Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Ελεύθερες επαφές


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, LouloudakiK είπε:

Καλημέρααααα!!! Ευχαριστώ πολύ!!!

Σωστά υπολόγισα. Ο θεός βοηθός τώρα χαχαχ

Εύχομαι να πάνε όλα όπως θέλεις αλλά και αν δεν συμβεί τώρα, υπάρχει πάντα η επόμενη φορά.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 863
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 1 λεπτό , IOANNA28 είπε:

Εύχομαι να πάνε όλα όπως θέλεις αλλά και αν δεν συμβεί τώρα, υπάρχει πάντα η επόμενη φορά.

Ευχαριστώ πάρα πολύ πραγματικά....!!! Εύχομαι να σας πω τα ευχάριστα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2022 at 4:40 ΜΜ, IOANNA28 είπε:

Εύχομαι να πάνε όλα όπως θέλεις αλλά και αν δεν συμβεί τώρα, υπάρχει πάντα η επόμενη φορά.

Καλησπέρα σε όλες!!!

Από χθες 7-8 μέρες περίπου μετά την πιθανή ωορρηξία μου και ολοκληρωμένη επαφή,έχω τρομερό πονοκέφαλο. Κοιμήθηκα με πονοκέφαλο και ξύπνησα με πονοκέφαλο. Τα Ντεπόν με βοηθούν στιγμιαία θα έλεγα...

Με ενοχλούν τα φώτα και θέλω να είμαι συνεχώς ξαπλωμένη όταν με πιάνει έντονος πόνος σε σκοτεινό χώρο γιατί νιώθω καλύτερα. Ανακουφίζομαι λιγάκι...

Γενικά είμαι ευάλωτη στους πονοκέφαλους μπορώ να πω και ίσως οφείλεται και στη φύση της δουλειάς μου...

Υπάρχει περίπτωση να είναι και συμπτώμα εγκυμοσύνης;; Μπας και χαρώ λίγο..;;

Γιατί ρε σεις κορίτσια,με έχουν επηρεάσει αρκετά οι περιπτώσεις αποτυχίας που έχω διαβάσει εδώ μέσα και δεν ελπίζω..

Λέω θα αποτύχω και γω παρόλο που έχω πολλές πιθανότητες και λόγω ηλικίας και οργανισμού.. ελπίζω να με καταλαβαίνετε...

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!!

Από χθες 7-8 μέρες περίπου μετά την πιθανή ωορρηξία μου και ολοκληρωμένη επαφή,έχω τρομερό πονοκέφαλο. Κοιμήθηκα με πονοκέφαλο και ξύπνησα με πονοκέφαλο. Τα Ντεπόν με βοηθούν στιγμιαία θα έλεγα...

Με ενοχλούν τα φώτα και θέλω να είμαι συνεχώς ξαπλωμένη όταν με πιάνει έντονος πόνος σε σκοτεινό χώρο γιατί νιώθω καλύτερα. Ανακουφίζομαι λιγάκι...

Γενικά είμαι ευάλωτη στους πονοκέφαλους μπορώ να πω και ίσως οφείλεται και στη φύση της δουλειάς μου...

Υπάρχει περίπτωση να είναι και συμπτώμα εγκυμοσύνης;; Μπας και χαρώ λίγο..;;

Γιατί ρε σεις κορίτσια,με έχουν επηρεάσει αρκετά οι περιπτώσεις αποτυχίας που έχω διαβάσει εδώ μέσα και δεν ελπίζω..

Λέω θα αποτύχω και γω παρόλο που έχω πολλές πιθανότητες και λόγω ηλικίας και οργανισμού.. ελπίζω να με καταλαβαίνετε...

 

οσο κ να θελω να σου δωσω ελπιδες,ειναι πολυ νωρις

απο την στιγμη που εισαι επιρρεπης σε πονοκεφαλους κ ειναι κ η δουλεια σου τετοια,πιθανον απλα θα ηθελες να ειναι συμπτωμα

εγω για να καταλαβεις,μετα την δευτερη εγκυμοσυνη,5χρ τωρα,εχω παρα πολυ συχνα πονοκεφαλο στην ωορρηξια,που δ ειχα ποτε.κ μαλιστα εχω συχνα κ πολυ εντονους πονους στην ωορρηξια,πρηξιμο,σουβλιες,πονοκοιλο

συνηθως στα θεματα θα δεις τις δυσκολιες.γτ αυτο ειναι που νιωθει καποιος την αναγκη να μοιραστει.να ακουσει λογια παρηγοριας,να ψαξει παρομοιες ιστοριες,να παρει δυναμη

ομως φυσικα υπαρχουν κ ευκολες περιπτωσεις

κ τα δυο μου παιδια ηρθαν ευκολα.η πρωτη στον 4ο μηνα προσπαθειων,κ ο δευτερος στον τριτο με μια επαφη,10η μερα με 26αρη κυκλο

φυσικα ειχα προλαβει κ αγχωθει στις προσπαθειες του πρωτου.καθε μηνα εψαχνα συμπτωματα.κεφαλι,στηθος,κοιλια,υγρα,δεκατα,τον δευτερο μηνα ειχα κ μια μικρη αναμενομενη καθυστερηση.τελικα εμεινα τον μηνα που νομιζα οτι εχασα την ωορρηξια λογω ταξιδιου

χαλαρωσε,απολαυσε το καλοκαιρι,κ βλεπεις απο φθινοπωρο αν χρειαστει να ψαχτειτε(κ παλι νωρις θα ναι.συνηθως μετα τον χρονο ψαχνεσαι κ αυτο ανω των 30χρ)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vikib είπε:

οσο κ να θελω να σου δωσω ελπιδες,ειναι πολυ νωρις

απο την στιγμη που εισαι επιρρεπης σε πονοκεφαλους κ ειναι κ η δουλεια σου τετοια,πιθανον απλα θα ηθελες να ειναι συμπτωμα

εγω για να καταλαβεις,μετα την δευτερη εγκυμοσυνη,5χρ τωρα,εχω παρα πολυ συχνα πονοκεφαλο στην ωορρηξια,που δ ειχα ποτε.κ μαλιστα εχω συχνα κ πολυ εντονους πονους στην ωορρηξια,πρηξιμο,σουβλιες,πονοκοιλο

συνηθως στα θεματα θα δεις τις δυσκολιες.γτ αυτο ειναι που νιωθει καποιος την αναγκη να μοιραστει.να ακουσει λογια παρηγοριας,να ψαξει παρομοιες ιστοριες,να παρει δυναμη

ομως φυσικα υπαρχουν κ ευκολες περιπτωσεις

κ τα δυο μου παιδια ηρθαν ευκολα.η πρωτη στον 4ο μηνα προσπαθειων,κ ο δευτερος στον τριτο με μια επαφη,10η μερα με 26αρη κυκλο

φυσικα ειχα προλαβει κ αγχωθει στις προσπαθειες του πρωτου.καθε μηνα εψαχνα συμπτωματα.κεφαλι,στηθος,κοιλια,υγρα,δεκατα,τον δευτερο μηνα ειχα κ μια μικρη αναμενομενη καθυστερηση.τελικα εμεινα τον μηνα που νομιζα οτι εχασα την ωορρηξια λογω ταξιδιου

χαλαρωσε,απολαυσε το καλοκαιρι,κ βλεπεις απο φθινοπωρο αν χρειαστει να ψαχτειτε(κ παλι νωρις θα ναι.συνηθως μετα τον χρονο ψαχνεσαι κ αυτο ανω των 30χρ)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου...!!!

Εύχομαι και η δική μου να είναι μια από αυτές τις περιπτώσεις που έρχεται εύκολα το μωρό. Ούτε εγώ θέλω να πιάνομαι από τα συμπτώματα αλλά θέλησα να το σχολιάσω...αχ τι αγωνία είναι αυτή...

Άρα τεστ ποτέ μπορώ να κάνω;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου...!!!

Εύχομαι και η δική μου να είναι μια από αυτές τις περιπτώσεις που έρχεται εύκολα το μωρό. Ούτε εγώ θέλω να πιάνομαι από τα συμπτώματα αλλά θέλησα να το σχολιάσω...αχ τι αγωνία είναι αυτή...

Άρα τεστ ποτέ μπορώ να κάνω;;

σε ευχαριστω πολυ

εγω για μενα,επειδη δ ειχα ποτε πολυ σταθερους κυκλους,περιμενα αρκετες μερες καθυστερησης

δλδ απο την πιθανη ωορρηξια 16μερες μετα χοριακη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, LouloudakiK είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!!

Από χθες 7-8 μέρες περίπου μετά την πιθανή ωορρηξία μου και ολοκληρωμένη επαφή,έχω τρομερό πονοκέφαλο. Κοιμήθηκα με πονοκέφαλο και ξύπνησα με πονοκέφαλο. Τα Ντεπόν με βοηθούν στιγμιαία θα έλεγα...

Με ενοχλούν τα φώτα και θέλω να είμαι συνεχώς ξαπλωμένη όταν με πιάνει έντονος πόνος σε σκοτεινό χώρο γιατί νιώθω καλύτερα. Ανακουφίζομαι λιγάκι...

Γενικά είμαι ευάλωτη στους πονοκέφαλους μπορώ να πω και ίσως οφείλεται και στη φύση της δουλειάς μου...

Υπάρχει περίπτωση να είναι και συμπτώμα εγκυμοσύνης;; Μπας και χαρώ λίγο..;;

Γιατί ρε σεις κορίτσια,με έχουν επηρεάσει αρκετά οι περιπτώσεις αποτυχίας που έχω διαβάσει εδώ μέσα και δεν ελπίζω..

Λέω θα αποτύχω και γω παρόλο που έχω πολλές πιθανότητες και λόγω ηλικίας και οργανισμού.. ελπίζω να με καταλαβαίνετε...

 

Καλησπέρα κορίτσι μου! Προσωπικά δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο ως σύμπτωμα εγκυμοσύνης. Μου συμβαίνει κι έμενα καμιά φορά, αλλά είμαι σίγουρη ότι είναι λόγω δουλειάς (πολλή ώρα μπροστά σε υπολογιστή), αφού υποχωρεί όταν απέχω από αυτό. Θα σου έλεγα να μην στέκεσαι τόσο στην προσπάθεια ερμηνείας των συμπτωμάτων. Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο (ούτε εγώ το αποφεύγω τις περισσότερες φορές), αλλά πιστεύω ότι δεν προσφέρει κάτι. Πιθανώς να δίνει μια ελπίδα εκείνη τη στιγμή, η οποία όμως ίσως να κάνει μεγαλύτερη την απογοήτευση αν το τελικό αποτέλεσμα είναι διαφορετικό. Πάντως όπως και η ίδια είπες, έχεις κάθε λόγο να αισιοδοξείς και κανέναν λόγο να χάνεις την ελπίδα σου.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, IOANNA28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Προσωπικά δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο ως σύμπτωμα εγκυμοσύνης. Μου συμβαίνει κι έμενα καμιά φορά, αλλά είμαι σίγουρη ότι είναι λόγω δουλειάς (πολλή ώρα μπροστά σε υπολογιστή), αφού υποχωρεί όταν απέχω από αυτό. Θα σου έλεγα να μην στέκεσαι τόσο στην προσπάθεια ερμηνείας των συμπτωμάτων. Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο (ούτε εγώ το αποφεύγω τις περισσότερες φορές), αλλά πιστεύω ότι δεν προσφέρει κάτι. Πιθανώς να δίνει μια ελπίδα εκείνη τη στιγμή, η οποία όμως ίσως να κάνει μεγαλύτερη την απογοήτευση αν το τελικό αποτέλεσμα είναι διαφορετικό. Πάντως όπως και η ίδια είπες, έχεις κάθε λόγο να αισιοδοξείς και κανέναν λόγο να χάνεις την ελπίδα σου.

Αχ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

Σήμερα ξύπνησα με τα ίδια και χειρότερα... Σε σημείο να θέλω να πάρω φόρα και να χτυπήσω το κεφάλι μου στο τοίχο να περάσει μια και καλή... Κορίτσια τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδεί... Έρχομαι σπίτι και πέφτω ξερή δεν έχω δύναμη ούτε να μιλήσω λόγω του πόνου. Ένα μούδιασμα, μια πίεση,ενας πόνος οξύς με ένταση. Φοβερό πράγμα...

Συγγνώμη αν σας ζαλίζω...αλλά ξέρετε...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, LouloudakiK είπε:

Αχ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

Σήμερα ξύπνησα με τα ίδια και χειρότερα... Σε σημείο να θέλω να πάρω φόρα και να χτυπήσω το κεφάλι μου στο τοίχο να περάσει μια και καλή... Κορίτσια τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδεί... Έρχομαι σπίτι και πέφτω ξερή δεν έχω δύναμη ούτε να μιλήσω λόγω του πόνου. Ένα μούδιασμα, μια πίεση,ενας πόνος οξύς με ένταση. Φοβερό πράγμα...

Συγγνώμη αν σας ζαλίζω...αλλά ξέρετε...

Προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όσο περισσότερο μπορείς και να αποφεύγεις τυχόν πράγματα που βλέπεις ότι το επιδεινώνουν. Πάντως αφού επιμένει και μάλιστα σε τέτοια ένταση, πιστεύω ότι θα ήταν καλή ιδέα να το κοιτούσες (ιατρικά εννοώ). Σε κάθε περίπτωση εύχομαι να βελτιωθεί γρήγορα η κατάσταση και να νιώσεις πολύ καλύτερα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , IOANNA28 είπε:

Προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όσο περισσότερο μπορείς και να αποφεύγεις τυχόν πράγματα που βλέπεις ότι το επιδεινώνουν. Πάντως αφού επιμένει και μάλιστα σε τέτοια ένταση, πιστεύω ότι θα ήταν καλή ιδέα να το κοιτούσες (ιατρικά εννοώ). Σε κάθε περίπτωση εύχομαι να βελτιωθεί γρήγορα η κατάσταση και να νιώσεις πολύ καλύτερα.

Ευχαριστώ πολύ Ιωάννα!!!

Θα σας ενημερώσω!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 2/6/2022 at 4:39 ΜΜ, IOANNA28 είπε:

Προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όσο περισσότερο μπορείς και να αποφεύγεις τυχόν πράγματα που βλέπεις ότι το επιδεινώνουν. Πάντως αφού επιμένει και μάλιστα σε τέτοια ένταση, πιστεύω ότι θα ήταν καλή ιδέα να το κοιτούσες (ιατρικά εννοώ). Σε κάθε περίπτωση εύχομαι να βελτιωθεί γρήγορα η κατάσταση και να νιώσεις πολύ καλύτερα.

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!!!

Εδώ είμαι και λέω να σας κάνω ένα update της κατάστασης μου χαχαχα.

Λοιπόν είμαι στην 4η ημέρα πριν την αναμενόμενη περίοδο (09-10/06) υπολογίζω, και δεν έχω καθόλου συμπτώματα περιόδου,όπως πόνους έντονους χαμηλά στη μήτρα και πόνο στο στήθος που συνήθως ξεκινάει 10 μέρες πριν να πρήζεται και να το νιώθω βαρύ.

Το μόνο που έχω είναι πονοκέφαλος και που και που τραβηγματάκια στη μήτρα. Βέβαια ο πονοκέφαλος ίσως να οφείλεται και σε παράγοντες όπως ο καύσωνας εδώ στο νησί και ο υπολογιστής λόγω της δουλειάς μου.

Από την εμπειρία σας,θα μπορούσε να είναι μια θετική ένδειξη αυτή λέτε...;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!!!

Εδώ είμαι και λέω να σας κάνω ένα update της κατάστασης μου χαχαχα.

Λοιπόν είμαι στην 4η ημέρα πριν την αναμενόμενη περίοδο (09-10/06) υπολογίζω, και δεν έχω καθόλου συμπτώματα περιόδου,όπως πόνους έντονους χαμηλά στη μήτρα και πόνο στο στήθος που συνήθως ξεκινάει 10 μέρες πριν να πρήζεται και να το νιώθω βαρύ.

Το μόνο που έχω είναι πονοκέφαλος και που και που τραβηγματάκια στη μήτρα. Βέβαια ο πονοκέφαλος ίσως να οφείλεται και σε παράγοντες όπως ο καύσωνας εδώ στο νησί και ο υπολογιστής λόγω της δουλειάς μου.

Από την εμπειρία σας,θα μπορούσε να είναι μια θετική ένδειξη αυτή λέτε...;;

Ίσως αλλά είναι δύσκολο να βγάλεις ένα ασφαλές συμπέρασμα. Τα συμπτώματα των δύο καταστάσεων συχνά μοιάζουν. Σε κάθε περίπτωση, σε λίγες μέρες θα ξέρεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , IOANNA28 είπε:

Ίσως αλλά είναι δύσκολο να βγάλεις ένα ασφαλές συμπέρασμα. Τα συμπτώματα των δύο καταστάσεων συχνά μοιάζουν. Σε κάθε περίπτωση, σε λίγες μέρες θα ξέρεις.

Πώς και πώς κρατιέμαι να κάνω τεστ...

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Πώς και πώς κρατιέμαι να κάνω τεστ...

 

Το καταλαβαίνω αλλά πιστεύω θα ήταν καλύτερα να περιμένεις πιθανή καθυστέρηση. Το αποτέλεσμα θα είναι πιο πιθανό να είναι το πραγματικό.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, IOANNA28 είπε:

Το καταλαβαίνω αλλά πιστεύω θα ήταν καλύτερα να περιμένεις πιθανή καθυστέρηση. Το αποτέλεσμα θα είναι πιο πιθανό να είναι το πραγματικό.

 Καλημέρα Ιωάννααα!!!

 

Ευχαριστώ πολύ. Θα περιμένω.. εξάλλου 3-4 μέρες έμειναν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...