Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Σεπτεμβριου 2012!!!


Angelikig

Recommended Posts

agapoulitsa εχεις δικιο σημασια εχει οτι ολα ειναι καλα κι ολα τα αλλα θα φτιαξουνε απλα καμια φορα με πιανει το παραπονο... μου περναει ομως!!!

Νιονιώ ουτε εγω το βρισκω καθολου ντροπη, ισα ισα που ειναι κριμα εφοσον υπαρχουν ρουχα που δεν χρησιμοποιουνται να μην αλλαζουν χερια! Απλα στην δικη μου περιπτωση ειμαι λιγο ατυχη γιατι ειμαι η πρωτη και απο τις φιλες μου και απο το κοντινο μου σοι που θα γεννησω οποτε δεν εχω απο πουθενα ουτε ρουχαλακια ουτε κουνιες, καροτσια κλπ. Το μοναδικο που θα μου δωσουν ειναι ενα portbebe μια ξαδερφη του αντρα μου... που παρολο που ολοι οι φιλοι του εχουν κανει μωρακια κανεις δεν εχει κανει κινηση μεχρι τωρα (ισως δεν το εχουν σκεφτει) αλλα δεν μπορω να ζητησω κατι απο μονη μου!

Δεν ανησυχω, θα φτιαξουν τα πραγματα και ειμαι σιγουρη οτι θα τα βρουμε ολα κι οταν ερθει ο μπεμπης μας θα τα εχουμε ολα οσα χρειαζονται... το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι μετα θα ειμαι φουσκωμενη κι αντε να γυρναω να ψαχνω μεσα στη ζεστη κουνιες κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 594
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ax Νιονιώ πόσα μου θυμησες... Αυτό με τις μέγάλες σακούλες που έρχονταν σπίτι από ξαδέρφες και κουμπάρες των γονιών είναι και δικό μου βίωμα και πάντα ήταν μεγάλη και η χαρά μου. Μπορεί να ηταν μεταχειρισμένα αλλά για μένα ηταν καινούρια. Μέχρι τωρα εχω τρεις μεγαλες τσαντες του Τζαμπο για το μωρό μου με κουβερτάκια και φορμακια και περιμένω κι άλλα οπως σας είπα. Αλλά υπολογίζω ότι θα πάρουμε και αρκετά δωράκια. Τα πεθερικά μας θα μας πάρουν την κουνια μας είπαν και οι γονεις μου το καρότσι. Δυστυχώς δεν εχουν δυνατοτητα κι αυτοι για περισσότερα αλλά κι αυτό για μένα είναι πολύ. Θα ήθελα να πάρω και τη σιφινιέρα σετ με την κούνια, θα ήθελα να μπορούσα να κάνω και μια ωραία τοιχογραφία στο δωμάτιο, θα ήθελα να μπορούσα να τα αγοράσω όλα εγω στα χρωματα και σχέδια που μου αρέσουν αλλά δεν γίνεται. Και δεν με πολυπειράζει κιόλας. Κι εγώ μια χαρά μεγάλωσα κι ας μην είχα όλα τα εξτρα. Έτσι θα μεγαλώσει και το δικό μου το μωρό. Τα σημαντικά πράγματα είναι άλλα κι όχι τα υλικά. Οικονομία όπου μπορούμε λοιπόν γιατί αλλιώς χανόμαστε....

Λοιπόν αλλάζω θέμα... Εχτές μιλησα με μια ξαδέρφη μου που εχει κι αυτη ενα κοριτσάκι 21 μηνών και είχε γεννήσει κι εκεινη στο Αττικό και μου είπε ότι υπάρχει εκει μια μαία που με 2-3? κάνει σεμινάρια για τον θηλασμό και τη φροντίδα του μωρού. Θα την πάρει τηλέφωνο να την ρωτήσει αν μπορώ να πάω. Μου ακούγεται ωραίο και αρκετά φθηνό. Θα εχει κι αλλες μέλλουσες μανούλες εκεί μου είπε και θα είναι ωραία, άσε που μαθαίνεις και πολλά. Εκείνη είχε μέινει πολύ ευχαριστημένη. Και να σας πω την αλήθεια ήθελα να ψάξω αν υπάρχει κάτι τέτοιο αλλά σκεφτόμουν φυσικά τα χρήματα. Πρόσφατα διάβασα ενα βιβλίο που λέγεται Welcome to the club και είναι γραμμένο απο 5 γυναίκες που γνωρίστηκαν σε τετοια σεμινάρια και περιέγραφαν όλη την εγκυμοσύνη αλλά και τους πρώτους μήνες με το μωρό. Ήταν πολύ ωραίο γιατί δεν περιείχε τα γνωστα ιατρικά στατιστικά και δεδομένα που ολες εχουμε διαβάσει αλλά πραγματικά γεγονότα. Αν πέσει στα χέρια σας μην το αφήσετε ακόμα κι αν είστε ήδη μανούλες θα το απολάυσετε.

Πω πω... πήρα φόρα κι εγω....


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα. Εχω ρεπό και χαζέυω. Εχτες εκλεισα ραντεβού για τη β επιπέδου. Την Τετάρτη. Ανυπομονώ να δω το μωράκι μου στην οθόνη άλλη μια φορά. Στο μεταξύ οι κλωτσιές- μπουνιες κτλ καλά κρατούν.

Βάζω κάτι γέλια όταν λέω του Μάκη μου "κλωτσάει έλα να πιάσεις" κι εκεινος ερχεται αλλα αυτο το πονηρούλι ούτε που σαλεύει και μόλις βγάλει το χερι του από την κοιλιά ξαναρχίζει. Σήμερα το πρωί βέβαια το πέτυχε μια φορά την ωρα που λαγοκοιμόμουν. Μας αιφνιδίασε ο μπαμπας... χιχι χι


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Χα, χα, χα μια απ' τα ίδια Λίτσα! Μπορεί να είναι το τρίτο μας αλλά και ο δικός μου ανυπομονεί να το "ακούσει". Κάθε φορά που του λέω ΤΩΡΑ βάλε το χέρι σου και το βάζει εκείνο σταματάει και ο μπαμπάς μας απογοητεύεται.

Ο μικρός μου γιος είναι αυτός που δεν απογοητεύεται... έρχεται μιλάει στην κοιλιά μου, βάζει το αφτί του και μου λέει ότι ακούει την μπέμπα να κάνει μπουρμπουλήθρες, βάζει το χέρι του και λέει ότι τον κλώτσησε η μπέμπα και καλά... σε γενικές γραμμές το διασκεδάζει πολύ. Να δούμε αν θα κάνει το ίδιο όταν γεννηθεί κιόλας.

Όσον αφορά τα πράγματα που αγοράζουμε για το πρώτο παιδί έχει σημασία και το τι μας προβάλλουν.

Όταν γέννησα την κόρη μου 7 χρόνια πριν δεν ήταν τόσο της μόδας τα δωμάτια όπου όλα είναι σετ (τοίχοι, κάδρα, συρταριέρες κτλ). Να μην πω δε για την εποχή που γεννήθηκε η βαφτιστικιά μας που ήταν το πρώτο παιδί στην παρέα πριν 13 χρόνια. Τότε το μόνο που αγόρασαν η κουμπάρα μας ήταν κούνια, αποστειρωτή και ρουχάκια τα οποία τότε ήταν μόνο unisex. Δεν υπήρχαν πολλά ροζ και γαλάζια. Τα περισσότερα ήταν άσπρα, κόκκινα, μπλε, κίτρινα.

Συρταριέρα ούτε εγώ είχα αγοράσει τότε. Μόνο κούνια που μου την πήρε η μαμά μου και το καρότσι που μου πήρε η πεθερά μου. Μία καλαθούνα μου πήρε η κουνιάδα μου που τελικά αποδείχθηκε πολύ χρήσιμη γιατί τη μετακινούσα σε όλο το σπίτι και μία θεία μου μου αγόρασε ένα ριλάξ που στο πρώτο παιδί δε χρειάστηκε (η κόρη δεν το ήθελε καθόλου) αλλά την έκανα απόσβεση στο δεύτερο.

Εχθές μου έφερε η νύφη μου ρουχάκια για το μωρό. Και τελικά έκπληξη ήταν όλα της κόρης μου. Είχα ξεχάσει ότι της είχα δώσει τόσα πολλά. Νόμιζα ότι τα είχα δώσει αλλού. Μου έδωσε και κάποια δικά της φορμάκια (είχε γεννήσει κι αυτή Σεπτέμβριο) και είμαι κομπλέ. Ανυπομονώ να τα πλύνω και να τα τακτοποιήσω στα συρτάρια. Σε κανά δυο μήνες βέβαια όταν πάρω άδεια.:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ μόλις πάρω άδεια θα τα ετοιμάσω τα ρουχακια κτλ. Ή μάλλον η μαμά μου γιατί μέχρι τότε με βλέπω να εχω βαρύνει και να μην εχω ορεξη για τίποτα. Θα δούμε. Προς το παρόν πρεπει σιγά σιγά να αδειάζω τη δευτερη κρεβατοκάμαρα που μεχρι τωρα χρησιμοποιούσαμε για γραφειο-σιδερωτηριο-αποθηκη για να ξεκινήσουμε κάπως τη διαμόρφωση του παιδικού. Τουλάχιστον βάψιμο κλπ. Τον επόμενο μήνα πρέπει να κάνουμε και τον πολιτικό μας. Εμεις δεν εχουμε παντρευτεί. Ετοιμάζαμε γάμο για τελος Σεπτεμβρη αλλά τελικά θα εχουμε γεννητούρια, οπότε πρέπει να κάνουμε και πολιτικό.

Εχτές πήγαμε στη μαμά μου και μου έδειξε κάτι πλεκτά ζακετάκια που επλεξε... μούρλια.!!!! Αχ, τι ωραία που είναι!!!!


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, αυτό το περιβόητο disaster room (σιδερωτήριο-αποθήκη-μέρος για να πετάς τα παπούτσια σου-μέρος για να κλείνεις τη γάτα άμα σου έρχεται επίσκεψη αλλεργικός κ.τ.λ. κ.τ.λ.) υπάρχει σε όλα τα σπίτια μέχρι να έρθει το μπεμπέ, ε; :D

Κι εγώ περιμένω να κάτσω από τη δουλειά, σε ένα μήνα από τώρα, για να αρχίσουμε το φτιάξιμο.


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχει παντού. Γίνεται να εχεις δωμάτιο που περισσευει και να μην καταντησει τετοιο? Εμείς όσο καιρό το χρησιμοποιούσαμε για γραφείο κυριως, γιατι εκει εχω ενα PC βασης, ήταν σε καλη κατασταση. Από τοτε που πήραμε το LapTop είναι πάντα αναστατο. Τωρα απλά πρέπει να σκεφτω τι θα κάνω με την ηλεκτρική σκουπα, τη σιδερωστρα ( και ότι συνεπάγεται) και την πρεσα που εχω εκεί. Δεν εχω αποθηκη και πρεπει κάπου να τα βολέψω. Το γραφείο και το PC ξερω τι θα τα κανω, αλλά με τα υπόλοιπα θα δούμε. Ο Μάκης μου αρχισε να σκεφτεται μηπως να μετακομίσουμε σε μεγαλύτερο γιατι η αληθεια ειναι ότι βολευει. Θα δουμε.


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Καλήσπέρα κορίτσια...Χάρηκα πολύ grinitsa με τα ευχάριστα νέα σου...Σου έδωσαν καμμιά ΄φώτο του μπεμπέ σου???Εμεις κάναμε τη ΄β επιπέδου την προήγουμενη Πέμπτη , αλλά δυστυχως όλες οι φωτο ήταν από τα ζωτικά όργανα της μικρης...Στεναχωρήθηκα λίγο,αλλά αφου είναι όλα καλά,δεν πειράζει...Ούτε εμείς έχουμε κανει ψώνια αν και τα έχω όλα από το τουλουμπάκι μου,το κακό είναι ότι αν όχι όλα τα περισσότερα είναι γαλάζια....

Link to comment
Share on other sites

Τώρα παρηγορήθηκα: το disaster room όχι απλώς υπάρχει γενικότερα (άρα δε φταίει αποκλειστικά το ότι εγώ είμαι μια τσαπατσούλα μουλάρα XD), αλλά περιέχει και στάνταρ ηλεκτρικές σκούπες και πρέσες (είπαμε, ενίοτε και τεράστιες γάτες - σιδερώστρα, πάντως εκτός της πρέσας, ευτυχώς, δεν έχω).

Προτείνω να ανοίξουμε ειδικό θέμα με προτάσεις για το τι κάνεις αυτά τα πράγματα αδειάζοντας το δωμάτιο... Αν και εγώ ομολογώ ότι είναι άδικο να γκρινιάζω, γιατί παίζει κι ένα τρίτο μικρό δωματιάκι που το έχουμε γραφείο, οπότε θα στοιβαχτούν μάλλον σ' αυτό, μαζί με τη φορητή απλώστρα αλλά και το καταπληκτικό gazelle freestyle -το οποίο θεωρητικά κι αυτό φορητό είναι αλλά, δυστυχώς, στην περίπτωσή μου (45 κιλά προ μπεμπέ και γενικότερα μπασμένη), το να προσπαθώ να το ανοίξω ή να το κλείσω ισοδυναμεί με το να προσπαθώ να μετακινήσω ένα μικρό φορτηγάκι.

Το μπεμπέ μας το δώσανε αρκετές φωτογραφίες είναι η αλήθεια, και έγχρωμες τρισδιάστατες. Απ' ό,τι φαίνεται, μοιάζει στον υπέροχο μπαμπά του -πράγμα που μάλλον σημαίνει ότι, όταν 11 χρόνια πριν είπα στη μαμά του, που μου τον έδειξε φωτογραφία μωρό, "ΑΑΑΑΑ ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ", η ευχή πρέπει να έπιασε... Χ)


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Gazelle freestyle???????????? What is this?:shock:

Καλημέρα σας!

Πλάκωσε δουλειά κορίτσια και δεν μπορώ να παρακολουθώ και να σας απαντώ όπως παλιά αλλά δεν σας ξεχνώ. Μπαίνω ακόμα όσο μπορώ τα πρωινά και σας διαβάζω.

Το βράχνιασμά μου ακόμα παραμένει. Κλείνω 2 βδομάδες σήμερα. Σαφώς είμαι καλύτερα και γι' αυτό δεν πάω και στον γιατρό κιόλας. Αναρρώνω αργά και σταθερά.

Κοιλούμπα μεγαλώνει... την περασμένη βδομάδα ένα μπουφάν που είχα έκλεινε, τώρα ... τίποτα. :tongue:

Φωτογραφίες μας έβγαλε κι εμάς 4 από την μπουμπού. Από τα λίγα που φαίνονται μάλλον μοιάζει στο γιο μου. Ελπίζω μόνο να μη του μοιάσει στο φρύδι. Μιλάμε ότι ο γιος μου έχει ΠΟΛΥ φρύδι. Και μουστάκι. Ελπίζω να μην του μοιάσει ούτε σ' αυτό... χαχαχα...:D

Σας αφήνω... Μουτς!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

αυριο ανεβαινω Αθηνα για τη Β' επιπέδου στον Κούρτη και έχω μια σχετική αγωνία!:rolleyes:

εμείς απο ρούχα δεν έχουμε τίποτα γιατι στην κόρη μου τα είχα πάρει όλα ροζ!!!

τρελή μάνα δε σκέφτηκα οτι θα κάνω 2ο παιδί και μπορεί να ήταν αγόρι!!!

όλοι οι γνωστοί και φίλοι έχουν κορίτσια οπότε ο μπέμπης μου μόνο καινούρια θα έχει!!!

Ευτυχως είχα πάρει ουδετερα την κούνια και το καρότσι!!!

τεσπα....καλά να είμαστε και θα τη βρούμε την άκρη!

τουλάχιστον τωρα που είναι και 2ο παιδι θα αποφυγω τις υπερβολές που έκανα στην κόρη μου...γιατί ένα νεογέννητο δε χρειάζεται 50 φορμάκια...

χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!

ούτε χρειαζόταν να αγοράσω αποστειρωτη...

με το θηλασμό...πεταμένα λεφτά...

Γενικά έκανα πολλές άχρηστες αγορές στην κόρη μου...απο ενθουσιασμό!:tongue:

εμεις φωτο 3D έχουμε του μπέμπη γιατι έχει καινούριο μηχάνημα ο γιατρός μου οπότε το βλέπουμε κάθε φορά έτσι!

Γιαυτό η αγωνία μου για το Β' επιπέδου περιορίζεται στο να είναι όλα καλά!

Εγω τα πράγματα θα τα ετοιμάσω αρχές Σεπτέμβρη μια και η ΠΗΤ μου είναι 30/09.

Θα συζητησω με τον γιατρό την Παρασκευη στο ραντεβού μας, το ενδεχόμενο να δοκιμάσουμε vbac...

ξέρω οτι δεν είναι πολύ θετικός αλλά μια κουβέντα δεν βλάπτει...:rolleyes:


Τα πιο γλυκά κομμάτια της ζωής μου είστε εσείς....

M1XEp3.png

D0MBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νιονιώ περαστικά!

Το gazelle freestyle είναι ένα φανταστρουμφικό όργανο γυμναστικής, αεροπερπατητής φάση, απλά λιγάκι ογκώδες (ναι, διπλώνει, αλλά είπαμε, εγώ τουλάχιστον κινδυνεύω να με καταπλακώσει:shock: αν προσπαθήσω οπότε το αφήνω στην ησυχία του).

Καινούριο μηχάνημα με 3d έχει κι ο δικός μας γιατρός, αλλά μέχρι τη β' επιπέδου δεν είχε μεγαλώσει τόσο ώστε να δούμε καθαρά φατσούλα.

Fairytale καλή επιτυχία και no stress, όλα καλά θα είναι.

Παρεμπιπτόντως, τώρα με την κρίση, νομίζω ότι αν είχα ρούχα από προηγούμενο παιδάκι, μπορεί και να το σκεφτόμουνα να ντύσω το μπέμπη στα ροζ...:tongue:


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια τι κανετε? φουσκωνετε? εμεισ οτι μπορουμε κανουμε δηλαδη ο μπεμπησ!!

σημερα εβαλα πλυντηριο τα ρουχαλακια του μικρου γεμισε ο κοσμοσ καλτσακια και γαντακια, ολα τα χρησιμα δλδ..εσεισ τι κανετε? ερχεται και η μαμα μου για να βαψουμε το δωματιο του μπεμπη να αρχισουμε να τα ετοιμαζουμε πριν μασ πιασει το καλοκαιρι...

Link to comment
Share on other sites

fairytale ευχομαι όλα καλά να πάνε με την εξέταση. Εγώ πάω αυριο. νομίζω είμαι η τελευταια ε? Ερωτηση: τι ειναι το vbac?

μακάρι να μας βγαλει κι εμάς καμια 3D μπας και ξεχωρίσουμε τίποτα. Ωραία θα είναι. Θα εχει μεγάλη πλάκα δε αν μας τα γυρίσει αυριο και μας πει ότι τελικά είναι αγόρι. Η μαμά μου εχει πλέξει ήδη δυο φορεματάκια. Ανυπόμονη κι αυτη... Ε μετά σιγά σιγά πρέπε να αρχισω το μαζεμα στο δωματιο για να κάνουμε το βαψιμο κι εμεις τωρα, μη μας πιάσει το καλοκαίρι και δεν παλέυεται. Ευτυχως η μανούλα θα εχει άδεια 10 μερες απο 1η του μηνος και θα'ρθει για συμπαρασταση εννοείται. Προς το παρόν κάνω τη δύσκολη - τυπου "θελω να τα κάνω μόνη μου" - αλλά στο τελος ξέρω ότι θα υποκύψω και θα δεχτω την πολύτιμη βοήθειά της.

Έχω κι άλλη μια ερωτηση για τις εμπειρες. Αν θηλάζεις δεν χρειάζεται ο αποστειρωτής? Δηλαδή εκτός από το γαλα τα μωρά που θηλαζουν δεν πίνουν τιποτα αλλο? Νερό ή χαμομήλι?


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...