Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 31 λεπτά , marmaki είπε:

      Με πρόλαβες!!

      Επειδή εμείς ήμαστε κάποιες χρονιές κάτω και κάποιες πάνω απτα 40.000 το έψαξα και βρήκα κι εγώ αυτά και οι υπολογισμοί μου λένε οτι το ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα των 40.000 για οικογένεια που κάνει τωρα το πρώτο του παιδί πρέπει να βγαίνει γύρω στα 75.000 ευρώ.

      Γι αυτό μου έκανε εντύπωση που είπε η @LeneL παραπάνω ότι είχε οικογενειακό εισόδημα λίγο πάνω απτα 40.000 ευρώ και δεν πήρε το επίδομα. Είχες κάνει αίτηση και στην απέρριψαν @LeneL;

       

      Το παιδί που γεννιέται ίσως να μην υπολογίζετε ως ισοδύναμο. Δηλαδή το πρώτο ισοδύναμο να είναι αν έχεις ήδη παιδι Κ πας για δεύτερο γι'αυτό να την απέρριψαν 

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

πρίν από 14 λεπτά , Ninarelita είπε:

Επειδή μου είχε δει αυξημένη αυχενική πτυχη για πιο σίγουρο αποτέλεσμα μου είπε..εύχομαι να μην χρειαστεί..

Μακάρι να μην χρειαστεί.Από όλες τις εξετάσεις αυτή,δεν ξέρω γιατί,αλλά με φοβίζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Ninarelita είπε:

Έχω ΠΗΤ 31 Ιουλίου αλλά ήθελε να την κάνουμε νωρίς για να έχω περιθώριο για αμνιο αν τύχει κ δούμε κάτι για αυτό μου έκλεισε 20η εβδομάδα..αυτή την εβδομάδα που πήγα στη γιατρό μου στο νοσοκομείο η ανάπτυξη μου είπε ο ς είναι πολύ καλή κ όλα φαίνονται πολύ καλά..επλλπιζω όλα να είναι καλά..είναι 270 γραμμάρια μου είπε η μπεμπουλα..❤️❤️

Εγώ 27 Ιουλίου εχω αλλά λογικά θα πάμε πιο νωρίς με καισαρική.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ninarelita είπε:

Επειδή μου είχε δει αυξημένη αυχενική πτυχη για πιο σίγουρο αποτέλεσμα μου είπε..εύχομαι να μην χρειαστεί..

Ευτυχώς κορίτσι μου το πέρασες ανωδυνα..Έχω τώρα μια εβδομάδα πολύ έντονα...νιώθω κάτι σαν κύμα κ μου είπε η γιατρός πως αυτό ακριβώς είναι..κ πιο έντονα το βράδυ να σου πω την αλήθεια...αυτό όμως που μου είπε είναι ότι παίζει ρόλο ο πλακούντας..εμένα είναι οπίσθιος σε κοπέλες με πρόσθιο γίνεται πολύ πιο μετά αισθητή η κίνηση.. εσύ αισθάνεσαι κάτι?

Λοιπόν κι εμένα οπίσθιος είναι κι έχω εδώ και μερικές μέρες που σα να νοιωθω κάτι σα φτερούγισμα να το πω.. σαν κάτι τέτοιο. Το θέμα είναι ότι εγώ έχω αρκετές κράμπες στην κοιλιά, επειδή μεγαλώνει και περιορίζει λίγο την άλλη αίσθηση. Νομίζω όμως ότι τα κατάλαβα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια κ από μένα! @Ninarelita σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον είμαι πολύ καλά! Σου εύχομαι καλή επιτυχία στη β επιπέδου!!!! Εγώ την έχω 3 Απριλίου 22η εβδομάδα! Σήμερα ήμουν στο γιατρό είμαι 18εβδ κ τα μωράκια είναι μια χαρά!! Τα νιώθω σχεδόν καθημερινά , αλλά όχι κλωτσιές κ μπουνιές! 
 

Τι φύλλο είναι το μωράκι σας; Ξέρετε;

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια! Κι εμείς είμαστε πολύ καλά! Η μικρή μου έχει ξεσαλώσει, κλοτσαει συνέχεια το ζουζούνι μου. Έχω οπίσθιο πλακούντα και μου είπε ο γιατρός πως βοηθάει στο ότι την νιώθω τόσο. Την Τρίτη στις 7/03 έχουμε την β επιπέδου και θα είμαι στην 22η εβδομάδα. Εδώ και μέρες έχω αρκετούς πόνους και νιώθω την μήτρα μου βαριά να το πω;; ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό αλλά θα πάω αύριο να με δει για σίγουρα. 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, minnie26 είπε:

Γεια σας κορίτσια κ από μένα! @Ninarelita σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον είμαι πολύ καλά! Σου εύχομαι καλή επιτυχία στη β επιπέδου!!!! Εγώ την έχω 3 Απριλίου 22η εβδομάδα! Σήμερα ήμουν στο γιατρό είμαι 18εβδ κ τα μωράκια είναι μια χαρά!! Τα νιώθω σχεδόν καθημερινά , αλλά όχι κλωτσιές κ μπουνιές! 
 

Τι φύλλο είναι το μωράκι σας; Ξέρετε;

Μπράβο πολύ χαίρομαι!!!!άντε να περάσει κ η β επιπέδου να ηρεμήσουμε όλες κ μακάρι όλες μας να έχουμε καλά αποτελέσματα!!!έχουμε κοριτσάκι!!!

1 ώρα πρίν, LeneL είπε:

Λοιπόν κι εμένα οπίσθιος είναι κι έχω εδώ και μερικές μέρες που σα να νοιωθω κάτι σα φτερούγισμα να το πω.. σαν κάτι τέτοιο. Το θέμα είναι ότι εγώ έχω αρκετές κράμπες στην κοιλιά, επειδή μεγαλώνει και περιορίζει λίγο την άλλη αίσθηση. Νομίζω όμως ότι τα κατάλαβα!

Αυτό ακριβώς το φτερούγισμα είναι!!!όσο περνάνε οι μέρες θα το καταλαβαίνεις περισσότερο θα δεις κ εγώ υποφέρω από κράμπες ειδικά όταν γεμίζει η κύστη άσε...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, chara14 είπε:

Μακάρι να μην χρειαστεί.Από όλες τις εξετάσεις αυτή,δεν ξέρω γιατί,αλλά με φοβίζει.

Άστο κ εγώ το ίδιο σκέφτομαι για αυτό αγχώνομαι αλλά τι να πω θα περάσει κ αυτό ..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Ευχομαι να ειστε ολες καλα! Καναμε κ εμεις την Β επιπέδου το Σαββατο που εκλεισα την 22 βδομαδα. Κοριτσακι σιγουρα μου είπε γι αυτο κ τοσο νευρικότητα 🤣 Ολα καλα γενικά, όλα τα ειδε οπως θα έπρεπε να ειναι, μου ειδε κ τον τραχηλο κολπικα κτλπ.. Με ενημέρωσε επίσης οτι δεν μπορούν να τα δουν όλα, οπως ας πουμε αν η καρδια εχει καποιο φύσημα...Αλλα με ρωτησε αν σκέφτομαι να κανω αμνιοπαρακεντηση...Τωρα με αυτόν τον υπερηχο μου ειπε για τρισωμια 21 πιθανότητες 1 στις 20.000. Απλα με ενημερωσε οτι οι υπερηχοι δεν ειναι διαγνωστικοι και οφειλει να με ενημερωσει και για την αμνιο...Αγχωθηκα ξαφνικά δεν ξερω..Την κανουν αυτη την εξέταση έτσι απλα για να σιγουρευτούμε χωρίς άλλα δείγματα στον υπέρηχο???Δεν ξερω τι να κανω? Μου εδωσε και ένα ενημερωτικό φυλλαδιο βεβαια που αναφέρει γενικά οτι το 97% των παιδιων γεννιούνται υγιή κτλπ αλλά και μόνο με την ερώτηση της κατι μ επιασε... Πφφφ

Εσεις κοριτσια σκέφτεστε να κανετε έτσι τελείως προληπτικά την αμνιο??? 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Maria Ad είπε:

Γεια σας κορίτσια! Ευχομαι να ειστε ολες καλα! Καναμε κ εμεις την Β επιπέδου το Σαββατο που εκλεισα την 22 βδομαδα. Κοριτσακι σιγουρα μου είπε γι αυτο κ τοσο νευρικότητα 🤣 Ολα καλα γενικά, όλα τα ειδε οπως θα έπρεπε να ειναι, μου ειδε κ τον τραχηλο κολπικα κτλπ.. Με ενημέρωσε επίσης οτι δεν μπορούν να τα δουν όλα, οπως ας πουμε αν η καρδια εχει καποιο φύσημα...Αλλα με ρωτησε αν σκέφτομαι να κανω αμνιοπαρακεντηση...Τωρα με αυτόν τον υπερηχο μου ειπε για τρισωμια 21 πιθανότητες 1 στις 20.000. Απλα με ενημερωσε οτι οι υπερηχοι δεν ειναι διαγνωστικοι και οφειλει να με ενημερωσει και για την αμνιο...Αγχωθηκα ξαφνικά δεν ξερω..Την κανουν αυτη την εξέταση έτσι απλα για να σιγουρευτούμε χωρίς άλλα δείγματα στον υπέρηχο???Δεν ξερω τι να κανω? Μου εδωσε και ένα ενημερωτικό φυλλαδιο βεβαια που αναφέρει γενικά οτι το 97% των παιδιων γεννιούνται υγιή κτλπ αλλά και μόνο με την ερώτηση της κατι μ επιασε... Πφφφ

Εσεις κοριτσια σκέφτεστε να κανετε έτσι τελείως προληπτικά την αμνιο??? 

Αφού τα βρήκε όλα καλά γτ να κανεις αμνιο; εδώ με πολύ μικροτερο ποσοστο κ προτείνουν νιπτ.. Αρα ποιος ο λογος;

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα σε όλες! 

Δείτε και αυτό το θέμα και την σφυγμομέτρηση που ρωτάμε για τα live ! 

μιας και θέλουμε την άποψή σας 😍

 💗🙏💗 ευχαριστούμε θερμά💗🙏💗


Ακολουθήστε μας και στο Instagram!

follow_cafe.jpgfollow_insta.png

 💗LIFE, needs to be full of FUN. Η ζωή πρέπει να είναι γεμάτη από χαρά.💗

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Γεια σας κορίτσια! Ευχομαι να ειστε ολες καλα! Καναμε κ εμεις την Β επιπέδου το Σαββατο που εκλεισα την 22 βδομαδα. Κοριτσακι σιγουρα μου είπε γι αυτο κ τοσο νευρικότητα 🤣 Ολα καλα γενικά, όλα τα ειδε οπως θα έπρεπε να ειναι, μου ειδε κ τον τραχηλο κολπικα κτλπ.. Με ενημέρωσε επίσης οτι δεν μπορούν να τα δουν όλα, οπως ας πουμε αν η καρδια εχει καποιο φύσημα...Αλλα με ρωτησε αν σκέφτομαι να κανω αμνιοπαρακεντηση...Τωρα με αυτόν τον υπερηχο μου ειπε για τρισωμια 21 πιθανότητες 1 στις 20.000. Απλα με ενημερωσε οτι οι υπερηχοι δεν ειναι διαγνωστικοι και οφειλει να με ενημερωσει και για την αμνιο...Αγχωθηκα ξαφνικά δεν ξερω..Την κανουν αυτη την εξέταση έτσι απλα για να σιγουρευτούμε χωρίς άλλα δείγματα στον υπέρηχο???Δεν ξερω τι να κανω? Μου εδωσε και ένα ενημερωτικό φυλλαδιο βεβαια που αναφέρει γενικά οτι το 97% των παιδιων γεννιούνται υγιή κτλπ αλλά και μόνο με την ερώτηση της κατι μ επιασε... Πφφφ

Εσεις κοριτσια σκέφτεστε να κανετε έτσι τελείως προληπτικά την αμνιο??? 

Κ εγώ πιστεύω ότι αφού όλα καλά γτ να μπεις σε αυτή τη διαδικασία κ τα ποσοστά είναι πολύ καλά δεν καταλαβαίνω...απλά πλέον οι περισσότεροι γιατροί σε παραπέμπουν εκεί. Πόσο χρονών είσαι?γτ ξέρω ότι σίγουρα το λένε μετά τα 36

Εγώ επειδή έχω το φόβο της αυχενικής πιστεύω πως ότι κ να μου πει στην β επιπέδου που την έχω την άλλη Δευτέρα πιστεύω ότι θα την κάνω έτσι κ αλλιώς αλλά εσύ κορίτσι μου δεν νομίζω ότι έχεις λόγο..

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Αφού τα βρήκε όλα καλά γτ να κανεις αμνιο; εδώ με πολύ μικροτερο ποσοστο κ προτείνουν νιπτ.. Αρα ποιος ο λογος;

Λες ε??? Ειχα ησυχάσει μετά την αυχενική και τωρα ξαναγχωθηκα...Επειδη ο υπέρηχος δεν βρίσκει πάντα κάτι που να προμηνύει κατι για ολα τα σύνδρομα , μου ειπε οτι όφειλε να με ενημερώσει για ολες τις εξετάσεις..Αλλα και εγω δεν πιστεύω οτι ειναι αναγκαίο να την κάνω... Δεν τελειώνει ποτέ το αγχος ρε κοριτσια... Ολο σε σκεψεις μπαινουμε.... 

1 hour ago, Ninarelita είπε:

Κ εγώ πιστεύω ότι αφού όλα καλά γτ να μπεις σε αυτή τη διαδικασία κ τα ποσοστά είναι πολύ καλά δεν καταλαβαίνω...απλά πλέον οι περισσότεροι γιατροί σε παραπέμπουν εκεί. Πόσο χρονών είσαι?γτ ξέρω ότι σίγουρα το λένε μετά τα 36

Εγώ επειδή έχω το φόβο της αυχενικής πιστεύω πως ότι κ να μου πει στην β επιπέδου που την έχω την άλλη Δευτέρα πιστεύω ότι θα την κάνω έτσι κ αλλιώς αλλά εσύ κορίτσι μου δεν νομίζω ότι έχεις λόγο..

Και εγω δεν κατάλαβα προς τι η ερώτηση της για την αμνιο. Σε μία εμβρυολόγο πήγα που ειχα κανει και την αυχενική, δεν ξερω αν το εκανε για το τελείως τυπικό ή ενημερωτικό. Απλα δεν εξέφρασε καθολου μα καθόλου γνώμη. Αυτο με αγχωσε.. Μεσα στο Μαρτη εχω ραντεβού με την γιατρό μου θα το συζητήσω, αλλά μαλλον την πήρα την απόφαση μου οτι δεν θα την κάνω. 30 χρονών είμαι. 

Ειναι πάρα πολύ αγχωτικό όλο αυτό με τις εξετάσεις και εύχομαι αλλα κ το πιστευω οτι η αμνιο αν την κάνεις μια χαρα θα βγει!! Μια θεία μου εχει τρία αγόρια και εκανε και στα τρία την λήψη τροφοβλαστη, που ειναι σαν την αμνιο με λήψη δείγματος. Απλα γίνεται και απο τον 3ο μήνα. Την εκανε σε ολες τις κυήσεις γιατί ειχε παντα μεγαλη αυχενική αλλά δεν ήταν τίποτα! Τα παιδια είναι υγιέστατα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Maria Ad είπε:

Λες ε??? Ειχα ησυχάσει μετά την αυχενική και τωρα ξαναγχωθηκα...Επειδη ο υπέρηχος δεν βρίσκει πάντα κάτι που να προμηνύει κατι για ολα τα σύνδρομα , μου ειπε οτι όφειλε να με ενημερώσει για ολες τις εξετάσεις..Αλλα και εγω δεν πιστεύω οτι ειναι αναγκαίο να την κάνω... Δεν τελειώνει ποτέ το αγχος ρε κοριτσια... Ολο σε σκεψεις μπαινουμε.... 

Και εγω δεν κατάλαβα προς τι η ερώτηση της για την αμνιο. Σε μία εμβρυολόγο πήγα που ειχα κανει και την αυχενική, δεν ξερω αν το εκανε για το τελείως τυπικό ή ενημερωτικό. Απλα δεν εξέφρασε καθολου μα καθόλου γνώμη. Αυτο με αγχωσε.. Μεσα στο Μαρτη εχω ραντεβού με την γιατρό μου θα το συζητήσω, αλλά μαλλον την πήρα την απόφαση μου οτι δεν θα την κάνω. 30 χρονών είμαι. 

Ειναι πάρα πολύ αγχωτικό όλο αυτό με τις εξετάσεις και εύχομαι αλλα κ το πιστευω οτι η αμνιο αν την κάνεις μια χαρα θα βγει!! Μια θεία μου εχει τρία αγόρια και εκανε και στα τρία την λήψη τροφοβλαστη, που ειναι σαν την αμνιο με λήψη δείγματος. Απλα γίνεται και απο τον 3ο μήνα. Την εκανε σε ολες τις κυήσεις γιατί ειχε παντα μεγαλη αυχενική αλλά δεν ήταν τίποτα! Τα παιδια είναι υγιέστατα. 

Σε ευχαριστώ για τη χαρά που μου δίνεις γιατί ξέρεις όταν ακούς κάτι πραγματικό τότε ησυχάζεις... Κ εσύ ηρέμησε να δεις θα σου το πει κ η γιατρός σου απλά το αναφέρουν είσαι κ μικρή κ όλα πήγαν τέλεια αλίμονο αν χρειαζόταν κ σε τέτοιες περιπτώσεις❤️❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Maria Ad είπε:

Λες ε??? Ειχα ησυχάσει μετά την αυχενική και τωρα ξαναγχωθηκα...Επειδη ο υπέρηχος δεν βρίσκει πάντα κάτι που να προμηνύει κατι για ολα τα σύνδρομα , μου ειπε οτι όφειλε να με ενημερώσει για ολες τις εξετάσεις..Αλλα και εγω δεν πιστεύω οτι ειναι αναγκαίο να την κάνω... Δεν τελειώνει ποτέ το αγχος ρε κοριτσια... Ολο σε σκεψεις μπαινουμε.... 

Και εγω δεν κατάλαβα προς τι η ερώτηση της για την αμνιο. Σε μία εμβρυολόγο πήγα που ειχα κανει και την αυχενική, δεν ξερω αν το εκανε για το τελείως τυπικό ή ενημερωτικό. Απλα δεν εξέφρασε καθολου μα καθόλου γνώμη. Αυτο με αγχωσε.. Μεσα στο Μαρτη εχω ραντεβού με την γιατρό μου θα το συζητήσω, αλλά μαλλον την πήρα την απόφαση μου οτι δεν θα την κάνω. 30 χρονών είμαι. 

Ειναι πάρα πολύ αγχωτικό όλο αυτό με τις εξετάσεις και εύχομαι αλλα κ το πιστευω οτι η αμνιο αν την κάνεις μια χαρα θα βγει!! Μια θεία μου εχει τρία αγόρια και εκανε και στα τρία την λήψη τροφοβλαστη, που ειναι σαν την αμνιο με λήψη δείγματος. Απλα γίνεται και απο τον 3ο μήνα. Την εκανε σε ολες τις κυήσεις γιατί ειχε παντα μεγαλη αυχενική αλλά δεν ήταν τίποτα! Τα παιδια είναι υγιέστατα. 

Ισως είναι στάνταρ διαδικασία της να αναφέρει την αμνιοπαρακέντηση.. Αν ηταν ετσι όλες οι εγκυες θα κάνανε αμνιοπαρακέντηση.. Εγώ πιστεύω πως πρεπει να πετάς απ την χαρά σου γτ όλα είναι τέλεια .. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ninarelita είπε:

Σε ευχαριστώ για τη χαρά που μου δίνεις γιατί ξέρεις όταν ακούς κάτι πραγματικό τότε ησυχάζεις... Κ εσύ ηρέμησε να δεις θα σου το πει κ η γιατρός σου απλά το αναφέρουν είσαι κ μικρή κ όλα πήγαν τέλεια αλίμονο αν χρειαζόταν κ σε τέτοιες περιπτώσεις❤️❤️

Για αυτο σου το λεω να ησυχάσεις λιγο κοπέλα μου. Βημα βημα τα καταφέρνουμε! Θα περιμενω νεα σου οταν πας. Ολα καλα θα πανε θα το δεις, να σκεφτόμαστε θετικά!!! 💕

2 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Ισως είναι στάνταρ διαδικασία της να αναφέρει την αμνιοπαρακέντηση.. Αν ηταν ετσι όλες οι εγκυες θα κάνανε αμνιοπαρακέντηση.. Εγώ πιστεύω πως πρεπει να πετάς απ την χαρά σου γτ όλα είναι τέλεια .. 

Αχ σ ευχαριστώ για την απαντηση!! ! Μου δίνετε μια ανάσα και με επαναφέρετε λίγο στα λογικά μου!!! 💗

  • Δύναμη! 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...