Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Eflenew είπε:

      Δε ξερει γιατι παιρνω αρνητικες ή χαμηλές δεδομένου οτι αυτη και 2 προηγουμενες ειναι με δανεικα και με αριστο ενδονητριο. Εχω κάνει έλεγχο μικροβιώματος και θεραπεια, υστεροσκοπησείς, εχω κάνει όλες τις εξετάσεις σε αιματολόγο, εχω ελέγξει θρομβοφιλία, εχουμε ελέγξει ορμόνες, έχουμε ελέγξει σπέρμα (οξειδωτικό στρες & καλλιέργεια για μικρόβιο). Δευτέρα....θα φανεί...ουφ!

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

Recommended Posts

Just now, maraki1992 είπε:

Ευχαριστώ πολύ και μακάρι να βγω παρανοϊκή. Εγώ την έκανα από μόνη μου την χοριακη ,δεν μου τη ζήτησαν. Δεν είναι τρελό που δεν υπάρχει ο αναμενόμενος διπλασιασμος ,συν τη μικρη τιμη της χοριακης ? Βασικά είναι ελάχιστη αυξηση μέσα σε 5 ημέρες. Μπήκα σήμερα στην 7η εβδομάδα. 

Εγώ σταματησα τις χοριακες απ την στιγμή που ξεκινησαμε τους υπερηχους.. Η χοριακη απο ενα σημείο κ μετα δεν ανεβαίνει το ιδιο.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, maraki1992 είπε:

Ευχαριστώ πολύ και μακάρι να βγω παρανοϊκή. Εγώ την έκανα από μόνη μου την χοριακη ,δεν μου τη ζήτησαν. Δεν είναι τρελό που δεν υπάρχει ο αναμενόμενος διπλασιασμος ,συν τη μικρη τιμη της χοριακης ? Βασικά είναι ελάχιστη αυξηση μέσα σε 5 ημέρες. Μπήκα σήμερα στην 7η εβδομάδα. 

Συνχαρητηρια κορίτσι. Είπαμε λογικά κάποιο απτά δύο είναι πίσω Κ κρατάει τις χοριακες χαμηλά. Συμβαίνει αυτό όταν είναι δύο σάκοι να πέφτει η χοριακη επειδή το ενα έμβρυο δεν είναι υγιές . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, linaa είπε:

Συνχαρητηρια κορίτσι. Είπαμε λογικά κάποιο απτά δύο είναι πίσω Κ κρατάει τις χοριακες χαμηλά. Συμβαίνει αυτό όταν είναι δύο σάκοι να πέφτει η χοριακη επειδή το ενα έμβρυο δεν είναι υγιές . 

Επανέρχομαι με νεότερα.  Το εμβρυακι που είχαμε ακούσει καρδούλα μας άφησε σήμερα.  Έμεινε πίσω το πιο αργό με ελάχιστες ελπίδες. Οποία κοπέλα μπορεί να προτείνει εξετασεις για καθεξιν αποβολες θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ και πάλι για την μεγάλη αγκαλιά τόσες μέρες 

  • Δύναμη! 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , maraki1992 είπε:

Επανέρχομαι με νεότερα.  Το εμβρυακι που είχαμε ακούσει καρδούλα μας άφησε σήμερα.  Έμεινε πίσω το πιο αργό με ελάχιστες ελπίδες. Οποία κοπέλα μπορεί να προτείνει εξετασεις για καθεξιν αποβολες θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ και πάλι για την μεγάλη αγκαλιά τόσες μέρες 

Κρίμα βρε κορίτσι πολυ λυπάμαι! Για καθεξιν αποβολές μπορείς να απευθυνθείς στο Έλενας έχει τμήμα μόνο για αυτό Κ θα σου κάνουν όλες τις εξετάσεις. Γενικά αν δεν έχεις κάνει καρυότυπο ζεύγους μοριακό καλό θα ήταν να κάνεις. Κ μετά ψάχνεις για ανοσολογικά θέματα για ζάχαρο θυροειδή κτλ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , linaa είπε:

Κρίμα βρε κορίτσι πολυ λυπάμαι! Για καθεξιν αποβολές μπορείς να απευθυνθείς στο Έλενας έχει τμήμα μόνο για αυτό Κ θα σου κάνουν όλες τις εξετάσεις. Γενικά αν δεν έχεις κάνει καρυότυπο ζεύγους μοριακό καλό θα ήταν να κάνεις. Κ μετά ψάχνεις για ανοσολογικά θέματα για ζάχαρο θυροειδή κτλ.

Στο ελενα έχω πάει. Οι εξετάσεις μου ήταν οκ. Τον Ιούνιο του 2023. Δεν ξέρω αν αυτές οι εξετάσεις είναι για πάντα η Αν θα πρέπει να τις επαναλάβω μήπως έχει αλλάξει κάτι. Για θέματα ανοσολογικα που μπορώ να απευθυνθώ? Ο γιατρός σχεδόν απέκλεισε το γεγονός να ήταν και τα δύο εμβρυα ανώμαλα χρωμοσωμικα και αν μπορώ να κάνω αποξεση για να στείλω για καρυοτυπο αυτό που έχει μείνει. Αν θα βγει καθαρός ο καρυοτυπος μου είπε να ψάξουμε για φλεγμονές και ανοσολογικα αιτια .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, maraki1992 είπε:

Στο ελενα έχω πάει. Οι εξετάσεις μου ήταν οκ. Τον Ιούνιο του 2023. Δεν ξέρω αν αυτές οι εξετάσεις είναι για πάντα η Αν θα πρέπει να τις επαναλάβω μήπως έχει αλλάξει κάτι. Για θέματα ανοσολογικα που μπορώ να απευθυνθώ? Ο γιατρός σχεδόν απέκλεισε το γεγονός να ήταν και τα δύο εμβρυα ανώμαλα χρωμοσωμικα και αν μπορώ να κάνω αποξεση για να στείλω για καρυοτυπο αυτό που έχει μείνει. Αν θα βγει καθαρός ο καρυοτυπος μου είπε να ψάξουμε για φλεγμονές και ανοσολογικα αιτια .

Τα ανοσολογικά μπορούν να στα ελενξουν Κ στο Έλενας Κ κάποιος ενδοκρινολόγος Κ κάποιος αιματολογος . Γενικά αυτές οι ειδικότητες μπορούν να σου γράψουν τέτοιες εξετάσεις δεν χρειάζετε δηλαδή να ψάχνεις Κ άλλους γιατρούς . Γενικά μια επανάληψη εξετάσεων μετά από ένα χρόνο δεν θα σου κάνει Κ κακό δηλαδή επειδή είχες ξανακάνει εκεί εξετάσεις Κ υπάρχει ένα ιστορικό δεν θα ήταν άσχημο να ξαναπάς ώστε να πεις την συνέχεια της ιστορίας ίσως ψάξουν με μεγαλύτερη προσοχή Κ ενδιαφέρον 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, linaa είπε:

Κρίμα βρε κορίτσι πολυ λυπάμαι! Για καθεξιν αποβολές μπορείς να απευθυνθείς στο Έλενας έχει τμήμα μόνο για αυτό Κ θα σου κάνουν όλες τις εξετάσεις. Γενικά αν δεν έχεις κάνει καρυότυπο ζεύγους μοριακό καλό θα ήταν να κάνεις. Κ μετά ψάχνεις για ανοσολογικά θέματα για ζάχαρο θυροειδή κτλ.

Συγνώμη που επεμβαίνω στην συζήτηση σας !!! Αλλά θέλω να ρωτήσω γνωρίζεις αν υπάρχει διαφορά στον καρυοτυπο ζεύγους μοριακό που ανέφερες με τον καρυοτυπο με ειδικές τεχνικές ; Είναι το ίδιο ή διαφέρει ; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

Συγνώμη που επεμβαίνω στην συζήτηση σας !!! Αλλά θέλω να ρωτήσω γνωρίζεις αν υπάρχει διαφορά στον καρυοτυπο ζεύγους μοριακό που ανέφερες με τον καρυοτυπο με ειδικές τεχνικές ; Είναι το ίδιο ή διαφέρει ; 

Κορίτσια κι εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής . Δεν έχω κάνει καρυοτυπο σε καμία από τις αποβολες. Αν κάνω προεμφυτευτικο τι ακριβώς θα ψάξουν? Πάλι στα τύφλα θα πάνε ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maraki1992 είπε:

Κορίτσια κι εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής . Δεν έχω κάνει καρυοτυπο σε καμία από τις αποβολες. Αν κάνω προεμφυτευτικο τι ακριβώς θα ψάξουν? Πάλι στα τύφλα θα πάνε ?

Προεμφυτευτικο αίματος κοιτάζουν για κυστικη ίνωση , σεξουαλικός μεταδιδόμενα νόσημα ,μεσογειακή αναιμία νόμιζω εμείς αυτά είχαμε κάνει στον προεμφυτευτικο αλλά ήμαστε με εξωσωματική!!! Και τώρα μετά την αποβολή κάναμε καρυοτυπο με ειδικές τεχνικές 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 31 λεπτά , Bluee19 είπε:

Προεμφυτευτικο αίματος κοιτάζουν για κυστικη ίνωση , σεξουαλικός μεταδιδόμενα νόσημα ,μεσογειακή αναιμία νόμιζω εμείς αυτά είχαμε κάνει στον προεμφυτευτικο αλλά ήμαστε με εξωσωματική!!! Και τώρα μετά την αποβολή κάναμε καρυοτυπο με ειδικές τεχνικές 

Αυτό που λες είναι προγεννητικος έλεγχος, ο προεμφυτευτικος έλεγχος είναι τελείως διαφορετικό πράγμα. Κανουν βιοψια στις βλαστοκυστες (πριν γίνει η εμβρυομεταφορα και τις παγώνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα που συνήθως παίρνει καμία 10αρια μέρες) και τις ελέγχουν με έλεγχο dna για χρωμοσωμικες ανωμαλιες (ουσιαστικά γίνεται καρυοτυπος εμβρυου) ή άλλα γεννετικα νοσήματα αν υπάρχει κληρονομικοτητα.

Με αυτόν τον τρόπο αποκλείεις τη μεταφορά παθολογικου εμβρυου στο οποίο οφείλονται κατά μεγάλο ποσοστό οι αποβολες. Η εξέταση αυτή θέλει έγκριση από επιτροπή, αν εισαι πάνω από 40 στη δίνουν αυτόματα καθώς σε αυτή την ηλικία είναι συχνές οι χρωμοσωμικες ανωμαλιες, αλλιώς πρέπει να συντρέχουν άλλοι λόγοι όπως πχ τρεις τουλάχιστον αποβολες, κληρονομικα νοσημάτα όπως πχ στίγμα μεσογειακής αναιμίας και στους 2 γονείς ή κυστικη ινωση και άλλοι λόγοι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , maraki1992 είπε:

Κι εγώ με εξωσωματική είμαι. Αναφέρομαι στον προεμφυτευτικο που κάνουν στα εμβρυα πριν γίνει η εμβρυομεταφορα 

Ψαχνουν τα πάντα κάνουν ανάλυση του dna του κυττάρου . Κ ότι είναι γνωστό το ψάχνουν . 

Συνήθως τα σφάλματα στο dna που είναι κληρονομικά είναι σπάνια. Αυτό που ψάχνουν στον προεμφυτικο είναι αν έχει αλλά χρωμοσωμικες ανωμαλίες . 

Ο καρυότυπος ζεύγους  σπάνια βγαίνει παθολογικός αλλά επειδή υπάρχει Κ αυτή η περίπτωση αν Κ πολύ σπάνια καλό είναι να τον κάνεις . 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nels είπε:

Αυτό που λες είναι προγεννητικος έλεγχος, ο προεμφυτευτικος έλεγχος είναι τελείως διαφορετικό πράγμα. Κανουν βιοψια στις βλαστοκυστες (πριν γίνει η εμβρυομεταφορα και τις παγώνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα που συνήθως παίρνει καμία 10αρια μέρες) και τις ελέγχουν με έλεγχο dna για χρωμοσωμικες ανωμαλιες (ουσιαστικά γίνεται καρυοτυπος εμβρυου) ή άλλα γεννετικα νοσήματα αν υπάρχει κληρονομικοτητα.

Με αυτόν τον τρόπο αποκλείεις τη μεταφορά παθολογικου εμβρυου στο οποίο οφείλονται κατά μεγάλο ποσοστό οι αποβολες. Η εξέταση αυτή θέλει έγκριση από επιτροπή, αν εισαι πάνω από 40 στη δίνουν αυτόματα καθώς σε αυτή την ηλικία είναι συχνές οι χρωμοσωμικες ανωμαλιες, αλλιώς πρέπει να συντρέχουν άλλοι λόγοι όπως πχ τρεις τουλάχιστον αποβολες, κληρονομικα νοσημάτα όπως πχ στίγμα μεσογειακής αναιμίας και στους 2 γονείς ή κυστικη ινωση και άλλοι λόγοι.

Τα μπέρδεψα με τις ονομασίες 😭

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, linaa είπε:

Ψαχνουν τα πάντα κάνουν ανάλυση του dna του κυττάρου . Κ ότι είναι γνωστό το ψάχνουν . 

Συνήθως τα σφάλματα στο dna που είναι κληρονομικά είναι σπάνια. Αυτό που ψάχνουν στον προεμφυτικο είναι αν έχει αλλά χρωμοσωμικες ανωμαλίες . 

Ο καρυότυπος ζεύγους  σπάνια βγαίνει παθολογικός αλλά επειδή υπάρχει Κ αυτή η περίπτωση αν Κ πολύ σπάνια καλό είναι να τον κάνεις . 

Καρυοτυπο ζεύγους έχουμε κάνει ήδη

.  Ευχαριστώ πάρα πολύ 

8 ώρες πρίν, Nels είπε:

Αυτό που λες είναι προγεννητικος έλεγχος, ο προεμφυτευτικος έλεγχος είναι τελείως διαφορετικό πράγμα. Κανουν βιοψια στις βλαστοκυστες (πριν γίνει η εμβρυομεταφορα και τις παγώνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα που συνήθως παίρνει καμία 10αρια μέρες) και τις ελέγχουν με έλεγχο dna για χρωμοσωμικες ανωμαλιες (ουσιαστικά γίνεται καρυοτυπος εμβρυου) ή άλλα γεννετικα νοσήματα αν υπάρχει κληρονομικοτητα.

Με αυτόν τον τρόπο αποκλείεις τη μεταφορά παθολογικου εμβρυου στο οποίο οφείλονται κατά μεγάλο ποσοστό οι αποβολες. Η εξέταση αυτή θέλει έγκριση από επιτροπή, αν εισαι πάνω από 40 στη δίνουν αυτόματα καθώς σε αυτή την ηλικία είναι συχνές οι χρωμοσωμικες ανωμαλιες, αλλιώς πρέπει να συντρέχουν άλλοι λόγοι όπως πχ τρεις τουλάχιστον αποβολες, κληρονομικα νοσημάτα όπως πχ στίγμα μεσογειακής αναιμίας και στους 2 γονείς ή κυστικη ινωση και άλλοι λόγοι.

Σε παγωμένες βλαστοκυστες γίνεται προεμφυτευτικος?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, maraki1992 είπε:

Καρυοτυπο ζεύγους έχουμε κάνει ήδη

.  Ευχαριστώ πάρα πολύ 

Σε παγωμένες βλαστοκυστες γίνεται προεμφυτευτικος?

Πρέπει να μιλήσεις με το εμβρυολογικο σου, σε μένα το κάνανε και σε 1 βλαστοκυστη που ήταν ήδη παγωμένη και την ξαναπαγωσανε μετά και ήταν μια χαρά μου είπανε. Αλλά υπάρχει και ο κίνδυνος με το ξεπαγωμα και ξανά πάγωμα και πάλι ξεπαγωμα για την εμβρυομεταφορα να υπάρξει βλάβη. Εμένα πάντως μου είχαν πει ότι αν η βλαστοκυστη είναι γερή δε θα επηρρεαστεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...