Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

6 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Γεια σας κορίτσια ! Εγώ είμαι λίγο οριακά και στις μανούλες Ιουνίου και στις Ιουλίου ! :) Το πρόγραμμα στο κινητό με βγάζει 30 Ιουνίου που και ο γιατρός την τελευταία φορά περίπου 1 Ιουλίου ! :)

Έρχομαι από εξωσωματικη με την πρώτη προσπάθεια εμβρυομεταφορας

ηθελα να ρωτήσω όσες έχουν και άλλο παιδάκι αν ξέρετε ο δεύτερος υπέρηχος στις 9 εβδομάδες γίνεται κολπικά ή από την κοιλιά ;

Καλημερα!με το καλο να ερθει το πρωτο σου μωρακι και να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη ..εγω εχω ραντεβου Δευτερα 5 Δεκεμβριου..εκεινη τη μερα θα ειμαι ακριβως 9 εβδομαδων και ρωτησα τη γιατρο μου τι υπερηχο θα κανουμε και μου ειπε κολπικο .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κοριτσια!! 

Εγω καρδούλα άκουσα στη πρώτη  41 ημερών με.κυκλο 22 23 ημερων  ενώ στη 3η εγκυμοσύνη στης 43 με κυκλο 25-27 ημερών!

Τωρα τη Δευτέρα έχω ραντεβού  θα είμαι 44 ελπίζω να ακούσουμε! 

Εχω πάθει σοκ βεβαια γιατί μαθαίνω πως βγαίνει σε σύνταξη και θα είναι μόνο ιδιωτικά  αλλά πιστευω να βγει άκρη.. αλλιως θα ψάχνω πάλι γιατρό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Aressana είπε:

Καλημέρα κοριτσια!! 

Εγω καρδούλα άκουσα στη πρώτη  41 ημερών με.κυκλο 22 23 ημερων  ενώ στη 3η εγκυμοσύνη στης 43 με κυκλο 25-27 ημερών!

Τωρα τη Δευτέρα έχω ραντεβού  θα είμαι 44 ελπίζω να ακούσουμε! 

Εχω πάθει σοκ βεβαια γιατί μαθαίνω πως βγαίνει σε σύνταξη και θα είναι μόνο ιδιωτικά  αλλά πιστευω να βγει άκρη.. αλλιως θα ψάχνω πάλι γιατρό!

Ωραια,θα περιμενουμε νεακια σου τη Δευτερα λοιπον .. μπορει να δειτε και το μπεμπε ,το οποιο συμφωνα με τον πινακα εμφανιζεται 45η ημερα .. ολα να πανε καλα ευχομαι κι οσο για τον γιατρο μην αγχωνεσαι.. πιστευω θα την βγαλετε ολη την εγκυμοσυνη μαζι .. δε θα σου ελεγε ο ιδιος να βρεις καποιον αλλον γιατι θα βγει σε συνταξη για να μην αλλαζεις γιατρο στη μεση της εγκυμοσυνης ; Πιστευω θα στο ελεγε και θα το αφηνε πανω σου να επιλεξεις αν θα συνεχισετε μαζι .. ουτως ή αλλως αυτες οι διαδικασιες για τη συνταξη ειναι χρονοβορες .. μπορει να εισαι τυχερουλα κ να τον εχεις μεχρι τελους τον γιατρο σου :)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Γεια σας κορίτσια ! Εγώ είμαι λίγο οριακά και στις μανούλες Ιουνίου και στις Ιουλίου ! :) Το πρόγραμμα στο κινητό με βγάζει 30 Ιουνίου που και ο γιατρός την τελευταία φορά περίπου 1 Ιουλίου ! :)

Έρχομαι από εξωσωματικη με την πρώτη προσπάθεια εμβρυομεταφορας

ηθελα να ρωτήσω όσες έχουν και άλλο παιδάκι αν ξέρετε ο δεύτερος υπέρηχος στις 9 εβδομάδες γίνεται κολπικά ή από την κοιλιά ;

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη εκανα μόνο από κοιλιά από τον πρώτο υπέρηχο που έκανα 6+5. Νομίζω εξαρτάται από το γιατρό και το μηχάνημα του.

Εγώ έκλεισα πρώτο υπέρηχο 14/12. Θα είμαι 7+3.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , Aressana είπε:

Πρώτος υπέρηχος  7+3 ;  

Εγω έχω φαγωθεί δεν περνάν οι μέρες. Αφού σκεφτόμουν να πάω κ εχθες αλλά ευτυχώς με προσγείωσε ο σύζυγος! 

Ναι ναι. Βασικά να κάνω μια εισαγωγή και να πω ότι έμενα στο εξωτερικό για πολλά χρόνια και εκεί δεν έκαναν υπέρηχο τόσο νωρίς χωρίς κάποια ένδειξη, ούτε χοριακές. Επίσης, αν δεν υπάρχει παθολογία γεννάνε με μαίες μόνο. Όταν γύρισα στην Ελλάδα ήξερα ότι θέλω κάτι τέτοιο, όποτε βρήκα ένα γιατρό που είναι της φιλοσοφίας αυτής. Και πάλι έκανα αρκετά περισσότερους υπερήχους απ ότι αν ήμουν στο εξωτερικό, όπου θα είχα κάνει 2-3 σε όλη την εγκυμοσύνη, αλλά γέννησα σπίτι μου με μαίες όπως ήθελα.

Όποτε 7+3 και μέχρι τότε υπομονή. :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, xrysaxrysoula said:

Καλημερα!με το καλο να ερθει το πρωτο σου μωρακι και να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη ..εγω εχω ραντεβου Δευτερα 5 Δεκεμβριου..εκεινη τη μερα θα ειμαι ακριβως 9 εβδομαδων και ρωτησα τη γιατρο μου τι υπερηχο θα κανουμε και μου ειπε κολπικο .

Και εγω πεντε δεκεβρίου!!!!!! :)

εγω τη προηγουμενη κυριακη ειχα δει λιγο αιμα κοκκινο και επαθα σοκ

τωρα παιρνω τα ουτροτζεσταν δυο φορες τη μερα! Ισως ηταν μικρη αποκολληση μου ειπε αλλα οταν με εξετασε δεν ειδε να συμβαινει κατι τετοιο

απλα μου ειπε να ειμαι πιο χαλαρη γενικα  και να μην κουραζομαι πολυ τι να πω δεν ξαναεβγαλα ελπιζω να μηννξανασω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Io_anna είπε:

Ναι ναι. Βασικά να κάνω μια εισαγωγή και να πω ότι έμενα στο εξωτερικό για πολλά χρόνια και εκεί δεν έκαναν υπέρηχο τόσο νωρίς χωρίς κάποια ένδειξη, ούτε χοριακές. Επίσης, αν δεν υπάρχει παθολογία γεννάνε με μαίες μόνο. Όταν γύρισα στην Ελλάδα ήξερα ότι θέλω κάτι τέτοιο, όποτε βρήκα ένα γιατρό που είναι της φιλοσοφίας αυτής. Και πάλι έκανα αρκετά περισσότερους υπερήχους απ ότι αν ήμουν στο εξωτερικό, όπου θα είχα κάνει 2-3 σε όλη την εγκυμοσύνη, αλλά γέννησα σπίτι μου με μαίες όπως ήθελα.

Όποτε 7+3 και μέχρι τότε υπομονή. :)

Η μια μου γεννα ήταν χωρίς γιατρο με μαια εφημερίας  στο νοσοκομειο ευτυχώς!! Γεννήθηκε απνοικο .  Ιδεατα έτσι θα θελα  κ εγω .. ποιος γιατρός είναι αυτος ; είναι σε δημόσιο ή ιδιωτικο; 

πρίν από 18 λεπτά , souz13 είπε:

Και εγω πεντε δεκεβρίου!!!!!! :)

εγω τη προηγουμενη κυριακη ειχα δει λιγο αιμα κοκκινο και επαθα σοκ

τωρα παιρνω τα ουτροτζεσταν δυο φορες τη μερα! Ισως ηταν μικρη αποκολληση μου ειπε αλλα οταν με εξετασε δεν ειδε να συμβαινει κατι τετοιο

απλα μου ειπε να ειμαι πιο χαλαρη γενικα  και να μην κουραζομαι πολυ τι να πω δεν ξαναεβγαλα ελπιζω να μηννξανασω

Υπομονή! Ξάπλα ξάπλα.. έχεις κ αλλο παιδάκι;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Aressana είπε:

Η μια μου γεννα ήταν χωρίς γιατρο με μαια εφημερίας  στο νοσοκομειο ευτυχώς!! Γεννήθηκε απνοικο .  Ιδεατα έτσι θα θελα  κ εγω .. ποιος γιατρός είναι αυτος ; είναι σε δημόσιο ή ιδιωτικο; 

Είναι στο Ιασώ, Σταμάτης Στουρνάρας.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Aressana said:

Η μια μου γεννα ήταν χωρίς γιατρο με μαια εφημερίας  στο νοσοκομειο ευτυχώς!! Γεννήθηκε απνοικο .  Ιδεατα έτσι θα θελα  κ εγω .. ποιος γιατρός είναι αυτος ; είναι σε δημόσιο ή ιδιωτικο; 

Υπομονή! Ξάπλα ξάπλα.. έχεις κ αλλο παιδάκι;

Όχι το πρώτο :)

ναι κανω τα βασικα τουαλέτα και πλενω και κανενα πιατο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, souz13 είπε:

Όχι το πρώτο :)

ναι κανω τα βασικα τουαλέτα και πλενω και κανενα πιατο 

Οχι σε ορθοστασία δεν σου ζήτησε ο γιατρός; όταν εγώ είχα αιμα  μόνο ξάπλα ..  ακόμα κ το φαγητό στο καναπέ το τρωγα! Άσε τα πιατα ..

1 hour ago, Io_anna είπε:

Είναι στο Ιασώ, Σταμάτης Στουρνάρας.

Έπρεπε να το φανταστώ!! Τόσα έχουν ακουστεί για αυτόν! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Aressana said:

Οχι σε ορθοστασία δεν σου ζήτησε ο γιατρός; όταν εγώ είχα αιμα  μόνο ξάπλα ..  ακόμα κ το φαγητό στο καναπέ το τρωγα! Άσε τα πιατα ..

Έπρεπε να το φανταστώ!! Τόσα έχουν ακουστεί για αυτόν! 

Ενταξει δεβ τα ξαναπλενω με φοβησες 

η γιατρος μου ειπε οχι πολυ ορθοστασία και να μαγειρευω κατι ελαφρυ αλλα να καθομαι μετά δεν με φόβισε παρα πολύ

αλλα εγω ναι ξαπλωνω καναπε και κανω τα πιατα αυτα που σου ειπα

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, souz13 είπε:

Και εγω πεντε δεκεβρίου!!!!!! :)

εγω τη προηγουμενη κυριακη ειχα δει λιγο αιμα κοκκινο και επαθα σοκ

τωρα παιρνω τα ουτροτζεσταν δυο φορες τη μερα! Ισως ηταν μικρη αποκολληση μου ειπε αλλα οταν με εξετασε δεν ειδε να συμβαινει κατι τετοιο

απλα μου ειπε να ειμαι πιο χαλαρη γενικα  και να μην κουραζομαι πολυ τι να πω δεν ξαναεβγαλα ελπιζω να μηννξανασω

Τα utrogestan βοηθανε πολυ γιατι απο την εκκριση προγεστερονης τρεφεται το μωρο κατα καποιον τροπο μεχρι την 11η εβδομαδα ..μετα την 11η τρεφεται απο τον πλακουντα ..ετσι μου το ειχε εξηγησει η γυναικολογος ..κι εγω παιρνω προληπτικα και κυριως λογω ηλικιας (39 ειμαι)σε περιπτωση που δεν παραγει ο οργανισμος μου αρκετη προγεστερονη.. και στην προηγουμενη εγκυμοσυνη επαιρνα εως τον 3ο μηνα και στην εγκυμοσυνη που ειχα αποβαλλει τελικα ,αλλα τοτε ειχα συχνα πυκνα αιμορραγιες .. να μην κουραζεσαι οσο μπορεις κι ολα θα πανε τελεια :wub:

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, xrysaxrysoula said:

Τα utrogestan βοηθανε πολυ γιατι απο την εκκριση προγεστερονης τρεφεται το μωρο κατα καποιον τροπο μεχρι την 11η εβδομαδα ..μετα την 11η τρεφεται απο τον πλακουντα ..ετσι μου το ειχε εξηγησει η γυναικολογος ..κι εγω παιρνω προληπτικα και κυριως λογω ηλικιας (39 ειμαι)σε περιπτωση που δεν παραγει ο οργανισμος μου αρκετη προγεστερονη.. και στην προηγουμενη εγκυμοσυνη επαιρνα εως τον 3ο μηνα και στην εγκυμοσυνη που ειχα αποβαλλει τελικα ,αλλα τοτε ειχα συχνα πυκνα αιμορραγιες .. να μην κουραζεσαι οσο μπορεις κι ολα θα πανε τελεια :wub:

Μου ειπε σιγουρα μεχρι την αυχενικη θα το παιρνω

ναι προσπαθω να μη κουράζομαι φοβαμαι και μη παει κατι λαθος με οκα αυτα που ακουω αλλα ελπίζω όλα καλά

μου ειπε να τα παίρνω σαν υπόθετο τα χαπια.

μου εγραψε και μια κυστικη ινωση που εκανα και βγηκε αρνητικη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις δει αιμα καλά κάνεις κ τα περνεις κολπικά.. έχουν λιγότερες παρενέργειες έτσι. Ναι μπορείς να μαγειρέψει τύπου βάλε νερό να βραζει. Κάτσε σε καρεκλα μην είσαι πάνω από τη κατσαρόλα. Βάλε μετά τα μακαρόνια ανακάτεψε κ ξανακατσε! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...