Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Eflenew είπε:

      Δε ξερει γιατι παιρνω αρνητικες ή χαμηλές δεδομένου οτι αυτη και 2 προηγουμενες ειναι με δανεικα και με αριστο ενδονητριο. Εχω κάνει έλεγχο μικροβιώματος και θεραπεια, υστεροσκοπησείς, εχω κάνει όλες τις εξετάσεις σε αιματολόγο, εχω ελέγξει θρομβοφιλία, εχουμε ελέγξει ορμόνες, έχουμε ελέγξει σπέρμα (οξειδωτικό στρες & καλλιέργεια για μικρόβιο). Δευτέρα....θα φανεί...ουφ!

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες δεκεμβριου 2021


Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσια! Και εμείς θα παμε αυτη τη βδομαδα για χρωματα για το δωματιο αλλα επειδη δουλευω σε αυτο το δωμάτιο το καθυστερουμε λιγο! Και εγω γκρι ροζ νομιζω το θελω! Είναι και ολο το σπιτι μας γκρι αποχρωσεις οποτε θα ταιριαζει! 

Πηγα χθες ενδοκρινολογο μου είπε να μην ανησυχω, να κανω 2 μετρήσεις την ημερα και να μην κάνω υπερβολες για να δουμε αν με ανεβαζει η οχι κατι περαν του γλυκου. Εγω και σε λιγο ραντεβού με τον διατροφολογο μας να με βοηθησει στο τι να φαω και θα δουμε ενα δεκαημερο πως θα παει! Εχω και εγω αυριο την δευτερη δόση του εμβολιου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Catmom ❤️ περαστικά!!! Ναι ασε με το redbull είχα έρωτα εθισμό..σχεδόν κάθε μέρα στη δουλειά :rolleyes:

@Agapakiii απο τότε που είπε ο γιατρός ότι η εξέταση γλυκόζης ήταν οκ ανοιξα τη μερέντα του κιλού!!:tongue:

@Ranoula τελεια!!!να το περιορίσεις κ με έλεγχο ολα θα ναι μια χαρα!!

Να σας φτιάξω τρελα τωρα;;;;εχτες έφαγα μελομακαροναααααα!!!!:x

Έλα καλημερααα!!!Σήμερα τραγουδάω...αυριο που έχω εξετάσεις αιματολογικες θα κλαιω με τον αιματοκρίτη!!!:-D

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Foux είπε:

@Catmom ❤️ περαστικά!!! Ναι ασε με το redbull είχα έρωτα εθισμό..σχεδόν κάθε μέρα στη δουλειά :rolleyes:

@Agapakiii απο τότε που είπε ο γιατρός ότι η εξέταση γλυκόζης ήταν οκ ανοιξα τη μερέντα του κιλού!!:tongue:

@Ranoula τελεια!!!να το περιορίσεις κ με έλεγχο ολα θα ναι μια χαρα!!

Να σας φτιάξω τρελα τωρα;;;;εχτες έφαγα μελομακαροναααααα!!!!:x

Έλα καλημερααα!!!Σήμερα τραγουδάω...αυριο που έχω εξετάσεις αιματολογικες θα κλαιω με τον αιματοκρίτη!!!:-D

Μελομακαρονααααα;;;; Αχχχχ τι μου έκανες τώρα χτυπησες φλέβα!! Τα λατρευωωωωω!! ❤️❤️❤️
 

κοριτσια τα νέα μου από τον γιατρό είναι μια χαρά!! Το καρδιοτοκογραφημα ήταν άψογο!Η μικρούλα μας μεγάλωσε κ έφτασε τα 1800γρμ.η θέση της είναι καλή, ο τράχηλος πολύ καλός κ αυτός , απλά λίγο προσοχή με την μικρή να μην κουράζομαι πολύ για να μην έχουμε κανένα απρόοπτο! Θα με ξανά δει στις 2 εβδομάδες , πλέον θα έχουμε πιο συχνή παρακολούθηση!

  • Μου αρέσει 3

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Foux είπε:

@Catmom ❤️ περαστικά!!! Ναι ασε με το redbull είχα έρωτα εθισμό..σχεδόν κάθε μέρα στη δουλειά :rolleyes:

@Agapakiii απο τότε που είπε ο γιατρός ότι η εξέταση γλυκόζης ήταν οκ ανοιξα τη μερέντα του κιλού!!:tongue:

@Ranoula τελεια!!!να το περιορίσεις κ με έλεγχο ολα θα ναι μια χαρα!!

Να σας φτιάξω τρελα τωρα;;;;εχτες έφαγα μελομακαροναααααα!!!!:x

Έλα καλημερααα!!!Σήμερα τραγουδάω...αυριο που έχω εξετάσεις αιματολογικες θα κλαιω με τον αιματοκρίτη!!!:-D

Πλάκα μας κάνεις τώρα?που τα βρήκες.που τα αγόρασες.ειχε και κουραμπιέδες?

1 hour ago, Agapakiii είπε:

Μελομακαρονααααα;;;; Αχχχχ τι μου έκανες τώρα χτυπησες φλέβα!! Τα λατρευωωωωω!! ❤️❤️❤️
 

κοριτσια τα νέα μου από τον γιατρό είναι μια χαρά!! Το καρδιοτοκογραφημα ήταν άψογο!Η μικρούλα μας μεγάλωσε κ έφτασε τα 1800γρμ.η θέση της είναι καλή, ο τράχηλος πολύ καλός κ αυτός , απλά λίγο προσοχή με την μικρή να μην κουράζομαι πολύ για να μην έχουμε κανένα απρόοπτο! Θα με ξανά δει στις 2 εβδομάδες , πλέον θα έχουμε πιο συχνή παρακολούθηση!

Μπράβο κοπέλα μου❤️❤️Μεγαλώνουν οι ψυχουλες μας!Ναι τώρα κάθε εβδομάδα θα έχουμε ε?Πωπω πέρασε ο καιρός κορίτσια

5 ώρες πρίν, Ranoula είπε:

Καλημέρα κοριτσια! Και εμείς θα παμε αυτη τη βδομαδα για χρωματα για το δωματιο αλλα επειδη δουλευω σε αυτο το δωμάτιο το καθυστερουμε λιγο! Και εγω γκρι ροζ νομιζω το θελω! Είναι και ολο το σπιτι μας γκρι αποχρωσεις οποτε θα ταιριαζει! 

Πηγα χθες ενδοκρινολογο μου είπε να μην ανησυχω, να κανω 2 μετρήσεις την ημερα και να μην κάνω υπερβολες για να δουμε αν με ανεβαζει η οχι κατι περαν του γλυκου. Εγω και σε λιγο ραντεβού με τον διατροφολογο μας να με βοηθησει στο τι να φαω και θα δουμε ενα δεκαημερο πως θα παει! Εχω και εγω αυριο την δευτερη δόση του εμβολιου. 

Μπορεί κάθε φορά να τραβάμε άγχος αλλά τουλάχιστον είναι όλα πταίσματα!Μπράβο ❤️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Agapakiii είπε:

Μελομακαρονααααα;;;; Αχχχχ τι μου έκανες τώρα χτυπησες φλέβα!! Τα λατρευωωωωω!! ❤️❤️❤️
 

κοριτσια τα νέα μου από τον γιατρό είναι μια χαρά!! Το καρδιοτοκογραφημα ήταν άψογο!Η μικρούλα μας μεγάλωσε κ έφτασε τα 1800γρμ.η θέση της είναι καλή, ο τράχηλος πολύ καλός κ αυτός , απλά λίγο προσοχή με την μικρή να μην κουράζομαι πολύ για να μην έχουμε κανένα απρόοπτο! Θα με ξανά δει στις 2 εβδομάδες , πλέον θα έχουμε πιο συχνή παρακολούθηση!

Μπράβο τελεια η μικρή σου...τέλεια κ εσύ.. 

Κ εγώ κορίτσια έχω λυσσάξει για αλκοόλ το μόνο που μου έχει λείψει.. μπύρα κρασί ρακί πωω...ρακί με μεζέ να γίνει χαμός...έχω πει με την αδερφή μου όταν μπορώ να πιω θα πάμε να γίνουμε κροκόδειλοι...

Καλησπέρα κ απο μένα.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

@natassaki2006 Χαχαχαχ κροκοδειλοιι!!!Χαχαχαχ

Κορίτσια δήλωσα συμμετοχή σε σεμινάριο θηλασμού!!!Σήμερα 7 το απόγευμα με μαια!!!Αχ πολυ χαρηκα!!μέσω υπολογιστή εννοειται!!Ανυπομονώ!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια μου! 

2 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Μελομακαρονααααα;;;; Αχχχχ τι μου έκανες τώρα χτυπησες φλέβα!! Τα λατρευωωωωω!! ❤️❤️❤️
 

κοριτσια τα νέα μου από τον γιατρό είναι μια χαρά!! Το καρδιοτοκογραφημα ήταν άψογο!Η μικρούλα μας μεγάλωσε κ έφτασε τα 1800γρμ.η θέση της είναι καλή, ο τράχηλος πολύ καλός κ αυτός , απλά λίγο προσοχή με την μικρή να μην κουράζομαι πολύ για να μην έχουμε κανένα απρόοπτο! Θα με ξανά δει στις 2 εβδομάδες , πλέον θα έχουμε πιο συχνή παρακολούθηση!

Τι ωραία νέα αγαπακι, τέλειααααα είναι η μπεμπουλα σου! ❤ 

Πήγαμε κι εμείς στον γιατρό. 30η εβδομάδα 1828γρ η μπέμπα. Λίγο μεγάλη μας είπε ο γιατρός και πρέπει να κάνουμε λίγη δίαιτα για να μην πάρει τόσο πολύ μέχρι την γέννα. Αχ κι εσείς τώρα μιλάτε για μελομακάρονα και κουραμπιέδεεεες, πως θα αντέξω κορίτσια μου 2 μήνες;; όλα κομμένα είπε :( κάνουμε και λίγες συσπασεις οπότε ξεκούρασηηηη! 

Εγω πάντως θέλω απεγνωσμένα να πιω έναν καφέ με τσιγάρο ρε κοριτσια!!! @Catmom ❤️ όπως το λες οσο περνάει ο καιρός τόσο πιο πολύ το θέλωωωω! Και να κοιμηθώ μπρούμυτα :lol: 

πρίν από 45 λεπτά , Foux είπε:

@natassaki2006 Χαχαχαχ κροκοδειλοιι!!!Χαχαχαχ

Κορίτσια δήλωσα συμμετοχή σε σεμινάριο θηλασμού!!!Σήμερα 7 το απόγευμα με μαια!!!Αχ πολυ χαρηκα!!μέσω υπολογιστή εννοειται!!Ανυπομονώ!!!

Για πες πληροφορίες κορίτσι μήπως κάνουμε κι εμείς κανένα :wub:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Για όσα κοριτσια θέλουν κ προλαβαίνουν για σήμερα..στέλνετε μηνυμα στην μαία στο instagram στο motherie.birth.beyond για να δηλώσετε συμμετοχή στο σημερινό!!Δεν ξέρω πότε θα κάνει επόμενο!!Είναι 15 ευρω να ξέρετε!!Για εμάς τις άσχετες πιστευω θα αξίζει!! Έχει πολύ ωραιο προφίλ με χρήσιμες πληροφορίες!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια! Τι ωραία νέα!! Μ αρέσει να σας διαβάζω που κάνετε τα δωμάτια των μωρών και τις αγορές! Εγώ ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα!!! Χαχαχαα θα γεννήσω και θα βάλω ροζ του μπέμπη που έχω από την κόρη μου!!

Εμενα μου έχει λείψει (πέρα από γλυκά παγωτά που δεν τρώω για να μην ανεβεί το ζαχαρο) ένας Καφες που δεν πίνω από τότε που έμαθα ότι είμαι έγκυος, καθώς και ένα ποτό που έχω να πιω αλκοόλ από τον Γενάρη του 20… τότε έμαθα ότι είμαι έγκυος στην κόρη μου και μετά λόγω θηλασμού δεν είχα πιει ποτό… νομίζω έτσι και πιω μια γουλιά κρασί θα πέσω κάτω από τη ζαλάδα…:D:D

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κ από εμένα κορίτσια! Από αύριο βγαίνω σε αναρρωτική.. Πόση χαρά εχω! Αν κ έχω να παραδώσω κτ αλλά οκ.. Θα το κάνω εντός της εβδομάδας χωρίς πίεση! Σαν να ηρέμησε το μέσα μου όμως! 

Σήμερα πήγαμε κ στη γιατρό! Είμαι 27 εβδομάδων ακριβώς.. Το αγοράκι μας είναι 1280 γρ. Δν περίμενα να έχει πάρει τόσο βάρος! 

Σχετικά με τα φαγητά που σας έλειψαν.. Εμένα το καλοκαίρι μου έλειψε ένα κοκτειλακι!! Λίγο να ξεφύγει κ το μυαλό.. Γύρο έχω φάει 3-4 φορές.. Κ ελληνικό πίνω σχεδόν κάθε μέρα.. Ξέρω ότι επιτρέπεται.. Η γιατρός μου είπε ότι μπορεί να πίνω ό, τι καφέ θέλω αλλά εγώ επέλεξα να πίνω μόνο ελληνικό! Μου έλειψε βέβαια ένας καπουτσίνο! Εσείς δν πίνετε τπτ;; 

Τα μαλλιά μου μόνο όλο λέω θα τα βάψω τον επόμενο μήνα κ ακόμα δν πήρα την απόφαση.. Ισως δν τα βάψω μέχρι να γεννήσω! Ξέρω ότι κπ γιατροί είναι αρνητικοί κ λέω αντε ας μην έχω κ κτ επιπλέον να σκέφτομαι! Ρώτησα κ τον κομμωτή μου κ μου λέει αν το σκέφτεσαι άστο, μην το κάνεις! Κ με επηρέασε κάπως κ αυτός! Τεσπα.. Θα δούμε! 

Αα.. @Fouxπως ήταν το σεμινάριο;;; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πίνω ντεκαφεινε !

On 5/10/2021 at 12:32 ΠΜ, Catmom ❤️ είπε:

Με γεια σας κορίτσι μου.Να τα χαρείτε ❤️ φαγούρα έχω κι εγώ συχνά και βάζω την κρεμουλα για τις θηλές της frezyderm εναλλακτικά βαμβάκι με χλιαρό χαμομηλι.Εχουν σκουρυνει και είναι φυσιολογικό και προς το κέντρο της θηλής είναι ελάχιστα κόκκινες κι εμένα.Μην αγχώνεσαι βάλε κρεμουλα.

Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύουν την εγκυμοσύνη και τον τοκετό αλλά τι να κάνουμε δλδ?Να πεινάσουμε?χαχαχχα.Ηδη έχουμε στερηθεί.Παντως αν ισχύει αυτό που λένε ότι αν λιγουρευτει κάτι η έγκυος και ξυθει εκείνη την ώρα,θα βγει σαν σημαδακι το φαγητό στο παιδί τότε το δικό μου θα βγει τσελεμεντές.αχχαχαχα

Πλάκα πλάκα τι φαγητά έχετε στερηθεί κι έχετε πεθυμησει?Εμένα ας πούμε μου λείπουν πολύ τα αλλαντικά.Οχι ότι έτρωγα πριν αλλά τώρα είναι που είναι απαγορευτικά και τα θέλω.επισης όλα αυτά τα υγιεινά κοκορέτσια και σπληναντερα.χαχαχαχ Και μια μερίδα γύρο κορίτσια.

 

Ο γύρος γιατί δεν κάνει ;; Ας μπορούσα εγώ να φάω πιτα κ μια χαρά θα έτρωγα κ γύρο χαχα!  Απ ότι καταλαβαίνω μαλλον είμαι η πιο στερημένη εδώ χαχαχα! Υπομονή 2,5 μήνες ακόμα έχω παραγγείλει ποικιλία γλυκών κ αλμυρών στον άντρα μου :p

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Αγγελίνα είπε:

Καλησπέρα κ από εμένα κορίτσια! Από αύριο βγαίνω σε αναρρωτική.. Πόση χαρά εχω! Αν κ έχω να παραδώσω κτ αλλά οκ.. Θα το κάνω εντός της εβδομάδας χωρίς πίεση! Σαν να ηρέμησε το μέσα μου όμως! 

Σήμερα πήγαμε κ στη γιατρό! Είμαι 27 εβδομάδων ακριβώς.. Το αγοράκι μας είναι 1280 γρ. Δν περίμενα να έχει πάρει τόσο βάρος! 

Σχετικά με τα φαγητά που σας έλειψαν.. Εμένα το καλοκαίρι μου έλειψε ένα κοκτειλακι!! Λίγο να ξεφύγει κ το μυαλό.. Γύρο έχω φάει 3-4 φορές.. Κ ελληνικό πίνω σχεδόν κάθε μέρα.. Ξέρω ότι επιτρέπεται.. Η γιατρός μου είπε ότι μπορεί να πίνω ό, τι καφέ θέλω αλλά εγώ επέλεξα να πίνω μόνο ελληνικό! Μου έλειψε βέβαια ένας καπουτσίνο! Εσείς δν πίνετε τπτ;; 

Τα μαλλιά μου μόνο όλο λέω θα τα βάψω τον επόμενο μήνα κ ακόμα δν πήρα την απόφαση.. Ισως δν τα βάψω μέχρι να γεννήσω! Ξέρω ότι κπ γιατροί είναι αρνητικοί κ λέω αντε ας μην έχω κ κτ επιπλέον να σκέφτομαι! Ρώτησα κ τον κομμωτή μου κ μου λέει αν το σκέφτεσαι άστο, μην το κάνεις! Κ με επηρέασε κάπως κ αυτός! Τεσπα.. Θα δούμε! 

Αα.. @Fouxπως ήταν το σεμινάριο;;; 

Εγω απο καφέ παραδόξως δεν το ζητάω..Ενώ πριν την εγκυμοσύνη δεν τη πάλευα χωρις καφε!!!που κ που πινω κανενα γαλλικό η δυο γουλιές απο τον καφέ του άντρα μου!!

Το σεμινάριο πολυ καλο!!!Ξεδιαλυνα πολλά πράγματα στο μυαλό μου..για κάποια δεν είχα ιδεα η αλλα τα ήξερα αλλιως!!Γενικα πολυ παραπληροφορηση επικρατεί!!Έμεινα πολυ ευχαριστημενη,η μαια φουλ πρόθυμη να εξηγήσει τα πάντα!!Αν εμενα Αθήνα σιγουρα θα πηγαινα να την βρω..Όσες έχετε ανάγκη να μάθετε πραγματα να παρακολουθησετε σεμιναριο σίγουρα..Ειδικά εμείς τα κορίτσια που ειναι το πρώτο κ δεν ξέρουμε τι μας περιμενει!!Κ καταλαβα τελικά πως όταν έχεις γνώσεις πανω σε ενα αντικείμενο τοτε οι υπόλοιποι δεν εκμεταλλεύονται την άγνοια σου!!Πχ. Δεν υπάρχουν παντού οι κατάλληλες μαιες που θα είναι πρόθυμες να σου εξηγήσουν κ να σου δώσουν λυσεις κ ετσι με τη πρωτη ευκαιρία θα σου πουν ότι δεν μπορείς η ότι δεν εχεις γάλα!!Όταν όμως εισαι προετοιμασμένη κ ξερεις τι σου γινεται μπορεις κ αντιμετωπίζεις την οποιαδήποτε κατασταση,να απαντας όπως πρέπει κ δεν σε τρομοκρατούν χωρις λογο!!Αυτά απο εμένα!!Μόλις ξάπλωσα κ παλεύω με τις καουρες μου!!χαχαχαχα!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Aircondition είπε:

Εγώ πίνω ντεκαφεινε !

Ο γύρος γιατί δεν κάνει ;; Ας μπορούσα εγώ να φάω πιτα κ μια χαρά θα έτρωγα κ γύρο χαχα!  Απ ότι καταλαβαίνω μαλλον είμαι η πιο στερημένη εδώ χαχαχα! Υπομονή 2,5 μήνες ακόμα έχω παραγγείλει ποικιλία γλυκών κ αλμυρών στον άντρα μου :p

Για ρώτησε τον γιατρό σου για τον ντεκαφεινε… νομίζω ότι προτιμούν να πίνεις έναν κανονικό παρά ντεκαφεινε. Εγώ δεν πίνω από άποψη. Όμως μου είχε πει ο γιατρός μου αν θέλω να πίνω έναν κανονικό τη μέρα. Στην κόρη μου τον είχα κόψει μέχρι που γύρισα στη δουλειά. όταν ήταν περίπου 10 μηνών ξανά ήπια… Δεν ξέρω για την περίοδο της εγκυμοσύνης, αλλά για τον θηλασμό ο ντεκαφεινε είναι απαγορευτικός. Στον θηλασμό τρως και πίνεις από όλα εκτός αν κάτι αποδεδειγμένα πειράζει το μωρό. Απαγορευτικά είναι ο ντεκαφεινε, το αλκοολ και το κάπνισμα. Για το αλκοόλ και το κάπνισμα υπάρχουν τρόποι να γίνουν. Υπάρχει πίνακας δηλαδή που σου λέει ανάλογα με το βάρος της μητέρας και το ποσοστό αλκοολ που ήπιε μέσα σε πόση ώρα θα έχει καθαρίσει ο οργανισμός της ώστε να ξανά θηλάσει με ασφάλεια. Μεγαλώνοντας δηλ το παιδί λίγο που δεν έχει ανάγκη τη συνεχή επαφή, μπορείς μετά από τον θηλασμό να πιεις ένα ελαφρύ ποτακι και όταν ξαναέρθει η ώρα να ξανά θηλάσεις με ασφάλεια. Εγώ βέβαια είχα βολεύτει με τις μπίρες χωρίς αλκοόλ που επιτρέπονται στον θηλασμό. Με το κάπνισμα επίσης πρέπει να θηλάσεις μετά από κάποια ώρα όπως επίσης να προσεχεις να μη μυρίζουν τα ρούχα σου όταν θα πάρεις το μωρό αγκαλιά, όμως αυτό δεν το έχω ψάξει παραπάνω γιατί δε Μ ενδιέφερε.
 

Υπάρχει μια μαία που έχει κάνει βίντεο τα σεμινάρια θηλασμού και είχα βοηθηθεί πολύ από το YouTube . Θα βρω το λινκ και θα σας το βάλω οποία θέλει να την παρακολουθήσει. Επίσης, καλό είναι οποία θέλει να ενημερωθεί και έχει Facebook να κάνει αίτηση σε ομάδες θηλασμού που υπάρχουν ανάλογα με την περιοχή της. Έχουν αρχεία που μιλάνε γι τα πάντα. Το να περιμένεις, πως μπορείς να διαχειριστείς ότι προκύψει σχετικά με τον θηλασμό κλπ. Όταν ενημερωθεί κάποιος σωστα, ειναι δύσκολο να το χάσει γιατί όντως πολλοί επαγγελματίες υγείας κατευθύνουν τις μητέρες προς το ξενο αμέσως χωρίς να υπάρχει λόγος και χάνεται ο θηλασμός. 
 

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ 40 ΜΕΡΕΣ ΑΝΝΑ ΠΑΤΣΟΥΡΟΥ. 
αυτό είναι στο YouTube. Είναι πολύ βοηθητική αυτή η μαία. Με βοήθησε πολύ αυτό το σεμινάριο. (Δεν είχα ιδέα πως να επισυνάψω κατ ευθείαν το λινκ…χαχαχα)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Τον εχω ρωτήσει , ντεκαφεινε μου είπε μπορείς να πίνεις . Ευχαριστούμε για το βιντεο!!! Θα το δω 

3 ώρες πρίν, Angelinaki είπε:

Για ρώτησε τον γιατρό σου για τον ντεκαφεινε… νομίζω ότι προτιμούν να πίνεις έναν κανονικό παρά ντεκαφεινε. Εγώ δεν πίνω από άποψη. Όμως μου είχε πει ο γιατρός μου αν θέλω να πίνω έναν κανονικό τη μέρα. Στην κόρη μου τον είχα κόψει μέχρι που γύρισα στη δουλειά. όταν ήταν περίπου 10 μηνών ξανά ήπια… Δεν ξέρω για την περίοδο της εγκυμοσύνης, αλλά για τον θηλασμό ο ντεκαφεινε είναι απαγορευτικός. Στον θηλασμό τρως και πίνεις από όλα εκτός αν κάτι αποδεδειγμένα πειράζει το μωρό. Απαγορευτικά είναι ο ντεκαφεινε, το αλκοολ και το κάπνισμα. Για το αλκοόλ και το κάπνισμα υπάρχουν τρόποι να γίνουν. Υπάρχει πίνακας δηλαδή που σου λέει ανάλογα με το βάρος της μητέρας και το ποσοστό αλκοολ που ήπιε μέσα σε πόση ώρα θα έχει καθαρίσει ο οργανισμός της ώστε να ξανά θηλάσει με ασφάλεια. Μεγαλώνοντας δηλ το παιδί λίγο που δεν έχει ανάγκη τη συνεχή επαφή, μπορείς μετά από τον θηλασμό να πιεις ένα ελαφρύ ποτακι και όταν ξαναέρθει η ώρα να ξανά θηλάσεις με ασφάλεια. Εγώ βέβαια είχα βολεύτει με τις μπίρες χωρίς αλκοόλ που επιτρέπονται στον θηλασμό. Με το κάπνισμα επίσης πρέπει να θηλάσεις μετά από κάποια ώρα όπως επίσης να προσεχεις να μη μυρίζουν τα ρούχα σου όταν θα πάρεις το μωρό αγκαλιά, όμως αυτό δεν το έχω ψάξει παραπάνω γιατί δε Μ ενδιέφερε.
 

Υπάρχει μια μαία που έχει κάνει βίντεο τα σεμινάρια θηλασμού και είχα βοηθηθεί πολύ από το YouTube . Θα βρω το λινκ και θα σας το βάλω οποία θέλει να την παρακολουθήσει. Επίσης, καλό είναι οποία θέλει να ενημερωθεί και έχει Facebook να κάνει αίτηση σε ομάδες θηλασμού που υπάρχουν ανάλογα με την περιοχή της. Έχουν αρχεία που μιλάνε γι τα πάντα. Το να περιμένεις, πως μπορείς να διαχειριστείς ότι προκύψει σχετικά με τον θηλασμό κλπ. Όταν ενημερωθεί κάποιος σωστα, ειναι δύσκολο να το χάσει γιατί όντως πολλοί επαγγελματίες υγείας κατευθύνουν τις μητέρες προς το ξενο αμέσως χωρίς να υπάρχει λόγος και χάνεται ο θηλασμός. 
 

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ 40 ΜΕΡΕΣ ΑΝΝΑ ΠΑΤΣΟΥΡΟΥ. 
αυτό είναι στο YouTube. Είναι πολύ βοηθητική αυτή η μαία. Με βοήθησε πολύ αυτό το σεμινάριο. (Δεν είχα ιδέα πως να επισυνάψω κατ ευθείαν το λινκ…χαχαχα)

Τον έχω ρωτήσει , ντεκαφεινε μου είπε μπορείς να πίνεις. Ευχαριστούμε για το βίντεο θα το δω !!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...