Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Αχ ρε γμτ μόλις παρήγγειλα το q10 solgar(30mg 90καψουλες.) Σκέφτηκα να παίρνω μια ινοφερτ,ένα q10 και ένα μολερς τη μέρα και ο άντρας μου τα ίδια,απλά αντί για ινοφερτ,τις wellman. Για κάποιο λόγο αγχώθηκα τώρα,λες να έκανα βλακεία που παρήγγειλα αυτές τις βιταμίνες? Και σχετικά με το ιώδιο,οι ινοφερτ δεν έχουν μέσα απ' όσο είδα,βέβαια δεν έχω κάποιο θέμα με θυροειδή,παίζει ρόλο?

      Μόλις μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε πως οι ινοφερτ είναι για γυναίκες με πολυκυστικες,όχι για μένα δλδ,αλλα.εφοσον τις παρήγγειλα να τις πάρω,δεν κάνουν κακό,απλά δεν θα δω και κάποια βελτίωση.Καλα τα κατάφερα πάλι,μπράβο μου 🤣 Το q10 όμως είπε ότι είναι καλό. Το φιλισιν θα το σταματήσω μόλις ξεκίνησω τις ινοφερτ,ακόμα και αν έχουν λίγο φυλλικό μέσα.Γενικα δεν έκανα και πολύ  καλες επιλογές δυστυχώς...

       Το Q10 είναι καλό αλλά θέλει μεγαλύτερη δόση από 30mg την ημέρα. Γενικα πριν πάρεις οτιδήποτε να ρωτάς πρώτα το γιατρό σου. Για το φολικο οξυ όντως θέλει προσοχή, και εμένα επειδή έπαιρνα και filicin και είχαν και οι βιταμίνες όταν έφτασε πάνω από κάποιο όριο έκοψα τις βιταμίνες, βέβαια ήμουν εγκυος και έκανα εξετάσεις για τα πάντα κάθε μήνα οπότε δε φοβόμουν για υπερδοσολογια κλπ.

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

@Ειρηνη990 νομίζω τελικά όλες το έχουμε περάσει αυτό. Εννοείται ότι είσαι φοβισμένη. Δε θα έπρεπε όμως γιατί δε μπορείς να απολαύσεις αυτές τις τόσο όμορφες στιγμές. Ο,τι είναι να γίνει θα γίνει. Και προς το παρόν πάνε όλα καλά !!!

@Ζαχαρωτο πώς είσαι; Κάνατε εξετάσεις;

@Despoina1988 @marpi91 κι εγώ πολύ χάλια με το στομάχι μου. Γεμίζει το στόμα μου σάλια όπως όταν σου έρχεται εμετός. Καθόλου καλά. Εμετό δεν έχω κάνει έχω μόνο τη δυσφορία. Και το στήθος πονάει πολύ και τις τελευταίες μέρες καλωσορισαμε και τις ψυχολογικές μεταπτώσεις στην παρέα μας….. φοβίες κυρίως για το τι θα κάνω, πως θα τα ανταπεξέλθω όταν πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά και θα έχω το μωρό στο σχολείο και θα είναι άρρωστο και τι θα κάνω; Παρανοϊκό ναι, εντελώς όμως….δηλαδη σε φάση πέρασε η εγκυμοσύνη, γέννησα, πέρασε ένας χρόνος, το πήγα σχολείο και αρρώστησε κι έχω όλα μου τα προβλήματα λυμένα εκτός από αυτό🤯🤯🤯🤯 και επίσης χθες σκεφτόμουν τις άλλες γέννες μου και αναρωτιόμουν «είσαι σίγουρη ότι αντέχεις να το ξαναπερασεις;». Κάτι κάνω ανάποδα συνήθως πρώτα σκέφτεσαι αυτά κι αν η απάντηση είναι θετική τότε κανείς παιδί, δεν περιμένεις να μείνεις έγκυος, να φτάσεις 8 εβδομάδες και να τα σκεφτείς. Τι έχω παθειιι;;;

δεν είμαι καλά γενικά… 

Είμαι 8εβδομαδων και 2 ημερών προς το παρόν. @marpi91 εγώ το μετράω βάσει πρώτη μέρα τελευταίας περιόδου γιατί αλλιώς μπερδεύομαι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

21 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλημέρα!!! Εγώ σήμερα -λογικα - 7w! Δεν έχω καταλάβει αν θα μετράω βάσει ΤΕΡ ή βάσει του υπερήχου... Που τι είδαμε δλδ; Ένα σάκο... πάντως παρόλο που δεν έχω εμετούς εγώ, νιώθω έτσι κάποιες αηδιες σε άκυρες ώρες μέσα στη μέρα. Τι στήθος είναι φουλ πρησμένο και η υπνηλία με έχει τσακίσει! Άρα?! Μάλλον προχωράει η φασουλα! 

@Despoina1988 αχ εγώ το εντελώς αντίθετο σκέφτομαι! Ότι μου φαίνεται αιώνας μέχρι να έρθει η Τετάρτη!Είχα πει θα κάνω χοριακες μέχρι να πάω, αλλά το άφησα στην τύχη του... Καλύτερα έτσι! Επίσης, εμένα πάντα κάνει μπαμ η κοιλιά μου από πολύ νωρίς! Τώρα ακόμα τίποτα, αλλά γενικά είναι νομίζω και πρήξιμο, νιώθω σαν τυμπανισμο μετά από το φαγητό  όσο ελαφρά κι αν φάω.

@Ζαχαρωτο πότε θα σε δει ο ενδοκρινολόγος; Πάντως, όσον αφορά τον θυρεοειδή, όλα ρυθμίζονται! 

Όχι άσε καλύτερα χωρίς χοριακες μόνο άγχος φέρνουν ...δεν μπορούμε να χωνέψουμε εύκολα σε αυτή την φάση για αυτό έχουμε τυμπανισμο...συν η κατακράτηση...

21 ώρες πρίν, Ζαχαρωτο είπε:

όντως τι συμβαίνει με την κοιλιά? Είχα κοιλίτσα αλλά τώρα έχει στρογγυλεψει, ο άντρας μου βασικά το παρατήρησε. Από κιλά δόξα τον θεο είμαι σταθερή ακόμα.

 

Εγώ νομίζω έχω βάλει και κάνα δυο κιλά γιατί τρώω συνέχεια(ότι δεν μου βρωμάει )γιατί όταν τρώω για λίγο σταματάει η αναγουλα ...φυσικά μετά από ένα τέταρτο ξαναρχίζει ...άσε φαύλος κύκλος ...

2 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

@Ειρηνη990 νομίζω τελικά όλες το έχουμε περάσει αυτό. Εννοείται ότι είσαι φοβισμένη. Δε θα έπρεπε όμως γιατί δε μπορείς να απολαύσεις αυτές τις τόσο όμορφες στιγμές. Ο,τι είναι να γίνει θα γίνει. Και προς το παρόν πάνε όλα καλά !!!

@Ζαχαρωτο πώς είσαι; Κάνατε εξετάσεις;

@Despoina1988 @marpi91 κι εγώ πολύ χάλια με το στομάχι μου. Γεμίζει το στόμα μου σάλια όπως όταν σου έρχεται εμετός. Καθόλου καλά. Εμετό δεν έχω κάνει έχω μόνο τη δυσφορία. Και το στήθος πονάει πολύ και τις τελευταίες μέρες καλωσορισαμε και τις ψυχολογικές μεταπτώσεις στην παρέα μας….. φοβίες κυρίως για το τι θα κάνω, πως θα τα ανταπεξέλθω όταν πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά και θα έχω το μωρό στο σχολείο και θα είναι άρρωστο και τι θα κάνω; Παρανοϊκό ναι, εντελώς όμως….δηλαδη σε φάση πέρασε η εγκυμοσύνη, γέννησα, πέρασε ένας χρόνος, το πήγα σχολείο και αρρώστησε κι έχω όλα μου τα προβλήματα λυμένα εκτός από αυτό🤯🤯🤯🤯 και επίσης χθες σκεφτόμουν τις άλλες γέννες μου και αναρωτιόμουν «είσαι σίγουρη ότι αντέχεις να το ξαναπερασεις;». Κάτι κάνω ανάποδα συνήθως πρώτα σκέφτεσαι αυτά κι αν η απάντηση είναι θετική τότε κανείς παιδί, δεν περιμένεις να μείνεις έγκυος, να φτάσεις 8 εβδομάδες και να τα σκεφτείς. Τι έχω παθειιι;;;

δεν είμαι καλά γενικά… 

Είμαι 8εβδομαδων και 2 ημερών προς το παρόν. @marpi91 εγώ το μετράω βάσει πρώτη μέρα τελευταίας περιόδου γιατί αλλιώς μπερδεύομαι

Κοίτα λογικά μου ακούγονται όσα σε προβληματίζουν...έχεις 3 παιδιά τα έχεις ζήσει ξέρεις το ζόρι του πρώτου καιρού και οι ορμόνες όλα αυτά τα κάνουν επί 10 ...πάρε βαθειά ανάσα και επικεντρώσου σε  πιο χαλαρες σκέψεις ...ένα ένα βήμα ...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου εγώ με αφορμή μια πτώση που είχα πήγαμε νοσοκομείο και ανακαλύψαμε ότι παλινδρόμησε και αυτό ....εδώ και μέρες όχι από το πέσιμο...τι να πω δεν έχω λόγια πια ...Και τα συμπτώματα κανονικοτατα οπότε όντως δεν είναι δείκτης ότι όλα πάνε καλά ...να έχετε καλή συνέχεια και τελειομηνες και εύκολες εγκυμοσύνες μέσα από την καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Despoina1988 είπε:

Κορίτσια μου εγώ με αφορμή μια πτώση που είχα πήγαμε νοσοκομείο και ανακαλύψαμε ότι παλινδρόμησε και αυτό ....εδώ και μέρες όχι από το πέσιμο...τι να πω δεν έχω λόγια πια ...Και τα συμπτώματα κανονικοτατα οπότε όντως δεν είναι δείκτης ότι όλα πάνε καλά ...να έχετε καλή συνέχεια και τελειομηνες και εύκολες εγκυμοσύνες μέσα από την καρδιά μου...

Κορίτσι μου τι να πω τώρα?

Στεναχωρήθηκα. Εύχομαι η επόμενη να είναι και η τυχερή.ολα για κάποιο λόγο λένε πως γίνονται 

 


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ζαχαρωτο είπε:

Κορίτσι μου τι να πω τώρα?

Στεναχωρήθηκα. Εύχομαι η επόμενη να είναι και η τυχερή.ολα για κάποιο λόγο λένε πως γίνονται 

 

Για πιο λόγο άραγε να έχω αποβάλλει 5 φορές ??δεν βρίσκω κάποιον ειλικρινά!!!!τέλος πάντων με την αυτολυπηση δεν βγαίνει κάτι μαζεύουμε μανίκια και συνεχίζουμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, Despoina1988 είπε:

Κορίτσια μου εγώ με αφορμή μια πτώση που είχα πήγαμε νοσοκομείο και ανακαλύψαμε ότι παλινδρόμησε και αυτό ....εδώ και μέρες όχι από το πέσιμο...τι να πω δεν έχω λόγια πια ...Και τα συμπτώματα κανονικοτατα οπότε όντως δεν είναι δείκτης ότι όλα πάνε καλά ...να έχετε καλή συνέχεια και τελειομηνες και εύκολες εγκυμοσύνες μέσα από την καρδιά μου...

Ρε σύ τι λες; Πώς γίνεται αυτό; Μήπως να πάρετε δεύτερη γνώμη ;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Despoina1988 είπε:

Για πιο λόγο άραγε να έχω αποβάλλει 5 φορές ??δεν βρίσκω κάποιον ειλικρινά!!!!τέλος πάντων με την αυτολυπηση δεν βγαίνει κάτι μαζεύουμε μανίκια και συνεχίζουμε..

Από εξετάσεις τα έχετε κάνει όλα? Και ο άντρας σου?

Μήπως να μιλήσετε και με τμήμα καθεξιν αποβολών?


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Despoina1988 είπε:

Για πιο λόγο άραγε να έχω αποβάλλει 5 φορές ??δεν βρίσκω κάποιον ειλικρινά!!!!τέλος πάντων με την αυτολυπηση δεν βγαίνει κάτι μαζεύουμε μανίκια και συνεχίζουμε..

Ο γιατρός τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

@ΧρυσαΜ @Ζαχαρωτο ναι έχουμε κανει τα πάντα από εξετάσεις πέρα από την θρομβοφολια για την οποία παίρνω τα αντιπηκτικά δεν υπάρχει κάτι άλλο...τώρα αν η ποιότητα ωαρίων είναι τόσο χάλια στα 35 αυτό δεν ξέρω πως λύνεται ..ο γιατρός λόγο το ότι έχουμε καλύψει τα πάντα από εξετάσεις το ρίχνει στην ποιότητα και ότι ένα καλό θα κάτσει αρκεί να έχεις κουράγιο και υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Despoina1988 είπε:

@ΧρυσαΜ @Ζαχαρωτο ναι έχουμε κανει τα πάντα από εξετάσεις πέρα από την θρομβοφολια για την οποία παίρνω τα αντιπηκτικά δεν υπάρχει κάτι άλλο...τώρα αν η ποιότητα ωαρίων είναι τόσο χάλια στα 35 αυτό δεν ξέρω πως λύνεται ..ο γιατρός λόγο το ότι έχουμε καλύψει τα πάντα από εξετάσεις το ρίχνει στην ποιότητα και ότι ένα καλό θα κάτσει αρκεί να έχεις κουράγιο και υπομονή...

Μα πως γίνεται να είχες κανονικά συμπτώματα κι από το πουθενά να παλινδρόμησε; Εγώ όταν είχα την παλινδρόμηση σταμάτησαν οκά τα συμπτώματα και είχα πόνους στην κοιλιά μου. Πηγές να το ξαναδείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 5 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Μα πως γίνεται να είχες κανονικά συμπτώματα κι από το πουθενά να παλινδρόμησε; Εγώ όταν είχα την παλινδρόμηση σταμάτησαν οκά τα συμπτώματα και είχα πόνους στην κοιλιά μου. Πηγές να το ξαναδείς;

Α δεν έχει σχέση μου είπαν ...πολλές γυναίκες παρότι παλινδρομεί συνεχίζουν και έχουν κανονικά συμπτώματα...δύο γιατροί με είδαν κοπέλα μου στο νοσοκομείο και εγώ που δεν είμαι δλδ γιατρός κατάλαβα αμέσως ότι έχει μείνει πίσω σε ανάπτυξη και το βασικότερο φυσικά δεν είχε καρδιακό παλμό...και ο γιατρός μου δλδ μου είπε ότι είμαι σίγουρο δεν χωράει λάθος σε αυτή την βδομάδα...δεν είμαι 6 εβδομάδων να πεις ελα εντάξει θα δούμε την άλλη βδομάδα...αυτό σταμάτησε να αναπτύσσεται κάπου στην 8η μου είπαν ...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Despoina1988 είπε:

@ΧρυσαΜ @Ζαχαρωτο ναι έχουμε κανει τα πάντα από εξετάσεις πέρα από την θρομβοφολια για την οποία παίρνω τα αντιπηκτικά δεν υπάρχει κάτι άλλο...τώρα αν η ποιότητα ωαρίων είναι τόσο χάλια στα 35 αυτό δεν ξέρω πως λύνεται ..ο γιατρός λόγο το ότι έχουμε καλύψει τα πάντα από εξετάσεις το ρίχνει στην ποιότητα και ότι ένα καλό θα κάτσει αρκεί να έχεις κουράγιο και υπομονή...

Τα αντιπηκτικά τα παίρνεις με συμβουλή αιματολογου? Η με δοσολογία του γιατρού σου? Στο λέω γιατι ο αιματολογος κάνει άλλες εξετάσεις για να σου ρυθμίσει την δόση. Επίσης δεν φταίνε μόνο τα ωάρια αλλά κ τα σπερματοζωάρια 

πρίν από 42 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Μα πως γίνεται να είχες κανονικά συμπτώματα κι από το πουθενά να παλινδρόμησε; Εγώ όταν είχα την παλινδρόμηση σταμάτησαν οκά τα συμπτώματα και είχα πόνους στην κοιλιά μου. Πηγές να το ξαναδείς;

Κοπέλα στην δουλειά το καλοκαίρι στις 10 εβδομάδες σταμάτησε ο χτύπος την καρδιάς και όμως ναυτίες εμετοί έκαναν πάρτι 

πρίν από 34 λεπτά , Despoina1988 είπε:

Α δεν έχει σχέση μου είπαν ...πολλές γυναίκες παρότι παλινδρομεί συνεχίζουν και έχουν κανονικά συμπτώματα...δύο γιατροί με είδαν κοπέλα μου στο νοσοκομείο και εγώ που δεν είμαι δλδ γιατρός κατάλαβα αμέσως ότι έχει μείνει πίσω σε ανάπτυξη και το βασικότερο φυσικά δεν είχε καρδιακό παλμό...και ο γιατρός μου δλδ μου είπε ότι είμαι σίγουρο δεν χωράει λάθος σε αυτή την βδομάδα...δεν είμαι 6 εβδομάδων να πεις ελα εντάξει θα δούμε την άλλη βδομάδα...αυτό σταμάτησε να αναπτύσσεται κάπου στην 8η μου είπαν ...

😔😔😔Πρέπει να σου κόπηκαν τα πόδια εκεί.

Λυπάμαι 


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Ζαχαρωτο είπε:

Τα αντιπηκτικά τα παίρνεις με συμβουλή αιματολογου? Η με δοσολογία του γιατρού σου? Στο λέω γιατι ο αιματολογος κάνει άλλες εξετάσεις για να σου ρυθμίσει την δόση. Επίσης δεν φταίνε μόνο τα ωάρια αλλά κ τα σπερματοζωάρια 

Κοπέλα στην δουλειά το καλοκαίρι στις 10 εβδομάδες σταμάτησε ο χτύπος την καρδιάς και όμως ναυτίες εμετοί έκαναν πάρτι 

😔😔😔Πρέπει να σου κόπηκαν τα πόδια εκεί.

Λυπάμαι 

Ναι ο αιματολογος μου έδωσε τα αντιπηκτικά και μου είπε την δόση ...θα κάνουμε και σπερμοδιαγραμα τώρα και να σου πω είναι και τα τελευταία που θα κάνω γενικά .. τελευταία προσπάθεια !Ε κάπου κουράστηκα πια .αν θέλει αυτήν την φορά να έρθει έχει καλώς αλλιώς η ζωή συνεχίζεται !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Despoina1988 είπε:

Ναι ο αιματολογος μου έδωσε τα αντιπηκτικά και μου είπε την δόση ...θα κάνουμε και σπερμοδιαγραμα τώρα και να σου πω είναι και τα τελευταία που θα κάνω γενικά .. τελευταία προσπάθεια !Ε κάπου κουράστηκα πια .αν θέλει αυτήν την φορά να έρθει έχει καλώς αλλιώς η ζωή συνεχίζεται !

Μπράβο σου που το πήρες έτσι..αυτό θέλει αισιοδοξία και εύχομαι όλα να πάνε κατευχην 


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2024 at 3:56 ΜΜ, Despoina1988 είπε:

Κορίτσια μου εγώ με αφορμή μια πτώση που είχα πήγαμε νοσοκομείο και ανακαλύψαμε ότι παλινδρόμησε και αυτό ....εδώ και μέρες όχι από το πέσιμο...τι να πω δεν έχω λόγια πια ...Και τα συμπτώματα κανονικοτατα οπότε όντως δεν είναι δείκτης ότι όλα πάνε καλά ...να έχετε καλή συνέχεια και τελειομηνες και εύκολες εγκυμοσύνες μέσα από την καρδιά μου...

Αχ βρε Δέσποινα... Λυπάμαι ειλικρινά...

Εγώ όταν έμαθα για την παλινδρόμηση πήρα δύναμη από τον Παναγιώτη μου, το παιδάκι μου. Κρατάς στα χέρια σου ήδη ένα παιδάκι και αυτό είναι τουλάχιστον παρηγορο. Εγώ έτσι το είχα στο μυαλό μου. Φυσικά έχεις κάθε δικαίωμα να νευριασεις, να λυπηθείς, να κλάψεις ή να πεισμωσεις και να το αφήσεις πίσω σου! Να το βιωσεις όπως νιώθεις εσύ εν πασει περιπτώσει. 

Εύχομαι στην επόμενη προσπάθεια να πάρετε στην αγκαλιά σας το πολυπόθητο μωράκι! 

Επειδή είπες και για ποιότητα ωαρίων, υπάρχει μία μαία στο Instagram που βοηθάει ακόμα και γυναίκες με πολύ χαμηλή ΑΜΗ να βελτιώσουν την ποιότητα ωαρίων τους. Αν θες να την ψάξεις, my fertility coach λέγεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...