Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

On 3/6/2023 at 7:26 ΜΜ, minnie26 είπε:

Όλα ήταν τέλεια κ στη β επιπέδου χωρίς να δείχνει κάποια ανωμαλία ! Τα έμβρυα όμως αναπτύσσονται συνεχώς κ για αυτό κάνουμε κ το ντοπλερ … εκεί εντοπίστηκε κ αυτό τ θέμα ! Κανείς δε τ περιμένει μέχρι να του έρθει η κεραμίδα … στη β επιπέδου φαινόταν ξεκάθαρα ένα υγιέστατο κοριτσάκι! Σε ευχαριστώ πολύ! Θα σας γράψω ξανά όταν θα έχω νέα ..

@minnie26Κορίτσι μου πως είσαι?αν θυμάμαι καλά σήμερα δεν θα έκανες την αμνιο?εύχομαι όλα να πάνε καλά..πάντως να ξέρεις πως εμένα για τα πρώτα αποτελέσματα κ το φύλλο με πήρανε σε 2 μέρες κ όλα τα υπόλοιπα σε10 μέρες..

Περιμένουμε νέα σου..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 6/6/2023 at 5:02 ΜΜ, chara14 είπε:

Μπιμπερό θα πάρετε από τώρα;

Και αν ναι, γυάλινα ή πλαστικά;

Ποιά μάρκα θα προτιμήσετε;

Εμάς η παιδίατρος που έχουμε μιλήσει μας πρότεινε τα dr brown s. Επίσης μας είπε να πάρουμε πλαστικά γιατί λέει είναι πιο πρακτικά γενικά, κυρίως επειδή δε σπάνε..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια ! Τελικά αντί για ένα αγοράκι κ ένα κοριτσάκι έχουμε δυο αγοράκια !!! Το θετικό είναι ότι δεν πάσχουν απ κάποιο σύνδρομο.. τουλάχιστον απ τα 3 πιο συχνά .. την άλλη εβδομάδα θα ξέρουμε και για τ υπόλοιπα 512 σύνδρομα που είναι πιο σπάνια …. Απ τη στιγμή που μιλάμε για αγοράκι και το δεύτερο έχει σε σημαντικό βαθμό υποσπαδια κ θα πρέπει να μιλήσουμε με παιδοχειρουργό ώστε να ξέρουμε κατά ποσό λύνεται το θέμα μας κ το ποσό λειτουργικό θα είναι τ παιδάκι μας αργότερα… αυτά ήταν τ νέα μου! 

  • Μου αρέσει 3
  • Καλή τύχη! 3
  • Ευχή 4
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Τελικά αντί για ένα αγοράκι κ ένα κοριτσάκι έχουμε δυο αγοράκια !!! Το θετικό είναι ότι δεν πάσχουν απ κάποιο σύνδρομο.. τουλάχιστον απ τα 3 πιο συχνά .. την άλλη εβδομάδα θα ξέρουμε και για τ υπόλοιπα 512 σύνδρομα που είναι πιο σπάνια …. Απ τη στιγμή που μιλάμε για αγοράκι και το δεύτερο έχει σε σημαντικό βαθμό υποσπαδια κ θα πρέπει να μιλήσουμε με παιδοχειρουργό ώστε να ξέρουμε κατά ποσό λύνεται το θέμα μας κ το ποσό λειτουργικό θα είναι τ παιδάκι μας αργότερα… αυτά ήταν τ νέα μου! 

Κορίτσι μου τελικά δεν είναι τόσο άσχημα όσο τα σκεφτόσουν από τη στιγμή που απαλλαχτηκατε από τα σύνδρομα όλα γίνονται..κ αν διαβάσεις είναι πολύ συχνό φαινόμενο κ μια χαρά θεραπεύεται αρκεί να βρεις τώρα κάποιον καλό επιστήμονα να σου λύσει όλες αυτές τις απορίες κ πως θα προχωρήσεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Τελικά αντί για ένα αγοράκι κ ένα κοριτσάκι έχουμε δυο αγοράκια !!! Το θετικό είναι ότι δεν πάσχουν απ κάποιο σύνδρομο.. τουλάχιστον απ τα 3 πιο συχνά .. την άλλη εβδομάδα θα ξέρουμε και για τ υπόλοιπα 512 σύνδρομα που είναι πιο σπάνια …. Απ τη στιγμή που μιλάμε για αγοράκι και το δεύτερο έχει σε σημαντικό βαθμό υποσπαδια κ θα πρέπει να μιλήσουμε με παιδοχειρουργό ώστε να ξέρουμε κατά ποσό λύνεται το θέμα μας κ το ποσό λειτουργικό θα είναι τ παιδάκι μας αργότερα… αυτά ήταν τ νέα 

Και οι υπόλοιπες Καλές θα βγουν και είμαι σίγουρη ότι το θέμα του μικρού σας θα λυθεί. Μακάρι να μην χρειαζόταν να το περάσετε όλο αυτό, αλλά στο τέλος, όλα θα πάνε καλά. 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έκανα χθες εξέταση doppler και όλα είναι καλά. Ο γυναικολόγος όμως μου είπε να πάω σε 10 ημέρες πάλι να με δει και πως πρέπει να ετοιμάζομαι για 35η εβδομάδα για καισαρική. Φοβάται μήπως προκύψει κάτι στην πορεία λόγω ηλικίας. Ίσως προεκλαμψία; δεν μου είπε.

Πήγα στον αιματολόγο μετά και όταν το ανέφερα, απόρησε. "Γιατί" μου είπε και κατέβασε την μάσκα. Αφού οι τιμές της μητριαίας και της ομφαλικής αρτηρίας είναι πολύ καλές. Επίσης οι τιμές της πίεσής μου. Δεν σας κρύβω ότι αγχώθηκα λίγο. Από την άλλη σκέφτομαι ότι δεν θα το ρίσκαρε.

Τα μωράκια της 35ης θέλουν θερμοκοιτίδα; Ο γιατρός μου είπε πως ίσως χρειαστεί την πρώτη ημέρα για την θερμοκρασία του.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , chara14 είπε:

Καλημέρα!

Έκανα χθες εξέταση doppler και όλα είναι καλά. Ο γυναικολόγος όμως μου είπε να πάω σε 10 ημέρες πάλι να με δει και πως πρέπει να ετοιμάζομαι για 35η εβδομάδα για καισαρική. Φοβάται μήπως προκύψει κάτι στην πορεία λόγω ηλικίας. Ίσως προεκλαμψία; δεν μου είπε.

Πήγα στον αιματολόγο μετά και όταν το ανέφερα, απόρησε. "Γιατί" μου είπε και κατέβασε την μάσκα. Αφού οι τιμές της μητριαίας και της ομφαλικής αρτηρίας είναι πολύ καλές. Επίσης οι τιμές της πίεσής μου. Δεν σας κρύβω ότι αγχώθηκα λίγο. Από την άλλη σκέφτομαι ότι δεν θα το ρίσκαρε.

Τα μωράκια της 35ης θέλουν θερμοκοιτίδα; Ο γιατρός μου είπε πως ίσως χρειαστεί την πρώτη ημέρα για την θερμοκρασία του.

Καλημέρα... Εκτός απ την εβδομαδα παιζει ρολο κ το βαρος του εμβρύου για την παραμονή στην θερμοκοιτιδα. Σε ποια εβδομαδα είσαι κ ποσο το υπολογίζει το βαρος του; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Tintin είπε:

Καλημέρα... Εκτός απ την εβδομαδα παιζει ρολο κ το βαρος του εμβρύου για την παραμονή στην θερμοκοιτιδα. Σε ποια εβδομαδα είσαι κ ποσο το υπολογίζει το βαρος του; 

Τώρα είμαι στην 32η εβδομάδα και είναι 1900 γρ. Ελπίζω να μεγαλώσει με τους ίδιους ρυθμούς. Διάβαζα σε άλλο forum πως αν είναι 2500γρ την 35η εβδ. δεν χρειάζεται θερμοκοιτίδα; Ή τα ιδιωτικά στην Αθήνα το έχουν ως δεδομένο...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , chara14 είπε:

Καλημέρα!

Έκανα χθες εξέταση doppler και όλα είναι καλά. Ο γυναικολόγος όμως μου είπε να πάω σε 10 ημέρες πάλι να με δει και πως πρέπει να ετοιμάζομαι για 35η εβδομάδα για καισαρική. Φοβάται μήπως προκύψει κάτι στην πορεία λόγω ηλικίας. Ίσως προεκλαμψία; δεν μου είπε.

Πήγα στον αιματολόγο μετά και όταν το ανέφερα, απόρησε. "Γιατί" μου είπε και κατέβασε την μάσκα. Αφού οι τιμές της μητριαίας και της ομφαλικής αρτηρίας είναι πολύ καλές. Επίσης οι τιμές της πίεσής μου. Δεν σας κρύβω ότι αγχώθηκα λίγο. Από την άλλη σκέφτομαι ότι δεν θα το ρίσκαρε.

Τα μωράκια της 35ης θέλουν θερμοκοιτίδα; Ο γιατρός μου είπε πως ίσως χρειαστεί την πρώτη ημέρα για την θερμοκρασία του.

Να σου πω την αλήθεια κι εμένα για καισαρική με ετοιμάζει, συνδυασμός ηλικίας και δίδυμης κύησης, αλλά μου είπε ότι θα παλέψουμε να μπούμε στην 37η εβδομάδα ή όσο πιο κοντά.. δεν καταλαβαίνω αφού στα βλέπει όλα καλά γιατί σου λέει από τώρα για 35... Βέβαια γιατρός είναι, κάτι θα ξέρει που δεν ξέρουμε, αλλά θα μπορούσε να είναι και πιο επεξηγηματικός μου φαίνεται... πάντως κι εγώ απ ο,τι έχω διαβάσει από κάποια εβδομάδα και μετά κοιτάνε και το βάρος, δεν είναι δεδομένη η θερμοκοιτίδα. Και βέβαια σημασία έχει πως μετράει ο γιατρός σου γιατί εγώ κοντεύω να γεννήσω κι ακόμα δεν έχω καταλάβει, όταν λέει 35 εβδομάδα, εννοεί 34+1,2 κτλ κτλ ή 35+1,2 κτλ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 11 λεπτά , chara14 είπε:

Τώρα είμαι στην 32η εβδομάδα και είναι 1900 γρ. Ελπίζω να μεγαλώσει με τους ίδιους ρυθμούς. Διάβαζα σε άλλο forum πως αν είναι 2500γρ την 35η εβδ. δεν χρειάζεται θερμοκοιτίδα; Ή τα ιδιωτικά στην Αθήνα το έχουν ως δεδομένο...

Ναι κ εγώ ετσι διαβασα.. Πως αν είναι πανω απο 2500γρ Ισως χρειαστεί καποιες ώρες μονο.. Η ηλικία εχω ακούσει πως παιζει ρολο στον τρόπο γέννας αλλά για την εβδομαδα δεν το εχω ακούσει. Ποσο είσαι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , LeneL είπε:

Να σου πω την αλήθεια κι εμένα για καισαρική με ετοιμάζει, συνδυασμός ηλικίας και δίδυμης κύησης, αλλά μου είπε ότι θα παλέψουμε να μπούμε στην 37η εβδομάδα ή όσο πιο κοντά.. δεν καταλαβαίνω αφού στα βλέπει όλα καλά γιατί σου λέει από τώρα για 35... Βέβαια γιατρός είναι, κάτι θα ξέρει που δεν ξέρουμε, αλλά θα μπορούσε να είναι και πιο επεξηγηματικός μου φαίνεται... πάντως κι εγώ απ ο,τι έχω διαβάσει από κάποια εβδομάδα και μετά κοιτάνε και το βάρος, δεν είναι δεδομένη η θερμοκοιτίδα. Και βέβαια σημασία έχει πως μετράει ο γιατρός σου γιατί εγώ κοντεύω να γεννήσω κι ακόμα δεν έχω καταλάβει, όταν λέει 35 εβδομάδα, εννοεί 34+1,2 κτλ κτλ ή 35+1,2 κτλ;

Νομίζω πως 35η είναι 34+1 μέχρι 34+6. Ποιό θα είναι το κόστος παραμονής σε θερμοκοιτίδα; ψάχνω στους τιμοκαταλόγους του Ιασω και δεν βρίσκω κάτι. Και το μήκος του τραχήλου είναι 27.Η μέτρηση δεν έγινε διακολπικά.

πρίν από 4 λεπτά , Tintin είπε:

Ναι κ εγώ ετσι διαβασα.. Πως αν είναι πανω απο 2500γρ Ισως χρειαστεί καποιες ώρες μονο.. Η ηλικία εχω ακούσει πως παιζει ρολο στον τρόπο γέννας αλλά για την εβδομαδα δεν το εχω ακούσει. Ποσο είσαι;

 

Είμαι 50 και ο εμβρυολόγος με φωνάζει μικρή 😂

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , chara14 είπε:

Νομίζω πως 35η είναι 34+1 μέχρι 34+6. Ποιό θα είναι το κόστος παραμονής σε θερμοκοιτίδα; ψάχνω στους τιμοκαταλόγους του Ιασω και δεν βρίσκω.

 

Είμαι 50 και ο εμβρυολόγος με φωνάζει μικρή 😂

Πάντως απο κιλακια το μπεμπινι σου είναι μια χαρά.. Μέχρι την επόμενη μέτρηση θα είναι κ πιο τροφαντουλικο..  Πιστεύω για να μην ταλαιπωρηθεις εσύ το λέει.. Αλλά σε κάθε ντομπλερ αλλάζουν οι προτάσεις κ εγώ για καισαρική θα πήγαινα αλλά με αυτά π βλέπει μου είπε να πάμε φυσιολογικά αν δεν αλλάξει κατι..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tintin είπε:

Πάντως απο κιλακια το μπεμπινι σου είναι μια χαρά.. Μέχρι την επόμενη μέτρηση θα είναι κ πιο τροφαντουλικο..  Πιστεύω για να μην ταλαιπωρηθεις εσύ το λέει.. Αλλά σε κάθε ντομπλερ αλλάζουν οι προτάσεις κ εγώ για καισαρική θα πήγαινα αλλά με αυτά π βλέπει μου είπε να πάμε φυσιολογικά αν δεν αλλάξει κατι..

Ναι , είναι ευχαριστημένος με την ανάπτυξή του. Και έχω πάρει μόνο 6,5 κιλά. Τώρα του λέω να πάρει φόρα να μεγαλώσει πιο γρήγορα!

Δεν με νοιάζει για εμένα, ας ταλαιπωρηθώ. Αν και  οι εξετάσεις όλες είναι άριστες σύμφωνα με τον ενδοκρινολόγο και τον αιματολόγο, γι΄΄αυτό με φωνάζει έτσι ο εμβρυολόγος.

Βέβαια, μια φίλη μου είπε να κάνω μια συζήτηση με τον γιατρό πως θα το πάω στο Παίδων σε περίπτωση που χρειαστεί πολλές μέρες νοσηλείας, γιατί δεν βγαίνω οικονομικά. Αυτή πριν χρόνια πλήρωσε πόσα χρήματα σε ιδιωτικό στην Αθήνα, ενω το παιδί δεν χρειαζόταν τελικά τόσες μέρες νοσηλείας. Τί να πω...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , chara14 είπε:

Νομίζω πως 35η είναι 34+1 μέχρι 34+6. Ποιό θα είναι το κόστος παραμονής σε θερμοκοιτίδα; ψάχνω στους τιμοκαταλόγους του Ιασω και δεν βρίσκω κάτι. Και το μήκος του τραχήλου είναι 27.Η μέτρηση δεν έγινε διακολπικά.

 

Είμαι 50 και ο εμβρυολόγος με φωνάζει μικρή 😂

Ο τράχηλος είναι σούπερ, το ξέρω γιατί κι εμένα με μέτρησε χτες και το βρήκε κάπου εκεί και είναι πολύ ευχαριστημένος. Εγώ είμαι 33 +4 σήμερα και τα μωρά είναι λίγο πάνω από 2.000. Για το κόστος της θερμοκοιτίδας δεν είμαι σίγουρη, αλλά ξέρω ότι την καλύπτουν τα ταμεία, οπότε πόσο να είναι.. τι να πω, ίσως το λέει για να είσαι ψυχολογικά προετοιμασμένη, αλλά να σε πάει όσο πιο πέρα γίνεται!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...