Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Cafe Σεπτεμβριου 2012!!!


Angelikig

Recommended Posts

1. annia -- 10/9/2012 -- Αρεταίειο -- κοριτσάκι

2. Νιονιώ -- 12/9/2012 -- Νοσοκομείο Αλεξ/πολης -- μάλλον κοριτσάκι

3. dimitra76 -- 15/9/2012 -- ? -- αγοράκι

4. fairytale -- 18/9/2012 -- Λητώ Καλαμάτας -- ?

5. irenebit -- 17/09/2012 -- Αλεξάνδρα -- κοριτσάκι

6. hara82 -- 20/9/2012 -- ?

7. τουλουμπακι08 -- 20/9/2012 -- Μητέρα -- κοριτσάκι

8. grinitsa -- 21/9/2012 --Ιασώ -- αγοράκι

9. kat r -- 21/9/2012 -- Ιασώ ή Λητώ -- αγοράκι

10. agapou_litsa -- 25/09/2012 -- Aττικό -- κοριτσάκι

11. poukis -- 25/09/2012 -- Βιοιατρική (πρώην Γαληνός θεσ/νίκη) -- ?

12. xristinio -- 28/9/2012 -- Ρεα -- ?

Γίναμε 12 οι έγκυες του Σεπτεμβρίου! Yeah!

Kαλημέρα!

Καλως ήρθες τουλουμπάκι και καλώς να δεχτείς το δεύτερο μωράκι σου.

Τυχερή η μαμά σου Λίτσα!

Η πρώτη μου γέννα κράτησε πολύ αλλά δεν είχα πόνους όλη την ώρα. Σπάσανε τα νερά μου το πρωί (φεύγανε λίγα λίγα με μορφή ακράτειας) και από τις 9:30 το πρωί που μπήκα στο νοσοκομείο γέννησα 9:30 το βράδυ. Με κάνανε πρόκληση γιατί δεν είχα διαστολή και οι πρώτοι πόνοι ήρθαν κατά τις 3 το μεσημέρι και αυτοί δεν ήταν δυνατοί. Δυνάμωσαν σχετικά κατά τις 6 το απόγευμα αλλά σε γενικές γραμμές ήταν υποφερτοί. Στο τέλος χρειάστηκε να κάνω πολλές εξωθήσεις γιατί τελικά η Ειρήνη μου ήταν 3750 και ερχόταν με το χέρι τεντωμένο (όπως τον Σούπερμαν).

Στον Φίλιππο δε, πάλι σπάσαν τα νερά μου με τον ίδιο τρόπο (σαν ακράτεια) αλλά από τη στιγμή που πήγα στο νοσοκομείο γέννησα σε 2 ώρες. Όμως τα είδα όλα. Πολύς πόνος. Πάντως καλύτερα το γρήγορα όσο κι αν πονάει παρά με τις ώρες να περνάνε και να περιμένεις.

Ο γιατρός μου τότε μου είχε πει αν ποτέ πάω για τρίτο να του υπενθυμίσω ότι το δεύτερο το γέννησα σε 2 ώρες.

Σίγουρα θα προτιμούσα να γεννήσω όπως η μαμά σου σε ένα τέταρτο. Πας, τσακ-μπαμ τελειώνεις. Ίσως αυτή τη φορά :tongue:.

Μακάρι να μοιάσεις κι εσυ της μαμάς σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 594
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κοριτσια...Agapou_litsa το nick μου δεν είναι τυχαίο αφού έτσι φωνάζω το γιο μου...Κ φυσικα όχι μόνο εγώ...Ζηλεύω την μητέρα σου που γέννησε τόσο εύκολα και σίγουρα δεν κατάλαβε πονους σχεδόν καθόλου...Αλλα και σαν τη Νιονιω να γένναγα σε 2 ώρες πάλι ευτυχισμένη θα ήμουν...Έγω πηγα 11.30 το βραδυ με ραντέβου για πρόκληση γιατί το τουλουμπακι δεν εβγαινε με τπτ...Γέννησα 11.15 το πρωί....Έχετε προγραμματίσει πότε και που θα κάνετε ΄β επιπέδου???

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια κι εγω ζηλεύω τη μαμα μου κι ευχομαι να γεννησουμε όλες τόσο ευκολα...

Το πιο κορυφαίο δε είναι ότι στον αδερφό μου όταν εφυγαν από το σπίτι δεν πήγαιναν για το μαιευτηριο για να γεννησει. Στο δρόμο ξαφνικά εσπασαν τα νερα και μεχρι να φτάσουν από τα Κ.Πατησια που βρισκόταν στο Αλεξανδρα γεννησε έξω από το νοσοκομείο. Έχουν να το λένε όλοι στην οικογένεια. Η αδερφή της πάντως και τα δυο παιδιά τα γεννησε περιμένοντας όπως κι εσεις, δεν ξέρω λεπτομέρειες για ωρες κτλ αλλά δεν γεννησε σαν τη μαμα μου σίγουρα.

Τη β' επιπέδου εγω θα την κανω στο γιατρό μου. ευτυχως είναι φθηνότερος από το Ιατρόπολις όπου είχα πάει για την αυχενική. Περίπου τα ίδια λεφτά με την Βιοατρική. Παρεπιπτόντως πήρα και ρωτησα και μου είπαν ότι έχουν και προσφορα. Πάντως θα την κανω στο γιατρό μου. Την τελευταία φορά που πήγαμε αφησε να εννοειθεί ότι ίσως μας κάνει δωρο μια φωτο 3D αν ειμαστε τυχεροι και φαίνεται καθαρα το προσωπάκι. Θα δουμε. Στο Ιατρόπολις πάντως έχουν πολύ καλό μηχανημα. Έχει πεντακάθαρη εικόνα. Μάλλον γι'αυτο είναι και ακριβότερο κατα 50€. Σε δυο με τρεις εβδομάδες περίπου θα πάμε εμεις.

Εσεις που ξερετε μετά από αυτη την εξέταση υπάρχει κι άλλη τετοιου ειδους που θεωρείται σημαντική? Επίσης, κάποιος μου ειχε πει για μια εξεταση που εχει να κανει με το σακχαρο και σε βαζουν να πιεις ενα ποτηρακι γλυκόζης για να την κανεις. Αυτη πότε γίνεται? Ειναι υποχρεωτική για όλες ή μονο για όσες έχουν θεμα με το σακχαρο?


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Agapou_litsa,εγώ την ΄β επιπέδου θα την κάνω στο ΜΗΤΕΡΑ όπως και την αυχενική...Μέτα από ότι θυμάμαι κάνουμε το doppler το οποίο ανιχνεύει τυχον ανωμαλιες στον ομφάλιο λώρο...Κ στο γιο μου μου την έκανε ο γιατρός στο ιατρείο του...Καμπυλη ζαχάρου κάνουν ολες οι εγκυούλες στον 7ο μήνα περίπου ανεξαρτήτος ηλικίας η ιστορικού....Στο πρώτο μου τουλουμπάκι την εκανα και θυμάμαι ο γιατρος ήταν ανησυχος επειδη ειχα πάρει πολλά (παρα πολλα όμως) κιλά....Τωτα στο 2ο την έκανα ήδη μια φορα την 12η εβδομάδα γιατί οι τιμές ζαχάρου στο αίμα μου ήταν ανεβασμένες,ευτύχως όλα ήταν καλά....Θα την επαναλάβω βέβαια στον 7ο μήνα....Δεν είναι καμμιά επίπονη εξέταση,το δύσκολο είναι να πιεις τη γλυκόζη που ευτύχως τώρα στη δίνουν σε κάποια μορφή σαν πορτοκαλάδα...Μετά κάθεσαι 4-5 ώρες στο μικροβιολογικό και κάθε μια ώρα σου κάνουν αιμοληψία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα εγκυουλες...Καλη εβδομαδα....Οτι και να παρεις πιστεψε με δεν περναει η ώρα...Εγω ειχα και το συζηγο παρέα,ευτυχως που εχει αρκετη υπομονη και εκανε τα παντα για να περασει η ωρα αλλα και πάλι....2 μερες εμειναν....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοπελιές!

Έφτασε και η εποχή για τις καμπύλες ε;

Λοιπόν εγώ αύριο πάω για β' επιπέδου. Ευχηθείτε μου καλά αποτελέσματα.

Η καμπύλη από όσο θυμάμαι εγώ η μεγάλη είναι γύρω στη μιάμιση ώρα. Μία φορά σε παίρνει αίμα νηστική, μετά πίνεις τη γλυκόζη και παίρνει αίμα στο μισάωρο, μετά στη μία ώρα και τέλος στη μιάμιση. Αν ο γιατρός κρίνει τότε μπορεί να σε στείλει για τη μικρή καμπύλη που σε παίρνουν μόνο 2 φορές αίμα. Μία νηστική και μία μετά από μία ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!

Εγώ πάω για β' επιπέδου την άλλη εβδομάδα.

Την καμπύλη σακχάρου προσπαθώ να μην τη σκέφτομαι, γιατί έχω ένα τρελό θέμα με τις αιμοληψίες και δεν ξέρω πώς θα την παλέψω να το υποστώ πάνω από μία φορά την ίδια μέρα (το ξέρω ότι είναι απλούστατο και χαζό, αλλά οι φοβίες δυστυχώς συνήθως δεν είναι λογικές).

Κατά τα άλλα, το τιγράκι μου έχει αρχίσει να ρίχνει κάτι κλωτσιές άλλο πράμα. ΧD


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραια.... θα καλοπερασω δηλαδη. Την αιμοληψια δεν τη φοβαμαι αλλα τη βαρεμαρα δεν την αντεχω.... Καλό κουραγιο. Εγω τελευταια θα κανω β επιπεδου ε? Λογικο. Του δικου μου του μωρου η κινητικότητα δεν ειναι ακομα ιδιαίτερα αισθητη. Το ΄χω νιωσει τελεταια 2-3 φορες μονο πρωινα που ειμαι ηρεμη και ξαπλωμενη στο κρεβατι κι αυτο ειναι όλο αλλα ειναι πολυ γλυκο...

Εχω και μια ερωτηση. Ο υπνοσακος σε τι χρησιμευει? Ειναι για τους πρωτους μηνες?Βαζωω το μωρο μεσα και κοιμαται ετσι μεσα στην κουνια?


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

είχα πολύ καιρό να μπω γιατι νόμιζα οτι γραφετε μόνο στου Αυγούστου και επειδη είναι πολλές κοπέλες εκεί μπερδευόμουν και στο τέλος δεν έγραφα!

Νιονιώ καλή επιτυχία στη Β' επιπεδου σου!!!

εγω έκλεισα ραντεβού στις 23/5 στον Κούρτη!

έχω ακούσει και διαβάσει τα καλυτερα γιαυτόν και μετά την άσχημη εμπειρία που είχα στη Β' επιπ. στην κόρη μου με τον βλάκα που πήγα να μου την κάνει, έψαξα να βρω τον καλύτερο που μπορούσα!

Καμπύλη μου είπε ο ντοκτορ θα κάνω την 26η εβδομάδα...

πρωτη φορά θα είναι γιατι στην κόρη δε μου είχε ζητησει...

εμένα ούτε η αναμονη ούτε και η αιμοληψία με πειράζει...η πείνα που πρέπει να είμαστε νηστικές με πειράζει πολύ όμως!:D

απο κιλά, στο τελευταίο ραντεβού ήμουν στα +2,5 αλλά τωρα πρέπει να έχω τσιμπήσει καναδυο ακόμα!

οχι οτι με πειράζει...20 πήρα στη Βαλ και στους 3 μήνες είχα χάσει 22 και έτρεχα σε διατροφολόγο για να παχύνω!

πολύ χάρηκα που γραφετε και εδω!

άντε να τα λέμε πιο συχνά!!!


Τα πιο γλυκά κομμάτια της ζωής μου είστε εσείς....

M1XEp3.png

D0MBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσια και γω αυριο κατεβαινω αθηνα για να κανω την β επιπεδου οσο και να πεισ λιγο αγχος το εχω... μου ειχε πει ο γιατροσ οτι εχω χαμηλα τον πλακουντα και περιμενω πωσ και τι να τελειωσει και αυτη η εξεταση να δουμε τι γινεται. αλλα μετα τον γιατρο βουρ για ψωνια!!!ακομα δεν εχω παρει τοιποτα για το νινι ουτε δωματιο εχω ετοιμασει ολα απο την πεμπτη και μετα!!!

την καμπυλη μου ειπε ο γιατροσ να την κανω την 24 εβδομαδα και μενα, αντε ολεσ μαζι με ενα λεμονακι στο χερι

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατώμαι, ο υπνόσακος είναι αυτό που βάζεις μέσα το μπεμπέ για να είναι ζεστά χωρίς να χρειάζεται κουβέρτα (η οποία απ' όσο ξέρω αντενδείκνυται τους πρώτους μήνες, όπως άλλωστε και όλα τα κινητά σκεπάσματα, που ενοχοποιούνται για πνιγμούς κ.λπ.)

Μην κάνω βέβαια και τη έξυπνη, ας απαντήσουν οι πιο έμπειρες μαμάδες. ;)


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια....Εγω ακόμη δεν έχω προγραμματίσει β επιπέδου , αυριο εχουμε ραντεβου στο γιατρό και θα μου πει πότε θα την κάνω...Ουτε το δικο μου μπεμπε είναι ιδιαιτερα κινητικο,το νιωθω 2-3 φορες την ημέρα αλλά ακόμα χαμηλα...Αντε να δουμε αυριο,θα μας επιβεβαιώσει ότι είναι κοριτσάκι???

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.... θα καλοπερασω δηλαδη. Την αιμοληψια δεν τη φοβαμαι αλλα τη βαρεμαρα δεν την αντεχω.... Καλό κουραγιο. Εγω τελευταια θα κανω β επιπεδου ε? Λογικο. Του δικου μου του μωρου η κινητικότητα δεν ειναι ακομα ιδιαίτερα αισθητη. Το ΄χω νιωσει τελεταια 2-3 φορες μονο πρωινα που ειμαι ηρεμη και ξαπλωμενη στο κρεβατι κι αυτο ειναι όλο αλλα ειναι πολυ γλυκο...

Εχω και μια ερωτηση. Ο υπνοσακος σε τι χρησιμευει? Ειναι για τους πρωτους μηνες?Βαζωω το μωρο μεσα και κοιμαται ετσι μεσα στην κουνια?

Εγώ στην κόρη μου είχα πάρει έναν τέτοιο:

http://www.mothercare.com/Grobag-Dotty-Day-Out-Sleeping-Bag---2.5-Tog/303367,default,pd.html?cm_sp=ProductFeatures-_-Category%2520landing-_-Grobag%2520Dotty%2520Day%2520Out%2520Sleeping%2520Bag%2520-%25202_5%2520Tog&q=sleeping%20bags&q=sleeping%20bags

και με βόλεψε πάρα πολύ!!!

της φορούσα απο μέσα μόνο ένα μακρυμάνικο κορμάκι και τα νυχτερινά αλλάγματα πάνας ήταν πολύ εύκολα μια και δεν είχα να ξεκουμπώνω και να κουμπώνω φορμάκια!

και ήμουν και σίγουρη οτι δεν κρυώνει!

αχ τι ωραίες εποχές όμως τότε που το αγγλικό mothercare έστελνε Ελλάδα...

με 150 ευρω είχα ψωνίσει τα πάντα!!!

κορμάκια, φορμάκια, κουβερτούλες, σεντονάκια...


Τα πιο γλυκά κομμάτια της ζωής μου είστε εσείς....

M1XEp3.png

D0MBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...