Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 29/8/2024 at 1:16 ΜΜ, artemis88 είπε:

      Τι ωραια!! Με το καλο!!

      Ποτε αρχισες να το νιωθεις?

      Στην 20η εβδομάδα το κατάλαβα. Νομιζα στην αρχή ήταν το έντερο. Στους υπέρηχους κανει σβούρες 😁

      On 30/8/2024 at 8:53 ΠΜ, Lila ki είπε:

      Έκανα ένα τεστ και είναι θετικό !!! Ελπίζω αυτή τη φορά να ήρθε για να μείνει !! 

      Μπραβοοοο!!!! Συγχαρητήρια!!!!! Να πάνε ολα καλα και να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη. Μπήκα για να σου ευχηθώ για αύριο και είδα τα όμορφα νέα!!!!

      4 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Δεν μ κάνουν χοριακη δυστυχώς … μ είπαν τεστ εγκυμοσύνης κ εάν είναι θετικό σου λένε για σκαν σε δυο με τρεις εβδομάδες απο το θετικό τεστ … γενικά το σύστημα της Αγγλίας είναι λίγο διαφορετικό ..

      Καθόλου χοριακη ε? Τότε υπομονή και προσοχή μέχρι τον υπέρηχο!!!

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

15 ώρες πρίν, linaa είπε:

Σου γράφει ο γιατρός την πάθηση Κ μπαίνεις στον ΕΟΠΥΥ για αποζημιώσεις γραψε gov Κ μπαίνεις με τους κωδικούς taxis στο όνομα του γονέα που είναι ασφαλισμένο το παιδί. Μέσα στην πλατφόρμα έχει τα αιτήματα μου ανάλογα την πάθηση ψάχνεις θα σε καθογησει η παλτφορμα Κ θα βρεις τι ακριβώς σου έχει γράψει ο γιατρός Κ θα βάλεις τα στοιχεία σου αριθμό τραπέζης κτλ Κ θα σε αποζημιώσουν 

Ευχαριστώ!

Έτσι νόμιζα και εγώ,αλλά μου είπαν πως πρέπει να πάω στο νοσοκομείο για υπογραφή από παιδίατρο.

Συνταγή δεν έχω ακόμα...η φαρμακοποιός τα έχει πάρει κρανίο...εγώ βαρέθηκα να υπενθυμίζω στην γραμματέα να μου τα συνταγογραφήσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , chara14 είπε:

Ευχαριστώ!

Έτσι νόμιζα και εγώ,αλλά μου είπαν πως πρέπει να πάω στο νοσοκομείο για υπογραφή από παιδίατρο.

Συνταγή δεν έχω ακόμα...η φαρμακοποιός τα έχει πάρει κρανίο...εγώ βαρέθηκα να υπενθυμίζω στην γραμματέα να μου τα συνταγογραφήσει...

Ναι πρέπει να υπάρχει έγκριση από τον εοππυ για την πάθηση αν δεν στο γράψει ο παιδίατρος δεν μπορείς να αποζημιωθεις

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , linaa είπε:

Ναι πρέπει να υπάρχει έγκριση από τον εοππυ για την πάθηση αν δεν στο γράψει ο παιδίατρος δεν μπορείς να αποζημιωθεις

Το κακό είναι ότι δεν αρκεί που θα μου το γράψει η δική μου παιδίατρος (αν το θυμηθεί η γραμματέας της..).

Θέλει υπογραφή και από γιατρό νοσοκομείου. Ευτυχώς δεν χρειάζεται να πάω και το παιδί...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , chara14 είπε:

Το κακό είναι ότι δεν αρκεί που θα μου το γράψει η δική μου παιδίατρος (αν το θυμηθεί η γραμματέας της..).

Θέλει υπογραφή και από γιατρό νοσοκομείου. Ευτυχώς δεν χρειάζεται να πάω και το παιδί...

Ναι κάποιες παθήσεις θέλουν από δημόσιο νοσοκομείο γιατί φαντάζεστε ότι αν δίναν όλοι οι παιδίατροι έγκριση για αποζημίωση γάλακτος τι θα γινόταν ! Όλοι αυτοί την δουλειά θα κάναν . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Αχ μπράβο πολύ πρόγραμμα τα παιδιά σου από μόνα τους.Ίσως η αυστηρότητα που μου τα έλεγε η παιδίατρος με αγχωσε τόσο με Τις ώρες.Περναει κανένα 20 λεπτό παραπάνω καμιά φορά με απρόοπτα κ νιώθω πολλές τύψεις, ότι έχω κάνει κάτι πολύ κακό.thanks για το app!

Καλε ούτε καν πρόγραμμα το μωρό! Το δίχρονο όντως έχει το πρόγραμμα του και προσπαθούμε να το ακολουθεί και το μωρό για να επιβιώσουμε κι εμείς. Ακόλουθα το μωράκι σου, αυτό ξέρει κάθε πότε να φάει και πόσο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Tintin είπε:

Γεια σας κορίτσια, τα μωρακια σας ποσά γραμμάρια παίρνουν το μήνα περίπου;;;

Κορίτσι μου γεια σου!εμείς είμαστε περίπου στο κιλό αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να συγκρίνεις γτ το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό..αν ο παιδίατρος σου είναι ευχαριστημένος μη σε ανησυχεί γτ θα είναι μέσα στις καμπύλες..

Κάθε φορά που πας σου βγάζει τα γραμμάρια ανά μέρα?δλδ πχ σου γράφει κάπου στο βιβλιάριο 23/30?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Ninarelita είπε:

Κορίτσι μου γεια σου!εμείς είμαστε περίπου στο κιλό αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να συγκρίνεις γτ το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό..αν ο παιδίατρος σου είναι ευχαριστημένος μη σε ανησυχεί γτ θα είναι μέσα στις καμπύλες..

Κάθε φορά που πας σου βγάζει τα γραμμάρια ανά μέρα?δλδ πχ σου γράφει κάπου στο βιβλιάριο 23/30?

Μέχρι τον 2ο μήνα έπαιρνε γύρω στο κιλό τώρα π μπήκαμε στον 3ο πήρε γύρω στα 700γρ, στο γιατρό θα πάμε απο βδομάδα.. Η παιδίατρος μας είπε πως θέλουμε γύρω στα 850γρ.. Απλα θηλάζω αποκλειστικά κ εχω ακόμη το άγχος αν το γάλα μου είναι αρκετό κ αν είναι θρεπτικό.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Γεια σας κορίτσια, τα μωρακια σας ποσά γραμμάρια παίρνουν το μήνα περίπου;;;

Εμάς με ξένο γάλα τον πρώτο μήνα πήρε 1 κιλό και τον δεύτερο 600 γραμμάρια. Η παιδίατρος μας είπε ότι είναι λίγο αλλά το μωρό φαίνεται ζωηρό, δραστήριο και δυνατό κι ότι δεν κοιτάμε μόνο τα γραμμάρια αλλά τη συνολική εικόνα του παιδιού. Ο μεγάλος μου είχε ακριβώς την ίδια εικόνα. Γενικά γύρω στον τρίτο μήνα αρχίζουν να μειώνουν ρυθμό πρόσληψης βάρους. Αυτό που είπε η παιδίατρος προφανώς δε μπορεί να ισχύει για όλα τα παιδιά, είναι ένας μέσος όρος. Κάποια θα πάρουν παραπάνω και άλλα θα πάρουν λιγότερο. Για ένα αποκλειστικά θηλάζον βρέφος η φυσιολογική πρόσληψη βάρους ανά μήνα από τον πρώτο εώς τον τέταρτο μήνα είναι 450-900 γραμμάρια. Σύμφωνα με αυτό, τα 700 γραμμάρια είναι τέλεια. Ίσως η γιατρός να έχει τον πίνακα με την αναμενόμενη πρόσληψη βάρους για μη θηλάζοντα βρέφη που όντως είναι μεγαλύτερη κατά μέσο όρο. Το γάλα σου είναι μια χαρά τέλειο για το μωρό σου! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Io_anna είπε:

Εμάς με ξένο γάλα τον πρώτο μήνα πήρε 1 κιλό και τον δεύτερο 600 γραμμάρια. Η παιδίατρος μας είπε ότι είναι λίγο αλλά το μωρό φαίνεται ζωηρό, δραστήριο και δυνατό κι ότι δεν κοιτάμε μόνο τα γραμμάρια αλλά τη συνολική εικόνα του παιδιού. Ο μεγάλος μου είχε ακριβώς την ίδια εικόνα. Γενικά γύρω στον τρίτο μήνα αρχίζουν να μειώνουν ρυθμό πρόσληψης βάρους. Αυτό που είπε η παιδίατρος προφανώς δε μπορεί να ισχύει για όλα τα παιδιά, είναι ένας μέσος όρος. Κάποια θα πάρουν παραπάνω και άλλα θα πάρουν λιγότερο. Για ένα αποκλειστικά θηλάζον βρέφος η φυσιολογική πρόσληψη βάρους ανά μήνα από τον πρώτο εώς τον τέταρτο μήνα είναι 450-900 γραμμάρια. Σύμφωνα με αυτό, τα 700 γραμμάρια είναι τέλεια. Ίσως η γιατρός να έχει τον πίνακα με την αναμενόμενη πρόσληψη βάρους για μη θηλάζοντα βρέφη που όντως είναι μεγαλύτερη κατά μέσο όρο. Το γάλα σου είναι μια χαρά τέλειο για το μωρό σου! 

Αχ με ηρεμησες αρκετά.. Ελπίζω να μας τα βρει καλά όλα γτ αγχονομαι πολύ... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 57 λεπτά , Io_anna είπε:

Εμάς με ξένο γάλα τον πρώτο μήνα πήρε 1 κιλό και τον δεύτερο 600 γραμμάρια. Η παιδίατρος μας είπε ότι είναι λίγο αλλά το μωρό φαίνεται ζωηρό, δραστήριο και δυνατό κι ότι δεν κοιτάμε μόνο τα γραμμάρια αλλά τη συνολική εικόνα του παιδιού. Ο μεγάλος μου είχε ακριβώς την ίδια εικόνα. Γενικά γύρω στον τρίτο μήνα αρχίζουν να μειώνουν ρυθμό πρόσληψης βάρους. Αυτό που είπε η παιδίατρος προφανώς δε μπορεί να ισχύει για όλα τα παιδιά, είναι ένας μέσος όρος. Κάποια θα πάρουν παραπάνω και άλλα θα πάρουν λιγότερο. Για ένα αποκλειστικά θηλάζον βρέφος η φυσιολογική πρόσληψη βάρους ανά μήνα από τον πρώτο εώς τον τέταρτο μήνα είναι 450-900 γραμμάρια. Σύμφωνα με αυτό, τα 700 γραμμάρια είναι τέλεια. Ίσως η γιατρός να έχει τον πίνακα με την αναμενόμενη πρόσληψη βάρους για μη θηλάζοντα βρέφη που όντως είναι μεγαλύτερη κατά μέσο όρο. Το γάλα σου είναι μια χαρά τέλειο για το μωρό σου! 

Θα συμφωνήσω με την @Io_annaδεν υπάρχει στάνταρ βάρος όπως επίσης εξαρτάται κ από το βάρος γέννησης πόσο ας πούμε θα είναι το μωρό σου τον τρίτο μήνα σε σχέση με ένα άλλο μωρό...μια χαρά τρέφεται το μωράκι σου αν είναι ήρεμο κ χαρούμενο θα σου τα πει βέβαια κ η γιατρός σου καλύτερα αλλά αν δεν χορταινε κ δεν έπαιρνε το επιθυμητό βάρος πιστεύω θα είχε ποοοολυ γκρίνια..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Ninarelita είπε:

Θα συμφωνήσω με την @Io_annaδεν υπάρχει στάνταρ βάρος όπως επίσης εξαρτάται κ από το βάρος γέννησης πόσο ας πούμε θα είναι το μωρό σου τον τρίτο μήνα σε σχέση με ένα άλλο μωρό...μια χαρά τρέφεται το μωράκι σου αν είναι ήρεμο κ χαρούμενο θα σου τα πει βέβαια κ η γιατρός σου καλύτερα αλλά αν δεν χορταινε κ δεν έπαιρνε το επιθυμητό βάρος πιστεύω θα είχε ποοοολυ γκρίνια..

Απο γκρινια ευτυχώς δεν Εχουμε, είναι πολύ ήρεμο μωρο.. Παιζει κ γελαει.. Η μαμά είναι λιγο τρελή κ ανησυχεί συνέχεια χαχαχα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε με 60 γρ τη μέρα και πλέον έχουμε φτάσει στα 25. Είναι να την ζυγισουμε πάλι τώρα, ελπίζω να μην έχει πέσει κι άλλο, κάνουμε αποκλειστικο. 

Τις τελευταίες μέρες περνάμε άλμα μάλλον γιατί έχει χαλάσει τον ύπνο της τον βραδυνο, ξυπνάει συνέχεια, έχει γκρίνια, τρώει όλη την ώρα και θέλει μόνο εμένα και κανένα άλλο. Με το ζόρι να κάτσει σε κάποιον άλλο.

Δυστυχώς κορίτσια κόλλησα κορονοιο. Ενώ πρόσεχαμε τόσο, πάντα οποίος έρχεται σπίτι μας, οι γονείς μου και η αδερφή μου βασικά, μάσκες και αντισηπτικό συνέχεια. Ακόμα και έξω αν την πάρει κάποιος αγκαλιά φοράει μάσκα . Μια φορά  φάγαμε μαζί μέσα  εγώ και η αδερφή μου και είχε κορονοιο και κόλλησα κι εγώ. Που η καημένη πρόσεχε πιο πολύ απ όλους. Εγώ είμαι με μάσκα και αντισηπτικό συνέχεια, ανοιχτούς τους καθαριστές αέρος στο φουλ και κάνω το σταυρό μου να μην κολλήσει η μπέμπα. 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2023 at 10:08 ΜΜ, LeneL είπε:

Εμάς κάποια στιγμή έτρωγαν πααααρα πολύ.. είχαν φτάσει 3μηνων κοντά στο 1lt τη μέρα. Τώρα είναι γύρω στα 820-880 τη μέρα, στα νορμαλ για το μήνα και το βάρος τους.. βέβαια αυτές τις μέρες με τα δόντια και κάτι μικρό ενοχλήσεις ο μικρός περνάει φάση κακορεξιας και τον ψάχνουμε λίγο.. γενικά πάντως αυτα τα ml πίνουν όταν είναι στα καλά τους. Κι εμάς τοτε, επειδή έτρωγαν πολύ μας είχε πει να μην τα ξυπνάμε το βράδυ. Μόνο αν περάσουν τις 8-9 ώρες. Τώρα που ο μικρός δεν τρωει μας είπε να τον ταΐζουμε για λίγες μέρες έστω και στον ύπνο του, ανά 4 ώρες περίπου.. 

Κατάλαβα οπότε δίνεις κ εσύ τόσο κ όσο πιουν ,δεν σου έχει πει γιατρός ότι δεν κάνει ή είναι πολύ κλπ...Εμένα σταμάτησε αυτή η φάση με τα ούλα,ξανακούσαμε τη φωνή της κ σταμάτησε να δαγκώνει χέρια κ να κλαίει...Δύο τρεις μέρες κ εμένα δεν έτρωγε πολύ γιατί έκλαιγε κ πάλι σφιγγοταν η καημένη. Μάλλον επειδή άρχισε κ λιγο την σκονη τι να πω...Ευτυχώς τώρα τρώει πάλι..

On 14/10/2023 at 5:42 ΜΜ, Io_anna είπε:

Καλε ούτε καν πρόγραμμα το μωρό! Το δίχρονο όντως έχει το πρόγραμμα του και προσπαθούμε να το ακολουθεί και το μωρό για να επιβιώσουμε κι εμείς. Ακόλουθα το μωράκι σου, αυτό ξέρει κάθε πότε να φάει και πόσο.

Όντως θα βολευε να έχουν το ίδιο πρόγραμμα για σας!Κοιμάται σερί καθολου το βράδυ το μωρό???

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Geogi είπε:

Εμείς ξεκινήσαμε με 60 γρ τη μέρα και πλέον έχουμε φτάσει στα 25. Είναι να την ζυγισουμε πάλι τώρα, ελπίζω να μην έχει πέσει κι άλλο, κάνουμε αποκλειστικο. 

Τις τελευταίες μέρες περνάμε άλμα μάλλον γιατί έχει χαλάσει τον ύπνο της τον βραδυνο, ξυπνάει συνέχεια, έχει γκρίνια, τρώει όλη την ώρα και θέλει μόνο εμένα και κανένα άλλο. Με το ζόρι να κάτσει σε κάποιον άλλο.

Δυστυχώς κορίτσια κόλλησα κορονοιο. Ενώ πρόσεχαμε τόσο, πάντα οποίος έρχεται σπίτι μας, οι γονείς μου και η αδερφή μου βασικά, μάσκες και αντισηπτικό συνέχεια. Ακόμα και έξω αν την πάρει κάποιος αγκαλιά φοράει μάσκα . Μια φορά  φάγαμε μαζί μέσα  εγώ και η αδερφή μου και είχε κορονοιο και κόλλησα κι εγώ. Που η καημένη πρόσεχε πιο πολύ απ όλους. Εγώ είμαι με μάσκα και αντισηπτικό συνέχεια, ανοιχτούς τους καθαριστές αέρος στο φουλ και κάνω το σταυρό μου να μην κολλήσει η μπέμπα. 

Ωχ βρε κορίτσι μου περαστικά σου μακάρι να το περάσεις ελαφριά κ να μην κολλήσει η μπεμπουλα..

Έχω καταλάβει πως όσο κ να προσέχουμε αν είναι να συμβεί..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...