Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

Cafe Αύγουστος 2012


leta800

Recommended Posts

καλημερα!!!!!

κοριτσια χαιρομαι παρα πολυ που ειχατε ολες καλα αποτελεσματα κ παντα τετοια!

εγω παω σημερα το μεσημερακι στο γιατρο για να δουμε τον μπεμπη ο οποιος παρεπιπτοντως με κλωτσαει συνεχεια!!!!εν τω μεταξυ ηταν το πρωτο βραδυ που ανοιξα αιρ κοντισιον γιατι δεν την παλευα την ζεστη!!!!αν αρχισαμε απο το μαιο φανταστειτε τι θα γινει μεχρι τον αυγουστο......

τα πραγματακια εχουν ερθει απο την κυριακη κ πραγματικα δεν τα χορταινω να τα βλεπω!!!!!


pysXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα!!!!!

Ποσο ωραιο ειναι να παιρνεις αισιοδοξα μηνυματα οταν δεν εισαι και τοσο καλα!!!!Και εγω ευχομαι τελικα να πανε ολα καλα και με την θεραπεια που θα μου κανει να μην χρειαστει κατι αλλο τελικα....Αυριο θα δειξει.

Μπραβο σε ολες που ειχατε καλα αποτελεσματα σε β'επιπεδου και καμπυλη ζαχαρου!!!!Ενα ενα να τελειωνουν να φευγει και το αγχος!

Βρε κοριτσια αυτο με το ανασκελα δεν το ηξερα,οντως ισχυει???Γιατι μονο ανασκελα κοιμαμαι εγω :rolleyes:.

Να ρωτησω και κατι?Ποτε λετε να αρχισετε τις ετοιμασιες για

το παιδικο δωματιο και γενικα τις αγορες για το μωρο?Εγω δεν εχω κανει και δεν εχω ψωνισει τιποτα ακομη....


q3Owp3.png

aijjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!!!

Ποσο ωραιο ειναι να παιρνεις αισιοδοξα μηνυματα οταν δεν εισαι και τοσο καλα!!!!Και εγω ευχομαι τελικα να πανε ολα καλα και με την θεραπεια που θα μου κανει να μην χρειαστει κατι αλλο τελικα....Αυριο θα δειξει.

Μπραβο σε ολες που ειχατε καλα αποτελεσματα σε β'επιπεδου και καμπυλη ζαχαρου!!!!Ενα ενα να τελειωνουν να φευγει και το αγχος!

Βρε κοριτσια αυτο με το ανασκελα δεν το ηξερα,οντως ισχυει???Γιατι μονο ανασκελα κοιμαμαι εγω :rolleyes:.

Να ρωτησω και κατι?Ποτε λετε να αρχισετε τις ετοιμασιες για

το παιδικο δωματιο και γενικα τις αγορες για το μωρο?Εγω δεν εχω κανει και δεν εχω ψωνισει τιποτα ακομη....

καλημερα χαρα!!!κι εγω δεν το ξερω αυτο με τον υπνο ανασκελα αλλα οκ δεν μπορω να βολευτω κι ολας!στο πλαι με μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια...

εμεις το ξεκινησαμε νωρις λογω του οτι ο αντρας μου θα φυγει για δουλεια κ θα αργησει κανενα μηνα να ερθει τουλαχιστον....νομιζω οτι μπορεις να ξεκινησεις σιγα σιγα να φτιαχνεις το παιδικο δωματιο!

αγορες εχω κανει ελαχιστες....θα περιμενω τον ιουνιο να παρω καποια πραγματακια!


pysXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα!

λετα και εβρι μπραβο για τις εξετασεις σας!

δεσποινα για τη βδομαδα που εισαι μια χαρα μεγαλωνει η μπεμπα σου ολα φυσιολογικα μου φαινονται.

αγλαια κ εγω τη σηκωνω τη κορη μου καμια φορα αγκαλια αλλωστε ειναι τοσες λιγες οι φορες που μου το ζηταει που δε μπορω να κανω διαφορετικα...ειναι ομως πολυ ελαφρια μετα βιας 11 κιλα.με τη δουλεια δε νιωθω να κουραζομαι τοσο αν και ειναι απαιτητικη αρκετα(δουλευω σε εργαστηριο) εκεινο που δεν αντεχω ειναι η υπερβολικη ζεστη που επικρατει στο χωρο...οσο για τη πιεση μια απο τα ιδια κ εδω εχω βαρεθει, κουραστει να περνανε ολα απο τα χερια μου...δε λεω ο αντρας μου βοηθαει παρα πολυ ειδικα με τις δουλειες στο σπιτι..αλλα καποια πραγματα αν δεν ασχοληθω εγω δε προκειται να γινουν...και μεις ετοιμαζομαστε για να καταθεσουμε την αιτηση στο παιδικο σταθμο...ευτυχως επειδη ειναι επανεγγραφη χρειαζονται λιγοτερα δικαιολογητικα-παλι καλα!

κατι αλλο ηθελα να σας ρωτησω...εχετε καθολου συχνοουρια?ξυπνατε το βραδυ γι αυτο?δεν αντεχω αλλο μπορει να ξυπνησω 2και 3 φορες μεσα στο βραδυ για να κατουρησω...

σημερα τ απογευμα εχω και το β επιπεδου..μακαρι να ναι ολα καλα!

φιλια πολλα!!


uVBDp3.png MkMgp2.png

kJdJp2.png

Δεν είναι ευτυχία να κάνεις πάντα αυτό που θέλεις,

αλλά πάντα να θέλεις εκείνο που κάνεις.

-Τολστόι-

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου!

Χαθηκα λιγο αλλα ακομα ειμαι στεναχωρημενη με τη γιοβαννα και δεν εχω καθολου κεφια.

Σας διαβασα κι ειδα οτι ολα τα νεα απο εξετασεις,καμπυλες και β επιπεδου ειναι καλα!Μπραβο κοριτσια μου παντα τετοια.

Χαρα μην ανησυχεις θα ανεβει σιγα σιγα ο αιματοκριτης ,φροντισε να μην αμελεις το κοκκινο κρεας,να τρως και καθε μερα αν γινετε μεχρι να σου δωσουν την καταλληλη θεραπεια.

Δεσποινα μην ψειριζεις μονη σου τα αποτελεσματα του υπερηχου γιατι θα τρελαθεις και στο γιο μου επειδη γεννηθηκε μεγαλο μωρο πολλες μετρησεις ηταν παντα εκτος οριων και παντα ο υπερηχος τον εβγαζε μεγαλυτερο και οντως τελικα ετσι ηταν,μεγαλο μωρο και υγιεστατο.

Evri ειδες που στα λεγαμε βρε για τον πλακουντα;;Να μας ακους τις παλιες..χαχαχα!Πλακα σου καναω!Ολα τελεια!Μπραβο!

Κατα τα αλλα ειμαι καλα,περιμενω τη δευτερα για τη β επιπεδου να καταληξουμε τελικα και στο φυλο μπας και ξεκινησω καμμια δουλεια και μετα απο 2 βδομαδες δλδ 25η θα κανω τη μεγαλη καμπυλη.Δε θυμαμαι ποια ρωτησε αλλα καποιοι γιατροι δινουν τη μικρη και αν βγει παθολογικη την επαναλαμβανουν κανωντας τη μεγαλη ,καποιοι αλλοι δινουν απευθειας τη μεγαλη.Ο γιατρος μου, μου εχει πει οτι προτιμαει απευθειας να δινει τη μεγαλη ωστε αν παρουσιαστει θεμα να μην υποβαλει 2 φορες τις μανουλες σε αυτη τη διαδικασια.

Θα επανελθω


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφια η συχνοοουρια ειναι το μοναδικο συμπτωμα που εχω εξ αρχης και δε λεει να σταματησει.Καθε βραδυ πανω απο 3 φορες...στο γιο μου το ειχα μονο στο τελος...υπομονη ας κανουμε αν και το οτι εχουμε ουρα καλο το βρισκω βοηθαει στο να μην εχουμε ιδιατερη κατακρατηση..


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α ψωνισα κιολας κοριτσια γιατι εφαγα φρικη με τη ζεστη .Ξαφνικα βρεθηκα να μην εχω ουτε ενα παντελονι να βαλω και κοντεψα να σκασω.Οποτε πηγα σε ενα μαγαζι που ψωνιζω και ξερω οτι εχει ανετα νουμερα και πηρα 3 παντελονια τυπου κολαν αλλα στο πιο φαρδυ με φαρδια λαστιχα στη μεση και πολυ μοντερνα και 3 μπλουζες 100 ευρω,μπλουζιτσες εχω και αλλες και ετσι θα την παλεψω.Παλι καλα ,χαρηκα πολυ γιατι στα λητω τοσο θα ηθελα μονο για ενα παντελονι και μια μπλουζα ,δεν αξιζει τελικα να πηγαινες σε τετοια μαγαζια,αυτα τα ρουχα θα τα βαλω και μετα.


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα! Μόλις πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλη και του τοξοπλάσματος. Αρνητικό το τοξόπλασμα ευτυχώς! Και η καμπύλη που είπα τα νούμερα στον γιατρό μου τηλεφωνικά μου είπε ότι είναι εντάξει. Σας παραθέτω τα αποτελέσματα να μου πείτε κι εσείς μια γνώμη αν ξέρετε.

Χορήγηση γλυκοζης 100 gr

ΣΑΚΧΑΡΟ 0 79 MG/DL

ΣΑΚΧΑΡΟ 60 125 MG/DL

ΣΑΚΧΑΡΟ 120 94 MG/DL

ΣΑΚΧΑΡΟ 180 100 MG/DL


2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ριτα ευχαριστω για την απαντηση...κ εγω και στη πρωτη εγκυμοσυνη ειχα το ιδιο θεμα και τωρα παλι τα ιδια...να δω τι με περιμενει στο τριτο τριμηνο.

μιμικα οι εξετασεις σου ειναι τελειες!μπραβο!


uVBDp3.png MkMgp2.png

kJdJp2.png

Δεν είναι ευτυχία να κάνεις πάντα αυτό που θέλεις,

αλλά πάντα να θέλεις εκείνο που κάνεις.

-Τολστόι-

Link to comment
Share on other sites

ριτα μου εμενα μου ειπε ο ντοκ οτι οταν θα μπω στο μηνα μου θα κανει τις ενεσεις κορτιζονης και μετα απο δυο εβδομαδες θα την παρουμε εκτος και αν η ιδια εχει αλλα σχεδια!

μιμκα τελεια τα αποτελεσματα!


5Kiep3.png

hAk2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι οσες θα κανετε 2η ή 3η καισαρικη θα κανετε ενεσεις κορτιζονης για την ωριμανση των πνευμονων νωριτερα απο τον τοκετο;Και αν ναι ποτε περιπου, ξερετε;;

Εγώ θα κάνω τρίτη καισαρική και δεν ξέρω τί είναι αυτό που αναφέρεις, δεν έκανα κάτι τέτοιο στη δεύτερη καισαρική. Είναι επειδή θα πάρουν το μωρό νωρίτερα; Στη δεύτερη καισαρική περιμέναμε μήπως και γεννήσω φυσιολογικά και πήγαμε 41 εβδομάδες. Αυτή τη φορά είπε ότι θα πάμε δύο εβδομάδες νωρίτερα, αλλά εγώ δεν θεωρώ τίποτα σίγουρο. Φαντάζομαι ότι αν είμαι καλά και με ελεγξει μπορεί και να με αφήσει λίγο παραπάνω, αλλά δεν είπα ακόμη τίποτα, θα περιμένω εκείνες τις μέρες να το αναφέρω. Πάντως δεν μου έχει πει τίποτα για ενέσεις... Τα μωρά μου γενικά βγαίνουν μεγάλα... μου είπε ότι θα είναι εντάξει και δύο εβδομάδες νωρίτερα.... έχει σχέση;

Elisabeth μου! Εμένα πάντως μετά τα χθεσινά με έπιασε πάλι η μέση μου (ή μάλλον το νεύρο αριστερά που μου έχει μείνει κατάλοιπο από την επισκληρίδιο που έκανα στην πρώτη καισαρική /μη σας τρομάζω πάλι, ημουνα η μία στις 10.000 που είχε πρόβλημα με την επισκληρίδιο.... μεγάλη πίκρα, δεν μπορούσα να κουνήσω το αριστερό πόδι χωρίς να πονάω και αυτό για έξι κοντά μήνες... στη δεύτερη καισαρική έκανα ολική/ πάντως γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα με την επισκληρίδιο, εγώ ήμουν η εξαίρεση, μπορείτε να ελέγξτε το θέμα του αναισθησιολόγου με το γιατρό σας, να εξασφαλίσει κάποιον που να εμπιστεύεται)

Και όσο για την συχνοουρία, είναι αναπόφευκτη έτσι όπως μεγαλώνουν τα μωρά μας! Συχνά μέχρι να πάω από το σπίτι στη δουλειά δεν κρατιέμα (χι!χι!χι) και όπως λέει η κόρη μου "μαμά, φοράς κι εσύ πάνα;", για να αποφύγουμε τα ατυχηματάκια!!!!

Όσο για τις ετοιμασίες, επειδή τα έχω έτοιμα από τα προηγούμενα παιδιά θα αρχίσω να φτιάχνω το δωμάτιο και να πλένω αρχές Ιουλίου που θα γυρίσουμε από τις διακοπές. Δυστυχώς του πρώτου εξαμήνου τα έχω δώσει γιατί ορκιζόμουν ότι δεν θα κάνω άλλο μωρό. Αλλά θα αλάξω ότι δώρα μας κάνουν και θα τα κάνω φανελάκια και ζιπουνάκια (οποιοδήποτε άλλο ρούχο είναι εντελώς άχρηστο κατά τη γνώμη μου!). Και για αρχή θα πάρω φανελάκια από το jumbo και από το mothercare (αν δεν τσιγκουνευτώ στο τέλος!). Χρειαζόμαστε επίσης καινούργιο καρότσι. Αλλά έχω αρχίσει να ψωνίζω άσχετα πραγματάκια που θα χρειαστώ αργότερα, γιατί τα πετυχαίνω σε καλές τιμές (πχ. μπιμπερό avent και δοχεία φύλαξης μητρικού γάλακτος avent, αλλά και πολλά μωρομάντηλα pampers από το amazon, sudocrem και bepanthol από το www.pharmacy4u.gr), γιατί τελικά επειδή συνολικά παίρνουμε ποσότητες έχει διαφορά. Βέβαια, δεν νομίζω ότι θα είχα το κουράγιο να ασχοληθώ με τέτοια 'μικροπράγματα' αν δεν ήμουν ήδη εξασφαλισμένη στα περισσότερα πράγματα, θα τρελλαινόμουν να ασχολούμαι με μωρομάντηλα, αν έπρεπε να ψάξω για κρεββατάκι, στρώμα κτλ. κτλ.


a0Nsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα κορίτσια μου,έτσι να βλέπω ευχάριστα νέα..εγω στις 7:30 έχω την β' ανυπομονω να δω την μπεμπουλα μου...αν προλάβω θα μπω το μεσημέρι πάμε να πάρουμε πεδιλακια σήμερα στα μικρα μου.


:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...