Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Συγκοιμηση ναι η όχι ?


Recommended Posts

On 12/11/2022 at 8:45 ΜΜ, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα σας,

Γέννησα πριν από 18μερες μια μπεμπουλα,η οποία κοιμάται στο πορτ μπεμπέ πάνω στο καρότσι,το οποίο έχουμε δίπλα στο κρεβάτι μας η δίπλα στον καναπέ,αναλόγως το που βρισκόμαστε. Ο παιδίατρος μας είπε ότι δεν συμφωνεί με το πορτ μπεμπέ,διότι το μωρό δεν βλέπει τίποτα από τα πλαϊνά,παρά μόνο το ταβάνι. Μας πρότεινε να την βάζουμε στο ριλαξ η να της πάρουμε κούνια.Την βάζουμε στο ριλαξ,αλλά δεν της αρέσει για πολλή ωρα. Επίσης,αποφασισαμε να της πάρουμε κούνια σε 5μηνες που θα μεγαλώσει.

Θα ηθελα να κοιμάται κάποιες φορές στο κρεβάτι μαζί μου,όταν λείπει ο άντρας μου στη δουλειά,θέλω να ξαπλώνω με τη μπεμπουλα,αλλά φοβάμαι μην την πλακωσω στον ύπνο μου,τρεμω στην ιδέα ότι μπορεί να συμβεί κάτι κακό.Διαβαζω τόσα πολλά,που έχω τρομοκρατηθεί. Εσείς τι προτείνετε? Μπορώ να την κοιμιζω με ασφαλεια στο κρεβάτι ? Ευχαριστώ πολύ 

Καλησπέρα και να χαίρεσαι το μωράκι σου. Η ερώτηση σου είναι υποκειμενική,πιστεύω στην περίπτωσή σας όντως θα βολεψει η φωλιά,να προσέξεις λίγο το στρωματακι που έχει για το κορμάκι του μωρού αν κ πιστεύω ότι δεν θα έχεις θέμα αφού θα την έχεις ήδη στο στρώμα του κρεβατιού σου. Στον γιο μου είχα το λίκνο next to me,που ουσιαστικά ενωνόταν με το κρεβάτι μας(σαν να είναι η συνέχεια του κρεβατιού) αλλά κατέληγα οριακά εγώ να μπαίνω στην κούνια του παιδιού για να είμαι δίπλα του. Βέβαια από δική μου ανασφάλεια ,μιας κ ο μικρός δεν είχε ανάγκη και για αυτό 6 μηνών μπήκε στο δωμάτιο του,στην κούνια του κ έκτοτε κοιμάται εκεί. Στην κόρη μου είχα πάρει φωλιά και την βγάζαμε καναπέ για να μην ξυπνάει τον μεγάλο. Αλλά κ την φωλιά πιο πολύ διακοσμητική την είχαμε,μιας κ η μικρή ήθελε να είναι πάνω μου για να κοιμάται,οπότε βόλεψε ο μάρσιπος ,ακόμα και στον νυχτερινό ύπνο(ο θεός να τον κάνει ύπνο για μένα). Είχα βάλει αριστερά δεξιά μαξιλάρια γύρω από μένα για να μην μπορώ να γυρίσω,χτύπα ξύλο ,και την πλακωσω κ αυτήν την είχα από πάνω μου δεμένη στον μάρσιπο. Μόνο έτσι κοιμόταν για τους πρώτους 5-6 μήνες . Αλλά είχε κολικούς,έκανε αναγωγές από το γάλα,είχαμε γενικά θέματα. Όταν ηρέμησε από όλα αυτά,την έβαλα κούνια στο δωμάτιο της κ κοιμόμουν δίπλα της,ξυπνούσε πάλι κ την έπαιρνα δίπλα μου αλλά λιγο λίγο κόπηκε κ αυτό.  

Αν το μωράκι σου κοιμάται καλά από μόνο του,η άποψη μου είναι ,να έχεις την κούνια δίπλα στο κρεβάτι σας και αν κατεβαίνουν τα κάγκελα,ακόμα καλύτερα,να σε βολεψει στον θηλασμό. Καταλαβαίνω πόσο όμορφο είναι να θες να κοιμαστε αγκαλίτσα,κι εγώ το έκανα στον γιο μου όταν ξυπνούσε κατά 7 το πρωί,τον έφερνα δίπλα μου στο κρεβάτι κ κοιμόταν άλλο ένα δυωρο γεμάτο μόνο κ μόνο επειδή με μύριζε κ ήμουν δίπλα του,αλλα αν το μωράκι κοιμάται καλά κ στο εύχομαι να συνεχίσει έτσι,ίσως δεν υπάρχει τόσο η ανάγκη για συγκοιμηση(στα λέω αυτά κοιτώντας κάπως το μετά από παραδείγματα μαμάδων που αργότερα ζοριστηκαν να κόψουν αυτήν την συνήθεια). Φυσικά εσύ θα το κρίνεις αυτό κ εννοείται κ οι ανάγκες του παιδιού σου.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , MumMaria είπε:

Καλησπέρα και να χαίρεσαι το μωράκι σου. Η ερώτηση σου είναι υποκειμενική,πιστεύω στην περίπτωσή σας όντως θα βολεψει η φωλιά,να προσέξεις λίγο το στρωματακι που έχει για το κορμάκι του μωρού αν κ πιστεύω ότι δεν θα έχεις θέμα αφού θα την έχεις ήδη στο στρώμα του κρεβατιού σου. Στον γιο μου είχα το λίκνο next to me,που ουσιαστικά ενωνόταν με το κρεβάτι μας(σαν να είναι η συνέχεια του κρεβατιού) αλλά κατέληγα οριακά εγώ να μπαίνω στην κούνια του παιδιού για να είμαι δίπλα του. Βέβαια από δική μου ανασφάλεια ,μιας κ ο μικρός δεν είχε ανάγκη και για αυτό 6 μηνών μπήκε στο δωμάτιο του,στην κούνια του κ έκτοτε κοιμάται εκεί. Στην κόρη μου είχα πάρει φωλιά και την βγάζαμε καναπέ για να μην ξυπνάει τον μεγάλο. Αλλά κ την φωλιά πιο πολύ διακοσμητική την είχαμε,μιας κ η μικρή ήθελε να είναι πάνω μου για να κοιμάται,οπότε βόλεψε ο μάρσιπος ,ακόμα και στον νυχτερινό ύπνο(ο θεός να τον κάνει ύπνο για μένα). Είχα βάλει αριστερά δεξιά μαξιλάρια γύρω από μένα για να μην μπορώ να γυρίσω,χτύπα ξύλο ,και την πλακωσω κ αυτήν την είχα από πάνω μου δεμένη στον μάρσιπο. Μόνο έτσι κοιμόταν για τους πρώτους 5-6 μήνες . Αλλά είχε κολικούς,έκανε αναγωγές από το γάλα,είχαμε γενικά θέματα. Όταν ηρέμησε από όλα αυτά,την έβαλα κούνια στο δωμάτιο της κ κοιμόμουν δίπλα της,ξυπνούσε πάλι κ την έπαιρνα δίπλα μου αλλά λιγο λίγο κόπηκε κ αυτό.  

Αν το μωράκι σου κοιμάται καλά από μόνο του,η άποψη μου είναι ,να έχεις την κούνια δίπλα στο κρεβάτι σας και αν κατεβαίνουν τα κάγκελα,ακόμα καλύτερα,να σε βολεψει στον θηλασμό. Καταλαβαίνω πόσο όμορφο είναι να θες να κοιμαστε αγκαλίτσα,κι εγώ το έκανα στον γιο μου όταν ξυπνούσε κατά 7 το πρωί,τον έφερνα δίπλα μου στο κρεβάτι κ κοιμόταν άλλο ένα δυωρο γεμάτο μόνο κ μόνο επειδή με μύριζε κ ήμουν δίπλα του,αλλα αν το μωράκι κοιμάται καλά κ στο εύχομαι να συνεχίσει έτσι,ίσως δεν υπάρχει τόσο η ανάγκη για συγκοιμηση(στα λέω αυτά κοιτώντας κάπως το μετά από παραδείγματα μαμάδων που αργότερα ζοριστηκαν να κόψουν αυτήν την συνήθεια). Φυσικά εσύ θα το κρίνεις αυτό κ εννοείται κ οι ανάγκες του παιδιού σου.

Κάθε σχόλιο και κάτι καινούριο, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες ❤️Είναι το πρώτο μου παιδάκι και έχω πελαγωσει..Πρώτη φορά ακούω για ύπνο με μάρσιπο,πρέπει να ταλαιπωρήθηκες πολύ κορίτσι μου..Η δικιά μου κοιμάται στο πορτ μπεμπέ,το οποίο το έχουμε πάνω στο καρότσι και δίπλα μας ,αλλά όταν κοιμάται πάνω μας είναι πιο ήρεμη και επίσης θα ήθελα να κοιμόμαστε στο ίδιο κρεβάτι για να την ελέγχω πιο συχνά. Κούνια θα πάρουμε πιο μετά,κατά τον πέμπτο μήνα,τώρα σκέφτομαι να την βάζουμε στο πορτ μπεμπέ και στη φωλιά,ελπίζω να τα καταφέρουμε❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...