Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 hour ago, linaa said:

Δεν υπάρχει περίπτωση να φταις εσύ όταν ένα έμβρυο δεν αναπτύσσετε. Απλά δεν προχώρησαν οι διαιρεσεις σωστά είναι κάτι που Κ ο προεμφυτικος δεν μπορεί να προβλέψει απόλυτα. Έχεις ελενξει ανοσολογικά ζάχαρο κτλ ? Αλλιώς ήταν απλά τυχαίο 

Ναι τα έχω ελέγξει όλα εκτός αυτού πήρα και κορτιζόνη και έκανα και αντιπηκτικές χωρίς όμως να έχω αυτοάνοσο και χωρίς να έχω θρομβοφιλια ας πούμε προληπτικά έχω περάσει και από την λευκού 

ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Texas είπε:

Γεια σας η χοριακη μου πήγε γύρο στις 10.000 αλλά δεν φαινόταν έμβρυο και ο σάκος ήταν μικρός επίσης στον τελευταίο υπέρηχο ήταν και δυο (σάκοι) ενώ βάλαμε ένα έμβρυο  … υπήρχε υποψία για εξωμήτρια πολύ έντονη έκανα απόξεση μήτρας 7η εβδομάδα και βρέθηκε το κυημα στην μήτρα άρα γλίτωσα τα χειρότερα 

στην αρχή της εμβρυομεταφορας είχα αρρωστήσει το έμβρυο ήταν ελεγμένο και στην αρχή οι χοριακες υπερδιπλασιαζόταν τι λέτε να έφταιξε 

χάρηκα που γλίτωσα την λαπαροσκόπηση αλλά τώρα στεναχωρέθηκα για την αποβολή αν έχετε να μου πείτε κάτι που ίσως έκανα εγώ λάθος ; Ήπια τσάι πήρα ντεπόν διατροφή κανονική ούτε χάλια ούτε άψογη με τα υγιεινά μου όμως ήμουν αραχτή ως επι το πλείστον σήκωσα όμως και κανένα δυο βαρυα πράγματα τύπου χύτρα στεναχωρέθηκα τώρα …😟 λέτε να έκανα κάτι που δεν έπρεπε χωρίς να το καταλάβω ; 

 

Βρε κορίτσια είναι απίστευτο που προσπαθούμε να βρούμε τι μπορεί να κάναμε λάθος. Τίποτα δεν έκανες, το έμβρυο για λόγους που δυστυχώς δεν γνωρίζουμε πάντα δεν αναπτύχθηκε. Αν ήταν κάθε φορά που σηκώνουμε μια κατσαρόλα να αποβάλουμε δεν θα γεννιόταν κανένα παιδί. Η επόμενη θα είναι η τυχερή σου!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Σποράκι said:

Βρε κορίτσια είναι απίστευτο που προσπαθούμε να βρούμε τι μπορεί να κάναμε λάθος. Τίποτα δεν έκανες, το έμβρυο για λόγους που δυστυχώς δεν γνωρίζουμε πάντα δεν αναπτύχθηκε. Αν ήταν κάθε φορά που σηκώνουμε μια κατσαρόλα να αποβάλουμε δεν θα γεννιόταν κανένα παιδί. Η επόμενη θα είναι η τυχερή σου!!!

Έχεις δίκιο σε ευχαριστώ 5η ετ πρώτη εγκυμοσύνη πρώτη αποβολή..  

  • Ευχή 1
  • Δύναμη! 4
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Texas είπε:

Έχεις δίκιο σε ευχαριστώ 5η ετ πρώτη εγκυμοσύνη πρώτη αποβολή..  

Όσο πιο πολλές τόσο πιο κοντά στο θεμιτό αποτέλεσμα. Αυτό λέω και εγώ στον εαυτό μου. 6η και τυχερή λοιπόν!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 28/9/2023 at 11:22 ΜΜ, Angot είπε:

είναι λογικό από 23 ωάρια 3 βλαστοκυστες; τι σ είπε ο  γιατρός ; εμένα μ είπε υπολογίζω περίπου 9 ωάρια να κανείς και να πάρουμε σίγουρα 2-4 βλαστοκυστες ! αλλά τόσο απόκλιση ; εσυ 23 ωάρια και γω 9; μέχρι 5 εχω κάνει μόνο με κλομιφενη , με ενεση τόσα λίγα να κάνω; εκτος αν δεν κατάλαβα κάτι σωστά 

 

Γειά σας κορίτσια. Σχετικά με το ποσοστό των ωαρίων που γίνονται βλαστοκυστες θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής.  Πρόσφατα έκανα την 4η διέγερση και πήραμε 42 ωαρια εκ των οποίων τα 31 ήταν ώριμα. Τα μισά γονιμοποιηθηκαν με απλή γονιμοποίηση και τα άλλα μισά με μικρογονιμοποιηση. Σπέρμα δότη. Από αυτά προέκυψαν 10 βλαστοκυστες. Οι 2 όχι τόσο καλές. Είμαι 31 χωρίς κάποιο εμφανές πρόβλημα. Δεν θεωρείται λίγο μικρό το νούμερο των βλαστοκυστεων σε σχέση με τα ωάρια και ανάλογα την ηλικια μου?Δεδομένου ότι παίρνουμε και δότη 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, maraki1992 είπε:

Γειά σας κορίτσια. Σχετικά με το ποσοστό των ωαρίων που γίνονται βλαστοκυστες θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής.  Πρόσφατα έκανα την 4η διέγερση και πήραμε 42 ωαρια εκ των οποίων τα 31 ήταν ώριμα. Τα μισά γονιμοποιηθηκαν με απλή γονιμοποίηση και τα άλλα μισά με μικρογονιμοποιηση. Σπέρμα δότη. Από αυτά προέκυψαν 10 βλαστοκυστες. Οι 2 όχι τόσο καλές. Είμαι 31 χωρίς κάποιο εμφανές πρόβλημα. Δεν θεωρείται λίγο μικρό το νούμερο των βλαστοκυστεων σε σχέση με τα ωάρια και ανάλογα την ηλικια μου?Δεδομένου ότι παίρνουμε και δότη 

εμένα μια χαρά μπυ φαίνεται το νούμερο! απλώς ησουν με σπερμα δότη όποτε ήταν άψογο , μόνο γι αυτό αν εβγαζες λίγες παραπάνω ! επισης μη το σκέφτεσαι καν 10 βλαστοκυστες στην κατάψυξη είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα δώσουν εγκυμοσυνη ! πολλά ωάρια  πήρατε , τι διέγερση εκανες από περιέργεια;  ίσως και αυτό έριξε λιγάκι την ποιότητα ! ο γιατρός μου πχ έτσι θα έλεγε ! εγώ εκανα elonva πήραμε 13 ωάρια ήταν ώριμα τα 11 και κάναμε 7 βλαστοκυστες. ειμαι 33 !αναλογικά πάνω κάτω τα μισά ωάρια και λίγο λιγότερο γίνονται 5 ημερών 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, maraki1992 είπε:

Γειά σας κορίτσια. Σχετικά με το ποσοστό των ωαρίων που γίνονται βλαστοκυστες θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής.  Πρόσφατα έκανα την 4η διέγερση και πήραμε 42 ωαρια εκ των οποίων τα 31 ήταν ώριμα. Τα μισά γονιμοποιηθηκαν με απλή γονιμοποίηση και τα άλλα μισά με μικρογονιμοποιηση. Σπέρμα δότη. Από αυτά προέκυψαν 10 βλαστοκυστες. Οι 2 όχι τόσο καλές. Είμαι 31 χωρίς κάποιο εμφανές πρόβλημα. Δεν θεωρείται λίγο μικρό το νούμερο των βλαστοκυστεων σε σχέση με τα ωάρια και ανάλογα την ηλικια μου?Δεδομένου ότι παίρνουμε και δότη 

Συμφωνώ με την @Angot τα πολλά ωάρια δεν είναι πάντα τόσο ποιοτικά . Βέβαια ίσως έπαιξε ρόλο Κ το ότι κάναν απλή γονιμοποίηση γενικά πλέον την απλή γονιμοποίηση δεν την πολύ χρησιμοποιούν ακόμα Κ αν είναι τέλειο το σπέρμα για καλητερα αποτελέσματα στις γονιμοποιήσεις τα πάνε όλα με μικρογονιμοποιηση. Πάντως αφού δεν έχεις πρόβλημα οι 10 βλαστοκυστες σου φτάνουν Κ σου περισσεύουν σίγουρα θα έχεις πάνω από 1 εγκυμοσύνες αν το θέλεις Κ για το μέλλον . 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angot είπε:

εμένα μια χαρά μπυ φαίνεται το νούμερο! απλώς ησουν με σπερμα δότη όποτε ήταν άψογο , μόνο γι αυτό αν εβγαζες λίγες παραπάνω ! επισης μη το σκέφτεσαι καν 10 βλαστοκυστες στην κατάψυξη είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα δώσουν εγκυμοσυνη ! πολλά ωάρια  πήρατε , τι διέγερση εκανες από περιέργεια;  ίσως και αυτό έριξε λιγάκι την ποιότητα ! ο γιατρός μου πχ έτσι θα έλεγε ! εγώ εκανα elonva πήραμε 13 ωάρια ήταν ώριμα τα 11 και κάναμε 7 βλαστοκυστες. ειμαι 33 !αναλογικά πάνω κάτω τα μισά ωάρια και λίγο λιγότερο γίνονται 5 ημερών 

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Έκανα βραχυ ανταγωνιστών με 300 μονάδες gonal. Έχω πολύ καλές ωοθήκες λένε. Είναι πολυκιστικες αλλά δεν έχω το συνδομο .

1 ώρα πρίν, linaa είπε:

Συμφωνώ με την @Angot τα πολλά ωάρια δεν είναι πάντα τόσο ποιοτικά . Βέβαια ίσως έπαιξε ρόλο Κ το ότι κάναν απλή γονιμοποίηση γενικά πλέον την απλή γονιμοποίηση δεν την πολύ χρησιμοποιούν ακόμα Κ αν είναι τέλειο το σπέρμα για καλητερα αποτελέσματα στις γονιμοποιήσεις τα πάνε όλα με μικρογονιμοποιηση. Πάντως αφού δεν έχεις πρόβλημα οι 10 βλαστοκυστες σου φτάνουν Κ σου περισσεύουν σίγουρα θα έχεις πάνω από 1 εγκυμοσύνες αν το θέλεις Κ για το μέλλον . 

Σε αυτό προβληματιζομαι. Όλα μου τα ωάρια ήταν μη ποιοτικά? Με την απλή γονιμοποίηση πήραμε 3 βλαστοκυστες με την μικρογονιμοποιηση 7. Οπότε ίσως αν τα κάναμε όλα έτσι θα παίρναμε πιο πολλές. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, maraki1992 said:

Γειά σας κορίτσια. Σχετικά με το ποσοστό των ωαρίων που γίνονται βλαστοκυστες θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής.  Πρόσφατα έκανα την 4η διέγερση και πήραμε 42 ωαρια εκ των οποίων τα 31 ήταν ώριμα. Τα μισά γονιμοποιηθηκαν με απλή γονιμοποίηση και τα άλλα μισά με μικρογονιμοποιηση. Σπέρμα δότη. Από αυτά προέκυψαν 10 βλαστοκυστες. Οι 2 όχι τόσο καλές. Είμαι 31 χωρίς κάποιο εμφανές πρόβλημα. Δεν θεωρείται λίγο μικρό το νούμερο των βλαστοκυστεων σε σχέση με τα ωάρια και ανάλογα την ηλικια μου?Δεδομένου ότι παίρνουμε και δότη 

Είμαστε πολύ παρόμοια περίπτωση στα ωαρια που δίνουμε στην ηλικία ούτε εγώ έχω σύνδρομο έχω εικόνα πολυκ.
στην περίπτωση μου 10 βλαστοκυστες θεωρήθηκαν πολλές με σπερμα βιοψίας και δεν έδωσαν καμία εγκυμοσύνη είχα πάθει όμως υπερδιέγερση. Στην δεύτερη διέγερση είχαμε τις μισές βλαστοκυστες και έμεινα έγκυος με την πρώτη άσχετα που παλινδρόμησε . Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι παίζει ρόλο το ότι είμαστε πολυκ. οπότε "λίγα " και καλά τα δέκα σου είναι υπέρ αρκετά. Επειδή εχω κάνει και εγώ με σπερμα δότη αλλά δεν έχω κάνει ετ με αυτά , σε τι ποσοστό είναι του δότη ; Εμάς σε σύγκριση με το σπερμα βιοψίας πήγε πολύ καλύτερα άρα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και το σπερμα θεωρώ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 5 λεπτά , Texas είπε:

Είμαστε πολύ παρόμοια περίπτωση στα ωαρια που δίνουμε στην ηλικία ούτε εγώ έχω σύνδρομο έχω εικόνα πολυκ.
στην περίπτωση μου 10 βλαστοκυστες θεωρήθηκαν πολλές με σπερμα βιοψίας και δεν έδωσαν καμία εγκυμοσύνη είχα πάθει όμως υπερδιέγερση. Στην δεύτερη διέγερση είχαμε τις μισές βλαστοκυστες και έμεινα έγκυος με την πρώτη άσχετα που παλινδρόμησε . Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι παίζει ρόλο το ότι είμαστε πολυκ. οπότε "λίγα " και καλά τα δέκα σου είναι υπέρ αρκετά. Επειδή εχω κάνει και εγώ με σπερμα δότη αλλά δεν έχω κάνει ετ με αυτά , σε τι ποσοστό είναι του δότη ; Εμάς σε σύγκριση με το σπερμα βιοψίας πήγε πολύ καλύτερα άρα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και το σπερμα θεωρώ 

Άρα θεωρείς ότι λόγο πολυκυστικοτητας ενδεχομένως να μην είναι καλές οι βλαστοκυστες μου ?

Είναι όλες απο δότη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , maraki1992 είπε:

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Έκανα βραχυ ανταγωνιστών με 300 μονάδες gonal. Έχω πολύ καλές ωοθήκες λένε. Είναι πολυκιστικες αλλά δεν έχω το συνδομο .

Σε αυτό προβληματιζομαι. Όλα μου τα ωάρια ήταν μη ποιοτικά? Με την απλή γονιμοποίηση πήραμε 3 βλαστοκυστες με την μικρογονιμοποιηση 7. Οπότε ίσως αν τα κάναμε όλα έτσι θα παίρναμε πιο πολλές. 

Μικρογονιμοποιηση γίνεται όταν υπάρχει πρόβλημα με το σπέρμα αλλιώς δεν υπάρχει λόγος. Μη σου πω ότι πιο ασφαλής είναι και η κλασική μέθοδος. Απλά γιατρός δεν είμαι αλλά πιστεύω ότι έπρεπε να πάρεις λιγότερες μονάδες, 40 είναι παρά πολλά και λογικό πολλά να μην είναι καλά. Επίσης υψηλός κίνδυνος υπερδιέγερσης. Είσαι μικρή και χωρίς πρόβλημα, και με τις μισές μονάδες σούπερ αποτέλεσμα θα είχες. 10 βλαστοκυστες ειναι πολυ καλό νούμερο, καλή επιτυχία!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με αγχώνει είναι μήπως όλα όσα κατέληξαν βλαστοκυστες να μην είναι καλά.επειδη έβγαλα πολλά ωάρια και αυτόματα όλα να ήταν χάλια. Ναι κι εγώ θεωρώ υπερβολή τις 300 μονάδες αλλά δεν μπορούσα να εκφέρω άποψη γιαυτό. Ευτυχώς υπερδιέγερση δεν επαθα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Σποράκι είπε:

Μικρογονιμοποιηση γίνεται όταν υπάρχει πρόβλημα με το σπέρμα αλλιώς δεν υπάρχει λόγος. Μη σου πω ότι πιο ασφαλής είναι και η κλασική μέθοδος. Απλά γιατρός δεν είμαι αλλά πιστεύω ότι έπρεπε να πάρεις λιγότερες μονάδες, 40 είναι παρά πολλά και λογικό πολλά να μην είναι καλά. Επίσης υψηλός κίνδυνος υπερδιέγερσης. Είσαι μικρή και χωρίς πρόβλημα, και με τις μισές μονάδες σούπερ αποτέλεσμα θα είχες. 10 βλαστοκυστες ειναι πολυ καλό νούμερο, καλή επιτυχία!

@maraki1992 πάλι καλά δεν έπαθες! Συμφωνώ, 300 μονάδες μου ακούγονται απαγορευτικός. Επίσης δεν χρειάζεσαι μεγάλο αριθμό βλαστοκυστεων, στο τέλος θα βρεθείς με το δίλημμα τι να τις κάνεις. Καλή επιτυχία! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Neverstop είπε:

@maraki1992 πάλι καλά δεν έπαθες! Συμφωνώ, 300 μονάδες μου ακούγονται απαγορευτικός. Επίσης δεν χρειάζεσαι μεγάλο αριθμό βλαστοκυστεων, στο τέλος θα βρεθείς με το δίλημμα τι να τις κάνεις. Καλή επιτυχία! 

Απαγορευτικός από ποια άποψη ? Για την υγεία μου ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...