Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Σε ταλαιπώρησαν πολλές μέρες..φαντάζομαι τον πόνο που πέρασες και ειλικρινά δεν αξίζει σε καμία γυναίκα να το περάσει όλο αυτό.

      Μην κοιτάς τα συμπτώματα,δεν υπάρχει στάνταρ.Μια ερχονται,μια φεύγουν..Ευχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να είσαι έγκυος και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο❤️  Πότε πας για χοριακη είπαμε?

      Ναι μ είπε μια κοπέλα ουι είναι και τα χάπια που παίρνουμε και ότι ο οργανισμός συνηθίζει … όποτε για αυτό .. καιι φυσικά ότι πάνω από 500 μονάδες υπάρχουν συμπτώματα … όπως και μα έχει σε ευχαριστω βαθιά ! Θα τα λέμε εδώ και μην πτοείσαι …. Ευτυχώς να λες είναι σχετικά χαμηλή η χοριακη και δεν θα καταλάβεις τίποτα μέχρι να πέσει είσαι τυχερή μέσα σε όλο αυτό … και επίσης εψεις μια βλαστοκύστη σα να κρύα τα νερά  χαχαχα

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

4 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Να σου πω, δεν τον είχα σκεφτεί τον υπνοσακο για καλοκαίρι, αλλά νομίζω ότι δε θα πάρω.. όχι από τώρα τουλάχιστον. Δεν ξέρω νομίζω ότι είναι πολύ μικρούλια στην αρχή και δεν ξέρω αν θα βόλευε.

Εμείς στο γιο μου είχαμε άπειρους υπνόσακους γιατί μας είχαν δώσει. Αλλά όλοι ήταν από 4 κιλά που τα έφτασε περίπου στο μήνα. Μέχρι τότε του ήταν τεράστιοι. Γέννησα Σεπτέμβρη και επειδή το σπίτι μας είναι τρομερά ζεστό, δεν τον σκεπάζαμε καν. Δεν ξέρω τι θα κάνω τώρα με το μωρό. Σίγουρα όχι υπνόσακο όμως για αρχή. Ίσως βάλουμε έναν ανεμιστήρα να ρίχνει λίγο τη θερμοκρασία, να κάνει και λευκό θόρυβο και να το σκεπάσουμε με καλοκαιρινή κουβέρτα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Ναι , ο γιατρός μας την λέει σικ μωρό τη μπεμπα ! Χαχα! Είναι μια χαρά για τις εβδομάδες του τ κιλά τους ! Μπράβο , προχωράς κ σύ κ σιγά σιγά οδεύεις προς την πιο ωραία συνάντηση !!! Ο καρδιοτοκογραφος είναι για να παρακολουθεί τις κινήσεις των μωρών αλλά κ για το αν κανείς συσπάσεις !! Εμένα με ξεκίνησε απ νωρίς λόγω δίδυμων..με παρακολουθεί όλο τ διάστημα μετά την αυχενική κάθε 3 εβδομάδες ..πιο στενή παρακολούθηση κ το προτιμώ αυτό! Τώρα μετά το ντοπλερ θα με βλέπει πιο συχνά μ είπε!

Οταν κανείς ντοπλερ σου λέει περίπου ποσα κιλά υπολογίζει να βγουν τ μωρά κ αν υπρχει πιθανότητα για πρόωρο τοκετό ;;;

Ναι, έχεις δίκιο, κι εγώ τώρα που ξαναπήγαινω κάθε δύο εβδομάδες νοιωθω καλύτερα. Βλέπει αρκετές λεπτομέρειες στο ντοπλερ, σου δίνει κάποια ποσοστά για προεκλαμψία και βλέπει και τον τράχηλο κλασικά. Για τα κιλά μου έκανε έναν υπολογισμό ο γυναικολόγος αλλά εμπειρικά. 

Εγώ γενικά έκανα κάπως νωρίς το πρώτο ντοπλερ οπότε ίσως στο επόμενο σε δέκα μέρες περίπου να μου πει πιο πολλές λεπτομέρειες!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , LeneL είπε:

Ναι, έχεις δίκιο, κι εγώ τώρα που ξαναπήγαινω κάθε δύο εβδομάδες νοιωθω καλύτερα. Βλέπει αρκετές λεπτομέρειες στο ντοπλερ, σου δίνει κάποια ποσοστά για προεκλαμψία και βλέπει και τον τράχηλο κλασικά. Για τα κιλά μου έκανε έναν υπολογισμό ο γυναικολόγος αλλά εμπειρικά. 

Εγώ γενικά έκανα κάπως νωρίς το πρώτο ντοπλερ οπότε ίσως στο επόμενο σε δέκα μέρες περίπου να μου πει πιο πολλές λεπτομέρειες!

Κατάλαβα ! Κ εγώ σκέψου πως θα τ κάνω και θα είμαι 30+6… μ είπε το βάζουμε λίγο πιο νωρίς λόγω δίδυμων! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chara14 είπε:

@LeneL  

@Io_anna

Ευχαριστώ! Απλά διαβάζω στο ιντερνετ διάφορα και μπερδεύομαι.

Τα φασκιώνουν, δεν τα σκεπάζουν για το ενδεχόμενο ασφυξίας...

 

Καλά ναι πολλες πληροφορίες από παντού! Απλά, επειδή γενικά έχουμε ζεστά καλοκαίρια, εμείς είμαστε Αθήνα κι όλας, δεν ξέρω και πόσο σκέπασμα θέλουν.. καλά θα μας τα πει και ο παιδίατρος αυτα τότε..

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, chara14 είπε:

@LeneL  

@Io_anna

Ευχαριστώ! Απλά διαβάζω στο ιντερνετ διάφορα και μπερδεύομαι.

Τα φασκιώνουν, δεν τα σκεπάζουν για το ενδεχόμενο ασφυξίας...

 

Ναι κανονικά δε θέλει ούτε πάντα, ούτε μαξιλάρι, ούτε σεντόνι. Μπορείς να το φασκιωσεις. Εμείς δεν τα καταφέραμε ποτέ και δεν του άρεσε καθόλου, όποτε τλκ κατέληξε με φορμάκι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, mariaalexiou είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!

Ελπίζω να είστε καλά! Είχα κάτι υπαρξιακά και ψυχολογικά να λύσω, αλλά επιστρέφω δριμύτερη!!!

Όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενη ανάρτηση μου, στην κλινική που θα γεννήσω, δεν παρέχουν παιδίατρο και είμαστε σε αναζήτηση. Είδαμε με τον σύζυγο τρεις παιδιάτρους και μετά από πολλή κουβέντα καταλήξαμε σε δύο, εγώ υποστηρίζω να πάμε με τον άντρα παιδίατρο και ο άντρας μου με τη γυναίκα παιδίατρο. Θα σας παραθέσω χαρακτηριστικά και ελπίζω να είμαι αρκετά αντικειμενική. Την τρίτη παιδίατρο την απορρίψαμε λόγω ηλικίας(είναι πάνω από 50 και έχει και μπόοοολικη πελατεία-το ιατρείο της θύμιζε διαφημιστική εταιρία)

Άντρας: Ηλικία 38, το ιατρείο το έχει ένα χρόνο, όμως ήταν στο νοσοκομείο μας με θέση επιμελητή. -Γυναίκα: Ηλικία 43 (νομίζω, αλλά σίγουρα 40+), το ιατρείο το έχει 7 χρόνια

Άντρας: Έχει αναρτήσει στα social media τη δουλειά του και τις σπουδές του, οι οποίες περιλαμβάνουν και εξειδίκευση στη νεογνολογία στην Αγγλία.(υπήρξε και αφιέρωμα σε τοπική εφημερίδα)- Γυναίκα: ξέρω από τη γυναικολόγο μου τα βασικά για τις σπουδές της (είναι δραστήρια στα social, χωρίς να αναφέρει το παραμικρό για τη δουλειά της)

Άντρας: έχει παιδιά δικά του -Γυναίκα: δεν έχει δικά της παιδιά, δεν έχει αποκλείσει το ενδεχόμενο να κάνει (πάνω στην κουβέντα το είπε)

Άντρας: ήταν το πρώτο όνομα που πρότεινε η γυναικολόγος μου όταν ζητήσαμε τη γνώμη της με βάση τα χαρακτηριστικά που είπαμε- Γυναίκα: είναι η παιδίατρος του γιου της γυναικολόγου μου

Άντρας: είχε έτοιμη τη λίστα για το τι χρειάζεται ένα νεογέννητο (όχι διαφημιστικό φυλλάδιο-όχι εταιρίες)-Γυναίκα: έγραψε τρία πράγματα σε ένα χαρτί την ώρα της συνάντησης

Ο άντρας μου έστειλε μήνυμα το πρωί της ημέρας του ραντεβού για επιβεβαίωση, γενικά η γυναίκα ήταν πιο χύμα (δεν το λέω αρνητικά)

Και οι δύο έχουν πελατεία και συστάσεις, και οι δύο είναι εξαίρετοι επιστήμονες, και οι δύο είναι υπέρ του θηλασμού, και οι δύο είχαν καθαρά ιατρεία με καλή πρόσβαση

Ο λόγος για τον οποίο κάθομαι και το σκέφτομαι και δεν πάω με το ένστικτό μου στον άντρα παιδίατρο, είναι ότι ο σύζυγός μου έχει καλύτερο "ραντάρ" με τους ανθρώπους και πολύ σπάνια πέφτει έξω. Δηλαδή για να επιμένει να πάμε με τη γυναίκα παιδίατρο, κάτι έχει "δει".

Ελπίζω να ήμουν αντικειμενική και να μου πείτε τι θα κάνατε

Όταν δω τις απαντήσεις σας, θα σας πω γιατί προτιμώ τον άντρα και όχι τη γυναίκα (ο λόγος δεν είναι ότι δεν έχει δικά της παιδιά)

Εγώ από τα λεγόμενά σου ψηφίζω τον άντρα να σου πω την αλήθεια..

Κοίτα το θέμα είναι ποιος θα σε κάνει να νοιώθεις μεγαλύτερη ασφάλεια κ άνεση στο να σου λύσει την κάθε σου απορία από τη στιγμή που σαν επιστήμονες είναι πάνω κάτω το ίδιο αλλά στα υπέρ του πρώτου είναι κ η εξειδίκευση στη νεογνόλογια..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Είστε όλες καλά; μια ερώτηση... Έχετε κάνει η θα κάνετε το εμβόλιο του κοκκύτη; ο γιατρός μου δεν μου το έχει καν αναφέρει και την Παρασκευή θα τον ρωτήσω. Οι περισσότερες φίλες μου το κάνανε στην εγκυμοσύνη και μου έκανε εντύπωση που ο γιατρός δεν μου το ανέφερε καν. Ούτε και της γρίπης  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Geogi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Είστε όλες καλά; μια ερώτηση... Έχετε κάνει η θα κάνετε το εμβόλιο του κοκκύτη; ο γιατρός μου δεν μου το έχει καν αναφέρει και την Παρασκευή θα τον ρωτήσω. Οι περισσότερες φίλες μου το κάνανε στην εγκυμοσύνη και μου έκανε εντύπωση που ο γιατρός δεν μου το ανέφερε καν. Ούτε και της γρίπης  

Καλησπέρα! Για του κοκκύτη ούτε εμένα μου είπε τίποτα. Της γρίπης μου είχε πει και το είχα κάνει, το χειμώνα όμως, στις αρχές της εγκυμοσύνης 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Io_anna είπε:

Ναι κανονικά δε θέλει ούτε πάντα, ούτε μαξιλάρι, ούτε σεντόνι. Μπορείς να το φασκιωσεις. Εμείς δεν τα καταφέραμε ποτέ και δεν του άρεσε καθόλου, όποτε τλκ κατέληξε με φορμάκι.

Μάλλον σε φορμάκι καταλήγω. Μην ανάψει και από την ζέστη, παιδάκι του καλοκαιριού!

2 ώρες πρίν, Geogi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Είστε όλες καλά; μια ερώτηση... Έχετε κάνει η θα κάνετε το εμβόλιο του κοκκύτη; ο γιατρός μου δεν μου το έχει καν αναφέρει και την Παρασκευή θα τον ρωτήσω. Οι περισσότερες φίλες μου το κάνανε στην εγκυμοσύνη και μου έκανε εντύπωση που ο γιατρός δεν μου το ανέφερε καν. Ούτε και της γρίπης  

Όχι, δεν το έχω κάνει. Ούτε της γρίπης..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, Geogi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Είστε όλες καλά; μια ερώτηση... Έχετε κάνει η θα κάνετε το εμβόλιο του κοκκύτη; ο γιατρός μου δεν μου το έχει καν αναφέρει και την Παρασκευή θα τον ρωτήσω. Οι περισσότερες φίλες μου το κάνανε στην εγκυμοσύνη και μου έκανε εντύπωση που ο γιατρός δεν μου το ανέφερε καν. Ούτε και της γρίπης  

Ούτε εγώ το έχω κάνει κορίτσι μου αλλά θα το ρωτήσω κ εγώ την επόμενη εβδομάδα που θα πάω..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2023 at 6:33 ΜΜ, Geogi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Είστε όλες καλά; μια ερώτηση... Έχετε κάνει η θα κάνετε το εμβόλιο του κοκκύτη; ο γιατρός μου δεν μου το έχει καν αναφέρει και την Παρασκευή θα τον ρωτήσω. Οι περισσότερες φίλες μου το κάνανε στην εγκυμοσύνη και μου έκανε εντύπωση που ο γιατρός δεν μου το ανέφερε καν. Ούτε και της γρίπης  

Καλημέρα, όχι, έκανα της γρίπης και του κορωνοϊού στον τρίτο και τέταρτο μήνα αντίστοιχα, για κοκκύτη, όχι δεν μου έχει πει

Καλημέρα κορίτσια

Θέμα παιδίατρος

Σας είχα πει σε προηγούμενη ανάρτηση τα χαρακτηριστικά των δύο παιδιάτρων που έχουμε καταλήξει με τον σύζυγο (αντικειμενικά)

Το ένστικτο της μέλλουσας μαμάς δεν κάνει ποτέ λάθος! Είχαμε πάει πρώτα στον άντρα παιδίατρο και εγώ ένιωσα ότι μου είπε ακριβώς ό,τι ήθελα να ακούσω. Μάλιστα χάρηκε που με βρήκε "διαβασμένη" σε πολλά (πχ για τον ύπνο, για την εδραίωση του θηλασμου κλπ).

Όταν πήγαμε στη γυναίκα παιδίατρο, που άρεσε στον άντρα μου, όχι μόνο δεν της άρεσε που ήξερα κάποια πράγματα, δαιμονοποίησε το φόρουμ μας, (χωρίς να της πω ότι γράφω και διαβάζω αυτό το φόρουμ). Αυτό εδώ το φόρουμ! Που το ξέρω από το 2013 (είχα άλλο λογαριασμό τότε) γιατί είχα κόντρες με τη μητέρα μου και είχα γράψει στο parents org στη στήλη για τους εφήβους (ενήλικη ήμουν με ανώριμα προβλήματα). Εκτός από την απαγόρευση ανάγνωσης του parents λοιπόν, (στο οποίο συμφωνεί και ο σύζυγος αλλά για λάθος λόγους-τύπου μην εμπιστεύεσαι το ίντερνετ, καλύτερα πάρε τη γιατρό, κάτι που ΔΕΝ κάνω και ο ρόλος του ίντερνετ είναι συμβουλευτικός), στα τρία πράγματα που έγραψε σε ένα χαρτί ως τα απαραίτητα για το μωρό, έγραψε και μπεταντίν. ΟΚ να το δεχτώ, όταν οι περισσότερες ήμαστε μωρά, το χρησιμοποιούσαν και οι γονείς μας για να πέσει ο αφαλός. Πλέον είναι γνωστό πως α) δεν προσφέρει κάτι επιπλέον από το οινόπνευμα, β) άτομα με θυροειδή απαγορεύεται να το χρησιμοποιούν γ) δεν συνίσταται σε παιδιά κάτω των 30 μηνών (αυτό νομίζω πως το βρήκα σε σάιτ που έγραφε αυτά που λένε οι οδηγίες του μπεταντίν (Γαληνός νομίζω).

Τέλος, είπε για τον ύπνο ότι πρέπει να βάλουμε το μωρό πλάγια, και ότι δεν ακολουθεί τι λέει η Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία (δικά της λόγια)

Ουφ τα είπα

ο σύζυγος ακόμα πιστεύει πως τον άντρα παιδίατρο θα τον κάνω ό,τι θέλω αλλά εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι θα την ξεμαλλιάσω την γυναίκα παιδίατρο αν συνεργαστούμε! Όμως, εγώ πάντα θα αμφισβητώ τη γυναίκα παιδίατρο και θα εμπιστεύομαι κάργα τον άντρα παιδίατρο

εννοείται πως θα πάμε με τον άντρα παιδίατρο, δεν το συζητώ, μένει να ενημερώσω τον σύζυγό μου από κοντά. Να εμπιστεύεστε το ένστικτό σας!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2023 at 6:33 ΜΜ, Geogi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Είστε όλες καλά; μια ερώτηση... Έχετε κάνει η θα κάνετε το εμβόλιο του κοκκύτη; ο γιατρός μου δεν μου το έχει καν αναφέρει και την Παρασκευή θα τον ρωτήσω. Οι περισσότερες φίλες μου το κάνανε στην εγκυμοσύνη και μου έκανε εντύπωση που ο γιατρός δεν μου το ανέφερε καν. Ούτε και της γρίπης  

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγω το εκανα του κοκκυτη στην 33η βδομαδα νομιζω ημουν. Ακομα εχω καρουμπαλακι κ κοκκινιλα τι χαζοεμβολιο! Παντως τα μωρακια νομιζω το πρωτο εμβόλιο που κανουν κοντα στη μηνα αυτό είναι ούτως η άλλως. 

On 29/5/2023 at 4:49 ΜΜ, LeneL είπε:

Καλά ναι πολλες πληροφορίες από παντού! Απλά, επειδή γενικά έχουμε ζεστά καλοκαίρια, εμείς είμαστε Αθήνα κι όλας, δεν ξέρω και πόσο σκέπασμα θέλουν.. καλά θα μας τα πει και ο παιδίατρος αυτα τότε..

Εμενα η μαια σημερα που ρωτησα για τα ρουχα του μωρου. Περα απ τα δικα τους που μου ειπε βαζουν αν θελω να παρω κ δικα μου, γιατι μπορει να αργησουν να φερουν σε περιπτωση που λερωθεί και και και.... Δημοσιο νοσοκομειο να θυμησω. Μου ειπε κορμακια κ απο πανω μακρυ φορμακι. Εγω αγορασα 2 μακρια ρε κοριτσια αλλα θα χρειαστουν σιγουρα??? Και σεντονια κ πικε και μακρυμανικα??Εχω διαβάσει οτι μετα την 4 μερα τα μωρα πιανουν θερμοκρασια στο σωμα κ νιωθουν οτι κ εμεις. 

Εγω αρχές Ιουλη μάλλον εχω Πητ κ ειμαστε κ στην Λάρισα, δεν ξερω αν γνωρίζετε απο ζέστη κ κλιμα εδω γενικα αλλά η αίσθηση αγγιζει κ τους 50 βαθμους ανετα. 

Να τα κρατήσω λέτε τα μακρια στη βαλιτσα??? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγω το εκανα του κοκκυτη στην 33η βδομαδα νομιζω ημουν. Ακομα εχω καρουμπαλακι κ κοκκινιλα τι χαζοεμβολιο! Παντως τα μωρακια νομιζω το πρωτο εμβόλιο που κανουν κοντα στη μηνα αυτό είναι ούτως η άλλως. 

Εμενα η μαια σημερα που ρωτησα για τα ρουχα του μωρου. Περα απ τα δικα τους που μου ειπε βαζουν αν θελω να παρω κ δικα μου, γιατι μπορει να αργησουν να φερουν σε περιπτωση που λερωθεί και και και.... Δημοσιο νοσοκομειο να θυμησω. Μου ειπε κορμακια κ απο πανω μακρυ φορμακι. Εγω αγορασα 2 μακρια ρε κοριτσια αλλα θα χρειαστουν σιγουρα??? Και σεντονια κ πικε και μακρυμανικα??Εχω διαβάσει οτι μετα την 4 μερα τα μωρα πιανουν θερμοκρασια στο σωμα κ νιωθουν οτι κ εμεις. 

Εγω αρχές Ιουλη μάλλον εχω Πητ κ ειμαστε κ στην Λάρισα, δεν ξερω αν γνωρίζετε απο ζέστη κ κλιμα εδω γενικα αλλά η αίσθηση αγγιζει κ τους 50 βαθμους ανετα. 

Να τα κρατήσω λέτε τα μακρια στη βαλιτσα??? 

Λάρισα; Ξέρω ότι έχετε πολύ ζέστη εκεί το καλοκαίρι! Και θέλουν και εσώρουχακι ΚΑΙ μακρύ από πάνω;;; Τι να πω.. εγώ δεν έχω ρωτήσει ακόμα τη δική μας μαία,είμαι σε ιδιωτικό οπότε νομίζω μόνο για την έξοδο τους θα χρειαστεί ρουχαλακια και σκοπεύω κι εγώ να έχω σεντονακι και πικέ κουβερτουλα. Αλλά μου ακούγεται πολύ αυτό το ντύσιμο, αν έχει καλοκαιρινό καιρό. Θα μιλήσουν τα έρμα πριν την ώρα τους!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...