Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Εγκυμοσυνη μετά από εμβολιο


Αθηνά 31

Recommended Posts


Διαφημίσεις

πρίν από 26 λεπτά , Visit a vis είπε:

Με το καλό!!! Τεράστια χοριακή εύχομαι!!! Θα κάνεις ήσυχη και ορεξάτη την τρίτη δόση σου για το καλό σας. Μετά το 6μηνο πέφτει η ανοσολογική μας απάντηση, οπότε αν είσαι έγκυος θα είσαι εκτεθειμένη. Ο γιατρός σου βέβαια θα σε κατευθύνει. Είναι πολύ δύσκολη η περίοδος αυτή της πανδημίας. Για όλους μας. Πολύ το στρες, μεγάλη η αγωνία για τους αγαπημένους μας που νοσούν, φόβος μήπως ασθενήσουμε βαριά οι ίδιες. 
 

Τα καλύτερα εύχομαι από καρδιάς…

Ευχαριστώ πολύ!!!!!! Οι κοντινοί μου έκαναν ήδη την τρίτη δόση κ θα το κανονίσω κ γω. Τα καλύτερα κ σε σένα εύχομαι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εύχομαι με το καλό!!εχω και γω απορία... Εχουν περάσει 5μηνες απτη 2η δοση εμβολιου. Τώρα ειμαι 7 εβδομάδων και δε ξερω αν. Πρέπει να κανω τη 3η δοση στο α τριμηνο.. 

Σας ευχαριστώ, καλές γιορτές και οτι επιθυμειτε :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Depi30 είπε:

Κορίτσια εύχομαι με το καλό!!εχω και γω απορία... Εχουν περάσει 5μηνες απτη 2η δοση εμβολιου. Τώρα ειμαι 7 εβδομάδων και δε ξερω αν. Πρέπει να κανω τη 3η δοση στο α τριμηνο.. 

Σας ευχαριστώ, καλές γιορτές και οτι επιθυμειτε :)

Ακριβώς τς ιδια δεδομένα έχουμε! Δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό ακομη γιατί την τελευταία φορά που πήγα δεν είχε βγει ακόμη η οδηγία για το 3μηνο. Λογικά θα πρέπει να την κανουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/12/2021 at 8:19 ΜΜ, Konisn είπε:

Εχω κάνει τις 2 δόσεις κ είμαι σε φάση αναμονης χοριακής μετα απο εμβρυομεταφορα κ αναρωτιόμουν σε περίπτωση που πετύχει τι πρέπει να γίνει, μιας κ άνοιξε η πλατφόρμα για την τρίτη δόση νωρίτερα

Με το καλό!!! Τεράστια χοριακή εύχομαι!!! Θα κάνεις ήσυχη και ορεξάτη την τρίτη δόση σου για το καλό σας. Μετά το 6μηνο πέφτει η ανοσολογική μας απάντηση, οπότε αν είσαι έγκυος θα είσαι εκτεθειμένη. Ο γιατρός σου βέβαια θα σε κατευθύνει. Είναι πολύ δύσκολη η περίοδος αυτή της πανδημίας. Για όλους μας. Πολύ το στρες, μεγάλη η αγωνία για τους αγαπημένους μας που νοσούν, φόβος μήπως ασθενήσουμε βαριά οι ίδιες. 
 

Τα καλύτερα εύχομαι από καρδιάς!

Αυτό…

…«Είχα την υποχρέωση να μιλήσω, γιατί μέσα από τη δύναμη των ΜΜΕ ο κόσμος κινητοποιήθηκε και πήγε και έδωσε αίμα. Η Πάττυ ας αποτελέσει παράδειγμα για τις υπόλοιπες γυναίκες προκειμένου να πάνε να εμβολιαστούν», ανέφερε αρχικά ο Στάθης Κουτμερίδης.«Στην αρχή υπήρχε μία αμφίσημη θέση από την επιστημονική κοινότητα για τον εμβολιασμό των εγκύων, τώρα αυτό έχει πλέον ξεκαθαρίσει. Ένα κορίτσι θυσιάστηκε από το μεγάλο της όνειρο να γίνει μανούλα. Έκανε εξωσωματική για να το πετύχει και φοβόταν να κάνει το εμβόλιο, είχε ταλαιπωρηθεί πολύ», συνέχισε.«Έχει γίνει μεγάλη πρόοδος και αύξηση στους εμβολιασμούς των εγκύων μετά τον θάνατο της Πάττυ. Το παιδάκι της είναι καλά στην υγεία του. Ο εμβολιασμός των εγκύων θα αποτελέσει παρηγοριά για εμένα και την οικογένειά μου», κατέληξε ο κ. Κουτμερίδης.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Visit a vis είπε:

Με το καλό!!! Τεράστια χοριακή εύχομαι!!! Θα κάνεις ήσυχη και ορεξάτη την τρίτη δόση σου για το καλό σας. Μετά το 6μηνο πέφτει η ανοσολογική μας απάντηση, οπότε αν είσαι έγκυος θα είσαι εκτεθειμένη. Ο γιατρός σου βέβαια θα σε κατευθύνει. Είναι πολύ δύσκολη η περίοδος αυτή της πανδημίας. Για όλους μας. Πολύ το στρες, μεγάλη η αγωνία για τους αγαπημένους μας που νοσούν, φόβος μήπως ασθενήσουμε βαριά οι ίδιες. 
 

Τα καλύτερα εύχομαι από καρδιάς!

Αυτό…

…«Είχα την υποχρέωση να μιλήσω, γιατί μέσα από τη δύναμη των ΜΜΕ ο κόσμος κινητοποιήθηκε και πήγε και έδωσε αίμα. Η Πάττυ ας αποτελέσει παράδειγμα για τις υπόλοιπες γυναίκες προκειμένου να πάνε να εμβολιαστούν», ανέφερε αρχικά ο Στάθης Κουτμερίδης.«Στην αρχή υπήρχε μία αμφίσημη θέση από την επιστημονική κοινότητα για τον εμβολιασμό των εγκύων, τώρα αυτό έχει πλέον ξεκαθαρίσει. Ένα κορίτσι θυσιάστηκε από το μεγάλο της όνειρο να γίνει μανούλα. Έκανε εξωσωματική για να το πετύχει και φοβόταν να κάνει το εμβόλιο, είχε ταλαιπωρηθεί πολύ», συνέχισε.«Έχει γίνει μεγάλη πρόοδος και αύξηση στους εμβολιασμούς των εγκύων μετά τον θάνατο της Πάττυ. Το παιδάκι της είναι καλά στην υγεία του. Ο εμβολιασμός των εγκύων θα αποτελέσει παρηγοριά για εμένα και την οικογένειά μου», κατέληξε ο κ. Κουτμερίδης.

Ευχαριστώ πολύ!!!! Ανεξάρτητα απο το τι θα γίνει θα εμβολιαστώ. Ευχομαι σε όλες μας να έχουμε υγεία και μωράκια!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσια..Μετα τον εμβολιασμο για covid οι γυναικολογοι σας ειπαν μπορειτε να ξεκινησετε αμεσως τις προσπαθειες για παιδακι ή να αφησετε κάποιο διαστημα 1 με 2 μηνες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.. εκανα τη δευτερη δόση εμβολίου και ειχα πυρετό για 3 ημερες.. την Τετάρτη ημερα εγινε ωοληψια ( εξωσωματική σε φυσικο κυκλο) ακολούθησε μετα εμβρυομεταφορα και έμεινα εγκυος.. κανένα προβλημα με το εμβρυο .. ρώτησα τον γιατρο τοτε μηπως αναβάλω τη δευτερη δόση για μετα την ωοληψια και μου ειχε απαντήσει δεν επηρεαζει ουτε το ωαριο ουτε εσενα Για θέματα γονιμότητας ..και όντως ετςι αποδείχθηκε .. 

Βεβαια σε καθε περιπτωση αρμόδιος για να απαντήσει σε ερωτήματα εμβολιο/ εγκυμοσυνη  ειναι ο γυναικολογος σας..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, efiee είπε:

καλησπέρα κοριτσια..Μετα τον εμβολιασμο για covid οι γυναικολογοι σας ειπαν μπορειτε να ξεκινησετε αμεσως τις προσπαθειες για παιδακι ή να αφησετε κάποιο διαστημα 1 με 2 μηνες?

Τον είχα ρωτήσει και μου είπε να ξεκινήσω κατευθείαν! Οι 2,3 μηνες ήταν οδηγία του Ιανουαρίου που δεν ισχύει πια,τωρα εμβολιαζονται και οι έγκυες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...