Φαντάσου την άλλη βδομάδα θα σαραντησουμε κ ακόμα έχω τα κλάματα κ τα ξεσπάσματα της λοχείας που αλλες έχουν μόνο τις πρώτες μερες! Όμως παίρνω δύναμη από το μωράκι μου κ λέω θα τα καταφέρουμε ! Τπτ δν ακατόρθωτο! 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

είχε αλλεργία στο αγελαδινό κ την θήλαζα 9μηνες

Το έμαθες από μεικτή; Είχες κόψει εσύ τα γαλακτοκομικά; Είχες τροποποιήσει τη διατροφή σου; 

8 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Ο παιδίατρος μ είπε συνεχίζουμε με κανονικό κ βλέπουμε.

Εμένα μου είχε πει να ξεκινήσουμε με το υποαλλεργικό! Αλλά είχα πάρει από το μαιευτήριο το γνωστό γάλα σε μπουκαλάκια, για καμιά δύσκολη στιγμή και μου λέει μη τα πετάξεις. 
Ξεκίνα και θα το δούμε. Όπως εσένα. Ακόμα δεν είχε δείξει και πήρα και σκόνη μετά, αλλά μας ρήμαξε τελικά!
Πάντως όντως κάθε παιδί είναι διαφορετικό.. μπορεί να έτυχε!

7 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

ειδικά το πρώτο γεύμα το πρωί μετά τον βραδινό ύπνο το βγάζει ολο

Εμένα σήμερα το πρωί μου έκανε ρουκετάκι, μετά από πολύ καιρό. Είχε να φάει 8 ώρες όμως. 
Πρέπει να έπαιξε ρόλο ότι ίσως έφαγε λαίμαργα. 
Ξέρει καμία τη διαφορά εμετού με απλή γουλιά; Πως θα το καταλάβω αν κάνει εμετό;

6 ώρες πρίν, Irisss είπε:

Κορίτσια πως κατάφερατε να κοιμούνται μόνα? Εμείς είμαστε ενός μήνα κ μόνο αγκαλιά θέλει.. Μόλις την αφήσω ζήτημα να κάτσει μισή ώρα.. 

On 16/12/2021 at 12:35 ΜΜ, itsathina είπε:
 

Έτσι και εμένα.. 2,5 μηνών.

πρίν από 46 λεπτά , Dimitra93 είπε:

δεν την κοιμηζα στα χέρια και μετά να την αφήσω στην κούνια

Το ίδιο και εγώ.. απλά από ένα σημείο και μετά σταμάτησε να πιάνει:roll:

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, itsathina είπε:

Το έμαθες από μεικτή; Είχες κόψει εσύ τα γαλακτοκομικά; Είχες τροποποιήσει τη διατροφή σου; 

Εμένα μου είχε πει να ξεκινήσουμε με το υποαλλεργικό! Αλλά είχα πάρει από το μαιευτήριο το γνωστό γάλα σε μπουκαλάκια, για καμιά δύσκολη στιγμή και μου λέει μη τα πετάξεις. 
Ξεκίνα και θα το δούμε. Όπως εσένα. Ακόμα δεν είχε δείξει και πήρα και σκόνη μετά, αλλά μας ρήμαξε τελικά!
Πάντως όντως κάθε παιδί είναι διαφορετικό.. μπορεί να έτυχε!

Εμένα σήμερα το πρωί μου έκανε ρουκετάκι, μετά από πολύ καιρό. Είχε να φάει 8 ώρες όμως. 
Πρέπει να έπαιξε ρόλο ότι ίσως έφαγε λαίμαργα. 
Ξέρει καμία τη διαφορά εμετού με απλή γουλιά; Πως θα το καταλάβω αν κάνει εμετό;

Έτσι και εμένα.. 2,5 μηνών.

Το ίδιο και εγώ.. απλά από ένα σημείο και μετά σταμάτησε να πιάνει:roll:

Α εμείς έχουμε πολλά κοινά! Εμένα το πιο πολύ που έχει κοιμηθεί στη φωλιά είναι μια ώρα κ αυτό τη μέρα όχι νύχτα. Απλά με το θηλασμό κάθε δύο ώρες δεν έχω κουράγιο να τη βάλω κ να ξυπνήσει θέλω απλά να κοιμηθούμε.. Ελπίζω όταν στρώσει λίγο αυτό να τα καταφέρουμε με επιμονή κ υπομονή.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Το έμαθες από μεικτή; Είχες κόψει εσύ τα γαλακτοκομικά; Είχες τροποποιήσει τη διατροφή σου; 

Εμένα μου είχε πει να ξεκινήσουμε με το υποαλλεργικό! Αλλά είχα πάρει από το μαιευτήριο το γνωστό γάλα σε μπουκαλάκια, για καμιά δύσκολη στιγμή και μου λέει μη τα πετάξεις. 
Ξεκίνα και θα το δούμε. Όπως εσένα. Ακόμα δεν είχε δείξει και πήρα και σκόνη μετά, αλλά μας ρήμαξε τελικά!
Πάντως όντως κάθε παιδί είναι διαφορετικό.. μπορεί να έτυχε!

Εμένα σήμερα το πρωί μου έκανε ρουκετάκι, μετά από πολύ καιρό. Είχε να φάει 8 ώρες όμως. 
Πρέπει να έπαιξε ρόλο ότι ίσως έφαγε λαίμαργα. 
Ξέρει καμία τη διαφορά εμετού με απλή γουλιά; Πως θα το καταλάβω αν κάνει εμετό;

Έτσι και εμένα.. 2,5 μηνών.

Το ίδιο και εγώ.. απλά από ένα σημείο και μετά σταμάτησε να πιάνει:roll:

 

Η διαφορά της γουλιας  είναι ότι εκεί που κάθεται απλά τρέχει από το στοματακι μια μικρη ποσότητα γάλακτος χωρίς πίεση και χωρίς να ενοχλεί το μωρό ..οι αναγωγές η αλλιώς ρουκέτες είναι μια ποσότητα γάλακτος η οποία πετιέται από το στόμα αλλά και πάλι το μωρό δεν δείχνει ενόχληση...και ο εμετός είναι ότι βγάζει ότι γάλα έχει πιει ..πετιέται με μεγάλη φόρα λερώνεται το μωρό από πάνω μέχρι κάτω καθώς και συνήθως κλαίνε κιόλας όταν θέλουν να κάνουν ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Το έμαθες από μεικτή; Είχες κόψει εσύ τα γαλακτοκομικά; Είχες τροποποιήσει τη διατροφή σου; 

Εμένα μου είχε πει να ξεκινήσουμε με το υποαλλεργικό! Αλλά είχα πάρει από το μαιευτήριο το γνωστό γάλα σε μπουκαλάκια, για καμιά δύσκολη στιγμή και μου λέει μη τα πετάξεις. 
Ξεκίνα και θα το δούμε. Όπως εσένα. Ακόμα δεν είχε δείξει και πήρα και σκόνη μετά, αλλά μας ρήμαξε τελικά!
Πάντως όντως κάθε παιδί είναι διαφορετικό.. μπορεί να έτυχε!

Εμένα σήμερα το πρωί μου έκανε ρουκετάκι, μετά από πολύ καιρό. Είχε να φάει 8 ώρες όμως. 
Πρέπει να έπαιξε ρόλο ότι ίσως έφαγε λαίμαργα. 
Ξέρει καμία τη διαφορά εμετού με απλή γουλιά; Πως θα το καταλάβω αν κάνει εμετό;

Έτσι και εμένα.. 2,5 μηνών.

Το ίδιο και εγώ.. απλά από ένα σημείο και μετά σταμάτησε να πιάνει:roll:

 

Την θήλαζα κ αφού την έβλεπα όταν έβγαινε από το στήθος έκλαιγε της έδινα ξενο κ δεν το έπινε καθολου. Ως που βαρέθηκα να πετάω κουτιά σκόνη γάλα κ την θήλαζα αποκλειστικά δεν έπαιρνε όμως Πολύ βάρος κ έτσι 4μιση μηνών ξεκινήσαμε ρυζάλευρο. 1 μέρα έφαγε τη δεύτερη έβγαλε κοκκινίλες κ έτσι σίγουρευτηκαμε για την αλλεργία. Σταματήσαμε τη κρεμα συνέχισα αποκλειστικά τον θηλασμό χωρίς να κόψω τπτ εγω βέβαια κ μπήκαμε κανονικά στις τροφές χωρίς να τη πειραζει κάτι άλλο. 9μηνων πήγαμε σε αλλεργίολογο κ μ είπε αφού θέλω να κόψω τον θηλασμό να της δώσω μέχρι τον χρόνο ΗΑ κ μετά φρέσκο. Κ έτσι έκανα κ δεν ξαναειχε ποτέ θεμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sweetheart12 said:

Κορίτσι μου κ σύ θα τα καταφέρεις μια χαρά! Όλα μπορούμε να τα καταφέρουμε! Κ αν είμαστε εμείς μαχήτριες Εσυ είσαι δίπλα μαχήτρια , σκεψου ποσά πέρασες για να φέρεις το μωράκι αου στον κόσμο! Οπότε μια χαρά θα τα πας κ τώρα ! Μη νομίζεις εγώ κάθε μέρα μαθαίνω ,κ το μωρό κάθε μέρα κάτι καινούριο κάνει κ λέω τι είναι πάλι αυτό κ με πιάνουν τα κλάματα! Κ κυριως γτ δν έχω βοήθεια γτ η μάνα μου ειναι στο νοσοκομείο μήνες τώρα για θέμα υγείας που εχει κ στεναχωριέμαι κ γι αυτό κ που δν μπορεί να ειναι εδώ μαζί μου! Φαντάσου την άλλη βδομάδα θα σαραντησουμε κ ακόμα έχω τα κλάματα κ τα ξεσπάσματα της λοχείας που αλλες έχουν μόνο τις πρώτες μερες! Όμως παίρνω δύναμη από το μωράκι μου κ λέω θα τα καταφέρουμε ! Τπτ δν ακατόρθωτο! 

Περαστικα στη μανουλα σου κοριτσι μου! Πολυ δυσκολο αυτο που περνας, και ξερω οτι η καθε βοηθεια ειναι υπερπολυτιμη αν την εχεις! Και οσο για τα κλαματα... ασε... Εμεις 2.5 μηνων και μερα παρα μερα κλαιω και δεν μπορω να διαχειρηστω με τιποτα τις αποτυχιες με το θηλασμο και που δεν τα καταφερνουμε. Τις προαλλες εκανα ενα ασχημο ξεσπασμα στον αντρα μου, επειδη γενικα ειναι ξερολας και εχει αποψη και για το θηλασμο! Μου λεγε κατι κουλαμαρες και δεν αντεξα, ενοιωθα οτι μου ακυρωνε ολη την προσπαθεια που κανω και ολες τις συμβουλες που μου χει δωσει η συμβουλος θηλασμουν γιατι αυτος ξερει καλυτερα... Και μονο που ειναι αντρας δεν μπορει να ξερει! Δεν εχει καν βυζια που μπορουν να βγαλουν γαλα! Ελεος δηλαδη...  Ειναι απολυτα δικαιολογημενο να αισθανεσαι ετσι, ποσο μαλλον οταν περνας και κατι τετοιο... Και μπραβο σου που βρισκεις δυναμη και θα τα καταφερεις!!!  

Κοριτισα εσεις που θηλαζετε αποκλειστικα και εσεις που εχετε εδραιωσει το θηλασμο, οι θηλες σας εχουν αλλαξει; Γινονται δηλαση καποια.στιγμη σκληρες και μεγαλες; Γιατι εμενα ειναι ακομα μικρες, ροζ και μαλακες, με πονανε ευκολα ακομα και ηδη η μια ειναι ακομα ψιλοερεθισμενη και νοιωθω κατι τσιμπιες, και αναρωτιεμαι μηπως και αυτο δυσκολευει το μωρο να πιασει τωρα που ειναι πλεον 2.5 μηνων, και αν ποτε προκειται να γινουν πιο ανθεκτικες... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2021 at 8:21 ΜΜ, Roulaa@ είπε:

Εμεις αύριο έχουμε παιδίατρο που γίνεται 2μηνων κ θα τη ρωτήσω αλλά εγώ αν δε ξυπνήσει μόνος του τη νύχτα τον ξυπνάω στο 6ωρο ενώ τη μέρα στο 4ωρο. Κ μη φανταστείς όταν λέω τον ξυπνάω γιατί έχει κοιμηθεί τόσες ώρες απλά μπορεί να έχει γκρίνια κ να έχει κοιμηθεί τη μέρα καμία ώρα πριν το 4ωρο. Κ τη νύχτα αν φάει το τελευταίο 10μιση με 11 κ κλαίει μέχρι 12μιση 1 αρα έχουν περάσει κ 2ωρες σίγουρα αυπνος κ αναγκάζομαι να τον ξυπνήσω. Όλα αυτά βέβαια σπάνια γιατί θα σηκωθεί από μόνος του

Κ εμενα απ τις 7 το απόγευμα ξεκινάει γκρίνια κ γίνεται ανυπόφορη μόλις φάει το τελευταίο γεύμα που νυσταζει κ απ τη υπερένταση δε μπορεί να κοιμηθεί. Αυριο γίνεται 2 μηνών. 

Σε νιώθω απόλυτα. Εγω μόνο φόρμουλα δίνω κ εχει 2 εβδομάδες περίπου που κλαίει στο μπουκάλι στα πρώτα 30γρ. Τον βάζω να ρευτει κ μετά με το ζόρι θα πιει αλλά 60γρ το πααααρα πολύ κ κλαίει ασταμάτητα. Γουλιες βέβαια δε βγάζει. Αλλα κάτι γίνεται κ με εμάς. Κ αναρωτιέμαι στην αρχή δε το είχε αυτό γιατί το ξεκίνησε τώρα. Να τον χαλαει το γάλα? Ή η παλινδρομηση έρχεται κ στη πορεία κ δε την είχε απ την γέννηση. Μεγάλο θέμα όλο αυτό. Εμενα τον χαλαρώνει όταν τον βάζω μπρούμυτα στο χέρι μου γιατί τον πονάει κ η κοιλιά μέσα σε όλα αυτά. Ακούγονται τα αέρια πολυ

Ναι το απόγευμα είναι πιο ανήσυχη...Εγω ειχα μεγάλο θέμα με εμετούς και γουλιες πιστεύαμε πως ήταν παλινδρομηση αλλά μου είπε η παιδιατρος πως αν ήταν κατά την διάρκεια που πίνει γάλα θα έχει γκρίνια όπως και ενδιάμεσα στα γεύματα θα είχε παααρααα πολύ γκρίνια...Εγω εχω πάρει μπιμπερο της κικο τα οποία βοηθάνε για τους κολικούς και να μην παίρνουν αέρα δίνω και εγώ φόρμουλα μόνο και μέχρι να πεοσαρμοστουμε είχαμε μεγάλο θέμα!!!Μου είπαν αν έχει ρευτει να την κρατάω 20 λεπτά όρθια και αν όχι 40 βοηθάει πολύ! 

13 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Έχω και εγώ θέμα με παλινδρομήσεις....έχουμε και αλλεργία και πεινουμε υποαλλεργικο...αλλά οι ρουκέτες πάνε σύννεφο...ρουκέτες κανονικες ..δεν ξέρω τι γίνεται...μπορεί να ρεφτει μετά το γεύμα αλλά θα ρεφτει και μετά από καμιά ώρα κανένα δυωρο και βγάζει ακόμα και τότε ..βγάζει και με τον λόξυγκα...γενικά βγάζει ..όσο αφορά το μπάνιο...νομίζω τώρα αρχίζει και ψιλοχαλαρωνει..δύο μισή μηνών είμαστε...γιατί μέχρι τους δύο μήνες ήταν λες και της έδινα red bull και μόνο φτερά που δεν έβγαζε...

Γενικα να χτυπήσω ξυλο έχει μπει ένα πρόγραμμα πλέον...είμαστε δυόμιση μηνών...κοιμάται σερί το βράδυ από τις δέκα μέχρι τις έξι με εφτά η εφταμιση το πρωί ..πίνει γάλα και μετά ξανά κοιμάται μέχρι τις εννιά..μετά την σηκώνω και την πάω στο σαλόνι ..είτε στη φωλιά είτε σε ριλαξ για να φύγουμε από την κούνια που γίνεται ο βραδινος μας ύπνος ..και εκεί γενικά θα κοιμηθεί ..μετά από τρεις ώρες θα φάει ..θα μείνει λίγο ξύπνια θα ξανά κοιμηθεί και πάει λέγοντας...από τις έξι μέχρι τις εννιά συνήθως επικρατεί μια γκρίνια μέχρι που θα την κάνω μπάνιο αλλά εντάξει σε γενικές γραμμές είναι όλα καλά...

Έχω θέμα ρε γαμωτο με τις παλινδρομήσεις...έχουμε αλλεργία και πίνουμε πλέον υποαλλεργικο..αλλά οι ρουκέτες πάνε σύννεφο...ειδικά το πρώτο γεύμα το πρωί μετά τον βραδινό ύπνο το βγάζει ολο...ενώ ρεβετε μετά το γεύμα της κάθε φορά μπορεί να ξανά ρεφτει μετά από δύο ώρες και να ξανά βγάλει ..βγάζει και με τον λόξυγκα...γενικά αν δεν κάνει ρουκέτες ,λίγο λίγο γάλα πάλι θα το βγάζει ...δεν ξέρω τι συμβαίνει...

Και εμείς γενικά έχουμε μπει σε ένα μικρό πρόγραμμα απλά με ανησυχούσε που κοιμόταν και την μέρα αρκετά άλλα από ότι βλέπω είναι φυσιολογικό!!!Την μέρα την βάζω στο ρηλαξ στο γυμναστήριο στο καρότσι τώρα σκέφτομαι να πάρω φωλιά να σου πω την αλήθεια σε έχει βολέψει?? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Penny28 είπε:

Ναι το απόγευμα είναι πιο ανήσυχη...Εγω ειχα μεγάλο θέμα με εμετούς και γουλιες πιστεύαμε πως ήταν παλινδρομηση αλλά μου είπε η παιδιατρος πως αν ήταν κατά την διάρκεια που πίνει γάλα θα έχει γκρίνια όπως και ενδιάμεσα στα γεύματα θα είχε παααρααα πολύ γκρίνια...Εγω εχω πάρει μπιμπερο της κικο τα οποία βοηθάνε για τους κολικούς και να μην παίρνουν αέρα δίνω και εγώ φόρμουλα μόνο και μέχρι να πεοσαρμοστουμε είχαμε μεγάλο θέμα!!!Μου είπαν αν έχει ρευτει να την κρατάω 20 λεπτά όρθια και αν όχι 40 βοηθάει πολύ! 

Και εμείς γενικά έχουμε μπει σε ένα μικρό πρόγραμμα απλά με ανησυχούσε που κοιμόταν και την μέρα αρκετά άλλα από ότι βλέπω είναι φυσιολογικό!!!Την μέρα την βάζω στο ρηλαξ στο γυμναστήριο στο καρότσι τώρα σκέφτομαι να πάρω φωλιά να σου πω την αλήθεια σε έχει βολέψει?? 

Κ συνεχίζεις κ εσύ κανονικό γάλα? Όχι υποαλλεργικό ε? Ναι έτσι μ είπε κ εμένα γενικά θα είχε γκρίνια κ σε όλα τα γεύματα. Θα δούμε πως θα πάει θα τον παρατηρήσω καλύτερα. Σου τρώει ποσότητα? Εμενα 120γρ το περισσότερο ανά 3 4 ώρες. Σήμερα 2 μηνων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...