Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 hours ago, Eflenew said:

      Στην 20η εβδομάδα το κατάλαβα. Νομιζα στην αρχή ήταν το έντερο. Στους υπέρηχους κανει σβούρες 😁

      Μπραβοοοο!!!! Συγχαρητήρια!!!!! Να πάνε ολα καλα και να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη. Μπήκα για να σου ευχηθώ για αύριο και είδα τα όμορφα νέα!!!!

      Καθόλου χοριακη ε? Τότε υπομονή και προσοχή μέχρι τον υπέρηχο!!!

      Σε ευχαριστω πολύ !!! Εύχομαι μετά από τόση ταλαιπωρία τόσο κλάμα κλπ κλπ κλπ αυτή τη φορά να είναι ένα υγιές έμβρυο και να μεγαλώσει με υγεία ! Ναι  εδώ χρειάζεται υπομονή δεν έχει χοριακες κ σκαν νωρίτερα από την 7η εβδομάδα, βέβαια μπορείς και ιδιωτικά αλλά και εκεί τα ίδια συνήθως λένε ότι σε δέχονται μετά την 7η η 9η εβδομάδα κάποια ! Ναι προσέχω πολύ και αναμένω δεν έχω άλλη λύση 

Γνώμη για γιατρούς στο Αρεταίειο


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω γνώμη για γυναικολόγους στο Αρεταίειο σκέφτομαι να ξεκινήσω εκεί να ανοίξω καρτέλα. Είμαι στον 5ο μήνα. Μια γνωστή μου μου είπε για κάτι φακελάκια 1500 και πάνω 2.500 και έχω πάθει λίγο σοκ αν ξέρει κάποια αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο διότι προφανώς πάμε σε δημόσιο γιατί δεν μας περισσεύει για ιδιωτικό, αν είναι να φτάσουμε τιμές ιδιωτικού ας πάμε να πάρουμε και τις αποδείξεις τουλάχιστον.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , Βάσω Μιχαήλ είπε:

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω γνώμη για γυναικολόγους στο Αρεταίειο σκέφτομαι να ξεκινήσω εκεί να ανοίξω καρτέλα. Είμαι στον 5ο μήνα. Μια γνωστή μου μου είπε για κάτι φακελάκια 1500 και πάνω 2.500 και έχω πάθει λίγο σοκ αν ξέρει κάποια αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο διότι προφανώς πάμε σε δημόσιο γιατί δεν μας περισσεύει για ιδιωτικό, αν είναι να φτάσουμε τιμές ιδιωτικού ας πάμε να πάρουμε και τις αποδείξεις τουλάχιστον.

Στο δημόσιο εάν θέλεις κάποιον συγκεκριμένο γιατρό να σε ξεγεννησει πληρώνεις ναι κατόπιν συνεννόησης με το γιατρό περίπου τόσα είναι τα χρήματα απλά δεν πληρώνεις το δωμάτιο  . Εάν θέλεις εντελώς δωρεάν όλα τότε απλά κάθε φορά σε βλέπει ο γιατρός της βάρδιας Κ σε ξεγενναει φυσικά ο γιατρός της βάρδιας οποίος Κ αν είναι. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Βάσω Μιχαήλ είπε:

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω γνώμη για γυναικολόγους στο Αρεταίειο σκέφτομαι να ξεκινήσω εκεί να ανοίξω καρτέλα. Είμαι στον 5ο μήνα. Μια γνωστή μου μου είπε για κάτι φακελάκια 1500 και πάνω 2.500 και έχω πάθει λίγο σοκ αν ξέρει κάποια αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο διότι προφανώς πάμε σε δημόσιο γιατί δεν μας περισσεύει για ιδιωτικό, αν είναι να φτάσουμε τιμές ιδιωτικού ας πάμε να πάρουμε και τις αποδείξεις τουλάχιστον.

Καλησπέρα, δυστυχώς το Αρεταίειο κατά πλειοψηφία τα έχει αυτά... Δεν ισχύει φυσικά για όλους τους γιατρούς φαντάζομαι και στο Αρεταίειο μπορεί να βρεθεί γιατρός που να μην παίρνει φακελάκι αλλά θα σου έλεγα να κάνεις μια βόλτα και από το Αλεξάνδρας και το Έλενα Βενιζέλου που υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να βρεθεί γιατρός που να ζητάει λιγότερα ή και καθόλου φακελάκι και όλοι τους αξιόλογοι γιατροί...

4 ώρες πρίν, linaa είπε:

Στο δημόσιο εάν θέλεις κάποιον συγκεκριμένο γιατρό να σε ξεγεννησει πληρώνεις ναι κατόπιν συνεννόησης με το γιατρό περίπου τόσα είναι τα χρήματα απλά δεν πληρώνεις το δωμάτιο  . Εάν θέλεις εντελώς δωρεάν όλα τότε απλά κάθε φορά σε βλέπει ο γιατρός της βάρδιας Κ σε ξεγενναει φυσικά ο γιατρός της βάρδιας οποίος Κ αν είναι. 

Δεν ισχύει απόλυτα φυσικά αυτό! Πέρσι στην εγκυμοσύνη μου και λόγο οικονομικών που έψαχνα γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο, "μεγάλο" όνομα του Αρεταίειου που ξεγενναει και στο Ιασώ (εφόσον το "επιθυμείς")πήρε από γνωστή μου 2000€ φακελάκι και επειδή επέλεξε να γεννήσει στο Αρεταίειο, δεν την ξεγεννησε κάν ο ίδιος αλλά οι εφημερεύοντες ιατροί.. και κερατάς και γδαρμενος δηλαδή..(συγνώμη για την έκφραση..!) παρόλα αυτά η ίδια έμεινε ευχαριστημένη και με το γιατρό που την παρακολουθούσε και με τους γιατρούς που την ξεγεννησαν και με το νοσοκομείο.. 

Στο Αλεξάνδρα όταν το έψαχνα μου λέγανε για 800-1000€ ενώ στο Έλενα βρήκα γιατρό όπου και συνέχισα μαζί του μέχρι που χάσαμε το μωράκι ο οποίος δεν ήθελε τίποτα από λεφτά!! Δεν κατάφερα φυσικά να γεννήσω μαζί του για να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη αλλά και από άλλες κοπέλες που μίλαγα πριν πάω στο συγκεκριμένο, δεν τους πήρε τίποτα.. έτσι και αποφάσισα να πάω σε αυτόν εξαρχής δηλαδή.. και φυσικά το δωμάτιο στα δημόσια νοσοκομεία το πληρώνεις αλλά σε σχέση με τα ιδιωτικά η τιμή είναι σα να μην πληρώνεις!! Δηλαδή για το "lux" μονοκλινο δωμάτιο του Έλενα 39€ την ημέρα..; Κάπου τόσο θυμάμαι.. αλλά έχει περάσει και ένας χρόνος τώρα οπότε μπορεί να μην θυμάμαι και ακριβώς ή να έχουν αλλάξει οι τιμές.. αλλά κάπου εκεί είναι..! Δεν ξέρω τώρα για τα τρίκλινα και πάνω δωμάτια αν είναι εντελώς δωρεάν (πολύ πιθανό) γιατί δεν με ενδιέφερε να μείνω σε τέτοιο..

@Βάσω Μιχαήλ κάνε μερικά ραντεβού με γιατρούς και από τα τρία δημόσια μαιευτήρια και δες ποιος θα σου κάνει καλύτερα και ποιος θα σου εμπνεύσει μεγαλύτερη ασφάλεια και εμπιστοσύνη για να προχωρήσεις μαζί του.. γιατί έχε και υπόψιν σου ότι δεν σε αναλαμβάνουν και όλοι στη μέση της κύησης, οπότε έχεις και αυτό... με το καλό το μωράκι σας τελειομηνο και υγιέστατο να έρθει στη ζωή πάνω από όλα!!


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, linaa είπε:

Στο δημόσιο εάν θέλεις κάποιον συγκεκριμένο γιατρό να σε ξεγεννησει πληρώνεις ναι κατόπιν συνεννόησης με το γιατρό περίπου τόσα είναι τα χρήματα απλά δεν πληρώνεις το δωμάτιο  . Εάν θέλεις εντελώς δωρεάν όλα τότε απλά κάθε φορά σε βλέπει ο γιατρός της βάρδιας Κ σε ξεγενναει φυσικά ο γιατρός της βάρδιας οποίος Κ αν είναι. 

Εγώ υπολόγιζα ρε παιδί μου ένα φακελάκι 500-800 ευρώ οχι και δυο χιλιάρικα χωρίς αποδείξεις χωρίς τίποτα....

14 ώρες πρίν, Kiddo είπε:

Καλησπέρα, δυστυχώς το Αρεταίειο κατά πλειοψηφία τα έχει αυτά... Δεν ισχύει φυσικά για όλους τους γιατρούς φαντάζομαι και στο Αρεταίειο μπορεί να βρεθεί γιατρός που να μην παίρνει φακελάκι αλλά θα σου έλεγα να κάνεις μια βόλτα και από το Αλεξάνδρας και το Έλενα Βενιζέλου που υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να βρεθεί γιατρός που να ζητάει λιγότερα ή και καθόλου φακελάκι και όλοι τους αξιόλογοι γιατροί...

Δεν ισχύει απόλυτα φυσικά αυτό! Πέρσι στην εγκυμοσύνη μου και λόγο οικονομικών που έψαχνα γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο, "μεγάλο" όνομα του Αρεταίειου που ξεγενναει και στο Ιασώ (εφόσον το "επιθυμείς")πήρε από γνωστή μου 2000€ φακελάκι και επειδή επέλεξε να γεννήσει στο Αρεταίειο, δεν την ξεγεννησε κάν ο ίδιος αλλά οι εφημερεύοντες ιατροί.. και κερατάς και γδαρμενος δηλαδή..(συγνώμη για την έκφραση..!) παρόλα αυτά η ίδια έμεινε ευχαριστημένη και με το γιατρό που την παρακολουθούσε και με τους γιατρούς που την ξεγεννησαν και με το νοσοκομείο.. 

Στο Αλεξάνδρα όταν το έψαχνα μου λέγανε για 800-1000€ ενώ στο Έλενα βρήκα γιατρό όπου και συνέχισα μαζί του μέχρι που χάσαμε το μωράκι ο οποίος δεν ήθελε τίποτα από λεφτά!! Δεν κατάφερα φυσικά να γεννήσω μαζί του για να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη αλλά και από άλλες κοπέλες που μίλαγα πριν πάω στο συγκεκριμένο, δεν τους πήρε τίποτα.. έτσι και αποφάσισα να πάω σε αυτόν εξαρχής δηλαδή.. και φυσικά το δωμάτιο στα δημόσια νοσοκομεία το πληρώνεις αλλά σε σχέση με τα ιδιωτικά η τιμή είναι σα να μην πληρώνεις!! Δηλαδή για το "lux" μονοκλινο δωμάτιο του Έλενα 39€ την ημέρα..; Κάπου τόσο θυμάμαι.. αλλά έχει περάσει και ένας χρόνος τώρα οπότε μπορεί να μην θυμάμαι και ακριβώς ή να έχουν αλλάξει οι τιμές.. αλλά κάπου εκεί είναι..! Δεν ξέρω τώρα για τα τρίκλινα και πάνω δωμάτια αν είναι εντελώς δωρεάν (πολύ πιθανό) γιατί δεν με ενδιέφερε να μείνω σε τέτοιο..

@Βάσω Μιχαήλ κάνε μερικά ραντεβού με γιατρούς και από τα τρία δημόσια μαιευτήρια και δες ποιος θα σου κάνει καλύτερα και ποιος θα σου εμπνεύσει μεγαλύτερη ασφάλεια και εμπιστοσύνη για να προχωρήσεις μαζί του.. γιατί έχε και υπόψιν σου ότι δεν σε αναλαμβάνουν και όλοι στη μέση της κύησης, οπότε έχεις και αυτό... με το καλό το μωράκι σας τελειομηνο και υγιέστατο να έρθει στη ζωή πάνω από όλα!!

Μπορείτε να μου προτείνετε γιατρό για το Έλενα; Δεν με πειράζει να ζητήσουν χρήματα θα έδινα έτσι και αλλιώς και εγώ η ίδια 500-800 θεωρώ είναι οκει στην τελική σε δημόσιο είσαι και μιλάμε για μαύρα λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου! Εμένα με παρακολουθούσε γιατρός στο ιδιωτικό του ιατρείο και επέλεξα να γεννήσω μαζί του στο Αρεταίειο (συνεργάζεται και με το Λητώ). Ναι, ζήτησε 1500€ για να είναι εκεί και να μην γεννήσω με γιατρό της εφημερίας, και το βρήκα απόλυτα φυσιολογικό!! Εγώ μπήκα για πρόκληση Παρασκευή μεσημέρι και γέννησα τελικά Κυριακή μεσημέρι και ο γιατρός μου ήταν εκεί καθημερινά και εννοείται stand by ανά πάσα ώρα και στιγμή που θα του τηλ οι μαίες να του πουν ότι έχω διαστολή. 

Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη και από το ίδιο το νοσοκομείο, και από τις μαίες, και φυσικά από τον γιατρό μου που δεν τον αλλάζω με τίποτα!! Το πάλεψε πολύ να μην κάνω τελικά καισαρική, και στο τέλος τα καταφέραμε, και για εμένα αυτό λέει πολλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Βάσω Μιχαήλ είπε:

Μπορείτε να μου προτείνετε γιατρό για το Έλενα; Δεν με πειράζει να ζητήσουν χρήματα θα έδινα έτσι και αλλιώς και εγώ η ίδια 500-800 θεωρώ είναι οκει στην τελική σε δημόσιο είσαι και μιλάμε για μαύρα λεφτά...

Αν και αποφεύγω να συστήνω γιατρούς γιατί είναι πολύ υποκειμενικές οι απόψεις για τον εκάστοτε γιατρό και όλη η περίοδος της εγκυμοσύνης από την προσπάθεια ακόμα, πολύ ευαίσθητη περίοδος στη ζωή μιας μέλλουσας μαμάς.. τον συγκεκριμένο θα τον αναφέρω δημόσια (και ελπίζω να μην θεωρηθεί "διαφήμιση" λόγο του ότι είναι γιατρός του ΕΣΥ..) μόνο και μόνο για να βοηθηθούν περισσότερα ζευγάρια τα οποία βρίσκονται σε οικονομική στενότητα, όπως είμαστε και εμείς άλλωστε, οπότε και γνωρίζω πολύ καλά πόσο δύσκολο είναι να δώσεις αυτό το καταναγκαστικό φακελάκι όταν δεν υπάρχουν λεφτά για να το δώσεις ακόμα και αν το θέλεις..

Κολιόπουλος λέγεται είναι διευθυντής της Β' μαιευτικής κλινικής του Έλενα.

Απλά από όσο γνωρίζω δεν αναλαμβάνει στην μέση της κύησης εκτός αν είχες ήδη ανοίξει καρτέλα μαζί του πριν μείνεις έγκυος ή βρίσκεσαι σε πολύ αρχόμενη κύηση.. βέβαια όταν πήγαινα πέρσι σε αυτόν γνώρισα και μια κοπέλα στην αναμονή που την ανέλαβε στον 8ο μήνα αλλά ήταν από νησί και λόγο επιπλοκών χρειάστηκε να μεταβεί στην Αθήνα και έτσι την ανέλαβε.. 

Οπότε δεν ξέρω αν θα σε αναλάβει, δεν χάνεις τίποτα απολύτως να πάρεις ένα τηλέφωνο για να ζητήσεις να σε αναλάβει.. αν σε δεχτεί σε δέχτηκε..! 

Γενικότερα πάντως υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι γιατροί στα δημόσια, στο Έλενα πχ έχω ακούσει και για τον κ.Παπαδη και το κ.Κυριακοπουλο εξαιρετικά λόγια αλλά χωρίς να ξέρω αν ζητάνε φακελάκι και πόσο.. σου γράφω σίγουρα για αυτόν που ξέρω..!

P.S. Γενικότερα στα δημόσια νοσοκομεία δεν υπάρχει η ιδεολογία του να σε πάει ένας γιατρός σε αναίτια καισαρική γιατί πέρα από το ότι είναι άριστα εκπαιδευμένοι να φέρουν εις πέρας έναν φυσιολογικό τοκετό δεν υπάρχουν και πολλοί αναισθησιολογοι.. οπότε μόνο ως έσχατη επιλογή και αν κρίνει ο γιατρός ότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή θα σε προχωρήσουν με καισαρική, δεν έχεις τέτοιο φόβο δηλαδή..


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Kiddo είπε:

Αν και αποφεύγω να συστήνω γιατρούς γιατί είναι πολύ υποκειμενικές οι απόψεις για τον εκάστοτε γιατρό και όλη η περίοδος της εγκυμοσύνης από την προσπάθεια ακόμα, πολύ ευαίσθητη περίοδος στη ζωή μιας μέλλουσας μαμάς.. τον συγκεκριμένο θα τον αναφέρω δημόσια (και ελπίζω να μην θεωρηθεί "διαφήμιση" λόγο του ότι είναι γιατρός του ΕΣΥ..) μόνο και μόνο για να βοηθηθούν περισσότερα ζευγάρια τα οποία βρίσκονται σε οικονομική στενότητα, όπως είμαστε και εμείς άλλωστε, οπότε και γνωρίζω πολύ καλά πόσο δύσκολο είναι να δώσεις αυτό το καταναγκαστικό φακελάκι όταν δεν υπάρχουν λεφτά για να το δώσεις ακόμα και αν το θέλεις..

Κολιόπουλος λέγεται είναι διευθυντής της Β' μαιευτικής κλινικής του Έλενα.

Απλά από όσο γνωρίζω δεν αναλαμβάνει στην μέση της κύησης εκτός αν είχες ήδη ανοίξει καρτέλα μαζί του πριν μείνεις έγκυος ή βρίσκεσαι σε πολύ αρχόμενη κύηση.. βέβαια όταν πήγαινα πέρσι σε αυτόν γνώρισα και μια κοπέλα στην αναμονή που την ανέλαβε στον 8ο μήνα αλλά ήταν από νησί και λόγο επιπλοκών χρειάστηκε να μεταβεί στην Αθήνα και έτσι την ανέλαβε.. 

 

P.S. Γενικότερα στα δημόσια νοσοκομεία δεν υπάρχει η ιδεολογία του να σε πάει ένας γιατρός σε αναίτια καισαρική γιατί πέρα από το ότι είναι άριστα εκπαιδευμένοι να φέρουν εις πέρας έναν φυσιολογικό τοκετό δεν υπάρχουν και πολλοί αναισθησιολογοι.. οπότε μόνο ως έσχατη επιλογή και αν κρίνει ο γιατρός ότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή θα σε προχωρήσουν με καισαρική, δεν έχεις τέτοιο φόβο δηλαδή..

Δεν είμαι απόλυτο αυτό που λέτε.

Στον οικογενειακό μου κύκλο από τις 20 οι 19 γενησαμε με καισαρική.

Εγώ συγκεκριμένα στο Έλενα, με διαστολή 2 πήγα και σπασμένα νερά, με αγχωσαν με πανικοβαλαν δεν με άφησαν να περπατάω. Και αφού οποίος περαστικός περνούσε έβαζε χέρι. Στο τέλος ήρθαν κ μου λένε καλέ εσύ πως κάνεις έτσι ούτε σε έναν μήνα δεν θα γεννήσεις.καταληξαμε σε καισαρική.

 

@Βάσω Μιχαήλ και εγώ σε αναζήτηση είμαι.

Δεν έχω δυνατότητα να δώσω τόσα λεφτά.

Και τα 500 πολλά είναι. Μιλάμε για δημοσιο

  • Λυπημένη/-ος 1

Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Ζαχαρωτο είπε:

Δεν είμαι απόλυτο αυτό που λέτε.

Στον οικογενειακό μου κύκλο από τις 20 οι 19 γενησαμε με καισαρική.

Εγώ συγκεκριμένα στο Έλενα, με διαστολή 2 πήγα και σπασμένα νερά, με αγχωσαν με πανικοβαλαν δεν με άφησαν να περπατάω. Και αφού οποίος περαστικός περνούσε έβαζε χέρι. Στο τέλος ήρθαν κ μου λένε καλέ εσύ πως κάνεις έτσι ούτε σε έναν μήνα δεν θα γεννήσεις.καταληξαμε σε καισαρική.

 

@Βάσω Μιχαήλ και εγώ σε αναζήτηση είμαι.

Δεν έχω δυνατότητα να δώσω τόσα λεφτά.

Και τα 500 πολλά είναι. Μιλάμε για δημοσιο

20 στις 19 σε δημόσιο μαιευτήριο;; Το αντίθετο εχω ακούσει να συμβαίνει.. αν επιτρέπεται, σε ποια μαιευτήρια; Μπορείτε να αναφέρετε και το γιατρό που σας ξεγεννησε για όποιον άλλον ενδιαφέρεται να γνωρίζει;

Βέβαια αναφέρομαι σε σύγκριση με τους ιδιώτες που ακόμα και αυτοί που ισχυρίζονται ότι είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού σε πολύ υψηλό ποσοστό καταλήγουν σε καισαρική.. φυσικά παντού υπάρχουν και οι εξαιρέσεις και στους μεν και στους δε... Το κυριότερο για εμένα είναι να γεννηθεί υγιέστατο και τελειομηνο μωράκι πλέον.. πέρσι το είχα έννοια.. πλέον θεού θέλοντος μου αρκεί ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά μου και τίποτα παραπάνω.. 

P.S. με σπασμένα νερά και σου έλεγαν πως ούτε σε ένα μήνα δεν θα γεννήσεις... Ντροπή.. είναι απόλυτα φυσιολογικό ειδικά στο πρώτο τοκετό να πάρει περισσότερες ώρες.. όχι ότι συμβαίνει πάντα αλλά είναι λογικό.. τι πέρασες και εσύ.. κράτα το παιδάκι σου αγκαλίτσα και ότι έγινε έγινε.. δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο όσο και σημαντικό να βρείτε έναν μαιευτήρα που να είναι δίπλα σας στις επιλογές σας.. εκτός απροόπτου πάντα.. ίσως μια εξωτερική μαία να βοηθήσει να τηρηθούν οι επιλογές σας την ώρα του τοκετού που η λογική και κριτική σκέψη δεν μπορεί να βοηθήσει εκείνη τη στιγμή.. εγώ έχω βρει ήδη δηλαδή και για να έχω περισσότερο προσωποποιημένη βοήθεια στο τοκετό, στα λοχεια και στο θηλασμό.. όχι ότι δεν υπάρχουν και στα μαιευτήρια αξιόλογες μαίες να σου σταθούν αλλά για να νοιώθω εγώ μεγαλύτερη ασφάλεια..


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 15/5/2024 at 2:43 ΜΜ, Kiddo είπε:

Αν και αποφεύγω να συστήνω γιατρούς γιατί είναι πολύ υποκειμενικές οι απόψεις για τον εκάστοτε γιατρό και όλη η περίοδος της εγκυμοσύνης από την προσπάθεια ακόμα, πολύ ευαίσθητη περίοδος στη ζωή μιας μέλλουσας μαμάς.. τον συγκεκριμένο θα τον αναφέρω δημόσια (και ελπίζω να μην θεωρηθεί "διαφήμιση" λόγο του ότι είναι γιατρός του ΕΣΥ..) μόνο και μόνο για να βοηθηθούν περισσότερα ζευγάρια τα οποία βρίσκονται σε οικονομική στενότητα, όπως είμαστε και εμείς άλλωστε, οπότε και γνωρίζω πολύ καλά πόσο δύσκολο είναι να δώσεις αυτό το καταναγκαστικό φακελάκι όταν δεν υπάρχουν λεφτά για να το δώσεις ακόμα και αν το θέλεις..

Κολιόπουλος λέγεται είναι διευθυντής της Β' μαιευτικής κλινικής του Έλενα.

Απλά από όσο γνωρίζω δεν αναλαμβάνει στην μέση της κύησης εκτός αν είχες ήδη ανοίξει καρτέλα μαζί του πριν μείνεις έγκυος ή βρίσκεσαι σε πολύ αρχόμενη κύηση.. βέβαια όταν πήγαινα πέρσι σε αυτόν γνώρισα και μια κοπέλα στην αναμονή που την ανέλαβε στον 8ο μήνα αλλά ήταν από νησί και λόγο επιπλοκών χρειάστηκε να μεταβεί στην Αθήνα και έτσι την ανέλαβε.. 

 

P.S. Γενικότερα στα δημόσια νοσοκομεία δεν υπάρχει η ιδεολογία του να σε πάει ένας γιατρός σε αναίτια καισαρική γιατί πέρα από το ότι είναι άριστα εκπαιδευμένοι να φέρουν εις πέρας έναν φυσιολογικό τοκετό δεν υπάρχουν και πολλοί αναισθησιολογοι.. οπότε μόνο ως έσχατη επιλογή και αν κρίνει ο γιατρός ότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή θα σε προχωρήσουν με καισαρική, δεν έχεις τέτοιο φόβο δηλαδή..

Ναι κ όμως .

Θα πω για τις τελευταίες που έχει κανένα χρόνο που γέννησαν.

1 αγια Όλγας,1 στο Αλεξάνδρας, 4 ( χωρίς να μετρήσω εμένα) Έλενα. 4 Θριάσιο. 

Φυσιολογικά? 1 στο Θριάσιο .

Ας είναι όλα τα παιδάκια του κόσμου καλά όπως και να έχουν ερθει

 


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Ζαχαρωτο είπε:

Ναι κ όμως .

Θα πω για τις τελευταίες που έχει κανένα χρόνο που γέννησαν.

1 αγια Όλγας,1 στο Αλεξάνδρας, 4 ( χωρίς να μετρήσω εμένα) Έλενα. 4 Θριάσιο. 

Φυσιολογικά? 1 στο Θριάσιο .

Ας είναι όλα τα παιδάκια του κόσμου καλά όπως και να έχουν ερθει

 

Τι να πω..;! Μου κάνει εντύπωση..! Χωρίς φυσικά να αναιρώ την δική σας εμπειρία..! Από Θριάσιο δεν έχει τύχει να μάθω.. Προσωπικά στο οικογενειακό, φιλικό και εργασιακό μου περιβάλλον αλλά και από άσχετες κοπέλες (γιατί είμαι και από τους ανθρώπους που πιάνουν γενικά συζήτηση με άλλες γυναίκες στις αναμονες) δεν έχει τύχει ούτε μια να μου πει ότι γέννησε με καισαρική σε δημόσιο (αναφέρομαι σε Αρεταίειο, Αλεξάνδρα και Έλενα τουλάχιστον).. στον αντίποδα στα ιδιωτικά έχω μόνο μια φίλη που γέννησε φυσιολογικά.. ξεκάθαρα φαντάζομαι έγκειται και στην κάθε περίπτωση και στον εκάστοτε γιατρό.. το σίγουρο είναι ότι οι 10-20-30 γνωστές που μπορεί να έχουμε δεν αποτελούν σίγουρο στατιστικό και όπως προείπα παντού υπάρχουν και οι εξαιρέσεις! 

Εν πάση περιπτώσει, το σημαντικότερο είναι αυτό, κάθε μανούλα να κρατήσει υγιές το μωράκι της στην αγκαλιά της με όποιον τρόπο και αν έρθει στη ζωή..! Γιατί όταν έχεις χάσει και ένα μωρό, ξέρεις ότι όλα τα υπόλοιπα μικρή έχουν σημασία πια..

Με το καλό και το δεύτερο παιδάκι σας υγιές και τελειομηνο να είναι!!


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...