Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 30 λεπτά , Angot είπε:

      όλα καλα είπε ο γιατρός είναι κοντά 1600γρ ο τράχηλος μειώθηκε στο 2 αλλά κρατάει η περιδεση ! θα με δει πάλι σε 2 εβδομάδες μετά τις 33~34 με βλέπει 

      Μπράβο!!! Τι ωραία νέα!!! 

      πρίν από 13 λεπτά , Angot είπε:

      μου είπε και να παω για φαγητό χαλαρά και να μην είναι μόνο κρεβάτι ! από εικόνα εμβρυομογου δεν είδε κάτι ώστε να γεννήσω νωρίτερα ! μια χαρά τρέφεται κλπ 

      Πιστεύω ήδη να τρώτε 😁

Διδυμομανουλες 2024


Recommended Posts

On 31/3/2024 at 4:51 ΠΜ, Marlina είπε:

@Sisheido  πως τα πανε τα μωρακια σου με τον θηλασμό? Πως είναι η εμπειρία με τα διδυμάκια σου? Θυμάμαι πως είχες πει ότι είχες κάνει ενέσεις κορτιζόνης. Μπορείς να μου πεις σε ποιες εβδομάδες τις έκανες? Και αν έκανες διπλη δόση? Εγώ τώρα είμαι 30+ 1 και έκανα μια δόση κορτιζόνης. Ο λόγος είναι γιατί πριν 2 εβδομάδες ο τράχηλος ήταν 3,5 και τώρα στο doppler είχε πέσει στο 2,4. Η αλήθεια είναι έχω αγχωθεί για τις παρενέργειες των ενέσεων..

@Lotos τι κάνεις?? Πως κύλισαν τελικά τα πράγματα?

Τα υπόλοιπα κορίτσια πως τα πάτε με τα διδυμακια σας?

Όλα καλά ..επιστρέψαμε σπίτι γέννησα 36+1 τα αγόρια μου γτ τελευταία στιγμή έκανα προεκλαμψία.Οι ενέσεις είναι σωτήριες ,μη φοβάσαι καθόλου!Με το καλό σου εύχομαι!

On 31/3/2024 at 9:22 ΠΜ, Marlina είπε:

Μπράβο τα κατάφερες και μπήκες στο μήνα σου!!! Και τα κιλά των μωρων πολύ καλά! Χρειάστηκε να μπούνε καθόλου στην θερμοκοιτίδα? Φύγατε όλοι μαζί από την κλινική? Πως είναι η νέα ζωή με τα διδυμάκια??

Είναι υπέροχα αλλά αγχωτικά πολυυυυυυυυ!!!τρέχω κ δε φτάνω ,από την απόλυτη ακινησία π ήμουν 9μηνες μπήκα σε τρελούς ρυθμούς.Ο ένας έμεινε στη μενν για 4μερες .

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 31/3/2024 at 7:53 ΜΜ, Sisheido είπε:

Απ'οτι κατάλαβα ο κάθε γιατρός έχει άλλο πρωτόκολλο... δλδ άλλοι κάνουν επανάληψη στην εβδομάδα γιατί λένε ότι χάνουν την ισχύ τους.

Ωχ είσαι σε μικρό νησί? Αν υπήρχε η δυνατότητα ίσως θα ήταν καλύτερα σε κάποια εβδομάδα να είστε σε κάποιο μέρος που έχει τις ιδανικές συνθήκες για τα μωρά και εσένα!

Έχει έρθει η μαμά μου αλλά είναι μεγάλη σε ηλικία και έχει αναλάβει όσο γίνετε το σπίτι μόνο... Τα μωρά προσπαθω να τα εχω εξολοκλήρου εγώ αλλά όταν θέλουν να φάνε και τα δύο ταυτόχρονα είναι δύσκολο γιατί η μπέμπα ακόμα δυσκολεύεται και πνίγετε συχνά... εκεί αν γίνει απαλευτο ξυπνάω τον άντρα μου! Όλοι μου λένε πως τα δύσκολα έρχονται αργότερα πάντως... 

Εύχομαι πραγματικά να φτάσεις όσο πιο μακριά γίνετε και τα μωράκια σου να μη χρειαστούν μονάδα!

Να σου ζήσουν!!!!! Γερά και καλοτυχη να είναι!!! Καλή δύναμη για την ανατροφή τους... και μια συμβουλή που ποτέ δεν κατάφερα να κάνω στο πρώτο παιδί... τώρα την εφαρμόζω οπότε είναι εφικτό γιατί αλλιώς δεν βγαίνει... όταν επιτέλους κοιμηθούν και τα δύο ότι ώρα και να είναι, έστω για μισή ώρα ξάπλωσε κι εσύ γιατί τα βράδια είναι πιο δύσκολα και με 2 και 3 ώρες σπαστά δεν βγαίνει!

Να μας ζήσουν κορίτσι μου!!!γερά κ τυχερά τα μωρουλια μας....εγώ προσπαθώ να βγάλω πέρα κ μετακόμιση ..χαμός  μέσα στο σπίτι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Lotos μου να σου ζήσουν κοπέλα μου! Με το καλό και στις υπόλοιπες όταν έρθει η ώρα!

Κορίτσια κι εγώ εδώ αγορομαμα απ'ότι φαίνεται! Έκανα αυχενική πριν λίγες μέρες... Θέλω τη γνώμη σας για το nipt test. Το κάνατε; Πόσο σας κόστισε; Υπήρχε λόγος ή προληπτικά;

Είμαι μεν 39 αλλά τα εμβρυακια τα είχα καταψύξει όταν ήμουν 32... Και ο γιατρός μου είπε πως το συστήνει σε όλες τις κοπέλες άνω των 38, όμως δεν ξέρω... Ακούω πως στα δίδυμα δεν είναι τόσο έγκυρο... Για πείτε γνώμες βρε κοπελιές...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Titti said:

@Lotos μου να σου ζήσουν κοπέλα μου! Με το καλό και στις υπόλοιπες όταν έρθει η ώρα!

Κορίτσια κι εγώ εδώ αγορομαμα απ'ότι φαίνεται! Έκανα αυχενική πριν λίγες μέρες... Θέλω τη γνώμη σας για το nipt test. Το κάνατε; Πόσο σας κόστισε; Υπήρχε λόγος ή προληπτικά;

Είμαι μεν 39 αλλά τα εμβρυακια τα είχα καταψύξει όταν ήμουν 32... Και ο γιατρός μου είπε πως το συστήνει σε όλες τις κοπέλες άνω των 38, όμως δεν ξέρω... Ακούω πως στα δίδυμα δεν είναι τόσο έγκυρο... Για πείτε γνώμες βρε κοπελιές...

@Lotosνα σου ζήσουν τα μωρούλια σου!!! Γερά και τυχερά!!! ♥️♥️

@Titti με το καλό τα αγοράκια σου!!! ♥️♥️ Εμένα ο γιατρός μου είχε πει τα ακόλουθα, θα βλέπαμε τα αποτελέσματα της αυχενικής και θα πηγαίναμε αναλόγως:

α) αν τα αποτελέσματα είναι πάνω από 1/4000 δεν χρειάζεται τίποτα. 
β) αν τα αποτελέσματα είναι μεταξύ 1/1000 έως 1/4000 θα μπορούσα να κάνω nipt αν το επιθυμώ για να αισθανθώ μεγαλύτερη ασφάλεια. 
γ) αν τα απότελεσματα ήταν κάτω από 1/1000 θα κάναμε σίγουρα nipt ή αμνιο αν το προτιμούσα εγώ. 
 

Μου είπε βέβαια ότι η nipt για δίδυμα δείχνει μόνο τους τρεις βασικούς δείκτες και όχι όλο το πακέτο. Εξακολουθεί να δείχνει πιθανότητες, όποτε δεν είναι όσο έγκυρο όσο η αμνιοπαρακέντηση και τέλος αν οντως βρίσκαν κάτι θα επρεπε να ούτως ή άλλως να κάνω αμνιο γιατί δεν θα ξέραμε ποιο μωρό θα είχε χρωμοσωμική ανωμαλία. Εγώ με αυτά τα στοιχεία είχα αποφασίσει ότι θα έκανα αμνιοπαρακέντηση αν χρειαζόταν απευθείας. 
Τελικα τα αποτελέσματα ήταν 1/4785 και 1/10879 για down και λιγότερο από 1/20000 για τους αλλουσ Δείκτες και δεν έκανα τίποτα αν και μας είχε αγχώσει η μεγάλη αποκλειση. Ηλικία: 31. 
 

Εσενα πώς βγήκαν τα αποτελέσματα σου;; 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Miss_Pineapple είπε:

@Lotosνα σου ζήσουν τα μωρούλια σου!!! Γερά και τυχερά!!! ♥️♥️

@Titti με το καλό τα αγοράκια σου!!! ♥️♥️ Εμένα ο γιατρός μου είχε πει τα ακόλουθα, θα βλέπαμε τα αποτελέσματα της αυχενικής και θα πηγαίναμε αναλόγως:

α) αν τα αποτελέσματα είναι πάνω από 1/4000 δεν χρειάζεται τίποτα. 
β) αν τα αποτελέσματα είναι μεταξύ 1/1000 έως 1/4000 θα μπορούσα να κάνω nipt αν το επιθυμώ για να αισθανθώ μεγαλύτερη ασφάλεια. 
γ) αν τα απότελεσματα ήταν κάτω από 1/1000 θα κάναμε σίγουρα nipt ή αμνιο αν το προτιμούσα εγώ. 
 

Μου είπε βέβαια ότι η nipt για δίδυμα δείχνει μόνο τους τρεις βασικούς δείκτες και όχι όλο το πακέτο. Εξακολουθεί να δείχνει πιθανότητες, όποτε δεν είναι όσο έγκυρο όσο η αμνιοπαρακέντηση και τέλος αν οντως βρίσκαν κάτι θα επρεπε να ούτως ή άλλως να κάνω αμνιο γιατί δεν θα ξέραμε ποιο μωρό θα είχε χρωμοσωμική ανωμαλία. Εγώ με αυτά τα στοιχεία είχα αποφασίσει ότι θα έκανα αμνιοπαρακέντηση αν χρειαζόταν απευθείας. 
Τελικα τα αποτελέσματα ήταν 1/4785 και 1/10879 για down και λιγότερο από 1/20000 για τους αλλουσ Δείκτες και δεν έκανα τίποτα αν και μας είχε αγχώσει η μεγάλη αποκλειση. Ηλικία: 31. 
 

Εσενα πώς βγήκαν τα αποτελέσματα σου;; 

Για την τρισωμια 13 βγήκαν 1 προς 2015. Για τα άλλα 2 βγήκε 1 προς 9,500 περίπου. Η εμβρυολόγος μου είπε πως είναι φυσιολογικά όλα, απλά στο ένα μωρό είναι οι ανώτατες φυσιολογικές τιμές. Μπορείς να μου πεις και κόστος; Έκανες το βασικό πακέτο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Titti είπε:

@Lotos μου να σου ζήσουν κοπέλα μου! Με το καλό και στις υπόλοιπες όταν έρθει η ώρα!

Κορίτσια κι εγώ εδώ αγορομαμα απ'ότι φαίνεται! Έκανα αυχενική πριν λίγες μέρες... Θέλω τη γνώμη σας για το nipt test. Το κάνατε; Πόσο σας κόστισε; Υπήρχε λόγος ή προληπτικά;

Είμαι μεν 39 αλλά τα εμβρυακια τα είχα καταψύξει όταν ήμουν 32... Και ο γιατρός μου είπε πως το συστήνει σε όλες τις κοπέλες άνω των 38, όμως δεν ξέρω... Ακούω πως στα δίδυμα δεν είναι τόσο έγκυρο... Για πείτε γνώμες βρε κοπελιές...

Με το καλό κορίτσι μου,σε ευχαριστώ πολύ !!!εγώ το έκανα το νιπτ αν κ οι πιθανότητες για σύνδρομα ήταν 1/10000αν θυμάμαι καλά ...μου είπε ο εμβρυομητρικος πως σου δίνει το νιπτ μια αρκετά καλή εικόνα πλέον ακόμη κ στα δίδυμα ..νομίζω κόστισε γύρω στα 500.θα τ κοιτάξω κ θα σ πω ββ

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Titti said:

Για την τρισωμια 13 βγήκαν 1 προς 2015. Για τα άλλα 2 βγήκε 1 προς 9,500 περίπου. Η εμβρυολόγος μου είπε πως είναι φυσιολογικά όλα, απλά στο ένα μωρό είναι οι ανώτατες φυσιολογικές τιμές. Μπορείς να μου πεις και κόστος; Έκανες το βασικό πακέτο;

Νομίζω είναι πολύ καλά και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Φυσικά όπως νιώθεις εσύ!! Εγώ δεν είχα κάνει τελικά. Για κόστη έχω ακούσει από 400 στις μόνες κυήσεις και γύρω στα 700 για δίδυμα αλλά δεν ξέρω αν ισχύει. Στα δίδυμα γίνεται μόνο ο βασικός έλεγχος δε μπορεί να γίνει ο πλήρης. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Miss_Pineapple είπε:

Νομίζω είναι πολύ καλά και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Φυσικά όπως νιώθεις εσύ!! Εγώ δεν είχα κάνει τελικά. Για κόστη έχω ακούσει από 400 στις μόνες κυήσεις και γύρω στα 700 για δίδυμα αλλά δεν ξέρω αν ισχύει. Στα δίδυμα γίνεται μόνο ο βασικός έλεγχος δε μπορεί να γίνει ο πλήρης. 

Για να είμαι ειλικρινής αν όντως τίθεται θέμα αμφιβολιών από ιατρικής άποψης, θα ήθελα να κάνω αμνιοπαρακέντηση και να τελειώνω. Έχω γνωστή που έκανε νιπτ και βγήκε καλό, όμως το παιδί τελικά γεννήθηκε με σύνδρομο ( όχι ένα από τα τρία που εξετάζει η νιπτ). Οπότε αναρωτιέμαι αν όντως πρέπει να το κάνω ή είναι μέρος της βιομηχανίας που αφορά την εγκυμοσύνη... Από την άλλη δεν είμαι της λογικής να "παρακούω" τον επιστήμονα που επέλεξα να πορευτώ μαζί του. οπότε χρειάζομαι κι άλλες πληροφορίες και εμπειρίες για να δω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα διδυμομανούλες! Ηθελα να σας ρωτήσω αν είχατε καταφέρει να δείτε τα μωρά σας σε 3d υπέρηχο που να φαίνονται χαρακτηριστικά. Εγώ δυστυχώς μέχρι και τωρα (σχεδόν 30η βδομάδα) εκτός από κάτι προφιλ σε β επιπέδου δεν έχω δει τις φατσούλες τους και η γυναικολόγος μου λέει οτι είναι δύσκολο όταν είναι διδυμα γιατί η θέση συνήθως δε βολεύει. Η δική σας εμπειρία ποια είναι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Sabrina_ είπε:

Καλησπέρα διδυμομανούλες! Ηθελα να σας ρωτήσω αν είχατε καταφέρει να δείτε τα μωρά σας σε 3d υπέρηχο που να φαίνονται χαρακτηριστικά. Εγώ δυστυχώς μέχρι και τωρα (σχεδόν 30η βδομάδα) εκτός από κάτι προφιλ σε β επιπέδου δεν έχω δει τις φατσούλες τους και η γυναικολόγος μου λέει οτι είναι δύσκολο όταν είναι διδυμα γιατί η θέση συνήθως δε βολεύει. Η δική σας εμπειρία ποια είναι;

Εμάς τύχαινε να τα βλέπουμε εναλαξ! Την μια φαινόταν το ένα στο επόμενο ραντεβού το άλλο! Στη β-επιπεδου και στο doppler καταφέραμε να τα δούμε κ τα 2! Σίγουρα είναι πιο δύσκολο στη δίδυμη κύηση αφού είναι στριμωγμένα.. αλλά παίζει ρόλο και η θέση που είναι το καθένα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πως τα πάτε κορίτσια με τις εγκυμοσύνες σας,? Εγώ είμαι τώρα 33 +2 έχω ερθει Αθήνα εδώ κ 2 εβδομάδες γτ άρχισε να κοντενει ο τράχηλος μου. Τώρα είναι 1,7 κ με παρακολουθεί εδώ γιατρός για υψηλου κινδύνου κυησεις! Τα μωρά είναι γύρω στα 1600 γραμμάρια. κάθε μέρα που περνάει λέω την βγάλαμε κ αυτήν.. Ελπίζω να φτάσω τις 34 εβδομάδες 🙏🙏 

  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Sabrina_ είπε:

Καλησπέρα διδυμομανούλες! Ηθελα να σας ρωτήσω αν είχατε καταφέρει να δείτε τα μωρά σας σε 3d υπέρηχο που να φαίνονται χαρακτηριστικά. Εγώ δυστυχώς μέχρι και τωρα (σχεδόν 30η βδομάδα) εκτός από κάτι προφιλ σε β επιπέδου δεν έχω δει τις φατσούλες τους και η γυναικολόγος μου λέει οτι είναι δύσκολο όταν είναι διδυμα γιατί η θέση συνήθως δε βολεύει. Η δική σας εμπειρία ποια είναι;

Κι εμάς πάλι μια από τα ίδια.. μόνο τον μικρό είχαμε καταφέρει να δούμε! Τη μικρή την είδα απευθείας από κοντά!

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Πως τα πάτε κορίτσια με τις εγκυμοσύνες σας,? Εγώ είμαι τώρα 33 +2 έχω ερθει Αθήνα εδώ κ 2 εβδομάδες γτ άρχισε να κοντενει ο τράχηλος μου. Τώρα είναι 1,7 κ με παρακολουθεί εδώ γιατρός για υψηλου κινδύνου κυησεις! Τα μωρά είναι γύρω στα 1600 γραμμάρια. κάθε μέρα που περνάει λέω την βγάλαμε κ αυτήν.. Ελπίζω να φτάσω τις 34 εβδομάδες 🙏🙏 

Με το καλό να έρθουν όσο πιο μετά μπορούν τα μπεμπάκια σου! Εγώ 29+4 είμαι. Πρώτος στόχος οι 30 βδομάδες και μετά οι 32 μου είπε η γιατρός. Εσύ το ξεπέρασες και αυτό,εισαι σούπερ!

Εγώ εχω και την περίδεση, αλλά στον τελευταίο υπέρηχο ο τράχηλος φαινόταν στα 2,8.

Μακάρι τα ζουζούνια να μείνουν όσο το δυνατόν περισσότερο 🙏

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω μπει σε διαδικασία αγορών για τα μπεμπάκια μιας και έφτασα την 30 βδομάδα και έχω κάποιες απορίες. Τι φοράνε τα νεογέννητα αρχές Ιουνίου; πρέπει να πάρω ολόσωμα φορμάκια(με μπουτάκια μέσα και μακρύ μανίκι) ή θα ζεσταθούν; προς το παρόν εχω πάρει κοντομάνικα μονο με μπουτάκια έξω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Sabrina_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω μπει σε διαδικασία αγορών για τα μπεμπάκια μιας και έφτασα την 30 βδομάδα και έχω κάποιες απορίες. Τι φοράνε τα νεογέννητα αρχές Ιουνίου; πρέπει να πάρω ολόσωμα φορμάκια(με μπουτάκια μέσα και μακρύ μανίκι) ή θα ζεσταθούν; προς το παρόν εχω πάρει κοντομάνικα μονο με μπουτάκια έξω.

Εγω δυσκολεύτηκα πολύ στο θέμα των ρούχων! Τελικά κατέληξα να παρω λίγο απ όλα. Ζιμπουνακια με κοντο κ με μακρύ μανίκι και Ολόσωμα φορμακια.. Αυτό που διάβασα για τα Ολόσωμα φορμάκια είναι ότι είναι πολυ πρακτικό να είναι με φερμουάρ. Οπότε βρήκα αρκετά τέτοια. Αυτό για λίγους ταχύτητας επειδή τα μωράκια είναι 2 τα αλλαγματα πολλά οπότε είναι πιο χρονοβόρο να ανοιγοκλεινουμε κουμπάκια. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...