Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

σε ό,τι αφορά τα μαχαιροπήρουνα κ παρόμοια μικροσκεύη κουζίνας έχω αφιερώσει 2 συρτάρια, όπου με θήκες μεγάλες -από μια θήκη με πολυχώρους στο κάθε συρτάρι-είναι όλα στη θέση τους, κ τατκοποιημένα! εύκολα στην ανεύρεση, χρήση!

σε άλλο συρτάρι έχω τραπεζομάντηλα κουζίνας με πετσέτες κουζίνας κ στο άλλο ψωμί, ψωμί του τοστ, κουλουράκια κλπ!

έξω στη βεράντα έχω μια μεγάλη μεταλλική ντουλάπα, όπου αποθηκεύω σακκούλες για τους κάδους, σακκούλες γενικά στο ένα ράφι πάνω, αναψυκτικά στο άλλο κ τεράστια τάπερ για ειδικές περιστάσεις!

στα άλλα 2 βάζω φρούτα, πατάτες, κρεμμύδια, σκόρδα κλπ

κ κάτω κάτω έχω συμμαζεμένα σφουγγαρίστρα, σφουγγαρόπανα σπιτιού, βεράντας (διαφορετικές), σκούπα, φαράσι, αραχνιέρα, κουβάς για εξτρά δουλειές. έτσι δεν είναι χύμα στο κύμα κ μου αρέσει πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

-να πω ότι μου άρεσε πολύ η ιδέα με τις υφασμάτινες σακκούλες. πού τις βρίσκουμε;

-μου άρεσε η ιδέα με το μαλακτικό στο ξεσκονόπανο. δεν λεκιάζει -νωτίζεται το έπιπλο; χρειάζεται ξέβγαλμα με πανί με νερό;

-τέλεια η ιδέα για τις βανίλιες στην ηλ. σκούπα, όπως κ για το σαμπουάν στα μέρη της σκούπας.

-το στεγνωτήριο μπορεί να μπει σε βεράντα; δεν βρέχεται; χάνει απόδοση;

σε ό,τι αφορά την οργάνωση γραφείου, έχω σκοπό να πάρω πολυθήκη για έγγραφα τρέχοντα.

για το νεροχύτη μου έχω μια διπλή θήκη στη μια μπαίνει το απορρυπαντικό πιάτων, στην άλλη το σφουγγάρι κ το βετέξ.

για τα άπλυτα έχω ένα ψάθινο μεγάλο καλάθι όπου βάζω τα άπλυτά μας χύμα στο κύμα. μέσα είναι από ύφασμα το κάλυμμα, το οποίο το πλένω κ μοσχοβολούν τα ρούχα. ο άντρας μου τα διπλώνει πριν τα βάλει στο καλάθι, οπότε μου διευκολύνει το σιδέρωμα, το οποίο ομολογώ μου αρέσει. είμαι περίπτωση.

σε ό,τι αφορά τα κοσμήματά μου έχω 2 έξυπνες κοσμηματοθήκες με πολυχώρους, για σκουλαρίκια, δαχτυλίδια, κολιέ... κ την έχω καταβρει.

ωστόσο, κράτησα κ 2 μικρές μπιζουτιέρες, όπου έχω τα πιο αγαπημένα μου κομμάτια κοσμημάτων, για άμεση ανεύρεση. δεν μου αρέσουν καθόλου τα καρφιά, παραμάνες κλπ.

της μιρκής τα κοκαλάκια τα έχω σε ένα κουτάκι του τζάμπο, διάφανο, ευρύχωρο κ είναι μια χαρά, μαζί με τα κολιέ της, τα ψεύτικα.

τα κοσμήματά της σε ένα μεγάλο κουτί, όμορφο, όπου μέσα υπάρχουν μικρότερα κουτάκια με κοσμήματα! τακτοποιημένο κ αυτό!

σε τμήμα της ντουλάπας έχουμε όλα τα πανωφόρια κ έτσι είναι μια χαρά όλο το χρόνο!

τάπερ έχω μόνο όσα χρειάζομαι κ αυτά έχω επιλέξει να είναι σε μέγεθος από αυτά που μπαίνουν το ένα μέσα στο άλλο, παρότι έχω χώρους στην κουζίνα.

αυτά για αρχή. τρέλα το θέμα Ειρήνη μου!

κόρες θα είμαι εδώ γύρω!

Καλώς όρισες κοριτσάκι μου και χαίρομαι πολύ που σ' αρέσει το θέμα! ;)

Για ποιες υφασμάτινες σακούλες λες? Κολλησα! :P

Μπραβο για την οργανωση σου! Το θέμα είναι, όπως λέω πάντα, να βολεύει ΕΜΑΣ και μόνο ΕΜΑΣ! Είσαι σε καλό δρόμο, μπράβο!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι εγώ συμμάζεψα αυτές τις μέρες τα συρτάρια μου με τα μαχαιροπίρουνα, κουτάλες και λοιπά. Έβαλα ότι δε χρησιμοποιώ και πολύ συχνά π.χ. σπάτουλες, κουπ πατ , μύτες από κορνέ κι άλλα τέτοια μέσα σε ταπεράκια και τα έβαλα σε ένα ντουλάπι ψηλά . Έτσι και τα οργάνωσα καλύτερα και είναι όλα μαζεμένα και τα συρτάρια μου ξαλάφρωσαν. Μαζί με αυτά κι εγώ φυσικά:D:D:D:D!!!!

Μπράβο Μαράκι μου!

Οσο θα οργανώνεσαι, τόσο πιο ήρεμη και ανάλαφρη θα νιώθεις!!! ;)

Easy living baby!!!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά τη γενική καθαριότητα μισώ την γενική που πρέπει να τα κάνουμε όλα σε 1-2 μέρες! παλιά το έκανα , πλέον δεν το αντέχω. φροντίζω μέσα στην καθημερινότητά μου να ασχοληθώ μια μέρα με το καθάρισμα των καλοριφέρ(αν γίνεται τακτικά δεν θέλει ιδιαίτερο τρίψιμο, ένα βιτέξ με υγρό γενικού καθαρισμού) , την άλλη βδομάδα μια μέρα μαζί με το ξεσκόνισμα κάνω και τα πολύφωτα, άλλη φορά τις εσωτερικές πόρτες, μια μέρα το συνθετο, μια μέρα την κουζίνα(ντουλάπια , συρτάρια) , μια μέρα τα ψηλά (ντουλάπες απο πάνω , κλιματιστικό κλπ) και έτσι είναι συνέχεια καθαρά. δηλαδή δεν φτάνω στο σημείο να πω πωπω σκόνη πρέπει να κάνω γενική!

Μπράβο Βικυ μου!

Εχεις βρει το προγραμμα που σε βολευει και το τηρείς! Αυτό είναι το σημαντικότερο!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα άλλη Ειρηνάκι γιατί τα έκανα σαλάτα... Ορίστε

images?q=tbn:ANd9GcRPhDuPyYuaziKLuPQsrDt6sUfTTbAWq7hFOeqXih22TkBsU_qIkA κι αυτό μπορούμε να το κάνουμε!

Να σου πω.. και γω Μαράκι μου έτσι περίπου τις έχω αλλά όχι επάνω στον πάγκο γιατί σκονίζονται και δεν μπορώ να τις βλέπω. Εχω τις κουτάλες / πιρούνες / και λοιπά μακριά σκεύη σε μία θήκη αλλά τις έχω μέσα σε ένα από τα ντουλάπια της κουζίνας μου. Και δεν μου σκονίζονται και έχω τον πάγκο μου... "καθαρό".. :)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω.. και γω Μαράκι μου έτσι περίπου τις έχω αλλά όχι επάνω στον πάγκο γιατί σκονίζονται και δεν μπορώ να τις βλέπω. Εχω τις κουτάλες / πιρούνες / και λοιπά μακριά σκεύη σε μία θήκη αλλά τις έχω μέσα σε ένα από τα ντουλάπια της κουζίνας μου. Και δεν μου σκονίζονται και έχω τον πάγκο μου... "καθαρό".. :)

εγώ πάλι έχω αφιερώσει ένα συρτάρι για κουτάλες, ξύλινη βάση κοπής, μαχαιράκι για πατάτες,σπάτουλα κεραμικής κλπ κλπ...


Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες κοριτσάκι μου και χαίρομαι πολύ που σ' αρέσει το θέμα! ;)

Για ποιες υφασμάτινες σακούλες λες? Κολλησα! :P

Μπραβο για την οργανωση σου! Το θέμα είναι, όπως λέω πάντα, να βολεύει ΕΜΑΣ και μόνο ΕΜΑΣ! Είσαι σε καλό δρόμο, μπράβο!

γενικά οι υφασμάτινες σακκούλες θεωρώ ότι είναι πιο βολικές από τις πλαστικές-χάρτινες από τις αγορές που κάνουμε. που βρίσκουμε υφασματινες σακκούλες;

για να τις χρησιμοποιούμε κ να τις πλένουμε. είναι κ πιο εύκολες στην αποθήκευση.

κ για το θέμα με το μαλακτικό δεν μου απάντησε καμιά. δεν νωτίζει-λεκιάζει το έπιπλο; χρειάζεται κ ξέβγαλμα με πανί με νερό;

να πω μια ιδέα για σφουγγάρισμα βεράντας με μάρμαρο. στην αρχή μου είχε πει ο μαρμαράς μόνο με νερό, γιατί τα απορρυπαντικά θαμπώνουν το μάρμαρο.

επειδή όμως λερώνει πολύ συχνά, λόγω του ότι είμαι στον 1ο όροφο κ έχω πολύ αυτοκίνητο, δρόμους, κ δέντρα μπροστά μου που τα φύλλα αφήνουν κάτι κολλώδες...πλέον βάζω στο νερό του κουβά υγρό πράσινο σαπούνι κ βιακάλ για άλατα κ γίνονται γυαλί.

πρώτα όμως σκουπίζω καλά κ μετά σφουγγαρίζω. κρατάει η βεράντα μου περισσότερο καιρό καθαρή κ λάμπει!

κ κάτι άλλο.

στο ψυγείο μου κ στην εξωτερική ντουλάπα βάζω τα φρούτα λαχανικά που δεν χρειάζομαι άμεσα κ στη μεγάλη φρουτιέρα έχω πολλά φρ-λ, να είναι έτοιμα προς κατανάλωση κ σε θερμοκρασία δωματίου, να μην κρυώσουμε κιόλας. έτσι, δεν πετάω φρ-λαχανικά, αλλά τα καταναλώνουμε κ συχνά κ σε θερμοκρασία δωματίου.:)

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το μάρμαρο, δεν έχω, πλακάκια έχουμε μέσα έξω, αλλά μια γνωστή μου που το σπίτι της είναι με μάρμαρο σφουγγαρίζει μόνο με οινόπνευμα.έτσι της είπε ο μαρμαράς.


Link to comment
Share on other sites

γενικά οι υφασμάτινες σακκούλες θεωρώ ότι είναι πιο βολικές από τις πλαστικές-χάρτινες από τις αγορές που κάνουμε. που βρίσκουμε υφασματινες σακκούλες;

για να τις χρησιμοποιούμε κ να τις πλένουμε. είναι κ πιο εύκολες στην αποθήκευση.

κ για το θέμα με το μαλακτικό δεν μου απάντησε καμιά. δεν νωτίζει-λεκιάζει το έπιπλο; χρειάζεται κ ξέβγαλμα με πανί με νερό;

κ κάτι άλλο.

στο ψυγείο μου κ στην εξωτερική ντουλάπα βάζω τα φρούτα λαχανικά που δεν χρειάζομαι άμεσα κ στη μεγάλη φρουτιέρα έχω πολλά φρ-λ, να είναι έτοιμα προς κατανάλωση κ σε θερμοκρασία δωματίου, να μην κρυώσουμε κιόλας. έτσι, δεν πετάω φρ-λαχανικά, αλλά τα καταναλώνουμε κ συχνά κ σε θερμοκρασία δωματίου.:)

Συμφωνώ για τις υφασμάτινες σακούλες. Οι δικές μου, αυτές που έχω ειναι δαφημιστικές. Μία μου έχει δώσει ο φαρμακοποιός μου, μία έχω από παπούτσια αθλητικά και μια μου έδωσε η πεθερά μου. Τις πλένω, τις σιδερώνω και τις διπλώνω κοντά στις πετσέτες.

Για το μαλακτικό, δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν το κάνω. Ολο και καποια φιλη θα σου πει.

Υ.Γ. Για το ψυγείο, θα σας κάνω ξεχωριστό post γιατί και η οργάνωση του είναι πολύ σημαντική! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η ιδέα για τα φρούτα λαχανικά στο μπαλκόνι.

Για πείτε τη γνώμη σας τώρα σε αυτό. Έχω μια ντουλάπα στο μπαλκόνι (παλιός φοριαμός είναι με τζαμένιες συρόμενες πόρτες που τις έχουμε βάψει γκρι όμως και δεν περνάει το φως) που κλείνει σχετικά καλά. Είναι κολλημένη στον τοίχο και το μπαλκόνι αυτό έχει τέντα (οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να τη χτυπάει η βροχή.

Σκέφτομαι να βάλω μέσα, τα φρουτολαχανικά που λέει και η φίλη, τα τουρσιά που ξεκινάω να φτιάξω και ίσως και μικρές ηλεκτρικές συσκευές που δε χρησιμοποιώ συχνά (π.χ. το αερόθερμο ή τον ανεμιστήρα). Αυτές τις τελευταίες αν τις βάλω σε κουτιά ενώ πρώτα τις τυλίξω με νάυλον σακούλα κινδυνεύουν λέτε από την υγρασία;


sbxre6a2f.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγώ πάλι έχω αφιερώσει ένα συρτάρι για κουτάλες, ξύλινη βάση κοπής, μαχαιράκι για πατάτες,σπάτουλα κεραμικής κλπ κλπ...

και εγω τι ιδιο, εχω τα μαχαιροπηρουνα και στο κατω συρταρι κουταλες και ολα τα παρεμφερη. εχετε καμμια ιδεα για καθαρα πλακακια βεραντας????αυτο με το μαλακτικο μενδιαφερει και εμενα

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις αποθηκούλα θα ήταν καλύτερα εκεί, από άποψη αποθήκευσης-λειτουργικότητας.

αλλά αν κλείσεις τα κουτιά καλά, κ νάυλον κ τις τσεκάρεις κ με ταινίες να μην παίρνουν αέρα, μια χαρά θα είναι κ στην ντουλάπα.

απλά στην ντουλάπα της βεράντας προτίμησε να βάλεις πράγματα που χρησιμοποιείς πιο συχνά σε σχέση με πράγματα που θα αργήσεις πολύ να ξαναβγάλεις στο προσκήνιο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η ιδέα για τα φρούτα λαχανικά στο μπαλκόνι.

Για πείτε τη γνώμη σας τώρα σε αυτό. Έχω μια ντουλάπα στο μπαλκόνι (παλιός φοριαμός είναι με τζαμένιες συρόμενες πόρτες που τις έχουμε βάψει γκρι όμως και δεν περνάει το φως) που κλείνει σχετικά καλά. Είναι κολλημένη στον τοίχο και το μπαλκόνι αυτό έχει τέντα (οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να τη χτυπάει η βροχή.

Σκέφτομαι να βάλω μέσα, τα φρουτολαχανικά που λέει και η φίλη, τα τουρσιά που ξεκινάω να φτιάξω και ίσως και μικρές ηλεκτρικές συσκευές που δε χρησιμοποιώ συχνά (π.χ. το αερόθερμο ή τον ανεμιστήρα). Αυτές τις τελευταίες αν τις βάλω σε κουτιά ενώ πρώτα τις τυλίξω με νάυλον σακούλα κινδυνεύουν λέτε από την υγρασία;

εγώ στο μπαλκόνι έχω ένα μικρό ψυγειάκι για φρούτα, λαχανικά, αναψυκτικά. το καλοκαίρι το βάζω στην πρίζα και λειτουργει κανονικά. τον χειμώνα το κλείνω για να μην καίει ρεύμα εφόσον έξω ψυγείο είναι

εχετε καμμια ιδεα για καθαρα πλακακια βεραντας????

Εγώ στην βεράντα ρίχνω βιακάλ απευθείας σε βρεγμένα πλακάκια , τρίβω με σκούπα σκληρή που είναι για πλύσιμο χαλιών και λάμπουν μέχρι και οι αρμοί.


Link to comment
Share on other sites

εγώ στο μπαλκόνι έχω ένα μικρό ψυγειάκι για φρούτα, λαχανικά, αναψυκτικά. το καλοκαίρι το βάζω στην πρίζα και λειτουργει κανονικά. τον χειμώνα το κλείνω για να μην καίει ρεύμα εφόσον έξω ψυγείο είναι

Εγώ στην βεράντα ρίχνω βιακάλ απευθείας σε βρεγμένα πλακάκια , τρίβω με σκούπα σκληρή που είναι για πλύσιμο χαλιών και λάμπουν μέχρι και οι αρμοί.

μηοως ομως ετσι θαμπωνουν και φθιρονται????

Link to comment
Share on other sites

μηοως ομως ετσι θαμπωνουν και φθιρονται????

Δεν το κάνω σε κάθε πλύσιμο. 1-2 φορές το μήνα τους θερινούς μήνες . γιατί να θαμπώσουν? και το μπάνιο που είναι όλο πλακάκι γιατί δεν θαμπώνει αλλά αντιθέτως γυαλίζει?


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...