Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

Όνομα μωρού και προβλήματα


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

γιατι υπαρχουν ανθρωποι που εχουν μεγαλωσει απαλλαγμενοι απο το αισθημα υποχρεωσης ως προς τους γονεις τους και που δεν νιωθουν πως το να δωσουν το ονομα αυτων στο παιδι τους ειναι τροπος εκφρασης της εκτιμησης και της ευγνωμοσυνης .. φιλικα παντα... καθε ανθρωπος σκεφτεται και δρα αλλιως.. για μενα αυτο που περιγραφεις πχ δεν ειναι οτι πιο ομορφο κι ουτε με κανει να νιωθω οπως λες... θεωρω πολυ σημαντικοτερο να χει το παιδι μας ενα ονομα που κανει εμας ως οικογενεια ευτυχισμενους και μας αρεσει κι απαλλαγμενο απο ιστοριες προγονων και συσχετισμους..που δυστυχως πολλες φορες επιφερουν αδυναμιες,προστριβες και διαφορετικες συμπεριφορες απο τους παππουδες.. αποψη μου ειναι το παιδι μου να εχει το δικο του ονομα και τη δικη του ιστορια.. αλλα ξαναλεω καθενας οπως νιωθει.

συμφωνω απολυτα...αν ειναι δυνατον να αλλαζει η αντιμετωπιση προς ενα παιδι και τους γονεις του,απο τους παππουδες λογω ενος ονοματος...!αυτο κ μονο δειχνει πολλα για τον χαρακτηρα και τον τροπο που σκεφτεται κανεις...εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει και δεν μου κολλαει καθολου...ασυλληπτες μικροπρεπειες μπροστα στο θαυμα μιας νεας ζωης... ελπιζω καποτε να απαλλαγουμε απο τετοια συμπλεγματα.

Σεβαστή η άποψη σου...αλλά ούτε εγώ το βλέπω σαν υποχρέωση...σαν ένα μεγάλο δώρο αγάπης το βλέπω...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Παφιτ είπε:

 μίλησα με πάτερ και μου είπε να βγαλω το όνομα μόνο του πεθερού αλλά εγώ νιώθω ασεβής προς τον Θεό έτσι θέλω να τον ευχαριστήσω καπως έμπρακτα.. να είσαι καλά πάντως ειδικά για την κατανόηση  

Λουλουδενια μου καλή είχες ξαναγράψει και με άλλον λογαριασμό για το ίδιο θέμα και τότε σ απάντησα και τώρα να σ συμπληρώσω...

Βλέπω ότι ακόμα προβληματίζεται ενω μίλησες με τον πνευματικό και σε καθοδήγησε... θα έπρεπε να ειχε ηρεμήσει η ψυχή σου!!

Νοιωθις ασεβης προς τον Θεο λες??? Γτ δεν νοιώθουμε ασεβεις προς τον Θεο καθημερινα??? Ο Θεος για να τον ευχαριστούμε εμπρακτα θέλει να τηρούμε τον λόγο του, να προσευχόμαστε, να μετανοουμε να εξομολογουμαστε να κοινωνουμε και να τον δοξολογουμε για όλα τα θαύματα του (θαύμα είναι ακόμα και που έχεις και έχουμε σύζυγό δίπλα μας).. τι από όλα αυτά κάνουμε?? Απλως δίνουμε ένα όνομα και εφησυχαζομαστε??? Για μια ζωή πρέπει να ειμαστε ευγνώμονες και να Τον ευχαριστούμε οδηγώντας τα παιδιά μας στην εκκλησία στον Θεό... Διάβασε κάνεις μας έστω μια φορά το ευαγγέλιο?? Ερωτω εσενα και εμενα!! Διάβασε τον λόγο του Κυρίου??? Δίνουμε ένα όνομα και νομίζουμε ότι ξοφλησαμε για το θαύμα που ζησαμε??? Μήπως να δούμε τα πράγματα πιο σφαιρικά... μηπως ολοι και εγω και εσυ και ολοι πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό?? Εγώ σίγουρα πάντως!!! Σε σταγονίτσα μην σου πω... Επειδή είμαστε ψευδοπιστοι αν υπάρχει λέξη τετοια.. ασχολούμαστε με ένα όνομα μέχρι να βαπτιστεί το παιδί αλλά στη  καθημερινοτητα ΕΜΠΡΑΚΤΑ για τον Αγιο τι κάνουμε??? Ο καθένας μας!!! όχι μόνο εσυ.... Τιποτα φαντάζομαι... Δίνουμε ένα όνομα και από εκεί και πέρα το χάος... Εκκλησία δεν πατάμε έχει κορονοιο.. δεν κοινωνουμε μην κολλησουμε... Και ο Άγιος βλέπει αυτά και νομίζεις θυμώνει με το όνομα?? Ευχαριστιέται άμα τον τιμας δίνοντας το όνομα του...  Αλλά άμα βλέπει τη  κατάντια μας μαραζώνει τι και αν δώσαμε όνομα αν το ατιμουμε εμείς οι ίδιες και δεν ζουμε χριστιανικα παρα μονο επιφανειακα και δεν οδηγούμε τα παιδιά μας στον Κύριο Ημών.. 

Αμήν...

Υγ: δεν σε στόχευω ούτε σε κατηγορω... εγω μια τροφη προς σκέψη σου δινω για το δίλλημα σου!! εφόσον επικαλείσαι τον Θεό και τη  Παναγία όπως ανέφερες σε θεωρώ Χριστιανή Ορθόδοξη... είμαστε όμως Χριστιανοί Ορθόδοξοι?? Ομολογούμε καθημερινά την πίστη μας?? Εγω παντως μονο ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ειμαι!!! ΕΜΠΡΑΚΤΑ δεν είμαι σίγουρα!!!Ο νοών νοειτω!! 

Υγ2: να στο πω και λαϊκά: πάει ένας άνθρωπος και δίνει ελεημοσύνη σε έναν άλλον άνθρωπο που έχει αναγκη. Συνήθως εκεί κοντά στα Χριστούγεννα όλοι οι καλοθελητές για το χαμόγελο του παιδιού για τον άστεγο του δρόμου για τον συγγενή για τον φίλο.... Και τη  υπόλοιπη χρόνια αυτος ο άνθρωπος αυτός κοσμάρα... Δηλαδή την  υπόλοιπη χρόνια η πίστη του η αγάπη του για τον συνάνθρωπο ο Χριστός που είναι στην καρδιά του που πήγαν?? Κοιμήθηκαν??? Κάθε μέρα κάθε μήνα πρέπει να νοιαζόμαστε για τους άλλους και όχι να νοιώθουμε λύπηση στις γιορτές αυτούς που έχουν ανάγκη... την βοήθεια μας τη  χρειάζονται κάθε μηνα όχι όταν νοιώθουμε τύψεις!! Δεν ειπα εγω να μην βοηθησουμε εστω τα Χριστούγεννα..  Βεβαίως και να βοηθήσουμε αλλά έμπρακτα με πράξεις βεβαίως βεβαίως.. Όχι με μια κινηση μια φορά το χρόνο και μετα νοιώθουμε ευσεβείς προς τον Θεο και τελειοι βεβαιως βεβαιως!! Υποκριτες ειμαστε!!! Επιφανειακοι..!!! Δεν προτείνω να μην δώσεις όνομα Αγίου!! Ίσα ίσα εγώ αν κάνω κορίτσι το έχω τάξει στην Αγία Ειρήνη της Λέσβου και δεν θα σκάσω για το όνομα της μάνα μου (η πεθερά και ο πεθερός έχουν ίδιο όνομα και ακούστηκε!)

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, enjoy είπε:

Λουλουδενια μου καλή είχες ξαναγράψει και με άλλον λογαριασμό για το ίδιο θέμα και τότε σ απάντησα και τώρα να σ συμπληρώσω...

Βλέπω ότι ακόμα προβληματίζεται ενω μίλησες με τον πνευματικό και σε καθοδήγησε... θα έπρεπε να ειχε ηρεμήσει η ψυχή σου!!

Νοιωθις ασεβης προς τον Θεο λες??? Γτ δεν νοιώθουμε ασεβεις προς τον Θεο καθημερινα??? Ο Θεος για να τον ευχαριστούμε εμπρακτα θέλει να τηρούμε τον λόγο του, να προσευχόμαστε, να μετανοουμε να εξομολογουμαστε να κοινωνουμε και να τον δοξολογουμε για όλα τα θαύματα του (θαύμα είναι ακόμα και που έχεις και έχουμε σύζυγό δίπλα μας).. τι από όλα αυτά κάνουμε?? Απλως δίνουμε ένα όνομα και εφησυχαζομαστε??? Για μια ζωή πρέπει να ειμαστε ευγνώμονες και να Τον ευχαριστούμε οδηγώντας τα παιδιά μας στην εκκλησία στον Θεό... Διάβασε κάνεις μας έστω μια φορά το ευαγγέλιο?? Ερωτω εσενα και εμενα!! Διάβασε τον λόγο του Κυρίου??? Δίνουμε ένα όνομα και νομίζουμε ότι ξοφλησαμε για το θαύμα που ζησαμε??? Μήπως να δούμε τα πράγματα πιο σφαιρικά... μηπως ολοι και εγω και εσυ και ολοι πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό?? Εγώ σίγουρα πάντως!!! Σε σταγονίτσα μην σου πω... Επειδή είμαστε ψευδοπιστοι αν υπάρχει λέξη τετοια.. ασχολούμαστε με ένα όνομα μέχρι να βαπτιστεί το παιδί αλλά στη  καθημερινοτητα ΕΜΠΡΑΚΤΑ για τον Αγιο τι κάνουμε??? Ο καθένας μας!!! όχι μόνο εσυ.... Τιποτα φαντάζομαι... Δίνουμε ένα όνομα και από εκεί και πέρα το χάος... Εκκλησία δεν πατάμε έχει κορονοιο.. δεν κοινωνουμε μην κολλησουμε... Και ο Άγιος βλέπει αυτά και νομίζεις θυμώνει με το όνομα?? Ευχαριστιέται άμα τον τιμας δίνοντας το όνομα του...  Αλλά άμα βλέπει τη  κατάντια μας μαραζώνει τι και αν δώσαμε όνομα αν το ατιμουμε εμείς οι ίδιες και δεν ζουμε χριστιανικα παρα μονο επιφανειακα και δεν οδηγούμε τα παιδιά μας στον Κύριο Ημών.. 

Αμήν...

Υγ: δεν σε στόχευω ούτε σε κατηγορω... εγω μια τροφη προς σκέψη σου δινω για το δίλλημα σου!! εφόσον επικαλείσαι τον Θεό και τη  Παναγία όπως ανέφερες σε θεωρώ Χριστιανή Ορθόδοξη... είμαστε όμως Χριστιανοί Ορθόδοξοι?? Ομολογούμε καθημερινά την πίστη μας?? Εγω παντως μονο ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ειμαι!!! ΕΜΠΡΑΚΤΑ δεν είμαι σίγουρα!!!Ο νοών νοειτω!! 

Υγ2: να στο πω και λαϊκά: πάει ένας άνθρωπος και δίνει ελεημοσύνη σε έναν άλλον άνθρωπο που έχει αναγκη. Συνήθως εκεί κοντά στα Χριστούγεννα όλοι οι καλοθελητές για το χαμόγελο του παιδιού για τον άστεγο του δρόμου για τον συγγενή για τον φίλο.... Και τη  υπόλοιπη χρόνια αυτος ο άνθρωπος αυτός κοσμάρα... Δηλαδή την  υπόλοιπη χρόνια η πίστη του η αγάπη του για τον συνάνθρωπο ο Χριστός που είναι στην καρδιά του που πήγαν?? Κοιμήθηκαν??? Κάθε μέρα κάθε μήνα πρέπει να νοιαζόμαστε για τους άλλους και όχι να νοιώθουμε λύπηση στις γιορτές αυτούς που έχουν ανάγκη... την βοήθεια μας τη  χρειάζονται κάθε μηνα όχι όταν νοιώθουμε τύψεις!! Δεν ειπα εγω να μην βοηθησουμε εστω τα Χριστούγεννα..  Βεβαίως και να βοηθήσουμε αλλά έμπρακτα με πράξεις βεβαίως βεβαίως.. Όχι με μια κινηση μια φορά το χρόνο και μετα νοιώθουμε ευσεβείς προς τον Θεο και τελειοι βεβαιως βεβαιως!! Υποκριτες ειμαστε!!! Επιφανειακοι..!!! Δεν προτείνω να μην δώσεις όνομα Αγίου!! Ίσα ίσα εγώ αν κάνω κορίτσι το έχω τάξει στην Αγία Ειρήνη της Λέσβου και δεν θα σκάσω για το όνομα της μάνα μου (η πεθερά και ο πεθερός έχουν ίδιο όνομα και ακούστηκε!)

Αχ τι ωραία τα λες...καλά ενώ πιστεύουμε όλοι οικογεννειακως, σε σχέση με την γραμμή της εκκλησίας δεν συμφωνώ παντα κ θεωρώ ότι οι χριστιανοί δεν είναι οι καλύτεροι πιστοί της θρησκείας τους ίσως σε αυτό απέτυχε η εκκλησία μας ( το λέω με πραγματικό ενδιαφέρον..δεν γίνεται ο Ιησούς να συγχωρέσε κ να δέχτηκε την πόρνη κ ο Παππάς να σηκώνει το φρύδι στο άκουσμα του πολιτικού γάμου..νομίζω είναι πλέον μια διαφορετική θρησκεία αυτό το πράμα).και έχω τόσο ανάγκη να βρίσκομαι στην ζεστασιά της εκκλησίας μέσα με τους ψαλμούς κ τα θιμιαματα της να ακούμε τον λόγο του κυρίου .το παιδί μου το μεγάλο το κοινωνουσα ακόμα κ ενώ νοσηλευόταν με Ανοσοκαταστολή κ το θεωρώ βάλσαμο...αλλά το ξαναλέω τοσυστημα της θρησκείας μας απετυχε..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 23/11/2021 at 3:18 ΜΜ, Παφιτ είπε:

Έχω απορία σε τέτοιες περιπτώσεις γράφουμε και τα δύο στο ληξιαρχείο και απλά τον φωνάζουμε με το πρώτο ? 

Καλημερα.στο ληξιαρχείο μπορούμε να γράψουμε και τα 2 αλλά μπορούμε και μόνο το ένα.οτι θέλουμε.και τον φωνάζουμε κ όπως θέλουμε,είτε και με τα 2 είτε μόνο με το ένα είτε κ με συνδυασμό αν θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...