Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες δεκεμβριου 2021


Recommended Posts

5 hours ago, Agapakiii said:

Κορίτσι εγώ στην πρώτη είχα πάρει καλού κακού να υπάρχει της avent και ακόμα με αυτά πίνει μας βόλεψαν πολύ! Κ τώρα θα πάρω για την μικρούλα, καθώς δε θα θηλασω ! Οποτε θεωρώ καλού κακού καλό είναι να υπάρχει 1 μπιμπερό έστω στο σπίτι κ μετά βλέπεις ανάλογα άμα χρειαστούν κ αλλα παίρνεις στην πορεία !

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Και εγω κοιτουσα και της avent..

2 hours ago, Chris❤️ said:

Εγώ πήρα της avent ένα σετ με δύο μικρά δύο μεγάλα. (από σκρουτζ) Σίγουρα θέλω να θηλασω όπως έκανα και με το πρώτο μωρό αλλά επειδή στην μικρή για ένα δίμηνο δυσκολεύτηκα λίγο και είχα θήλαστρο θυμάμαι ότι είχα χρειαστεί πέρα από του θήλαστρου και κάνα δυο ακόμα μπιμπερό. Τα avent γενικά έχουν θηλή πολύ κοντινή με την θηλή μας και είναι εύκολη η εναλλαγή από στήθος σε μπιμπερό. 

Ευχαριστω.Για πειτε υπαρχει καποιο "μοντελο"της avent που προτεινετε?Που να μην σαμποταρει το θηλασμο?Γυαλινα?Αν παρω ενα για την αρχη μηπως χρειαστει να προτιμησω μεγαλο ή μικρο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 57 λεπτά , anoulious είπε:

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Και εγω κοιτουσα και της avent..

Ευχαριστω.Για πειτε υπαρχει καποιο "μοντελο"της avent που προτεινετε?Που να μην σαμποταρει το θηλασμο?Γυαλινα?Αν παρω ενα για την αρχη μηπως χρειαστει να προτιμησω μεγαλο ή μικρο?

Λένε πως γενικά τα γυάλινα είναι καλύτερα και λόγω υλικού κ επειδή αν χρειαστεί να κρυώσεις γαλατάκι κρυώνει πιο γρήγορα στο γυαλί παρά στο πλαστικό.. για μέγεθος θεωρώ με μικρό είσαι οκ, γιατί παίρνουν μέχρι αρκετά μλ κ επίσης ίσως να μην το χρειαστείς καν γενικά.. οποτε ένα μικρό για να μην ξοδευεσαι είναι εντάξει.. έχω ακούσει και για της dr brown που είναι κ αυτά κοντά στη θηλή κ έχει σύστημα που κρατάει τον «αέρα» κ έτσι αποφεύγονται οι κολικοι.. απλά το αναφέρω καθώς είναι πιο εξειδικευμένο κ θεωρώ δεν αξιζει εξ αρχής να έχεις κάτι τέτοιο εφόσον ο κύριος στόχος σου είναι ο θηλασμός ! Με ένα μικρό της αβεντ θα είσαι καλυμμένη :)


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια τι κάνετε?Έχει καμία θέμα με αιματοκρίτη?Έκανα τις τελευταίες αιματολογικές κι έπεσε κι άλλο σε σχέση με τις προηγούμενες κι ενώ έχω αυξήσει τον σιδηρο.Απο 32 πήγε 29.Με αγχωνει αυτό με την γέννα λίγο.Εχω ακούσει ένα σωρό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Catmom ❤️ είπε:

Κοριτσάκια τι κάνετε?Έχει καμία θέμα με αιματοκρίτη?Έκανα τις τελευταίες αιματολογικές κι έπεσε κι άλλο σε σχέση με τις προηγούμενες κι ενώ έχω αυξήσει τον σιδηρο.Απο 32 πήγε 29.Με αγχωνει αυτό με την γέννα λίγο.Εχω ακούσει ένα σωρό.

Σε ποια εβδομάδα τις έκανες τις εξετάσεις; Και εμένα είχε πέσει αρκετά και μου έδωσε σίδηρο αλλά τώρα δεν έχω μετρήσει ακόμα να δω τι γίνεται και παρατηρώ ότι συνεχώς νιώθω κουρασμένη και νυστάζω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Catmom ❤️ είπε:

Κοριτσάκια τι κάνετε?Έχει καμία θέμα με αιματοκρίτη?Έκανα τις τελευταίες αιματολογικές κι έπεσε κι άλλο σε σχέση με τις προηγούμενες κι ενώ έχω αυξήσει τον σιδηρο.Απο 32 πήγε 29.Με αγχωνει αυτό με την γέννα λίγο.Εχω ακούσει ένα σωρό.

Έλα εδώ η παθουσα!!!αιματοκριτης Μόλις εμεινα εγκυος κατέβαινε σταθερά 2 μονάδες τον μήνα αλλα ο  σίδηρος μου φουλ!!Παιρνω τον πιο μεγαλο σίδηρο ferosanol λέγεται 2 την μερα!!Πλακώσου κ εσυ στο μοσχάρι παντως!!τρωω σιγουρα 2 φορες τη βδομαδα!!Με έστειλε Κ σε αιματολογο ο γιατρος μου γιατί ενώ είναι φυσιολογικό να πέφτει στην διάρκεια της εγκυμοσύνης μου είπε κανονικα επρεπε να ανεβαίνει τωρα στον ογδοο!!Έκανα κ εκει εξετάσεις τωρα ειμαι στο 30 Κ εγώ αλλα μου είπε η αιματολογος ειμαι οκ με τα νούμερα που είδε!!Πάντως μου είπε ότι δεν είναι κάτι τραγικό!!το μωρό δεν επηρεάζεται καθολου!!Απλώς εάν κατέβαινε αρκετά θα βάζαμε σίδηρο ενδοφλέβια για να γίνει πληρη απορρόφηση κ αυτο μονο για να μην χρειαστεί μετάγγιση σε περίπτωση που χάσεις πολυ αίμα στην γεννα,ειδικά εαν γινει καισαρικη!!Μην αγχώνεσαι καθόλου εγω ειμαι απο τον 4ο-5ο με αιματοκρίτη 28!Αφού μου τα εξήγησαν ετσι τωρα ειμαι οκ δεν το σκέφτομαι καθολου!!ολα προλαμβανονται!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Ydroxoos76 είπε:

Σε ποια εβδομάδα τις έκανες τις εξετάσεις; Και εμένα είχε πέσει αρκετά και μου έδωσε σίδηρο αλλά τώρα δεν έχω μετρήσει ακόμα να δω τι γίνεται και παρατηρώ ότι συνεχώς νιώθω κουρασμένη και νυστάζω.

Χθες τις έκανα.Ημουν 33+4.Οι προηγούμενες ήταν τον Αύγουστο.Απο τον Αύγουστο μου αύξησε τον σιδηρο.Διαβαζα ότι τώρα κανονικά θα έπρεπε να ανεβαίνει.

πρίν από 12 λεπτά , Foux είπε:

Έλα εδώ η παθουσα!!!αιματοκριτης Μόλις εμεινα εγκυος κατέβαινε σταθερά 2 μονάδες τον μήνα αλλα ο  σίδηρος μου φουλ!!Παιρνω τον πιο μεγαλο σίδηρο ferosanol λέγεται 2 την μερα!!Πλακώσου κ εσυ στο μοσχάρι παντως!!τρωω σιγουρα 2 φορες τη βδομαδα!!Με έστειλε Κ σε αιματολογο ο γιατρος μου γιατί μου είπε κανονικα επρεπε να ανεβαίνει τωρα στον ογδοο!!Έκανα κ εκει εξετάσεις τωρα ειμαι στο 30 Κ εγώ αλλα μου είπε η αιματολογος ειμαι οκ με τα νούμερα που είδε!!Πάντως μου είπε ότι δεν είναι κάτι τραγικό!!το μωρό δεν επηρεάζεται καθολου!!Απλώς εάν κατέβαινε αρκετά θα βάζαμε σίδηρο ενδοφλέβια για να γίνει πληρη απορρόφηση κ αυτο μονο για να μην χρειαστεί μετάγγιση σε περίπτωση που χάσεις πολυ αίμα στην γεννα,ειδικά εαν γινει καισαρικη!!Μην αγχώνεσαι καθόλου εγω ειμαι απο τον 4ο-5ο με αιματοκρίτη 28!Αφού μου τα εξήγησαν ετσι τωρα ειμαι οκ δεν το σκέφτομαι καθολου!!ολα προλαμβανονται!!

Μάλλον πρέπει να ξαναρχίσω το κρέας.Το περιόρισα πολύ στην εγκυμοσύνη και ειδικά το μοσχάρι.Σιδηρο ενδοφλέβια έχω ξαναβάλει φαντάσου πριν πέντε έξι χρόνια γιατί έχω από παλιά μια μικρή σιδηροπενικη αναιμία.Δευτερα που έχω γιατρό θα το συζητήσω να δω μήπως ξαναβάλω.Ολες του αίματος ήταν λίγο χαμηλές.Ευτυχως όλα τα άλλα ήταν καλά Δόξα τον Θεό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Agapakiii said:

Λένε πως γενικά τα γυάλινα είναι καλύτερα και λόγω υλικού κ επειδή αν χρειαστεί να κρυώσεις γαλατάκι κρυώνει πιο γρήγορα στο γυαλί παρά στο πλαστικό.. για μέγεθος θεωρώ με μικρό είσαι οκ, γιατί παίρνουν μέχρι αρκετά μλ κ επίσης ίσως να μην το χρειαστείς καν γενικά.. οποτε ένα μικρό για να μην ξοδευεσαι είναι εντάξει.. έχω ακούσει και για της dr brown που είναι κ αυτά κοντά στη θηλή κ έχει σύστημα που κρατάει τον «αέρα» κ έτσι αποφεύγονται οι κολικοι.. απλά το αναφέρω καθώς είναι πιο εξειδικευμένο κ θεωρώ δεν αξιζει εξ αρχής να έχεις κάτι τέτοιο εφόσον ο κύριος στόχος σου είναι ο θηλασμός ! Με ένα μικρό της αβεντ θα είσαι καλυμμένη :)

Μπηκα και τα ειδα λιγο τωρα.Μαλλον αν αποφασισω για αρχη να αγορασω ενα avent ειδα οτι αλλαζεις τις θηλες?Δηλαδη ενα natural avent γυαλινο που ειδα λεει 1 μηνων συν.Για βρεφακια καλυτερες ειναι οι θηλες αργης ροης και για να μην σαμποταρεις το θηλασμο?Αχ κινεζικα μου φαινονται..

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , anoulious είπε:

Μπηκα και τα ειδα λιγο τωρα.Μαλλον αν αποφασισω για αρχη να αγορασω ενα avent ειδα οτι αλλαζεις τις θηλες?Δηλαδη ενα natural avent γυαλινο που ειδα λεει 1 μηνων συν.Για βρεφακια καλυτερες ειναι οι θηλες αργης ροης και για να μην σαμποταρεις το θηλασμο?Αχ κινεζικα μου φαινονται..

Ναι ναι ακριβώς έχει ειδικές για βρεφακια που είναι 0+  Αν δεν κάνω λάθος.. είναι αργής ροής και στην ουσία ρουφάει το μωρό όσο θέλει.. όπως κάνει κ με το στήθος.. κ έτσι βοηθάει να μην πνίγεται κιόλας άμα του έρθει μεγάλη ποσότητα γάλατος κ δεν σαμποτάρει τον θηλασμό ο οποίος θέλει «ρουφηγμα» κ προσπάθεια από το μικρουλι!!

  • Μου αρέσει 2

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

@anoulious ασε εμενα να δεις!!!Αφού οταν μάζευα τα ρουχαλάκια του μωρου λεω στον σύζυγό τι δουλειά έχουν  αυτα τα μωρουδιακα σπιτι μας;;;σημερα πειραματιζοταν με το καρότσι πως κουμπωνει ξεκουμπωνει κ μου λέει τι κάνουμε μωρε εμεις με αυτα;;;χαχαχαχα!!!

  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Foux είπε:

@anoulious ασε εμενα να δεις!!!Αφού οταν μάζευα τα ρουχαλάκια του μωρου λεω στον σύζυγό τι δουλειά έχουν  αυτα τα μωρουδιακα σπιτι μας;;;σημερα πειραματιζοταν με το καρότσι πως κουμπωνει ξεκουμπωνει κ μου λέει τι κάνουμε μωρε εμεις με αυτα;;;χαχαχαχα!!!

Αχ κι εμείς δεν το πιστεύουμε ότι θα έχουμε ένα μωρό εδώ μαζί μας!❤️ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και από μένα γλυκιες μανούλες!!!

Πήγα κ εγώ στο γιατρό την Πέμπτη ήμουν 30 εβδομάδων ακριβώς.μια χαρά ο αντρουλης ασυχαστος δεν μπορούσαμε Να τον μετρήσουμε.1600γρ.ολα καλά και τωραψεχω το doppler 1η Νοεμβρίου.

Μου είπε να κάνω το εμβόλιο γρίπης αλλά όχι κοκκύτη.δεν ξέρω γτ.κσι θα πάω κ εγώ για εξετάσεις την Τρίτη να δω που βρισκόμαστε.

Την τελευταία φορά ο αιματοκρίτης στο 34.πριν ένα μήνα.ειχε πέσει κ εμένα πριν 3 μήνες στο 30 αλλά ξανανεβηκε.κ εγώ 2 φορές τη βδομάδα μοσχαρι.αλλα προσπαθώ όταν πίνω το σίδηρο 2 φορές τη μέρα νσ κρατώ 2 ώρες πριν κ μετά μακρυα τα γαλακτοκομικά κ να παίρνω μαζί κάτι με βιταμίνη c.νομιζω έπαιξε το ρόλο του.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, natassaki2006 είπε:

Καλημέρα και από μένα γλυκιες μανούλες!!!

Πήγα κ εγώ στο γιατρό την Πέμπτη ήμουν 30 εβδομάδων ακριβώς.μια χαρά ο αντρουλης ασυχαστος δεν μπορούσαμε Να τον μετρήσουμε.1600γρ.ολα καλά και τωραψεχω το doppler 1η Νοεμβρίου.

Μου είπε να κάνω το εμβόλιο γρίπης αλλά όχι κοκκύτη.δεν ξέρω γτ.κσι θα πάω κ εγώ για εξετάσεις την Τρίτη να δω που βρισκόμαστε.

Την τελευταία φορά ο αιματοκρίτης στο 34.πριν ένα μήνα.ειχε πέσει κ εμένα πριν 3 μήνες στο 30 αλλά ξανανεβηκε.κ εγώ 2 φορές τη βδομάδα μοσχαρι.αλλα προσπαθώ όταν πίνω το σίδηρο 2 φορές τη μέρα νσ κρατώ 2 ώρες πριν κ μετά μακρυα τα γαλακτοκομικά κ να παίρνω μαζί κάτι με βιταμίνη c.νομιζω έπαιξε το ρόλο του.. 

Μια χαρά ο μπεμπακος!Εμβόλιο κοκκυτη σε ποιον μήνα κάνουν?Δεν μου ανέφερε καθόλου ο γιατρός!Και της γρίπης ήθελα να κάνω αλλά δεν έχει περάσει μήνας από το εμβόλιο του κοβιντ.

Κορίτσια για οποίες είστε το ίδιο παλαβές με εμένα σας παραθέτω ένα σάιτ που έχει 240 πάνες pampers premium care στα 29 ευρώ Site για πανες

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου έχω γράψει εδώ και 3 ώρες αλλά δεν εμφανίζεται το σχόλιο μου. Το έχει κάνει και σε κάποια άλλη αυτό;

6 ώρες πρίν, natassaki2006 είπε:

Καλημέρα και από μένα γλυκιες μανούλες!!!

Πήγα κ εγώ στο γιατρό την Πέμπτη ήμουν 30 εβδομάδων ακριβώς.μια χαρά ο αντρουλης ασυχαστος δεν μπορούσαμε Να τον μετρήσουμε.1600γρ.ολα καλά και τωραψεχω το doppler 1η Νοεμβρίου.

Μου είπε να κάνω το εμβόλιο γρίπης αλλά όχι κοκκύτη.δεν ξέρω γτ.κσι θα πάω κ εγώ για εξετάσεις την Τρίτη να δω που βρισκόμαστε.

Την τελευταία φορά ο αιματοκρίτης στο 34.πριν ένα μήνα.ειχε πέσει κ εμένα πριν 3 μήνες στο 30 αλλά ξανανεβηκε.κ εγώ 2 φορές τη βδομάδα μοσχαρι.αλλα προσπαθώ όταν πίνω το σίδηρο 2 φορές τη μέρα νσ κρατώ 2 ώρες πριν κ μετά μακρυα τα γαλακτοκομικά κ να παίρνω μαζί κάτι με βιταμίνη c.νομιζω έπαιξε το ρόλο του.. 

Τέλειοοο το νινί σου Νατασσακι! ❤❤

 

4 ώρες πρίν, Catmom ❤️ είπε:

Μια χαρά ο μπεμπακος!Εμβόλιο κοκκυτη σε ποιον μήνα κάνουν?Δεν μου ανέφερε καθόλου ο γιατρός!Και της γρίπης ήθελα να κάνω αλλά δεν έχει περάσει μήνας από το εμβόλιο του κοβιντ.

Κορίτσια για οποίες είστε το ίδιο παλαβές με εμένα σας παραθέτω ένα σάιτ που έχει 240 πάνες pampers premium care στα 29 ευρώ Site για πανες

Νομίζω πως το χρονικό περιθώριο από εμβόλιο σε εμβόλιο είναι δύο εβδομάδες, έτσι μου είχε πει ο γιατρός μου όταν τον ρώτησα για το εμβόλιο του κοβιντ. 

Εγω πήρα babylino το μηνιαίο πακέτο με 200 πάνες στα 18 ευρώ. Σε όποιο ιντερνετικο κατάστημα με πάνες τα ψάξεις έχουν την ίδια τιμή πάνω κάτω. 

Κορίτσια πήρα κι εγώ σήμερα τις εξετάσεις μου και ενώ όταν είχα κάνει καμπύλη μου είχε βγει πιο κάτω από τα φυσιολογικά στις εξετάσεις που έκανα χθες το ζαχαρο είναι στο 100!!!! Πως γίνεται αυτό;;;

Έκανα αντιγραφή την απάντηση μου και την ξαναέβαλα, δεν ξέρω γιατί δεν έχει ανέβει η προηγούμενη. Ίσως ανέβει αργότερα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Catmom ❤️ είπε:

Κοριτσάκια τι κάνετε?Έχει καμία θέμα με αιματοκρίτη?Έκανα τις τελευταίες αιματολογικές κι έπεσε κι άλλο σε σχέση με τις προηγούμενες κι ενώ έχω αυξήσει τον σιδηρο.Απο 32 πήγε 29.Με αγχωνει αυτό με την γέννα λίγο.Εχω ακούσει ένα σωρό.

Κορίτσι μου εγώ είχα θέμα στη πρώτη 29 και εγώ. Όλα καλά όμως γέννησα φυσιολογικα. Τώρα στην 2η έχω πάλι 29 και είμαι ακόμα αρχές 5ου. Μην αγχώνεσαι. Με το καλό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καναμε καρδιοτοκογραφο!!!το αναποδο το παιδι κοιμοταν!!αν είναι δυνατόν!!!!έκατσα μια ωρα σχεδόν μου φέρανε χυμό κ ξύπνησε προς το τέλος!!Μετά πήγαμε γιατρό κ δεν σταματούσε με τίποτα να το μετρήσει!!!ανάποδο ρε το τοξοτακι!!!Γενικά πάντως ολα καλα τα είδαμε, μεγαλωνει τρελα, έφτασε κοριτσια 2.400 :shock::shock::shock: σημερα κλείσαμε 33 βδομαδες!!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...