Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλησπέρα! Έχετε να προτείνετε κάποιες βιταμίνες για βελτίωση ποιότητας ωαρίων και σπέρματος? Είδα κάποιες στο ίντερνετ,αλλά ειναι απίστευτα ακριβές..οι πιο οικονομικές νομίζω πως είναι οι fertilovit,αλλά δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά.

      Καλησπέρα κοριτσι μου!!Εμάς μας βοήθησαν πολύ οι profertil, είχαμε κατακερματισμο και ολιγοασθενοτερατοσπερμια και τελικά συλλάβαμε φυσιολογικα!Βέβαια είναι πανάκριβες αλλα θεωρώ ότι μας βοηθήσανε πολυ!!!Πως είναι η μπουμπου σου??Με το καλό εύχομαι το δευτερο όσο το δυνατόν συντομότερα και ανώδυνα!!!!!!

Καφέ Εξωσωματικής 2024 !


Recommended Posts

1 hour ago, Eflenew είπε:

@Blue Velvet εμένα όταν σταματαω χαπια θελει 3-4 μερες για να μου ερθει περιοδος. 

@Aangelika8 το οτι πηρατε 8 βλαστοκυστες σε ενα κύκλο είναι πάρα πολύ καλό! Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου αλλά 1 καλή θέλεις. Θα την πετύχεις την επόμενη φορά!!!

Κορίτσια να ρωτήσω οποία γνωρίζει. Ξέχασα να ρωτήσω στο κέντρο τι τιμή χοριακης θέλουμε την Τετάρτη. Συνεχίζει συνεχώς και σχεδόν διπλασιάζεται ή από καποα τιμή και μετά πάει πιο αργά?

Στις περισσότερες φυσιολογικές εγκυμοσύνες που η τιμή της χοριακής είναι κάτω από 1200 mlU/ml η τιμή της ορμόνης συνήθως έχει δυναμική διπλασιασμού κάθε 48-72 ώρες, και συνήθως αυξάνεται κατά 60% το λιγότερο. Καθώς η εγκυμοσύνη εξελίσσεται, ο ρυθμός αύξησης μειώνεται σημαντικά. Μεταξύ 1200 και 6000 mlU/ml, η ορμόνη συνήθως διπλασιάζεται σε 72-96 ώρες. Για τιμή από 6000 mlU/ml και πάνω χρειάζονται περισσότερες από 4 μέρες για να διπλασιαστεί η τιμή , αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν έχει πολύ σημασία να παρακολουθείς τα επίπεδα της χοριακής καθώς η αύξηση είναι φυσιολογικά μικρότερη και δεν σχετίζεται πλέον με την καλή εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Μάλιστα μετά από 2-3 μήνες η αύξηση θα μειωθεί ακόμη περισσότερο και τελικά τα επίπεδα της χοριακής θα πέσουν.

Μην ανησυχείς οι γιατροί ξέρουν να τα υπολογίζουν και θα σου πει αν είναι φυσιολογική η αύξηση που θα δείτε.. αλλά μην τρελαθείς αν δεν δεις τιμές 2.500++ γιατί δεν διπλασιάζεται κάθε δύο μέρες μέχρι τις 10.000..!

  • Μου αρέσει 2

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 23 λεπτά , Angot είπε:

 θυμασαι το πρωτο μ μωρο που  έφτασα στην αυχενικη αλλά τελικά ήταν άρρωστο ; ειχα ρωτήσει με γιατί εμφυτεύτηκε αφού είχε ανωμαλία ;  και μου είπαν πως μπορεί ένα έμβρυο να είναι εντάξει όταν το βάλουμε και γι αυτό να γίνει η εμφύτευση , όμως κατά την διαίρεση μπορεί να προκύψουν ανωμαλίες.

Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

τι να σου πω, αν το καλοσκεφτεις έχει κάποια λογικη στο δικό μ μυαλό! ναι μεν ο προεμφυτευτικος σου αυξάνει τις πιθανότητες για εμφύτευση  γιατί είναι εξ αρχής ένα υγιές έμβρυο αλλά είναι μέχρι την ημέρα που πήραν κύτταρα για εξέταση, μετά τι γινεται; ίσως βέβαια κάνω και λάθος , δεν επιμένω!  ίσως τα κορίτσια που έχουν ασχοληθεί περισσότερο με τον προεμφυτευτικο ξέρουν καλύτερα ! θυμαμαι όμως ότι μ είχαν πει αυτό και συγκεκριμένα την ημέρα της αποξεσης που ήμουν έτσι ψυχολογικά πιεσμένη ειπα πως την επόμενη φορά θα κάνουμε προεμφυτευτικο και μ απάντησε η μαια , μη νομίζεις ότι ο προεμφυτευτικος είναι πανάκεια ! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Blue Velvet είπε:

Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

Βιολόγος δεν είμαι αλλά επειδή κάνω προεμφυτευτικο δεν λειτουργεί έτσι. Δηλαδή δεν γίνεται να το ελέγξεις για συγκεκριμένο νόσημα και στο στάδιο των εκατό κυττάρων να είναι υγιές και να αλλάξει μετά. Εκείνο πού ίσχυει είναι ότι σε ακραιες περιπτώσεις πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις γιατί αλλιώς δεν ξέρουν τι πρέπει να εντοπίσουν περα από τις πολλές γονιδιακές μεταλλάξεις που ξέρουν και επίσης υπάρχει περίπτωση να αφαιρέσουν κύτταρα που στην πλειοψηφία τους είναι υγιή και να σου βγει αποτέλεσμα για μωσαικισμο. Για αυτό λένε μετά να κάνεις τροφοβλάστη για να επιβεβαιώσεις το αποτέλεσμα του προεμφυτευτικου. Άσε που με την αφαίρεση κυττάρων κάποια έμβρυα χάνουν τη δυναμική της ανάπτυξης τους.

  • Μου αρέσει 5

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Lila ki είπε:

Κορίτσια σήμερα είχα καφέ ίνες στο χαρτί … δυστυχώς θα έχω πάλι τα ίδια . Τι να πω πλέον ειλικρινά …

Τι είναι αυτό ακριβώς? Μίλησες με το γιατρό σου?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Lila ki είπε:

Κορίτσια σήμερα είχα καφέ ίνες στο χαρτί … δυστυχώς θα έχω πάλι τα ίδια . Τι να πω πλέον ειλικρινά …

Καλημέρα! Τα καφέ είναι ενδείξεις εμφυτευσης.  Με θετικό τεστ έστω και πολύ αχνό και καφέ θεωρώ ότι θα πάρεις μια ωραιότατη θετικη χοριακη!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Lila ki είπε:

Κορίτσια σήμερα είχα καφέ ίνες στο χαρτί … δυστυχώς θα έχω πάλι τα ίδια . Τι να πω πλέον ειλικρινά …

Εγω κορίτσι μου δυο μέρες πριν την χοριακη μου είδα καφέ και στο εσώρουχο και μετά όλη μέρα στο σκούπισμα. Η χοριακη μου ήταν 415. Πήρα πανικόβλητη εκείνη την ημέρα τη μαία και μου είπε θα έπρεπε να χαίρεσαι και όχι να στεναχωριεσαι.. Είναι καλό σημάδι 💕

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 25 λεπτά , Lila ki είπε:

Κορίτσια σήμερα είχα καφέ ίνες στο χαρτί … δυστυχώς θα έχω πάλι τα ίδια . Τι να πω πλέον ειλικρινά …

Εγώ νομίζω είναι καλό σημάδι !!  
τρεις μέρες πριν την χοριακη είχα καφέ για δυο μέρες και πήρα θετική χοριακη 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eflenew said:

Καλημέρα! Τα καφέ είναι ενδείξεις εμφυτευσης.  Με θετικό τεστ έστω και πολύ αχνό και καφέ θεωρώ ότι θα πάρεις μια ωραιότατη θετικη χοριακη!!!

Δεν ξέρω πραγματικά …τι να πω έχω απογοητευτεί … ίσως είμαι επηρεασμένη από την τελευταία μ παλινδρόμηση 

14 minutes ago, Fay_ said:

Εγω κορίτσι μου δυο μέρες πριν την χοριακη μου είδα καφέ και στο εσώρουχο και μετά όλη μέρα στο σκούπισμα. Η χοριακη μου ήταν 415. Πήρα πανικόβλητη εκείνη την ημέρα τη μαία και μου είπε θα έπρεπε να χαίρεσαι και όχι να στεναχωριεσαι.. Είναι καλό σημάδι 💕

Δεν ξέρω τι να πω προσπαθώ απλά να μην στεναχωριέμαι .

9 minutes ago, Blue Velvet said:

Μήπως να τον πάρεις τηλέφωνο?Εγώ σίγουρα θα έπαιρνα,πως θα ηρεμήσεις αλλιώς ?

Εδώ θα μου πουν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι από την  στιγμή που αύριο είναι η μερα της χοριακης .. 

10 minutes ago, Bluee19 said:

Εγώ νομίζω είναι καλό σημάδι !!  
τρεις μέρες πριν την χοριακη είχα καφέ για δυο μέρες και πήρα θετική χοριακη 

Τι να πω μακάρι αλλά δ αντέχω να έχω πάλι τα ίδια με την προηγούμενη φορά .. ώρες ώρες αναρωτιέμαι ας μ πουν να είναι σε ακινησία τρεις μήνες να ξέρω να το κάνω να κανονίσω την δπυλεια μ …

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

@Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

 Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 για τον προεμφυτευτικό ελεγχο αναφερει: 

Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
 
 
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

@Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

 Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
 
 

Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...