Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Διδυμομανουλες 2024


Recommended Posts

@Marlina και @Sabrina_με το καλό τα ζουζουνακια σας!!! ♥️ @Sabrina_εμεις στη β‘επιπέδου τα είχαμε δει πολύ καλά και τα δυο και μετά βλέπαμε μόνο το αγόρι που ήταν από πάνω.. Χιχιχιχι 

´Οσον αφορά τα ρουχαλάκια εξαρτάται νομίζω από δυο παράγοντες. Τη θερμοκρασία που θα έχει, που αν είναι μέσα στο σπίτι που αν είναι πάνω από 25 θα εβαζα σκέτο κορμάκι κοντομάνικο και αν είναι μεταξύ 22-23 θα εβαζα σκέτο μακρυμάνικο. Ο δεύτερος παράγοντας είναι η προωρότητα. Εγώ που γέννησα στις 32 εβδομάδες πάντοτε μέχρι να ξεπεράσουν τα 4 κιλά και να ξεπεταχτούν λίγο τα έντυνα πιο ζεστά. Ετσι με συμβούλευσαν και από τη μονάδα. Θα πρότεινα να πάρεις γύρω στα 5 φορμάκια για αρχή για να έχεις. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Κοριτσια εμένα μου σπάσανε τα νερά χθες και γέννησα 33 +4 εβδ!!Το ένα μωράκι μας 1,910 και το άλλο 1760!!!

Να σου ζήσουν τα θαυματακια σου γερά δυνατά και καλότυχα !!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Κοριτσια εμένα μου σπάσανε τα νερά χθες και γέννησα 33 +4 εβδ!!Το ένα μωράκι μας 1,910 και το άλλο 1760!!!

Να σου ζήσουν κορίτσι μου! Να είναι γερά και ευτυχισμένα στη ζωή τους! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Κοριτσια εμένα μου σπάσανε τα νερά χθες και γέννησα 33 +4 εβδ!!Το ένα μωράκι μας 1,910 και το άλλο 1760!!!

Να σας ζήσουν!!! Γερά κι ευτυχισμένα να είναι στη ζωή τους!!!

Να έχετε μια υπέροχη ζωή!!! Εύχομαι σύντομα στο σπιτάκι σας!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Κοριτσια εμένα μου σπάσανε τα νερά χθες και γέννησα 33 +4 εβδ!!Το ένα μωράκι μας 1,910 και το άλλο 1760!!!

Να σου ζήσουν! Να είναι γερά και καλότυχα! Όλα με το καλό για όλους σας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Κοριτσια εμένα μου σπάσανε τα νερά χθες και γέννησα 33 +4 εβδ!!Το ένα μωράκι μας 1,910 και το άλλο 1760!!!

Να σας ζήσουν τα μπουμπουκάκια!! 🥰🥰 Να είναι υγιή και ευτυχισμένα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2024 at 5:47 ΜΜ, Sabrina_ είπε:

@Marlina πως είσαι; τα μωράκια σας τι κάνουν; ο τοκετός πως ήταν και η αποκατάσταση; έχετε βγει απο το νοσοκομείο;

Καλημέρα κορίτσια ευχαριστώ για τις ευχές σας. Ταλαιπωρηθηκα λίγο στην καισαρική γτ άργησε να έρθει ο γιατρός μου και είχε φτάσει η διαστολή 3 μέχρι να ρθει. Τις πρώτες 2-3 μερες ήταν δύσκολα με το θέμα του περπατήματος.  Τα μωράκια μας λόγω του ότι δεν είχε χώρο στο Αλεξανδρα και ούτε στο παίδων τα μεταφέρανε στο νοσοκομείο της Νίκαιας. Παρουσίασαν μια αναπνευστική δυσχέρεια και τους βάλανε μασκα οξυγόνου τις πρώτες μερες. Από την Παρασκευή που βγήκα από το νοσοκομείο πηγαίνω κάθε μέρα να τα δω και τους περνώ μητρικό γαλα. Η αλήθεια είναι ήμουν ήρεμη όλες τις μέρες μέχρι χθες που το ένα μωράκι όσο ήμουν εκεί έκλαιγε ανά 5 λεπτά κ κοκκινίζε ολόκληρο...  Μετα μου είπε η παιδίατρος ότι εκανε χθες ένα εμετό και του βάλανε προοληπτικα αντιβιωση μην τυχόν κ ειναι καμια λοίμωξη οπότε σταματήσανε την σίτιση κ περνει ότι χρειάζεται απο τον όρο. Απλά αυτό κλαίει γτ πεινάει.... έχει πέσει η ψυχολογία μου μόνο με την υποψία ότι μπορει να κλαίει συνέχεια κ δεν είναι κανένας δίπλα του..

  • Δύναμη! 2
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Marlina είπε:

Καλημέρα κορίτσια ευχαριστώ για τις ευχές σας. Ταλαιπωρηθηκα λίγο στην καισαρική γτ άργησε να έρθει ο γιατρός μου και είχε φτάσει η διαστολή 3 μέχρι να ρθει. Τις πρώτες 2-3 μερες ήταν δύσκολα με το θέμα του περπατήματος.  Τα μωράκια μας λόγω του ότι δεν είχε χώρο στο Αλεξανδρα και ούτε στο παίδων τα μεταφέρανε στο νοσοκομείο της Νίκαιας. Παρουσίασαν μια αναπνευστική δυσχέρεια και τους βάλανε μασκα οξυγόνου τις πρώτες μερες. Από την Παρασκευή που βγήκα από το νοσοκομείο πηγαίνω κάθε μέρα να τα δω και τους περνώ μητρικό γαλα. Η αλήθεια είναι ήμουν ήρεμη όλες τις μέρες μέχρι χθες που το ένα μωράκι όσο ήμουν εκεί έκλαιγε ανά 5 λεπτά κ κοκκινίζε ολόκληρο...  Μετα μου είπε η παιδίατρος ότι εκανε χθες ένα εμετό και του βάλανε προοληπτικα αντιβιωση μην τυχόν κ ειναι καμια λοίμωξη οπότε σταματήσανε την σίτιση κ περνει ότι χρειάζεται απο τον όρο. Απλά αυτό κλαίει γτ πεινάει.... έχει πέσει η ψυχολογία μου μόνο με την υποψία ότι μπορει να κλαίει συνέχεια κ δεν είναι κανένας δίπλα του..

Λογικό να αισθάνεσαι έτσι, αλλά το μωράκι σας θα γίνει καλά και σε λίγο καιρό θα τα έχετε και τα 2 μαζί σας 🥰🥰

Η καισαρική δηλαδή σε πόναγε μόνο τις πρώτες 3 μέρες;πολύ ελπιδοφόρο και για μας.

Εσύ θα είσαι περδίκι μεχρι να πάρετε τα μωράκια σας,οπότε δε θα ταλαιπωρείσαι τις πρωτες μερες.

Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη. Κάνεις αντλήσεις;έχεις πάρει θήλαστρο;νοσοκομειακό ή δικό σου;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Sabrina_ είπε:

Λογικό να αισθάνεσαι έτσι, αλλά το μωράκι σας θα γίνει καλά και σε λίγο καιρό θα τα έχετε και τα 2 μαζί σας 🥰🥰

Η καισαρική δηλαδή σε πόναγε μόνο τις πρώτες 3 μέρες;πολύ ελπιδοφόρο και για μας.

Εσύ θα είσαι περδίκι μεχρι να πάρετε τα μωράκια σας,οπότε δε θα ταλαιπωρείσαι τις πρωτες μερες.

Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη. Κάνεις αντλήσεις;έχεις πάρει θήλαστρο;νοσοκομειακό ή δικό σου;

Θα απαντήσω κι εγώ με.την εμπειρία των 2 μηνών με τα διδυμακια μου... Εμένα η καισαρική με τραβούσε πολύ τις 2-3 πρώτες μέρες και μετά κάθε μέρα ήταν και πολύ καλύτερα! Στην εβδομάδα ξεχνιομουν ότι είχα κάνει χειρουργείο...

Όσο αφορά το γάλα... ο μπέμπης παρόλο που τον είχα μαζί μου από την πρώτη μέρα δεν κατάφερνε να πιάσει στήθος κιβετσι άρχισα από το μαιευτήριο αντλήσεις με νοσοκομειακό θήλαστρο... τελικά το νοίκιασα και το έχω ακόμη στο σπίτι! Έστελνα και γάλα στη μπέμπα που ήταν στην μονάδα... τώρα έχουμε φτάσει σ ένα καλό επίπεδο όπου ο μπέμπης που ήταν το πιο μεγάλο μωρό τρωειντα περισσότερα γεύματα από το στήθος και κάνω αντλήσεις για τη μπουμπού όσο μπορώ και προλαβαίνω! Επειδή είχε κάνει μύκητα στο στόμα αποφεύγω να τη βάλω ακόμα στο στηθος μη τυχόν μεταφερθεί κάτι και στο άλλο παιδί αλλά η προοπτική είναι στις επόμενες μέρες να αρχίσει και η μικρή να θηλάζει σιγά σιγά...

  • Μου αρέσει 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Marlina said:

Καλημέρα κορίτσια ευχαριστώ για τις ευχές σας. Ταλαιπωρηθηκα λίγο στην καισαρική γτ άργησε να έρθει ο γιατρός μου και είχε φτάσει η διαστολή 3 μέχρι να ρθει. Τις πρώτες 2-3 μερες ήταν δύσκολα με το θέμα του περπατήματος.  Τα μωράκια μας λόγω του ότι δεν είχε χώρο στο Αλεξανδρα και ούτε στο παίδων τα μεταφέρανε στο νοσοκομείο της Νίκαιας. Παρουσίασαν μια αναπνευστική δυσχέρεια και τους βάλανε μασκα οξυγόνου τις πρώτες μερες. Από την Παρασκευή που βγήκα από το νοσοκομείο πηγαίνω κάθε μέρα να τα δω και τους περνώ μητρικό γαλα. Η αλήθεια είναι ήμουν ήρεμη όλες τις μέρες μέχρι χθες που το ένα μωράκι όσο ήμουν εκεί έκλαιγε ανά 5 λεπτά κ κοκκινίζε ολόκληρο...  Μετα μου είπε η παιδίατρος ότι εκανε χθες ένα εμετό και του βάλανε προοληπτικα αντιβιωση μην τυχόν κ ειναι καμια λοίμωξη οπότε σταματήσανε την σίτιση κ περνει ότι χρειάζεται απο τον όρο. Απλά αυτό κλαίει γτ πεινάει.... έχει πέσει η ψυχολογία μου μόνο με την υποψία ότι μπορει να κλαίει συνέχεια κ δεν είναι κανένας δίπλα του..

Να σας ζήσουν κοριτσάκι μου!!! Να είναι γερά, καλότυχα και ευτυχισμένα στη ζωή τους!!! ♥️♥️

Σε νιώθω, ένιωθα ακριβώς το ίδιο όσο ήταν τα μωρά στη μονάδα, ότι δεν ήταν κανένας διπλα τους ακόμη και τα δυο τους ήταν μακριά το ενα από το άλλο. Θα κανεις υπομονή λίγες μέρες ακόμη και σύντομα θα τα έχεις κοντά σου!! Τότε θα τους κανεις άπειρες αγκαλιές και skin-to-skin όλη την ώρα!!! Όταν πας για επίσκεψη να τους τραγουδάς και να προσπαθείς όσο μπορείς να είσαι αισιόδοξη για να παίρνουν δύναμη από εσένα!! 
 

Μην ανησυχεις για το ζουζουνακι! Θα ειναι μια χαρα!! Κι εμένα ο μικρός μου είχε μάσκα οξυγόνου, πήρε 3 φορές επιφανειοδραστικο παράγοντα, έκανε και για 3 μέρες πλήρη διασωληνωση και έκανε και εμετό εκείνο το διάστημα που και που και τρέφονταν με όρο. Εμένα μου το απέδωσαν ότι μάλλον ζοριζόταν. Βγήκε στις 20 μέρες και τώρα ειναι τεράστιος! Έχει περάσει τα φυσιολογικά όρια των καμπύλων των τέλειο μηνών μωρών στο ύψος και είναι στα φυσιολογικά στο βάρος. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Miss_Pineapple είπε:

Να σας ζήσουν κοριτσάκι μου!!! Να είναι γερά, καλότυχα και ευτυχισμένα στη ζωή τους!!! ♥️♥️

Σε νιώθω, ένιωθα ακριβώς το ίδιο όσο ήταν τα μωρά στη μονάδα, ότι δεν ήταν κανένας διπλα τους ακόμη και τα δυο τους ήταν μακριά το ενα από το άλλο. Θα κανεις υπομονή λίγες μέρες ακόμη και σύντομα θα τα έχεις κοντά σου!! Τότε θα τους κανεις άπειρες αγκαλιές και skin-to-skin όλη την ώρα!!! Όταν πας για επίσκεψη να τους τραγουδάς και να προσπαθείς όσο μπορείς να είσαι αισιόδοξη για να παίρνουν δύναμη από εσένα!! 
 

Μην ανησυχεις για το ζουζουνακι! Θα ειναι μια χαρα!! Κι εμένα ο μικρός μου είχε μάσκα οξυγόνου, πήρε 3 φορές επιφανειοδραστικο παράγοντα, έκανε και για 3 μέρες πλήρη διασωληνωση και έκανε και εμετό εκείνο το διάστημα που και που και τρέφονταν με όρο. Εμένα μου το απέδωσαν ότι μάλλον ζοριζόταν. Βγήκε στις 20 μέρες και τώρα ειναι τεράστιος! Έχει περάσει τα φυσιολογικά όρια των καμπύλων των τέλειο μηνών μωρών στο ύψος και είναι στα φυσιολογικά στο βάρος. 

Ευχαριστώ! Εσένα σε ποια εβδομάδα γεννήθηκαν κ πόσο ζυγιζαν?

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Sabrina_ είπε:

Λογικό να αισθάνεσαι έτσι, αλλά το μωράκι σας θα γίνει καλά και σε λίγο καιρό θα τα έχετε και τα 2 μαζί σας 🥰🥰

Η καισαρική δηλαδή σε πόναγε μόνο τις πρώτες 3 μέρες;πολύ ελπιδοφόρο και για μας.

Εσύ θα είσαι περδίκι μεχρι να πάρετε τα μωράκια σας,οπότε δε θα ταλαιπωρείσαι τις πρωτες μερες.

Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη. Κάνεις αντλήσεις;έχεις πάρει θήλαστρο;νοσοκομειακό ή δικό σου;

Οι πρώτες 3 μερες ήταν οι πιο δύσκολες για εμένα. Μου είπαν ότι όσο πιο γρήγορα σηκωθώ και γενικότερα οσο πιο πολύ κινουμε τόσο γρηγορότερα θα επανέλθω οπότε προσπαθούσα να περπατάω. Τα πρώτα βήματα ήταν τα δύσκολα κάθε φορά. Μετά όταν περπατούσα  λίγο περνουσε. Μετά τις επόμενες μέρες ένιωθα όλα τα όργανα να είναι ξέφραγο αμπέλι. Τώρα πέρασε κ αυτό. Νοικιασα από την πρώτη μέρα το νοσοκομειακό θήλαστρο της medela με διπλή άντληση και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Τις πρώτες μέρες που είχα πρωτογαλα το εβγαζα με το χέρι κ μόλις έγινε γαλα άρχισε να βγάζει κ το θήλαστρο. Μπορώ να πω τι ότι καταφέρνω να τους περνώ μητρικό γαλα με κανει να νιώθω καλύτερα!!!

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/29/2024 at 7:49 PM, Marlina said:

Ευχαριστώ! Εσένα σε ποια εβδομάδα γεννήθηκαν κ πόσο ζυγιζαν?

32 εβδομάδες είχα κλείσει ακριβώς. Ο μικρούλης μου 2380, ήταν πολύ μεγάλο μωρό και η μικρή μου 1320. Ήμουν τυχερή καθώς είχα κάνει τις ενέσεις κορτιζόνης πριν μια βδομάδα. Η μικρή μου δεν διασωληνώθηκε ποτέ και δεν εμφάνισε κάποιο πρόβλημα, παρά μόνο χρειάστηκε λίγο διάχυτο οξυγόνο στη θερμοκοιτίδα για λίγες μέρες και ουσιαστικά μετά περιμέναμε να πάρει βάρος για να έρθει σπίτι. Ο μικρός χρειάστηκε διασωληνωση, παράγοντες, μάσκα οξυγόνου κλπ και μας ήρθε σπίτι σε 3 εβδομάδες. Περιττό να σου πω ότι τώρα που τα βλέπω είναι σαν να μην έχουν μπει θερμοκοιτίδα ποτέ από άποψη υγείας, ορόσημων κλπ. 

Κι εγώ ένιωθα ότι ο μοναδικός τρόπος να τα βοηθήσω ήταν το γάλα μου και καταφέρνω και τα θηλάζω ακόμη αποκλειστικά. Με τις αντλήσεις κατάφερα και έφτιαξα την παραγωγή μου μέσα στις πρώτες 40 μέρες και μετά σιγά σιγά «εκπαίδευσα» τα μικρούλια στο να θηλάζουν απευθείας από το στήθος. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...