Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

Πρώτη φορά γράφω σε forum αλλά επειδή κοντεύω να τρελαθώ από την αγωνία έπρεπε κάπου να τα πω που ξέρω ότι θα με καταλάβουν.

Την Τρίτη 26/03 έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορά με 2 άριστες βλαστοκύστες όπως μου είπαν και στο κέντρο αλλά και ο γυναικολόγος μου. Το θέμα ήταν στο σπέρμα εγώ δόξα το θεό κανένα θέμα δεν είχα. Αλλά από την επόμενη της εμβρυομεταφοράς με έπιασε άγχος αγωνία μήπως έκανα κάτι λάθος μήπως από το άγχος μου δεν πετύχει και ξεκινάει ένας φαύλος κύκλος προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά όλο εκεί γυρνάει το μυαλό. Πως θα περάσει αυτό το διάστημα πραγματικά δεν ξέρω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 14 λεπτά , Giwta A. είπε:

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

Πρώτη φορά γράφω σε forum αλλά επειδή κοντεύω να τρελαθώ από την αγωνία έπρεπε κάπου να τα πω που ξέρω ότι θα με καταλάβουν.

Την Τρίτη 26/03 έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορά με 2 άριστες βλαστοκύστες όπως μου είπαν και στο κέντρο αλλά και ο γυναικολόγος μου. Το θέμα ήταν στο σπέρμα εγώ δόξα το θεό κανένα θέμα δεν είχα. Αλλά από την επόμενη της εμβρυομεταφοράς με έπιασε άγχος αγωνία μήπως έκανα κάτι λάθος μήπως από το άγχος μου δεν πετύχει και ξεκινάει ένας φαύλος κύκλος προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά όλο εκεί γυρνάει το μυαλό. Πως θα περάσει αυτό το διάστημα πραγματικά δεν ξέρω. 

Κορίτσι μου όλα αυτά τα συναισθήματα είναι φυσιολογικά ! Όμως να σκέφτεσε θετικά Κ ότι πάνω από όλα πρέπει εσύ να είσαι υγιής γερή Κ χαρούμενη. Όλα τα υπόλοιπα έρχονται ακόμα Κ τώρα να μην έρθουν θα έρθουν σίγουρα .

πρίν από 1 λεπτό , Fay_ είπε:

Τους βρηκα μου είπαν είναι πολύ καλή η τιμή! Και να επαναλάβω ξανά την Τρίτη 

Πολύ καλή τιμή ! Έχεις Κ πιθανότητες Κ για δύο !! Όλα καλά να ξεκουράζεσε άπειρα πλέον ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Fay_ είπε:

Τώρα με πιάνουν αλλά άγχη. Λέτε να είναι εξωμήτρια και γι αυτό να έχω καφέ; Παραλογίζομαι ε; 

Παραλογιζεσε ναι!! Δεν δίνουν τόσο μεγάλες χοριακες με την πρώτη τα εξωμήτρια . Ξεκινάνε από χαμηλά .

Τα καφέ είναι συνηθισμένα στην αρχή Κ πολύ πιθανό να είναι Κ δύο μωρά γι'αυτό. Να ξεκουράζεσε θέλει πολύ ξεκούραση ώστε να προσαρμοστεί η μήτρα στην νέα συνθήκη . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angot είπε:

ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Fay_ είπε:

Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

Εννοείτε ότι πρέπει να τους το πεις ότι έκανες την εξέταση Κ το αποτέλεσμα. Γενικά κορίτσι μου μην ντρέπεσε τους γιατρούς εσύ πρέπει να τους τρέχεις για να σε προσέξουν . Αν δεν μιλάς δεν δίνουν σημασία. Πάντως μην ανχωνεσε συμβαίνει πολλές φορές να είναι χαμηλή η προγεστερόνη στις εξωσωματικές γιατί ο οργανισμός δεν προλαβαίνει να παράξει την δική του επειδή γίνετε με τεχνητό τρόπο Κ η απορρόφηση των φαρμάκων δεν είναι πάντα επιτυχημένη γρήγορα από όλους τους οργανισμούς.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

Τα καφέ λογικά είναι από την προγεστερονη, το κόκκινο μας ανησυχει.

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 14 λεπτά , linaa είπε:

Εννοείτε ότι πρέπει να τους το πεις ότι έκανες την εξέταση Κ το αποτέλεσμα. Γενικά κορίτσι μου μην ντρέπεσε τους γιατρούς εσύ πρέπει να τους τρέχεις για να σε προσέξουν . Αν δεν μιλάς δεν δίνουν σημασία. Πάντως μην ανχωνεσε συμβαίνει πολλές φορές να είναι χαμηλή η προγεστερόνη στις εξωσωματικές γιατί ο οργανισμός δεν προλαβαίνει να παράξει την δική του επειδή γίνετε με τεχνητό τρόπο Κ η απορρόφηση των φαρμάκων δεν είναι πάντα επιτυχημένη γρήγορα από όλους τους οργανισμούς.

Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μου αυξάνουν τα ούτρο ή γιατί δε μου είπαν οι ίδιοι να μετρήσω προγεστερονη εφόσον είναι σημαντική απ όσο ξέρω. Δηλαδή θα γίνω εγω από μόνη μου η γιατρος..Έτσι μου έρχεται να πιω από μόνη μου παραπάνω ουτρο. Ξέρεις αν απορροφάται καλύτερα κολπικά; Εγω παίρνω και τα τρία από το στόμα. Σ ευχαριστώ παρεπιμπτοντως για όλες σου τις απαντήσεις 💕

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Δεν έχεις πρόβλημα, άλλωστε θα γίνει πριν την ετ. Απλά κλείσε ραντεβού να προλάβεις.

Σε ευχαριστώ @Σποράκι!! Θα κλεισω ραντεβού γιατι οπως κ να  εχει πρέπει να κάνω!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fay_ είπε:

Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

εγώ δεν ειχα μετρήσει ποτέ προγεστερονη δεν το ειχα σκεφτεί άλλιως θα το εκανα! φυσικά και να το αναφέρεις!  αλλά νομίζω ότι ο οργανισμός ειδικά στην εξωσωματική θέλει τον χρόνο του για να μπουσταρει! να τους το πεις όμως 

πρίν από 59 λεπτά , Fay_ είπε:

Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μου αυξάνουν τα ούτρο ή γιατί δε μου είπαν οι ίδιοι να μετρήσω προγεστερονη εφόσον είναι σημαντική απ όσο ξέρω. Δηλαδή θα γίνω εγω από μόνη μου η γιατρος..Έτσι μου έρχεται να πιω από μόνη μου παραπάνω ουτρο. Ξέρεις αν απορροφάται καλύτερα κολπικά; Εγω παίρνω και τα τρία από το στόμα. Σ ευχαριστώ παρεπιμπτοντως για όλες σου τις απαντήσεις 💕

δεν σου αύξησαν την prolutex ; προγεστερονη δεν είναι ή κάνω λάθος;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μου αυξάνουν τα ούτρο ή γιατί δε μου είπαν οι ίδιοι να μετρήσω προγεστερονη εφόσον είναι σημαντική απ όσο ξέρω. Δηλαδή θα γίνω εγω από μόνη μου η γιατρος..Έτσι μου έρχεται να πιω από μόνη μου παραπάνω ουτρο. Ξέρεις αν απορροφάται καλύτερα κολπικά; Εγω παίρνω και τα τρία από το στόμα. Σ ευχαριστώ παρεπιμπτοντως για όλες σου τις απαντήσεις 💕

Κορίτσι μου συγχαρητήρια! Εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Είχα καφέ κ 2 φορές κόκκινο αίμα μέχρι την 16η εβδομάδα! Έπαιρνα 3 ουτρο κ μια προλουτεξ,δεν μου τα αύξησαν πότε.Προγεστερονη επίσης δεν μέτρησα ποτέ.

Όσο για το άγχος το έχω ξαναπεί εδώ ,με την πρώτη θετική χοριακη 100πλασιαστηκε!

Να εμπιστεύεσαι κ να ακούς τον γιατρό σου!

Δουλειά γραφείου μπορείς να πας αρκεί να μην σκύβεις κ σηκώνεις βάρη!Όπως έλεγαν κ σε μένα συνεχίζεις κανονικά την ζωή σου,με μέτρο όμως!

Όλα θα πάνε καλά♥️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, linaa said:

Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

Νομίζω όλα καλά ! Το συμπέρασμα είναι ότι δεν βρέθηκε τίποτα ύποπτο. Όλα τα ευρήματα είναι απτήν παλινδρομη Κ τα φάρμακα αυτό γράφει 

Ευχαριστώ πολύ. Ενδιαφέρον αυτό για τον κρυφό διαβήτη. Δεν έχω ιδέα γιατί τόσα χρόνια δεν εμένα έγκυος και όταν μένω, αποβάλω έτσι. Έχεις πρόταση για ενδοκρινολόγο που να ασχολείται με τέτοια θέματα;

10 hours ago, Bluee19 said:

Άρα η ιστολογική γράφει μόνο για το βρήκαν στο ενδομήτριο; Δεν λέει αν είχε κάτι το έμβρυο και παλινδρόμησε; Ή αυτό το μαθαίνεις μόνο από τον καρυοτυπο; 

Απ όσο ξέρω όταν ανεβαίνει η χοριακη γίνετε και πιο έντονη η γραμμή άρα θα είναι σούπερ η χοριακη σου μην φοβάσαι και πήγαινε καντην!!!! Περιμένουμε τα ευχάριστα !!!!

Ναι η ιστολογική εχει να κάνει με το ενδομήτριο.. Η ποιότητα του εμβρύου φαίνεται από τον καρυοτυπο, δλδ από το αν είχε σωστό αριθμό χρωμοσωμάτων (το 90% των αποβολών). Εγώ μάλλον ήμουν στο 10%, δεν ξέρω το γιατί. Το έμβρυο θεωρητικά αναπτυσσοταν καλά, είχε και καρδιακό παλμό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...