Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Αγγλία ή Ελλάδα; Διαλέξτε!


Biggi

Recommended Posts

Γιατι σου επιβαλλω τον καπνο μου? Αν υπαρχει αιθουσα καπνιστων και μπορω να παω? Η' αν καθομαστε εξω??

Δε φταιγαμε εμεις οι καπνιστες που οι μη καπνιστες μας ακολουθουσαν στο smoking staff room. Διοτι το non smoking "δεν τους αρεσε":rolleyes:

Ξερω οτι στοιχιζει πολλα στο NHS να σε περιθαλψει, και προσπαθω να ειμαι που μετρημενη δλδ δε καπνιζω πανω απο 1-2 τσιγαρα την ημερα ποτε. Αλλα αυτο το τσιγαρακι το εεεενα που κανω δε θα θελα να μου το βγαζουν απο τη μυτη!!!:-P


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλα κλασσικά δεν κατάλαβες αυτο που είπα Χαχαχαχαχ

Πρώτον απλα εγκυκλοπαιδικα ανέφερα το κόστος...απλα εξήγησα γιατι έγινε τόσος ντορος με την απαγόρευση

Δεύτερον όταν βγαίνεις με τις φίλες σου έτσι τους απαντας? ότι εσυ το τσιγάρο θα το κανεις κ αν δεν γουσταρουν να πανε αλλού? η επιλέγεις τις φίλες σου ανάλογα με το πόσο καπνίζουν ?

Link to comment
Share on other sites

Δε φταιγαμε εμεις οι καπνιστες που οι μη καπνιστες μας ακολουθουσαν στο smoking staff room. Διοτι το non smoking "δεν τους αρεσε"

Ο λόγος που σας ακολουθούσαν ήταν επειδή στο smoking staff room μάθαινες όλα τα κουτσομπολιά :cool:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Καλα κλασσικά δεν κατάλαβες αυτο που είπα Χαχαχαχαχ

Πρώτον απλα εγκυκλοπαιδικα ανέφερα το κόστος...απλα εξήγησα γιατι έγινε τόσος ντορος με την απαγόρευση

Δεύτερον όταν βγαίνεις με τις φίλες σου έτσι τους απαντας? ότι εσυ το τσιγάρο θα το κανεις κ αν δεν γουσταρουν να πανε αλλού? η επιλέγεις τις φίλες σου ανάλογα με το πόσο καπνίζουν ?

Καταλαβα τι ειπες αλλα απαντησα σε προσωποποιημενο τονο. Ξερω οτι οι λογοι της απαγορευσης ειναι οικονομικοι, αλλωστε το κοστος και η ελαχιστοποιηση του κοστους ειναι επιστημη εδω..

Καταρχην εδω δε μπορω να καπνισω ουτε οταν καθομαι εξω διοτι ειναι μερος του μαγαζιου και αυτο και επομενως απαγορευεται το καπνισμα. Αυτο ακριβως προσπαθουσα λοιπον να πω!! Οτι δε καταλαβαινω σε τι ενοχλω αν καθομαστε εξω (οποτε το επιτρεπει ο καιρος) και κανω τσιγαρο! Ενοχλω κανεναν εκει?

ΑΝ ειχα τη δυνατοτητα να καπνισω στο τραπεζι θα ρωτουσα πρωτα αν και δε χρειαζεται γτ ολες οι φιλες μου καπνιζουν. Αν γουσταρω να κανω τσιγαρο ανγκαστικα αφηνω την παρεα μου και παω εξω η' με ακολουθουν κ αυτες εξω και τελικα γινεται αυτο που βλεπουμε που μισο μαγαζι βγαινει εξω για τσιγαρο και το αλλο μισο τους ακολουθει για να μη χασει τα κουτσομπολια (Μπιγκι :tongue:)


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πως κ το τσιγάρο έχει ενταχθεί στα πράγματα που νιώθουμε ότι κατα πιέζουν την ελευθερία μας αν δεν το κάνουμε.....εγω ως μη καπνιστρια ανήκω στην άλλη κατηγορία, κ στο σπίτι τους βγάζω έξω αν θέλουν να καπνίζουν κ φυσικά το παιδι δεν το πιάνει κανείς που έχει καπνίσει κ δεν έχει πλήξει...φαντάζομαι όταν με το καλο μείνεις έγκυος κι πας στα μαθήματα θα σας μιλήσουν για το κάπνισμα κ τι κάνει η νικοτίνη που έχει μείνει στα ρούχα σε ένα βρέφος :) το κάπνισμα για μένα προσωπικά είναι ένας τομέας που είμαι πολυ αυστηρή :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ποτέ δεν ακολούθησα καπνιστές πάντως...κ ευτυχώς οι περισσότεροι φίλοι μου δεν καπνίζουν, ίσως τελικά ασυναισθητα η επιλογή στις φιλίες επηρεάζεται ακόμα κ απο το αν η όχι καπνίζουν

Link to comment
Share on other sites

emeis kapnizame trela! 1-2 paketa ego kai 2-3 o andras mou kathe mera kai ta sk parapano!

telika to kopsame maxairi kai an exaireseis oti evala 15 kila kata ta alla den to metaneiono! katalavaino polu kala tin eleni, giati eti eimoun kai ego alla pleon antilamvanomai pos mono me tin pliri apagoreusi uparxei apotelesma.

pantos k stin ellada oi perissoteroi filoi mas o exoun kopsei


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Δε λεω οτι ειναι κατι καλο...οπως πχ και το αλκοολ δεν ειναι καλο. Απλα θεωρω οτι πρεπει να σεβομαστε το δικαιωμα του καθενα στις επιλογες του.

Εγω εχω μια φιλη που ζοριζοταν πολυ να μην καπνιζει οταν ηταν εγκυος. Ειχε νευρα, εκλαιγε, καταπιεζοταν ψυχολογικα.. Τελικα πηγε στο γιατρο και της ειπε οτι αν ειναι να πιεζεται τοσο πολυ ψυχολογικα τελικα κανει περισσοτερο κακο στο μωρο απο οτι με ενα- δυο τσιγαρα. Της ειπε οχι παραπανω απο 3 τσιγαρα τη μερα, και ετσι ηταν πολυ πιο ηρεμη..και τα δυο της παιδακια ειναι μια χαρα και υγιεστατα. Αντιθετα εχω ακουσει πολλες περιπτωσεις που η μαμα ειχε προβληματα στο σπιτι, δεν ηταν ηρεμη, στενοχωριοταν, και το μωρο επηρεαστηκε.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Εάν γίνεσαι μάνα κ συνεχιζεις να καπνιζεις το θεωρώ ότι χειρότερο! Φυσικά ο γιατρός θα σου πει οκ....αλλα αν στο μυαλό σου κ στην ψυχή σου δεν μπορείς να βάλεις το παιδι σου μπροστά τι άλλο να λέμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχην εδω δε μπορω να καπνισω ουτε οταν καθομαι εξω διοτι ειναι μερος του μαγαζιου και αυτο και επομενως απαγορευεται το καπνισμα. Αυτο ακριβως προσπαθουσα λοιπον να πω!! Οτι δε καταλαβαινω σε τι ενοχλω αν καθομαστε εξω (οποτε το επιτρεπει ο καιρος) και κανω τσιγαρο! Ενοχλω κανεναν εκει?

Το σκεπτικό είναι ότι απαγορεύεται το κάπνισμα σε χώρους που ο μη καπνιστής θα πρέπει να αλλάξει θέση για να μην εισπνεύσει τον καπνό σου, δηλαδή που ο μη καπνιστής θα ξεβολευτεί για να αποφύγει την καπνίζουσα παρουσία σου. Γι' αυτό απαγορεύεται το κάπνισμα π.χ. στις πλατφόρμες των τρένων (γιατί εσύ μπορεί να θες να σταθείς εδώ να καπνίσεις και ο άλλος να κάθεται δίπλα στις καρέκλες και ο μόνος τρόπος να αποφύγει τον καπνό σου θα ήταν να σηκωθεί όρθιος) ή στις εισόδους μαγαζιών (γιατί κάποιος μπορεί να κοιτάζει το μενού ή τη βιτρίνα κι εσύ δίπλα να καπνίζεις) ή σε εστιατόρια με τραπεζάκια έξω (γιατί μπορεί ο μη καπνιστής να κάθεται δίπλα σου, ακόμα κι αν είναι σε διπλανό τραπέζι). Και μην συγκρίνεις με τον εαυτό σου που κάνει δύο τσιγάρα τη μέρα, ο νόμος είναι για όλους, και για σένα με τα δύο τσιγάρα αλλά και για αυτόν που κάνει δύο πακέτα την ημέρα, και γι' αυτόν που καπνίζει πίπα, και γι' αυτόν που καπνίζει μπάφους :P

Η ασυναίσθητη επιλογή στις φιλίες δεν βλέπω να ισχύει πάντως, εμένα οι φίλοι μου άλλοι καπνίζουν κι άλλοι όχι.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Εάν γίνεσαι μάνα κ συνεχιζεις να καπνιζεις το θεωρώ ότι χειρότερο! Φυσικά ο γιατρός θα σου πει οκ....αλλα αν στο μυαλό σου κ στην ψυχή σου δεν μπορείς να βάλεις το παιδι σου μπροστά τι άλλο να λέμε!

Καλά... το τι θεωρεί ο καθένας μας είναι μια άλλη ιστορία. Σίγουρα δεν ξέρουμε καλύτερα από τον θεράποντα γιατρό.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Δε λεω οτι ειναι κατι καλο...οπως πχ και το αλκοολ δεν ειναι καλο. Απλα θεωρω οτι πρεπει να σεβομαστε το δικαιωμα του καθενα στις επιλογες του.

Εγω εχω μια φιλη που ζοριζοταν πολυ να μην καπνιζει οταν ηταν εγκυος. Ειχε νευρα, εκλαιγε, καταπιεζοταν ψυχολογικα.. Τελικα πηγε στο γιατρο και της ειπε οτι αν ειναι να πιεζεται τοσο πολυ ψυχολογικα τελικα κανει περισσοτερο κακο στο μωρο απο οτι με ενα- δυο τσιγαρα. Της ειπε οχι παραπανω απο 3 τσιγαρα τη μερα, και ετσι ηταν πολυ πιο ηρεμη..και τα δυο της παιδακια ειναι μια χαρα και υγιεστατα. Αντιθετα εχω ακουσει πολλες περιπτωσεις που η μαμα ειχε προβληματα στο σπιτι, δεν ηταν ηρεμη, στενοχωριοταν, και το μωρο επηρεαστηκε.

auto ontos isxuei alla ta withdrawal syndrome kratane kamia vdomada me 10 meres opote kalutera mia duskoli evdomada para na sunithisei to moro so tsigaro..kai na sou po k kati. meta sto thilasmo to kapnisma einai episeis polu kako.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

katalavaino polu kala tin eleni, giati eti eimoun kai ego alla pleon antilamvanomai pos mono me tin pliri apagoreusi uparxei apotelesma.

Συμφωνώ απόλυτα. Στην Αγγλία είχαν δοκιμάσει τα πάντα και τελικά μόνο η απαγόρευση έφερε αποτέλεσμα. Και ξαναλέω ότι ο νόμος δεν έγινε για αυτούς που καπνίζουν 2-3 τσιγάρα την ημέρα, αυτοί εκ των πραγμάτων δεν ενοχλούν κανένα και δεν απασχολούν το NHS.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

auto ontos isxuei alla ta withdrawal syndrome kratane kamia vdomada me 10 meres opote kalutera mia duskoli evdomada para na sunithisei to moro so tsigaro..kai na sou po k kati. meta sto thilasmo to kapnisma einai episeis polu kako.

Το σωματικό withdrawal κρατάει μια βδομάδα, το ψυχολογικό κρατάει πολύ παραπάνω.

Και δεν είναι αλήθεια ότι όλοι οι γιατροί συστήνουν τη διακοπή του καπνίσματος, κατά περίπτωση το επιτρέπουν.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...