Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

πρίν από 29 λεπτά , Tintin είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε;;; θέλω να σας ρωτησω φόρμα εξόδου έχετε πάρει; είναι πρακτικες;; 

Εμείς πάθαμε ουρολοίμωξη. Ευτυχώς τώρα είναι καλά, αλλά ταλαιπωρήθηκε πολύ το γλυκούλι.

Θα πω ναι στη φόρμα εξόδου. Βγαίνουμε βόλτα βρέξει χιονίσει, όσο κρύο και να κάνει και το ζηλεύω λίγο που είναι έτσι ζεστουλι και χουχουλιάρικο μέσα στο καρότσι του και κοιμάται. Δε χρειάζεται κάτι ακριβό πάντως. Τώρα έχουμε μια απ τα mothercare και μια πολύ vintage που είχε η μαμά μου στον αδερφό μου όταν ήταν μικρός :), αλλά έχει πολύ ωραίες και το HM. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 36 λεπτά , Tintin είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε;;; θέλω να σας ρωτησω φόρμα εξόδου έχετε πάρει; είναι πρακτικες;; 

Αν ζεις σε περιοχή με χιόνια βροχές βουνό . Αν ζεις σε πόλη τι να την κάνεις ? Με το ζόρι θα φορέσετε μπουφάν . Αν βγεις βόλτα το παιδί θα είναι στο καρότσι με κουβέρτα  ή στο μάρσιπο τυλιγμένο . Που ακριβώς θα χρησιμοποιήσεις την φόρμα εξόδου 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, linaa είπε:

Αν ζεις σε περιοχή με χιόνια βροχές βουνό . Αν ζεις σε πόλη τι να την κάνεις ? Με το ζόρι θα φορέσετε μπουφάν . Αν βγεις βόλτα το παιδί θα είναι στο καρότσι με κουβέρτα  ή στο μάρσιπο τυλιγμένο . Που ακριβώς θα χρησιμοποιήσεις την φόρμα εξόδου 

Κ εγώ έχω 3 2 από την αδερφή μου μια δώρο που δεν μπορεσα να αλλάξω μόλις τη βάζω μέσα γκρινιάζει γτ είναι λες κ την έχεις σε γύψο...😂😂καλά είναι κ νευρική κ περίεργη γενικά η δικιά μου...αλλά κ εγώ πλέον κουβέρτα κ καρότσι έχω βάλει κ στην καλαθουνα το υποπόδιο κ πιστεύω καθόλου δεν κρυώνει..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Io_anna είπε:

Εμείς πάθαμε ουρολοίμωξη. Ευτυχώς τώρα είναι καλά, αλλά ταλαιπωρήθηκε πολύ το γλυκούλι.

Θα πω ναι στη φόρμα εξόδου. Βγαίνουμε βόλτα βρέξει χιονίσει, όσο κρύο και να κάνει και το ζηλεύω λίγο που είναι έτσι ζεστουλι και χουχουλιάρικο μέσα στο καρότσι του και κοιμάται. Δε χρειάζεται κάτι ακριβό πάντως. Τώρα έχουμε μια απ τα mothercare και μια πολύ vintage που είχε η μαμά μου στον αδερφό μου όταν ήταν μικρός :), αλλά έχει πολύ ωραίες και το HM. 

Αχ αυτή η ουρολοιμωξη..! Περαστικά σας κορίτσι μου.. Ελπίζω να την περάσατε με αντιβιωση σπίτι σας..

2 ώρες πρίν, linaa είπε:

Αν ζεις σε περιοχή με χιόνια βροχές βουνό . Αν ζεις σε πόλη τι να την κάνεις ? Με το ζόρι θα φορέσετε μπουφάν . Αν βγεις βόλτα το παιδί θα είναι στο καρότσι με κουβέρτα  ή στο μάρσιπο τυλιγμένο . Που ακριβώς θα χρησιμοποιήσεις την φόρμα εξόδου 

Σε πόλη ζούμε κ δεν την βγάζω εξω βράδυ είναι η αλήθεια, αλλα βλέπω πολλά μωρακια που φοράνε κ λέω μήπως είναι καλύτερη απο κουβερτουλα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Tintin είπε:

Αχ αυτή η ουρολοιμωξη..! Περαστικά σας κορίτσι μου.. Ελπίζω να την περάσατε με αντιβιωση σπίτι σας..

Σε πόλη ζούμε κ δεν την βγάζω εξω βράδυ είναι η αλήθεια, αλλα βλέπω πολλά μωρακια που φοράνε κ λέω μήπως είναι καλύτερη απο κουβερτουλα

Αυτά τα ρούχα μωρέ είναι σχεδιασμένα για βόρειες χώρες . Τώρα αν έμενες πάνω στο βουνό να σου πω παρτην . Εδώ Ελλάδα που έχει συνέχεια από 15 μέχρι 20 βαθμούς τσάμπα έξοδο. 

Μέσα στο καρότσι έτσι Κ αλλιώς είναι προστατευμένο το μωρό αν του βάλεις σκουφάκι σε μια κρύα μέρα με ένα παπλωματακι κουβέρτακι που σίγουρα έχεις γιατί να το ντύσεις χιονάνθρωπο ? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , linaa είπε:

Αυτά τα ρούχα μωρέ είναι σχεδιασμένα για βόρειες χώρες . Τώρα αν έμενες πάνω στο βουνό να σου πω παρτην . Εδώ Ελλάδα που έχει συνέχεια από 15 μέχρι 20 βαθμούς τσάμπα έξοδο. 

Μέσα στο καρότσι έτσι Κ αλλιώς είναι προστατευμένο το μωρό αν του βάλεις σκουφάκι σε μια κρύα μέρα με ένα παπλωματακι κουβέρτακι που σίγουρα έχεις γιατί να το ντύσεις χιονάνθρωπο ? 

Δεν εχεις άδικο, μην την πατήσω σαν τα μπιμπερο παλι.. Εχει φαγωθεί η πεθερά να παρουμε.. Αμα μου το ξαναπει θα την πω αφού το θες τόσο πολύ παρτο μας εσυ δώρο .. Χαχαχα

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2023 at 8:00 ΜΜ, Tintin είπε:

Αχ αυτή η ουρολοιμωξη..! Περαστικά σας κορίτσι μου.. Ελπίζω να την περάσατε με αντιβιωση σπίτι σας..

Ναι ναι σπίτι μας, αλλά ήταν 4 μέρες με πυρετό και πολύ ανήσυχος. Στο πόδι οικογενειακώς μέχρι να δράσει η αντιβίωση.

  • Δύναμη! 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2023 at 1:19 ΠΜ, Maria Ad είπε:

Την βγάζεις ε ??Εγώ είμαι φοβιτσιαρα.Νομιζω θα παγώσει η μύτη της κ θα συναχωθει.Η μάνα μου μας μεγάλωσε στον Καναδά μικρά εντω μεταξύ κ δεν ξέρω με πόσο μείον βγαιναμε έξω κ δεν αρρωσταίναμε καν.

Αρχίσαμε κ νεράκι ναι αλλά μην φανταστείς ότι πίνει.Με το που το βάζει στο στομα αηδιάζει.Πηρα ένα εκπαιδευτικό ποτηρακι με χερουλακια δηλαδή για 4ων+ μηνων νομίζω βγαίνουν,συγκεκριμένα της Mum.Έχουν μέσα την θηλή που είναι σαν του μπιμπερο κ το αλλάζεις με το άλλο που έχει από πάνω σαν παγουρινο.Το είχε μέσα κ γω δεν το είχα δει στην αρχή.Στο λέω σε περίπτωση που θα παραγγείλεις από ίντερνετ να ξέρεις...

Όσο κρύο και να κάνει την βγάζω, δεν την παλεύω με τίποτα μέσα, ούτε κι εκείνη νομίζω. Άλλωστε να ξέρεις από το κρύο τα μωράκια, ντυμένα καλά δεν παθαίνουν τίποτα! Ο άντρας μου μεγάλωσε Γερμανία, οπότε τα κρύα εδώ, του είναι καλοκαίρι χάχα. 

Της μαμ ε; και τώρα της δίνεις με τη θηλή του μπιμπερο; 

@Tintin εμείς που την πήραμε, μια φορά την έχουμε βάλει όλη κι όλη. Δεν έχει κάνει και καθόλου κρύο μέχρι τώρα, ίσως γιαυτό. Η αλήθεια είναι ότι πιστεύω πως βολεύει πιο πολύ για βόλτα στο πάρκο πχ που δεν θα μπει αυτοκίνητο. Εμένα αυτό με κούρασε το βάλε βγάλε μέσα στο αυτοκίνητο. Πάντως και με ένα χοντρό ζακέτακι - μπουφανακι και κουβερτούλα, καλά θα είναι πιστεύω. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , LeneL είπε:

Kαλησπερα κορίτσια! Μια ερώτηση προς όσες ξεκίνησαν στέρεες τροφές με λαχανικά.. μετά το τρίπτυχο καροτο-κολοκυθι-(γλυκό)πατάτα, τι βάλατε;

Κι εμείς λαχανικά θα ήθελα να ξεκινήσουμε, την Πέμπτη έχουμε γιατρό και θα το συζητήσουμε. Πως τα πάνε τα διδυμάκια, τρώνε, πόσο είναι τώρα ; και να σε ρωτήσω, παίρνεις βιολογικά η κανονικά; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Geogi είπε:

Κι εμείς λαχανικά θα ήθελα να ξεκινήσουμε, την Πέμπτη έχουμε γιατρό και θα το συζητήσουμε. Πως τα πάνε τα διδυμάκια, τρώνε, πόσο είναι τώρα ; και να σε ρωτήσω, παίρνεις βιολογικά η κανονικά; 

Εμάς η παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσουμε με ο,τι θέλουμε από φρούτα ή λαχανικά και προτίμησα εγώ τα λαχανικά, που είναι στη μέση της μέρας, γιατί μου φάνηκε πιο πρακτικό. 

Τα μικρά μου είναι 5μιση μηνών τώρα. Ο μπέμπης τα πάει πολύ καλά, τα δέχτηκε πολύ καλά τα λαχανικά και τρώει καλή ποσότητα. Ήδη από την τρίτη μέρα δλδ του έβαλα και δεύτερο λαχανικό και μεθαύριο πάω για τρίτο. Η μικρή 2-3 μέρες δεν ήθελε με τίποτα να δοκιμάσει, αλλά σήμερα έφαγε 2-3 κουταλιές καρότο. Νομίζω ότι ενώ μπορεί αναπτυξιακά να "μασήσει" ας πούμε, θέλει λίγο χρόνο να συνηθίσει τις αλλαγές. Πιστεύω πάντως ότι πάνε καλά. 

Να σου πω την αλήθεια εμείς κανονικά παίρνουμε, απλά έχουμε το νου μας να είναι λαχανικά και αργότερα φρούτα, εποχής.. 

Απλά, μάλλον πρέπει να ρωτήσω την παιδίατρο για αυτό, στις οδηγίες που μας έδωσε που δίνει ιδέες, γράφει μέσα και διάφορα χόρτα και δεν έχω καταλάβει αν τα χόρτα αλέθονται κανονικά, ή αν τα βράζεις και βάζεις το ζωμό στο φαγακι τους. 

Εσείς πόσο είστε; πότε ξεκινάτε;

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά των τροφών όπως έχουμε ξαναγράψει είναι σχετική, και διαφέρει αρκετά από παιδίατρο σε παιδίατρο. Ακόμα και τρόφιμα που ο ένας παιδίατρος λέει "με τίποτα", ένας άλλος μπορεί και να τα συστήνει κανονικά.

Ένα τρανταχτό παράδειγμα είναι τα γαλακτοκομικά στον δεύτερο γιο μου. Ο παιδίατρος ήταν κάθετος ότι έπρεπε να συμπληρώσουμε το χρόνο πριν δώσουμε. Και οι δυο γιοι μου, όμως, έτρωγαν κανονικά γιαούρτακι ως απογευματινό από 7 μηνών.

Στο θέμα μας τώρα: Τα χόρτα εγώ τα έβαζα κανονικά. Και γενικά ποτέ δεν έδωσα κάτι ως ζουμί, αλλά ολόκληρο το τρόφιμο.

ΥΓ: Ολόκληρο το τρόφιμο εννοώ ως ουσία, αλλά εννοείται βρασμένο και λιωμένο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LeneL είπε:

Εμάς η παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσουμε με ο,τι θέλουμε από φρούτα ή λαχανικά και προτίμησα εγώ τα λαχανικά, που είναι στη μέση της μέρας, γιατί μου φάνηκε πιο πρακτικό. 

Τα μικρά μου είναι 5μιση μηνών τώρα. Ο μπέμπης τα πάει πολύ καλά, τα δέχτηκε πολύ καλά τα λαχανικά και τρώει καλή ποσότητα. Ήδη από την τρίτη μέρα δλδ του έβαλα και δεύτερο λαχανικό και μεθαύριο πάω για τρίτο. Η μικρή 2-3 μέρες δεν ήθελε με τίποτα να δοκιμάσει, αλλά σήμερα έφαγε 2-3 κουταλιές καρότο. Νομίζω ότι ενώ μπορεί αναπτυξιακά να "μασήσει" ας πούμε, θέλει λίγο χρόνο να συνηθίσει τις αλλαγές. Πιστεύω πάντως ότι πάνε καλά. 

Να σου πω την αλήθεια εμείς κανονικά παίρνουμε, απλά έχουμε το νου μας να είναι λαχανικά και αργότερα φρούτα, εποχής.. 

Απλά, μάλλον πρέπει να ρωτήσω την παιδίατρο για αυτό, στις οδηγίες που μας έδωσε που δίνει ιδέες, γράφει μέσα και διάφορα χόρτα και δεν έχω καταλάβει αν τα χόρτα αλέθονται κανονικά, ή αν τα βράζεις και βάζεις το ζωμό στο φαγακι τους. 

Εσείς πόσο είστε; πότε ξεκινάτε;

Εμεις  σε μια βδομάδα θα  γίνουμε  5 άρα πιστεύω  μετά. την καινούρια χρονιά να ξεκινήσουμε. Την Πέμπτη θα μας πει. Μια φίλη μου που ξεκίνησε με λαχανικά μου είπε ότι βάζει οτιδήποτε εποχής, πχ νωρίτερα έβαζε κ πιπεριά. Την αλέθει κανονικά. Αλλά για χόρτα δεν ξέρω, ρώτησε τον  για να είσαι σίγουρη . Με αγχώνει πολύ αυτό το κομμάτι πάντως. Δεν την βλέπω να έχει πάρει και βάρος και τρέμω το ζύγισμα. Συν ότι έχω ξεπαραδιαστει, έχω ήδη αγοράσει μπολακια, σκατακια, ότι μπορείς να φανταστείς χαχαχ. Κι ακόμα δεν έχω καν μιλήσει με την γιατρό 🤣 

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Geogi είπε:

Εμεις  σε μια βδομάδα θα  γίνουμε  5 άρα πιστεύω  μετά. την καινούρια χρονιά να ξεκινήσουμε. Την Πέμπτη θα μας πει. Μια φίλη μου που ξεκίνησε με λαχανικά μου είπε ότι βάζει οτιδήποτε εποχής, πχ νωρίτερα έβαζε κ πιπεριά. Την αλέθει κανονικά. Αλλά για χόρτα δεν ξέρω, ρώτησε τον  για να είσαι σίγουρη . Με αγχώνει πολύ αυτό το κομμάτι πάντως. Δεν την βλέπω να έχει πάρει και βάρος και τρέμω το ζύγισμα. Συν ότι έχω ξεπαραδιαστει, έχω ήδη αγοράσει μπολακια, σκατακια, ότι μπορείς να φανταστείς χαχαχ. Κι ακόμα δεν έχω καν μιλήσει με την γιατρό 🤣 

Κι εμένα με αγχωνε, αλλά τελικά βγαίνει πολύ φυσικά στα παιδάκια, θα δεις δε θα έχεις θέμα. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να τα ξενίσει λίγο η καινούργια υφή και να κάνουν 1-2 μέρες να δοκιμάσουν, όπως εμένα η μικρή. Ή να φάνε από την αρχή σα να μην τρέχει τίποτα. Δεν παθαίνουν τίποτα άλλο. Εμένα μόνο το ψάρι με φοβίζει που είναι αργότερα, γιατί κι εγώ φοβάμαι τα κόκκαλα όταν τρώω ψάρι, οπότε φαντάζομαι με τα μικρά θ είμαι πιο φοβισμένη ακόμα.. 

Στο μεταξύ τώρα με τις τροφές συνειδητοποιώ ότι δεν έχουμε ιδέα πόσο μπορεί να λερωθούν τα μωρά. Καλά την είχαμε με το γαλατάκι μέχρι τώρα... Εμείς 4 μέρες τρώμε και είναι όλες οι μπλούζες μου πορτοκαλί από το καρότο.. που να φάνε και κανονικά τι έχει να γίνει..

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, LeneL είπε:

Κι εμένα με αγχωνε, αλλά τελικά βγαίνει πολύ φυσικά στα παιδάκια, θα δεις δε θα έχεις θέμα. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να τα ξενίσει λίγο η καινούργια υφή και να κάνουν 1-2 μέρες να δοκιμάσουν, όπως εμένα η μικρή. Ή να φάνε από την αρχή σα να μην τρέχει τίποτα. Δεν παθαίνουν τίποτα άλλο. Εμένα μόνο το ψάρι με φοβίζει που είναι αργότερα, γιατί κι εγώ φοβάμαι τα κόκκαλα όταν τρώω ψάρι, οπότε φαντάζομαι με τα μικρά θ είμαι πιο φοβισμένη ακόμα.. 

Στο μεταξύ τώρα με τις τροφές συνειδητοποιώ ότι δεν έχουμε ιδέα πόσο μπορεί να λερωθούν τα μωρά. Καλά την είχαμε με το γαλατάκι μέχρι τώρα... Εμείς 4 μέρες τρώμε και είναι όλες οι μπλούζες μου πορτοκαλί από το καρότο.. που να φάνε και κανονικά τι έχει να γίνει..

Ψάρι ε; μόλις μου προστέθηκε ένα ακόμη βάρος χαχαχαχα

Άστα να πανε, κοιτούσα να της πάρω σαλιαρες και μου λέει η μαμά μου μήπως έχει και για σας αυτά τα ολοσωμα;; μη νομίζεις ότι εσυ θα τη γλιτώσεις 🤣

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...