Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Συμφωνώ γενικά υπάρχουν στιγμές που το χάνω λίγο 😅😅😅

      Αναμενόμενο.. η εγκυμοσύνη είναι πολύ αγχωτική περίοδος και ίσως για εμάς, που έχει έρθει και πιο δύσκολα, ένα τσακ παραπάνω... Όλα καλά σήμερα;

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Εσείς έχετε πρόβλημα με τη σκόνη; Εμείς δεν αντεχουμε άλλο, μένουμε και στην εξοχή βέβαια αλλά πραγματικά δε παλεύεται άλλο η κατάσταση. Χτες έκανα γενική στο σαλόνι με καθαρή κουρτίνα και ριχταρια, έβγαλα όλα τα έπιπλα για να γίνει σωστό καθάρισμα και τώρα που κάθομαι να απολαύσω τον καφέ μου στο πεντακαθαρο σαλόνι βλέπω στο έπιπλο της τηλεόρασης πάλι την ακατανομαστη ! :mad:

καλημέρα!

τώρα που το λες και σε μας το έπιπλο της τηλεόρασης τώρα να το καθαρίσεις σε δυο ωρες θα χει πάλι σκόνη:rolleyes:νομίζω ότι φταίει το ότι η τηλεόραση σαν ηλεκτρική συσκευή έλκει τη σκόνη όπως κ ο υπολογιστής, ο εκτυπωής κλπ...μήπως να δοκίμαζες ξεσκόνισμα με λίιιιγο λαδάκι ή baby oil?εμεις έχουμε αφυγραντήρα και ιονιστή μαζί, δεν εχω δει διαφορά στη σκόνη...

εγω προχώρησα σήμερα λίγο τη μίνι γενική μου....ξεσκόνισα τα πάντα από τα δυο παιδικά δωμάτια...και πανω από τις ντουλάπες και στα κουρτινόξυλα κλπ....και καθάρισα λεπτομερώς το μεγάλο μπάνιο, όλα τα πλακάκια, ντουλάπια,είδη υγιεινής, τα πάντα...έπεται συνέχεια αύριο...

τώρα στη δουλειά, καλό ΠΣΚ να χουμε!


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΜΑΡΙΤΑ στα έπιπλα δοκίμασε ξεσκόνισμα με νερό και μια ιδέα μαλακτικό, έχει αντιστατικές ιδιότητες.
καλημέρα!

τώρα που το λες και σε μας το έπιπλο της τηλεόρασης τώρα να το καθαρίσεις σε δυο ωρες θα χει πάλι σκόνη:rolleyes:νομίζω ότι φταίει το ότι η τηλεόραση σαν ηλεκτρική συσκευή έλκει τη σκόνη όπως κ ο υπολογιστής, ο εκτυπωής κλπ...μήπως να δοκίμαζες ξεσκόνισμα με λίιιιγο λαδάκι ή baby oil?εμεις έχουμε αφυγραντήρα και ιονιστή μαζί, δεν εχω δει διαφορά στη σκόνη...

τώρα στη δουλειά, καλό ΠΣΚ να χουμε!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας:D Θα τα δοκιμάσω όλα όσα λέτε και ελπίζω να δω λίγη διαφορά.

Το έψαξα και εγώ για τον ιονιστή αλλά μάλλον έχεις δίκιο μιρτούλα, δε κάνει με τη σκόνη.

Οπότε εμπρός καλά μου χεράκια, ξεσκόνισμα συνέχεια:mrgreen:

Αν και δεν είναι τόσο το ξεσκόνισμα αλλα η όλη σκόνη που αιωρείτε παντού στον αέρα, λες και έχεις να καθαρίσεις 2 μήνες γκρρρ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!

Σήμερα ήταν μέρα καθαριότητας,το χρειαζόταν το σπιτάκι,το χρειαζόμουν και εγώ.Χτες τεμπέλιασα λόγω της αγωνίας που είχα για την εγχείρηση του αντρούλη ,που ευτυχώς πήγε καλά και είναι ήδη στο σπιτάκι μας!

Οπότε σήμερα φόρτσαρα και έκανα ένα μίνι γενικό.Τώρα βέβαια χαζοπονάω στη μέση αλλα τα βλέπω όλα καθαρά και τακτοποιημένα και χαλαρώνω.

Ο φούρνος της κουζίνας γκουχου γκουχου θέλει καθάρισμα και σκέφτομαι το σκύψιμο,πως το σκέφτομαι.Τις επόμενες μέρες.

Αυτο με τη σκόνη είναι μεγάααλο θέμα αλλα και εγώ κάνω το κόλπο με το μαλακτικούλι και βλέπω διαφορά απο οτι με ένα στεγνό μόνο ξεσκόνισμα.

Βρε κορίτσια τώρα μπαίνω και σε άλλο θέμα άσχετο με αυτα που λέμε για το σπίτι αλλα είναι κάτι σχετικά με το μωράκι.Πρώτα ο Θεός γεννάω μέσα Μάη,τι ζιπουνάκια θα χρειαστώ μακρυμάνικα ή κατευθείαν κοντομάνικα?Πείτε μου αν θέλετε την άποψή σας.

Μάνα....τα φτιάχνεις τα νόστιμα....στείλε και κατα εδώ κάτι:tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλυκές μου κορούλες καλημέρα και καλή Κυριακή! :D

Πως είναι τα κορίτσια μου?

Εγώ είχα ένα ομορφο και ήρεμο Σαβ/κο, μέχρι στιγμής.

Χθες, δεν δουλευε το μεγάλο αγόρι και ευχαριστηθήκαμε βόλτες!

Είπαμε, να εκμεταλλευτουμε τον υπέροχο καιρό και να πάμε βόλτα στην Πλάκα.. λατρεύουμε Πλάκα. Οπως και έγινε.. στο μεταξύ, περνώντας από το Μουσείο της Ακρόπολης, δεν είχε καθόλου κόσμο, εκείνη τη στιγμή και είπαμε να πάμε!

Αχ κόρες, όνειρο! Το φιογκάκι το λάτρεψε, χοροπήδαγε από τη χαρά του. Είχε δε, και στο μυαλό του την Ιστορία που κάνουν φέτος και πέρσι και βλέποντας τα εκθέματα, ζωντάνευαν στο μυαλό του και.. δεν έβαλε γλώσσα μέσα! :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Μαγεία κόρες.. δείτε:

mousio_zps13bvkjdg.jpg

Επιστρεψαμε, έκανα μία μακαρονάδα, φάγαμε, έβαλα το μπουφάν της δουλειάς, του άντρα μου, να πλένεται και σιδερωσα για μισή ωρίτσα. Μετά ξεκούραση και το απόγευμα, πήγαμε στο ταίρι μου, από το krav, για ποτάκι και σουβλακι :twisted: .

maria_zpsv5jqrzua.jpg

Σήμερα, ξυπνήσαμε, ο άντρας μου έκανε καφεδάκια και εγώ πρωϊνά και τώρα διαβάζουμε γλώσσα, γιατί το φιογκάκι γράφει αύριο διαγώνισμα.. :roll:

Αυτήν την εβδομάδα, έχω μπόλικο τρέξιμο.. δουλίτσα, ήδη προγραμματισμενη, εξωτερικές δουλειές που πρέπει να γίνουν και διάφορες δουλίτσες... βλέπουμε.

Σας φιλώ γλυκά όλες και ελπίζω να περάσετε μία όμορφη μέρα.


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

στα δικά μας...αποφάσισα μετά από αρκετή σκέψη - γιατί είμαι κ αρκετά κουρασμένη:rolleyes:-να κάνω γενική για το Πάσχα...όχι όοοοολα αλλά αρκετά...σκέφτηκα ότι κάθε εβδομάδα κάνω τις ίδιες δουλειές οπότε κάποιες "ψιλές" δεν γίνονται ποτέ...οπότε αποφάσισα να γίνει καλό ξεσκόνισμα παντού και στα κρυφά και στα φανερά μέρη, κουρτίνες πλύσιμο, όλα τα διακοσμητικά υφάσματα και μαξιλάρια πλύσιμο, τα κουφώματα γύρω γύρω, τράβηγμα κρεβάτια κλπ., τα διακοσμητικά, ντουλάπια κουζίνας, πλακάκια μπάνιου-κουζίνας...τι άλλο βρε κορίτσια?ξεχνάω κάτι?ουφ...πολλή δουλειά...ξεκίνησα σήμερα με το πλήρες ξεσκόνισμα σαλονιού..εννοείται θα γίνει σιγά σιγά, δεν υπάρχει χρόνος για όλα μαζί...

Ερσάκι μου, επειδή νιώθεις κουρασμένη, μήπως να μην κάνεις "γενική"? Ή τουλάχιστον, μήπως να μην την ονομάσεις "γενική" και να κάνεις όσα σου "βγαίνουν", όποτε σου "βγαινουν";

Ψυχολογικό είναι αλλά επειδή λες πως είσαι κουρασμένη, μήπως το ότι αποφάσισες να κάνεις γενική σε "πιέζει" μέσα σου.

Ανεξάρτητα, καλό κουράγιο!

Κατέβασα και τα μωρουδιακά που είχα απο τον μεγάλο να δω τι μου κάνει και τι θα χρειαστώ να αγοράσω.Ευτυχώς μας κάνουν πολλά οπότε θα μειωθούν τα έξοδα απο νέες αγορές.Αχ,βρε κορίτσια αυτο το οικονομικό...

Πράγματι, μεγάλη βοήθεια, Πιτσάκι μου!

εγω στη δουλειά..το πρωι πριν φύγω συνέχισα λίγο τη γενική με τα εξής: έκανα όλο το μικρό μπάνιο- το έξτρα ήταν τα πλακάκια όλα γύρω γύρω

Αχ.. και γω πρέπει να κάνω γενική το μπάνιο... πλακάκια γύρω-γύρω δηλαδή... :-(

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Μου λείψατε βρε.....δεν είμαι πολύ στα καλά μου για διάφορους λόγους, είμαι τρομερά κουρασμένη και πιεσμένη.....και δεν έχω όρεξη να γράφω.

Ελπίζω να νιώθεις πιο ανεβασμένο, μωρέ Αφροδιτάκι μου...

μμμ τι ωραίο φαγάκι είναι αυτό! Ωραία ιδέα τα σουτζουκάκια με φιογκάκια,δεν το έχω κάνει ποτέ έτσι!Αλλά και το κέικ φαίνεται τέλειο!Θα μπορούσες να δώσεις συνταγή παρακαλώ;

Καλό βράδυ και καλό μας ξημέρωμα!

Πολύ ευχαριστως, κορίτσι μου. Είναι τόσο απλό, που δεν βάζω καν μίξερ. Δεν βγαίνει τόσο "αφράτο", όσο όταν βάζουμε αυγά αλλά είναι νόστιμο και νηστίσιμο. :wink:

¾ φλυτζανιού ελαιόλαδο

1 ½ φλυτζάνια ζάχαρη

2 φλυτζάνια χυμό πορτοκαλιού

ξύσμα από ένα πορτοκάλι

3 κουτ. σούπας ξίδι

6 κουτ. σούπας κακάο

3 ½ φλυτζάνια αλεύρι που φουσκώνει μόνο του

1 κουτ. γλυκού σόδα

λίγο αλάτι

2 βανίλιες

Βάζουμε όλα μαζί τα υλικά σʼ ένα μπωλ κι ανακατεύουμε καλά (το αλεύρι, μόνο, στο τέλος). Αδειάζουμε το μείγμα σε μια φόρμα για κέικ, την οποία έχουμε ελαφρά λαδώσει ή βουτυρώσει (αν είναι φόρμα σιλικόνης, δε χρειάζεται) και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 170C. Το πόσο εξαρτάται από τον φούρνο μας.

Καλημέρα κορίτσια, ελεγα να ανοίξω νέο θέμα αλλά λέω ας ρωτήσω πρώτα αυτά τα κορίτσια που με έχουν βελτιώσει ως νοικοκυρα:-D

Εσείς έχετε πρόβλημα με τη σκόνη; Εμείς δεν αντεχουμε άλλο, μένουμε και στην εξοχή βέβαια αλλά πραγματικά δε παλεύεται άλλο η κατάσταση. Χτες έκανα γενική στο σαλόνι με καθαρή κουρτίνα και ριχταρια, έβγαλα όλα τα έπιπλα για να γίνει σωστό καθάρισμα και τώρα που κάθομαι να απολαύσω τον καφέ μου στο πεντακαθαρο σαλόνι βλέπω στο έπιπλο της τηλεόρασης πάλι την ακατανομαστη ! :mad:

Ψάχνουμε λύσεις με τον άντρα μου και σκεφτήκαμε να πάρουμε ιονιστη (με νερό που βάζεις και ελαια). Μήπως ξέρετε αν κάνει δουλειά ή έχετε να μου προτείνετε κάποιο;

Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, μήπως κάτι δε κάνω καλά ρε γμτ με το καθάρισμα μου, πολύ ευχαρίστως να το διαβάσω :-D

ΥΓ. Σας διαβάζω καθημερινά, συνεχίστε να βάζετε χρήσιμες συμβουλές για να διατηρουμε το σπιτάκι μας καθαρό, μας βοηθάτε πολύ, ευχαριστούμε!

Μαρίτα μου, καλώς ήρθες! :wink: Χαίρομαι που νιωθεις πως σε βοηθάμε. Είναι σημαντικό να νιώθουμε ήρεμες, με τόση πίεση που έχουμε καθημερινά.

Την απάντηση στην έδωσε το Αφροδιτάκι μας.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα μπουκαλάκι βαπονιζατέρ. Λίγο χλιαρό νεράκι και λίγο μαλακτικό ρούχων. Η σκόνη δεν κάθεται τόσο σύντομα.

ΜΑΡΙΤΑ στα έπιπλα δοκίμασε ξεσκόνισμα με νερό και μια ιδέα μαλακτικό, έχει αντιστατικές ιδιότητες.

Εύγε κόρη! Φέρε μου τον έλεγχο να σου βάλω 10! :mrgreen::mrgreen:

Ο φούρνος της κουζίνας γκουχου γκουχου θέλει καθάρισμα και σκέφτομαι το σκύψιμο,πως το σκέφτομαι.Τις επόμενες μέρες.

Ο ποιος;;;;;;; :twisted::twisted: Τι έχουμε γι αυτο το αντικείμενο;;;;;; :mrgreen:

Βρε κορίτσια τώρα μπαίνω και σε άλλο θέμα άσχετο με αυτα που λέμε για το σπίτι αλλα είναι κάτι σχετικά με το μωράκι.Πρώτα ο Θεός γεννάω μέσα Μάη,τι ζιπουνάκια θα χρειαστώ μακρυμάνικα ή κατευθείαν κοντομάνικα?Πείτε μου αν θέλετε την άποψή σας.

Πιτσάκι μου έχεις και κοντομάνικα και μακριμάνικα?

Έχω την εντύπωση, πως όταν γεννηθεί, που είναι εντελώς "γατάκι", θα χρειαστεί για λίγο μερικά μακριμάνικα. Ισως για κανα μήνα..

Υ.Γ. Γιωτάκι μου, που είσαι;;;;


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Εμείς εδώ είχαμε ένα απαίσιο σκ καθώς όλοι είμαστε με γαστρεντερίτιδα:( Την έφερε η κόρη μου από τον παιδικό.Ευτυχώς τα παιδιά την περνούν πιο ελαφριά όπως και ο άντρας μου!Εγώ πάλι σέρνομαι και έχω τόσο εξαντληθεί που φώναξα την μανούλα μου να μείνει απόψε γιατί νιώθω να καταρρέω!Θα περάσει όμως που θα πάει;;Απλά στενοχωριέμαι που ταλαιπωρούνται τα παιδιά!

Για το θέμα με τα κοντομάνικα που λέτε να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου:την μεγάλη μου κόρη την γέννησα αρχές Ιουλίου και τις πρώτες μέρες της φορούσα κοντομάνικο φανελάκι και μακρυμάνικο φορμάκι λεπτό.

Στο βιβλίο της Πατσούρου για τον θηλασμό αναφέρει πως οπωσδήποτε το νεογέννητο θέλει μακρύ μανίκι ανεξάρτητα από τον μήνα που θα γεννηθεί!Λέει μάλιστα και τα κιλά αλλά δεν τα θυμάμαι.

Είναι όντως πάντως μεγάλη υπόθεση να έχεις ρούχα από το πρώτο παιδί.

Εγώ που δεν σκοπεύω πάντως να κάνω άλλο έχω αρχίσει να τα δίνω σε φίλες αφού ειδικά τα ρουχαλάκια των πρώτων μηνών είναι σαν καινούργια!


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να νιώθεις πιο ανεβασμένο, μωρέ Αφροδιτάκι μου...

Πολύ ευχαριστως, κορίτσι μου. Είναι τόσο απλό, που δεν βάζω καν μίξερ. Δεν βγαίνει τόσο "αφράτο", όσο όταν βάζουμε αυγά αλλά είναι νόστιμο και νηστίσιμο. :wink:

Ύ φλυτζανιού ελαιόλαδο

1 ½ φλυτζάνια ζάχαρη

2 φλυτζάνια χυμό πορτοκαλιού

ξύσμα από ένα πορτοκάλι

3 κουτ. σούπας ξίδι

6 κουτ. σούπας κακάο

3 ½ φλυτζάνια αλεύρι που φουσκώνει μόνο του

1 κουτ. γλυκού σόδα

λίγο αλάτι

2 βανίλιες

Βάζουμε όλα μαζί τα υλικά σʼ ένα μπωλ κι ανακατεύουμε καλά (το αλεύρι, μόνο, στο τέλος). Αδειάζουμε το μείγμα σε μια φόρμα για κέικ, την οποία έχουμε ελαφρά λαδώσει ή βουτυρώσει (αν είναι φόρμα σιλικόνης, δε χρειάζεται) και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 170C. Το πόσο εξαρτάται από τον φούρνο μας.

Την απάντηση στην έδωσε το Αφροδιτάκι μας.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα μπουκαλάκι βαπονιζατέρ. Λίγο χλιαρό νεράκι και λίγο μαλακτικό ρούχων. Η σκόνη δεν κάθεται τόσο σύντομα.

Εύγε κόρη! Φέρε μου τον έλεγχο να σου βάλω 10! :mrgreen::mrgreen:

Είμαι καλύτερα από την Παρασκευή και μετά ξανάνιωσα!!!

Ε με τέτοια μάνα, τι περιμένεις;;;; I love you!!!!

Το είχα συγκρατήσει και από την εκπομπή ''How cleen is your house'' όπως και άλλα κολπάκια που έκαναν οι κυριούλες....χιχιχιχιχι και φυσικά έχει αναφερθεί άπειρες φορές στο παλιό και στο νέο Easy living :wink::wink:.

Την συνταγή την κρατάω αν και δεν νηστεύουμε, γιατί μου αρέσει να δοκιμάζω νέα πράγματα και φαινόταν πεντανόστιμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Την Παρασκευή το απόγευμα, γύρισα ορεξάτη γύρω στις 7.00 μ.μ. και φύγαμε οικογενειακώς για βόλτα στο river west. Είχαμε 2 παιδικά πάρτι και ψωνίσαμε δώρα, ζαχαρωτά και παγωτάκι γιατί η μεγάλη πήρε σε όλα τα μαθήματα άριστα και η δασκάλα της είναι πολύ ικανοποιημένη από την απόδοση της. Μετά πήγαμε οικογενειακώς για πίτσα και γυρίσαμε κατευθείαν για ύπνο.

Το Σάββατο ανασκουμπώθηκα και...προσοχή ακολουθεί λίστααααα (Δεν αναφέρω πλυντήρια πιάτων, ρούχων, απλώματα κτλ γιατί το Σ/Κ είναι για όλες μας κάτι συνηθισμένο).

1. Έπλυνα όλα τα μπαλκόνια γύρω γύρω, τα κάγκελα, το παράθυρο της κουζίνας μέσα έξω και 2 μπαλκονόπορτες μέσα έξω (μου μένουν άλλες 3).

2. Έπλυνα τις κουρτίνες από τα παράθυρα που καθάρισα, τις άπλωσα, ξεσκόνισα και σκούπισα κουρτινόξυλα και τις κρέμασα κατευθείαν από το σύρμα.

3. Αέρισα και τίναξα πατάκια και διαδρόμους.

4. Ξεσκόνισμα, σκούπα και σφουγγάρισμα σε όλο το σπίτι.

5. Αέρισα παπλώματα και άλλαξα σεντόνια σε όλα τα κρεβάτια.

6. Έπλυνα με χλωρίνη όλους τους κάδους σκουπιδιών (κουζίνα, ανακύκλωση, μπάνιο και WC).

7. Έπλυνα με χλωρίνη λεκάνες, πιγκάλ, καθισματάκι και σκαλάκι παιδιών της τουαλέτας τους και καθάρισα και τα 2 μπάνια (όχι όμως τα πλακάκια στους τοίχους.....μόνο νιπτήρα, καθρέφτη και μπανιέρα).

8. Έπλυνα όλες τις μεσόπορτες, την κύρια είσοδο και τα σοβατεπί σε όλο το σπίτι.

9. Έπλυνα τα έπιπλα και την κούνια του μπαλκονιού.

10. Έπλυνα το τρόλευ που κρατάω κρεμμύδια, πορτοκάλια κτλ.

11. Έπλυνα μόνο εξωτερικά :mrgreen: τις ντουλάπες στα μπαλκόνια.

12. Αέρισα και τίναξα τα ριχτάρια.

13. Λαική αγορά και τακτοποίηση λαχανικών και φρούτων.

14. 'Επλυνα απορροφητήρα και άλλαξα φίλτρο.

15. Καθάρισα όλες τις μικροσυσκευές τις κουζίνας που είναι στο πάγκο και τον φούρνο μικροκυμάτων με ξύδι και νερό.

16. Καθάρισα τα ντουλάπια της κουζίνας μόνο από έξω με πανάκι από μικροίνες και νερό.

17. Καθάρισα το ψυγείο μέσα-έξω, ήταν χάλια τελείως.

18. Καθάρισα τον φούρνο μέσα-έξω.

19. Το απόγευμα πια σιδέρωσα και τακτοποίησα μέρος των καθαρών αλλά μη τακτοποιημένων ακόμη ρούχων.

20. Άλλαξα διακόσμηση στο σαλόνι, κεράκια κτλ.

Το βράδυ είδαμε ταινιούλα με φίλες της κόρης μου και τους έφτιαξα ποπ κορν και πίτσες.

Την Κυριακή τους έφτιαξα πρωινό, ήπια καφεδάκι, μαγείρεψα σουτζουκάκια (ναι πάλι!) με χυλοπίτες και γεμιστά για σήμερα και μετά χαλαρά ασχολήθηκα λίγο ακόμη με τα ρούχα...πάει καλά έχει μειωθεί το βουνό μου :mrgreen::mrgreen: μέχρι να φτάσει η ώρα του πάρτι.

Εχθές το βράδυ έβαλα με το νυχτερινό ρεύμα το πρόγραμμα πλύσης με την μεγάλη θερμοκρασία και στα 2 πλυντήρια με ξυδάκι και σόδα για απολύμανση.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κ από μένα!

Αφροδίτη μπράβο κέφια!πάντα τέτοια!:D

εγω προχώρησα λίγο με τη μίνι γενική....(την ξεκίνησα ήδη Ειρήνη μου απλά την παω σε χαλαρούς ρυθμούς για να μην επιβαρυνθώ πολύ...)έκανα όλες τις πόρτες του σπιτιού και κάσες, μπήκα στην κρεβατοκάμαρα και ξεσκόνισα από πάνω προς τα κάτω τα πάντα-και πάνω απότις ντουλάπες όπου γινόταν χαμός κ φωτιστικά- και μ αυτό ολοκλήρωσα το ξεσκόνισμα του σπιτιού...πέρασα με βρεγμένο πανάκι τις ταπετσαρίες..εννοείται ότι παράλληλα έκανα κ τα βδομαδιάτικα σκούπα, αφουγγάρισμα κλπ....οπότε θα συνεχίσω με κουρτίνες κ μαξιλάρες δαπέδου μόλις δω καλή μέρα για να στεγνώσουν:D

φιλιά!


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κάπως έτσι mirtoula σιγά σιγά και όλο και κάτι κάνουμε......Μίνι ανοιξιάτικη καθαριότητα!!!!

Θέλω κι εγώ να κάνω τα φωτιστικά, τα ντουλάπια της κουζίνας από μέσα και τους τοίχους των μπάνιων το άλλο μάλλον Σ/Κ, καθημερινή με τίποτα.

Το Σάββατο είχε πολύ ήλιο και όλα στέγνωσαν γρήγορα, εχθές άρχισαν πάλι οι βροχές. Καλά κάνεις και περιμένεις τον ήλιο.

Ααα ξέχασα να σας πω πως ενώ σιδέρωνα και τακτοποιούσα ρούχα χώρισα τα ρούχα/παπούτσια που θέλω να δώσω σε 2 τσάντες. Την μία την έδωσα ήδη από εχθές για 2-3 οικογένειες στα Γιάννενα και την άλλη την κρατάω για το κοριτσάκι της οικογένειας που φροντίζει η Mybilly μας για να του δώσω και καλοκαιρινά ρούχα όταν κάνουμε την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και από εμένα...

Αφροδιτάκι μου πόσα μα πόσα έκανες!!! Χίλια μπράβο!!! έγινα πτώμα μόνο που τα διάβασα...Εγώ βρε κορίτσια για να κάνω τόσα θέλω μια βδομάδα...Τι να πω, ξεκινάω κάτι και ύστερα σαν να αποπροσανατολίζομαι και χάνω τον στόχο μου...Το αποτέλεσμα είναι να έχω βγάλει στη μέση το μισό σπίτι και ύστερα επειδή έχω κουραστεί κοιτάω να συμμαζέψω το χάος όπως όπως...

Εντάξει το έχω καταλάβει...οργάνωση και τακτοποίηση αλλά δυστυχώς παίρνουν πολύ πολύ χρόνο άμα δεν το έχεις.

Ειρήνη να το ξέρεις πως θα είσαι υπεύθυνη για τα έξτρα κιλά μου με τις φωτογραφίες που μας βάζεις...Τι φαγητά είναι αυτά? μου τρέχουν τα σάλια...

Μυρτούλα μπράβο και σε σένα για την γενική που την προχωράς σιγά σιγά...

Pitsi pitsi σκέψου ότι μπορεί να χρειαστείς και κάποια μακρυμάνικα για τον ύπνο...

Λοιπόν σας αφήνω μπας και κάνω καμιά προκοπή ...λέμε τώρα...όχι τίποτα άλλο να βάλω και εγώ καμιά ρημαδολίστα...χαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και από εμένα...

Αφροδιτάκι μου πόσα μα πόσα έκανες!!! Χίλια μπράβο!!! έγινα πτώμα μόνο που τα διάβασα...Εγώ βρε κορίτσια για να κάνω τόσα θέλω μια βδομάδα...Τι να πω, ξεκινάω κάτι και ύστερα σαν να αποπροσανατολίζομαι και χάνω τον στόχο μου...Το αποτέλεσμα είναι να έχω βγάλει στη μέση το μισό σπίτι και ύστερα επειδή έχω κουραστεί κοιτάω να συμμαζέψω το χάος όπως όπως...

Εντάξει το έχω καταλάβει...οργάνωση και τακτοποίηση αλλά δυστυχώς παίρνουν πολύ πολύ χρόνο άμα δεν το έχεις.

Ειρήνη να το ξέρεις πως θα είσαι υπεύθυνη για τα έξτρα κιλά μου με τις φωτογραφίες που μας βάζεις...Τι φαγητά είναι αυτά? μου τρέχουν τα σάλια...

Μυρτούλα μπράβο και σε σένα για την γενική που την προχωράς σιγά σιγά...

Pitsi pitsi σκέψου ότι μπορεί να χρειαστείς και κάποια μακρυμάνικα για τον ύπνο...

Λοιπόν σας αφήνω μπας και κάνω καμιά προκοπή ...λέμε τώρα...όχι τίποτα άλλο να βάλω και εγώ καμιά ρημαδολίστα...χαχα

Δεν κάνω συχνά τέτοιες εξορμήσεις, πίστεψε με.....Επίσης με βοηθάει και ο σύζυγος στις δουλειές.

Σου βάζω ένα link που μ' έχει βοηθήσει πολύ καθότι εργαζόμενη δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου και πρέπει να κάνω πλάνο για το τι θα κάνω το Σ/Κ, τις καθημερινές κάνω ελάχιστα πράγματα.

http://iheartorganizing.blogspot.gr/2014/04/monthly-clean-home-challenge-recap.html

Επίσης σου βάζω μια μικρή λίστα με δουλίτσες που μπορείς να κάνεις μία κάθε μέρα ή περισσότερες ανά ημέρα για ανανεωμένο ανοιξιάτικο σπίτι! Μπορείς να αφαιρέσεις ή να προσθέσεις πράγματα, με βοηθάει στο να ξέρω τι άλλο μου μένει...

http://www.cleanmama.net/2015/03/free-spring-clean-in-30-checklist.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...