Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Σε καμία περίπτωση δεν είσαι παράλογη. Εμένα δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα μου είχε πει ο γιατρός να "ακουω-καταλαβαίνω" το μωρό ανά κάποιες ώρες αλλά ήταν σίγουρα πριν τη 30η εβδομάδα γιατί στην 30η όντως δεν το άκουσα μια μέρα. έφαγα γλυκό και εκεί κάπως τη κατάλαβα αλλά με έτρωγε η ανησυχία και πήγα στο γιατρό. κάτι μου έλεγε οτι δεν πάει καλά. δυστυχώς έπαθα το ίδιο με την ξαδέρφη σου 1 μέρα μετά. Δεν το λέω τώρα για να σε τρομοκρατήσω. Αλλά πρέπει να μας ακούνε. Για μένα να βρεις ένα γιατρό που καταλαβαίνει τις ανησυχίες σου και κυρίως να κρατά ένα πεαγγελαμτικό επίπεδο. δλδ θύμωσε η μαία που δεν είπες καλησπέρα και μετά σε διωχνει ο γιατρος;; πάνω στον πανικό σου, θα σκεφτείς τα τυπικα;; 

Cafe Σεπτεμβριου 2012!!!


Angelikig

Recommended Posts

Μεγάλη κοιλιά έχω κι εγώ!

Η γειτόνισσα μας με κοροϊδεύει κάθε που με βλέπει. :tongue: "Σίγουρα δεν έχεις δίδυμα;" μου λέει.

Έχω βάλει κιόλας 7 κιλά (ω, ρε που πάμε). Πως μπαίνουν τα άτιμα ρε παιδιά;

Βέβαια τώρα μπορω να ελέγξω την όρεξή μου και το φαγητό μου. Στις αρχές με τις αναγούλες δεν μπορούσα καθόλου. Δεν ήξερα τι ήθελα και όλο κάτι μασουλούσα. Τη μια γλυκό, τη μια αλμυρό.

Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες είχα βάλει στην πρώτη 15 και στην δεύτερη 12 κιλά. Μακάρι σ' αυτή λέω να μην ξεπεράσω τα 15. Θα δείξει. Στην αρχή μου φεύγουν εύκολα τα κιλά αλλά τα τελευταία πάντα δυσκολεύομαι να τα χάσω. Θέλω και να θηλάσω και πιστεύω θα δυσκολευτώ αυτή τη φορά. Στην ηλικία μου (37) βάζεις εύκολα και χάνεις δύσκολα.

Και μένα κορίτσια δίνει το παρών του το μπεμπέ κάθε πρωί που τσιμπολογώ στη δουλειά. Πιστεύω ότι το ακούω συχνά γιατί κάθομαι στην καρέκλα αρκετές ώρες, με ζορίζει και σε κείνο το σημείο το παντελόνι καμιά φορά και μειώνεται ο χώρος της κοιλιάς.

Όνειρά αγχωτικά με το μωρό βλέπω κι εγώ ενίοτε, όπως και πολλά σεξουαλικού περιεχομένου :oops:. Να 'λεγα ότι μου λείπει κιόλας το σεξ... δε μου λείπει. Φροντίζουμε και βρισκόμαστε με το σύζυγο τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα. Ενταξει δεν είναι τόσο όσο προ εγκυμοσύνης αλλά δεν έχω και παράπονο. Παίρνω τη δόση μου.

Καλημέρα είπα δεν είπα....

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 594
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα!!εγω εχω βαλει περιπου 2 κιλα και μαλλον πρεπει να αρχισω να αντιστεκομαι στους πειρασμους!!!θα προσπαθησω να παρω το πολυ 10!:confused::confused:στην πρωτη εγκυμοσυνη εβαλα 12 μου ειχαν μεινει τα 5 και στον 2 μηνα εγκυμοσυνης αρχισα προγεστερονη, εκοψα το θηλασμο και φορτωθηκα αλλα 3, ετσι για πλακα!!!!αρα αν και δεν μου πολυφαινεται τα εχω τα κιλακια μου!!!!!:oops::oops:


mOlSp3.png

R9wLp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ κοριτσια και γω στην αναμονη μεχρι τον 9ο χεχε!!!!

και για μασ ειναι το πρωτο εχουμε ΠΗΤ 15/9 και ειναι αγορακι!!!!

υπομονη ολεσ μασ γιατι εχουμε μακρυ καλοκαιριιιιιι

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ κοριτσια και γω στην αναμονη μεχρι τον 9ο χεχε!!!!

και για μασ ειναι το πρωτο εχουμε ΠΗΤ 15/9 και ειναι αγορακι!!!!

υπομονη ολεσ μασ γιατι εχουμε μακρυ καλοκαιριιιιιι

με το καλο!!!!!


mOlSp3.png

R9wLp3.png

Link to comment
Share on other sites

1. annia -- 10/9/2012 -- Αρεταίειο -- κοριτσάκι

2. Νιονιώ -- 12/9/2012 -- Νοσοκομείο Αλεξ/πολης -- μάλλον κοριτσάκι

3. dimitra76 -- 15/9/2012 -- ? -- αγοράκι

4. fairytale -- 18/9/2012 -- Λητώ Καλαμάτας -- ?

5. irenebit -- 17/09/2012 -- Αλεξάνδρα -- κοριτσάκι

6. hara82 -- 20/9/2012 -- ?

7. grinitsa -- 21/9/2012 --Ιασώ -- αγοράκι

8. kat r -- 21/9/2012 -- Ιασώ ή Λητώ -- αγοράκι

9. agapou_litsa -- 25/09/2012 -- Aττικό -- κοριτσάκι

10. poukis -- 25/09/2012 -- Βιοιατρική (πρώην Γαληνός θεσ/νίκη) -- ?

11. xristinio -- 28/9/2012 -- Ρεα -- ?

dimitra καλως ήρθες στην παρέα μας και με το καλό το μωράκι σου!! Σε πρόσθεσα στη λίστα μας μιας και προσθεσα κι εγω το φύλο. Απλά συμπλήρωσε το μαιευτηριο.

Βρε βρε γίναμε 11. Ούτε που το πηρα ειδηση.

Σήμερα ηρέμησα. Πήγαμε στο γιατρο και είναι όλα μια χαρά. 99% κοριτσάκι. Είχαμε καθαρή εικόνα ανάμεσα στα πόδια και δεν φαινόταν τίποτα να εξέχει. Τέλος Μαίου που θα πάμε για τη β' επιπέδου θα μας το πει και με τη βούλα. Το βλασταράκι μας είναι ήδη 12cm από το κεφάλι ως τον ποπό και 230gr. Ευτυχώς άλλο ένα καλό είναι ότι έχω πάρει μόνο ένα κιλό. Στο σπίτι δεν έχω ζυγαριά γιατι μου προκαλουν αγχος και ζυγίζομαι συνέχεια. Οπότε όταν πάω στο γιατρο βλέπω πόσο είμαι. 'Οταν πρωτομάθαμε για την εγκυμοσύνη όλοι πίστευαν ότι θα πάρω πολλά κιλά αλλά τελικά τους εχω διαψευσει. Και τρωω αρκετά και συνέχεια απλά δεν τρωω σαχλαμάρες όλη την ώρα.

Ο γιατρός προσπάθησε να μας βγάλει και μια φωτογραφία 3D αλλά δεν είχε καθαρη εικόνα ακόμα. Αργότερα που θα'χει περισσότερο αμνιακό υγρό και θα είναι και μεγαλύτερο μπορεί να μας βγάλει καμία. Μου ειπε ότι τωρα θα αρχίσω να το νιωθω σιγά σιγά και πως ότι ένιωθα μεχρι τωρα ήταν μαλλον τα άντερά μου. Εγω όμως είμαι σίγουρη ότι το 'χω νιωσει.


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άντε Λίτσα με το καλό το κοριτσάκι!

Μπράβο σου ρε Λίτσα! Μόνο ένα κιλό! Είσαι άξια θαυμασμού.

Εύγε και ξανά Εύγε! Πολύ καλά διατηρείσε.

Άσε μην ξαναπιάσουμε αυτή τη κουβέντα (κιλά). Με στεναχωρεί :tongue:.

Εμείς περιμένουμε πως και πως να πάμε για β' επιπέδου. Να δούμε και μεις πόσο μεγάλωσε. Την προημούμενη φορά που μας είδε είμαστα 214 γρ. Αν συγκρίνω με τα άλλα παιδιά μου αυτό είναι μικρότερο. Η κόρη μου ήταν μεγάλο μωρό. Γεννήθηκε 3750γρ και είχα πάρει 18 μέρες από τον μήνα μου. Σκέψου να έπαιρνα όλο το μήνα. Αφού άνοιξε η Ειρήνη τον δρόμο, ο γιος μου γεννήθηκε σε δύο ώρες μετά από 2 χρόνια και 8 μήνες 3240γρ και είχε πάρει 15 μέρες από τον ένατο.

Να δούμε τι θα κάνουμε τώρα. Αγχώνομαι περισσότερο σ' αυτήν την εγκυμοσύνη. Βοήθησε και το ιντερνετ στο άγχος μου. Όσο δεν ήξερα τίποτα δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια κι εγω αγχώνομαι με αυτα που διαβαζω σε βιβλία εγκυμοσύνης και internet αλλά προτιμώ να ξέρω παρά να ζω στην άγνοια. Αν ήταν διαφορετικά θα πίστευα κι εγω πως όταν μου ερχεται αναγούλα το παιδί δεν θέλει αυτο που τρωω. Πράγμα που ξέρω τωρα πως απλά προερχεται από την αυξηση της προγεστερονης και της χοριακής κι όχι επειδή δεν αρέσει του μωρου το γάλα ή η μαγιονέζα ή οτιδήποτε, οπότε καλύτερα να ξέρω παρά να σκεφτομαι και να ακούω όλα τα χαζα που μου λένε όλοι.


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Δε λέω για τις απλές απορίες και καλά κάνεις και ενημερώνεσαι γι' αυτά. Το έκανα κι εγώ άλλωστε και στην 1η και στην 2η εγκυμοσύνη.

Λέω για τις περίεργες περιπτώσεις που τυχαίνουν σε άλλους ή για εγκυμοσύνες που δεν κατέληξαν καλά. Πέθανε και τον Νοέμβριο μια φίλη μου 15 μέρες μετά από καισαρική και έχω επηρεαστεί πολύ.

Γι' αυτές τις περιπτώσεις λέω.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω τότε. Αυτα τα πράγματα είναι δυσάρεστα πολύ και είναι φυσικό να επηρρεάσουν τον καθένα. Μάλλον για αυτες τις περιπτωσεις πρέπει απλά να προσευχόμαστε να μας εχει όλες καλά ο θεός και να να μας δωσει γερά παιδάκια. Άλλωστε ποτέ δεν ξέρεις τι συμφορά μπορεί να έρθει. Άστα...

Εύχομαι πραγματικά όλα να πάνε καλά για όλες, όχι μόνο εμας αλλά όλες τις μανουλες του κόσμου.

Παρεπιπτόντως είδατε τη καινουρια διαφήμιση που εχει κάνει η P&G με αφορμή τους Ολυμπιακούς για τις μανούλες? Δεν αντεξα να μην δακρυσω όταν την είδα... Απλά υπέροχη!!!

http://www.youtube.com/watch?v=uqBQvL5Mf8g


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια!

Agapou- litsa πραγματικά πολύ συγκινητική διαφήμιση. Μου άρεσε πολύ!

Καλή εγκυμοσύνη σε όλα τα νέα κορίτσια.

Σιγά σιγά πλησιάζουν οι ημέρες για τη Β επιπέδου. Αγωνία ε; Καλά αποτελέσματα σε όλες.


U2iep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Άντε κορίτσια τους φάγαμε τους μισους μήνες... Για να πω την αλήθεια και μάλλον επειδή εχω την ευλογία να διανύω μια εύκολη εγκυμοσύνη μέχρι τωρα, ο καιρός έχει περάσει σαν νερό.... Βέβαια μπροστά μας έχουμε ένα μακρυ και ζεστο καλοκαίρι που ήδη έχει σκάσει μύτη και μας δίνει μια γευση αλλά θα τα καταφέρουμε... δεν μπορούμε να κάνουμε κι αλλιως.

Στο μεταξύ τις τελευταίες μέρες έχω αρχίσει να σχεδιάζω στο μυαλό μου το δωματιο κι εχω ενθουσιαστει. Σκέφτομαι να το στολίσω με baby looney tunes και να κάνω τους τοίχους πράσινο και γαλάζιο σαν ουρανό και τα baby tunes να είναι στο γρασίδι!!! Έχω κι άλλες ιδέες αλλά αυτη είναι η επικρατέστερη. και μιας και πιάνει το χέρι μου λέω να τα κάνω σε καμβά μόνη μου αλλά αν δεν μου πετυχει θα τα κάνω αφίσες. Σε ακουαρέλα το'χω... στον καμβα θα δούμε. Μια φίλη μου έκανε μια tinkerbell τοιχογραφία για το κοριτσάκι της που έρχεται σε 2 μήνες και λαχανί όλους τους άλους τοίχους και το είδα σε φωτογραφία και ήταν θεϊκό... Ξερω κι ένα παιδί που κάνει τέτοια έργα τέχνης σε παιδικά δωμάτια αλλά οικονομικά δεν μπορω να το αντέξω. Είναι τέλεια αλλά και πανακριβα.


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια η ιδέα σου Λίτσα!

Πέρυσι που χωρίσαμε τα παιδιά σε δύο δωμάτια έβαψα το δωμάτιο της μεγάλης οινοπνευματί. Αγοράσαμε ροζ έπιπλα και ταίριαξαν μούρλια. Φέτος έβαλα ένα φίλο μου ζωγράφο και μου ζωγράφισε στο προσκέφαλο στον τοίχο ένα ανοιχτόχρωμο δέντρο με ροζ λουλούδια και πουλάκια πολύ διακριτικό όπως το ήθελα. Αν μπορέσω θα ανεβάσω και φωτό να δείτε. Το μόνο που μας λείπει ακόμα είναι το φωτιστικό. Που θα πάει θα βρούμε το κατάλληλο.

Ο καιρός είναι τέλειος.

Αλλάζει εντελώς όλη την ψυχολογία μου.

Γέννησε τη Δευτέρα και η μία μου συνάδελφος από αυτές που είναι έγκυες (ήμασταν τρεις εγκυμονούσες στη δουλειά ως τώρα) και όλα πήγαν πολύ καλά και αναπτερώθηκε και το ηθικό μου.

Εύχομαι και μεις να γεννήσουμε έτσι εύκολα χωρίς επιπλοκές. Το εύχομαι πραγματικά μέσα από την καρδιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες...Κι εγώ περιμένω το 2ο τουλουμπάκι μου , έχω ΠΗΤ 20/9/12 κ γεννάω στο ΜΗΤΕΡΑ....Στην αυχενικη διαφανεια μας είπαν μάλλον κοριτσάκι και στις 16 εβδομαδες που ξαναπηγαμε στο γιατρο το ιδιο...Μάλλον...Υπομονή μέχρι την άλλη τετάρτη....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καλως ήρθες Τουλουμπακι (ωραιο nick). Με το καλό και το δευτερο παιδάκι σου και όλα να σου ερθουν όπως τα θέλεις.

Νονιώ εύχομαι όλα να πανε καλά σε 5 μερες με την εξέταση και να μας πεις τελεια νεα!!! Και εννοείται μακάρι να εχουμε εύκολες γέννες.

Ευχομαι να παρω απ'τη μανα μου. εγω γεννηθηκα ένα τεταρτο αφου εκανε την εισαγωγη κι αδερφός μου γεννηθηκε εξω απο το νοσοκομείο, μεσα στο αυτοκίνητο. Δεν προλαβαν να μπουνε μεσα.


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...