Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Σε πολλές κοπέλες εμφανίζονται καφέ και όλα πάνε μια χαρά αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σας....

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

πρίν από 52 λεπτά , Geogi είπε:

Αν πεινάει και κλαίει εννοείται μην την αφήνεις! Αχ κορίτσια παιδί μου τσαουσες από τώρα, την τσιρίδα την έχουν στο λεπτό. Κι εμένα ξυπνάει συνέχεια. Τρώει λίγο και ξανά κοιμάται. Πλέον την έχω στο κρεβάτι μαζί μου γιατι δεν αντέχω να τη σηκώνω συνέχεια. Την κούνια την έχουμε δίπλα άδεια για να μας πιάνει το χωρο χάχα. 

Ευτυχώς που τρώει και μέσα σε λίγες μέρες έβαλε και μισό κιλό σχεδόν γιατί δεν αντεχα άλλο να την βλέπω να μην παίρνει. Που σημαίνει ότι το χρειαζόταν τελικά. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι και σύντομα να τρώει πολύ και η δικιά σου 

Δυστυχώς η ειδικός διατροφής μόλις εμαθα πως ζει πλεον στο Λονδινο οπότε πραγματικά ελπίζω να μην χρειαστεί να ψαξω να βρω αλλη 🥲🥲 εκλεισα σήμερα ραντεβού στον παιδίατρο γτ εχω κάποιες απορίες κ απ το τηλέφωνο δεν ειναι βολικο.. Σήμερα δοκιμασα στις 2 ωρες να δώσω το φρούτο κ ουρλιαζε, μόλις Ηπιε γάλα ηρεμησε.. Ο ανδρας μου ητανε ετσι μωρό,η πεθερά μου συνέχεια το λέει 😂😂 τι καλά που πηρατε βάρος.. Ηρεμησε η μαμά τώρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 3 λεπτά , Tintin είπε:

Δυστυχώς η ειδικός διατροφής μόλις εμαθα πως ζει πλεον στο Λονδινο οπότε πραγματικά ελπίζω να μην χρειαστεί να ψαξω να βρω αλλη 🥲🥲 εκλεισα σήμερα ραντεβού στον παιδίατρο γτ εχω κάποιες απορίες κ απ το τηλέφωνο δεν ειναι βολικο.. Σήμερα δοκιμασα στις 2 ωρες να δώσω το φρούτο κ ουρλιαζε, μόλις Ηπιε γάλα ηρεμησε.. Ο ανδρας μου ητανε ετσι μωρό,η πεθερά μου συνέχεια το λέει 😂😂 τι καλά που πηρατε βάρος.. Ηρεμησε η μαμά τώρα;

Βάλε γάλα στο φρούτο στην αρχή λίγο φρούτο Κ πολύ γάλα Κ μέρα με την μέρα να αυξάνεις το φρούτο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , linaa είπε:

Βάλε γάλα στο φρούτο στην αρχή λίγο φρούτο Κ πολύ γάλα Κ μέρα με την μέρα να αυξάνεις το φρούτο 

Επειδή θηλαζω πίνει μονο απο μένα, να βάλω δικό μου; κανει;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Tintin είπε:

Επειδή θηλαζω πίνει μονο απο μένα, να βάλω δικό μου; κανει;

Ε ναι βρε δικό σου για να θυμάτε την γεύση. Γιατί να μην κάνει αφού αυτό δεν πίνει ? 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , linaa είπε:

Ε ναι βρε δικό σου για να θυμάτε την γεύση. Γιατί να μην κάνει αφού αυτό δεν πίνει ? 

Αχ θα το δοκιμασω μηπως και φάει ετσι, σ ευχαριστώ πολυυυ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Tintin είπε:

Δυστυχώς η ειδικός διατροφής μόλις εμαθα πως ζει πλεον στο Λονδινο οπότε πραγματικά ελπίζω να μην χρειαστεί να ψαξω να βρω αλλη 🥲🥲 εκλεισα σήμερα ραντεβού στον παιδίατρο γτ εχω κάποιες απορίες κ απ το τηλέφωνο δεν ειναι βολικο.. Σήμερα δοκιμασα στις 2 ωρες να δώσω το φρούτο κ ουρλιαζε, μόλις Ηπιε γάλα ηρεμησε.. Ο ανδρας μου ητανε ετσι μωρό,η πεθερά μου συνέχεια το λέει 😂😂 τι καλά που πηρατε βάρος.. Ηρεμησε η μαμά τώρα;

Ηρέμησα δε λες τίποτα, με τρωγε συνέχεια αυτό το πράγμα. Αχχχ βρήκαμε ποιος φταίει λοιπόν, ο μπαμπάς που του έμοιασε η κορη χάχα. Καλά φοβερή η ιδέα της @linaa

Δοκίμασε το δεν έχεις να χάσεις κάτι. Αλήθεια έχεις κάνει καθόλου τράπεζα γάλακτος; εγώ καθόλου και η γιατρός μου είπε θα μπορούσα κρέμα βρώμη και μητρικό να δώσω για απόγευμα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Geogi είπε:

Ηρέμησα δε λες τίποτα, με τρωγε συνέχεια αυτό το πράγμα. Αχχχ βρήκαμε ποιος φταίει λοιπόν, ο μπαμπάς που του έμοιασε η κορη χάχα. Καλά φοβερή η ιδέα της @linaa

Δοκίμασε το δεν έχεις να χάσεις κάτι. Αλήθεια έχεις κάνει καθόλου τράπεζα γάλακτος; εγώ καθόλου και η γιατρός μου είπε θα μπορούσα κρέμα βρώμη και μητρικό να δώσω για απόγευμα 

Οχι δεν εχω, το ενα στήθος δεν βγάζει πια γτ η μικρή δεν το ηθελε κ θηλαζω μονο απο το ενα, η μαια μου είπε πως αν θέλω μπορώ να το ενεργοποιησω ξανά με το θηλαστρο αλλα θέλει χρόνο κ δεν προλαβαινω καθόλου.. Αλλα σκοπευω ετσι κ αλλιως ( αν πάνε ολα καλά) να θηλαζω μεχρι να γινει 1 χρόνων.. Εσύ;; 

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2024 at 8:33 ΜΜ, Geogi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, εμείς βάλαμε και τα φρούτα το πρωί, για τα οποία τρελενεται κάνει λες και είναι νηστικό χρόνια χαχχα. @Tintinμου την αφήνεις αρκετή ώρα χωρίς γάλα; δηλαδή κι εμένα αν πάω στο 3ωρο να της δώσω δεν θα το φάει συνήθως. Πχ αν ξεκινήσω να ταιζω στις 11 φρούτο, της δίνω πάντα και γάλα μετα, αν πάω να την ταΐσω στις 2 δεν θα φάει. Θα φάει γύρω στις 2. 30 με 3. Υπάρχουν και μέρες που δεν θέλει, δεν την πιέζω την αφήνω.

Όπως και να έχει όμως βασική τροφή μέχρι το έτος είναι το γάλα. Άρα ξέρω ότι είναι δύσκολο μα προσπάθησε να μην αγχώνεσαι. Εγώ πιστεύω ότι ακόμα δεν είναι έτοιμη. Σιγά σιγα και θα τα καταφέρει. Δεν είναι κακό βέβαια να πάρεις και από καποιον ειδικό συμβουλή έφοσον έχεις και γνωστό . 

Επίσης κορίτσια εμείς με τον ύπνο έχουμε μαλώσει εδώ και καιρο. Just go with the flow που λέει και μια φίλη. Εγώ αυτό ακολουθώ πλέον. Γιατί Κάθε φορά που ήταν να κοιμηθεί, κλάματα τσιριδες χαμος. Οπότε πλέον περιμένω να εξαντληθεί και μετά να την βάλω. Περάσαμε από διάφορες φάσεις και κατάλαβα ότι όσο περισσότερο προσπαθείς να τηρήσεις πρόγραμμα κτλ τοσο χειρότερα. Και αγχωνομαστε και τους το μεταφέρουμε. Είναι μικρά ακόμα νομιζω 

@Ninarelitaμηπως θέλει να κουραστεί περισσότερο; βγαίνετε έξω συχνά; την βάζεις σε κάνα χαλακι κάτω με παιχνιδια να εξαντληθεί; και λίγο πριν χαμηλά φώτα, ήρεμες φωνές και παιχνίδια. Και να κοιμάται μέσα στη μέρα γιατί όσο πιο πολύ μένει χωρίς ύπνο τόσο πιο πολύ υπερένταση έχει. Αντάρτη του ύπνου την φωνάζω την δικιά μου. Το πιθανότερο είναι να περνάτε κάποια φάση πάντως;

Γενικά την πάμε συνέχεια βόλτα κ ας μας ακούνε οι πάντες πιο πολύ όταν είναι σκοτάδι έξω στην επιστροφή με το αυτοκίνητο(έχω δοκιμάσει τα πάντα)ουρλιαχτό μέχρι τελικής πτώσης...μέσα στη μέρα θα κοιμηθεί 2 φορές από ένα μισάωρο κ παίζουμε κ πολύ δεν ξέρω τι της φταίει αλήθεια..το πρωί μου ξυπνάει στις 10 έχω δοκιμάσει να την ξυπνήσω κ νωρίτερα αλλά μετά έχει περισσότερη γκρίνια..τι να πω...

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.. Χθες πηγαμε στο γιατρό κ η μικρή δεν ειχε πάρει βάρος.. Μου εξήγησε πως ενω το γάλα την καλύπτει θρεπτικά ( γ αυτο κ η εικόνα της ειναι αψογη) δεν την καλύπτει θερμιδικα.. Αρα πρέπει να φάει τροφές!! Απο χθες Εχουμε κανει τουμπες, τραγουδαμε σαν τρελοι κ τίποτα! Μας πρότεινε να την ταιζει κάποιος αλλος, κ εγώ να λειπω. Μελετησε την συμπεριφορά της αρκετή ωρα οσο ηταν εκει και  η μικρή εχει κατι σαν προσκοληση μαζι μου ( δεν θυμάμαι πως το είπε ακριβώς) με αποτέλεσμα να ζητάει εμένα κ κατεπεκταση το στήθος.. Μου είπε να βάλω πολλες γεύσεις κ να δώσω ενα μήνα μεχρι να δούμε πως θα τα παει.. Εχω χαωθει λίγο..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Καλημερα κοριτσια.. Χθες πηγαμε στο γιατρό κ η μικρή δεν ειχε πάρει βάρος.. Μου εξήγησε πως ενω το γάλα την καλύπτει θρεπτικά ( γ αυτο κ η εικόνα της ειναι αψογη) δεν την καλύπτει θερμιδικα.. Αρα πρέπει να φάει τροφές!! Απο χθες Εχουμε κανει τουμπες, τραγουδαμε σαν τρελοι κ τίποτα! Μας πρότεινε να την ταιζει κάποιος αλλος, κ εγώ να λειπω. Μελετησε την συμπεριφορά της αρκετή ωρα οσο ηταν εκει και  η μικρή εχει κατι σαν προσκοληση μαζι μου ( δεν θυμάμαι πως το είπε ακριβώς) με αποτέλεσμα να ζητάει εμένα κ κατεπεκταση το στήθος.. Μου είπε να βάλω πολλες γεύσεις κ να δώσω ενα μήνα μεχρι να δούμε πως θα τα παει.. Εχω χαωθει λίγο..

Μπορείς να της βάλεις Κ κρέμες με το γάλα σου γιατί φοβάσε να δοκιμάσεις?  

Επίσης όταν τρώτε να την έχεις πάντα μαζί . Βλέπει ότι τρώτε Κ μαθαίνει την κίνηση. Ίσως είναι ανώριμη ακόμα για να δεχθεί τις τροφές . Νομίζω τα τραγουδάκια Κ οι τούμπες πιο πολύ εκνευρίζουν τα παιδιά πάρα θα κάτσει να φάει... Ο αντιπερισπασμός στο φαγητό πρέπει να είναι με κάτι που έχει κόλλημα το παιδί Κ συνήθως δεν το έχει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, linaa είπε:

Μπορείς να της βάλεις Κ κρέμες με το γάλα σου γιατί φοβάσε να δοκιμάσεις?  

Επίσης όταν τρώτε να την έχεις πάντα μαζί . Βλέπει ότι τρώτε Κ μαθαίνει την κίνηση. Ίσως είναι ανώριμη ακόμα για να δεχθεί τις τροφές . Νομίζω τα τραγουδάκια Κ οι τούμπες πιο πολύ εκνευρίζουν τα παιδιά πάρα θα κάτσει να φάει... Ο αντιπερισπασμός στο φαγητό πρέπει να είναι με κάτι που έχει κόλλημα το παιδί Κ συνήθως δεν το έχει. 

Σήμερα με τα χίλια ζορια κατι Εφαγε.. Θα βάλω βρωμη με δικό μου γάλα για απογευματινο να δω αν θα το φάει.. Ελπίζω σε μια βδομάδα να τρώει Εστω 30 γραμμάρια..

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2024 at 9:49 ΜΜ, Maria Ad είπε:

Αντε μπραβο να της περασουν ολα!!Μπεμπαρα γεννήθηκε βρε τι να κάνει έτσι θα το πάει!!!χαχα να μην αγχωνεσαι το κάθε παιδάκι όντως έχει τη δική του ανάπτυξη.Βρε κοριτσι κ εμένα εδώ κ λίγο καιρό δυσκολεύεται να κοιμηθεί.. Εκεί που την αφήναμε στο κρεβάτι της κ φεύγαμε, τωρα κάθομαι δίπλα της να με βλέπει ,της πιάνω το χέρι την χαϊδεύω, περνάει καμία ώρα... Τι έχουν πάθει???

Καλή χρονιά κορίτσι με υγεία!!Εμείς τρώμε δεκατιανο μεσημεριανό κ απογευματινό.Εννοειται όταν τρώει αρκετά δεν δίνω γάλα. Όταν τρώει το μισό ας πούμε δίνω λίγο γάλα αλλά μπορεί να μην το θέλει κ όλο...Τι να έχουν τα παιδάκια ,χορταίνουν με το φαγητό..Αν είχαν πάλι ενόχληση θα το έβλεπες πιστεύω....

 

Βρε κορίτσια,να ρωτήσω κάτι.. καταρχήν καλή χρονιά - δε θυμάμαι αν έχω ξαναγράψει από την αρχή της χρονιάς, κούραση, καταλαβαίνετε....

Με την περίοδο, πως είστε; έχει επανέλθει; και μάλλον, απευθύνομαι στις μη θηλάζουσες κυρίως, αν έχουμε, γιατί ξέρω ότι ο θηλασμός την καθυστερεί.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , LeneL είπε:

 

Βρε κορίτσια,να ρωτήσω κάτι.. καταρχήν καλή χρονιά - δε θυμάμαι αν έχω ξαναγράψει από την αρχή της χρονιάς, κούραση, καταλαβαίνετε....

Με την περίοδο, πως είστε; έχει επανέλθει; και μάλλον, απευθύνομαι στις μη θηλάζουσες κυρίως, αν έχουμε, γιατί ξέρω ότι ο θηλασμός την καθυστερεί.. 

Καλή χρονια, εγώ αν κ θηλαζω εχω εδω κ τρεις μήνες..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, LeneL είπε:

 

Βρε κορίτσια,να ρωτήσω κάτι.. καταρχήν καλή χρονιά - δε θυμάμαι αν έχω ξαναγράψει από την αρχή της χρονιάς, κούραση, καταλαβαίνετε....

Με την περίοδο, πως είστε; έχει επανέλθει; και μάλλον, απευθύνομαι στις μη θηλάζουσες κυρίως, αν έχουμε, γιατί ξέρω ότι ο θηλασμός την καθυστερεί.. 

Κορίτσι μου καλή χρονιά!!

Εγώ με το που σταμάτησα να θηλάζω μου ήρθε μετά από 2 εβδομάδες...μετά στις 28 μέρες κανονικά όπως είχα κύκλο αλλά τον τρίτο μηνα έκανε 38 μέρες ..ότι να ναι..θέλει αρκετό καιρό λένε στις περισσότερες για να στρώσει..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Ninarelita είπε:

Κορίτσι μου καλή χρονιά!!

Εγώ με το που σταμάτησα να θηλάζω μου ήρθε μετά από 2 εβδομάδες...μετά στις 28 μέρες κανονικά όπως είχα κύκλο αλλά τον τρίτο μηνα έκανε 38 μέρες ..ότι να ναι..θέλει αρκετό καιρό λένε στις περισσότερες για να στρώσει..

Κατάλαβα.. κι εμένα αντίστοιχα νούμερα μου κάνει και έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι.. τέλος πάντων, θα δούμε πως θα πάει και αυτό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...