Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Faith22 είπε:

Κορίτσι μου συγχαρητήρια! Εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Είχα καφέ κ 2 φορές κόκκινο αίμα μέχρι την 16η εβδομάδα! Έπαιρνα 3 ουτρο κ μια προλουτεξ,δεν μου τα αύξησαν πότε.Προγεστερονη επίσης δεν μέτρησα ποτέ.

Όσο για το άγχος το έχω ξαναπεί εδώ ,με την πρώτη θετική χοριακη 100πλασιαστηκε!

Να εμπιστεύεσαι κ να ακούς τον γιατρό σου!

Δουλειά γραφείου μπορείς να πας αρκεί να μην σκύβεις κ σηκώνεις βάρη!Όπως έλεγαν κ σε μένα συνεχίζεις κανονικά την ζωή σου,με μέτρο όμως!

Όλα θα πάνε καλά♥️

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου! Όπως και όλες σας ευχαριστώ! Θα προσπαθήσω να ηρεμήσω γιατί δε βγαίνει έτσι ❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, Giwta A. είπε:

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

Πρώτη φορά γράφω σε forum αλλά επειδή κοντεύω να τρελαθώ από την αγωνία έπρεπε κάπου να τα πω που ξέρω ότι θα με καταλάβουν.

Την Τρίτη 26/03 έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορά με 2 άριστες βλαστοκύστες όπως μου είπαν και στο κέντρο αλλά και ο γυναικολόγος μου. Το θέμα ήταν στο σπέρμα εγώ δόξα το θεό κανένα θέμα δεν είχα. Αλλά από την επόμενη της εμβρυομεταφοράς με έπιασε άγχος αγωνία μήπως έκανα κάτι λάθος μήπως από το άγχος μου δεν πετύχει και ξεκινάει ένας φαύλος κύκλος προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά όλο εκεί γυρνάει το μυαλό. Πως θα περάσει αυτό το διάστημα πραγματικά δεν ξέρω. 

Προσπαθησε να κανεις πράγματα που σε κάνουν να ξεχνιέσαι..ταινίες, βιβλία, φίλους 

εννοειται ότι θα εχεις αγωνία και αγχος για  το τι θα γίνει.. 

ευχομαι να πάνε όλα καλα και να εχεις μια μεγάλη χοριακη!! 

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2024 at 10:41 ΠΜ, Kiddo είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Να ρωτήσω, έχει κάποια να συστήσει ρευματολόγο κύησης ή ρευματολόγο που σχετίζεται (έχει γνώσεις) με υπογονιμότητα και εγκυμοσύνη; Ψάχνω να πάρω μια δεύτερη γνώμη και δεν βρίσκω.. για Αθήνα ψάχνω..

Καλησπέρα, δεν έχει καμία βρε κορίτσια υπόψιν της κάποια/ον ρευματολόγο εξειδικευμένο σχετικά για να με βοηθήσει; 😕


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια παίζει να πήρα 2 φορες τα βραδινά μ χάπια! δλδ αντί για 1 σίδηρο πήρα 2 και αντί για 2 μαγνήσια πήρα 4!  δεν είμαι σίγουρη βέβαια μάλλον οχι αλλά δεν παίρνω κ όρκο ! δεν νομίζω βέβαια να προκαλέσει πρόβλημα αλλά για καλό κ για κακό!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Angot είπε:

κορίτσια παίζει να πήρα 2 φορες τα βραδινά μ χάπια! δλδ αντί για 1 σίδηρο πήρα 2 και αντί για 2 μαγνήσια πήρα 4!  δεν είμαι σίγουρη βέβαια μάλλον οχι αλλά δεν παίρνω κ όρκο ! δεν νομίζω βέβαια να προκαλέσει πρόβλημα αλλά για καλό κ για κακό!

Εντάξει βρε angot αυτά δεν είναι φάρμακα για να τρελαθείς . Στα φάρμακα να είσαι προσεκτική. Τις βιταμίνες ακόμα Κ να τις ξεχάσεις Κ τελείως ητε πάρεις κ μια παραπάνω δεν χάθηκε ο κόσμος. Στα φάρμακα πρέπει να προσέχεις πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! 

Είμαι καινούργια εδώ και θα ήθελα να μοιραστώ την πικρή μου ιστορία ... Πριν από τρία χρόνια παλινδρομη.στον δεύτερο μήνα λόγω χρωμοσώμιακης ανωμαλίας. Τώρα πάλι έκανα απόξεση πριν από μία βδομάδα , πάλι παλινδρομη και μάλλον μύλη κύηση .. νιώθω απελπισμένη ! Είμαι 41 και σκέφτομαι αν έχει νόημα να προσπαθήσουμε ξανά φυσιολογικά η να ξεκινήσουμε εξωσωματική ... Λέω να επισκεφτώ άμεσα ένα κέντρο εξωσωματικής για πρώτες γνώμες ..και βλέπουμε! Ποια φίλη έχει να προτείνει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Georgia elpis είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Είμαι καινούργια εδώ και θα ήθελα να μοιραστώ την πικρή μου ιστορία ... Πριν από τρία χρόνια παλινδρομη.στον δεύτερο μήνα λόγω χρωμοσώμιακης ανωμαλίας. Τώρα πάλι έκανα απόξεση πριν από μία βδομάδα , πάλι παλινδρομη και μάλλον μύλη κύηση .. νιώθω απελπισμένη ! Είμαι 41 και σκέφτομαι αν έχει νόημα να προσπαθήσουμε ξανά φυσιολογικά η να ξεκινήσουμε εξωσωματική ... Λέω να επισκεφτώ άμεσα ένα κέντρο εξωσωματικής για πρώτες γνώμες ..και βλέπουμε! Ποια φίλη έχει να προτείνει κάτι;

Άλλο παιδάκι έχεις ? Εξετάσεις έχεις κάνει? Τρία χρόνια γιατί τόσα πολλά Κ περίμενες ? Τώρα αν είναι μύλη κύηση πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον 6 μήνες ή Κ χρόνο για να προσπαθήσεις κάτι...είναι αρκετά σοβαρή κατάσταση.. ελπίζω να μην είναι μύλη. Μετά θα πρέπει να ξεκινήσεις εξετάσεις Κ βλέπεις .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , linaa είπε:

Άλλο παιδάκι έχεις ? Εξετάσεις έχεις κάνει? Τρία χρόνια γιατί τόσα πολλά Κ περίμενες ? Τώρα αν είναι μύλη κύηση πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον 6 μήνες ή Κ χρόνο για να προσπαθήσεις κάτι...είναι αρκετά σοβαρή κατάσταση.. ελπίζω να μην είναι μύλη. Μετά θα πρέπει να ξεκινήσεις εξετάσεις Κ βλέπεις .

Δεν έχω άλλο παιδάκι δυστυχώς... Το αφήσαμε λόγω εξωτερικών παραγόντων! Ο γιατρός είπε ότι τουλάχιστον υπερηχογραφικά φαίνεται να είναι μύλη , μερική γιατί είχαμε δει έμβρυο ! Περιμένουμε την ιστολογική ... Δεν ξέρω τι να κάνω και ο χρόνος πιέζει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Georgia elpis είπε:

Δεν έχω άλλο παιδάκι δυστυχώς... Το αφήσαμε λόγω εξωτερικών παραγόντων! Ο γιατρός είπε ότι τουλάχιστον υπερηχογραφικά φαίνεται να είναι μύλη , μερική γιατί είχαμε δει έμβρυο ! Περιμένουμε την ιστολογική ... Δεν ξέρω τι να κάνω και ο χρόνος πιέζει!

Αν είναι μύλη κύηση είναι δύσκολα τα πράγματα θα πρέπει να περιμένεις παρά πολύ για να ξαναπροσπαθήσεις . Η υγεία σου είναι πάνω από όλα .

Φυσικά θα πρέπει να σκεφτείς Κ σοβαρά την περίπτωση των δανεικών ωαρίων γιατί στα 42-43 που θα ξεκινήσεις προσπάθεια με εξωσωματική είναι αρκετά δύσκολα τα πράγματα . Πρέπει όλα αυτά να τα σκεφτείς ψύχραιμα ώστε να μην χάσεις χρήματα Κ χρόνο χωρίς αποτέλεσμα . Να είσαι ψυχραιμη λύσεις υπάρχουν αν έχεις ανοικτό Κ ψύχραιμο μυαλό. Η υγεία σου είναι πάνω από όλα . 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια! Δευτέρα πάω για ωοληψια, αυτή τη φορά θα κάνουμε double triggering όπως το είπε ο γιατρός μου, 2 arvekap κ 1/4 ovitrelle, ενώ ξεκινάμε με όλες τις τιμές μια χαρά πριν την ωοληψια πέφτει η LH τώρα είναι στο 0,4 ενώ τι θέλουμε στο 1, το πρόβλημα μου ωστοσο είναι ότι παθαίνω υπερδιέγερση, χωρίς να δικαιολογείται, είναι οργανικό, για αυτό δεν μπορώ να κάνω 2 ovitrelle για να ενισχύσουμε τον οργανισμό με LH. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοιο θέμα κ αν έχετε δοκιμάσει κ αυτή τη διέγερση με arvekap κ ovitrelle. Βλέπουμε 9 έτοιμα ωάρια κ πιθανόν να μπορέσουμε να πάρουμε  2 με 3 ακομη.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! Να κάνω μια ερώτηση σε όσες κάνουν αντιπηκτικες ή ξέρουν έτσι κι αλλιώς ...αν και μπορεί να φανεί αστεία...😌

Αύριο αλλάζει η ώρα...θα πρέπει να μεταφερθει και η ώρα που κάνουμε την ένεση; Εγώ πχ την κάνω 7 παρά δέκα .Με την αλλαγή της ώρας τι ώρα θα την κάνω; Πάλι την ίδια; 🙄🤔

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , anast. είπε:

Καλησπέρα! Να κάνω μια ερώτηση σε όσες κάνουν αντιπηκτικες ή ξέρουν έτσι κι αλλιώς ...αν και μπορεί να φανεί αστεία...😌

Αύριο αλλάζει η ώρα...θα πρέπει να μεταφερθει και η ώρα που κάνουμε την ένεση; Εγώ πχ την κάνω 7 παρά δέκα .Με την αλλαγή της ώρας τι ώρα θα την κάνω; Πάλι την ίδια; 🙄🤔

Δεν παίζει ρόλο,μια ώρα πάνω μια κάτω δεν αλλάζει κάτι 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 30/3/2024 at 12:07 ΠΜ, Angot είπε:

κορίτσια παίζει να πήρα 2 φορες τα βραδινά μ χάπια! δλδ αντί για 1 σίδηρο πήρα 2 και αντί για 2 μαγνήσια πήρα 4!  δεν είμαι σίγουρη βέβαια μάλλον οχι αλλά δεν παίρνω κ όρκο ! δεν νομίζω βέβαια να προκαλέσει πρόβλημα αλλά για καλό κ για κακό!

Αχ έπαθα ακριβώς το ίδιο.. Πήρα το βράδυ το 4ο μαγνήσιο και μετά άρχισα να αναρωτιέμαι μήπως το είχα ήδη πάρει.... ειναι το αλσχαημερ της εγκυμοσύνης 😅

10 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

Καλησπερα κορίτσια! Δευτέρα πάω για ωοληψια, αυτή τη φορά θα κάνουμε double triggering όπως το είπε ο γιατρός μου, 2 arvekap κ 1/4 ovitrelle, ενώ ξεκινάμε με όλες τις τιμές μια χαρά πριν την ωοληψια πέφτει η LH τώρα είναι στο 0,4 ενώ τι θέλουμε στο 1, το πρόβλημα μου ωστοσο είναι ότι παθαίνω υπερδιέγερση, χωρίς να δικαιολογείται, είναι οργανικό, για αυτό δεν μπορώ να κάνω 2 ovitrelle για να ενισχύσουμε τον οργανισμό με LH. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοιο θέμα κ αν έχετε δοκιμάσει κ αυτή τη διέγερση με arvekap κ ovitrelle. Βλέπουμε 9 έτοιμα ωάρια κ πιθανόν να μπορέσουμε να πάρουμε  2 με 3 ακομη.. 

Εγώ λόγω πολυκυστικών είχα εντονη ταση για υπερδιέγερση και για αυτό το λόγω στην τελευταία διεγερση έκανα μόνο arvecap με άριστα αποτελέσματα. Καλή επιτυχία!

8 ώρες πρίν, anast. είπε:

Καλησπέρα! Να κάνω μια ερώτηση σε όσες κάνουν αντιπηκτικες ή ξέρουν έτσι κι αλλιώς ...αν και μπορεί να φανεί αστεία...😌

Αύριο αλλάζει η ώρα...θα πρέπει να μεταφερθει και η ώρα που κάνουμε την ένεση; Εγώ πχ την κάνω 7 παρά δέκα .Με την αλλαγή της ώρας τι ώρα θα την κάνω; Πάλι την ίδια; 🙄🤔

Και μένα το ίδιο μου έχουν πει μια ωρα πάνω ή κάτω δεν υπάρχει προβλημα.. οπότε και εγώ αύριο κανονικά θα την κάνω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου λύσει μια απορία: αύριο στις 7 πάω για ωοληψια. Ξέρω ότι πρέπει να μην έχω φάει και να μην έχω πιει. Να καπνίσω μπορώ; Ευχαριστώ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Aγαπη είπε:

Καλησπέρα. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου λύσει μια απορία: αύριο στις 7 πάω για ωοληψια. Ξέρω ότι πρέπει να μην έχω φάει και να μην έχω πιει. Να καπνίσω μπορώ; Ευχαριστώ εκ των προτερων

Ούτε να καπνίσεις . Άστο για  μόλις συνέλθεις Κ από την ναρκωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...