Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Βρε Ειρήνη, ξέχασα να γράψω τη συνταγή του νηστίσιμου μπραουνι!

Ανακατεύεις ξύσμα ενος πορτοκαλιού, 150γρ, χυμό πορτοκάλι, 150γρ. Ταχίνι, 150γρ άχνη, 150γρ. Αλευρι φαρινα και 100γρ. Λιωμενη κουβερτουρα. Μολις ενσωματωθουν ολα τα υλικα, κοβεις αλλα 100γρ. Κουβερτουρα στο μεγεθος που θες κ την ανακατευεις στο μειγμα. Ψηνεις στους 180 για 20 λεπτα. Εγω ειχα ξεμεινει απο αντικολλητικο χαρτι κ αλειψα με μαργαρινη κ κακαο το πυρεξ κ καθολου δε μου κολλησε.

Ειναι συνταγη του Πετρετζικη. Εκεινος ειχε βαλει και κονιακ κ κανελα αλλα εμενα δε μου αρεσει να μπλεκω εναν ηδη εξαιρετικο συνδυασμο (σοκολατα-πορτοκαλι) με αλλα αρωματα.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!!!!

Καλό ΣΚ να έχουμε!!!

Έχω πάρα πολύ καιρό να σας γράψω, αλλά τρέχω συνέχεια με το σπίτι και πάλι προκοπή δε βλέπω...

Μάλλον κάνω κάτι λάθος...

Είχα να σας διαβάσω περίπου 2 μήνες.

Σήμερα κατάφερα και διάβασα όλα τα μηνύματα σας και οφείλω να ομολογήσω ότι με πριζώσατε...

Τη Δευτέρα ξεκινάω δυναμικά. Αρχικά με τακτοποίηση και πέταμα και μετά με καθαριότητα.

Γιώτα μου χάρηκα παρά πολύ με τα νέα σου! Το είχα διαβάσει πριν σταματήσω να μπαίνω, αλλά δεν βρήκα ποτέ χρόνο να σου ευχηθώ...

Σου εύχομαι λοιπόν να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να κρατήσεις στα χέρια σου ένα υγιέστατο μωράκι. (Πολύ σε ζηλεύω που είναι κορίτσι και το δεύτερο.)

Για καλή μου τύχη ο μικρός μου κοιμάται ακόμη και βρήκα ευκαιρία να χαλαρώσω λίγο.

Πάω όμως να ξεκινήσω καμία δουλειά, γιατί αλλιώς θα με πάρει το μεσημέρι.

Φιλάκια σε όλες!!!


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε? Πολύ βροχή!!!!! Σήμερα κλασσικά είναι μέρα καθαριότητας αλλά δεν έχω κ σκοπό να ξεπατωθω! Θα κάνω τα απολύτως απαραίτητα, κρεβάτια κ αλλαγή σεντονιων, νεροχύτη, πάγκους κ μαγειρέματα (μακαρόνια με κιμά), τιναγμα τα πατακια, ένα ψιλοξεσκονισμα, σκούπισμα κ το μπάνιο. Βέβαια θέλω ένα δίωρο για να τα κάνω αυτά, πάω να σήκωσω κ να ετοιμάσω την μικρή για να μην διακόπτω μετά.

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σας!!!!! Σας έχω διαβάσει ήθελα να σχολιάσω τόσα αλλά δεν θυμαμαι τπτ!!!!!!! Βάλτε με κ μένα στο κλαμπ του Αλτσχάιμερ!!!!!! Χάρηκα όμως πολύ με τα νέα σου μπιλλακι μου!!!!!!

ραβτακι ωάρια συνταγή κ εύκολη!!!

Σας φιλω πάω να ξεκινήσω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!

Καλό ΣΚ να έχουμε!!!

Έχω πάρα πολύ καιρό να σας γράψω, αλλά τρέχω συνέχεια με το σπίτι και πάλι προκοπή δε βλέπω...

Μάλλον κάνω κάτι λάθος...

Είχα να σας διαβάσω περίπου 2 μήνες.

Σήμερα κατάφερα και διάβασα όλα τα μηνύματα σας και οφείλω να ομολογήσω ότι με πριζώσατε...

Τη Δευτέρα ξεκινάω δυναμικά. Αρχικά με τακτοποίηση και πέταμα και μετά με καθαριότητα.

Γιώτα μου χάρηκα παρά πολύ με τα νέα σου! Το είχα διαβάσει πριν σταματήσω να μπαίνω, αλλά δεν βρήκα ποτέ χρόνο να σου ευχηθώ...

Σου εύχομαι λοιπόν να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να κρατήσεις στα χέρια σου ένα υγιέστατο μωράκι. (Πολύ σε ζηλεύω που είναι κορίτσι και το δεύτερο.)

Για καλή μου τύχη ο μικρός μου κοιμάται ακόμη και βρήκα ευκαιρία να χαλαρώσω λίγο.

Πάω όμως να ξεκινήσω καμία δουλειά, γιατί αλλιώς θα με πάρει το μεσημέρι.

Φιλάκια σε όλες!!!

Ευχαριστώ ηλιαχτιδακι μου!!!να έισαι καλά! Άντε κ εσύ με μια κόρη!!!!! Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

ξανα γεια σας!

μεχρι στιγμης:

  1. μαζεψα νεροχυτη
  2. επλυνα ενα ταψι κ την χυτρα
  3. εκανα παγκους εστιες
  4. εβαλα τις πιπιλες απο τα μπιμπερο κ την πιπιλα (ναι την εχουμε ακομα:rolleyes:) στον βραστηρα με ξυδι κ νερο να απολυμανθουν
  5. εβαλα ψωμι να γινεται
  6. καθαρισα λιγο εξω τον διαδρομο απο τις σκαλες
  7. εβαλα το σκουπακι να μουλιασει με νερο κ υγρο πιατων
  8. αλλαξα σεντονια
  9. ανοιξα τα δωματια να αεριστουν
  10. μαζεψα απλωμενα
  11. εβαλα ενα πλυντηριο με σκουρα
  12. μαζεψα τα πατακια απο παντου
  13. συμμαζεψα παιχνιδια κ διαφορα που υπηρχαν κατω κ τωρα παω για σκουπα.

επανερχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συνεχιζω:

14. ξεσκονισα ολο το σπιτι (οσα βλεπει η πεθερα)

15. εκοψα κιμα κ τον εβαλα να γινεται

16. εβαλα μακαρονια να γινονται

17. γεμισα τα μπουκαλια λαδι

18. περασα γυαλινες επιφανιες με αζαχ (δαχτυλακια ολο το σπιτι!!!)

Link to comment
Share on other sites

ξανα γεια σας!

μεχρι στιγμης:

  1. μαζεψα νεροχυτη
  2. επλυνα ενα ταψι κ την χυτρα
  3. εκανα παγκους εστιες
  4. εβαλα τις πιπιλες απο τα μπιμπερο κ την πιπιλα (ναι την εχουμε ακομα:rolleyes:) στον βραστηρα με ξυδι κ νερο να απολυμανθουν
  5. εβαλα ψωμι να γινεται
  6. καθαρισα λιγο εξω τον διαδρομο απο τις σκαλες
  7. εβαλα το σκουπακι να μουλιασει με νερο κ υγρο πιατων
  8. αλλαξα σεντονια
  9. ανοιξα τα δωματια να αεριστουν
  10. μαζεψα απλωμενα
  11. εβαλα ενα πλυντηριο με σκουρα
  12. μαζεψα τα πατακια απο παντου
  13. συμμαζεψα παιχνιδια κ διαφορα που υπηρχαν κατω κ τωρα παω για σκουπα.

επανερχομαι!

Καλησπέρα! Μόλις γύρισα σπίτι εγώ και το μωρό από της μαμάς μου όπου ήμασταν από νωρίς το πρωί αφού σήμερα ήρθε η κοπέλα που με βοηθάει με το σπίτι κάθε 15. Το μωρό κοιμάται αφού δεν μου κοιμήθηκε καθόλου σήμερα από τις 8 το πρωί που ξύπνησε. Η μεγάλη και ο άντρας μου μείνανε στην μαμά μου για γλυκό και καφέ! Το απόγευμα θα πάμε σε παιδικό θέατρο που έχει έρθει στην πόλη μας (Αλεξ/πολη) και μιας και είναι σπάνια ευκαιρία για μας δεν το χάνουμε και της κόρης μου της αρέσει πολύ!

Γιώτα πως κόβεις κιμά; Χαζή ερώτηση μάλλον.. έχεις μηχανή του κιμά να υποθέσω; Μου ακούγεται ενδιαφέρον αφού έχεις φρέσκο κιμά μιας και ο κιμάς δεν είναι καλό να μπαίνει κατάψυξη.


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μόλις γύρισα σπίτι εγώ και το μωρό από της μαμάς μου όπου ήμασταν από νωρίς το πρωί αφού σήμερα ήρθε η κοπέλα που με βοηθάει με το σπίτι κάθε 15. Το μωρό κοιμάται αφού δεν μου κοιμήθηκε καθόλου σήμερα από τις 8 το πρωί που ξύπνησε. Η μεγάλη και ο άντρας μου μείνανε στην μαμά μου για γλυκό και καφέ! Το απόγευμα θα πάμε σε παιδικό θέατρο που έχει έρθει στην πόλη μας (Αλεξ/πολη) και μιας και είναι σπάνια ευκαιρία για μας δεν το χάνουμε και της κόρης μου της αρέσει πολύ!

Γιώτα πως κόβεις κιμά; Χαζή ερώτηση μάλλον.. έχεις μηχανή του κιμά να υποθέσω; Μου ακούγεται ενδιαφέρον αφού έχεις φρέσκο κιμά μιας και ο κιμάς δεν είναι καλό να μπαίνει κατάψυξη.

ναι εχω μηχανη κιμα, την πηρα μετα απο χαλασμένο κιμα που μου εδωσε ο "χασαπης μου" φυσικα δεν ξαναπατησα εκει!!!

19. τελειωσα το φαγητο μου

20. σκουπισα ολο το σπιτι

21. καθαρισα το μπανιο, αλλαξα πετσετες κ πατακι

22. εστρωσα τα κρεβατια μας

τωρα παω να βαλω της μικρης να φαει κ να αδειασω το πλυντηριο πιατων.

καλο σκ να εχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ώρα ησυχίας για μένα! Ώστε έχεις μηχανή κιμά Γιώτα.. μμ αν σου πω πως δεν ψήνομαι ψέμματα θα πω αλλά δεν τολμάω να το πω στον άντρα μου που είναι κατά των πολλών συσκευών και πάντα μου λέει πως έχουμε υπερβολικά πολλά πράγματα-και δεν έχει και άδικο!

Λοιπόν μετά τον άθλο της τακτοποιησης των ρούχων όλης της οικογένειας, έπιασα την τροφημαποθήκη και τα συρτάρια της κουζίνας! Ξεπατώθηκα αλλά το αποτέλεσμα με αποζημίωσε!:P

Καλό απόγευμα!


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπημένες μου, καλησπέρα!

Ελπίζω να είχατε ένα όμορφο, ξεκούραστο και χαρούμενο σαβ/κο :-P.

Εγώ χθες, απίστευτη δουλειά.. ευτυχώς ήταν ο άντρας μου σπίτι με τον μικρό και προχωρούσαν τα μαθήματα.. πάλι είχαμε τόσα μα τόσα πολλά... :| .

Το μεσημέρι, ευτυχώς, γύρισα για περίπου 1 ώρα και ένα τέταρτο {είχα κενό, ανάμεσα στα ραντεβού}. Επειδή φυσικά ήμουν πολύ κουρασμένη και δεν είχα μαγειρέψει, πήρα τ αγόρια και πεταχτήκαμε, εδώ κοντά, σε μία ταβέρνα που έχει ένας ξαδερφός μου. Μας περιποιήθηκαν, φάγαμε του σκασμού και μετά επέστρεψα στη δουλίτσα.

Το βραδάκι ξεκούραση γιατί σήμερα είχε φιλικούς αγώνες tae το φιογκάκι. :wink:

Τώρα σιδερώνω, τελειώσαμε τα διαβάσματα και ταυτόχρονα μαζεύω και την κουζίνα μου.. κοιμήθηκα το μεσημέρι γιατί πολυ το χρειαζόμουν... :| . Είχα τρελή εβδομάδα.. γύριζα αργά από δουλειά, ετυχε και μέρες που είχα πρώι και βράδυ και στο ενδιάμεσο, μαγείρεμα, δουλειές στο σπίτι, διαβάσματα το φιογκάκι, πήγαινε-έλα στα αγγλικά, tae, τη δική μου την προπόνηση.. ε, ήταν ζόρικα! :roll:

Επανέρχομαι

Σας φιλώ όλες!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

σας διαβαζω όσο συχνά μπορώ, αλλά έχω να μπω ενεργα στο φορουμ περίπου ένα χρόνο.Συνέβησαν πολλά άσχημα γεγονότα στη ζωή μου, και προσπαθώ αυτό το διάστημα να συνέλθω και να βρω πάλι τους ρυθμούς μου.

Ελπίζω και εύχομαι, να ξεπεράσεις τα άσχημα, να νιώσεις καλύτερα σύντομα και να ηρεμίσει η καρδούλα σου. :D

Καλημέρα σε όλες! Για εμάς τις πιστές και καθημερινές αναγνώστριες, το να επιστρέφουν τα πράγματα στο σημείο που ήταν όταν αγαπήσαμε το θέμα, είναι ευχής έργον!

:wink::wink::wink:

Αχ Ειρήνη αυτό με τα χαρτάκια! Νομίζω πως έχω καταντήσει γραφική..παντού σημειώνω για καθετί που μου έρχεται στο μυαλό αφού πια ξεχνάω! Μα γιατί πια ξεχνάω τόσο;; Αχ γερνάω μάλλον και οι υποχρεώσεις με έχουν πλακώσει!

Νομίζω πως αρχίζει πια να μου κάνει κακό που είμαι όλη μέρα κλεισμένη στο σπίτι με τα παιδιά! Μου μένουν άλλοι δυο μήνες για να γυρίσω στην δουλειά και έχω ανάμεικτα συναισθήματα. Από την μια θέλω γιατί έχω κουραστεί ψυχολογικά από το πολύ μέσα και από την άλλη δεν θέλω να αποχωριστώ τα παιδάκια μου! Είμαι τελείως ανισόρροπη;;

Καλό βράδυ και καλό Σκ να έχουμε!!:P

Μάτια μου, μήπως να εξασκήσεις λιγάκι την μνήμη σου, με το να μη σημειώνεις τα πάντα?

Πάντως μην αγχώνεσαι.. ούτε γερνάς, ούτε τίποτα.. μας έχουν πλακώσει οι υποχρεώσεις, οπως πολύ σωστά λες!!! ;)

Βρε Ειρήνη, ξέχασα να γράψω τη συνταγή του νηστίσιμου μπραουνι!

Ανακατεύεις ξύσμα ενος πορτοκαλιού, 150γρ, χυμό πορτοκάλι, 150γρ. Ταχίνι, 150γρ άχνη, 150γρ. Αλευρι φαρινα και 100γρ. Λιωμενη κουβερτουρα. Μολις ενσωματωθουν ολα τα υλικα, κοβεις αλλα 100γρ. Κουβερτουρα στο μεγεθος που θες κ την ανακατευεις στο μειγμα. Ψηνεις στους 180 για 20 λεπτα. Εγω ειχα ξεμεινει απο αντικολλητικο χαρτι κ αλειψα με μαργαρινη κ κακαο το πυρεξ κ καθολου δε μου κολλησε.

Ειναι συνταγη του Πετρετζικη. Εκεινος ειχε βαλει και κονιακ κ κανελα αλλα εμενα δε μου αρεσει να μπλεκω εναν ηδη εξαιρετικο συνδυασμο (σοκολατα-πορτοκαλι) με αλλα αρωματα.

Σ ευχαριστώ πολύ, θα την δοκιμάσω άμεσα!!!! :P

Καλημέρα!!!!

Καλό ΣΚ να έχουμε!!!

Έχω πάρα πολύ καιρό να σας γράψω, αλλά τρέχω συνέχεια με το σπίτι και πάλι προκοπή δε βλέπω...

Μάλλον κάνω κάτι λάθος...

Είχα να σας διαβάσω περίπου 2 μήνες.

Σήμερα κατάφερα και διάβασα όλα τα μηνύματα σας και οφείλω να ομολογήσω ότι με πριζώσατε...

Τη Δευτέρα ξεκινάω δυναμικά. Αρχικά με τακτοποίηση και πέταμα και μετά με καθαριότητα.

Τέτοια ν ακούω! :P

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε? Πολύ βροχή!!!!! Σήμερα κλασσικά είναι μέρα καθαριότητας αλλά δεν έχω κ σκοπό να ξεπατωθω! Θα κάνω τα απολύτως απαραίτητα, κρεβάτια κ αλλαγή σεντονιων, νεροχύτη, πάγκους κ μαγειρέματα (μακαρόνια με κιμά), τιναγμα τα πατακια, ένα ψιλοξεσκονισμα, σκούπισμα κ το μπάνιο. Βέβαια θέλω ένα δίωρο για να τα κάνω αυτά, πάω να σήκωσω κ να ετοιμάσω την μικρή για να μην διακόπτω μετά.

Γιωτάκι μου, μην ξεχνάς να ξεκουράζεις την κοιλίτσα σου ε? :wink:

Λοιπόν μετά τον άθλο της τακτοποιησης των ρούχων όλης της οικογένειας, έπιασα την τροφημαποθήκη και τα συρτάρια της κουζίνας! Ξεπατώθηκα αλλά το αποτέλεσμα με αποζημίωσε!:P

Καλό απόγευμα!

Εύγε! Μπράβο κοριτσάκι μου!!!

Χαίρομαι κυρίως, που νιώθεις πως το αποτέλεσμα σε αποζημίωσε. Φαντάζομαι πως θα νιώθεις όμορφα!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή βράδυ και λιγάκι πάλι έχω την μελαγχολία που με έπιανε όταν πήγαινα σχολείο(αιώνες πριν:tongue:).. από αύριο πάλι στην καθημερινότητα μας μόνη με τα παιδάκια μου μέχρι να γυρίζει ο άντρας μου από την δουλειά!! Όχι όχι δεν παραπονιέμαι.. απολαμβάνω κάθε στιγμή μαζί τους αφού πια πλησιάζει το τέλος και η επιστροφή στην δουλειά!!

Να εξασκήσω λες την μνήμη μου Ειρήνη.. άστα νομίζω πως την έκαψα στο πανεπιστήμιο!!:P:p

Καλή εβδομάδα να έχουμε με ηρεμία και υγεία!!:P


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλή εβδομάδα, αγαπημένες μου!

Δευτέρα πρωι και ευτυχώς δεν δούλευα. Ετσι, πήγα για καφεδάκι σε μία φίλη μου, που είχα μέρες να δω, εξαιτίας της "τρέλας" των περασμένων εβδομάδων.

Χαρούμενη λοιπόν, επέστρεψα σπιτάκι μου και:

  1. Εστρωσα κρεβάτια και αέρισα {αυτό, πριν φύγω από το σπίτι}
  2. Άπλωσα ένα νυχτερινο πλυντήριο, με σκουρόρουχα
  3. Ξεσκόνισα το σαλόνι
  4. Έπλυνα κάποια, πολύ λίγα, πιατικά
  5. Εβαλα φακούλες να γίνονται {μην ακούσω καμιά από τις "παλιές" να σχολιάσει! :mrgreen::mrgreen:}
  6. Μάζεψα όλα τ άσχετα, που είχαν βγει, πάνω στους πάγκους της κουζίνας...:roll:
  7. Λούστηκα και έκανα μασκούλα
  8. Αποστείρωσα τα υλικά της δουλίτσας, στον κλίβανο
  9. Εφτιαξα πρωινό και έφαγα
  10. Έβαλα μια "βοηθητική" φιογκο-κουβερτούλα, για να πλυθεί το μεσημέρι, με το μειωμένο
  11. Επλυνα γέμισα με νεράκι και "τάισα" το χελωνάκι του φιόγκου
  12. Εβαλα στις θέσεις τους τα χθεσινο-βραδινά μου, σιδερωμένα

Σας φιλώ και συνεχίζω, ώστε να κάνω ακόμα μερικά πραγματάκια που θέλω.

Α και θέλω να μοιραστώ και κάτι μαζί σας.... :roll:

DSCN2163_zpss5q97etz.jpg

Στα 23 μου, βρε κόρες? Μα στα 23 μου??? :mrgreen::mrgreen:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...