Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

      Αααα, λάθος κατάλαβα! Ναι, ναι τις άδειες κανονικά, ο,τι προβλέπεται! Στα επιδόματα είναι το θέμα!

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Λάρισα; Ξέρω ότι έχετε πολύ ζέστη εκεί το καλοκαίρι! Και θέλουν και εσώρουχακι ΚΑΙ μακρύ από πάνω;;; Τι να πω.. εγώ δεν έχω ρωτήσει ακόμα τη δική μας μαία,είμαι σε ιδιωτικό οπότε νομίζω μόνο για την έξοδο τους θα χρειαστεί ρουχαλακια και σκοπεύω κι εγώ να έχω σεντονακι και πικέ κουβερτουλα. Αλλά μου ακούγεται πολύ αυτό το ντύσιμο, αν έχει καλοκαιρινό καιρό. Θα μιλήσουν τα έρμα πριν την ώρα τους!

Κ εγω που τα πηρα μόνο κ μόνο μην υπαρξει θεμα έλλειψης κιολας στο νοσοκομείο.Οτι να ναι. Μπορει να μη φορεθουν κ ποτέ δηλαδή. Ας πετάξουμε κ 15 ευρω εξτρα τι να κάνουμε τωρα. 

Επισης τι αποστειρωτη να παρω κοριτσια έχετε καμια ιδεα για να μην καταξοδευτουμε για ενα τρίμηνο μόνο??? Ή να παρουμε αργότερα? Εσείς θα τα έχετε απο πρίν ετοιμα αυτα??? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Κ εγω που τα πηρα μόνο κ μόνο μην υπαρξει θεμα έλλειψης κιολας στο νοσοκομείο.Οτι να ναι. Μπορει να μη φορεθουν κ ποτέ δηλαδή. Ας πετάξουμε κ 15 ευρω εξτρα τι να κάνουμε τωρα. 

Επισης τι αποστειρωτη να παρω κοριτσια έχετε καμια ιδεα για να μην καταξοδευτουμε για ενα τρίμηνο μόνο??? Ή να παρουμε αργότερα? Εσείς θα τα έχετε απο πρίν ετοιμα αυτα??? 

Μόλις είδα πόσο κάνει ένας αποστειρωτης, αποφάσισα να μην πάρω

Πήρα μόνο ένα μπουκάλι γυάλινο, έτσι να βρίσκεται 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , mariaalexiou είπε:

Μόλις είδα πόσο κάνει ένας αποστειρωτης, αποφάσισα να μην πάρω

Πήρα μόνο ένα μπουκάλι γυάλινο, έτσι να βρίσκεται 

Μαρακι πως είσαι εσυ κοπελα μου??? Πως τα πάτε?? Ξεμπερδεψες λιγο με ολα αυτα που ειχες να κανεις?Εργασίες, εξεταστικές, μαθήματα?

Κ εγω ειδα κάτι τιμες κ λεω είναι δυνατόν σιγα το πολυ εργαλείο! Η μανα μ δεν ειχε παρει ποτέ με τρία παιδιά χωρις βοήθεια κιόλας στο σπίτι. Κ λεω μηπως να περιμένω κ εγω να δω πως θα παει, μηπως μου φερουν κ κανα δώρο τετοιο, που ξερω...

Κ αλλη χαζη απορία τωρα.. Σουτιεν στο μαιευτήριο που θα είμαστε μες την ταλαιπωρια γιατί μας λενε να πάρουμε να φοραμε? Τρεχει το γάλα τοσο άμεσα? Να μην λερωνομαστε κ καλα, να μπορούμε να βαζουμε επιθεματα κ τετοια?? 

Πηρα τρία σαν μπουστακια θηλασμου τέρμα μαλακα, μονο για εκει μεσα. Με μπλουζα για εξω δεν φοριούνται αυτα ρε παιδια, το στηθος κρεμεται. Ενω τα πιο κανονικά σουτιεν θηλασμου, ωραία μπροστά δεν θα είναι τοσο άνετα για τις πρώτες μερες στο κρεβάτι. Πόσα λεφτά να πεταξουμε για το νοσοκομείο, πιτζαμες ρόμπες, βρακοζονες.... Μ εχουν αγχώσει κάποιες μαιες, δεν θα κανω ποτέ βαλίτσα! 

Χθες να σας πω ειχα τον πρωτο καρδιοτοκογραφο στην 35 βδομαδα ειμαι κ εδειξε καποιες μικρές συσπάσεις μήτρας. Εχω αρχισει (συγνώμη για την έκφραση) να χεζομαι πανω μου απ το φόβο! Εσεις έχετε συσπάσεις? Και αν ναι σε ποιες βδομαδες??? Αγχωθηκε καμία αλλη για την γέννα?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , chara14 είπε:

Εγώ αποφάσισα να αποστειρώνω με τον κλασικό τρόπο : βράσιμο για 10' !

 

Ακριβώς 

3 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Μαρακι πως είσαι εσυ κοπελα μου??? Πως τα πάτε?? Ξεμπερδεψες λιγο με ολα αυτα που ειχες να κανεις?Εργασίες, εξεταστικές, μαθήματα?

Είμαι πολύ καλά! Σε ευχαριστώ πολύ. Τελείωσα ναι από όλα, τα τυπικά μείνανε, ευτυχώς όλα τελείωσαν πριν αρχίσω να δυσκολεύομαι να βγαίνω έξω.

Τώρα απλώς περιμένουμε να σκάσει μύτη ο γιος

Όσο για τις συσπάσεις, εχω ήδη μερικές από την 34η εβδομάδα, τις νιώθω σαν έντονους πόνους περιόδου και να θέλω να σπρώξω (γι αυτό δε μου έχει κόψει ακόμα το μαγνήσιο)

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Κ εγω που τα πηρα μόνο κ μόνο μην υπαρξει θεμα έλλειψης κιολας στο νοσοκομείο.Οτι να ναι. Μπορει να μη φορεθουν κ ποτέ δηλαδή. Ας πετάξουμε κ 15 ευρω εξτρα τι να κάνουμε τωρα. 

Επισης τι αποστειρωτη να παρω κοριτσια έχετε καμια ιδεα για να μην καταξοδευτουμε για ενα τρίμηνο μόνο??? Ή να παρουμε αργότερα? Εσείς θα τα έχετε απο πρίν ετοιμα αυτα??? 

Εμένα να σου πω την αλήθεια αποστειρωτη μου έδωσε μια φίλη.. δεν ξέρω αν θα αγόραζα σε άλλη περίπτωση.. νομίζω και το βράσιμο κάνει δουλειά 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Μαρακι πως είσαι εσυ κοπελα μου??? Πως τα πάτε?? Ξεμπερδεψες λιγο με ολα αυτα που ειχες να κανεις?Εργασίες, εξεταστικές, μαθήματα?

Κ εγω ειδα κάτι τιμες κ λεω είναι δυνατόν σιγα το πολυ εργαλείο! Η μανα μ δεν ειχε παρει ποτέ με τρία παιδιά χωρις βοήθεια κιόλας στο σπίτι. Κ λεω μηπως να περιμένω κ εγω να δω πως θα παει, μηπως μου φερουν κ κανα δώρο τετοιο, που ξερω...

Κ αλλη χαζη απορία τωρα.. Σουτιεν στο μαιευτήριο που θα είμαστε μες την ταλαιπωρια γιατί μας λενε να πάρουμε να φοραμε? Τρεχει το γάλα τοσο άμεσα? Να μην λερωνομαστε κ καλα, να μπορούμε να βαζουμε επιθεματα κ τετοια?? 

Πηρα τρία σαν μπουστακια θηλασμου τέρμα μαλακα, μονο για εκει μεσα. Με μπλουζα για εξω δεν φοριούνται αυτα ρε παιδια, το στηθος κρεμεται. Ενω τα πιο κανονικά σουτιεν θηλασμου, ωραία μπροστά δεν θα είναι τοσο άνετα για τις πρώτες μερες στο κρεβάτι. Πόσα λεφτά να πεταξουμε για το νοσοκομείο, πιτζαμες ρόμπες, βρακοζονες.... Μ εχουν αγχώσει κάποιες μαιες, δεν θα κανω ποτέ βαλίτσα! 

Χθες να σας πω ειχα τον πρωτο καρδιοτοκογραφο στην 35 βδομαδα ειμαι κ εδειξε καποιες μικρές συσπάσεις μήτρας. Εχω αρχισει (συγνώμη για την έκφραση) να χεζομαι πανω μου απ το φόβο! Εσεις έχετε συσπάσεις? Και αν ναι σε ποιες βδομαδες??? Αγχωθηκε καμία αλλη για την γέννα?

Εμένα μου το δάνεισε μια φίλη μου αλλιώς δεν θα έπαιρνα! Την ίδια δουλειά κάνει και το βράσιμο και πραγματικά είναι για πολύ λίγο! Μέχρι 6 μηνών νομίζω αποστειρωνουμε . 

Για τα σουτιέν μου είπε η μαία ότι καλό είναι να τα φοράμε συνέχεια για να μην κρεμάσει το στήθος, αντί για επιθέματα να προτιμήσω τα κοχύλια και να τα πάρω μαζί στο μαιευτήριο :roll: τι να πω, παρτα εκεί όλα και το πολύ πολύ καλύτερα να μη τα χρησιμοποιήσεις πάρα να τα θες και να μη τα έχεις. 

Και τα μακρυμανικα στο μαιευτήριο δεν νομίζω να σου χρειαστούν κι εγώ από Βόλο ειμαι και ξέρω πως στη Λάρισα βράζει ο τόπος. Καλύτερα να τα έχεις μαζί όμως, πότε δεν ξέρεις. Τώρα για τα χρήματα, άστα να πάνε, 10 εδώ, 15 εκεί, φαληρισαμε :-D.

Είμαι 34η, συσπάσεις δεν μπορώ να καταλάβω αν έχω, αύριο έχουμε ραντεβού στο γιατρό αλλά δεν νομίζω να κάνουμε ζώνες. Με τον τοκετό, με έπιανε πανικός, ακόμη δηλαδή με πιάνει, απλά μετά τα μαθήματα με τη μαία ένιωσα πολύ καλύτερα γιατί μου λύθηκαν πολλές απορίες. Προσπαθώ να σκέφτομαι ότι τόσες και τόσες γεννάνε, θα τα καταφέρουμε κι εμείς! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια … έκανα τ ντοπλερ χθες τ απόγευμα 30+6.. δυστυχώς δεν έχω καλά νέα … ας τα που εδώ να μ φύγουν … στη μπεμπα μας ο γιατρός έχει παρατηρήσει πολύ πρησμένα χείλη στο αιδιο της πράγμα που τ κάνει μη φυσιολογικό…είμαστε σε φάση που δε γνωρίζουμε εάν είναι αγόρι μ γεννητικά όργανα που αναπτύσονται προς τ μέσα η κορίτσι κ είναι υπερτροφικα… τη Τετάρτη που μας έρχεται θα κάμω αμνιοπαρακέντηση , μοριακό καρυοτυπο κ Wes (έτσι λέγεται η εξέταση )… μπορεί αυτό τ παιδάκι να έχει κάποιο σύνδρομο λόγω αυτής της ανωμαλίας… ο γυναικολόγος μ αφού μιλήσαμε τ βράδυ μ είπε είχε παρατηρήσει κάτι στον τελευταίο υπέρηχο κ είχε ενημερώσει ήδη τον εμβρυολογο όπου κ ο ίδιος εχθές έδειξε μα τον ανησυχεί … το ότι κάθομαι σ αναμμένα κάρβουνα κ μ κόπηκαν τα φτερά είναι άλλο θέμα …κ σε μένα κ στον άντρα μου… δεν έχω λόγια …

  • Λυπημένη/-ος 9
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Γεια σας κορίτσια … έκανα τ ντοπλερ χθες τ απόγευμα 30+6.. δυστυχώς δεν έχω καλά νέα … ας τα που εδώ να μ φύγουν … στη μπεμπα μας ο γιατρός έχει παρατηρήσει πολύ πρησμένα χείλη στο αιδιο της πράγμα που τ κάνει μη φυσιολογικό…είμαστε σε φάση που δε γνωρίζουμε εάν είναι αγόρι μ γεννητικά όργανα που αναπτύσονται προς τ μέσα η κορίτσι κ είναι υπερτροφικα… τη Τετάρτη που μας έρχεται θα κάμω αμνιοπαρακέντηση , μοριακό καρυοτυπο κ Wes (έτσι λέγεται η εξέταση )… μπορεί αυτό τ παιδάκι να έχει κάποιο σύνδρομο λόγω αυτής της ανωμαλίας… ο γυναικολόγος μ αφού μιλήσαμε τ βράδυ μ είπε είχε παρατηρήσει κάτι στον τελευταίο υπέρηχο κ είχε ενημερώσει ήδη τον εμβρυολογο όπου κ ο ίδιος εχθές έδειξε μα τον ανησυχεί … το ότι κάθομαι σ αναμμένα κάρβουνα κ μ κόπηκαν τα φτερά είναι άλλο θέμα …κ σε μένα κ στον άντρα μου… δεν έχω λόγια …

Καλημέρα κορίτσι μου... Εύχομαι όλα να ειναι καλά κ απλα να είναι μια μικρή λαχτάρα Ολο αυτό.. Στον β επιπέδου κ στους αλλους υπερήχους ηταν όλα οκ; ξαφνικα το είδαν αυτό; μήπως να δεις κ εναν εμβρυολογο ακόμη;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Γεια σας κορίτσια … έκανα τ ντοπλερ χθες τ απόγευμα 30+6.. δυστυχώς δεν έχω καλά νέα … ας τα που εδώ να μ φύγουν … στη μπεμπα μας ο γιατρός έχει παρατηρήσει πολύ πρησμένα χείλη στο αιδιο της πράγμα που τ κάνει μη φυσιολογικό…είμαστε σε φάση που δε γνωρίζουμε εάν είναι αγόρι μ γεννητικά όργανα που αναπτύσονται προς τ μέσα η κορίτσι κ είναι υπερτροφικα… τη Τετάρτη που μας έρχεται θα κάμω αμνιοπαρακέντηση , μοριακό καρυοτυπο κ Wes (έτσι λέγεται η εξέταση )… μπορεί αυτό τ παιδάκι να έχει κάποιο σύνδρομο λόγω αυτής της ανωμαλίας… ο γυναικολόγος μ αφού μιλήσαμε τ βράδυ μ είπε είχε παρατηρήσει κάτι στον τελευταίο υπέρηχο κ είχε ενημερώσει ήδη τον εμβρυολογο όπου κ ο ίδιος εχθές έδειξε μα τον ανησυχεί … το ότι κάθομαι σ αναμμένα κάρβουνα κ μ κόπηκαν τα φτερά είναι άλλο θέμα …κ σε μένα κ στον άντρα μου… δεν έχω λόγια …

Υπομονή κορίτσι μου. Θετική σκέψη και πιστεύω πραγματικά ότι θα πάνε όλα καλά και θα σας μείνει μόνο η αναστάτωση και η κακή ανάμνηση. Υποθέτω ότι το πρόβλημα είναι μόνο σε περίπτωση που είναι αγόρι; Αν είναι κοριτσάκι δλδ και είναι υπερτροφία στα χείλη δεν είναι πιο απλό; Ελπίζω να μη σου λέω βλακείες, αλλά ρε παιδί μου δε θα είχε φανεί και λίγο νωρίτερα κάτι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Γεια σας κορίτσια … έκανα τ ντοπλερ χθες τ απόγευμα 30+6.. δυστυχώς δεν έχω καλά νέα … ας τα που εδώ να μ φύγουν … στη μπεμπα μας ο γιατρός έχει παρατηρήσει πολύ πρησμένα χείλη στο αιδιο της πράγμα που τ κάνει μη φυσιολογικό…είμαστε σε φάση που δε γνωρίζουμε εάν είναι αγόρι μ γεννητικά όργανα που αναπτύσονται προς τ μέσα η κορίτσι κ είναι υπερτροφικα… τη Τετάρτη που μας έρχεται θα κάμω αμνιοπαρακέντηση , μοριακό καρυοτυπο κ Wes (έτσι λέγεται η εξέταση )… μπορεί αυτό τ παιδάκι να έχει κάποιο σύνδρομο λόγω αυτής της ανωμαλίας… ο γυναικολόγος μ αφού μιλήσαμε τ βράδυ μ είπε είχε παρατηρήσει κάτι στον τελευταίο υπέρηχο κ είχε ενημερώσει ήδη τον εμβρυολογο όπου κ ο ίδιος εχθές έδειξε μα τον ανησυχεί … το ότι κάθομαι σ αναμμένα κάρβουνα κ μ κόπηκαν τα φτερά είναι άλλο θέμα …κ σε μένα κ στον άντρα μου… δεν έχω λόγια …

Ψυχούλα, δεν μπορώ να φανταστώ καν τι περνάτε τώρα... Όμως τίποτα δεν είναι σίγουρο, εύχομαι να είναι όλα καλά και το κοριτσάκι σας να είναι υγιεστατο. Τα αποτελέσματα πόσο καιρό θα κάνουν να βγουν; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LeneL είπε:

Υπομονή κορίτσι μου. Θετική σκέψη και πιστεύω πραγματικά ότι θα πάνε όλα καλά και θα σας μείνει μόνο η αναστάτωση και η κακή ανάμνηση. Υποθέτω ότι το πρόβλημα είναι μόνο σε περίπτωση που είναι αγόρι; Αν είναι κοριτσάκι δλδ και είναι υπερτροφία στα χείλη δεν είναι πιο απλό; Ελπίζω να μη σου λέω βλακείες, αλλά ρε παιδί μου δε θα είχε φανεί και λίγο νωρίτερα κάτι;

Δύσκολο να κάνω θετικές σκέψεις .. δυστυχώς τ μυαλό πάει μόνο στο χειρότερο σενάριο! Στη β επιπέδου τ μωρό ήταν μια χαρά..μας είπε ότι όσο διαμορφώνεται τ μωρό κ μεγαλώνει δημιουργήθηκε αυτή η ανωμαλία … αν είναι αγόρι τ γεννητικά τ όργανα αναπτύσσονται προς τ μέσα κ δεν είναι φυσιολογικό ..θα χρειαστεί αφού γεννηθεί να το δει παιδοχειρουργός.. αν απ την άλλη είναι κορίτσι τ καλύτερο σενάριο είναι να έχει υπερτροφικα χείλη.. αυτό με τ γεννητικά τώρα για κορίτσι κ τόσο πρησμένα χείλη μας είπε είναι σημάδι κ για κάποια νοητική στέρηση! 

πρίν από 24 λεπτά , Geogi είπε:

Ψυχούλα, δεν μπορώ να φανταστώ καν τι περνάτε τώρα... Όμως τίποτα δεν είναι σίγουρο, εύχομαι να είναι όλα καλά και το κοριτσάκι σας να είναι υγιεστατο. Τα αποτελέσματα πόσο καιρό θα κάνουν να βγουν; 

Ψυχοφθόρο χωρίς καμία διάθεση .. δε θέλω να βγαίνω απ τ σπίτι… δε φανταζόμουν ποτέ ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο… θα κάνω αμνιο τη Τετάρτη κ είπε ο γιατρός θα πιέσει ώστε να πάρουμε τ αποτελέσματα όσο πιο γρήγορα γίνεται για να προλάβουμε τ χειρότερα διότι είμαι ήδη 31+1… 

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minnie26 είπε:

Δύσκολο να κάνω θετικές σκέψεις .. δυστυχώς τ μυαλό πάει μόνο στο χειρότερο σενάριο! Στη β επιπέδου τ μωρό ήταν μια χαρά..μας είπε ότι όσο διαμορφώνεται τ μωρό κ μεγαλώνει δημιουργήθηκε αυτή η ανωμαλία … αν είναι αγόρι τ γεννητικά τ όργανα αναπτύσσονται προς τ μέσα κ δεν είναι φυσιολογικό ..θα χρειαστεί αφού γεννηθεί να το δει παιδοχειρουργός.. αν απ την άλλη είναι κορίτσι τ καλύτερο σενάριο είναι να έχει υπερτροφικα χείλη.. αυτό με τ γεννητικά τώρα για κορίτσι κ τόσο πρησμένα χείλη μας είπε είναι σημάδι κ για κάποια νοητική στέρηση! 

Ψυχοφθόρο χωρίς καμία διάθεση .. δε θέλω να βγαίνω απ τ σπίτι… δε φανταζόμουν ποτέ ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο… θα κάνω αμνιο τη Τετάρτη κ είπε ο γιατρός θα πιέσει ώστε να πάρουμε τ αποτελέσματα όσο πιο γρήγορα γίνεται για να προλάβουμε τ χειρότερα διότι είμαι ήδη 31+1… 

Ο άντρας σου τουλάχιστον είναι εδώ; γιατί θυμάμαι ότι έλειπε εξωτερικό. Μην είσαι και μόνη σου τέτοιες στιγμες. Πάντως μια φίλη μου είχε τόσο πρησμένα χείλη το κοριτσάκι της που της λέγανε για αγόρι. Η γιατρός της μέχρι και το τέλος της έλεγε, αν μου έδειχνε κάποιος τον υπέρηχο τώρα θα έλεγα αγόρι. Εύχομαι να είναι τέτοια περίπτωση. Θα ήθελες να πάρεις και μια 2η γνώμη; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Geogi είπε:

Ο άντρας σου τουλάχιστον είναι εδώ; γιατί θυμάμαι ότι έλειπε εξωτερικό. Μην είσαι και μόνη σου τέτοιες στιγμες. Πάντως μια φίλη μου είχε τόσο πρησμένα χείλη το κοριτσάκι της που της λέγανε για αγόρι. Η γιατρός της μέχρι και το τέλος της έλεγε, αν μου έδειχνε κάποιος τον υπέρηχο τώρα θα έλεγα αγόρι. Εύχομαι να είναι τέτοια περίπτωση. Θα ήθελες να πάρεις και μια 2η γνώμη; 

Ναι , εδώ μαζί είμαστε .. ήταν να φύγει να πάει για 2 μέρες που είχε μάθημα αλλά έβαλε άλλον στην θέση του για να είμαστε μαζί! Εύχομαι κ σε μένα να κάνουν λάθος! Όχι , δεν σκέφτομαι για δεύτερη γνώμη γιατί φαίνεται ξεκάθαρα στον υπέρηχο το ποσό πρησμένα είναι …

Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2023 at 11:34 ΜΜ, Maria Ad είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγω το εκανα του κοκκυτη στην 33η βδομαδα νομιζω ημουν. Ακομα εχω καρουμπαλακι κ κοκκινιλα τι χαζοεμβολιο! Παντως τα μωρακια νομιζω το πρωτο εμβόλιο που κανουν κοντα στη μηνα αυτό είναι ούτως η άλλως. 

Εμενα η μαια σημερα που ρωτησα για τα ρουχα του μωρου. Περα απ τα δικα τους που μου ειπε βαζουν αν θελω να παρω κ δικα μου, γιατι μπορει να αργησουν να φερουν σε περιπτωση που λερωθεί και και και.... Δημοσιο νοσοκομειο να θυμησω. Μου ειπε κορμακια κ απο πανω μακρυ φορμακι. Εγω αγορασα 2 μακρια ρε κοριτσια αλλα θα χρειαστουν σιγουρα??? Και σεντονια κ πικε και μακρυμανικα??Εχω διαβάσει οτι μετα την 4 μερα τα μωρα πιανουν θερμοκρασια στο σωμα κ νιωθουν οτι κ εμεις. 

Εγω αρχές Ιουλη μάλλον εχω Πητ κ ειμαστε κ στην Λάρισα, δεν ξερω αν γνωρίζετε απο ζέστη κ κλιμα εδω γενικα αλλά η αίσθηση αγγιζει κ τους 50 βαθμους ανετα. 

Να τα κρατήσω λέτε τα μακρια στη βαλιτσα??? 

Να τα κρατήσεις...εγώ σκέψου είμαι 31 Ιουλίου ΠΗΤ κ μου ζήτησαν 6 μακρυμάνικα φορμακια κ κουβέρτα όχι Φλις αυτή την ισπανική τη χοντρή...μου φαίνεται υπερβολή αλλά μου είπε πως αυτή χρειάζεται για την πρώτη μέρα μετά μου λέει βάλε Φλις..ούτε καν πικέ..

Θα σκάσουν τα μπουμπούκια μας αλλά για να το λένε οι μαίες κάτι θα ξέρουν..

On 1/6/2023 at 4:12 ΜΜ, Maria Ad είπε:

Μαρακι πως είσαι εσυ κοπελα μου??? Πως τα πάτε?? Ξεμπερδεψες λιγο με ολα αυτα που ειχες να κανεις?Εργασίες, εξεταστικές, μαθήματα?

Κ εγω ειδα κάτι τιμες κ λεω είναι δυνατόν σιγα το πολυ εργαλείο! Η μανα μ δεν ειχε παρει ποτέ με τρία παιδιά χωρις βοήθεια κιόλας στο σπίτι. Κ λεω μηπως να περιμένω κ εγω να δω πως θα παει, μηπως μου φερουν κ κανα δώρο τετοιο, που ξερω...

Κ αλλη χαζη απορία τωρα.. Σουτιεν στο μαιευτήριο που θα είμαστε μες την ταλαιπωρια γιατί μας λενε να πάρουμε να φοραμε? Τρεχει το γάλα τοσο άμεσα? Να μην λερωνομαστε κ καλα, να μπορούμε να βαζουμε επιθεματα κ τετοια?? 

Πηρα τρία σαν μπουστακια θηλασμου τέρμα μαλακα, μονο για εκει μεσα. Με μπλουζα για εξω δεν φοριούνται αυτα ρε παιδια, το στηθος κρεμεται. Ενω τα πιο κανονικά σουτιεν θηλασμου, ωραία μπροστά δεν θα είναι τοσο άνετα για τις πρώτες μερες στο κρεβάτι. Πόσα λεφτά να πεταξουμε για το νοσοκομείο, πιτζαμες ρόμπες, βρακοζονες.... Μ εχουν αγχώσει κάποιες μαιες, δεν θα κανω ποτέ βαλίτσα! 

Χθες να σας πω ειχα τον πρωτο καρδιοτοκογραφο στην 35 βδομαδα ειμαι κ εδειξε καποιες μικρές συσπάσεις μήτρας. Εχω αρχισει (συγνώμη για την έκφραση) να χεζομαι πανω μου απ το φόβο! Εσεις έχετε συσπάσεις? Και αν ναι σε ποιες βδομαδες??? Αγχωθηκε καμία αλλη για την γέννα?

Καλά δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάποια που δεν αγχώνεται όσο πλησιάζει ο καιρός...

Όλες στην ίδια κατάσταση είμαστε να ξέρεις...εγώ που ήθελα φυσιολογικά κ τώρα με έχει πιάσει το άγχος κ λέω μήπως καλύτερα καισαρική να μην καταλάβω κ τπτ...

Τα σουτιέν για αυτό τα ζητάνε στον φυσιολογικό λένε κατεβαίνει κατευθείαν το γάλα καισαρική μετά από 2-3μερες..

Όσο για αποστειρωτη κ εμένα μου φαίνονται λίγο πεταμένα λεφτά..βράσιμο κ τέλος..στο τέλος θα μαζέψουμε χίλια δυο πράγματα...

Εγώ 32 εβδομάδα έκανα 2 φορές συσπάσεις...φυσιολογικό μου είπε η γιατρός προετοιμάζεται η μήτρα οπότε ας μην αγχωθουμε...(λέμε τώρα)ουφ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...