Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

Αγγλία ή Ελλάδα; Διαλέξτε!


Biggi

Recommended Posts

Αν και εκ πεποιθήσεως είμαι "αντιαγγλικανή" (αν θα μπορούσε να υπάρχει τέτοια λέξη), πρέπει να παραδεκτώ ότι στην Αγγλία με την απαγόρευση του τσιγάρου στους δημοσιους και μη χώρους βρήκα την ηρεμία μου. Ισως μερικές να με φάτε, αλλά ναι το παραδέχομαι είναι αντικαπνίστρια και δε νομίζω πως περιορίζω την ελευθερία του καπνιστή επειδή δε του επιτρέπεται να καπνίζει μέσα σε μπαράκια και μαγαζια. Που πήγε η δικιά μου ελευθερία;

Και ως έγκυος το καλοκαίρι, και από ότι ακούω από εγκυούλες στην Ελλάδα, προτιμώ να είμαι έγκυος στην Αγγλία κατακαλόκαιρο (αναφερόμενη μόνο στην εποχή και όχι στη σημασία της λέξης!) παρά στο καύσωνα της Ελλάδας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kοιτα εγω ως καπνιστρια ζοριζομαι..ολες οι φιλες ειτε το κοψαν ειτε δεν καπνιζουν και οποτε βγαινουμε Ελλαδα απλα καθομαστε εξω!! και ολα μια χαρα!

Τωρα για το θεμα της εγκυμοσυνης το καλοκαιρι δεν εχω αποψη...Φανταζομαι Ελλαδα εισαι διαρκως αγκαλια με το ερ κοντισιον.:tongue:


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο πάλι, αλλα πικαμπού ο Νοτης Χριστοδούλου που ανέφερες είναι ένας που ήταν περισυ στον Αλφα σε μια εκπομπή που λέγεται Δεστε τους? Απο ριαλιτι ξεκίνησε αυτός?

Επίσης για το κάπνισμα, όντως σωτήρια η απαγόρευση για εμάς τις μάνες και πρωην εγκύους αλλά και λίγο ακραία εδώ στην Αγγλία! θέλω να έχω και την επιλογή να καπνίσω σε μερικά μέρη, δηλαδή δε θα ήταν τοοσο κακό να υπάρχουν και αίθουσες καπνιστών! αρκεί να εφαρμόζεται σωστά ο νόμος και να μπορείς να βρεις και των δυο ειδών τα μέρη. Ετσι όπως πάει θα μας βάζουν φυλακή σε λίγα χρόνια αν τολμήσουμε και ανάψουμε τσιγάρο.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο πάλι, αλλα πικαμπού ο Νοτης Χριστοδούλου που ανέφερες είναι ένας που ήταν περισυ στον Αλφα σε μια εκπομπή που λέγεται Δεστε τους? Απο ριαλιτι ξεκίνησε αυτός?

Ναι αυτός. Από ριάλιτι και ως επίδοξος τραγουδιστής! Και έχουν τόση δύναμη στην ψηφοφορία τα κοριτσάκια που τον ανέδειξαν νικητή, αν θυμάμαι καλά αφήνοντας τον Πετρέλη τρίτο.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε με κι εμένα στο κλαμπ αυτών που μισούν τις πολλές πρασινάδες και τη βροχή επίσης!

Είμαι όμως ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ υπέρ της απαγόρευσης του καπνίσματος. Μακάρι να γινόταν και στην Ελλάδα έτσι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε παιδια εδω μιλαμε για γλιτσα, ποια πρασιναδα;)

Για το καπνισμα, ενταξε εγω καπνιζω και θα με κραξετε αλλα και Γερμανια που απαγορευεται το καπνισμα στους δημοσιους χωρους ενα κ@λο θαλαμο τον εχουν στο αεροδρομιο για καπνιστες! Κλειστο, με εξαερισμο και απ ολα. Και στη δουλεια που ημουνα ΠΡΙΝ απαγορευτει το καπνισμα ειχαμε και smoking kai non smoking staff room. και τωρα με την απαγορευση το καταργησαν το smoking staff room. Και ερωτω" Γιατι? Αφου δεν επηρεαζε τους μη καπνιστες! Θεωρω το νομο απολυτα φασιστικο. Θα επρεπε και στο αεροδρομιο, και σε αλλους χωρους εργασιας να υπαρχει ενας κλειστος "θαλαμος" για τους καπνιζοντες. Αλλωστε πρεπει να σεβομαστε τα δικαιωματα ολων.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην Ελλάδα όλοι οι χώροι εργασίας είναι πλέον μη καπνιζόντων. Πρέπει να βγεις έξω να καπνίσεις.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μπορώ να πω ότι τον θεωρώ φασιστικό. Φασιστικό θεωρώ να περιμένει ο υπάλληλος του δήμου έξω από την είσοδο σταθμού τρένου μήπως κανένας πετάξει κάτω αποτσίγαρο για να του κόψει πρόστιμο 50 λιρόνια (συνέβει σε συνάδελφό μου)!

Στην τελική όμως η απαγόρευση του καπνίσματος έγινε κυρίως για λόγους δημόσιας υγείας, για να προτρέψει όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο να σταματήσει το κάπνισμα. Και νομίζω ότι η τακτική έπιασε τόπο, τουλάχιστον αν κρίνω από τη δουλειά μου, που όλοι οι καπνιστές ή σταμάτησαν ή περιόρισαν πολύ το κάπνισμα μετά την εφαρμογή του νόμου. Ούτε ένας δεν συνεχίζει να καπνίζει όσο πριν. Αν πιστεύεις ότι το κάπνισμα κάνει κακό στην υγεία, τότε πρέπει να δεχτείς ότι ο νόμος καλώς ισχύει.

Ένα πράγμα για το οποίο πραγματικά παραδέχομαι τους Άγγλους είναι επειδή εφαρμόζουν τους νόμους. Δεν είναι όπως στην μπαχαλο-Ελλάδα που η εφαρμογή των νόμων θεωρείται προαιρετική και επαφίεται στην καλή θέληση του πολίτη.

Τώρα για τη γλίτσα συμφωνώ απόλυτα, χαριστικά την είπα πρασινάδα :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα επιμεινω ρε Μαριζα..Γιατι ειναι επικυνδινο προς τη δημοσια υγεια πχ στο αεροδρομιο να υπαρχει θαλαμος καπνιζοντων? αν εχεις δει πως ειναι ειναι σα ρεμπετικος τεκες απο την καπνιλα, αλλα εξω δε βγαινει απολυτως τιποτα!

Και στο σταφ ρουμ στη δουλεια μια χαρα ερχονταν οοοολοι στο καπνιζοντων ενω μπορουσαν να πανε στους μη καπνιζοντες και ελεγαν "δε μας αρεσει το μη καπνιζοντων!" Θα μπορουσε να υπαρχει σταφ ρουμ για καπνιζοντες, δε καταλαβαινω αυτο πως επηρεαζει την υγεια των υπολοιπων υπαλληλων που επελεγαν που θα κανουν διαλειμα.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα επιμεινω ρε Μαριζα..Γιατι ειναι επικυνδινο προς τη δημοσια υγεια πχ στο αεροδρομιο να υπαρχει θαλαμος καπνιζοντων? αν εχεις δει πως ειναι ειναι σα ρεμπετικος τεκες απο την καπνιλα, αλλα εξω δε βγαινει απολυτως τιποτα!

Νομίζω αυτό που εννοούσε η Μαρίζα είναι ότι προσπαθούν να βελτιώσουν τη δημόσια υγεία με το να αποθαρρύνουν τους καπνιστές από το να καπνίζουν. Πάνε δηλαδή να κάνουν το κάπνισμα τόσο δύσκολο που όσο περισσότεροι γίνεται να πουν "δεν γμτ, ευκαιρία να το κόψω" έτσι ώστε να μειωθεί ο συνολικός αριθμός των καπνιστών.

Δεν θέλω να στη χαλάσω, αλλά θα το πω: κι εγώ είμαι υπέρ των απαγορεύσεων :P


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eγω παλι και μονο απο αντιδραση συνεχιζω να καπνιζω. Μου τη δινει ρε παιδι μου να προσπαθει καποιος να μου επιβαλλει τι θα κανω. Προβλημα μου δεν ειναι η υγεια μου? Δε μπορω να νιωθω σα δεκαχρονο που θα του επιβαλλουν τροπο ζωης! Αυτο το Spoonfeeding και το πατροναρισμα με ενοχλει αφανταστα.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αυτό που εννοούσε η Μαρίζα είναι ότι προσπαθούν να βελτιώσουν τη δημόσια υγεία με το να αποθαρρύνουν τους καπνιστές από το να καπνίζουν. Πάνε δηλαδή να κάνουν το κάπνισμα τόσο δύσκολο που όσο περισσότεροι γίνεται να πουν "δεν γμτ, ευκαιρία να το κόψω" έτσι ώστε να μειωθεί ο συνολικός αριθμός των καπνιστών.

Αυτό ακριβώς εννοούσα, ευχαριστώ @Biggi!

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι και μονο απο αντιδραση συνεχιζω να καπνιζω. Μου τη δινει ρε παιδι μου να προσπαθει καποιος να μου επιβαλλει τι θα κανω. Προβλημα μου δεν ειναι η υγεια μου? Δε μπορω να νιωθω σα δεκαχρονο που θα του επιβαλλουν τροπο ζωης! Αυτο το Spoonfeeding και το πατροναρισμα με ενοχλει αφανταστα.

Κ ακριβώς το ίδιο λέει κ αυτός που δεν καπνίζει....απο που κ ως που ο καπνίζοντας θα μου επιβάλλει τον καπνό του κ τον καρκίνο του?

Κ ακόμα κ να γίνουν ξεχωριστές αίθουσες μετα θα χωρίζονται οι παρέες? η πάντα θα καταλήγουμε με τους καπνιστές όπως παλιά?

Το NHS ξεκίνησε την καμπάνια κατα του τσιγάρου γιατι οι ασθενής των τσιγάρων κοστίζουν πολλα, είτε είναι καρκίνος, είτε Αναπνευτστικα είτε οτιδήποτε. Το συμφέρει να κάνει consultation για να το κόψεις απο το να σε περιθαλψει αν αρρωστησεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...