Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανουλες δεκεμβριου 2021


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Καλά θα κανεις εννοείται εφόσον υπάρχει λόγος! Εύχομαι όλα καλά να πάνε!! Μήπως γνωρίζεις το κόστος της εξέτασης ; Όπως στη β επιπέδου ;

Να πω την αλήθεια δεν ρωτησα. Στο ιδιο κεντρο θα την κανω. Αλλα αποτι μου ειπε ειναι λιγο πιο απλη απο την β επιπεδου! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια τρεις ώρες μετά τον εμβόλιο όλα φυσιολογικά κι ελπίζω να συνεχίσει έτσι!Εντωμεταξυ πείτε μου μόνο εγώ νιώθω σαν τρελή από τις ορμόνες ή είμαι όντως τρελή?Όλα με ενοχλούν δεν τολμάς να μου μιλήσεις.ετσι χωρίς να έχω κάτι συγκεκριμένο.Κι έχω γίνει πολύ πολύ ευαίσθητη.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Catmom ❤️ είπε:

Κορίτσια τρεις ώρες μετά τον εμβόλιο όλα φυσιολογικά κι ελπίζω να συνεχίσει έτσι!Εντωμεταξυ πείτε μου μόνο εγώ νιώθω σαν τρελή από τις ορμόνες ή είμαι όντως τρελή?Όλα με ενοχλούν δεν τολμάς να μου μιλήσεις.ετσι χωρίς να έχω κάτι συγκεκριμένο.Κι έχω γίνει πολύ πολύ ευαίσθητη.

Αχ κι εγώ έτσι!! Αλλά εγώ το έχω από την αρχή, ειδικά τα νεύρα! Όλοι μου λένε πως πάνω από μισή ώρα μαζί μου πλέον καταλήγει σε τσακωμο! Τι να πω, εγω θεωρώ υπερβάλουν όλοι χαχαχα :lol:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eva n said:

Έχω δει το παρκοκρεβατο kiddo play with me νομίζω λέγεται. Παίρνεις και έξτρα στρωματακι και το έχεις και για αργότερα. Θεωρώ πως θα είναι μια χαρά από άποψη χώρου και μεγέθους για το νινακι,  όπως θα ήταν αν το έβαζα αντίστοιχα στην κούνια του απο την αρχή. Το θετικό επίσης με το συγκεκριμένο παρκοκρεβατο είναι ότι κλείνει με τέτοιον τρόπο που γίνεται σαν τσάντα και το παίρνεις όπου θέλεις. Αν πχ θες να πας κάπου διακοπές, έχεις Κρεβατάκι για το μωρό και επίσης λειτουργεί κ για να παίζει όταν μεγαλώσει λίγο ακόμα. Εκεί έχω καταλήξει εγώ. 

Για υπνο μπορει να χρησιμοποιηθει περιπου οπως το λικνο?Μεχρι 5-6 μηνων?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Eva n είπε:

Αχ κι εγώ έτσι!! Αλλά εγώ το έχω από την αρχή, ειδικά τα νεύρα! Όλοι μου λένε πως πάνω από μισή ώρα μαζί μου πλέον καταλήγει σε τσακωμο! Τι να πω, εγω θεωρώ υπερβάλουν όλοι χαχαχα :lol:

Ώρες ώρες νομίζω ότι είμαι παρανοϊκή.Προχθες εκνευρίστηκα κι έβαλα τα κλάματα γιατί ο άντρας έκοψε το σακουλάκι του αλατιού και την ακρουλα δεν την πέταξε στα σκουπίδια και την άφησε στον πάγκο της κουζίνας.Και να κλαίω και να σκέφτομαι δεν είσαι καλά κοπέλα μου θες ψυχίατρο δεν είναι λογικό για την γωνιτσα να κλαίς.Στην αρχή της εγκυμοσύνης είχε αλλάξει πολύ η φωνή μου μίλαγα και φώναζα.εγω δεν το καταλάβαινα.Οσο για τους καυγάδες με τους υπόλοιπους ο παππούς μου μου είπε ένα πράγμα ''Για χάρη του σταυραετου γ@μ@ κι εσύ χελώνα".Ότι και καλά λόγω του μωρου ανέχονται τα νεύρα και βρίσκω πάτημα.χαχαχχαχα

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 50 λεπτά , anoulious είπε:

Για υπνο μπορει να χρησιμοποιηθει περιπου οπως το λικνο?Μεχρι 5-6 μηνων?

Ναι γλυκιά μου. Έχει 2 επίπεδα. Το πανω επίπεδο ειναι μέχρι 6 μηνών ή μέχρι να αρχίσει να σηκώνεται το μπεμπακι που είναι πιο επικίνδυνο. Μετά βγάζεις το πάνω επίπεδο και τοποθετείς το στρώμα στο κάτω, όπως στην κούνια. Εγω σκέφτομαι μέχρι 10 με 12 μηνών να την έχω εκεί και στο δωμάτιο μας. Kiddo by my side λέγεται τελικά.

 

πρίν από 52 λεπτά , Catmom ❤️ είπε:

Ώρες ώρες νομίζω ότι είμαι παρανοϊκή.Προχθες εκνευρίστηκα κι έβαλα τα κλάματα γιατί ο άντρας έκοψε το σακουλάκι του αλατιού και την ακρουλα δεν την πέταξε στα σκουπίδια και την άφησε στον πάγκο της κουζίνας.Και να κλαίω και να σκέφτομαι δεν είσαι καλά κοπέλα μου θες ψυχίατρο δεν είναι λογικό για την γωνιτσα να κλαίς.Στην αρχή της εγκυμοσύνης είχε αλλάξει πολύ η φωνή μου μίλαγα και φώναζα.εγω δεν το καταλάβαινα.Οσο για τους καυγάδες με τους υπόλοιπους ο παππούς μου μου είπε ένα πράγμα ''Για χάρη του σταυραετου γ@μ@ κι εσύ χελώνα".Ότι και καλά λόγω του μωρου ανέχονται τα νεύρα και βρίσκω πάτημα.χαχαχχαχα

Χαχαχαχα κι εγώ το ίδιο νομίζω ότι δεν με εκνεύριζαν ποτέ ξανά τόσο πολύ όλοι και όλα. Ελπίζω να περάσει μετά την γέννα και να μην μας μείνει κουσούρι :lol:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω κορίτσια μάλλον θα πάρω δανεικό λίκνο γιατι δεν ξερω κατά πόσο θα με βολέψει... υπάρχει ενδεχόμενο να μετακομισουμε και οι χώροι θα είναι πιο μικροί στο καινούργιο και έτσι δεν ξερω αν θα χωράει στο δωμάτιο μας... φωλιτσα θα πάρουμε κι εμείς σίγουρα! Τις έχω ερωτευθεί!!! 

Εμένα κάθε πρωί βάζει ο μπαμπάς του το χέρι του στην κοιλιά μου και κλωτσαει σαν τρελός ο μικρος! Ζητησα από τον άντρα μου να μου βαζει αυτός κρέμα κάπου καπου στην κοιλιά γιατι ετσι καταλαβαινει το άγγιγμα του μπαμπά! Και έτσι περνει μέρος κάπως και αυτός σε αυτό το ταξίδι της εγκυμοσύνης!! 

 Επίσης έχω κάνει άπειρες λίστες με το τι θα χρειαστώ, τι παίρνω σιγα σιγα και τι μου φέρνουν... με το τι θα βάλω στη βαλίτσα του μαιευτηρίου, για να έχω ένα μπούσουλα!

  • Μου αρέσει 2

Lilypie Angel and Memorial tickers

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Kaity8 είπε:

Εγω κορίτσια μάλλον θα πάρω δανεικό λίκνο γιατι δεν ξερω κατά πόσο θα με βολέψει... υπάρχει ενδεχόμενο να μετακομισουμε και οι χώροι θα είναι πιο μικροί στο καινούργιο και έτσι δεν ξερω αν θα χωράει στο δωμάτιο μας... φωλιτσα θα πάρουμε κι εμείς σίγουρα! Τις έχω ερωτευθεί!!! 

Εμένα κάθε πρωί βάζει ο μπαμπάς του το χέρι του στην κοιλιά μου και κλωτσαει σαν τρελός ο μικρος! Ζητησα από τον άντρα μου να μου βαζει αυτός κρέμα κάπου καπου στην κοιλιά γιατι ετσι καταλαβαινει το άγγιγμα του μπαμπά! Και έτσι περνει μέρος κάπως και αυτός σε αυτό το ταξίδι της εγκυμοσύνης!! 

 Επίσης έχω κάνει άπειρες λίστες με το τι θα χρειαστώ, τι παίρνω σιγα σιγα και τι μου φέρνουν... με το τι θα βάλω στη βαλίτσα του μαιευτηρίου, για να έχω ένα μπούσουλα!

Είναι τέλειο που καταλαβαίνουν και τον μπαμπά σιγά σιγά :wub: εγω λίστα έχω κάνει μόνο για τα πράγματα που είναι να αγορασω, για το μαιευτήριο δεν έχω ξεκινήσει καν τις σκέψεις, νιώθω ότι είναι τόσο μακριά και ταυτόχρονα τόσο κοντά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Catmom ❤️ είπε:

Ρώτησα κι εγώ τον γιατρό μου αν η επόμενη εξέταση είναι η Doppler αλλά μου είπε ότι μου κάνει κάθε μήνα γιατί έχει πιστοποίηση και το ελέγχει.Αυχενικη,β επιπέδου και Doppler το ζητάνε οι γιατροί που δεν έχουν πιστοποίηση και παραπέμπουν σε εμβρυολογους ή γυναικολόγους που ξέρουν για να καταλάβουν τι εξέταση πρέπει να γίνει.Σε κάθε ραντεβού μου κάνει μετρήσεις στο έμβρυο,κοιτάζει πλακούντα και τις μητριαιες αρτηριες.Εμενα μου παίρνει 50 ευρώ.Εσενα ο γυναικολόγος θα στη κάνει ή εμβρυολογος?Αν στη κάνει ο γυναικολόγος σου λογικά θα είναι φθηνότερα.

Ο γυναικολόγος την κάνει αλλά παίρνει όπως σε κάθε επισκεψη , τουλάχιστον στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχε κάποια διαφορα στα λεφτά.. δεν πήρε παραπάνω.. τώρα που θα πάω αυτήν την εβδομάδα θα κάνω μια ερώτηση!!


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Ο γυναικολόγος την κάνει αλλά παίρνει όπως σε κάθε επισκεψη , τουλάχιστον στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχε κάποια διαφορα στα λεφτά.. δεν πήρε παραπάνω.. τώρα που θα πάω αυτήν την εβδομάδα θα κάνω μια ερώτηση!!

Ε δεν νομίζω να σου πάρει τότε παραπάνω.Μας ξεπουπουλιασαν!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, Eva n είπε:

Είναι τέλειο που καταλαβαίνουν και τον μπαμπά σιγά σιγά :wub: εγω λίστα έχω κάνει μόνο για τα πράγματα που είναι να αγορασω, για το μαιευτήριο δεν έχω ξεκινήσει καν τις σκέψεις, νιώθω ότι είναι τόσο μακριά και ταυτόχρονα τόσο κοντά.

Κι εμένα μου φαίνεται ότι έχουμε πολύ καιρο ακόμα μπροστά μας! Αλλά θα τα παίρνω σιγά σιγά μη μου φανούν μαζεμένα τα έξοδα! Κορίτσια όσες πήρατε φωλιτσα, από που πηρατε; και επίσης καθισματάκι αυτοκινήτου εγω θα πάρω ανεξάρτητο από το καροτσι, να είναι από 0-36 kg και ψάχνω να εχει πιστοποίηση αλλα δεν έχω καταλήξει ακόμα, σκέφτομαι μήπως εκανα χαζομάρα που δεν πήρα αυτό που είναι μαζί με το καροτσι, αλλα αυτά είναι μέχρι 9kg και μετά θα θέλουμε άλλο κάθισμα. 


Lilypie Angel and Memorial tickers

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Μάλλον στο παρκοκρεβατο θα καταλήξω.. Ναι εννοείται 2 επιπεδων κ να ανοίγει η μία πλευρά.. 

@anoulious η άδεια είναι 56 μέρες πριν την ΠΗΤ αλλά έχω κ κπς μέρες δικές μου κρατημενες κ λέω να βάλω κ 10 μερες αναρρωτική... Κουράστηκα πια! Δλδ κ ο τελευταίος μήνας με δυσκολία θα βγει.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kaity8 είπε:

Κι εμένα μου φαίνεται ότι έχουμε πολύ καιρο ακόμα μπροστά μας! Αλλά θα τα παίρνω σιγά σιγά μη μου φανούν μαζεμένα τα έξοδα! Κορίτσια όσες πήρατε φωλιτσα, από που πηρατε; και επίσης καθισματάκι αυτοκινήτου εγω θα πάρω ανεξάρτητο από το καροτσι, να είναι από 0-36 kg και ψάχνω να εχει πιστοποίηση αλλα δεν έχω καταλήξει ακόμα, σκέφτομαι μήπως εκανα χαζομάρα που δεν πήρα αυτό που είναι μαζί με το καροτσι, αλλα αυτά είναι μέχρι 9kg και μετά θα θέλουμε άλλο κάθισμα. 

Της lorelli φωλιτσα πήρα από το ίντερνετ 3 σε 1.φωλιτσα- θηλασμού- εγκυμοσύνης.Καθισματακι αυτοκινήτου μας έδωσαν και είναι αποσπώμενο.Ειναι και το λεγόμενο αυγό και καθισματακι.Ξεκινα λίγο λίγο γιατί πραγματικά εμάς που μας έχουν δώσει σχεδόν τα πάντα και ψωνίζουμε ρούχα και αναλώσιμα ήδη μας έχουν φύγει ένα σωρό λεφτα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kaity8 είπε:

Κι εμένα μου φαίνεται ότι έχουμε πολύ καιρο ακόμα μπροστά μας! Αλλά θα τα παίρνω σιγά σιγά μη μου φανούν μαζεμένα τα έξοδα! Κορίτσια όσες πήρατε φωλιτσα, από που πηρατε; και επίσης καθισματάκι αυτοκινήτου εγω θα πάρω ανεξάρτητο από το καροτσι, να είναι από 0-36 kg και ψάχνω να εχει πιστοποίηση αλλα δεν έχω καταλήξει ακόμα, σκέφτομαι μήπως εκανα χαζομάρα που δεν πήρα αυτό που είναι μαζί με το καροτσι, αλλα αυτά είναι μέχρι 9kg και μετά θα θέλουμε άλλο κάθισμα. 

Εγώ φωλίτσα είχα πάρει από κιντο που είναι στρωματακι με πλεξούδα γύρω γυρω( ακόμα την έχει) κ με είχε βολέψει γιατί είναι μεγάλη κ άνετη! Μέχρι 6 μηνών χωρούσε η μικρή που είναι κ ψηλό παιδάκι για την ηλικία της.. κ επίσης μετά έβγαλα την πλεξούδα κ την έχω μέχρι κ σήμερα στα κάγκελα στο κρεβατακι της!! 
Οσο για κάθισμα αυτοκινήτου εμείς πήραμε της inglesina με περιστρεφόμενη βάση που είναι από 0.. τώρα σκέφτομαι αυτό να το κρατήσω για το μωρό και να πάρω καινούριο στην «μεγάλη» που να μπορώ να το χρησιμοποιήσω μέχρι ακόμα μεγαλύτερα κιλά! Βέβαια , είχα διαβάσει ότι τους πρώτους μήνες καλό θα είναι τα μωράκια να είναι στο αβγό κ όχι στο κάθισμα για την σπονδυλική τους στήλη! Βέβαια δεν ξέρω τι ισχύει α γιατί τα καθίσματα που είναι από 0 έχουν πολλούς μειωτες κ μαξιλαράκια κ πιστεύω πως για να έχουν πιστοποίηση δεν γίνεται να μην επιτρέπεται!! Άμα μάθω κάτι θα το γράψω! Πάντως της μικρής μου το είχαμε πάρει γύρω στους 5-6 μήνες γιατί σταμάτησε να χωράει στο αβγό.. κ από τότε κάθεται!

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kaity8 said:

Κι εμένα μου φαίνεται ότι έχουμε πολύ καιρο ακόμα μπροστά μας! Αλλά θα τα παίρνω σιγά σιγά μη μου φανούν μαζεμένα τα έξοδα! Κορίτσια όσες πήρατε φωλιτσα, από που πηρατε; και επίσης καθισματάκι αυτοκινήτου εγω θα πάρω ανεξάρτητο από το καροτσι, να είναι από 0-36 kg και ψάχνω να εχει πιστοποίηση αλλα δεν έχω καταλήξει ακόμα, σκέφτομαι μήπως εκανα χαζομάρα που δεν πήρα αυτό που είναι μαζί με το καροτσι, αλλα αυτά είναι μέχρι 9kg και μετά θα θέλουμε άλλο κάθισμα. 

Εμεις δεν εχουμε δει τιποτα απολυτως, δεν εχουμε ρωτησει κανενα φιλο για τιποτα,το μονο που εψαξε ο συζυγος ειναι για ξεχωριστο καθισματακι αυτοκινητου γιατι εχει ψυχωση με την ασφαλεια και του αρεσε(εψαξε και crash test κλπ) το cybex Aton M i size &base M i size(isofix).Νομιζω ειναι ομως για 0-13kg. Απο ο,τι καταλαβα προφανως τα πιο εξειδικευμενα για καθε ηλικια ειναι καλυτερα απο ενα που ειναι για πολλα χρονια ηλικιας του παιδιου.

3 hours ago, Catmom ❤️ said:

Της lorelli φωλιτσα πήρα από το ίντερνετ 3 σε 1.φωλιτσα- θηλασμού- εγκυμοσύνης.Καθισματακι αυτοκινήτου μας έδωσαν και είναι αποσπώμενο.Ειναι και το λεγόμενο αυγό και καθισματακι.Ξεκινα λίγο λίγο γιατί πραγματικά εμάς που μας έχουν δώσει σχεδόν τα πάντα και ψωνίζουμε ρούχα και αναλώσιμα ήδη μας έχουν φύγει ένα σωρό λεφτα

Η φωλιτσα της lorelli ειναι πολυ μεγαλη?Καπου διαβασα αυτο σαν μοναδικο μειονεκτημα.Οτι πιανει σχεδον οσο ενας διθεσιος καναπες!Βγαινει το καλυμμα?Πλενεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...