Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Λονδίνο 2012


Biggi

Recommended Posts

ΟΚ αυτό φυσικό είναι :) Τέτοιες τελετές θέλουν να μπορεί ο παρουσιαστής να σου εξηγήσει τι βλέπεις, αλλιώς χάνεις όχι μόνο τις λεπτομέριες αλλά και το σύνολο. Δεν ξέρω στην Ελλάδα πως έγινε η παρουσιάση?

Δεν ημουν ολη την ωρα στην τηλεοραση.Το ματι μου "επιανε" πλανα σκορπια!

Αλλα και εγω γενικα,δεν εμεινα ευχαριστημενη.Ηθελα κατι πιο διαφορετικο,περιμενα κατι αλλο,χωρις να ξερω τι ακριβως!

Η Κινα πχ με ειχε εντυπωσιασει!Εκανε μια πιο θεαματικη τελετη (μιλαω παντα βαση του δικου μου γουστου)!

Τα σχολια της επομενης μερας ειναι γνωστα.Οτι δεν εντυπωσιασε και κριμα τα χρηματα που εδωσαν οι Βρετανοι.....

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν ενα ρεπορταζ οπου καποιοι Βρετανοι χορευτες δεν καταφεραν να δειξουν στον κοσμο την σκληρη δουλεια και τον κοπο τους,παρουσιαζοντας το χορευτικο τους εργο.Χορεψαν μεν,αλλα δεν το καλυψε η τηλεοραση.Κριμα!

Στο ιδιο ρεπορταζ ακουστηκε και το σχολιο οτι πολλα που εγιναν στην τελετν εναρξης,δεν εγιναν "αποδεκτα" απο την τηλεοραση και αγνοηθηκαν παντελως!

Αυτο που επισης σχολιαστηκε αρνητικα ηταν και το σβησιμο της φλογας!

Οσο αφορα τα σχολια των παρουσιαστων ,νομιζω ηταν απλα,χωρις πολλα πολλα και κατανοητα.

Αμα θυμηθω κατι αλλο θα επανελθω.


jN12p3.png

Την πάσαν ελπίδα μας,είς σε ανατίθεμεν,Μήτερ του Θεού,φύλαξον μας υπό την σκέπη σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πριν λίγες μέρες παρακολούθησα στο BBC μια συνέντευξη με τον σεναριογράφο της τελετής ο οποίος έλεγε ότι ήθελαν από την αρχή να κάνουν μια τελετή διαφορετική, και ότι παρόλο που η τελετή του Πεκίνου ήταν εντυπωσιακή με τον τεράστιο αριθμό συγχρονισμένων τυμπανιστών και χορευτών, αυτοί επέλεξαν ένα σενάριο που τους επέτρεπε σε κάθε σημείο της σκηνής να δείχνουν κάτι άλλο. Εννοείται ότι η τηλεόραση δεν μπορούσε να δείξει τα πάντα, αλλά αυτό έγινε ηθελημένα, όχι από παράλειψη ή λάθος.

Τον ρώτησαν επίσης αν κατά τη γνώμη του ήταν καλή επιλογή να κάνει κάτι τόσο διαφορετικό που ίσως οι ξένοι δεν το κατανόησαν ή δεν τους άρεσε, και είπε ότι δεν πιστεύει ότι πρέπει να δίνεις στους θεατές αυτό που περιμένουν, αλλά μπορείς να τους δώσεις μια πρόκληση, προβάλοντας τη δική σου οπτική και σε όποιους δεν αρέσει, δεν πειράζει. Δεν το έλεγε προσβλητικά ούτε απολογητικά, προσωπικά με έπεισε.

Παρότι κι εμένα η τελετή δεν με ξετρέλανε, ήταν σίγουρα μια τελετή που έπρεπε να την παρακολουθήσεις για να βγάλεις νόημα, γιατί αυτό που παρουσίαζε είχε χρονική συνέχεια. Έπρεπε δηλαδή να ξέρεις πού βρίσκεσαι στον χρόνο για να καταλάβεις το μετά.

Εδώ η τελετή όχι απλά άρεσε, αλλά ενθουσίασε τον κόσμο. ΟΚ υπήρχαν και κάποιοι που δεν εντυπωσιάστηκαν, αλλά είναι στη μειοψηφία.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

@Cooker Η τελετή άρεσε στους περισσότερους εδώ. Στην Αμερική επίσης άκουσα ότι έκανε καλή εντύπωση και σχολιάστηκε θετικά το γεγονός ότι οι Βρετανοί κατάφεραν να κάνουν τόσο εντυπωσιακή τελετή δεδομένης της οικονομικής στενότητας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ωραία η συγχρονισμένη κολύμβηση χτες! Οι Ισπανίδες ήταν αυτές που μου άρεσαν περισσότερο και μου έμειναν ως performance. Οι Ελληνίδες είχαν καλή παρουσία και βρήκαν ογδοες στις 24.

Πήγαμε με overground από την περιοχή μας στο Stratford και ήταν αρκετά καλά, δεν είχε ιδιαίτερο συνωστισμό, μόνο λίγο προς το τέλος της διαδρομής. Βρήκαμε και θέση, και βολέψαμε το καρότσι με τη μεγάλη να κοιμάται μέσα γιατί ήταν η ώρα του μεσημεριανού της ύπνου (τη μικρή την κουβαλούσα σε σλινγκ).

Τα παιδιά καλά τα πήγαν, η μικρή απλά κοιτούσε γύρω της ήρεμη, τρόμαζε στα χειροκροτήματα και τη θήλασα και 2 φορές. Στη μεγάλη άρεσε της είχα πάρει και σνακ και νερό και δεν παραπονέθηκε. Είχε και χώρο για τα καροτσάκια ακριβώς εξω από το κολυμβητήριο οπότε το αφήσαμε εκεί και μας έδωσαν χαρτάκι για να το πάρουμε πίσω.

Ουρές δε συναντήσαμε μεγάλες, ούτε 5 λεπτά δεν περιμέναμε για το σεκιούριτι έλεγχο (ήταν σα να είσαι σε αεροδρόμιο). άφηναν μονο μέχρι 100 μλ υγρά αλλά το νερό του παιδιού με άφησαν να το πάρω αφού το δοκίμασα. Μέσα στο πάρκο είχε πάρα πολύ κόσμο και μεγάλες αποστάσεις από το ένα στο άλλο venue. Οι εθελοντές ήταν οπως και στην Αθήνα μέσα στο χιούμορ και την καλή διάθεση. Μάλλον είναι χαρακτηριστικό των Ολυμπιακών αυτό! Γενικά είχε ωραία ατμόσφαιρα με πολύ κόσμο όμως το οποίο τελικά ήταν κουραστικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρά ακούγεται Eugie, μπράβο σας που πήγατε! Εμείς δεν βλέπω να τα καταφέρνουμε... ίσως πάμε στους Παραολυμπιακούς.

Για τους εθελοντές συμφωνώ απόλυτα, τους έχω δει στο Heathrow, σε σταθμούς τρένων και έξω στο δρόμο, είναι πάρα πολύ χαμογελαστοί και πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν. Όπως ακριβώς και στην Αθήνα :)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι όλες τις μανούλες, για τα παιδιά πήρατε κάποιο ενθύμιο από τους Ολυμπιακούς;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Γκουχ γκουχ εγώ γενικά είμαι των ενθυμίων..... και ένας από τους λόγους που έχω φαγωθεί να πάω στο Ολυμπιακό πάρκο είναι για να πάρω το επίσημο πρόγραμμα :oops: αλλά καμία τύχη μέχρι στιγμής :(

Οι μονόφθαλμες μασκώτ των Ολυμπιακών δεν μου αρέσουν, αλλά πήρα ένα μπρελόκ με τη μασκώτ της Team GB (το λιοντάρι) και θα κοιτάξω πάλι μετά τους Ολυμπιακούς που θα βάλουν προσφορές να δω αν θα πάρω και κάτι άλλο.

Αυτό που έκανα είναι ότι έστειλα ένα γράμμα στον γιο μου με Ολυμπιακό γραμματόσημο και θα το κρατήσω μέχρι να είναι σε ηλικία να μπορέσει να το διαβάσει. Στο γράμμα γράφω για τους Ολυμπιακούς, ποιος πήρε μετάλλια και τέτοια. Το έστειλα με το ταχυδρομείο γιατί έλπιζα να έχει μια ωραία σφραγίδα (φανταζόμουν κανένα London Olympics 2012 με μεγάλα γράμματα) αλλά τελικά μόνο μια σφραγιδούλα με την ημερομηνία βάλανε και ούτε καλοφαίνεται. Τεσπα.

Σκέφτομαι να κάνω το ίδιο, να στείλω δηλαδή πάλι γράμμα, αλλά μέσα να βάλω απόκομμα εφημερίδας. Απλά ήθελα να δω αν υπάρχει καμιά άλλη ιδέα για πρωτότυπα ενθύμια.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανα είναι ότι έστειλα ένα γράμμα στον γιο μου με Ολυμπιακό γραμματόσημο και θα το κρατήσω μέχρι να είναι σε ηλικία να μπορέσει να το διαβάσει. Στο γράμμα γράφω για τους Ολυμπιακούς, ποιος πήρε μετάλλια και τέτοια. Το έστειλα με το ταχυδρομείο γιατί έλπιζα να έχει μια ωραία σφραγίδα (φανταζόμουν κανένα London Olympics 2012 με μεγάλα γράμματα) αλλά τελικά μόνο μια σφραγιδούλα με την ημερομηνία βάλανε και ούτε καλοφαίνεται. Τεσπα.

Πολύ ωραία ιδέα αυτή Biggi! Κι εγώ συλλέγω γραμματόσημα και έχω αγοράσει αρκετά από την ειδική σειρά Gold Medals. Αλήθεια, ακούσατε που είπαν ότι δεν θα βγάλουν γραμματόσημα για τους χρυσούς ολυμπιονίκες των Παραολυμπιακών; Τι κρίμα!

Οι μασκώτ μου φαίνονται τρομακτικές. Δεν έχω δει κανέναν να τις αγοράζει (τυχαίο; δε νομίζω) :lol:

Για την απουσία Ελλήνων αθλητών από τους μεγάλους αγώνες (ημιτελικούς + τελικούς) τι λέτε; Μου έχει κάνει πολύ άσχημη εντύπωση που είμαστε τον πάτο της κατάταξης, αλλά φαντάζομαι ότι ως ένα βαθμό είναι αναμενόμενο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολυ ομορφο αυτο με το γραμμα.Δεν θα επρεπε να περιμενεις να τελειωσουν οι αγωνες ομως????

ΚΑΘΟΛΟΥ κριμα για τους Ελληνες αθλητες.Μια αξιοπρεπης εμφανιση ειναι αυτο που μετραει περισσοτερο.Μακαρι να κερδιζαμε περισσοτερα μεταλλια αλλα χαιρομαι εξισου το ιδιο και για οσους κερδιζουν!Αυτο ειναι το Ολυμπιακο Πνευμα!!

Συγκινηθηκα ιδαιτερα με τον μαυρο δρομεα(δεν θυμαμαι το ονομα του) που την ωρα που επερνε το μεταλλιο του εκλαιγε!Εκλαιγα και εγω μαζι του και φανταζομαι και χιλιαδες αλλοι αθλητες!!!!

Μπραβο στην γιαγια του που τον μεγαλωσε !!!!


jN12p3.png

Την πάσαν ελπίδα μας,είς σε ανατίθεμεν,Μήτερ του Θεού,φύλαξον μας υπό την σκέπη σου...

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω.Οι ΠαραΟλυμπιακοι Αγωνες θα γινουν στο Λονδινο?Ποια η διαφορα τους με τα Special Olympics???


jN12p3.png

Την πάσαν ελπίδα μας,είς σε ανατίθεμεν,Μήτερ του Θεού,φύλαξον μας υπό την σκέπη σου...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο αυτο με το γραμμα.Δεν θα επρεπε να περιμενεις να τελειωσουν οι αγωνες ομως????

Ευχαριστώ! Το έστειλα στην αρχή, με το που βγήκε το πρώτο γραμματόσημο. Έγραψα μέσα για την Helen Glover και την Heather Stanning που πήραν το πρώτο βρετανικό χρυσό στη δίκωπο γυναικών. Ήταν και οι ίδιες στο γραμματοσήμο, οπότε ταίριαζε. Αλλά δεν έχεις άδικο, θα είναι ωραίο να γράψω άλλο ένα γράμμα στο τέλος των Ολυμπιακών :)

ΚΑΘΟΛΟΥ κριμα για τους Ελληνες αθλητες.Μια αξιοπρεπης εμφανιση ειναι αυτο που μετραει περισσοτερο.Μακαρι να κερδιζαμε περισσοτερα μεταλλια αλλα χαιρομαι εξισου το ιδιο και για οσους κερδιζουν!Αυτο ειναι το Ολυμπιακο Πνευμα!!

Συμφωνώ ότι αυτό που μετράει είναι να κάνεις μια αξιοπρεπή εμφάνιση, αλλά κρίμα που στην Αθήνα πήγαμε τόσο καλά (ΟΚ είχαμε και το πλεονέκτημα της έδρας...) και από τότε αντί να πηγαίνουμε καλύτερα, πάμε χειρότερα!

Αλήθεια, ακούσατε που είπαν ότι δεν θα βγάλουν γραμματόσημα για τους χρυσούς ολυμπιονίκες των Παραολυμπιακών; Τι κρίμα!

Αυτό που άκουσα είναι ότι δεν θα κάνουν ατομικά γραμματόσημα όπως για τους Ολυμπιακούς, αλλά δεν ξέρω γιατί!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω.Οι ΠαραΟλυμπιακοι Αγωνες θα γινουν στο Λονδινο?Ποια η διαφορα τους με τα Special Olympics???

Ναι, στο Λονδίνο θα γίνουν και μάλιστα λένε ότι θα είναι οι πιο πετυχημένοι που έγιναν ποτέ (από πλευράς συμμετοχής αθλητών και προσελεύσεως θεατών). Οι Παραολυμπιακοί γίνονται πάντα στην ίδια πόλη που γίνονται και οι Ολυμπιακοί. Όπως είχε γίνει και στην Αθήνα ;)

Οι Παραολυμπιακοί διοργανώνονται από τη Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή και είναι ισοδύναμοι των Ολυμπιακών για αθλητές με κινητικές ή οπτικές ή άλλες αναπηρίες, δηλαδή για αυτούς που χρησιμοποιούν αμαξίδια ή είναι τυφλοί ή έχουν υποστεί ακρωτηριασμούς κ.λπ.

Οι Special Olympics είναι για παιδιά και ενήλικες με νοητικές αναπηρίες. Γίνονται κάθε δύο χρόνια και δεν διοργανώνονται από την ΔΟΕ ούτε έχουν το ίδιο υψηλό επίπεδο των Ολυμπιακών.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο της Evening Standard για τα παραλειπόμενα (και τα παρατράγουδα) των Ολυμπιακών: From a judo dope to a weeping fencer... the controversies at London 2012.

Και άλλο ένα από το ΒBC: London 2012: 20 lesser-spotted things of the Olympics so far


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...