Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet είπε:

      Άσε τα χω παίξει σ λέω! Εν τω μεταξύ πρώτη φορά κάνω τεστ πριν τη χοριακη!Είχα κάνει δύο τεστ αφού είχα μείνει έγκυος,γιατί φοβόμουν ότι έχω αποβάλλει 🤷Ειδικά στο δεύτερο ήμουν και τριών μηνών.Θα κάνω τη Δευτέρα τεστ και αν πάλι βγει αρνητικό,εκεί θα αρχίσω να χάνω όντως τις ελπίδες μου..

      μέχρι τρίτη-τετάρτη  δώσε περιθώριο ! μετά για να μην σου λέω χαζομάρες και γω θα λέγαμε ότι δεν ! βέβαια ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, έχουμε δει χοριακη να βγουν την τελευταία μέρα θετικη!!  απλώς εγώ δεν ειμαι αυτής της γραμμής γιατί ειμαι ανυπόμονη και προτιμώ να φαω το άκυρο  μ παρά να ελπιζω για τη μια στις τόσες πιθανότητες! το πολύ πολύ να πάρεις μια τεράστια χαρά στη χοριακη σ που δεν την περίμενες 

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

1 hour ago, xrysaxrysoula είπε:

.

Καταλαβαίνω.  Εγώ θήλασα 7 μήνες.  Στον παραπάνω πίνακα μετράμε από την πρώτη μέρα της περιόδου έτσι? Εγώ θα είμαι στην 41η ημέρα.  Μπορώ να ακούσω παλμό? Γιατί βλέπω  ξεκινά από την 42η ημέρα ο παλμός.  

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, DORAV είπε:

Κορίτσια γειά σας!!!Και εγώ Ιούλιο μάλλον!!!Θα χαρώ να τα λέμε απο εδώ. Έκανα μια χοριακη δύο εβδομάδες πριν (242) και την Πέμπτη έχω το πρώτο μου υπέρηχο.  Έχω άλλο ένα παιδάκι 14 μηνών.  Ειμαι λίγο αγχωμένη  γιατί τον σηκώνω ( τώρα πια όχι τόσο  πολύ) αλλά και πάλι λίγο βάρος σηκώνω.  Από συμπτωματα πώς πάτε? Έχετε πονάκια  καθόλου?  Εγώ  ναι. Το στομάχι δε έχει πειράξει  ακόμη. Στην πρώτη εγκυμοσυνη με πειραξε αρκετά. 

Κι εμένα τόσο είναι ο γιος μου! Εγώ ήξερα ότι αν κάτι το έκανες πριν την εγκυμοσύνη, όπως πχ γυμναστική ή να σηκώνεις το παιδί σου, μπορείς να συνεχίσεις και μετά. Εξαρτάται πάντα από τις αντοχές σου και την εγκυμοσύνη σου. Όσο να πεις 14 μηνών είναι μικρούλια ακόμα, θέλουν και την αγκαλιά τους. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Io_anna είπε:

Κι εμένα τόσο είναι ο γιος μου! Εγώ ήξερα ότι αν κάτι το έκανες πριν την εγκυμοσύνη, όπως πχ γυμναστική ή να σηκώνεις το παιδί σου, μπορείς να συνεχίσεις και μετά. Εξαρτάται πάντα από τις αντοχές σου και την εγκυμοσύνη σου. Όσο να πεις 14 μηνών είναι μικρούλια ακόμα, θέλουν και την αγκαλιά τους. 

Ναι είναι μικρούλια!!!Και εγώ γιο έχω. Προσέχω αλλά κάποιες φορές δε γίνεται γιατί είμαι  μόνη μου, όταν  λείπει ο σύζυγος και δεν έχωβοήθεια. Έχω λίγο άγχος για αυτό το θέμα  αλλά θα δούμε...

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Ένας γιατρός μου είχε πει μέχρι 10 κιλά ότι μπορώ αλλά πρέπει να σκύβεις σωστά (με κάθισμα) και μόνο όταν ήταν ανάγκη. Ναι, όταν έχουμε ήδη άλλο παιδάκι/α είναι με βαθμό δυσκολίας για το σώμα μας :wacko::wacko:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, xrysaxrysoula είπε:

θεμα ειναι οτι θηλαζει ακομη και θελω να σταματησω τον θηλασμο αλλα ειναι πολυ επωδυνο για το παιδι καθε φορα που προσπαθω να αρνηθω καποιο θηλασμο κλαιει

Tο ίδιο πρόβλημα κ εγω . Στη 1η αποθηλασα πιο γρήγορα  .. ήταν κ πιο μικρή , 17 μηνων π γεννήθηκε η 2η είχε ήδη αποθηλασει. Κ το 3η μερο π έλειπα έπαιξε ρόλο.  Αλλά δέχτηκε το μπιμπερό πιο εύκολα οπότε ξεκινούσα με μένα της μετρούσα κ μετα .

Τωρα στη μικρή π ειναι 20μ άστα να πάνε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, DORAV είπε:

Καταλαβαίνω.  Εγώ θήλασα 7 μήνες.  Στον παραπάνω πίνακα μετράμε από την πρώτη μέρα της περιόδου έτσι? Εγώ θα είμαι στην 41η ημέρα.  Μπορώ να ακούσω παλμό? Γιατί βλέπω  ξεκινά από την 42η ημέρα ο παλμός.  

 

 

Ναι απο την 1η ημερα περιοδου μετρας .. δε γνωριζω ακριβως πως βγηκε αυτος ο πινακας ..φανταζομαι θα εγινε καποια ερευνα οπου θα παρακολουθουσαν εγκυους επι καθημερινης βασης και καπως ετσι θα καταγραφηκαν οι παρατηρησεις αυτες.. ομως πιστευω οτι επειδη η ακριβης ημερα συλληψης δεν ειναι γνωστη ,λογω του οτι η εμφυτευση μπορεί να γινει και 5 μερες μετα την επαφη ..ισως να δειξει και μια μερα νωριτερα.. για να στο ειπε ο γιατρος σου ,λογικα η μια μερα αυτη δε θα παιζει τοσο ρολο.

7 ώρες πρίν, Aressana είπε:

Tο ίδιο πρόβλημα κ εγω . Στη 1η αποθηλασα πιο γρήγορα  .. ήταν κ πιο μικρή , 17 μηνων π γεννήθηκε η 2η είχε ήδη αποθηλασει. Κ το 3η μερο π έλειπα έπαιξε ρόλο.  Αλλά δέχτηκε το μπιμπερό πιο εύκολα οπότε ξεκινούσα με μένα της μετρούσα κ μετα .

Τωρα στη μικρή π ειναι 20μ άστα να πάνε.

Εγω σ αυτην την ηλικια δε μπορω να της δωσω μπιμπερο ..γιατι απο 22 μηνων ξεκινησα να της δινω  αγελαδινο γαλα το πρωι και της το βαζω σε ποτηρι κ το πινει με καλαμακι και η παιδιατρος μου ειπε οτι σ αυτην την ηλικια 25 μηνων σε λιγες μερες θα γινει 26 μηνων)δε δινουμε μπιμπερο στο παιδι ..αχ δεν ξερω πως να το χειριστω ..εχω μιλησει ποσες φορες και με τη μαια του ικα που ειχε κανει τα μαθηματα θηλασμου κ η οποια θηλασε κ τα 4 παιδια της εως κοντα 4 ετων κι εκανε φυσικο αποθηλασμο ..αλλα εγω δε θελω να περιμενω για φυσικο αποθηλασμο ,οποτε δηλαδη θα θελησει απο μονο του το παιδι ,γιατι πλεον εγω δε θελω να θηλασω αλλο.. με πιανει απογοητευση και οσο και να με λυπει ,με βλεπω στο τελος να κανω αυτα που καναν οι γυναικες τα παλια τα χρονια ,που βαζανε αλατι ,αλλες βαζαν πιπερι ,αλλες ζωγραφιζαν τις θηλες κτλ.. η μονη μου ελπιδα για φυσικο αποθηλασμο ειναι να περιμενω μέχρι τον 4ο μηνα ,οπου αλλαζει η γευση του γαλακτος λογω των ορμονων και πολλα μωρα αποθηλαζουν σ αυτην την φαση απο μονα τους ..ετσι μου ειπε η γυναικολογος μου .. αλλα υπαρχουν κι αλλα μωρακια που δεν πτοουνται απ αυτην την αλλαγη και συνεχιζουν να θηλαζουν κανονικα ..μακαρι να ειμαι στην πρωτη περιπτωση :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xrysaxrysoula είπε:

Ναι απο την 1η ημερα περιοδου μετρας .. δε γνωριζω ακριβως πως βγηκε αυτος ο πινακας ..φανταζομαι θα εγινε καποια ερευνα οπου θα παρακολουθουσαν εγκυους επι καθημερινης βασης και καπως ετσι θα καταγραφηκαν οι παρατηρησεις αυτες.. ομως πιστευω οτι επειδη η ακριβης ημερα συλληψης δεν ειναι γνωστη ,λογω του οτι η εμφυτευση μπορεί να γινει και 5 μερες μετα την επαφη ..ισως να δειξει και μια μερα νωριτερα.. για να στο ειπε ο γιατρος σου ,λογικα η μια μερα αυτη δε θα παιζει τοσο ρολο.

Εγω σ αυτην την ηλικια δε μπορω να της δωσω μπιμπερο ..γιατι απο 22 μηνων ξεκινησα να της δινω  αγελαδινο γαλα το πρωι και της το βαζω σε ποτηρι κ το πινει με καλαμακι και η παιδιατρος μου ειπε οτι σ αυτην την ηλικια 25 μηνων σε λιγες μερες θα γινει 26 μηνων)δε δινουμε μπιμπερο στο παιδι ..αχ δεν ξερω πως να το χειριστω ..εχω μιλησει ποσες φορες και με τη μαια του ικα που ειχε κανει τα μαθηματα θηλασμου κ η οποια θηλασε κ τα 4 παιδια της εως κοντα 4 ετων κι εκανε φυσικο αποθηλασμο ..αλλα εγω δε θελω να περιμενω για φυσικο αποθηλασμο ,οποτε δηλαδη θα θελησει απο μονο του το παιδι ,γιατι πλεον εγω δε θελω να θηλασω αλλο.. με πιανει απογοητευση και οσο και να με λυπει ,με βλεπω στο τελος να κανω αυτα που καναν οι γυναικες τα παλια τα χρονια ,που βαζανε αλατι ,αλλες βαζαν πιπερι ,αλλες ζωγραφιζαν τις θηλες κτλ.. η μονη μου ελπιδα για φυσικο αποθηλασμο ειναι να περιμενω μέχρι τον 4ο μηνα ,οπου αλλαζει η γευση του γαλακτος λογω των ορμονων και πολλα μωρα αποθηλαζουν σ αυτην την φαση απο μονα τους ..ετσι μου ειπε η γυναικολογος μου .. αλλα υπαρχουν κι αλλα μωρακια που δεν πτοουνται απ αυτην την αλλαγη και συνεχιζουν να θηλαζουν κανονικα ..μακαρι να ειμαι στην πρωτη περιπτωση :)

  Ισχυει για το γάλα... μονο οι θηλασμοι για ύπνο σου έχουν μείνει; 

Εγω ειχα φουλ  agitation  τόσο πολύ π μέχρι πρότινος ένιωθα τύψεις. Βέβαια ήταν πολύ πιο μικρή..ξέρω πως δεν παίζει να προλάβω νωρίτερα από τον 4ο  .

Η πρώτη μου θηλάσε 17 μηνες  με πολύ λίγο ταντεμ η άλλη  26 μηνες .. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια 

εμενα τελευταια περίοδος ηταν 5 οκτωβριου και μου ειπε κθε 12 του μηνα αλλαζω μήνα

σημερα εκανα τις πολλες εξετασεις και την κυστικη ίνοση 

ακούσαμε καρδούλα και το ειδαμε αλλα κολπικά πάντα γιατι ακόμα ειναι πολύ μικρο :) :)

2059 ειχα χοριακή στις 7/11

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Aressana είπε:

  Ισχυει για το γάλα... μονο οι θηλασμοι για ύπνο σου έχουν μείνει; 

Εγω ειχα φουλ  agitation  τόσο πολύ π μέχρι πρότινος ένιωθα τύψεις. Βέβαια ήταν πολύ πιο μικρή..ξέρω πως δεν παίζει να προλάβω νωρίτερα από τον 4ο  .

Η πρώτη μου θηλάσε 17 μηνες  με πολύ λίγο ταντεμ η άλλη  26 μηνες .. 

Μου εχουν μεινει ο θηλασμος ο μεσημεριανος με τον οποιο την βαζω στην ουσια για υπνο.. και ο βραδυνος ..που δυστυχως δεν ειναι ενας ..ξυπναει ακομα 3 εως 5 φορες κατα τη διαρκεια της νυχτας ..

Εσυ πως τα καταφερες και εκοψες ρον θηλασμο στο 2ο παιδακι αου που ηταν 26 μηνων ; 

 

20 ώρες πρίν, Aressana είπε:

Εγω εχω 3 κοριτσια! Η μεγάλη  6 μιση , η μεσαία 5 , και η μικρη 20 μηνων!

στη 3η εγκυμοσύνη εμφάνισα διαβήτη και από ότι βλέπω και σε αυτή!

Εκανες αιματολογικες και ειναι ανεβασμενο το ζαχαρο ή λογω του οτι εβγαλες στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ; Εγω στην 1η μου εγκυμοσυνη εκανα ελαφρως θυροειδη τον 9ο μηνα .. πηρα χαπια μονο τον τελευταιο μηνα ..και τωρα που εκανα αιματολογικες προχτες ανεβηκε απο 1,80 που ήταν προ διμηνου σε 3.8..οποτε το βλεπω κι εγω να ανεβαινει ξανα οσο θα περναει ο καιρος.. 

1 hour ago, souz13 είπε:

Γεια σας κορίτσια 

εμενα τελευταια περίοδος ηταν 5 οκτωβριου και μου ειπε κθε 12 του μηνα αλλαζω μήνα

σημερα εκανα τις πολλες εξετασεις και την κυστικη ίνοση 

ακούσαμε καρδούλα και το ειδαμε αλλα κολπικά πάντα γιατι ακόμα ειναι πολύ μικρο :) :)

2059 ειχα χοριακή στις 7/11

Με το καλο να ερθει το μωρακι σου.. εγω 3/1ο ειχα τελευταια περιοδο .. ειμαστε πολυ κοντα .. ολα να μας πανε υπεροχα και να εχουμε μια ομορφη εγκυμοσυνη :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@xrysaxrysoula  είχα στ προηγούμενη εγκυμοσύνη δ.κ  ξεκίνησα μετρηματα πρωινα μονη μου κ βλέπω τσιμπημένα τα νηστείας.. εχω μιλήσει ήδη με ενδοκρινολογο κ μάλλον με πάει για χαπια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρέπει να κοπεί  ο μεσημεριανός θηλασμος .. εγώ έχω μια κουνια την είχα πάρει από λητω , υφασμάτινη κ τις έβαζα εκεί κ κοιμοντουσαν . Έτσι είχα κόψει το μεσημεριανο θηλασμο .. τώρα τα βραδινά παίδεμα. Αν θυμάμαι καλά  η πρώτη πήρε μπιμπερο στους 12 μηνες  το κρατήσαμε 6 μηνες οπου κοιμόταν σερί και 26 μ ακριβώς έκοψε κ τη πανα. 

Η δεύτερη πρέπει να της έδωσα κ αυτής γύρω   στους 18 20 μηνες για βράδυ μπιμπερο. Τα πρωινά τα είχε κόψει.  25μ  ξεκίνησε παιδικο σταθμό δεν ξέρω αν συντελεσε  σε αυτό 

 

Εγω τωρα σε αυτή ξεκινάω και τις μετράω μέχρι το 10 και μετά λέω τελοςςςςς . Κάποιες  φορές το ακούει κ μου γυρναει πλευρό! Θέλω άμεσα να την πάω και σε δικό της δωματιο..

πρίν από 28 λεπτά , Evi! είπε:

Μόλις γύρισα κι εγώ από το γιατρό! Όλα καλά, 6+2. Ραντεβού πάλι σε 10 μέρες να ακούσουμε καρδούλα!

Δεν ακούσατε τώρα καρδουλα; αμαν και έχω βασιστεί τόσο πολύ για το ραντεβού τη Δευτέρα να ξεκινήσω και την άδεια επαπειλουμενης 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγω που απο τον αλλο μηνα θα ειμαι ανεργη γιατι ειχα δηλωσει παραιτηση στη δουλεια πριν δυο μηνες γραφομαι μονη μου στον οαεδ σωστα ; Δικαιουμαι κατι μετα σαν επιδομα ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...